وزیر راه: نباید بار دیگر طرحی مثل مسکن مهر داشته باشیم / ۹ تا ۱۰ میلیون نفر در بدترین وضعیت زندگی می‌کنند

گروه اقتصادی الف،   3960923271 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
وزیر راه: نباید بار دیگر طرحی مثل مسکن مهر داشته باشیم / ۹ تا ۱۰ میلیون نفر در بدترین وضعیت زندگی می‌کنند

وزیر راه و شهرسازی به اشکال طراحی مسکن مهر اشاره کرد و گفت: ما نباید یک بار دیگر طرحی مثل مسکن مهر که چند هزار میلیارد ریال را برد و مردم را به حاشیه‌ها کشاند و مرکز شهرها را رها کرد،‌ داشته باشیم و امیدوارم هیچگاه و هیچ کس دیگری به این فکر نیفتد.

به گزارش ایسنا، آخوندی در هفتمین کنفرانس بین‌المللی توسعه پایدار و عمران شهری در کارخانه ریس باف اصفهان اظهار کرد: تمدن ایران تمدنی دیرپاست و چند نکته مهم وجود دارد که باید در پیوستگی و انقطاع تمدن ها به آن توجه کنیم. تمدن ایران تحول اسلام را تجربه کرده این در حالی است که اسلام در مابقی مکان‌هایی ورود کرده که عموما تمدن‌ها از هم گسیخته و زبان‌ها از بین رفته است، پس تمدن ایرانی یک تمدن هماهنگی بوده که با ورود اسلام از هم گسیختگی نیافت.

وی با بیان اینکه در همین خیابان چهارباغ اصفهان ببینید که دنیای مدرن چگونه آن را زیر و رو کرده است افزود: تعریف ما این است که باید هنگام ورود تمدن‌ها،‌ بدی‌ها را کنار بگذاریم و خوبی‌هایش را بگیریم. بنابراین باید تامل کنیم و باید به نظریه شتاب زدگی و عمل زدگی و مفهوم آن توجه کنیم و تصمیمات بی توجه به معنا نگیریم.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: تمدن ایران قبل از اسلام مبتنی بر یکتاپرستی، معاد و ایمان به غیب بوده و تنها چیزی که ایران در آن رنج می‌برده، بحث بی عدالتی و نظام طبقاتی است. وقتی که اسلام به ایران می‌آید، مردم ایران به استقبال آن می‌روند چرا که اسلام علاوه بر یکتاپرستی، معاد و ایمان به غیب، رایحه خوش عدالت را به مردم داده است و در پیام پیامبر (ص) هم همواره تمام اقوام و ملت‌ها به رسمیت پذیرفته شده و پذیرش گوناگونی در اسلام به عنوان یک بحث جذاب مطرح بوده است.

وی ادامه داد: مشکل دنیای مدرن این است که مبنایش از جا کندگی است. دنیای مدرن از جهت فلسفی بزرگترین چالشی که به وجود می‌آورد این است که همه آدم‌ها باید شبیه هم باشند و باید از تاریخ گسسته شوند. به همین دلیل گاهی مفهوم جهانی شدن را یکی شدن فرهنگ‌ها می‌گیرند و بنده این تفسیر را قبول ندارم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بحث از جاکندگی چالش دنیای مدرن برای ماست تصریح کرد: تاریخ ما، فرهنگ ما و میراث ما برای دنیای مدرن اساسا نامفهوم است. اثبات گرایی و افراطی گری در دنیای مدرن به دلیل بی توجهی به دنیای غیب به وجود آمده و به همین خاطر در دنیای مدرن همه چیز باید قابل شمارش و متر کردن باشد. این بحث زمانی که وارد ایران شد، ما آن را درک نکردیم و بر چالش به وجود آمده آن غلبه نکردیم و در واقع در مقابل مفهوم انقطاع تاریخی و اثبات گرایی مطلق مانده‌ایم.

