نیسان

پیام جدید سیف به مردم ایران/ سرمایه‎گذاری در "بانک" از "ارز" جذاب‌تر است

گروه اقتصادی الف،   3960719307 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیام جدید سیف به مردم ایران/ سرمایه‎گذاری در "بانک" از "ارز" جذاب‌تر است

رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: یادآوری می‌شود بُردار نرخ بازدهی بازارهای دارایی داخلی به‌نحوی است که نرخ سود واقعی سیستم بانکی به‌نحو مطلوبی مثبت بوده و در مقایسه با بازدهی بازار ارز که توأم با ریسک است، بسیار جذاب‌تر است.

ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی در یک پیام تلگرامی به مردم در خصوص اتفاقات اخیر بازار ارز نوشت:


"تلاطم و نااطمینانی در بازار ارز بر متغیرهای کلان اقتصادی تأثیرات منفی بر جای می‌گذارد و از همین رو، ثبات این بازار یکی از اصلی‌ترین اهداف بانک مرکزی است. پس از تکانه و جهش شدید ارزی سال‌های 1390 و 1391،‌ بانک مرکزی در دولت یازدهم نسبت به ثبات‌بخشی به بازار ارز اقدام کرد و در عمل نشان داد که به‌خوبی توانایی حفظ ثبات بازار ارز را داشته و هم‌اکنون نیز دارد. در این مدت رویکرد بانک مرکزی بر این اساس بود که اولاً مکانیزم بازار و عرضه و تقاضای ارز با اختلال مواجه نشود. ثانیاً در تنظیم سیاست‌های ارزی، میان روند و نوسانات زودگذر ارزی تفکیک قائل شده و جلوی نوسانات شدید گرفته شود تا اقتصاد دچار تکانه ارزی نشود. در این راستا، اضافه جهش سال‌های 1390 و 1391 به‌طور طبیعی در طول دولت یازدهم و تا اوایل دولت دوازدهم در بازار هضم و بازار ارز از تعادل و ثبات مناسبی برخوردار شد. درادامه نیز در تطابق با دستاوردهای تورمی چشمگیر دولت، تلاش شد روند تعدیل بازار ارز، متناسب با تغییرات عوامل بنیادین مؤثر بر این بازار باشد.


باید به این نکته توجه داشت که بازار ارز تحت تأثیر عوامل مختلفی همچون سیاست‌های کلان اقتصادی، روند متغیرهای بنیادین و کلان، تحولات در روابط سیاسی و اقتصادی بین‌المللی، تغییرات نرخ برابری ارزهای جهان روا و عامل انتظارات قرار دارد. درعین حال، نرخ ارز بر متغیرهای اقتصادی همچون صادرات، واردات، ‌سرمایه‌گذاری، تولید، مصرف و تورم، آثار مختلف و غیر هم‌جهتی دارد. رویکرد بانک مرکزی بر این امر استوار است که به‌عنوان سیاست‌گذار ارزی روند تعادلی مناسبی از نرخ ارز را دنبال کند تا متضمن حداکثر شدن منافع اقتصادی کشور به‌نحو پایدار و متناسب با رویکردهای اقتصاد مقاومتی باشد.


بانک مرکزی در حال حاضر ضمن پایش روند نرخ ارز که متأثر از برخی عوامل فصلی و انتظارات ناشی از تحولات روابط بین‌الملل است، همچون گذشته نسبت به استمرار روند ثبات در بازار و دفع اختلالات اقدام خواهد کرد همان‌طور که در پاییز سال گذشته به‌خوبی شاهدش بودیم. در پایان، یادآوری می‌شود بُردار نرخ بازدهی بازارهای دارایی داخلی به‌نحوی است که نرخ سود واقعی سیستم بانکی به‌نحو مطلوبی مثبت بوده و در مقایسه با بازدهی بازار ارز که توأم با ریسک است، بسیار جذاب‌تر است. همین امر باعث می‌شود منابع مالی هموطنان ضمن برخورداری از بازدهی مناسب و فاقد ریسک در نظام بانکی، صرف حمایت از تولید و اشتغال کشور شود و بازار ارز نیز علی‌رغم تلاش سفته‌بازان ارزی در ایجاد نوسان و بهره‌برداری از حاشیه سودهای کوتاه‌مدت، بتواند در طول زمان به روند باثبات خود متناسب با تحولات متغیرهای اقتصادی ادامه دهد".

