معاون اقتصادی بانک مرکزی: دلار در چرخه مبادلات خارجی‌ ما عملاً نقش خاصی ندارد/پیمان‌های پولی می‌توانند آثار تحریم را کاهش دهد

گروه اقتصادی الف،   3960823123 ۱ نظر، ۶ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
دلار در چرخه مبادلات خارجی‌ ما عملاً نقش خاصی ندارد/پیمان‌های پولی می‌توانند آثار تحریم را کاهش دهد

بانک مرکزی سعی کرده در گزارشگری ارز، نقش دلار را محدودتر کند و ارزهای دیگری که در مبادلات خارجی ما مدنظر قرار می‌گیرند و کاربرد دارند و همچون یورو می‌توانند در جایگاه ارز جایگزین نقش ایفا کنند را جایگزین کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با رئیس‌جمهور روسیه فرمودند: «بدون توجه به تبلیغات منفی دشمنان برای تضعیف روابط کشورها، می‌توانیم تحریم‌های آمریکایی‌ها را با روش‌هایی از جمله حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ دو یا چندجانبه، بی‌اثر و آمریکا را منزوی کنیم.» تأکید بر اثر ضد تحریمی حذف دلار از مبادلات تجاری نکته‌ای بود که بازتاب رسانه‌ای ویژه‌ای یافت. صاحب‌نظران اقتصادی معتقدند، هر نوع تلاش برای کاستن از سهم دلار در مراودات جهانی یک گام برای کاهش «نیاز» مؤسسات مالی به چرخه‌ دلار است. به بیان بهتر، اگر برای مثال سهم دلار از مبادلات روی سوئیفت زیر ۵۰ درصد بود، عملاً امکان استفاده‌ از دلار برای آمریکایی‌ها فراهم نبود و اساساً تحریم‌های ثانویه‌ مالی قابل اعمال نبود. از این نظر، اثر ضد تحریمی حذف دلار از مبادلات دوجانبه در بلندمدت امری واضح است. اینها و نکاتی دیگر در مشروح گفت‌وگوی ما با دکتر پیمان قربانی و دکتر بهنام ملکی که هر دو از اقتصاددانان و استادان دانشگاه هستند، قابل مشاهده است.

* در مقدمه بفرمایید دلار از چه جنبه‌هایی در فضای بین‌الملل مؤثر و مهم است؟

قربانی: دلار در کنار برخی دیگر از عرصه‌های مهم یکی از حوزه‌های جهان‌رواست که در تأمین مالی امور تجاری و پروژه‌های بین‌المللی کاربرد دارد و در تسویه مبادلات مالی در سطح کشورها و فضای بین‌المللی مورد توجه قرار می‌گیرد.

ملکی: به هر حال دلار ارز مسلط در اقتصاد جهانی است و یکی از راهکارهایی که آمریکا در سلطه بر اقتصاد جهانی از آن بهره می‌گیرد همین حاکم کردن نقش دلار در مبادلات اقتصادی و پولی کشورهای مختلف بوده و است.

 * با این اوصاف، حضور در چرخه دلار برای کشور ما چه آسیب‌ها و پیامدهای چالش‌برانگیزی دارد؟

قربانی: مطابق برجام از آنجا که دسترسی به دلار نداریم، در چرخه مبادلات خارجی‌ ما عملاً دلار، نقش خاصی ندارد. اما در عین حال می‌دانید که دلار طی سال‌های اخیر و دهه‌های گذشته در بازار غیر رسمی ما و همین‌طور در شکل‌دهی به انتظارات تورمی و انتظارات افراد درباره ارزش پول ملی همواره مؤثر بوده و کاربرد داشته است. به همین دلیل طی چند سال اخیر همواره بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران سعی کرده در گزارشگری ارز، نقش دلار را محدودتر کند و ارزهای دیگری که در مبادلات خارجی ما مدنظر قرار می‌گیرند و کاربرد دارند و همچون یورو می‌توانند در جایگاه ارز جایگزین نقش ایفا کنند را جایگزین کند.

