کلینیک ایران نوین

وزیر راه: نباید بار دیگر طرحی مثل مسکن مهر داشته باشیم / ۹ تا ۱۰ میلیون نفر در بدترین وضعیت زندگی می‌کنند

گروه اقتصادی الف،   3960923271 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
وزیر راه: نباید بار دیگر طرحی مثل مسکن مهر داشته باشیم / ۹ تا ۱۰ میلیون نفر در بدترین وضعیت زندگی می‌کنند

وزیر راه و شهرسازی به اشکال طراحی مسکن مهر اشاره کرد و گفت: ما نباید یک بار دیگر طرحی مثل مسکن مهر که چند هزار میلیارد ریال را برد و مردم را به حاشیه‌ها کشاند و مرکز شهرها را رها کرد،‌ داشته باشیم و امیدوارم هیچگاه و هیچ کس دیگری به این فکر نیفتد.

به گزارش ایسنا، آخوندی در هفتمین کنفرانس بین‌المللی توسعه پایدار و عمران شهری در کارخانه ریس باف اصفهان اظهار کرد: تمدن ایران تمدنی دیرپاست و چند نکته مهم وجود دارد که باید در پیوستگی و انقطاع تمدن ها به آن توجه کنیم. تمدن ایران تحول اسلام را تجربه کرده این در حالی است که اسلام در مابقی مکان‌هایی ورود کرده که عموما تمدن‌ها از هم گسیخته و زبان‌ها از بین رفته است، پس تمدن ایرانی یک تمدن هماهنگی بوده که با ورود اسلام از هم گسیختگی نیافت.

وی با بیان اینکه در همین خیابان چهارباغ اصفهان ببینید که دنیای مدرن چگونه آن را زیر و رو کرده است افزود: تعریف ما این است که باید هنگام ورود تمدن‌ها،‌ بدی‌ها را کنار بگذاریم و خوبی‌هایش را بگیریم. بنابراین باید تامل کنیم و باید به نظریه شتاب زدگی و عمل زدگی و مفهوم آن توجه کنیم و تصمیمات بی توجه به معنا نگیریم.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: تمدن ایران قبل از اسلام مبتنی بر یکتاپرستی، معاد و ایمان به غیب بوده و تنها چیزی که ایران در آن رنج می‌برده، بحث بی عدالتی و نظام طبقاتی است. وقتی که اسلام به ایران می‌آید، مردم ایران به استقبال آن می‌روند چرا که اسلام علاوه بر یکتاپرستی، معاد و ایمان به غیب، رایحه خوش عدالت را به مردم داده است و در پیام پیامبر (ص) هم همواره تمام اقوام و ملت‌ها به رسمیت پذیرفته شده و پذیرش گوناگونی در اسلام به عنوان یک بحث جذاب مطرح بوده است.

وی ادامه داد: مشکل دنیای مدرن این است که مبنایش از جا کندگی است. دنیای مدرن از جهت فلسفی بزرگترین چالشی که به وجود می‌آورد این است که همه آدم‌ها باید شبیه هم باشند و باید از تاریخ گسسته شوند. به همین دلیل گاهی مفهوم جهانی شدن را یکی شدن فرهنگ‌ها می‌گیرند و بنده این تفسیر را قبول ندارم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بحث از جاکندگی چالش دنیای مدرن برای ماست تصریح کرد: تاریخ ما، فرهنگ ما و میراث ما برای دنیای مدرن اساسا نامفهوم است. اثبات گرایی و افراطی گری در دنیای مدرن به دلیل بی توجهی به دنیای غیب به وجود آمده و به همین خاطر در دنیای مدرن همه چیز باید قابل شمارش و متر کردن باشد. این بحث زمانی که وارد ایران شد، ما آن را درک نکردیم و بر چالش به وجود آمده آن غلبه نکردیم و در واقع در مقابل مفهوم انقطاع تاریخی و اثبات گرایی مطلق مانده‌ایم.

