فرجام جریان «عدالتخواهی»!

مهدی نورمحمدزاده ، گروه سیاسی الف،   3960815098 ۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

 مقدمه: به گواهی تاریخ، جریان عدالتخواهی و ظلم ستیزی از نخستین و مهمترین آرمانهای انقلاب اسلامی می باشد که در سالهای پس از انقلاب نیز کم و بیش در صحنه های سیاسی و اجتماعی کشور رسمیت داشته و جناحهای سیاسی هم به تبع شرایط و مصالح خویش، گاه منادی و طرفدار آن بوده اند و گاه در خصوص آن سکوت کرده اند.
 
در سالهای اخیر و با گسترش رسانه های مجازی و سطح اطلاع مردم از وقایع و نابسامانی های جامعه، جریان و گفتمان عدالتخواهی نیز رونقی دوباره گرفته و گاه منشا برکات و آثار خیر هم شده است.
در چند و چون عدالتخواهان امروز و ضعف و قوت هایشان، حرف بسیار است! اشارات ذیل هم نمونه ای است از آنچه باید در موردش بیشتر اندیشید و سخن گفت!
 
هتل بی هتل!
 
ظاهرا اوایل انقلاب بوده که گروهی از دانشجویان انقلابی مقابل هتلی در شیراز تجمع می کنند و با این استدلال که وجود این هتل پرهزینه که فقط مختص ثروتمندان و مرفهین است در دوران پس از انقلاب لزومی ندارد و بلکه به نوعی منشا فساد و تبعیض است، قصد تخریب آن را می کنند.موضوع به تهران می رسد و بالاخره با وساطت برخی بزرگان، دانشجویان کوتاه می آیند و هتل سالم می ماند!
 
کم نیست نمونه های این چنینی در تاریخ انقلاب که نشان می دهد ما هنوز در تعریف عدالت و عدالتخواهی و ظلم ستیزی به اجماع منطقی، عقلانی و شرعی نرسیده ایم! هر گروه و دسته ای در حد فهم و درک خود عدالت را معنا میکند و برای تحقق آن قدم بر می دارد.هم نیت آنهایی که «یارانه» و «مسکن مهر» را اجرا کردند و هم آنها که «توسعه سیاسی» و «جامعه مدنی» را مطرح نمودند، لااقل در مقام ظاهر این بوده که به تحقق عدالت کمک کنند! اما مشکل اینجاست که هنوز تعریف درست و دقیقی از عدالت در ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی وجود ندارد، برای همین هم سالهاست که یک پای ثابت پاتوق های روشنفکری و انقلابی، «تقدم توسعه بر عدالت» یا برعکس آن است و این بحث هنوز هم ادامه دارد!
 
«چپ و راست» و عدالت!؟
 
در کشور ما، بخش مهمی از نیرو و توان اجتماعی،رسانه ای و سیاسی به تناوب در اختیار جریانات سیاسی چپ و راست بوده است.نسبت این جریانها با عدالت و عدالتخواهی چیست؟! مگر نه این است که هر دو این جریانها خود را مومن و مجری عدالت دانسته اند و طرف مقابل را ضد عدالت و مختلس؟! و مگر نه اینکه پرونده های اختلاس کلان از هر دو جریان رو شده اند و باز هردو جریان، پرونده خودشان را سیاسی جلوه داده اند و پرونده طرف دیگر را بی سابقه در تاریخ جهان و مسبب بی عدالتی در جامعه!؟ این عدالتخواهی سیاست زده، فایده ای که ندارد هیچ، باعث لوث شدن مفهوم عدالتخواهی و ظلم ستیزی و ناامیدی مردم از تحقق عدالت هم می شود، و افسوس که تا حدی چنین هم شده است.
 