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۹۴۴۰۱۹:۲۸:۲۳ ۱۳۹۶/۷/۱۹
آقای سیف نرخ ارز در ایران تحت تاثیر حتی عطسه جمشید ب نیز است
saaid۱۱۹۴۵۰۱۹:۵۴:۵۸ ۱۳۹۶/۷/۱۹
بعد پول مردم رو بانک ها بالا نمیکشن؟ عین موسسه کاسپین.من هنوز سرمایه خودم رو از کاسپین نگرفتم
دلار فروش۱۱۹۴۶۱۲۰:۱۲:۲۲ ۱۳۹۶/۷/۱۹
در شرایط فعلی دلار از ۴۰۵۰ بالاتر نخواهد رفت، ترامپ هم قدرت پاره کردن برجام را ندارد. فعلا تمرکز ترامپ بر روی کره ی شمالی است، بروید حالش را ببرید.
ناشناس۱۲۱۰۸۷۰۹:۰۴:۰۵ ۱۳۹۶/۷/۲۲
دولت خودش دلار رو بدلیل نداشتن بودجه و شکست برجام به قیمت کمی پایینتر از بازار عرضه می کنه از این عمل بانک مرکزی چه نتیجه ای باید گرفت
ناشناس۱۱۹۴۷۲۲۰:۴۳:۱۴ ۱۳۹۶/۷/۱۹
وقتی مقامات ایران خود دلال هستند فقط حرف هست
ناشناس۱۱۹۵۳۱۲۲:۰۵:۴۱ ۱۳۹۶/۷/۱۹
لطفا به یکی از کارمندان جزء خود بفرمایید مقایسه ای دو خطی بین نرخ سود بانکی آنهم بلند مدت را با رشد دلار نه یورو در یکسال گذشته در اختیار شما و هموطنان قرار دهد تا ملاحظه بفرمایید که این اظهارات بالاترین مسئول مالی و پولی کشور پوشالی است.
ناشناس۱۱۹۵۴۶۲۲:۲۴:۲۹ ۱۳۹۶/۷/۱۹
ماکه نداریم گران بشه ارز امااگرارزان میشدمیرفتیم سفر های خارج ازایران دنیادیده به ازندیده است
ناشناس۱۲۰۳۹۶۰۵:۰۸:۰۶ ۱۳۹۶/۷/۲۱
نرخ ارز روی همه چی اثر میذاره... یکمی فکر کنی به مغزت فشار نمیادا
ناشناس۱۱۹۶۵۳۰۰:۲۰:۰۸ ۱۳۹۶/۷/۲۰
سود بانکی به صورت فله ای از 22% به 15% کاهش دادی و باعث افزایش قیمت دلار و سکه شدی
امیر لمهدی۱۲۰۰۷۷۱۶:۵۰:۰۶ ۱۳۹۶/۷/۲۰
وقتی در اقتصاد احساسی عمل میشود و سود بانکی بدون پیش بینی عواقب ان کم شد میشود همین و اگر سود بانکی به 28درصد هم برکردد دلار پایین نخواهد شد خود کرذه را تدبیر نیست
محمدامین حیات مقدم۱۲۰۲۰۳۲۰:۴۵:۰۰ ۱۳۹۶/۷/۲۰
در زمان کاهش سود سپرده گذاری مشخص بود که قیمت دلار سکه و زمین افزایش پیدا خواهد کرد در گذشته نیز به همین شکل بوده است.
ناشناس۱۱۹۷۴۲۰۶:۱۸:۳۳ ۱۳۹۶/۷/۲۰
آقای دکتر اگر بانک این هیجانات را موثر میدانست چرا بموقع اقدام نمی کند. کل حاکمیت ایران پس از وقوع اتفاقات اقدام می کنند. پیشگیری را نمی دانند.
ناشناس۱۱۹۷۹۰۰۸:۴۸:۲۴ ۱۳۹۶/۷/۲۰
اقای سیف مالباخته هستم با اعلام جنابعالی از ما که گدشت به مردم حق بدهید پولهایشان را در متکا نگه دارند
ناشناس۱۱۹۸۰۵۰۹:۰۸:۲۴ ۱۳۹۶/۷/۲۰