آخوندی اضافه کرد: نتیجه این دنیای مدرن شهرهای امروز ما و وضعیت توسعه‌ای ما است که در شهرهایمان می‌بینیم. من شهرها را بیانگر خرد یک ملت می‌بینم. در واقع شهر اصفهان بیانگر خرد اصفهان و شهر تهران نشانه خرد مردمان آنجاست. ما پس از آمدن اسلام به ایران تمدن اسلامی را خلق کردیم به همین دلیل دانشمندان ما نقش موثری در اسلام ما دارند اما پس از دنیای مدرن دچار یک گسیختگی شدیم و انسجام را از دست دادیم و به شکل نظری و عملی درماندیم.

وی تصریح کرد: توجه کنید که ما مدام به گذشته می‌رویم یا مدام به آینده نگاه می‌کنیم. وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم هیجان انگیز می‌شویم و از تاریخمان لذت می‌بریم و به آینده که نگاه می‌کنیم آشفته می‌شویم. داعش و القاعده هم دچار همین سردرگمی شدند و مسیر را اشتباه رفتند و افراط و تفریط را انتخاب کردند. پس ما امروز نیازمند آن هستیم که بفهمیم که هستیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ماهیت دنیای مدرن متکی به قدرت موتور و الکترونیک است و یک اقوا گری بیش از حد دارد. این ماهیت همه ما را دچار چالش کرده است. به همین دلیل سوال می‌کنیم که چه شد فولاد را به اصفهان در نزدیکی کویر آوردیم و چنان بر این شهر واگذاری کردیم که از توان اقلیمی منطقه بیشتر شد. این دقیقا همان اقواگری دنیای مدرنیته است.

آخوندی اضافه کرد: خوزستان مهد تمدن ایران است. امروز به تدریج غیر قابل سکونت شده است. دریاچه ارومیه و دریاچه پریشان یکی پس از دیگری خشک می‌شوند و جازموریان که روزی حاصلخیزترین دشت بوده است امروز به کویر بدل شده است و 20 درصد گرد و غبار ایران را تشکیل می‌کند. به شرق اصفهان نگاه کنید مرگ تمدن ایران را به تدریج می بینید. این در حالی است که فرهنگ و تمدن ایران شهری قدرتمند،‌ تطابق با اقلیم را همواره مدنظر داشته است.

وی اضافه کرد: تکیه به مدرنیته باعث شد اقلیم را رها کنیم و به همین دلیل امروز ظرف مدت 50 سال ،‌50 میلیمتر از بارش ما کم شد و یک و نیم درجه گرمای هوا افزایش یافت و 5 برابر تبخیر آب ما بیشتر از گذشته شد.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: من ضمن تعیین نگاه زیست محیطی در توسعه پایدار اعتقاد دارم که این نگاه باید به فلسفه پیشینش نیز نگاه شود. ما باید اندیشه ایران شهری و تمدن ایران شهری را بازخوانی کنیم. مافقط نمی‌توانیم تنها اقلیم را نگه داریم و باید بتوانیم پاسخ من کیستم را بدهیم.

آخوندی ادامه داد: باید ایران‌بودگی ایران را به همه یادآوری کنیم. از دوره مشروطه تا قبل از انقلاب شش برنامه توسعه و پس از انقلاب هم شش برنامه توسعه داشتیم. هزاران دلار خرج آن کردیم اما آیا زندگی مردم ایران را ارتقاء یافته دیده‌ایم؟

وی تاکید کرد: امروز 19 میلیون بد مسکن داریم،‌ 140 هزار هکتار از مساحت شهری ما کیفیت مناسب زندگی ندارد و 9 تا 10 میلیون نفر حاشیه نشین داریم، 9 میلیون نفر نیز در بافت در حال فرسایش شهری زندگی می‌کنند. همه این ها به ما نشان می‌دهد که ما نیاز داریم که یک بار دیگر باید به مفهوم شهر برگردیم. راهکار پاک کردن صورت مساله‌ها نیست. ما باید بتوانیم در مرکز شهرها زندگی کنیم و به دنبال آن بازآفرینی شهری را به طور جدی دنبال کنیم. ما باید بدانیم زمانی که یک بافت را تخریب می‌کنیم آدم‌های آن بافت را زاغه نشین می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ما می‌خواهیم که به همراه مردم شهرها را خلق مجدد کنیم ادامه داد: کوچکترین کالبد شهری ما محله است و بازآفرینی شهری محله محوری است؛ ما می خواهیم محله محوری را زنده کنیم. به همین دلیل با احیای کارخانه‌ای مثل اینجا ریس باف کیفیت محیط شهری را افزایش خواهیم داد.