متاسفانه باید اذعان کرد که به جز اقلیت پاک دستی که در هر دو جریان سیاسی وجود دارند، بدنه غالب این جریانات سیاسی، در عمل باوری به عدالت و عدالتخواهی ندارند و بیشتر به فکر تامین منافع شخصی و جناحی خود هستند! در ادارات ما، همان قدر که نماینده اصولگرا اعمال نفوذ کرده و دختر خود را با دور زدن صدها متقاضی متخصص تر و کارآمدتر مشغول به کار کرده، فرماندار اصلاح طلب هم پسر خود را! و جالب اینکه حتما تکیه کلام هر دو بزرگوار در اول سخنرانی هایشان، «عدالتخواهی و مبارزه با فقر و فساد و تبعیض» بوده و هست و خواهد بود!
 
 
مجمع الجزایر عدالت!
 
نگاه فعالان جامعه ما به عدالت جزیره ای است.گروهی از تبعیض و ظلم های اقتصادی رنج می برند و تعریفشان از عدالت، اقتصادی محض است.گروهی برای تحقق عدالت سیاسی تلاش می کنند و گروهی دیگر شعار عدالت اجتماعی و حقوق مدنی را سر می دهند.همه این مطالبات به جا و ستودنی هستند، اما این نگاههای محدود که ارتباط ارگانیک بین ساختارهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را یا نمی بینند و یا می بینند و درک نمی کنند، نمی توانند در جهت تحقق عدالت همه جانبه مفید باشند.
 
عدالت کاریکاتوری، محکوم به زوال است و نمی تواند به شکل پایدار وجود داشته باشد.جامعه ما همان قدر که تشنه عدالت اقتصادی است، همان قدر هم به تحقق عدالت سیاسی و مدنی نیازمند است، چرا که یک ساختار عادلانه سیاسی بهتر می تواند به تحقق عدالت اقتصادی کمک کند تا یک ساختار ناعادلانه و مبتنی بر رانت و فساد سیاسی!
 
شاید یکی از علل مهمی که علی رغم اراده و تلاش فراوان، مانع تحقق عدالت اقتصادی(به عنوان شعار اصلی دولت) در دولتهای نهم و دهم شد، همین نگاه جزیره ای به مفهوم عدالت بود.نگاهی که مثلا در پیاده سازی «عدالت مدیریتی»، مخصوصا در سطح استانها و شهرستانها عملکردی غیر منطقی داشت.
 
کم نبودند کارمندان و کارشناسانی که با حداقل استعداد مدیریتی و کارآمدی یک شبه مدیرکل شدند و خودشان هم ندانستند و باز هم نمی دانند روی چه حساب و کتابی؟!
 
عدالت شیشه ای؟!
 
عدالت مولود شفافیت است.قوانین شفاف، سیاستهای شفاف، عملکرد شفاف، دادگاه شفاف و... تا نباشند، عدالت هم امکان وقوع پیدا نخواهد کرد.جامعه ای که هنوز هم در اطلاعات و آمار اساسی آن اختلاف نظر و تاویل و تفسیر هست، چطور و با چه مبنایی می تواند دنبال تحقق عدالت باشد؟! قوانین ناکارآمد و تفسیر پذیر، تحلیل های سطحی و شعاری و صاحب منصبان کم دانش و کوتاه بین موانع دیگری هستند که در مسیر تحقق عدالت قرار می گیرند.
 
یکی از اساتید حقوق می گفت:«من که خودم استاد حقوق هستم، هنوز هم تعریف حقوقی و دقیق مفسد اقتصادی را نمی دانم!» فساد اقتصادی، رانت خواری و اخلال در نظام اقتصادی و... هر چند در جامعه ما فراوان است، اما هنوز هم تعریف شفاف و دقیق قانونی از آنها ارائه نشده است.
 
حتی یادم هست که یکی از دوستان از قول یک مقام قضایی تعریف می کرد که محتویات پرونده فلانی به گونه ای است که هم می توان او را مجرم اقتصادی شناخت و شناساند و هم یک فعال اقتصادی جسور و موفق! فاصله این دو عنوان از همدیگر کم نیست! چرا باید عناوین اقتصادی در نظام حقوقی ما اینقدر باز و سیال تعریف شوند؟!.
 