من یک نفر..تو این چندسال فهمیدم که تنها راه و بهترین راه خرید ارز است..اقای سیف شما بهتر سکوت اختیار کنید...چون اقتصاد را نمی شناسید و فقط عنوان ها رو یدک میکشید...اگر بنده غلط میگویم..شما ثابت کن..همین ماه اینده دلار به 3100 تومان برگرانید...ولی نمی توانید چون سواد اقتصادی ندارید...دلار به رقم 8000 تومان خواهد رسید..در طی 2 سال اینده...خواهید دید...
سید محمد۱۱۹۸۰۹۰۹:۱۵:۰۵ ۱۳۹۶/۷/۲۰
از ضایع شدن حق مردم در موسسه کاسپین که همه ناشی از اعتماد مردم به مجوزهای صادره توسط این آقا بود تا نابسامانی بازار ارز که نتیجه عملکرد این آقاست
ناشناس۱۱۹۸۵۷۱۰:۳۵:۴۷ ۱۳۹۶/۷/۲۰
خجالت نمیکشه !
ناشناس۱۱۹۸۸۲۱۰:۵۸:۵۰ ۱۳۹۶/۷/۲۰
منظورش صندوق های بورسی با سود ثابت هست که اکثر بانکها مدتی ست ایجاد کرده اند و اکثرا سود حدود 22 درصدی دارند.
وندی۱۱۹۸۹۱۱۱:۱۲:۱۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
بنده متخصص امور پولی و اقتصادی نیستم اما: 1-فکر نمی کنم هیچ کجای دنیا ریس بانک مرکزی مردم را به سپرده گذاری در بانکها (بازار پولی)تشویق کنند 2-سرمایه ها باید به سمت بورس (بازار سرمایه) سرازیر شود و مردم تشویق شوند تا در این بازار سرمایه گذاری کنند البته متاسفانه بازار بورس ایران برخلاف آنچه که در دنیا مرسوم است یک بازار شیشه ای نیست و افراد مختلفی در آن دخل تصرف غیر مجاز می کنند و آنرا به یک بازار رانتی تبدیل نمودند 3-این روزها مردم از سپرده گذاری در بانکها وحشت دارند ، به هر صورت طبیعی است که مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید بترسد 4- تا کنون آنهایی که در بازار پول و سرمایه و امور اقتصادی تلاطم ایجادکردند نه تنها مجازات نشدند بلکه با کمال وقاحت و شرمساری در همان پستها یا باقی ماندند یا جابجا شدند
آریابان۱۱۹۹۱۵۱۱:۵۴:۱۰ ۱۳۹۶/۷/۲۰
این یک واقعیته که اگر شرایط بازار ارز بهمین صورت باقی بماند (و یا حتی با یک افزایش شیب ملایم هم همراه بشه) و و ضعیت سپرده-گذاری دربانک ها هم با همین روند جلو بره (حتی با همون سود حداقلی 15 درصدی) قطعا صرفه در عدم تبدیل ریال به دلار و سپرده-گذاری در بانکهاست زیرا وقتی امکان تبدیل کل سود یک سپردۀ ریالی (حتی همون حداقل 15 درصدی !!!!) به دلار همیشه و تاکنون وجود داشته ، در عمل دقیقا مثل اینست که یک سپرده-گذاری دلاری !!!!! با حداقل سود 15 