آخوندی تاکید کرد: اینکه بدون شهرداری بتوان کاری کرد غیر قابل تصور است و تصور اینکه ما و شهرداری ها بتوانیم بدون مردم کاری کنیم آن هم غیر قابل تصور است، به همین دلیل حکمرانی شهری باید با تکیه بر مردم و محلات باشد.

وی با بیان اینکه در بودجه امسال بحث بازآفرینی بافت فرسوده توسط رئیس جمهور،‌ دولت و مجلس جدی گرفته شده است گفت: مفهوم بازآفرینی در صدر مسائل دولت و مردم قرار خواهد گرفت.

وی به اشکال طراحی مسکن مهر اشاره کرد و گفت: ما نباید یک بار دیگر طرحی مثل مسکن مهر که چند هزار میلیارد ریال را برد و مردم را به حاشیه‌ها کشاند و مرکز شهرها را رها کرد،‌ نباید داشته باشیم و امیدوارم هیچگاه و هیچ کس دیگری به این فکر نیفتد. باید در 66 هکتار چیزی در حدود 15 هزار واحد مسکونی بازسازی و نوسازی شوند. این اتفاق نیازمند همراهی با بازآفرینی شهر است. در این راستا دولت و شهرداری باید کمک کنند تا این بافت ها با یک هم افزایی به شهرها برگردند. ما می‌توانیم که با یک بازآفرینی شهری توسعه شهری را خلق مجدد کنیم.