ملکی: از آنجا که آمریکا با نظام ما رابطه خوبی ندارد، طبیعی است که سلطه پولی‌ و بانکی آن هم به همان نسبت برای ما یک عامل آسیب‌رسان باشد. البته، این اتفاق نه تنها برای ما، بلکه برای بسیاری از کشورها افتاده و می‌افتد. چون اینها با تضعیف پولی هر از چندگاهی به نوعی مشکلات‌شان را به دیگر کشورها انتقال می‌دهند و ما هم با توجه به اینکه مورد عداوت این کشور هستیم، طبعاً این شرایط بانکی و ارزی نمی‌تواند برای ما مطلوب باشد، ‌به ویژه حاکمیت دلار بر اقتصاد کشورها و نقشی که می‌تواند در تضعیف اقتصاد ما ایفا کند. 

 * به نظر شما حذف دلار از مراودات تجاری ایران و دیگر کشورهای تحریم شده تا چه میزان می‌تواند بر بی‌اثر یا کم‌اثرکردن تحریم‌ها نقش داشته باشد؟ 

قربانی: به یقین کشورهایی مانند ایران و کشورهایی که تحت تحریم آمریکا قرار دارند، ملزم به استفاده از دلار در مبادلات‌شان نیستند؛ در واقع، ورود دلار در مبادلات بین این کشورها می‌تواند عاملی محدودکننده باشد؛ لذا استفاده از ارزهای محلی و پیمان‌های پولی دوجانبه یکی از اقداماتی است که می‌تواند تسویه مبادلات و تجارت خارجی بین این دو کشور را از دلار به پول ملی تغییر دهد. به طور حتم حذف دلار می‌تواند برای تجار، بازار، بازرگانان و مبادلات تجاری پیامدهای مثبتی داشته باشد؛ چرا که آمریکا با اعمال فشار بر کشورهای مستقل و کشورهایی که با سیاست‌های آمریکا همخوانی ندارند، در طی سال‌های اخیر از حربه‌های اقتصادی استفاده کرده و این روند فزاینده بوده است. ورود و وجود دلار در چرخه مبادلات خارجی این کشورها خود می‌تواند نقطه آسیب‌پذیری برای این کشورها باشد؛ لذا اقداماتی که به حذف و کم‌رنگ شدن دلار در مبادلات تجاری کشورها و همین‌طور بازار مبادلات ارزی کشورها منجر بشود، بی‌شک می‌تواند از آسیب‌پذیری این کشورها در مقابل محدودیت‌های اعمال شده از سوی آمریکا در زمینه محدودیت‌های دلار و ارزی بکاهد.

ملکی: یکی از ابزارهای فشار آمریکا همین دلار و نظام پولی و بانکی‌ آن ‌است که عمده تحریم‌ها را شامل می‌شود. به طور کلی، حاکم بودن این پول بر مبادلات می‌تواند تأثیر فراوانی بر استحکام تحریم‌ها یا تضعیف و تقلیل آنها داشته باشد. 

 * به نظر شما کاهش سهم دلار از مبادلات جهانی، چه مشکلاتی را برای آمریکا ایجاد می‌کند؟

قربانی: پس از فروپاشی سیستم برتن وودز در سال 1974 و برهم خوردن رابطه برابری دلار و طلا، شاهد آن بودیم که ایالات متحده آمریکا دلار را به منزله عامل جهان‌روای، گسترش داده و سعی کرده است در هدایت اقتصاد جهانی مورد نظر خودش استفاده کند و مهم‌تر از آن آمریکا از دلار در صحنه بین‌المللی به مثابه ابزاری برای اعمال مالیات تورم و حق‌الضرب در سطح بین‌المللی استفاده کرده است. به گونه‌ای که با تغییر و افزایش ارزی پول، آمریکا می‌تواند ارزش ذخایر خارجی کشورها را تحت تأثیر قرار دهد. از سوی دیگر، می‌تواند از این ابزار برای کسب منافع در سطح بین‌المللی و انتقال ثروت از کشورها به آمریکا بهره‌برداری کند. قاعدتاً اقداماتی که در صحنه تجارت جهانی بین کشورها سبب شود سهم دلار در مبادلات کشورها کم یا حذف شود، موجب می‌شود آن نفوذ و آثار منفی ناشی از استیصال آمریکا بر اقتصاد جهانی ارز از مجرای دلار تحت تأثیر قرار بگیرد.

