نیسان

پیوند برجام و تحریم!/آدرس غلط ندهیم

مهدی محمدی، گروه سیاسی الف،   3960625048 ۲۳ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیوند برجام و تحریم!/آدرس غلط ندهیم

در حوزه منازعه راهبردی ایران و آمریکا بویژه مسأله برجام، تحولات مهم و پرشتابی در حال وقوع است که نه افکار عمومی و نه نخبگان ایرانی به اندازه کافی به آن توجه نکرده‌‌اند، لذا نشان چندانی از بحث درباره آنها دیده نمی‌شود.

خلاصه آنچه در حال رخ دادن است، چنین است:


1- دولت آمریکا به‌طور واضح در مسیر یک تجدیدنظر راهبردی قرار دارد که هدف آن افزایش شدید فشار بر ایران است. اعلام احتمالی عدم پایبندی ایران در 25 مهر به کنگره، اجرای قانون جدید تحریم‌ها با عنوان «مهار دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» (کاتسا) و تشدید فشار بر ایران در حوزه بازرسی‌ها و در نهایت تجمیع ابزارها برای متوقف کردن ایران در منطقه، بخش‌‌های اصلی مسیر جدید فشار است.


2- در حالی که آمریکا در مسیر جدید گام برمی‌دارد، عواید اقتصادی بسیار محدود ناشی از برجام هم روز به روز در حال تحلیل رفتن و کم شدن است به گونه‌ای که می‌توان گفت در 3 حوزه اصلی بانک، بیمه و نفت، وضعیت ایران تفاوت اندکی با دوران تحریم‌ها دارد. این بدان معناست که اگر توجه کنیم هدف اصلی برجام، کاهش تحریم‌ها و مسدود کردن مسیر تحریم برای فشار به کشور بود، این هدف تقریبا به طور کامل بدل به یک امر موهوم شده است.


3- در همین حال، در داخل کشور جریان مشکوکی در پی آن است که هزینه‌‌های اقدام علیه ایران از سوی آمریکا را به حداقل مقدار ممکن کاهش دهد. این کار به دو طریق در حال انجام است. نخست اعلام صریح این موضوع که ایران حتی در صورت خروج آمریکا از برجام به آن متعهد خواهد ماند که در واقع هیچ معنایی جز راحت کردن خیال آمریکا و اروپا از اینکه می‌توانند با هزینه صفر، دوران جدیدی از تحریم و فشار را آغاز کنند، ندارد. و دوم، تلاش عملی- و عموما اعلام نشده- برای اعمال تحریم داخلی علیه نهادهای انقلابی که در واقع محقق کردن هدف آمریکا در داخل کشور به دست عوامل داخلی و با مکانیسم‌‌های داخلی است.


4- ترکیب این موضوعات با شرایط جدیدی که در منطقه در حال وقوع است، پازل را کامل می‌کند. شواهد نشان می‌دهد آمریکا با علم قطعی به شکست راهبرد خود در سوریه (بویژه تشکیل کشور سنی در شرق این کشور) و با نزدیک شدن داعش به پایان عمر خود، درصدد به هم زدن میز بازی است و اقدامات جدید در شمال فرات در سوریه، تلاش برای به هم زدن انسجام راهبردی شیعه و مقاومت در عراق و دیگر کشورها و همچنین برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق با صحنه‌گردانی آشکار اسرائیل، گام‌‌های کلیدی آن در این مسیر است.


با توجه به این نکات، می‌توان گفت یکی از راهبردی‌‌‌‌‌ترین مقاطع تاریخ سیاست‌گذاری امنیت ملی دهه‌‌های اخیر برای ایران فرارسیده است. اکنون باید راهبردی اتخاذ شود که:


اولا- جلوی فشار تحریمی و بازرسی جدید آمریکا علیه ایران را بگیرد یا آن را بشدت هزینه‌مند کند.


ثانیا- محاسبات راهبردی آمریکا در این‌باره را که می‌تواند برجام را بدل به زیرساختی برای اعمال پی در پی تحریم‌ها و فشارهای جدید علیه ایران کند به هم بزند.


