هتل بین المللی

نگاه تخم مرغی

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3961006020 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
نگاه تخم مرغی

این روزها تخم مرغ، این کالای شکستنی توسط برخی ها و به همت شبکه های اجتماعی به مستمسکی برای شوخی، طنازی و گاهی اوقات ضربه زدن و به ریشخند گرفتن مدیریت کشور تبدیل شده است. کانالهای متعدد تلگرامی که جلب نظر هر چه بیشتر اعضا و افزودن بر آنها برایشان اهمیت فراوانی دارد، تلاش وافری برای پیدا کردن سوژه جدید دارند از این رو با انواع تصاویر، قطعات ویدیویی، متن های طنز و بازخوانی نوشته های قبلی با سوژه تخم مرغ، حجم وسیعی از مطالب مرتبط را منتشر کردند و در این میان برخی هم این کالای مصرفی را رنگ سیاسی زدند. از یک طرف همه بر اهمیت خصوصی سازی، حاکمیت عرضه و تقاضا، رقابتی شدن و ... تاکید می کنند و از سوی دیگر انتظار دارند که وقتی کالایی گران شد بالاترین مقام مدیریتی به سرعت وارد شده و مانع از آن شود که قیمت ها متلاطم شوند.

آنفولانزای مرغی آمده و طی سه ماه اخیر یازده میلیون قطعه مرغ معدوم شده اند. تولید تخم مرغ روزانه 600 تن کاهش یافته و با کاهش عرضه و ثابت ماندن تقاضا، طی یک قانون اولیه بازار، قیمت ها بالا رفته است، وارات هم با توجه به هزینه نقل و انتقال، تخم مرغ ارزان در اختیار مردم قرار نمی دهد مگر آن که دولت روی آن یارانه بدهد (یعنی دست بردن مستقیم در نظام عرضه و تقاضا). رویه معمول در این موارد به جز کنترل بیشتر نهادهای نظارتی بر بازار و تسریع در حل مشکل مرغداری ها، کاهش مصرف و استفاده از غذاهای جایگزین تا رفع مشکل بیماری پرندگان و رسیدن تولید به میزان سابق است. اما برخی رسانه ها، این اتفاق به ظاهر ساده در صنعتی که با موجود زنده و بیماری سر و کار دارد را به مشکلی بزرگ در جهت تامین قوت لایموت همه تبدیل کرده و بمبارانی را از مسائل تخم مرغی در جامعه تهیه دیدند. گویی ما دولت را در نقش خان بزرگی می بینیم که باید نفت را فروخته و پول آن را بین همه تقسیم کند، نه مالیات زیاد شود، نه هزینه های مصرفی، نه مسکن و نه خوراکی، جاده بسازد و ریل بکشد و کار ایجاد کند و ... اما همه را هم از محل همان نفت بدهد! کدام دولت در کدام کشور اگر نیک بنگریم چنین وظیفه ای دارد؟

صد البته مدیریت بهینه، پیش بینی مشکلات تا حد امکان (مانند ذخیره سازی میوه پیش از دوره های پرمصرف)، اطلاع رسانی قوی و به موقع، تلاش برای ارتقای استانداردهای بهداشتی مرغداری ها و... از وظایف مدیران به شمار می رود اما رسانه های ما هم نباید به مردم این گونه القا کنند که گویی مصیبتی بزرگ گریبان جامعه را گرفته است. رسانه ها باید به دنبال مسئولان مربوطه در بخش خصوصی و دولتی رفته و با کارشناسان مستقل هم گفتگو کنند تا اگر جایی نارسایی هست، آن گره ها را به نمایندگان مردم و خود آنها بگویند و از مردم بخواهند که مصرف خود را تا حل مشکل کاهش دهند، به آنها بگویند چه جایگزینی مصرف کنند و در عین حال هر گونه سستی و ضف را رصد کنند، اما تمسخر، بزرگ نمایی، نگفتن علت این مشکل و تبدیل آن به یک معضل اجتماعی چیزی جز فرسودن دل و القای ناامیدی به جامعه نیست.

