نیسان

سیف رئیس بانک مرکزی درباره افزایش قیمت دلار: چیز عجیبی نیست/ تاثیر حرف های ترامپ بر ارز هیجانی است

گروه اقتصادی الف،   3960718192 ۲۲ نظر، ۱ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
سیف رئیس بانک مرکزی درباره افزایش قیمت دلار: چیز عجیبی نیست/ تاثیر حرف های ترامپ بر ارز هیجانی است

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی نسبت به نوسان نرخ ارز بی تفاوت نیست و وظیفه دارد که از نوسانات هیجانی بازار ارز جلوگیری کند

وی روز سه شنبه در مصاحبه با ایرنا در آنکارا افزود: به رغم گشایش مناسب در روابط بانکی ایران با خارج از کشور، تعدادی از بانکها در کار با ایران احتیاط می کنند.

وی بیان کرد: توقع زیادی از سند برجام داشتن طبیعتا زیاد درست نیست و از آن طرف هم اگر بگوییم که هیچ تاثیری نداشته آن هم غلط است چرا که به موجب سند برجام، تحریم های ثانویه برداشته شده است.

وی اضافه کرد: برجام تاثیر خودش را داشته و علاوه بر حوزه بانکی، در حوزه نفتی نیز موجب گشایش شده و صادرات نفتی ما دو برابر شده که از جمله آثار برجام است.

وی با بیان این که برجام واقعیت های خودش را دارد، گفت: در توضیح آثار مثبت برجام نباید افراط کرد و همچنین نباید آن را دست کم گرفت چرا که سند خیلی مثبتی است و دستاورد بین المللی بزرگی برای ایران محسوب می شود.

وی ادامه داد: در آمریکا هم در خصوص سند برجام بحث می کنند که منافع آمریکا در آن لحاظ نشده ولی ما نباید تحت تاثیر قرار گیریم و از ظرفیت آن به همین میزان واقعیت باید تواقع داشته باشیم و از آثار مثبت آن بهره مند شویم.

وی در خصوص نوسانات نرخ ارز طی چند روز اخیر نیز گفت: ارزهای مختلف در دنیا نوساناتی دارند و چیز عجیبی نیست و حتی قوی ترین ارزها هم دچار نوسان نرخ برابری با ارزهای دیگر می شوند.

وی بیان کرد: واقعیت های اقتصادی در هر کشوری شرایطی را اقتضا می کند و چیزی نیست که بشود با دستور آن را در یک شرایط خاص و ثابت نگه داشت.

وی اظهار کرد: اصولا این برابری و متعادل بودن بازار ارزی در فضاهایی باثبات و قابل اتکا باقی می ماند که شرایط بر مبنای واقعیت ها باشد و عرضه و تقاضا نرخ را تعیین کند.

سیف اضافه کرد: بانک مرکزی نسبت به نوسان نرخ ارز بی تفاوت نیست و وظیفه دارد که از نوسانات هیجانی بازار ارز جلوگیری کند و اگر بانک مرکزی مداخله کند، ممکن است به شکل موقت بشود بازار را کنترل کرد، اما شرایط باز به همان شرایط قبل برمی گردد و این امر بازار را از پیش بینی پذیر شدن خارج می کند.

وی ادامه داد: اگر بانک مرکزی وظیفه اش را درست انجام دهد، اخبار هیجانی تاثیری در بازار ایجاد نمی کند و باید سعی کنیم که این فضا را ایجاد کنیم.

وی با کم اثر دانستن آثار سخنان ترامپ در بازار ارز تاکید کرد: اوج تاثیر حرف های ترامپ در امور بانکی آثار هیجانی است که ممکن است در بازار ارز ایجاد شود ولی این اثرات بلندمدت نخواهد بود و در هیچ اقتصادی این گونه حرف ها نمی تواند اثرات بلند مدت بگذارد و همه این حرف ها اثرات موقت دارد.