آخوندی اضافه کرد: نتیجه این دنیای مدرن شهرهای امروز ما و وضعیت توسعه‌ای ما است که در شهرهایمان می‌بینیم. من شهرها را بیانگر خرد یک ملت می‌بینم. در واقع شهر اصفهان بیانگر خرد اصفهان و شهر تهران نشانه خرد مردمان آنجاست. ما پس از آمدن اسلام به ایران تمدن اسلامی را خلق کردیم به همین دلیل دانشمندان ما نقش موثری در اسلام ما دارند اما پس از دنیای مدرن دچار یک گسیختگی شدیم و انسجام را از دست دادیم و به شکل نظری و عملی درماندیم.

وی تصریح کرد: توجه کنید که ما مدام به گذشته می‌رویم یا مدام به آینده نگاه می‌کنیم. وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم هیجان انگیز می‌شویم و از تاریخمان لذت می‌بریم و به آینده که نگاه می‌کنیم آشفته می‌شویم. داعش و القاعده هم دچار همین سردرگمی شدند و مسیر را اشتباه رفتند و افراط و تفریط را انتخاب کردند. پس ما امروز نیازمند آن هستیم که بفهمیم که هستیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ماهیت دنیای مدرن متکی به قدرت موتور و الکترونیک است و یک اقوا گری بیش از حد دارد. این ماهیت همه ما را دچار چالش کرده است. به همین دلیل سوال می‌کنیم که چه شد فولاد را به اصفهان در نزدیکی کویر آوردیم و چنان بر این شهر واگذاری کردیم که از توان اقلیمی منطقه بیشتر شد. این دقیقا همان اقواگری دنیای مدرنیته است.

آخوندی اضافه کرد: خوزستان مهد تمدن ایران است. امروز به تدریج غیر قابل سکونت شده است. دریاچه ارومیه و دریاچه پریشان یکی پس از دیگری خشک می‌شوند و جازموریان که روزی حاصلخیزترین دشت بوده است امروز به کویر بدل شده است و 20 درصد گرد و غبار ایران را تشکیل می‌کند. به شرق اصفهان نگاه کنید مرگ تمدن ایران را به تدریج می بینید. این در حالی است که فرهنگ و تمدن ایران شهری قدرتمند،‌ تطابق با اقلیم را همواره مدنظر داشته است.

وی اضافه کرد: تکیه به مدرنیته باعث شد اقلیم را رها کنیم و به همین دلیل امروز ظرف مدت 50 سال ،‌50 میلیمتر از بارش ما کم شد و یک و نیم درجه گرمای هوا افزایش یافت و 5 برابر تبخیر آب ما بیشتر از گذشته شد.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: من ضمن تعیین نگاه زیست محیطی در توسعه پایدار اعتقاد دارم که این نگاه باید به فلسفه پیشینش نیز نگاه شود. ما باید اندیشه ایران شهری و تمدن ایران شهری را بازخوانی کنیم. مافقط نمی‌توانیم تنها اقلیم را نگه داریم و باید بتوانیم پاسخ من کیستم را بدهیم.

آخوندی ادامه داد: باید ایران‌بودگی ایران را به همه یادآوری کنیم. از دوره مشروطه تا قبل از انقلاب شش برنامه توسعه و پس از انقلاب هم شش برنامه توسعه داشتیم. هزاران دلار خرج آن کردیم اما آیا زندگی مردم ایران را ارتقاء یافته دیده‌ایم؟