ملکی: این عامل می‌تواند اقتصاد آمریکا را کوچک کند. همچنین، ممکن است در کاهش قدرت اقتصادی آمریکا تأثیر بگذارد. اگر کشورهایی که تحت تحریم هستند، بتوانند به نوعی ارزهای خودشان یا ارزهایی به جز دلار را جایگزین کنند، به همان میزان می‌توانند در تضعیف پایه‌های اقتصادی دلار مؤثر باشند و قاعدتاً آمریکا هم از این نظر می‌تواند شاهد آسیب‌پذیری اقتصاد خود باشد. اگر این کشورها اتحاد و انسجامی در این قبال از خودشان نشان دهند، نقش دلار در مبادلات کشورهای تحریم شده به طور کل حذف می‌شود. 

 * آیا حذف دلار از مبادلات یا ورود به استفاده از ارزهای محلی در کوتاه‌مدت یا بستن پیمان‌های پولی دوجانبه، اثر ضد تحریمی خواهد داشت؟

قربانی: اصولاً بحث پیمان‌های پولی و استفاده از ارزهایی به جز دلار و به ویژه ارزهای محلی در مبادلات خارجی بین کشورها یکی از مسائلی است که می‌تواند هم در زمان تحریم و هم در زمان غیر تحریم کاربرد داشته باشد. در حال حاضر، در صحنه بین‌المللی شاهد آن هستیم که کشورهای مختلف از این پیمان‌های پولی دوجانبه به صورت گسترده استفاده می‌کنند. برای نمونه، کشور چین با بسیاری از کشورها پیمان‌های پولی امضا کرده و هیچ یک از اینها تحریم هم نیستند و این خودش سبب شده است به کم‌رنگ شدن و حذف دلار از چرخه مبادلات این دو کشور بینجامد؛ از این رو پیمان‌های پولی می‌توانند ابزار خوبی در صحنه بین‌المللی باشند. در سال‌های اخیر هم بانک مرکزی بر روی زمینه‌های ارزی کارهای خوبی انجام داده است. همان طور که گفته شد، این پیمان‌ها چه در بحث تحریم و چه در بحث غیرتحریم کاربرد دارند؛ مانند ایران که در تحریم قرار دارد، این پیمان‌ها می‌توانند آثار تحریم را به مراتب پایین بیاورند. البته راه حل مبارزه با دلار و تحریم‌های آمریکا صرفاً به پیمان‌های پولی ختم نمی‌‎شود؛ بلکه در کنار پیمان‌های پولی اقدامات دیگری را هم باید درنظر گرفت که بانک مرکزی در این زمینه موارد مختلفی را مدنظر دارد. 

ملکی: به نظر می‌رسد، حذف دلار حداقل می‌تواند آثار تحریم‌ها را کاهش بدهد؛ ضروری است ما در این حوزه نقش‌آفرینی‌ خود را بیشتر کنیم. وقتی با عراق مبادلات زیادی داریم یا همین طور با روسیه، افغانستان، چین، هند و... باید پیمان‌های دوجانبه‌ سریع‌تر به ثمر برسد و طبق آن پول ملی دو کشور را جایگزین ارزها، به ویژه دلار کنیم. اگر این پیمان‌ها زودتر شکل بگیرند، من تصورم این است که مبادلات آسان‌تر انجام می‌شوند و شاید حتی شتاب بیشتری هم بگیرند و از سوی دیگر، نقش دلار در این چرخه نیز کاهش می‌یابد. 

 * در پایان بفرمایید برای تسریع در این روند وظیفه قوای مقننه و مجریه چیست و به طور مشخص چه تصمیماتی باید به فوریت گرفته شود؟

قربانی: براساس مصوبه سازمان سال 1392 شورای‌عالی امنیت ملی، بانک مرکزی اقدامات مناسبی را در زمینه بهره‌گیری از پیمان‌های پولی دوجانبه انجام داده و در کمیته‌های مربوطه حضور فعالی داشته است و در کنار بانک مرکزی، وزارتخانه‌های دیگر همچون وزارت صنعت، معدن، تجارت، جهاد و کشاورزی و دیگر وزارتخانه‌ها و نهادهای ذی‌ربط نقش ایفا کردند. قاعدتاً بحث کمرنگ کردن آثار تحریم‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت‌های مختلف، مانند پیمان ‌پولی دوجانبه نیازمند آن است که همه ارکان‌ها و نهادهای ذی‌ربط در حوزه‌های تجارت خارجی کشور همکاری داشته باشند و در این راستا بانک مرکزی را کمک کنند. همین طور قوای مختلف هم به سهم خودشان در مواردی که مرتبط هستند، در این زمینه کمک به قوه مجریه را تسهیل کنند.