وی افزود: به دلیل شفافیتی که در بازار وجود دارد، شاید حرف های خاص اصلا اثری هم نداشته باشد و اگر اثری هم داشته باشد، موقت و زودگذر خواهد بود و نباید فعالان حاضر در بازار تحت تاثیر این هیجانات قرار گیرند.

وی اظهار کرد: طی پنج سال گذشته در کشور ما نمونه های بارزی از این آثار موقت را داشتیبم که نوسانات کوچک ایجاد شده ولی بلافاصله تبدیل به وضعیت باثبات شد.

رییس کل بانک مرکزی ایران همچنین در تشریح نتایج سفر خود به ترکیه بیان کرد: در جریان این سفر پیش نویس سند سوآپ ارزی توسط روسای بانک مرکزی ایران و ترکیه تایید شد که در آینده نزدیک به امضا می رسد و این اقدام بسیار ارزنده ای است که می تواند روابط نظام بانکی ما را با ترکیه به صورت ریشه ای تسهیل کند.

وی با اشاره به تعیین سقف ۳۰ میلیارد دلار حجم تجارت بین ایران و ترکیه توسط روسای جمهوری دو کشور ادامه داد: با توجه به وجود ظرفیت های مناسب در دو کشور، حجم تجارت بین ایران و ترکیه می تواند بیشتر از این باشد و برقراری روابط بانکی مناسب یکی از بسترهایی است که می تواند زمینه ساز تحقق این هدف باشد.

وی افزود: تجار دو طرف با شرایطی که از طریق سوآپ ارزی و مبادله تجاری با استفاده از ارز ملی و محلی پیش می آید، می توانند با امنیت کامل و با کمترین هزینه مبادلات خود را انجام دهند.
وی بیان کرد: پیش نویس سوآپ ارزی بین ایران و ترکیه نهایی شده و در اولین اجلاس کمسیون مشترک اقتصادی دو کشور که به زودی تشکیل می شود، به امضا می رسد.

سیف با اشاره به فعالیت بانکی بیش از ۳۰ ساله ایران در ترکیه و دایر شدن شعبه بانک ملت در استانبول، آنکارا و ازمیر گفت: در این سفر قرار شد که موانع فعالیت بانکی برداشته شده و در اولین فرصت از همه ظرفیت موجود استفاده شود.

وی همچنین از انجام مذاکرات برای ایجاد شعبه بانک زراعت ترکیه در ایران خبر داد و افزود: ما برای ارائه خدمات مشکلی نداریم و با توافقی که در جریان سفر رییس جمهوری ترکیه به تهران انجام شده، زیرساخت های نظام بانکی را فراهم می کنیم تا هدف تجارت ۳۰ میلیارد دلاری محقق شود و این عزم جدی در دو طرف وجود دارد.

سیف همچنین در خصوص فرایند تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان نیز گفت: این تغییر در دولت مصوب شده و به شکل لایحه ای از دولت به مجلس رفته و منتظر تصویب مجلس هستیم و اگر تصویب و ابلاغ شود، فرایند اجرایی آن در دولت و توسط بانک مرکزی آغاز می شود.

وی بیان کرد: بانک مرکزی دو گونه می تواند اقدام کند که یا اسکناس های موجود را جمع کرده و اسکناس های جدید را در حد نیاز چاپ و جایگزین کند که این امر هزینه زیادی را تحمیل می کند ولی روش دوم این است که از اسکناس های موجود در بازار به اندازه طول عمر مفید استفاده کنیم و وقتی مستهلک شد، به تدریج اسکناس های جدید با واحد پول جدید جاگیزین شود.