آخوندی خاطر نشان کرد: دولت سند ملی بازآفرینی را تصویب کرده و ستاد آن را تشکیل داده است. استانداران هم باید با هماهنگی با این ستاد همه دستگاه‌ها را در این خصوص بسیج کنند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۶۹۱۸۲۱:۴۳:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۲۳
آقا تو رو بخدا لطفی بکنید و از این مرد چیزی منتشر نکنید... به زلزله زده ها رحم کنید و اعصاب همه را خرد نکنید
ناشناس۱۶۶۹۴۵۲۲:۳۰:۰۴ ۱۳۹۶/۹/۲۳
الان جنابعالي بيش از پنج سال است كه وزيريد اگر طرح بهتر ويا اقدام بهتري انجام داديد اعلام كنيد مردم بدانند چه مسكن هاي مناسبي براي مردم ساختيد،با حرف وشعار توخالي وايراد گرفتن از كار دولت قبل به جايي نخواهيد رسيد ،مجلس بي كفايت است كه به امثال جنابعالي راي مثبت داد
ناشناس۱۶۷۰۰۰۲۳:۴۱:۵۸ ۱۳۹۶/۹/۲۳
مایه ی اتم و اکمل شرمساریست این بابا ! نباشی خیلی بهتره
ناشناس۱۶۷۰۱۰۲۳:۵۴:۰۴ ۱۳۹۶/۹/۲۳
مسکن مهر رو ول کن بگو تو این ۵ سال چیکار کردی؟
ناشناس۱۶۷۰۲۴۰۰:۱۶:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۲۴
اقای اخوندی املاءننوشته نمرهاش بیست است مسکن مهر طرح خوبی بود به نفع عموم مردم بود وشما وزیری هستید که در حد و اندازه یک وزیر نیستید ودر حد بک مهندس خوب هم نیستید نمونه کاری حضرت عالی خرید هواپیما از امریکا
ناشناس۱۶۷۰۷۶۰۱:۳۴:۲۲ ۱۳۹۶/۹/۲۴
کی خبر دارد سواره از پیاده خبر؟ جناب وزیر بدترین وضعیت خانوارهایی هستند که فقط در یک اتاق زندگی میکنند، و نه کسانی که در مسکن مهر هستند. اگر دلت میسوزد و راست میگویید فعلا فکری به حال بیخانمانها بکنید. از این ها که فارغ شدید اگر خواستید بروید سراغ مسکن مهری ها.
ناشناس۱۶۷۰۸۰۰۱:۵۳:۴۱ ۱۳۹۶/۹/۲۴
وزیر محترم همیشه مخالف ، الان حدود 10 میلیون نفر بقول شما در شرایط بد زندگی میکنند ، شما 4 سال است شعار بی پشتوانه میدهید و حالا میگویید مثلا در 66 هکتار باید 15 هزار واحد بازسازی شود! فارغ از توان انجام کار که افزودن جمعیت حدود 60000 نفری احتیاج به اصلاح معابر و مراکز آموزشی و بهداشتی و ... دارد ، آیا میتوان با این طرح ها بقول شما 10 م نفر را نجات داد؟ آیا شما غیر از حرف برای این 10 م کاری کرده اید یا همچنان اعتقاد دارید اینها باید پول پس انداز کنند و ...،برادر من اگر این افراد شریف اما قشر ضعیف جامعه توان داشتند که پول ذخیره کنند ، احتیاج به نظرات افرادی چون شما نداشتند.
ناشناس۱۶۷۱۰۶۰۳:۴۷:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۲۴
اخوی منتظر دستور شما بودیم
محمد۱۶۷۱۲۲۰۴:۴۶:۲۹ ۱۳۹۶/۹/۲۴
جناب میشه بفرمائیدشما واسه مسکن این ده میلیون چکارکردیداصلا تو بااون خانه وویلای کذایی میفهمی وضعیت این ده میلون رو
ناشناس۱۶۷۱۳۲۰۶:۴۳:۴۷ ۱۳۹۶/۹/۲۴
دادرسی نیست روزبروز بر اجاره نشینی افزدوه میشه ازدواجم که کمه طلاقم زیاد ای کاش به دنیا نیومئه بویدمکارم نیست یا اگر هست با چندقاز حقوقو برای زنده موندن
ناشناس۱۶۷۱۵۸۰۸:۳۳:۵۶ ۱۳۹۶/۹/۲۴
آسان ترین کار انتقاد است. راهکار سخت است که کمتر دیده میشود.
مهدی۱۶۷۲۰۴۰۹:۲۸:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۲۴
امیدوارم هیچ وقت وزیر مسکنی چون جنابعالی ( آخوندی) نداشته باشیم بله طرح مسکن مهر به ضرر شما سرمایه دارهاست که نتونی سود 300 درصدی از بساز و بفرش تو شهر داشته باشی
ناشناس۱۶۷۲۱۱۰۹:۳۹:۳۴ ۱۳۹۶/۹/۲۴
اقای اخوندی 4 سال وعده و ....ظاهرا فکر میکنی تو را بعنوان وزیر گزارشگر مسکن انتخاب کرده اند و تکلیفی برای تحقق وعده ها و قولهای خود و ریسس جمهورت نداری !!!! بازسازی بافتهای فرسوده با مساعدت و تسهیلات کم بهره از سال 1385 تصویب و عملیاتی شده بود فکر کردید طرحی نو در افکندید؟در 4 سال وزارتتان چند متر مسکن را ساخته یا حمایت کرده اید که هنوز هم به نظریه پردازی وقت و عمر یک ملت را ضایع میکنید.!!
ناشناس۱۶۷۲۲۶۱۰:۰۲:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۲۴
5 سال است هر دلش خواست در مورد مسکن مهر گفت بدون اینکه بفهمد ساکنان آن راضی اند و خودش هیچ کاری نکرد.
ناشناس۱۶۷۲۳۰۱۰:۰۳:۲۹ ۱۳۹۶/۹/۲۴
دایه مهربان تر از مادر ... عباس آخوندی.
ناشناس۱۶۷۲۳۴۱۰:۰۸:۰۳ ۱۳۹۶/۹/۲۴
ما نباید یک بار دیگر طرحی مثل مسکن مهر داشته باشیم بلکه باید طرحی مثل مسکن اجتماعی داشته باشیم !!!!!!!!
ناشناس۱۶۷۳۱۲۱۱:۲۲:۲۳ ۱۳۹۶/۹/۲۴
اصلا کی گفته باید خونه بسازیم؟ اصلا کی گفته وظیفه ما ساخت خونه برای مردمه!! اگه ما خونه بسازیم زلزله که بیاد کلی کشته میده پس همون بهتر خونه نسازیم!! خوب مسکن مهر اگه بد بود مسکن اجتماعی خودتون چی شد؟
مرتضی۱۶۷۳۸۲۱۲:۵۰:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۲۴
وزیرای دولت روحانی، مثل خود آقای روحانی فقط بلدن خوب و قشنگ صحبت کنند وگرنه در عمل هیچ حرفی برا گفتن ندارند
ناشناس۱۶۷۳۸۸۱۳:۰۱:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۲۴
مردم رو بیچاره کردین با این طرحهاتون. بی برنامه گی - ندانم کاری و بیفکری مسئولین - مردم رو بدبخت کرده.
دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های امروز