وی تاکید کرد: امروز 19 میلیون بد مسکن داریم،‌ 140 هزار هکتار از مساحت شهری ما کیفیت مناسب زندگی ندارد و 9 تا 10 میلیون نفر حاشیه نشین داریم، 9 میلیون نفر نیز در بافت در حال فرسایش شهری زندگی می‌کنند. همه این ها به ما نشان می‌دهد که ما نیاز داریم که یک بار دیگر باید به مفهوم شهر برگردیم. راهکار پاک کردن صورت مساله‌ها نیست. ما باید بتوانیم در مرکز شهرها زندگی کنیم و به دنبال آن بازآفرینی شهری را به طور جدی دنبال کنیم. ما باید بدانیم زمانی که یک بافت را تخریب می‌کنیم آدم‌های آن بافت را زاغه نشین می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ما می‌خواهیم که به همراه مردم شهرها را خلق مجدد کنیم ادامه داد: کوچکترین کالبد شهری ما محله است و بازآفرینی شهری محله محوری است؛ ما می خواهیم محله محوری را زنده کنیم. به همین دلیل با احیای کارخانه‌ای مثل اینجا ریس باف کیفیت محیط شهری را افزایش خواهیم داد.

آخوندی تاکید کرد: اینکه بدون شهرداری بتوان کاری کرد غیر قابل تصور است و تصور اینکه ما و شهرداری ها بتوانیم بدون مردم کاری کنیم آن هم غیر قابل تصور است، به همین دلیل حکمرانی شهری باید با تکیه بر مردم و محلات باشد.

وی با بیان اینکه در بودجه امسال بحث بازآفرینی بافت فرسوده توسط رئیس جمهور،‌ دولت و مجلس جدی گرفته شده است گفت: مفهوم بازآفرینی در صدر مسائل دولت و مردم قرار خواهد گرفت.

وی به اشکال طراحی مسکن مهر اشاره کرد و گفت: ما نباید یک بار دیگر طرحی مثل مسکن مهر که چند هزار میلیارد ریال را برد و مردم را به حاشیه‌ها کشاند و مرکز شهرها را رها کرد،‌ نباید داشته باشیم و امیدوارم هیچگاه و هیچ کس دیگری به این فکر نیفتد. باید در 66 هکتار چیزی در حدود 15 هزار واحد مسکونی بازسازی و نوسازی شوند. این اتفاق نیازمند همراهی با بازآفرینی شهر است. در این راستا دولت و شهرداری باید کمک کنند تا این بافت ها با یک هم افزایی به شهرها برگردند. ما می‌توانیم که با یک بازآفرینی شهری توسعه شهری را خلق مجدد کنیم.