رییس کل بانک مرکزی ایران پیش بینی کرد که در صورت تصویب در مجلس و با روش دوم که منطقی به نظر می رسد، در مدت سه الی چهار سال، واحد پول ریال به تومان تبدیل شود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

امیر حامد۱۱۸۳۴۶۱۶:۱۳:۵۴ ۱۳۹۶/۷/۱۸
ایشان از مسئولیت های پولی خود چیزی نگفت. هیچ عاقلی در صحنه تولید و کار از قیمت غیر واقعی و پایین ارز حمایت نمیکند ولی باید آنرا تک نرخی کرد و جلوی رانت تفاوت نرخ بانکی و آزاد را به صورت جدی گرفت.
ناشناس۱۱۸۴۵۴۱۸:۱۸:۱۹ ۱۳۹۶/۷/۱۸
گرانی دلار فقط به یک معنی است، آن هم نا کارآمدی دولت، دولت بدهکار هست و کسری دارد، پول بدون پشتوانه چاپ میکند. اینکار جز خیانت و دزدی از جیب مردم چیز دیگری نیست.
ناشناس۱۱۸۳۵۵۱۶:۲۸:۱۱ ۱۳۹۶/۷/۱۸
حرف ترامپ نیست عمو جون پول از بانک خارج شده به جای بازار سرمایه به سمت دلار و سکه رفته !
ناشناس۱۱۸۳۵۷۱۶:۳۰:۱۵ ۱۳۹۶/۷/۱۸
مگه قرار نبود 10 تا ترامپ هم نتونه برجام رو به هم بزنه ؟!
ناشناس۱۱۸۳۶۲۱۶:۳۴:۳۱ ۱۳۹۶/۷/۱۸
ما هم می دانیم چیز عجیبی نیست و کار خود شماست!
ناشناس۱۱۸۳۸۰۱۶:۵۵:۵۸ ۱۳۹۶/۷/۱۸
عجب حرفای بیمنطقی ایشان اظهار داشته اند اگر عرضه وتقاضا حکم فرماست شما بروید درمنزلتان بنشینید عرضه وتقاضا حکم فرماست ملت به په کسانی برای بهبود اقتصاد دلخوش کرده اند
ناشناس۱۱۸۴۰۵۱۷:۲۴:۱۸ ۱۳۹۶/۷/۱۸
سود بانکی به یکباره از 22% کردی 15% بعد انتظار داری پول ها به سمت سکه و دلار نره ؟ آقای محترم سود بانکی 1% یا 2% کم می کنن اونم سالنه نه اینجوری فله ای . اول بازار سرمایه رو درست کنید بعد سود بانکی رو کم کنید
ناشناس۱۱۸۴۳۹۱۸:۱۰:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۱۸
معلومه از نظر ایشون چیز عجیبی نیست. دلار به 7000 تومان هم برسه چیز عجیبی نیست . عجیب وقتیه که ایشون از میزشون کنار برند.. این آقا مجوز میده و بعدش میزنه زیرش که سپرده گزارها اشتباه کردند به مجوز اعتماد کردند. اصلاا هم چیز عجیبی نیست این اقا با این همه گندی که به سیستم بانکی زده هنوز سر جاشه این یک کم عجیبه
ناشناس۱۱۸۴۶۲۱۸:۲۸:۱۰ ۱۳۹۶/۷/۱۸
همچین راه میره کسی ندونه فکر میکنه این آقا پول ایران را کرده ارزشمند ترین و پایدار ترین ارز دنیا!!! اینها موقع گرفتن حقوق نجومی که میشه ادعا میکنن که خدای مدیریت هستن و تو دنیا لنگشون پیدا نمیشه ولی موقع عمل چیزی جز خرابکاری و سوء مدیریت چیزی ازشون نمیبینیم.
شهین۱۱۸۴۷۲۱۸:۴۱:۲۳ ۱۳۹۶/۷/۱۸
اگر خوب به حرفهای این اقا توجه کنیم دو چیز کاملا مشخص خواهد شد اول اینکه ایشان ناکارامدی و مشکلات کاری حوزه کاری خود را به گردن دیگران میاندازد دوم شفاف نبودن برنامه ارزی و پولی بانک مرکزی و در راس ان ایشان باعث اینگونه مشکلات میشود.