ثالثا- اجماع و اتفاق نظر ملی در زمینه بدعهدی آمریکا و ضرورت ایستادگی مقابل فشارهای آن را تحکیم کند.


رابعا- از دستاوردهای تاریخی منطقه‌ای ایران صیانت کند.


بار اصلی این راهبرد بر دوش دولت آقای روحانی قرار دارد. واقعیت این است که نظام با وجود علم تقریبا قطعی که چنین روزهایی بالاخره از راه خواهد رسید، اجازه امضا و اجرای برجام را صادر کرد. اگرچه کارنامه برجام چنگی به دل نمی‌زند اما تجربه برجام که همان تجربه بی‌اعتمادی به آمریکا و نادرست بودن مسیر «اعتماد به بیرون» است، روز به روز بالغ‌‌‌‌‌‌تر شده و اکنون در حال رسیدن به نقطه اوج خود است. تحلیل رفتار دولت آمریکا بخوبی نشان می‌دهد «هزینه سازش»، نه فقط تحریم‌‌های بیشتر، بلکه قرار دادن کشور در آستانه جنگ از طریق تضعیف بنیه دفاع ملی و به هم زدن اجماع داخلی است. زمان آن رسیده است که این تجربه به یک استراتژی جدید تبدیل شود.

هدف این استراتژی جدید باید «هزینه‌مند کردن فشار» برای دشمن و «کاهش هزینه مقاومت در داخل» باشد به گونه‌ای که از طریق ترکیب نقاط قوت درونی با نقاط ضعف دشمن، وضعیتی ایجاد شود که دشمن مطمئن شود هزینه راهبردی تداوم مسیر فشار برای آن بسیار بیشتر از دستاوردهای این مسیر خواهد بود.

همه اطمینان‌‌های کاذبی که دشمن درباره «فشارپذیر» و «فاقد گزینه» بودن ایران برای خود ایجاد کرده باید در هم شکسته شود. دل بستن به دشمن کوچک (اروپا) در این مسیر اشتباهی راهبردی است که تاریخ یک دهه گذشته را به نحو فاجعه‌بارتری تکرار خواهد کرد. تجربه به ما می‌گوید نه اهداف راهبردی اروپا با آمریکا چندان متفاوت است و نه اروپا اساسا در موقعیتی است که مقابل تحریم‌‌های ثانویه آمریکا مقاومت کند، لذا امید به اینکه می‌توان با اروپا برجام را ادامه داد در واقع به معنی خوردن چوب و پیاز با همدیگر است؛ هم محدودیت‌‌های برجام حفظ می‌شود و هم آمریکا با اعمال کامل تحریم‌ها، اروپا را نیز از پایبندی نصفه و نیمه فعلی به تحریم‌ها بازخواهد داشت.

بدتر از آن، وقتی شما رسما اعلام می‌کنید بدون آمریکا، برجام را با اروپا ادامه خواهید داد، در واقع در حال ارسال این پیام برای آمریکا هستید که با خیال راحت تحریم‌های خود را اعمال کند و از هیچ واکنشی از ناحیه ایران هم بیم نداشته باشد.


اگر چنین اتفاقی رخ دهد، بیش از همه کسانی مقصر خواهند بود که آدرس ضعف، سستی و ناتوانی را از داخل کشور به دشمن ارسال کردند و در حالی که دولت و ملت ایران از هر زمان دیگری برای ایستادن مقابل دشمن توانمندتر است، سبد گزینه‌‌های ایران را تهی نشان دادند. اساسا در گذشته هم اینچنین بوده است که آمریکا با مشاهده ضعف داخلی یا آن هنگام که دریافته می‌تواند از طریق فشار از بیرون اختلاف‌‌های داخلی را تشدید کند، فشارها بر کشور را تا سرحد ممکن تشدید کرده است و هر زمان که وحدت و انسجام داخلی برقرار بوده، دشمن استفاده از ابزار فشار و تحریم را ناکارآمد یافته و کمتر به آن گرایش داشته است.