در اینجا نمی توان از سیاهی دل برخی سیاسی کارانی که صرفا به دنبال گرفتن ماهی از آب گل آلود هستند گذشت، کسانی که از هر وسیله ای سنگی می سازند تا با آن دولت را هدف قرار دهند تا از مردمی که رای داده اند انتقام بگیرند، تا بگویند که امید شما به خاطر گران شدن تخم مرغ نادرست از آب درآمد. برای آنها مهم نیست که در کشورهای به اصطلاح پیشرفته غربی هم مردم عادی برخی اقلام را از سبد غذایی خود حذف می کنند تا بتوانند مقداری در هزینه ها صرفه جویی کنند. مسلم است هر دولتی باید نظارت عالیه بر حسن گردش امور داشته باشد اما این حد از انتظار عملا موجب می شود تا به جای آن که عرضه و تقاضا روال طبیعی امور و سمت مصرف را در جامعه شکل دهد، بخش مهمی از وقت مدیران ارشد به پاسخگویی این نیازها معطوف شود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

پرویز۱۷۸۵۰۴۰۹:۲۲:۵۳ ۱۳۹۶/۱۰/۶
این نابسامانی در بخش محصولات دامی و کشاورزی ناشی از ناکارامدی مسئولان در وزارت به اصطلاح جهاد کشاورزی میباشد که میبایستی طی یک فرایندهمواره بازار مصرفی در این حوزه را رصد کنند و نگذارند تا به این مراحل برسد.
ناشناس۱۷۸۵۸۴۱۱:۱۱:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۶
من که از اقای روحانی خیلی مچرکم. امروز رفتم سر یخچال خانه و یک شانه تخم مرغ پر دیدم و واقعا احساس ثروتمندی و رضایت کردم. مدتها بود که این چنین احساس سرخوشی و رعایت حقوق شهروندی خود را نکرده بودم.واقعا برای داشتن چنین مدیران خدومی باید مچکر بود!
ناشناس۱۷۸۶۵۸۱۲:۲۰:۱۹ ۱۳۹۶/۱۰/۶
اقای مقیمی. فرمایشات شما و دوستانی مانند شما بسیار شبیه یادداشتهای 15 سال پیش اقای علی مطهری است که مثلا در مورد نحوه بر خورد با جرائم رانندگی یا اموزش رانندگی در اروپا و امریکا بود (ولی هرگز ایشان اشاره ای به حریم شخصی یا تکریم حقوق فردی و شهروندی در ان کشورها نمی فرمودند)ولی بتدریج و به خصوص از زمانیکه نایب رئیس مجلس شدند همه ان یادداشتها فراموش شد. نظرات اخیر شما نشان از همان راه دارد که در ایران تا بوده همین بوده.
ناشناس۱۷۸۵۲۷۱۰:۰۵:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۶
اقای مقیمی در همان کانادایی که شما جدیدا تشریف بردید بهای یک بسته تخم مرغ سایز بزرگ 12 عددی 2 دلار (وال مارت-نوفلیرز-شاپر و...) هست یعنی 6 هزار تومان و دانه ای 500 تومان. در ایران دانه ای 700 تومان است. درامد یک کارگر نیمه ماهر بالای 4 هزار دلار یا 12 میلیون تومان و....