ناشناس۱۱۸۵۸۰۲۰:۵۸:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۱۸
چرا ترکیه با این مناقشات پیش اومده ارزش پولش پایین نمیاد؟ چون ارزش پولش واقعیه و اگه پایین بیاد سریع تقاضا بالا میره
ناشناس۱۱۸۵۹۳۲۱:۲۳:۴۹ ۱۳۹۶/۷/۱۸
کلا آقای سیف اجتماع نقیضین هست.از یک طرف میگه اقتصاد دستوری نمی شه و از طرفی دستوری سود سپرده ها رو کم کرد.اوضاع امروز بازار ارز نتیجه همین تصمیمات هست.واقعا حیف رای ای که به روحانی دادم
ناشناس۱۱۸۵۹۴۲۱:۲۹:۱۳ ۱۳۹۶/۷/۱۸
چه کشف بزرگی کردین آقای سیف! ببین مملکت و پول ملی رو به چه وضعیتی رسوندین که یه حرف مفت به قول خودتون یه دیوانه چه زلزله ای رو در کشور ایجاد کرده!
احمد۱۱۸۷۹۳۰۷:۳۲:۱۷ ۱۳۹۶/۷/۱۹
شما هم از اين آب گل آلود ماهي ميگيريد آقا سيف
ناشناس۱۱۸۸۴۶۰۸:۴۲:۰۵ ۱۳۹۶/۷/۱۹
اقای سیف درشرایطی که هستیم بهترین موقع فروش دلار وجمع اوری پول های سرگردان مردم است با این اوضاع ایران وجهان که بحث برجام ذهن مردم را بخودش جلب کرده دلار های خودت به هرقیمتی که شده بفروش برسان ارزش پول ایران مهم نیست شکارت رابزن ولی خدا وکیلی دلارهارا باسفارش دربازار به عده ای خاص نده بزار درسودشان همه شریک شوند
بانام۱۱۸۸۸۲۰۹:۳۴:۳۸ ۱۳۹۶/۷/۱۹
آقای سیف برای مردم داستان نگو. اگر کار بلدی کاری انجام بده اگر نیستی برو دنبال کاره دیگه. البته اینکار هم یکجور شجاعت میخواد خیلی ها ندارند
ناشناس۱۱۸۸۸۸۰۹:۴۳:۵۶ ۱۳۹۶/۷/۱۹
معلومه آدم آمریکا هستی..
منتظرالقائم۱۱۸۹۰۸۱۰:۲۲:۴۹ ۱۳۹۶/۷/۱۹
اقای سیف از زمان تحویل پست بانک مرکزی تاکنون جز اشتباه به مردم وکشور چه کار مثبتی انجام داده است؟اوبا انحلال تعاونیهای اعتبار توانست میلیونها سپرده گذار را بدبین نظام نماید .
ناشناس۱۱۸۹۵۲۱۱:۰۱:۲۹ ۱۳۹۶/۷/۱۹
اقاي سيف افزايش قيمت دلار براي شما و امثال شما چيز عجيبي نيست براي ما كه تبعات يك بار افزايش انرا ديده ايم كابوس است لطفا حداقل به شعور مردم توهين نكنيد يعني چي كه افزايش قيمت دلار براي شما طبيعي است
ناشناس۱۱۹۰۹۰۱۲:۴۴:۰۳ ۱۳۹۶/۷/۱۹
همین هیچی نیست هیچی نیست و حباب بودن و ترکیدن بود که دلار رو از 700 تومن کرده 4 هزار تومن آقای سیف! مردم را چه فرض کرده اید؟ شما که حقوق های چندین ده ملیونی میگیرید نباید هم نگران مردم و ارزش ذلیل شده پول ایران باشید!!! به قول سخن دادستان محترم کشور: سیستم بانکی فاسد است
روزبه۱۱۹۳۰۸۱۶:۱۱:۵۳ ۱۳۹۶/۷/۱۹
مدیریت بحران هم که کشکه و اصلا مدیران ما اینجا چه کاره هستند که جلوی تنش مالی جامعه را بگیرند. باید بشینیم ببینیم ترامپ و .... چه می کنند مدیران عالی مملکت ما هم که تماشا چی هستند و فقط حقوق و مزایای بالا را نوش جان می کنند.
ناشناس۱۱۹۵۴۲۲۲:۱۹:۵۴ ۱۳۹۶/۷/۱۹
تعدادی از بانک ها نه آقای دکتر، اغلب بانک ها!