درصدی صورت گرفته ؛ البته در روی کاغذ !!!!! آسیب های خطرناکی به این فرایند سودزائی ریالی وجود داره همچون تکانه های ناشی از کابوس چند برابر شدگی شبانۀ ارزش دلار (که چند سال پیش رخ داد ولی دیگه وقوع چنان فاجعه ای در بازار اقتصاد ایران مطلقا غیر ممکنه) و یا سقوط نرخ بهرۀ سپرده-گذاری های بانکی به حدود 3 ، 4 درصد !!!!! (که وقوع چنین اتفاقی هم مطلقا غیر ممکنه) بنابراین در عمل کماکان صرفه با سپرده-گذاری ریالیست به عوض خرید دلار ؛
سیف اله۱۱۹۹۱۶۱۱:۵۵:۰۱ ۱۳۹۶/۷/۲۰
ایشون فکر می کنند که با ارشاد و توصیه میشه اقتصاد رو اداره کرد خود مردم خوب می فهمند که کجا سرمایه گذاری کنند بهتره حرفهای سیف منو یاد حرفهای رئیس کل پیشین انداخت که می گفت: دلار از فردا کاهش پیدا میکنه و فردا دلار 200 تومان گران می شد
ناشناس۱۱۹۹۷۷۱۳:۳۵:۳۱ ۱۳۹۶/۷/۲۰
هر موقع بانکگفت نخرید باید فورا زندگی را فروخت و ارز خرید...بهمنی که یادتان نرفته...مدام می گفت خریذار ارز متضرر است
دلارفروش۱۲۰۲۴۷۲۱:۵۴:۰۶ ۱۳۹۶/۷/۲۰
بهمنی را با الان مقایسه نکنید. دوست عزیز دیروز در بازار دلار فروشان دلالهای خبره ای را دیدم که یکی ۴۰۰ میلیون و دیگری ۸۰۰ میلیون ضرر کرده بود. سایت الف لطفا برای این ناآگاهان پر ادعا منتشر کنید که افراد خیلی باهوشتر از این ها ورشکست شده اند. دوستان عزیز، سرمایه گذار در بخش دلار و طلا علاوه بر تحلیلگر اقتصادی باید تحلیلگر زبده ای هم در امور سیاسی باشد. ناراحت نشوید ولی صاحب کامنت فوق را مرد این میدان نمی بینم.
سید رضا۱۲۰۰۳۲۱۴:۴۱:۲۳ ۱۳۹۶/۷/۲۰
اگر نوسانات نرخ ارز مقطعیست و شما نگران آن نیستید و نرخ دلار کاهش خواهد یافت چرا ؟ چرا ؟ چرا و چرا ؟ نرخ بانکی آنرا افزایش دادید ؟؟؟؟ پس باور کنید گوش داریم اما نه گوش دراز . اگر هم افزایش نرخ جهانی ارز در این مقطع را بهانه کنید!!! باز میگویم همیشه در بازار جهانی نوسان بوده و هست ولی نوسان یعنی افزایش و کاهش نه اینکه شما با افزایش افزایش میدهید و با کاهش هیچ!!!
امین۱۲۰۰۷۰۱۶:۳۶:۲۶ ۱۳۹۶/۷/۲۰
سود بانکی زیر 100میلیون آزاد بکنید که بشه 25 درصد بگیریم چششششششممممم میریم بانک
ناشناس۱۲۰۲۱۹۲۱:۰۰:۴۹ ۱۳۹۶/۷/۲۰
سود سپرده گذاری را یکدفعه خیلی کم کردند اگر میگن نرخ تورم زیر ده هست که نیست! خب با این کار استارت تورم را زدید دیگه ! البته زمان آقای بهمنی هم تعریفی نداشت، نوسانات شدید ارز که هر روز وجود داشت باعث بلاتکلیفی و تعطیلی تعدادی مغازه ها شد اگر یادتان باشه...