ولی مهم این است که در سرتاسر کانادا ما هیچ سازمانی برای کنترل و قیمت گذاری نداریم و همین است که همان تخم مرغ در برخی فروشگاهها با سرویس بهتر 4 یا حتی 5 دلار است ولی دولت با اتخاذ سیاست مدیریتی به جای فضای نظارتی فضای رقابتی را ایجاد کرده و نتیجه این است که یک ساندویج برگر که 20 سال پیش 4 دلار بود حالا فقط 6 دلار است ویا در 1998 که قیمت نفت در بازار جهانی 15 در بشکه دلار بود قیمت بنزین 48 سنت کانادا بود ولی وقتی قیمت نفت به 9 برابر یا 138 دلار رسید قیمت بنزین فقط به یک دلار 40 سنت یا کمتر از سه برابر رسید و قیمت ها ناگهان 9 برابر نشد. این مدیریتی است که مردم هر کشوری از جمله مردم ایران از دولت خود انتظار دارند! ایا به نظر شما زیاد است؟
ناشناس۱۷۸۶۰۸۱۱:۳۲:۰۳ ۱۳۹۶/۱۰/۶
مشکل تخم مرغ و مرغ و... در ایران همان مشکل خودرو و پراید است! اصولا ما در ایران چیزی به نام تولید مرغ یا تخم مرغ نداریم و مانند همان خودرو همه چیزی که داریم یک صنعت معیوب و بسیار پر هزینه مونتاژ مرغ و تخم مرغ است! ما سالی چند میلیون تن دان مرغ و دارو و واکسن مرغ وارد میکنیم و با هزینه بسیار یارانه انرژی به مرغداریها می دهیم. فقط شاید اب مرغداریها را وارد نمی کنیم که انهم به خاطر استفاده از اب چاه تلفات مرغداریها زیاد است که در کنار عدم توجه به دانش و عدم اموزش کارگران و... میزان تلفات و پرت صنعت مرغداری مانند صنعت خودرو نسبت به نرم جهانی بسیار بالا است و نتیجه اینکه مانند همان خودرو بسیار به صرفه تر انست که کل مرغ و تخم مرغ را وارد کنیم تا اینکه دل خود را به صنعت تولید! مرغ و تخم مرغ دلخوش کنیم!
ناشناس۱۷۸۵۷۰۱۰:۵۵:۳۲ ۱۳۹۶/۱۰/۶
نگاه تخم مرغی .. تیتر بالا !! خیلی جالبه این اصطلاح نگاه تخم مرغی !! حالا اگر بعضی از مسئولان مربوطه بدشان نیاید ، باید عرض کنم که نگاهشان به مسائل و واقعیات مملکت نگاه تخم مرغی است !! ، یک نگاه فولادی نیست !! یک نگاه شکننده است !! ...ببینید برادر ! روزگاری در مدارس طرح کاد را اجرا کردند تا دانش آموزان در کنار درس و تحصیل ، کاری و فنی یاد بگیرند و بعد از چند سال اعلام شد که این طرح اشتباه است و باید لغو گردد !! و روزی هم تعطیلات زمستانی آوردند که آن هم لغو شد و روزی هم شروع مدارس از نیمه شهریور بود که آن هم لغو شد و حالا هم مسئله و معضل و مصیبت یارانه هاست که مسئولین مربوطه نمی دانند چه کار کنند و هر روزی برای این معضل راه حلی ارائه می کنند و هر کسی یک تزی می دهد و یک روز می گویند اَ له می کنیم و روز دیگر می گویند بله می کنیم ، و روز سوم فرمایش دیگر و روز چهارم تز دیگر و روز پنجم برنامه ای دیگر !! همه این ها نشان می دهد که بعضی مواقع نگاهمان به مسائل نگاه تخم مرغی است ، اما اگر برای هر یک از مسائل مملکت ، برنامه