کارنامه برجام که به جایی نرسید اما وقت آن است که دولت سهم خود را در کامل شدن تجربه برجام به میدان بیاورد. این هم ممکن نیست مگر اینکه گزینه غیرعقلانی «حفظ برجام به هر قیمت» کنار گذاشته شده و گزینه حفظ برجام در صورت عدم بازگشت تحریم‌ها به جای آن بنشیند. یک ماه آینده زمان کمی است ولی کشور احتمالا تا سال‌‌های طولانی با تبعات تصمیم‌‌‌هایی زندگی خواهد کرد که در این یک ماه اتخاذ می‌شود.

منبع: وطن امروز

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۳۱۱۱۰:۴۹:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۵
جان کری در جلسه استماع کنگره : اگر برجام امضا نمی شد ، تحریم ها فرو می پاشید .
ناشناس۱۰۳۶۹۴۱۹:۱۱:۳۵ ۱۳۹۶/۶/۲۵
خب الان که امضاء شده چرا تحریمها فرو نپاشیده؟ وضعیت که بهتر شده مگه نمیفرمایید تحریمها هست؟
ناشناس۱۰۳۳۱۶۱۰:۵۸:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۵
بزرگترین بد شانسی ملت ایران و البته خوش شانسی امریکا این است که برجام در ایران جناحی شد، یعنی اصلاح طلبان ان را شیشه عمر سیاسی خود می دانند ، فلذا شدیدترین تحریم ها را هم ضد ملت توجیه می کنند تا خود برجام اسیب نبیند . براورد امریکا هم این است که پس می توان بدون هزینه تحریم کرد.
علي۱۰۳۳۲۲۱۱:۰۳:۳۱ ۱۳۹۶/۶/۲۵
به نظر مي رسد چند نكته در اين ياد داشت مغفول مانده : اينكه اعتماد به خارج را با اعتماد به آمريكا يكي بدانيم مغالطه آماريست از ابتداي انقلاب تا كنون با ايالات متحده مراوده سياسي و اقتصادي نداشت و تا قبل از اعمال تحريمهاي جديد اقتصادمان با توجه به روابط با ديگر كشورها اينگونه تحت فشار نبود. تحريمهاي جديد باعث قطع روابط اقتصادي با اكثر دنيا شده بود. حتي اگر امريكا از برجام خارج شود پايبندي ايران به تعهدات نمي گذارد امريكا به اجماعي جهاني عليه ايران برسد. تمام جهان امريكا نيست و توجه به اين نكته داشته باشيد كه در دفعه قبل گروه 5+1 همگي عليه ايران بودند. اين بار ولي اگر امريكا تمام توانش را بگذارد، در صورت دخيل شدن سرمايه ساير قدرتها در ايران امريكا در شوراندن جامعه بين الملل عليه ايران منزوي خواهد شد.
احمد۱۰۳۳۵۸۱۱:۴۲:۰۶ ۱۳۹۶/۶/۲۵
اگر دخیل شدن سرمایه سایر قدرت ها را منظور سرمایه گذاری اقتصادی می دانید که شرکت هایی که در زمان تحریم ها از ایران به راحتی رفتند و پشت سرشان را نگاه هم نکردند خیلی بیشتر از زمان حال هستند . اما نکته ی مغفول به نظر من این است که همین برداشت های برجامی که دولت اسم می برد و دلیل ان را برجام می داند همان مقاومت های ملت در برابر قدرت ها بود که بعد از گذشت چند سال و با زیان هایی که شرکت های بزرگ اقتصادی دنیا از این اتفاق دیدند آنها را به مرور مجبور به عقب نشینی کرد . سندش هم همین سرمایه گذاری هایی است که اخیرا شده و سود عمده ی آن نصیب شرکت های خارجی میشه .
ناشناس۱۰۳۴۰۳۱۲:۳۲:۲۵ ۱۳۹۶/۶/۲۵
امیدوارم همیشه خوش باشی
ناشناس۱۰۳۵۲۷۱۵:۲۴:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۵