ناشناس۱۲۰۲۲۲۲۱:۱۲:۰۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
اون اوایل دوره اول آقای روحانی دلار داشت میومد پائین و به مرز 2900 که رسید آقای سیف با صحبتی که کردند عملا مانع از پایین آمدن بیشتر آن شدند . قشنگ یادمه.
ناشناس۱۲۰۲۴۱۲۱:۳۹:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۲۰
آقایان اگر شما کارشناس اقتصادی هستید تشریف ببرید بانک مرکزی، تعدادی از کامنتها نشان از عدم سواد اقتصادی ..است.
ناشناس۱۲۰۴۸۵۱۱:۱۵:۳۰ ۱۳۹۶/۷/۲۱
سواد اقتصادی بانک مرکزی از افزایش قیمت دلار و سکه مشخص !!
ناشناس۱۲۰۲۵۹۲۲:۲۹:۳۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
کاسپین یک استثناء بود. اگر اهالی کشور پولهایشان را در داخل متکا بگذارند اقتصاد فلج خواهد شد. اگر شما مایلید پولتان را در متکا بگذارید بی سر وصدا هم می توانید این کار را بکنید. در ضمن بانکهای دولتی جای امنی برای پولهای ملت است. لطفا نظراتی که حامل خیانت به ایران است را ندهید. این که عده ای بحث کاسپین را پیش می کشند هدفشان این است که مردم را به دلار خریدن تشویق کنند، تقاضا ی بیشتر دلار یعنی بالا رفتن قیمت دلار و بالا رفتن قیمت دلار یعنی حمله و انتقاد شدید به دولت... .
یه نفر۱۲۰۳۳۸۰۱:۱۴:۴۱ ۱۳۹۶/۷/۲۱
.. بازار ثبات نداره . قیمت ریال متزلزل بوده و ثبات ندارد . مسئولان اقتصادی.. و ناتوان هستند . تکلیف مردم را روشن کنین تا برای چندمین بار به ورطه شکست مالی و نداری و مصیبتهای مالی نیفتند .
ناشناس۱۲۰۳۶۵۰۱:۴۴:۵۳ ۱۳۹۶/۷/۲۱
دلاری که زمانی ۴ تا تک تومان بود را کردید ۴۰۰۰ تومان،چهل سال پیش هزار تومان می شد ۱۴۲ دلار آمریکا،امروز هزار تومان می شود ۲۵ سنت!!! چند کشور در جهان هست که این بلا را بر سر مردمش آورده باشد؟ که داراییشان نسبت به مردم دیگر دنیا تبدیل به پشیز شود؟ کشوری با این همه منابع طبیعی و معدان و آثار طبیعی و تاریخی ،نفت و گاز فراوان،مهد فرش و زعفران و پسته و... دارایی مردمش باید به پشیز تبدیل شود.مردم ارزش پول ملی را باید به ..تمثیل کنند...
ناشناس۱۲۰۴۰۰۰۵:۲۶:۵۰ ۱۳۹۶/۷/۲۱
یعنی حمله به سیاستهای دولت خیانت به ایران تلقی می شود؟؟.؟،!!!
lf۱۲۰۹۸۵۰۳:۳۳:۳۵ ۱۳۹۶/۷/۲۲
خود اقا سیف پولش را در بانک سرمایه گزاری نمی کند