ملکی: به نظر من باید پیش‌قراول این حرکت، اتاق‌های بازرگانی باشند؛ یعنی بخش غیر دولتی این نقش‌آفرینی را بیشتر به عهده بگیرد؛ اما واقعیت این است که بخش خصوصی هم بدون حمایت دولت و قانون نمی‌تواند در این زمینه موفق باشد. به طور مشخص، بیشترین نقش را در این زمینه بانک مرکزی و نهادهای پولی و بانکی ایفا می‌کنند؛ آنها هستند که باید بدون ورود به فضاهای جنگی پیش‌قدم شوند. طبعاً باید نشان بدهند که اگر کشوری در رابطه با ما مخاصمه‌آمیز رفتار می‌کند، ما هم نسبت به آن رفتار و موضع غیرانسانی و خلاف حقوق بشر، گامی برمی‌داریم تا هر کاری که د‌ل‌شان خواست نتوانند با اقتصاد و دیگر متغیرهای ما انجام دهند. به نظر می‌رسد، در مقابل این هجمه‌پراکنی دشمنان که می‌گویند ایران به برجام پایبند نبوده و پایبندی ندارد، اقدام مقابله به مثل ضروری است.

منبع: صبح صادق

 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۳۸۰۵۱۱:۴۰:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۲۳
درسته می تواند اثرات تحریم را کاهش دهد ولی برای برخی اهداف شامل ارتباط با کشورها و تصاحب بخشی از بازار و تعامل با آنها برای این بخش ها خصوصا بخش انرژی یک نقطه ضعف محسوب می شود.
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 4. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 5. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 6. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 7. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 8. شکایت دایی از یک هنرپیشه و صداوسیمای گیلان

 9. خودسوزی عاشق پیشه ۱۸ ساله+عکس

 10. ناگفته‌های فیروزآبادی از کوی دانشگاه  

 11. آیا رژیم صهیونیستی، «عربستانِ اتمی» را می‌پذیرد؟

 12. ترکیه هم ارز مجازی ترک‌کوین راه‌اندازی می‌کند

 13. با ۶ سریال ترسناک آمریکایی آشنا شوید (۱۶+)  

 14. سفیر مالزی در ایران:برنامه‌های پتروناس برای سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت / در برجام صرفا آمریکا طرف نیست

 15. ثبات در بازار خودروهای وارداتی

 16. کنسرت کیهان کلهر در تالار وحدت   

 17. آمار متناقض اشتغالزایی سخنگوی دولت

 18. زمانی: هواداران استقلال در دربی به چیزی جز برد فکر نکنند

 19. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 20. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 21. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 22. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 23. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 24. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

 25. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 3. زبان مادری و زبان رسمی

 4. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 5. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 6. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 7. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 8. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 9. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 10. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 11. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 12. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 13. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 14. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 15. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 16. چه ساعتی شام بخوریم؟

 17. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 18. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 19. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 20. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 21. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 22. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

 23. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

 24. ابراهیم جعفری: ایران باید از بازار‌های عراق بهره ببرد

 25. نقص فنی هواپیمای تهران-مشهد

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 4. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 5. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 6. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 7. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 8. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 9. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 10. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 11. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 12. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 13. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 14. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 15. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 16. زبان مادری و زبان رسمی

 17. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 18. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 19. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 20. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 21. کدخدایی: احمدی‌نژاد اصرار داشت نتیجه انتخابات ۸۸ هرچه زودتر اعلام شود/ علی رغم اصرار تن به اعلام پیش از موعد صحت انتخابات ندادیم

 22. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

 23. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 24. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

 25. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

پربحث‌های اخیر

 1. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 2. ترکیه هم ارز مجازی ترک‌کوین راه‌اندازی می‌کند

 3. سفیر مالزی در ایران:برنامه‌های پتروناس برای سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت / در برجام صرفا آمریکا طرف نیست

 4. ثبات در بازار خودروهای وارداتی

 5. آمار متناقض اشتغالزایی سخنگوی دولت

 6. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 7. مشعل سکوی 14A فاز 14 پارس جنوبی روشن شد

 8. ورود مجلس به ماجرای واردات کود انسانی

 9. وعده نوبخت برای پرداخت حقوق کارکنان دولت در اسفندماه

 10. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 11. پانزدهمین همایش ملی تعالی سازمانی