 1. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 2. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 3. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 4. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 5. ربیعی: بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ اصابت موشک به سانچی و مقصد کره‌شمالی، داستان‌سرایی است/ جانباختگان، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ خدمه هنگام تصادف خواب نبودند

 6. وزیر خارجه عربستان: برجام نیاز به اصلاح دارد

 7. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 8. ایرباس از احتمال تاخیر در تحویل هواپیماهای ایران خبر داد/مدیر فروش ایرباس: باید محتاط عمل کرد

 9. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 10. تولید تندر ۹۰ و ساندرو از متوقف می‌شود

 11. روزنامه آرمان: 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 12. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 13. روحانی در دیدار با رئیس مجلس قطر: اجازه نمی‌دهیم تحت فشارهای ناحق و غیرعادلانه قرار بگیرید

 14. «ولید بن طلال» در زندان فوق امنیتی «حائر» شکنجه می‌شود

 15. مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی+ عکس

 16. ایران هم یکی از ۶۰ کشور تشنه می‌شود؟

 17. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 18. غلامعلی رجایی: سرنوشت وصیت‌نامه هاشمی همچنان نامعلوم است

 19. مشاعره توئیتری با موضوع تقاص میگیریم

 20. فسخ قرارداد جباری برای استقلال تبعات دارد؟

 21. پورسیدآقایی: طرح ترافیک ۹۷ با اصلاحات جدید اجرا می‌شود/ واکنش به مخالف پلیس

 22. بازار داغ خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ متر در پایتخت

 23. زمان واریز یارانه دی‌ماه

 24. رییس کل بانک مرکزی: موسسات مالی غیرمجاز منابع نظام بانکی را با نرخ‌های اغوا کننده به سوی خود می کشیدند

 25. صراحت قانون و نظر عجیب صالحی امیری/ رئیس به دنبال مجوز برای دور زدن قانون؟

پربحث‌های دیروز

 1. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 2. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

 3. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 4. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 5. پاسخ معاونان قالیباف به نجفی / گزارش سیاه برای تهران سفید

 6. داغ نفت؛ امیدی که در آب و آتش سوخت

 7. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 8. آش رسانه های خارجی برای افکار عمومی در ایران

 9. بازدید ربیعی از کشتی حادثه دیده چینی/ درباره شکایت از چین قضاوت زودهنگام است/ چین هیچ کوتاهی نکرده است/ باید ابتدا مکالمات جعبه سیاه بررسی شود

 10. تصویری از کشتی فله بر چینی که موجب غرق شدن کشتی نفتکش سانچی شد

 11. حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

 12. بانک مرکزی برای کاهش نرخ دلار وارد شد/ توزیع ارز در بازار و تشدیدنظارت برصرافی‌ها

 13. خطای انسانی و نفهمیدن زبان یکدیگر تنها دلیل برخورد دو کشتی؟

 14. جهانگیری: کشور با مسائل و تنگناهای مختلفی روبرو است/ راهکار، راه اندازی گفت‌وگوی ملی است

 15. ابتکاری جدید از شرکت گاز برای دور زدن قانون  

 16. کمیسیون تلفیق بودجه نهادهای خاص را در سال ۹۷ قطع کرد

 17. شرط‌های ترامپ برای آینده برجام و چند نکته

 18. نمای متفاوت از نفت‌کش سانچی!  