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های اخیر

 1. رونمایی هیوندایی از النترا BTR (+عکس)

 2. فرمانده پیشمرگه: عقب‌نشینی ما از کرکوک تصمیم درستی بود/ نزدیک بود 6 هزار کشته بدهیم

 3. فروش جنجالی ۳ زیر دریایی به رژیم صهیونیستی

 4. توصیه های طب سنتی برای درست آشامیدن آب   

 5. دنیا مجهز به دوربین مداربسته می‌باشد!+عکس

 6. کاریکاتور/خشونت خانوادگی ادامه دارد!

 7. ایران برای کشورهای گروه ۸ اسلامی دانشگاه تاسیس می‌کند

 8. اثر لقمه‌ی شبهه‌ناک  

 9. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 10. بهاره افشاری و سردار آزمون پشت صحنه فیلم «سریک»  

 11. دردسر مترجم موقت وینفرد شفر و احتمال سوژه شدنش مثل مترجم حرف‌های ترامپ!

 12. گوگل به هکرها پول می‌دهد!

 13. حمایت مرکل از کاهش کمک‌های اتحادیه اروپا به ترکیه

 14. خبر مهم مکرون در بروکسل: با امریکا بر سر حفظ برجام توافق کرده ایم

 15. موتلفه: باید با دست پر وارد انتخابات مجلس یازدهم شویم

 16. تلاش کنگره برای تصويب قانونی جهت بازگرداندن تحريم‌های ايران/ جزئیاتی از پیش نویس طرح تشدید قانون نظارت بر برجام/ هفته آینده رای گیری

 17. رئیسی: موشک برای نجنگیدن است، نه جنگیدن

 18. ترامپ با دبیر کل سازمان ملل متحد دیدار کرد

 19. لحظه وحشتناک ترکیدن جک کمپرسی  

 20. مردان واترپلو ایران از سد سنگاپور گذشتند

 21. وزیر خارجه آلمان: هدف ترامپ از بین بردن میراث اوباما از توافق آب‌و هوایی گرفته تا برجام است

 22. جزئیات جدید از طرح سناتورهای آمریکایی برای ملزم کردن ایران به شرایط جدید در برجام

 23. نوه امام خمینی در صف اول نماز جمعه  

 24. سه غایب احتمالی استقلال در دربی

 25. شکستی دیگر برای الخور و سروش رفیعی

پربحث‌های دیروز

 1. وزارت نفت: دختر نماینده مجلس را استخدام نکردیم/ او را «منتقل» کردیم

 2. آیا توتال نیامده می رود؟

 3. نگاهی به طرح اجرای رجیستری/ برای خرید گوشی به چه نکاتی توجه کنیم

 4. بهاره افشاری و سردار آزمون پشت صحنه فیلم «سریک»  

 5. دردسر مترجم موقت وینفرد شفر و احتمال سوژه شدنش مثل مترجم حرف‌های ترامپ!

 6. گوگل به هکرها پول می‌دهد!

 7. حمایت مرکل از کاهش کمک‌های اتحادیه اروپا به ترکیه

 8. خبر مهم مکرون در بروکسل: با امریکا بر سر حفظ برجام توافق کرده ایم

 9. موتلفه: باید با دست پر وارد انتخابات مجلس یازدهم شویم

 10. تلاش کنگره برای تصويب قانونی جهت بازگرداندن تحريم‌های ايران/ جزئیاتی از پیش نویس طرح تشدید قانون نظارت بر برجام/ هفته آینده رای گیری