آخوندی خاطر نشان کرد: دولت سند ملی بازآفرینی را تصویب کرده و ستاد آن را تشکیل داده است. استانداران هم باید با هماهنگی با این ستاد همه دستگاه‌ها را در این خصوص بسیج کنند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۶۹۱۸۲۱:۴۳:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۲۳
آقا تو رو بخدا لطفی بکنید و از این مرد چیزی منتشر نکنید... به زلزله زده ها رحم کنید و اعصاب همه را خرد نکنید
ناشناس۱۶۶۹۴۵۲۲:۳۰:۰۴ ۱۳۹۶/۹/۲۳
الان جنابعالي بيش از پنج سال است كه وزيريد اگر طرح بهتر ويا اقدام بهتري انجام داديد اعلام كنيد مردم بدانند چه مسكن هاي مناسبي براي مردم ساختيد،با حرف وشعار توخالي وايراد گرفتن از كار دولت قبل به جايي نخواهيد رسيد ،مجلس بي كفايت است كه به امثال جنابعالي راي مثبت داد
ناشناس۱۶۷۰۰۰۲۳:۴۱:۵۸ ۱۳۹۶/۹/۲۳
مایه ی اتم و اکمل شرمساریست این بابا ! نباشی خیلی بهتره
ناشناس۱۶۷۰۱۰۲۳:۵۴:۰۴ ۱۳۹۶/۹/۲۳
مسکن مهر رو ول کن بگو تو این ۵ سال چیکار کردی؟
ناشناس۱۶۷۰۲۴۰۰:۱۶:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۲۴
اقای اخوندی املاءننوشته نمرهاش بیست است مسکن مهر طرح خوبی بود به نفع عموم مردم بود وشما وزیری هستید که در حد و اندازه یک وزیر نیستید ودر حد بک مهندس خوب هم نیستید نمونه کاری حضرت عالی خرید هواپیما از امریکا
ناشناس۱۶۷۰۷۶۰۱:۳۴:۲۲ ۱۳۹۶/۹/۲۴
کی خبر دارد سواره از پیاده خبر؟ جناب وزیر بدترین وضعیت خانوارهایی هستند که فقط در یک اتاق زندگی میکنند، و نه کسانی که در مسکن مهر هستند. اگر دلت میسوزد و راست میگویید فعلا فکری به حال بیخانمانها بکنید. از این ها که فارغ شدید اگر خواستید بروید سراغ مسکن مهری ها.
ناشناس۱۶۷۰۸۰۰۱:۵۳:۴۱ ۱۳۹۶/۹/۲۴
وزیر محترم همیشه مخالف ، الان حدود 10 میلیون نفر بقول شما در شرایط بد زندگی میکنند ، شما 4 سال است شعار بی پشتوانه میدهید و حالا میگویید مثلا در 66 هکتار باید 15 هزار واحد بازسازی شود! فارغ از توان انجام کار که افزودن جمعیت حدود 60000 نفری احتیاج به اصلاح معابر و مراکز آموزشی و بهداشتی و ... دارد ، آیا میتوان با این طرح ها بقول شما 10 م نفر را نجات داد؟ آیا شما غیر از حرف برای این 10 م کاری کرده اید یا همچنان اعتقاد دارید اینها باید پول پس انداز کنند و ...،برادر من اگر این افراد شریف اما قشر ضعیف جامعه توان داشتند که پول ذخیره کنند ، احتیاج به نظرات افرادی چون شما نداشتند.
ناشناس۱۶۷۱۰۶۰۳:۴۷:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۲۴
اخوی منتظر دستور شما بودیم
محمد۱۶۷۱۲۲۰۴:۴۶:۲۹ ۱۳۹۶/۹/۲۴
جناب میشه بفرمائیدشما واسه مسکن این ده میلیون چکارکردیداصلا تو بااون خانه وویلای کذایی میفهمی وضعیت این ده میلون رو
ناشناس۱۶۷۱۳۲۰۶:۴۳:۴۷ ۱۳۹۶/۹/۲۴
دادرسی نیست روزبروز بر اجاره نشینی افزدوه میشه ازدواجم که کمه طلاقم زیاد ای کاش به دنیا نیومئه بویدمکارم نیست یا اگر هست با چندقاز حقوقو برای زنده موندن
ناشناس۱۶۷۱۵۸۰۸:۳۳:۵۶ ۱۳۹۶/۹/۲۴
آسان ترین کار انتقاد است. راهکار سخت است که کمتر دیده میشود.
مهدی۱۶۷۲۰۴۰۹:۲۸:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۲۴
امیدوارم هیچ وقت وزیر مسکنی چون جنابعالی ( آخوندی) نداشته باشیم بله طرح مسکن مهر به ضرر شما سرمایه دارهاست که نتونی سود 300 درصدی از بساز و بفرش تو شهر داشته باشی
ناشناس۱۶۷۲۱۱۰۹:۳۹:۳۴ ۱۳۹۶/۹/۲۴
اقای اخوندی 4 سال وعده و ....ظاهرا فکر میکنی تو را بعنوان وزیر گزارشگر مسکن انتخاب کرده اند و تکلیفی برای تحقق وعده ها و قولهای خود و ریسس جمهورت نداری !!!! بازسازی بافتهای فرسوده با مساعدت و تسهیلات کم بهره از سال 1385 تصویب و عملیاتی شده بود فکر کردید طرحی نو در افکندید؟در 4 سال وزارتتان چند متر مسکن را ساخته یا حمایت کرده اید که هنوز هم به نظریه پردازی وقت و عمر یک ملت را ضایع میکنید.!!
ناشناس۱۶۷۲۲۶۱۰:۰۲:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۲۴
5 سال است هر دلش خواست در مورد مسکن مهر گفت بدون اینکه بفهمد ساکنان آن راضی اند و خودش هیچ کاری نکرد.
ناشناس۱۶۷۲۳۰۱۰:۰۳:۲۹ ۱۳۹۶/۹/۲۴
دایه مهربان تر از مادر ... عباس آخوندی.
ناشناس۱۶۷۲۳۴۱۰:۰۸:۰۳ ۱۳۹۶/۹/۲۴
ما نباید یک بار دیگر طرحی مثل مسکن مهر داشته باشیم بلکه باید طرحی مثل مسکن اجتماعی داشته باشیم !!!!!!!!
ناشناس۱۶۷۳۱۲۱۱:۲۲:۲۳ ۱۳۹۶/۹/۲۴
اصلا کی گفته باید خونه بسازیم؟ اصلا کی گفته وظیفه ما ساخت خونه برای مردمه!! اگه ما خونه بسازیم زلزله که بیاد کلی کشته میده پس همون بهتر خونه نسازیم!! خوب مسکن مهر اگه بد بود مسکن اجتماعی خودتون چی شد؟
مرتضی۱۶۷۳۸۲۱۲:۵۰:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۲۴
وزیرای دولت روحانی، مثل خود آقای روحانی فقط بلدن خوب و قشنگ صحبت کنند وگرنه در عمل هیچ حرفی برا گفتن ندارند
ناشناس۱۶۷۳۸۸۱۳:۰۱:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۲۴
مردم رو بیچاره کردین با این طرحهاتون. بی برنامه گی - ندانم کاری و بیفکری مسئولین - مردم رو بدبخت کرده.
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 2. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 3. محمد ثلاث قصاص شد