ریزی بود ، حساب و کتاب بود ، تحقیق و پژوهش بود ، نگاه و رویکرد تخصصی بود ، مطالعه بود ، بررسی های دقیق بود ، نگاه ها همه جانبه بود اونوقت دیگه این جوری نبود که هر روزی تزی جدید بدهیم و روزی دیگر صحبتی دیگر !! اگر نگاه ها به مسائل شکننده و تخم مرغی نبود ، نگاه ها فولادی بود ، دقیق و کار شناسی شده بود ، دیگر هر روزی یک چیزی نمی گفتیم و این همه در حل مسائل حیران و سر گردان نبودیم تا هر کسی برای خودش تزی ... بله ؟!!
ناشناس۱۷۸۵۹۶۱۱:۱۸:۳۱ ۱۳۹۶/۱۰/۶
جناب اقای مقیمی عزیز انفولانزای مرغی اومده قیمت تخم مرغ گرون شده باشه قبول گوشت قرمز چرا گرون شده پیاز و سیب زمینی چرا یهو کمیاب میشه گوجه فرنگی چرا یهو نایاب میشه دلار چرا یهو گرون میشه و... همیشه یه بهونه واسه عدم مدیریت درست و خالی کردن بار مسولیت وجود داره دیگه
تبریزی۱۸۰۹۳۲۱۳:۴۵:۵۴ ۱۳۹۶/۱۰/۸
شما مثل اینکه کلا در جریان نیستین. آنفولانزای گاوی و گوسفندی و میشی و آنفولانزای پیازی و سیب زمینی هم اومده. کلی گوجه فرنگی هم مردن. گورهای دسته جمعی گوجه فرنگی تو چند شهر پیدا شده. گرون شدن دلار هم کار دشمنه. مسئولین خدوم ما بی تقصیرن. روحانی مچکریم.
ناشناس۱۷۸۶۱۸۱۱:۴۴:۵۱ ۱۳۹۶/۱۰/۶
مردم خودرو میخرند وبه خیابان می اورند ترافیک ایجاد میشود دولت را ناسزا میدهند هواراالوده میکنند دولت را ..مقصر میدانند نمونه بسیار فراوان است واقعیت اینست که مقامات از میانگین ..میبرند
دكتر جمشيد وحيدا۱۷۸۷۴۷۱۳:۴۰:۳۲ ۱۳۹۶/۱۰/۶
یکی از مهمترین مسئولیت های سازمانهای دولتی که نماینده و خدمتگزار ملت که صاحب حاکمیت ملی میباشد هستند کنترل بازار و نظارت بر قیمت ها جهت جلوگیری از اجحاف و غارت مردم توسط سود جویان است تا لطمه ای به افراد ملت از طریق گران فروشی وارد نباید.مدیریت جامعه به نمایندگی ملت به عهده دستگاه های دولتی است که یکی از وظایف مهم آنها نظارت بر قیمت هاست.
ناشناس۱۷۹۲۵۲۲۱:۵۳:۴۳ ۱۳۹۶/۱۰/۶
سال 91 که اوج تحریم ها ومشکلات دولت قبلی (بنزین 400 تومان ، برنج 10 کیلویی کیسه ای 50000هزارتومان ،تخم مرغ حدود150 تومان ) بود.به گفته آقایان تورم 42% بوده .الان که بنزین 1000 تومان وتخم مرغ 600 تومان ومابقی است اجناس هم .... تورم 10% است به نظر می رسد ماهیت محاسبات ریاضی هم تغییر کرده .دیگر 2*2 نمی شود 4تا
تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 2. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 3. دبیر شورای عالی فضای مجازی: تندروهای داخلی با حمایت از فیلترینگ، راه را برای توسعه شبکه بی هویت تلگرام باز کردند/ تلگرام از نظر مهندسی و سطح تکنیکی شماره یک است