 11. رئیسی: موشک برای نجنگیدن است، نه جنگیدن

 12. ترامپ با دبیر کل سازمان ملل متحد دیدار کرد

 13. لحظه وحشتناک ترکیدن جک کمپرسی  

 14. مردان واترپلو ایران از سد سنگاپور گذشتند

 15. وزیر خارجه آلمان: هدف ترامپ از بین بردن میراث اوباما از توافق آب‌و هوایی گرفته تا برجام است

 16. جزئیات جدید از طرح سناتورهای آمریکایی برای ملزم کردن ایران به شرایط جدید در برجام

 17. نوه امام خمینی در صف اول نماز جمعه  

 18. سه غایب احتمالی استقلال در دربی

 19. شکستی دیگر برای الخور و سروش رفیعی

 20. حمله انتحاری به مسجد شیعیان در کابل/ شهادت 60 نمازگزار/ داعش مسئولیت حمله را برعهده گرفت

 21. دخالت مجدد فرانسه در امور دفاعی ایران

 22. هادی العامری: حشد شعبی وارد شهر کرکوک نشده است

 23. صالحی: بهتر است به برجام متعهد باشیم

 24. مربی استقلال اجازه صحبت کردن ندارد!

 25. یک کشته در تیراندازی در نزدیکی مسجدی در انگلیس

پربحث‌های هفته

 1. اخراج آقای دوربینی توسط قرائتی/ آقا پاشو برو بیرون، صدبار تو دوربین دیدن ات!   

 2. حکایت استخدام یک ژن خوب در وزارت نفت/ زنگنه: دختر نماینده مجلس صلاحیت داشت، استخدام شد

 3. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 4. واکنش بهارستان به خبر دیروز احمد توکلی/ احضار وزیر نفت به مجلس به علت کشیدن خط لوله گاز تا ویلای طیب نیا

 5. وزارت نفت: دختر نماینده مجلس را استخدام نکردیم/ او را «منتقل» کردیم

 6. قتل هولناک پسر 2 ساله رشتی به دست دوست مادرش!

 7. واکنش ها به عذر خواهی آقای قرائتی

 8. در حاشیه برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 9. طیب نیا مطالب مطرح شده درباره موضوع باغچه سولقان را به شدت تکذیب کرد

 10. عذر خواهی حجت‌الاسلام قرائتی از آقای دوربینی/ همه ما ممکن است اشتباه کنیم

 11. توضیحات جنجالی هاجر چنارانی از درگیری با معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی  

 12. از برکات مذاکره؛ دور جدید شعار مرگ بر آمریکا

 13. موضع مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران/ دلخوشی به اروپای منهای ترامپ رنگ باخت

 14. روایتی از برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 15. مشکل واقعی ما ترامپ نیست، خودمانیم

 16. واکنش کیهان پس از اظهارات ضد ایرانی ترامپ و پاسخ روحانی به او  

 17. دونالد ترامپ: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بزرگی هستند/ پایان کامل «برجام» یک احتمال واقعی و قوی است

 18. ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

 19. انتشار نامه منتشرنشده روحانی به اوباما در سال 2016: رویکرد برد - برد می تواند الگوی مناسبی برای حل اختلافات باشد

 20. از گرا دادن به دشمن در مورد خزانه ی خالی تا بازگشایی پرونده ی تخلفات نفتی دولت نهم و دهم

 21. ماجرای دیوارکشی اطراف مجلس و بناهای تاریخی بهارستان/ چرا خیابان «مردم» بسته شد؟

 22. رییس مجلس کویت نماینده رژیم صهیونیستی را اشغالگر و کودک کُش خطاب کرد  

 23. جلیلی: در دانشگاه‌ها دوره برجام خوانی شروع شود

 24. دختر خاص دیدار نخبگان با رهبری کیست؟  

 25. از قراردادن کودکان 10 ساله در آمار نیروی کار توسط دولت تا لوله کشی انحصاری برای ویلای طیب نیا