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های امروز

 1. سه دغدغه اصلی کسب‌وکار

 2. ۱۲ مصدوم در سانحه واژگونی وانت در بندرعباس

 3. اگر مفصل هایتان ورم دارد، این خوراکی ها را اصلا نخورید

 4. نماینده مجلس: لغو عضویت یک زرتشتی در شورای شهر؛ مایه وهن اسلام و تشیع است

 5. عباس عراقچی وارد مسکو شد/ دیدار با همتای روس درباره برجام

 6. حداد عادل: راه دراز و سختی در پیش داریم

 7. رهبر کاتالونیا اسپانیا را تهدید کرد

 8. راه حل واگذاری سرخابی‌ها چیست؟

 9. ظهور "ابر انسان‌ها" طی 20 سال آینده

 10. وزیر کشور عراق: بغداد هیچ دشمنی با اربیل ندارد / گفتگو با رهبران کرد ادامه دارد

 11. پرسپولیسی ها باید بازی با الهلال را فراموش کنند

 12. دروغ‌پردازی و جوسازی‌ رسانه‌های بارزانی درباره حوادث کرکوک

 13. پیام اینستاگرامی بیرانوند به هواداران پرسپولیس+عکس

 14. ۴۰ کشته بر اثر حمله انتحاری در قندهار افغانستان

 15. جزئیات قرارداد ۲.۵ میلیارد یورویی ایران و نروژ

 16. سقوط کرکوک، پایان رویای بارزانی و احتمال تقسیم اقلیم کردستان عراق

 17. واکنش مسی بعد از پیروزی برابر المپیاکوس

 18. بارسا 3-1 المپیاکوس؛ برد راحت در شب اخراج پیکه

 19. یک هفته ای خونه بخر!

 20. محور چالوس فردا یک‌طرفه می‌شود

 21. وزیر خارجه اقلیم کردستان: قصد نداریم با عراق بجنگیم

 22. عضویت نماینده زرتشتی شورای یزد در گروی رفع ابهام از یک تبصره قانون شوراها

 23. دستگیری گروگانگیران طی یک عملیات ضربتی در هرمزگان

 24. بخشش قاتل پای چوبه دار به شرط حفظ سه جزء از قرآن

 25. ما آماده‌ی هر گونه خدمت‌رسانی شهری به مردم هرات هستیم!

پربحث‌های دیروز

 1. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 2. اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم / از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند

 3. این نفت لعنتی

 4. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 5. معطل ماندن مطالبه 21 ساله رهبری و سنگ‌اندازی‌های ناتمام وزارت نیرو

 6. مطهری: به آمر اصلی حمله شیراز رضایت می‌دهم

 7. ممنوع‌التصویری نجفی شایعه بود

 8. واکنش دادستان‌کل به شایعه اعدام قریب‌الوقوع بابک زنجانی: چرا شایعه؟

 9. اظهارات نماینده عربستان علیه ایران در نشست شورای امنیت

 10. نماینده مجلس: وزیر کار احتمالا تا قبل از پایان سال اول دولت استیضاح می‌شود

 11. هشدار درباره جنگ داخلی در منطقه کردستان عراق

 12. ۱۱ کشته و زخمی در برخورد خودرو با جمعیت در اوکراین

 13. ۸ کشور اروپایی از رژیم صهیونیستی طلب غرامت کردند

 14. رحیم‌صفوی: ایران به‌دنبال صلح و امنیت پایدار در منطقه است

 15. هدف جهانگیری از سفر به ترکیه چیست؟

 16. روایت بازیگر زن از تجاوز جنسی در ۱۶ سالگی

 17. ژنرال آمریکایی: با رفتارهای مخرب ایران مقابله می‌کنیم

 18. رقیب جدی حمید درخشان مشخص شد!

 19. برانکو: برخی‌ها هوادار بعضی از بازیکنان خاص هستند؛ چرا یقه ربیع‌خواه و بیرانوند را می‌گیرید؟

 20. تشکر هادی العامری از مواضع پیشمرگه در عقب‎‏نشینی از کرکوک

 21. تکذیب حذف واژه فارس از سایت بانک صادرات در امارات

 22. توقف دیوارکشی اطراف ساختمان مجلس

 23. پسر شفر برای آنالیزوری استقلال وارد تهران شد!

 24. انکار هولوکاست پیرزن ۸۸ ساله را راهی زندان کرد

 25. شفر چه زمانى روى نام استقلالى ها خط قرمز مى کشد؟

پربحث‌های هفته

 1. حکایت استخدام یک ژن خوب در وزارت نفت/ زنگنه: دختر نماینده مجلس صلاحیت داشت، استخدام شد

 2. اخراج آقای دوربینی توسط قرائتی/ آقا پاشو برو بیرون، صدبار تو دوربین دیدن ات!   