 19. ۱۵ نکته ای که باید درباره «سانچی» بدانید

 20. ورود کمیسیون انرژی به غرق شدن سانچی/ سوال از وزارت خارجه برای حضور سفیر بعد از چهار روز

 21. چین حادثه غرق شدن نفت‌کش ایرانی را تسلیت گفت

 22. چرا امید واهی به خانواده های سرنشینان سانچی داده شد؟/ چرا خبری از زنگنه و آخوندی نبود  

 23. تصویری تکان دهنده از نماز باران در بیرجند

 24. جابجایی اولویت‌ها در خرید هواپیماهای دست دوم

 25. معاون سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: احتمال اعزام غواصان برای جستجوی پیکر کارکنان سانچی

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. طرح شتاب زده و پوپولیستی شورای شهر تهران بعد از تجمعات اعتراضی اخیر

 7. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 8. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 9. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 10. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 11. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 12. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 13. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 14. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 15. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 16. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 17. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 18. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 19. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 20. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 21. ۶ راهکار محسن رضایی برای حل مشکلات مردم

 22. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

 23. ضرغامی: اگر جمله «امام زمان(عج) هم قابل نقد است» را رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می‌شد؟

 24. درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!

 25. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

پربحث‌های امروز

 1. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 2. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 3. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 4. ایرباس از احتمال تاخیر در تحویل هواپیماهای ایران خبر داد/مدیر فروش ایرباس: باید محتاط عمل کرد

 5. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 6. تولید تندر ۹۰ و ساندرو از متوقف می‌شود

 7. روزنامه آرمان: 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 8. بازار داغ خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ متر در پایتخت

 9. زمان واریز یارانه دی‌ماه

 10. رییس کل بانک مرکزی: موسسات مالی غیرمجاز منابع نظام بانکی را با نرخ‌های اغوا کننده به سوی خود می کشیدند

 11. صراحت قانون و نظر عجیب صالحی امیری/ رئیس به دنبال مجوز برای دور زدن قانون؟

 12. توضیحات وزارت نفت درباره «سانچی»/ شرکت ملی نفتکش سال‌ها پیش از این وزارتخانه منفک شده

 13. شکایت بحرین از قطر

 14. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی/ احتمال کاهش قیمت ها

 15. سود قاچاق موبایل برای قاچاقچیان چقدر است؟

 16. قیمت انواع میوه در تهران + جدول

 17. دریافت عوارض در آزادراه قزوین-زنجان ممنوع شد

 18. خزانه‌دار شورای شهر تهران: وضعیت مالی شهرداری اسفبار است

 19. دلار به داد فولادگران رسید!

 20. توزیع ماهانه ۷۰۰میلیارد تومان یارانه در تهران

 21. صعود بورس با سوخت جهانی

 22. بیکاری در کمین صنعت قطعه‌سازی ایران

 23. بازگشت نرخ محصولات لبنی به قبل از افزایش قیمت‌ها

 24. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 25. دلار در کف و یورو در سقف ۳ساله!