 4. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 5. لیگ ملت‌های والیبالایران از صعود به فینال بازماند/ بازی‌های تشریفاتی به میزبانی تهران!

 6. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 7. کی‌روش: در این 36 سال تجربه کاری‌ام تاکنون با چنین بازیکنانی با این پایبندی کار نکردم/هیچ بازیکنی صاحب پیراهن تیم ملی نیست

 8. کردستانی‌ها مراقب شیوع تب کریمه کنگو باشند

 9. شفر دیدار ایران و اسپانیا را کارشناسی می‌کند

 10. میراندا: گل سوییس اشتباه بود

 11. تکلیف اعزام شین‌آبادی‌ها فردا مشخص می‌شود

 12. فتاح: کمپین‌های اخیر تاثیری در اعتماد مردم به کمیته امداد نداشته است

 13. اولیور کان: شانس آوردیم که تنها یک گل خوردیم

 14. واکنش ابتکار به خبر حادثه دختران "ایرانشهر"

 15. ترافیک روان در جاده‌ها بجز آزادراه کرج

 16. انیمیشن دیرین دیرین با موضوع چرا باید  

 17. جدول رده بندی لیگ ملت های والیبال 2018 تا پایان هفته چهارم  

 18. "اوپک پلاس" متولد می‌شود؟

 19. ۱۰ نکته جالب درباره جام‌جهانی ۲۰۱۸

 20. بازی آلمان و مکزیک با قضاوت علیرضا فغانی  

 21. بررسی تاثیر جام جهانی فوتبال بر اقتصاد جهانی

 22. پیش‌بینی محسن تنابنده از بازی ایران و اسپانیا/پرتغال برای صعود به مصاف ایران خواهد رفت

 23. سفیر سوئیس در تهران مطرح کرد: ادامه همکاری‌های هسته‌ای ایران و سوئیس/ تلاش اروپایی‌ها برای حفظ سرمایه‌گذاری با ایران

 24. جهانی که «جنایت و مکافات» داستایفسکی را ساخت

 25. روایتی از رابطه دکتر چمران با ارتشی‌ها و فرماندهان

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 15. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 16. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 17. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 18. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 19. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 20. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 21. سیف: گران شدن سکه روانی است

 22. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 23. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 24. ترامپ: اون خلع سلاح هسته‌ای و موشکی را پذیرفت/ تحریم‌ها علیه کره شمالی ادامه خواهد یافت