متاسفانه عدم شفافیت و به روز بودن قوانین در حوزه مطبوعات، فضای مجازی و تجارت الکترونیک هم صادق است، که این مساله خود، از طریقی دیگر مانع تحقق عدالت و مبارزه با رانت و فساد می شود.
 
روزنامه نگاران محافظه کار، رسانه های وابسته و ساز و کارهای سنتی اقتصادی، هرگز نمی توانند برای تحقق عدالت و مبارزه با رویه های ناکارآمد و فسادخیز قدمی بردارند!.
 
آرمانگرایان عدالتخواه!
 
در جامعه امروز ما، جوانان پاک نیت و عدالتخواهی هم هستند که فارغ از منافع شخصی در مسیر مبارزه با فساد و تبعیض گام بر می دارند، جریان های دانشجویی و رسانه ای که با کمترین ابزار و گاه با بیشترین هزینه ها، افشاگری می کنند و فریاد حمایت از مظلومان سر می دهند.اما این دوستان هم گرفتار آسیب هایی هستند که تاثیرگذاری فعالیت شان را کمرنگ می کند.
 
برخوردهای گزینشی و گاه سطحی و همان ضعف نگاه جزیره ای به عدالت، اشکال کار آرمانگرایان است.آنها هرچند اهل چپ و راست نیستند، اما دو گانه های دیگری چون «انقلابی و بی تفاوت» ،«ولایی و غیر ولایی»، «حزب اللهی و ضدانقلابی» و «خودی و غیرخودی» بر نظام فکری شان حاکم است که خواسته یا ناخواسته در موضع گیری شان تاثیر می گذارد.
 
وقتی «دکتر سعید زیباکلام»، برجام روحانی و ظریف را پنبه می کند و نسبت به فرجام آن هشدار می دهد، قند توی دل آرمانگرایان آب می شود و همه جا عکس ها و صحبت هایش تیتر می شود! اما وقتی «دکتر سعید زیباکلام»، نامه ای انتقادی به رییس قوه قضاییه می نویسد و از عدم پاسخگویی این قوه گله می کند، خبری از عکس و متن زیبا کلام در رسانه های انقلابی و آرمانگرا نمی شود! واقعا چرا؟!.
 
آرمانگرایان تا وقتی گرفتار این تناقض ها هستند، نمی توانند علم عدالتخواهی را بلند کنند و گفتمان عدالتخواهی را احیا کنند.آنها همان قدر که پیگیر اخبار و دادگاه برادر رییس جمهور هستند، باید پیگیر اخبار و دادگاه فلان روزنامه نگار هم باشند!
 
نمی شود که برای احضار یک روزنامه نگار انقلابی، فریاد «وااسلاما» سر داد و در برابر بازداشت و حبس برخی روزنامه نگاران دیگر، سکوت کرد و لال شد! اگر ما واقعا عدالتخواه و ظلم ستیز ایم، باید حواسمان به خیلی چیزها باشد، که در مرام و مسلک اسوه عدالتخواهان علی(ع)، اگر عقیل برادر به خاطر زیاده خواهی اش مواخذه می شود، منتقد گستاخ به خاطر زیاده گویی و حتی زشت گویی اش محاکمه و مجازات نمی شود! 
 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

صمصام۱۳۹۶۲۰۱۱:۲۸:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۱۷
شما از اوایل انقلاب گفتید اما همین الان هم آن جریان متاسفانه ادامه دارد !! به ماجرای آقای سپنتا نیکنام دقت کنید : فهم اشتباه از یکی از رهنمود های حضرت امام(ره)در خصوص منافقین و توطئه های انها مدت یکماه است که کشور را درگیر کرده است . گاهی در مواردی بدون منطق میخواهیم مثلا عدالت را برقرار کنیم اما بدترش میکنیم باید میان شعار و فرق گذاشت شعور
رسول افشار۱۳۹۷۲۲۱۳:۳۷:۴۸ ۱۳۹۶/۸/۱۷
ممنون از بابت این نگاه دقیق و تیزبین .. و ممنون از بابت انتقاد منصفانه تان .
سيدمهدي۱۳۹۹۵۰۱۷:۰۴:۳۳ ۱۳۹۶/۸/۱۷
عدالت فقط با ظهور حضرت مهدي ان شالله شكل ميگيره و بس فداي قد.مت مهدي جان كجايي
بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 2. کشته شدن 100 عضور الشباب در حمله هوایی آمریکا در سومالی