 4. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 5. باید ایتالیایی زندگی کرد یا آلمانی؟

 6. عماد افروغ: تحقق عدالت شلاق بُرنده می‌خواهد

 7. آزادی عامل قتل عام خانوادگی

 8. موضوع فیلترینگ تلگرام به کجا رسید؟

 9. مصرف تیلاپیا موجب تشدید بیماریهای قلبی می‌شود

 10. ادعای وزرای خارجه مصر و امارات علیه ایران

 11. تصاویر منحصر به فرد از اعماق دریا  

 12. عملیات شهادت طلبانه در قدس/حال صهیونیست زخمی شده وخیم است

 13. تیراندازی در حاشیه مشهد/ پنج نفر دستگیر شدند

 14. جدیدترین پیش بینی بازار مسکن در سال ۹۷

 15. دلیل دیدار گرشاسبی و تاج چه بود؟

 16. آیت‌الله نوری همدانی: بانک‌ها هنوز اسلامی نشدند و همچنان "ربا" می‌گیرند

 17. روحانی قانون بودجه سال ۱۳۹۷ را به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد

 18. کشف ۴۴۰ سکه عتیقه دوره ساسانی در مازندران

 19. غذاهایی که نباید دوباره در مایکروویو گرم شوند

 20. عمیات تروریستی علیه زائران در سامرا خنثی شد

 21. روسها: در نبود شواهد، قطعا به «پوآرو» نیاز داریم

 22. محور زاهدان به بم به علت طوفان مسدود شد

 23. جدیدترین قیمت گوشت گرم در بازار

 24. دانه درشت های فاسد از نظر محسنی اژه ای/رونمایی از سلاح دراویش/ روایت احمدی‌نژاد از سردار سلیمانی قبل و بعد از دستگیری بقایی/ دلیل لغو دیدارهای امروز ظریف/ جهانگیری: در بهشت هستم

 25. توصیه های مسافرتی وزارت خارجه در آستانه آغاز تعطیلات نوروزی

پربحث‌های دیروز

 1. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 2. شرافت چند آقایان احمدی‌نژادی؟!

 3. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 4. مدرک منتشر شده در مورد حساب بانکی آیت الله مکارم شیرازی جعلی است

 5. تلگرام ایران را تحریم کرد

 6. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 7. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 8. قتل عام خانوادگی در ۲۱۰ دقیقه

 9. بازی دوستانه تیم ملی فوتبال با تیم محلات سیرالئون/ لزوم شفاف سازی فدراسیون و وزارت ورزش

 10. مظهر دانستگی‌های بی‌کرانه

 11. پیروزی پرگل تیم ملی ایران مقابل سیرالئون/استارت شاگردان کی‌روش برای جام جهانی

 12. ۷ نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

 13. تکذیب خبر فیلترینگ تلگرام

 14. آیا پمپئو وزیر خارجه جنگ است؟

 15. گوشی می‌خرید انتقال سند را فراموش نکنید!

 16. مهماندوست:روحانی را دوست ندارم و به او رای ندادم/ عسکری من را یاد چرچیل می‌اندازد/ علی کریمی جگر دارد

 17. رئیس پیشین سیا: ترامپ به زباله دان تاریخ خواهد پیوست

 18. وعده دو سناتور آمریکایی به گروهک منافقین

 19. تداوم صدرنشینی العین با درخشش عبدالرحمان

 20. ضارب محیط‌بان دنا به ۵ سال حبس محکوم شد

 21. اعلام آمادگی کی‌روش برای انتشار قرارداد

 22. روسیه: مسکو هرگز لندن را به خاطر موضعش در قبال «سکریپال» نمی بخشد

 23. افزایش دمای هوای پایتخت در ایام نوروز

 24. افسر سابق سیا مطرح کرد: جنگ جعلی آمریکا علیه ایران

 25. بلژیک مسجدی را که به عربستان داده بود پس گرفت

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. مراسم مبتذل برج میلاد و پنج نکته اساسی

 3. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 4. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 5. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 6. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 7. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 8. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 9. استیون هاوکینگ درگذشت

 10. اسم این موزه چی بود؟  

 11. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 12. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 13. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 14. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 15. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 16. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 17. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 18. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 19. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 20. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

 21. شام نوبخت به نمایندگان مجلس / دعوت نامه به نام حزب اعتدال - مکان سازمان مدیریت

 22. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 23. عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 24. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 25. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

آخرین عناوین