 25. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

پربحث‌های اخیر

 1. "اوپک پلاس" متولد می‌شود؟

 2. علت رشد یک‌باره‌ی قیمت‌ها در بورس تهران

 3. سخنگوی دولت:افزایش حقوق، نیازمند صدورِ احکامِ جدید است

 4. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 5. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 6. افزایش قیمت ها در بورس علامتی مثبت برای اقتصاد/ ادامه رشد بازار سرمایه در گرو ثبات سیاست گذاری ها

 7. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 8. پناهی: 20 درصد اقتصاد ایران زیرزمینی است/اقتصاد زیرزمینی منجر به فرار مالیاتی می‌شود

 9. چرا می توانند فروش نفت ایران تحریم کنند؟

 10. صنعت نفت و ۶۶ گروه کالای ایرانی؛ "مشابه خارجی وارد نکنید"

 11. بازار مسکن به کجا می‎رود؟ +فیلم

 12. زیر و بم ایجاد وزارتخانه آب

 13. نایب رئیس اتاق اصناف ایران:مالیات‌ها افزایش پیدا کرده است/ بسیاری از واحدها تعداد کارگران خود کم کرده‌اند

 14. توقف ۱۵ روزه سامانه سهام عدالت در تیر ماه/ سود مجامع امسال تا این لحظه ۷۱۰ میلیارد تومان

 15. کاهش ۱۱ میلیارد دلاری تجارت ایران و ترکیه پس از تعرفه ترجیحی

 16. هیات دولت آیین‌نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه‌ها را تصویب کرد

پربحث‌های دیروز

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 3. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 4. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 5. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 6. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 7. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 8. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 9. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 10. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 11. کاهش ۱۲۳ هزار تومانی سکه در بازار + قیمت ارز

 12. کاهش ۱۱ میلیارد دلاری تجارت ایران و ترکیه پس از تعرفه ترجیحی

 13. هیات دولت آیین‌نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه‌ها را تصویب کرد

 14. دستور صریح وزیر ارتباطات برای پیگیری پیام دروغ اینترنت رایگان

 15. واکنش توئیتی نوبخت به عدم افزایش حقوق برخی کارمندان

 16. نوسان صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۸ + نمودار

 17. همه دستگاه‌ها باید اطلاعات حقوق مدیران را اعلام کنند

 18. کاهش صادرات نفت ایران

 19. قیمت رسمی ارز ۳ نرخی می‌شود؟

 20. بورس رکورد ۵۰ ساله را شکست

 21. ایران گورستان خودروهای خارجی شده است/ خودرو یک میلیاردی به دلیل نداشتن قطعه بلا استفاده است

 22. آخرین قیمت خودروهای خارجی در بازار  

 23. قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران  

 24. کمبود سه میلیون مسکن در کشور/ نیاز سالانه به ساخت 800 هزار واحد

 25. استارت‌آپها روز به روز محبوبتر می‌شوند

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 3. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 4. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 5. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 6. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 7. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 8. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 9. سیف: گران شدن سکه روانی است

 10. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 11. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 12. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 13. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 16. لاهوتی: بانک مرکزی دنیا هم نمی‌تواند اقتصاد ایران را نجات دهد

 17. خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد + مقایسه قیمت

 18. شورای رقابت مجوز گرانی خودرو را صادر کرد

 19. قاضی پور: پول بنز می‎دهیم، سوار پراید می‎شویم

 20. بازی تکراری خودروسازان: ظرفیت تکمیل شد

 21. گزارش دیده بان شفافیت و عدالت /حق با شرکت فرودگاه ها بود در خرید فلایت چک فسادی رخ نداده است

 22. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 23. در ادامه رکورد شکنی‌ها؛ سکه دو میلیون و ۵۸۷ هزار تومان شد/ یورو ۸۳۹۳ تومان

 24. فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند

 25. بازار و گرانی‌ها از مدیریت اقتصادی تا خوش بینی و بی عملی دولت

آخرین عناوین