 12. آمار نجومی مصرف آب آشامیدنی در کارواش‌ها

 13. ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود

 14. معاون وزیر کشور: طرح زوج و فرد سال آینده بدون هیچ تغییری اجرا خواهد شد

 15. آخرین قیمت خودروهای داخلی + جدول

 16. بدهی ۱۲۷ میلیاردی فرزند یکی از وزیران سابق دولت تا بررسی رفع تعهد سپرده گذاران ثامن الحجج

 17. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

پربحث‌های دیروز

 1. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 2. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 3. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 4. مشعل سکوی 14A فاز 14 پارس جنوبی روشن شد

 5. ورود مجلس به ماجرای واردات کود انسانی

 6. وعده نوبخت برای پرداخت حقوق کارکنان دولت در اسفندماه

 7. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 8. پانزدهمین همایش ملی تعالی سازمانی

 9. آمار نجومی مصرف آب آشامیدنی در کارواش‌ها

 10. ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود

 11. معاون وزیر کشور: طرح زوج و فرد سال آینده بدون هیچ تغییری اجرا خواهد شد

 12. آخرین قیمت خودروهای داخلی + جدول

 13. بدهی ۱۲۷ میلیاردی فرزند یکی از وزیران سابق دولت تا بررسی رفع تعهد سپرده گذاران ثامن الحجج

 14. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

 15. نرخ تورم در بهمن ماه ۹.۹ درصد محاسبه شد

 16. وزیر کشور: خودروسازان برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی همت کنند

 17. کاهش نرخ ارز / هر دلار ۴۴۸۰ تومان

 18. ۱۰ قرارداد نفتی که امسال امضا نشد

 19. حراج سکه متوقف شد

 20. نماینده مجلس: محکم پای استیضاح آخوندی ایستاده ایم

 21. خلبان هیچ گزارشی درباره نقص فنی هواپیما نداده بود/ پیکرها و قطعات هواپیما زیر دو متر برف مدفون شدند

 22. تعلیق ایران از فهرست FATF چهار ماه دیگر تمدید شد

 23. سرپرست مدیریت ایمنی شرکت فرودگاه‌ها: هیچ جای دنیا مرسوم نیست که همه فرودگاه‌ها رادار داشته باشند

 24. حساب بانکی ۸۶ دلال و قاچاقچی ارز مسدود شد

 25. گزارش مقدماتی سانحه سقوط هواپیمای تهران یاسوج منتشر شد

پربحث‌های هفته

 1. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 2. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 3. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 4. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 5. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 6. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 7. ابهامات بسته ضد التهاب بانک مرکزی

 8. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 9. زندگی فرزندان میلیاردرهای دنیا چگونه است؟ + عکس

 10. دلار به کمتر از ۴۶۰۰ تومان برگشت+جدول

 11. کواکبیان: لاشه ATR را ظرف ۲۴ ساعت پیدا کنید

 12. پهپاد ویژه جستجو تا ساعتی دیگر به منطقه اعزام می شود

 13. بانک مرکزی فروش ارز اینترنتی را تایید نکرد

 14. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 15. بازگشت پرواز «تهران - تبریز» به فرودگاه مهرآباد به‌علت نقص فنی

 16. استیضاح مجدد وزیر راه و شهرسازی کلید خورد

 17. نماینده مجلس: احتمالا سیستم ELT هواپیمای آسمان از کار افتاده و گرنه باید سیگنال می‌داد

 18. آیا ایران با وجود تحریم ها، جزو رکورددارها در سقوط هواپیماست؟

 19. نماینده حامی دولت:مسافران هواپیمای ATR بیمه بودند

 20. جزئیات نحوه ردیابی مکان هواپیما با ماهواره تجسس‌ و نجات/ آخرین مکالمات‌ خلبان با برج مراقبت قبل از سانحه

 21. تغییراتی که مجلس به نفع آموزش و پرورش در بودجه انجام داد

 22. ترکیه هم ارز مجازی ترک‌کوین راه‌اندازی می‌کند

 23. سفیر مالزی در ایران:برنامه‌های پتروناس برای سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت / در برجام صرفا آمریکا طرف نیست

 24. ثبات در بازار خودروهای وارداتی

 25. آمار متناقض اشتغالزایی سخنگوی دولت

آخرین عناوین