 3. تصادف زنجیره ای مرگبار در محور اهواز - رامشیر   

 4. مرگ یک روستایی به دلیل رعد و برق

 5. اولین رستوران زیرآبی اروپا در نروژ  

 6. محدودیت‌های ترافیکی آخرهفته جاده‌ها

 7. ترمز این رفتار غلط را بکشید

 8. تولید مسکن یک سوم تقاضا + قیمت

 9. سازمان ملل: کردستان عراق «لغو همه‌پرسی» را به‌رسمیت بشناسد

 10. گفت‌وگوی تلفنی پوتین با سران سعودی و مصر درباره سوریه

 11. انصارالله: باید از تجربه مشترک هم‌پیمانان سوریه استفاده کرد

 12. مركل در بن بست، اروپا در يأس

 13. سازمان ملل: ائتلاف سعودی مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن می‌شود

 14. زن و شوهر افغانی، راننده های مسافرکش را می ربودند

 15. اعتراف تلخ بعد از رهایی از قصاص/ از پدرم پول خواستم نداد؛او را با کلنگ کشتم

 16. راه های پیشگیری از پوکی استخوان را بشناسید

 17. قیمت رهن آپارتمانهای زیر 100متر در نقاط مختلف تهران + جدول

 18. تاثیر میزان ویتامین D بر درمان ناباروری

 19. کواکبیان: کشورهای عربی با طناب پوسیده عربستان ته چاه نروند

 20. همراه شدن اروپا با ترامپ چقدر محتمل است؟

 21. بازداشت 100 مظنون به سرقت در منطقه زلزله زده سرپل‌ذهاب

 22. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 23. نجات معجزه آسای 6 نفر از مجروحان زلزله کرمانشاه + عکس

 24. ویراژ های شبانه خط قرمز پلیس است / کامیون های دودزا فک پلاک می شوند

 25. رهبری ستون خیمه نظام است/ نباید روحانی را با خاتمی یا هاشمی مقایسه کرد/ برخی خود را مالک کل اصلاحات می‌دانند

پربحث‌های دیروز

 1. دقیقا کجایی؟

 2. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 3. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 4. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 5. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 6. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش

 7. عزل شهردار ناحیه دو منطقه یک شهرداری تهران بابت قطع درختان خیابان ولیعصر/ شرکت نگین خودرو مقصر بود

 8. اعلام جزئیات کمک‌های نقدی به خانواده‌های مناطق آسیب‌دیده زلزله کرمانشاه

 9. بنز 3 میلیارد تومانی در تهران + عکس  

 10. نوبخت: انتقاد به مسکن مهر سرپل ذهاب به پیمانکار است نه به دولت قبل

 11. بقایی باز هم به دادگاه نرفت

 12. پاداش خوب برای پلیس بد!

 13. جزئیات تعرفه‌های جدید اینترنت +جدول

 14. کنکور چگونه نظام آموزش‌وپرورش کشور را به بحران کشاند؟

 15. عکس/ جشن تولد کودک زلزله‌زده در چادر هلال‌احمر

 16. اشمید: امکان مذاکره مجدد وجود ندارد/ تحریم‌ها باید برداشته می‌شد و این قابل بازگشت نیست

 17. آنچه در مناطق زلزله زده دیدم

 18. رقم دقیق کمک یانگوم به زلزله‌زدگان غرب ایران

 19. نامه نمایندگان مجلس به رهبر انقلاب، ملت ایران و سایر کشورهای اسلامی درپی پایان داعش

 20. چرا سکه گران شد؟

 21. کمک‌رسانی ارتش به مردم زلزله‌زده   

 22. حمایت عجیب منشا از دروازه‌بان مغضوب هواداران+ عکس

 23. بودجه سرّی!