پربحث‌های دیروز

 1. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 2. بانک مرکزی برای کاهش نرخ دلار وارد شد/ توزیع ارز در بازار و تشدیدنظارت برصرافی‌ها

 3. خطای انسانی و نفهمیدن زبان یکدیگر تنها دلیل برخورد دو کشتی؟

 4. کمیسیون تلفیق بودجه نهادهای خاص را در سال ۹۷ قطع کرد

 5. ۱۵ نکته ای که باید درباره «سانچی» بدانید

 6. جابجایی اولویت‌ها در خرید هواپیماهای دست دوم

 7. معاون سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: احتمال اعزام غواصان برای جستجوی پیکر کارکنان سانچی

 8. چرا نفتکش سانچی نتوانست قبل از برخورد با کشتی چینی فرار کند؟

 9. چینی ها نخواستند سانچی نجات پیدا کند یا نتوانستند؟

 10. اگر برای شنیدن حرف حساب مردم گوشی نباشد و خودشان بخواهند ظلم را از خود دفع کنند، قابل ملامت‌اند؟

 11. فرهنگستان علوم پزشکی : وزارت بهداشت از واردات محصولات تراریخته جلوگیری کند

 12. ایمن‌ترین خودروهای سال 2017 از نگاه یورو انکپ +تصاویر  

 13. خودرو در بازار کم شد؛ کسی حاضر به خرید نیست+ قیمت

 14. معاون وزیر راه: هیچ ممنوعیتی برای حمل میعانات گازی با سانچی وجود نداشت

 15. سفیر کره جنوبی در واکنش به شایعات اخیر: سانچی عازم سئول بود

 16. توصیه مجلس به دولت: در حذف یارانه‌بگیران شتاب نکنید

 17. طوطی با صدای زنانه 7 میلیون تومان/ ماهی تزئینی وارداتی از مالزی 400 هزار تومان

 18. وال‌استریت‌ژورنال به دنبال موارد مشکوک در تراژدی سانچی

 19. چرا برق جنوب شرق تهران دیشب قطع شد؟

 20. نوبخت: باید احساس تبعیض کارگر و کار فرما را از بین برد

 21. پاسخگویی وزیر جهاد کشاورزی درباره محصولات تراریخته در مجلس

 22. بررسی پرونده آلومینیوم المهدی در کمیسیون اصل ۹۰ /خریداربه ۳۰۰ میلیارد تومان از تعهدات خود عمل نکرد

 23. جعبه سیاه سانچی تا 3 ماه آینده رمزگشایی می شود

 24. نحوه برخورد کشتی چینی با سانچی ابهام دارد/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 25. پاسخ سیف به نامه مدیران بانک؛ به بافت فرسوده وام بدهید

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 4. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 5. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 6. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 7. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 8. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 9. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 10. ۶ راهکار محسن رضایی برای حل مشکلات مردم

 11. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 12. حاجی بابایی: دولت می‌خواهد مردم برای دریافت یارانه در کمیته امداد ثبت نام کنند

 13. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 14. توکلی: افراد خاطی نه اصلاح‌طلبند نه اصولگرا/ صحبت‌های علم‌الهدی باعث تحریک نشد؛ کجا ایشان از مرگ بر فلان حمایت کرده؟/ دشمنی خارجی‌ها ربطی به‌ دلیل اولیه اعتراضات ندارد

 15. سیف: نرخ ارز ثبات مناسبی دارد

 16. نجات پول ملی از سقوط

 17. آخرین تصمیم برای عوارض خروج از کشور+ ارقام

 18. با مصوبه کمیسیون تلفیق عوارض خروج از کشور 220 هزار تومان شد

 19. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 20. گلایه سپرده گذاران موسسات مالی ورشکسته از سیاست های نادرست بازار پولی و مالی/ طمعکار نیستیم/ بانک مرکزی اسامی گیرندگان سودهای ۸۰‌درصدی را اعلام کند

 21. سود سهام عدالت در ایستگاه پایانی/ مزه عدالت پس از انتظار ۱۱ ساله

 22. جادوی پول و بانک | نقد بدیع عضو شورای فقهی بانک مرکزی به «ساختار بانک» + امکان طرح پرسش از مصباحی‌مقدم

 23. کشور مجوزها!!

 24. دلار گران شد صراف‌ها: سورپرایز شدیم!

 25. تازه ترین خبر از نفتکش ایرانی/ انفجار مجدد و فوران ۱۰۰ متری آتش / درجه حرارت ۳۵۰ درجه/ انهدام و غرق شدن محتمل است/ شرایط ورود تکاوران مهیا نیست

آخرین عناوین