 3. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 4. واکنش بهارستان به خبر دیروز احمد توکلی/ احضار وزیر نفت به مجلس به علت کشیدن خط لوله گاز تا ویلای طیب نیا

 5. ترامپ: برجام را تایید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد، اما کنگره باید نواقص توافق را برطرف کند/ اگر کنگره به نتیجه نرسد برجام تمام می‌شود/ تحریم‌های شدید علیه کل سپاه پاسداران

 6. واکنش ها به عذر خواهی آقای قرائتی

 7. عذر خواهی حجت‌الاسلام قرائتی از آقای دوربینی/ همه ما ممکن است اشتباه کنیم

 8. روحانی: سخنرانی ترامپ بیشتر فحاشی بود/ چطور یک رئیس‌جمهور اسم خلیج تاریخی فارس را یاد نگرفته/ ظاهرا نمی‌داند برجام سند دوجانبه نیست که هر گونه بخواهد رفتار کند/ برای اولین بار در تاریخ، کشورهای بزرگ جهان در برابر امریکا ایستادند

 9. ترامپ: برجام جزو ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که دیده‌ام/ می‌دانید ۱.۷ میلیارد دلار چند هواپیما پر از پول می‌شود؟

 10. توضیحات جنجالی هاجر چنارانی از درگیری با معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی  

 11. از برکات مذاکره؛ دور جدید شعار مرگ بر آمریکا

 12. موضع مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران/ دلخوشی به اروپای منهای ترامپ رنگ باخت

 13. روایتی از برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 14. تصمیم ترامپ درباره برجام جمعه اعلام خواهد شد/ اعلام «پای‌بندی ایران به برجام در سطح فنی» و «عدم پایبندی به روح برجام»

 15. مشکل واقعی ما ترامپ نیست، خودمانیم

 16. واکنش کیهان پس از اظهارات ضد ایرانی ترامپ و پاسخ روحانی به او  

 17. قتل هولناک پسر 2 ساله رشتی به دست دوست مادرش!

 18. دونالد ترامپ: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بزرگی هستند/ پایان کامل «برجام» یک احتمال واقعی و قوی است

 19. ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

 20. پاسخی روشن و کاملا حقوقی به اظهارات عجیب وزیر اطلاعات؛ قانون چه می‌گوید؟

 21. رونمایی از شاهکار دیگر شهرداری رشت و ادامه توجیهات عجیب/ نامه تشویقی را مسئول دفتر امضا کرده است!

 22. طیب نیا مطالب مطرح شده درباره موضوع باغچه سولقان را به شدت تکذیب کرد

 23. انتشار نامه منتشرنشده روحانی به اوباما در سال 2016: رویکرد برد - برد می تواند الگوی مناسبی برای حل اختلافات باشد