پربحث‌های دیروز

 1. آیا توتال نیامده می رود؟

 2. سهم گمرک از هر گوشی چند درصد است؟

 3. مردم چقدر در بانک‌ها سپرده دارند؟

 4. استرالیا با صنعت خودرو خداحافظی کرد

 5. پرداخت سود نقدی سهام عدالت در دستور کار دولت قرار گرفت

 6. نگاهی به طرح اجرای رجیستری/ برای خرید گوشی به چه نکاتی توجه کنیم

 7. بدهی موبایل قابلیت پرداخت قسطی دارد؟

 8. چگونه گوشی قاچاق را تشخیص دهیم؟

 9. بازار مسکن بدون جهش قیمت تا پایان سال

 10. لبنان پس از ۱۲ سال صاحب بودجه شد

 11. رشد اقتصادی چین در ربع سوم سال کند شد

 12. معاون وزیر کشور: برای وضع درآمدی شهرداری های خوزستان متاسف شدم

 13. رشد ۳۸ درصدی واردات روغن پالم در نیمه نخست امسال

 14. ۲میلیون ایرانی نه شاغل هستند، نه بیکار+جدول

 15. اذعان معاون زنگنه به بی‌نظمی در واردات بنزین/ زیان ۱۵۰ میلیارد تومانی از جیب کیست؟

 16. نوبخت: رییس‌جمهور برج‌سازی در بافت‌ فرسوده را ابلاغ کرد

 17. جدول زمان‌بندی بودجه سال۹۷/آیا بودجه تا نیمه آبان به مجلس می‌رسد؟

 18. اجرای ناقص آزادسازی قیمت بلیت هواپیما/ بازار چارتری ها داغ شد

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. حکایت استخدام یک ژن خوب در وزارت نفت/ زنگنه: دختر نماینده مجلس صلاحیت داشت، استخدام شد

 2. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 3. واکنش بهارستان به خبر دیروز احمد توکلی/ احضار وزیر نفت به مجلس به علت کشیدن خط لوله گاز تا ویلای طیب نیا

 4. طیب نیا مطالب مطرح شده درباره موضوع باغچه سولقان را به شدت تکذیب کرد

 5. قیمت عجیب پژو 2008 در بازار آزاد+عکس

 6. مهدی جهانگیری همچنان در بازداشت است/ پرونده در حال طی مراحل تحقیقات و مستندسازی است

 7. آیا توتال نیامده می رود؟

 8. سهم هر ایرانی از درآمدهای نفتی چقدر است؟

 9. دهن‌کجی بازار سرمایه به سخنان ضدایرانی ترامپ/روند افزایشی رشد شاخص ادامه دارد

 10. این نفت لعنتی

 11. گوشت های بی‌کیفیت در راه بازار/ چرا مردم باید هزینه ضعف نظارت را بپردازند؟

 12. معطل ماندن مطالبه 21 ساله رهبری و سنگ‌اندازی‌های ناتمام وزارت نیرو

 13. پاسخ حاجي دليكاني به طيب نيا / چرا همسايگان وزير "مجوز" ندارند؟!

 14. انتقاد توکلی به یک رانت عمرانی/ گاز فقط به خانه وزیر سابق رسید

 15. درباره واردات 6 میلیون گوسفند مجازی به کشور

 16. قوانین اجاره خانه در آلمان+ فیلم

 17. واکنش بازارهای مالی ایران به سخنان ترامپ/ دلار 4000 تومان ماند/ بورس رشد کرد

 18. زنگ خطر جدید برای ترانزیت ایران/ دومین مرز فعال بسته شد

 19. «کم‌ فروشی سکه» حقیقت دارد؟

 20. توتال‌ می ماند بويینگ می رود‌؟

 21. کشتي به‌گل‌نشسته کشاورزی ايران

 22. چرا تِیلِر، جایزۀ خود را به غیرعقلایی‌ترین شکل ممکن خرج می‌کند؟

 23. آبونمان از قبوض گاز حذف می‌شود+سند

 24. بانک‌های خصوصی زیر بار کاهش نرخ سود بانکی نمی‌روند

 25. سوء‌استفاده تازه فرودگاه نجف در ایام زیارتی اربعین

آخرین عناوین