کاربر علی وقتی که دولتمردان ما با اصرار تمام سعی در رابطه با آمریکا داشتند آیا اونموقع فکر نمی کردند که آمریکا تمام جهان نیست؟چقدر دلسوزان و دلواپسان عزیز گفتند مراقب باشید سرتان کلاه نرود. آیا فکر میکردند بقیه بلد نبودند چطوری وارد معامله شوند؟ رییس جمهور به ما قول داد با برجام قرار است وضع کار و معیشت بهتر شود ولی چیزی که در عمل دیده میشود گران شدن قیمتها برای مصرف کننده و ارزان شدن کالاها ی تولیدی برای تولید کننده است.
ناشناس۱۰۳۳۲۳۱۱:۰۳:۵۹ ۱۳۹۶/۶/۲۵
اون موقع که کشور هر روز تحریم میشد شماها کجا تشریف داشتید ؟
ناشناس۱۰۳۳۲۶۱۱:۰۵:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۵
چطوره به خودتان يادآورى كنيد كه اگر برجام نبود الان كشور در چه وضعى بود. با صفر شدن درامد نفت و تشديد تحريم هاى فلج كننده بانكى و و و حالا دلار به ده هزار تومان رسيده بود
احمد۱۰۳۳۶۲۱۱:۴۴:۳۱ ۱۳۹۶/۶/۲۵
تحریم نفتی به ضرر کشورهای بزرگ هم بود . به علت مقاومت ملت و همین نیاز مبرم به انرژی دیگر کشورهای بزرگ خواهان ادامه تحریم ها نبودند . منتهی به علت دو صدایی در ایران که با روز کار آمدن دولت آقای روحانی ایجاد شد آنها را امیدوار به ادامه ی تحریم ها کرد و تحریم ها را نقطه ضعفی در ایران دید
سجاد۱۰۳۳۶۶۱۱:۴۸:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۵
شماها نبودید با عکس هایی که گرفتید،میگفتید دلار میشه هزار تومان! حالا میگید نذاشتیم ۱۰۰۰۰ تومان بشه! خیلی پر روییت!!!
ناشناس۱۰۳۴۰۰۱۲:۲۹:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۵
این جماعت به فکر این چیزها نیست وقتی دلار از 1000 تومن رسید به 4000 تومن و تورم شد 50% ، اینها داشتن شعار می دادن انرژی هسته ای حق مسلم ماست
ناشناس۱۰۳۴۰۲۱۲:۳۱:۰۷ ۱۳۹۶/۶/۲۵
تا ابد همین رو بگو و از برجام مزخرفت دفاع کن
ناشناس۱۰۳۴۴۵۱۳:۳۴:۱۶ ۱۳۹۶/۶/۲۵
عجب ديدگاه روشنفكرانه اي!!! نه اينكه الان وضعيت گل و بلبله... برادر مگه قرار نبود تحريم ها لغو بشه چي شد؟
ناشناس۱۰۳۵۲۴۱۵:۲۱:۴۰ ۱۳۹۶/۶/۲۵
دلت رو به این حرفای صدتا یه غاز خوش نکن. دولت دهم دو سال بعد از تحریمها نفت رو با یک میلیون و چهارصد هزار بشکه به دولت یازدهم تحویل داد!
ناشناس۱۰۳۳۴۰۱۱:۱۸:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۵
مسئله اصلی تعصب گروهی هست که به هیچ عنوان حاضر نیستند اشتباه خودشون رو در قبال اعتماد به غرب بپذیرند لذا بر همان راه غلط اسرار میکنند
ناشناس۱۰۳۳۸۸۱۲:۱۱:۰۳ ۱۳۹۶/۶/۲۵
بایست قوت زانوی دیگران مطلب بغیر بازوی خویش از کسی امان مطلب
ناشناس۱۰۳۴۶۸۱۴:۰۹:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۵
تحريمهای دوره آقای احمدی نژاد، با چی پيوند داشت؟!
ناشناس۱۰۳۶۱۴۱۷:۰۹:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۵
وقتی وارد مذاکرات برجام شديم که تحريمهای دوره احمدی نژاد ، داشت گلويمان را ميفشرد و تنفس مشکل شده بود. البته نه بر افرادی مثل شما.
امیر حسین سلطان/تهران۱۰۳۶۹۱۱۹:۰۸:۰۳ ۱۳۹۶/۶/۲۵