 24. گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

 25. چرا برنامه ریزی در ایران ناکارآمد است؟!/ سازمان یا وزارتخانه؛ مشکل چیست؟

پربحث‌های دیروز

 1. این نفت لعنتی

 2. معطل ماندن مطالبه 21 ساله رهبری و سنگ‌اندازی‌های ناتمام وزارت نیرو

 3. رتبه اول چین در واردات ماهانه نفت از ایران

 4. خودروی اسرارآمیزی که یاماها می‌خواهد تولید کند  

 5. پلیس راهور: ممنوعیت شماره‌گذاری خودروهای با مصرف سوخت بالا لغو شد

 6. گوشتهای بی‌کیفیت در راه بازار/ چرا مردم باید هزینه ضعف نظارت را بپردازند؟

 7. تغییر قیمت نفت با پیش‌بینی کاهش ذخایر آمریکا

 8. امضای تفاهم‌نامه همکاری میان شهرداران تهران و سئول

 9. اعزام بیکاران ایرانی به ۴ کشور

 10. ۱۰ تومانی و ۲۰ تومانی در انتظار خروج از اقتصاد ایران

 11. عراق درصدد توسعه میادین نفتی کرکوک

 12. تسهیلات حمایتی بانک صادرات ایران از ٣٦ هزار میلیارد ریال فراتر رفت

 13. واکنش ایران نسبت به ساخت سد بزرگ ایلیسو در ترکیه

 14. یارانه مهر امشب واریز می‌شود

 15. گزارش کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره تخلفات نفتی

 16. سیف: موسسه غیر مجاز فعال در کشور نداریم

 17. دلار صعودی و سکه نزولی شد + جدول

 18. توضیحات وزارت نفت درباره شایعه استخدام فرزند یک نماینده مجلس

 19. وزارت نیرو: ناچار به انتقال آب هستیم/ کاهش بارش در آبان ماه

 20. حجتی: تولید کنندگان گندم عذر ما را بپذیرند

 21. پرتقال‌های رنگ شده نخوردید/ با عرضه‌کنندگان برخورد می‌شود

 22. بی‌هراسی نفت از سیاست ضدایرانی آمریکا

 23. ماراتن افزایش قیمت در بازار نفت

 24. قیمت واحدهای ۷۰ متری در تهران + جدول

 25. آخرین وضعیت ساماندهی جاده‌های شمالی/ ریل هفته آینده به ارومیه می‌رسد

پربحث‌های هفته

 1. حکایت استخدام یک ژن خوب در وزارت نفت/ زنگنه: دختر نماینده مجلس صلاحیت داشت، استخدام شد

 2. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 3. واکنش بهارستان به خبر دیروز احمد توکلی/ احضار وزیر نفت به مجلس به علت کشیدن خط لوله گاز تا ویلای طیب نیا

 4. طیب نیا مطالب مطرح شده درباره موضوع باغچه سولقان را به شدت تکذیب کرد

 5. چرا برنامه ریزی در ایران ناکارآمد است؟!/ سازمان یا وزارتخانه؛ مشکل چیست؟

 6. قیمت عجیب پژو 2008 در بازار آزاد+عکس

 7. تورم ونزوئلا سال آینده از ۲۳۰۰ درصد فراتر می‌رود

 8. مهدی جهانگیری همچنان در بازداشت است/ پرونده در حال طی مراحل تحقیقات و مستندسازی است

 9. کاهش مجدد قیمت مسکن/ خواب زودرس زمستانی بازار را فراگرفت

 10. سهم هر ایرانی از درآمدهای نفتی چقدر است؟

 11. دهن‌کجی بازار سرمایه به سخنان ضدایرانی ترامپ/روند افزایشی رشد شاخص ادامه دارد

 12. موافقت روحانی با پیشنهاد مجلس برای نپرداختن سود نقدی سهام عدالت

 13. این نفت لعنتی

 14. یک ساعت از «بانه» تا «تهران»

 15. معطل ماندن مطالبه 21 ساله رهبری و سنگ‌اندازی‌های ناتمام وزارت نیرو

 16. پاسخ حاجي دليكاني به طيب نيا / چرا همسايگان وزير "مجوز" ندارند؟!

 17. انتقاد توکلی به یک رانت عمرانی/ گاز فقط به خانه وزیر سابق رسید

 18. قدرت خرید بازنشستگان در کدام دولت کم شد؟

 19. درباره واردات 6 میلیون گوسفند مجازی به کشور

 20. قوانین اجاره خانه در آلمان+ فیلم

 21. واکنش بازارهای مالی ایران به سخنان ترامپ/ دلار 4000 تومان ماند/ بورس رشد کرد

 22. شرایط هنوز برای تک‌نرخی شدن ارز مهیا نیست

 23. زنگ خطر جدید برای ترانزیت ایران/ دومین مرز فعال بسته شد

 24. «کم‌ فروشی سکه» حقیقت دارد؟

 25. توتال‌ می ماند بويینگ می رود‌؟

بامیلوایران نوین

وب‌گردی

آخرین عناوین