 24. بنز 3 میلیارد تومانی در تهران   

 25. سفیر ایران در فرانسه: توافق هسته‌ای، نه امکان اضافه شدن دارد و نه کاستن/ با همه گروه‌ها در لبنان تماس داریم

پربحث‌های هفته

 1. درخواست کشف معمار اقتصادی برای نجات کشور از بحران‌های مبتلابه

 2. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 3. پاسخ نیکزاد به جهانگیری/ پرداختن به تسویه‌حساب سیاسی دور از جوانمردی است

 4. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 5. دقیقا کجایی؟

 6. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 7. هدف یاران احمدی‌نژاد از زنبیل به دست گرفتن و تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم

 8. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 9. توئیت جالب عبدلله‌رمضان‌زاده سخنگوی دولت اصلاحات خطاب به وزیر مسکن  

 10. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 11. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 12. هیچ سازه‌ای توان مقاومت برابر زلزله اخیر را ندارد/ قدرت ۸ بمب اتم

 13. بازی سیاسی جدید یاران احمدی نژاد؛ بقایی بجای دادگاه به حرم عبدالعظیم حسنی رفت /بست نشینی بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم

 14. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 15. بدرقه بقایی و جوانفکر توسط احمدی نژاد پیش از بست نشینی  

 16. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 17. مدیران امروز مدیران عرصه ی عرض تسلیت

 18. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 19. ویرگول نجومی!

 20. زلزله کرمانشاه و فاجعه ای به نام ساختمان های نوساز

 21. رقصنده با زلزله

 22. گفت وگو با سرتیپی که مغز زن50ساله را در بیمارستان صحرایی عمل کرد

 23. بدون مشخصات زلزله،تخریب مسکن مهر را قضاوت نکنید

 24. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 25. قیمت‌ احتمالی انواع نان از اول آذر (+جدول)

پربحث‌های اخیر

 1. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 2. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش

 3. کواکبیان: کشورهای عربی با طناب پوسیده عربستان ته چاه نروند

 4. همراه شدن اروپا با ترامپ چقدر محتمل است؟

 5. رهبری ستون خیمه نظام است/ نباید روحانی را با خاتمی یا هاشمی مقایسه کرد/ برخی خود را مالک کل اصلاحات می‌دانند

 6. جمعه؛ آیت الله منتظری را بدون سانسور ببینید

 7. بازجوی صدام: ایران بزرگترین برنده ماجراجویی آمریکا در عراق بود

 8. ماموستا خدایی: تلاش‌های سردار قاسم سلیمانی برای نابودی داعش بی‌نظیر بود

 9. یادداشت کیهان/ آنها که خواب آمریکا می‌بینند!

 10. آنکارا می‌تواند سامانه راداری آمریکا را از کار بیاندازد؟

 11. وزیر اطلاعات: اگر بین ما و رهبری جدایی انداخته شود ضربه بزرگی می‌خوریم

 12. موافقت نمایندگان مجلس با جدایی ورزش از جوانان

 13. درخواست وزیر دفاع از نمایندگان؛ ۵درصدبودجه دفاعی از بودجه کشور تامین گردد

پربحث‌های دیروز

 1. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 2. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 3. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش

 4. نوبخت: انتقاد به مسکن مهر سرپل ذهاب به پیمانکار است نه به دولت قبل

 5. بقایی باز هم به دادگاه نرفت

 6. پاداش خوب برای پلیس بد!

 7. اشمید: امکان مذاکره مجدد وجود ندارد/ تحریم‌ها باید برداشته می‌شد و این قابل بازگشت نیست

 8. نامه نمایندگان مجلس به رهبر انقلاب، ملت ایران و سایر کشورهای اسلامی درپی پایان داعش

 9. بودجه سرّی!

 10. سفیر ایران در فرانسه: توافق هسته‌ای، نه امکان اضافه شدن دارد و نه کاستن/ با همه گروه‌ها در لبنان تماس داریم

 11. روحانی: اتحادیه عرب یک تشکیلات پوسیده، کهنه، بی‌رمق و بی‌اثر است

 12. اتهام زنی خزانه داری آمریکا به سپاه در پی نابودی داعش

 13. سفر معاون اول رئیس جمهور به استان کرمانشاه کنسل شد

 14. آنکارا می‌تواند سامانه راداری آمریکا را از کار بیاندازد؟

 15. وزیر اطلاعات: اگر بین ما و رهبری جدایی انداخته شود ضربه بزرگی می‌خوریم

 16. موافقت نمایندگان مجلس با جدایی ورزش از جوانان

 17. درخواست وزیر دفاع از نمایندگان؛ ۵درصدبودجه دفاعی از بودجه کشور تامین گردد

 18. هلگا اشمید: از طرف موگرینی خیلی واضح می‌گویم که امکان مذاکره مجدد برای برجام وجود ندارد

 19. ترقی: از حضور ناطق‌نوری در موتلفه برداشت سیاسی نشود

 20. ضرغامی: عشق به رهبری «کپی رایت» ندارد

 21. اردوغان: ایران حساسیت‌های ما را در نظر دارد/ پرونده رضا ضراب از بزرگ‌ترین نقشه‌ها علیه ترکیه است

 22. برنامه ایران، روسیه و ترکیه برای نابودی نیروهای باقی‌مانده داعش

 23. سردار غیب پرور: اگر خواب داعش تعبیر می‌شد، معلوم نبود چه بر سر اسلام عزیز می‌آمد

 24. وزیر اطلاعات؛ حتی افرادی که دل در گروی نظام ندارند باید از عدالت و برکات نظام بهره‌مند شوند

 25. سرلشکر باقری با رئیس ستاد ارتش روسیه دیدار کرد

پربحث‌های هفته

 1. پاسخ نیکزاد به جهانگیری/ پرداختن به تسویه‌حساب سیاسی دور از جوانمردی است

 2. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 3. هدف یاران احمدی‌نژاد از زنبیل به دست گرفتن و تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم

 4. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 5. بازی سیاسی جدید یاران احمدی نژاد؛ بقایی بجای دادگاه به حرم عبدالعظیم حسنی رفت /بست نشینی بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم

 6. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 7. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 8. روحانی: وقوع حوادثی طبیعی میز محاکمه نیست/ در بخش پیمانکاری ساخت و ساز دولتی فساد وجود داشته است/ پاسخ قاطع رئیس جمهور خطاب به عربستان

 9. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 10. نتانیاهو: ایران جایی در سوریه نخواهد داشت که بتواند به اسرائیل حمله کند / چاره نداشته باشیم تنهایی علیه ایران اقدام می‌کنیم

 11. چرا حاضر به مذاکره موشکی و منطقه‌ای نیستیم؟

 12. واکنش آذری جهرمی به حاشیه‌سازی برای اسحاق جهانگیری و فرمانده سپاه  

 13. گاف بزرگ آمدنیوز درباره مکالمه تلفنی فرمانده سپاه

 14. گفتگوهاي حقوق بشري!/  اروپایی ها دفتر تهران را برای چه می‌خواهند؟

 15. رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله‌زده: من با یکایک دلهای داغدار شما همدردم/ انسانهای دلاور حادثه را مغلوب خود می کنند

 16. پایان موقت بست‌نشینی بقایی و یاران

 17. انتقاد سعید جلیلی از عملکرد دولت در نوسازی بافت های فرسوده  

 18. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 19. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش

 20. حذف یارانه ثروتمندان در دستور کار دولت و مجلس

 21. جهانگيری: پیمانکاران ساختمان‌های نوساز و بدون استحکام باید بازخواست شوند

 22. واکنش استانداری کرمانشاه به یک ادعای عجیب درباره روحانی و جهانگیری

 23. نوبخت: انتقاد به مسکن مهر سرپل ذهاب به پیمانکار است نه به دولت قبل

 24. بقایی باز هم به دادگاه نرفت

 25. پاداش خوب برای پلیس بد!

آخرین عناوین