از 2 حال خارج نیست یا پذیرش برجام ضرورتی انکار ناپذیر بوده است و یا نبوده است. اگر ضرورتی انکار ناپذیر بوده است پس باید همچنان به آن پایبند باقی بمانیم و دنبال توجیه هرگونه عدم پایبندی احتمالی به آن نباشیم و اما اگر پذیرش برجام ضرورتی انکار ناپذیر نبوده است(با قبول این فرض عدم ضرورت) در این صورت عتاب و خطاب جناب آقای محمدی(نویسنده محترم این مقاله) و سایر همنظران با ایشان به جای دولت کنونی باید دولتهای نهم و دهم و مسئولینی باشند که متاسفانه در زمان و دوره مسئولیت شان کار را تا به آن جایی رساندند که در نهایت همین یک برجامی را پذیرفتیم که اولا ضرورت انکار ناپذیری نبوده است و در ثانی به گفته این تحلیلگر گرامی و سایر هم طیفی های فکری و سیاسی ایشان حالا متحمل این همه زیان و فشار و تهدید و تحریم و امثالهم هستیم و یا خواهیم بود. والله اعلم.
استاد دانشگاه تهران۱۰۳۷۳۷۲۱:۱۵:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۵
برجام حاصل تصمیم نظام بود نه دولت به تنهایی.اگر برجام نبود با کدام پول الان می توانستیم با تروریست ها در خارج مبارزه کنیم. از طرفی در شرایط کنونی اجماع جهانی علیه ایران بر طرف شده است.ترامپ تنها است.
امیر حسین سلطان/تهران۱۰۳۷۷۵۲۳:۰۵:۴۴ ۱۳۹۶/۶/۲۵
یک خطای دستوری و آئین نگارشی مصطلح غلط که بعضا هم تکرار می گردد! مثل این جمله برگرفته از مطلب بالا: "در حوزه منازعه راهبردی ایران و آمریکا بویژه مسأله برجام، تحولات مهم و پرشتابی در حال وقوع است که نه افکار عمومی و نه نخبگان ایرانی به اندازه کافی به آن توجه نکرده‌‌اند،" - با آوردن قید "نه" برای آنکه مفهوم مدنظر نگارنده حاصل شود فعل جمله میبایست به همان صورت مثبت آورده شود و نه به صورت منفی!(در اینجا توجه نکرده اند غلط است و باید توجه کرده اند نوشته شود)/ قابل توجه این تحلیلگر محترم و همچنین نویسندگان و ویراستاران محترم سایت الف
ناشناس۱۰۳۷۹۴۰۰:۲۹:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۶
هم وطنانان عزیز غرب در راس انها امریکا با اصل نظام وموجودیت ان مشکل دارند برجام بهانه ای بیش نیست. وقتی می گویند روح برجام رعایت نشده یعنی اینکه نظام از اصول خود دست برنداشته است.اگر تمام امکانات هسته ای و کل تجهیزات نظامی کشور زا تحویل غرب بدهیم .اما بر ارمانهای خود پافشاری کنیم باز هم بهانه دیگری از ما می گیرند

پربحث‌های امروز

 1. در حاشیه برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 2. دیدار ظریف با حجت‌الاسلام رئیسی  

 3. بازتاب واکنش قاطع رهبر انقلاب به آمریکا در رسانه ها

 4. تصمیم جنجالی برانکو بعد از بازی الهلال

 5. سهم 21 درصدی تهران از کل تولید ناخالص داخلی ایران

 6. اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل از فردا آغاز می‌شود/ زمان اعمال محدودیت برای گوشی‌های ممنوعه

 7. زورگیر آپارتمان‌های درباز دستگیر شد

 8. دیوان عالی پاکستان نوازشریف و دخترش را مجرم اعلام کرد

 9. یک ترامپ برای جهان کافی است

 10. روایت پنج نخبه دانشجویی از دیدار با رهبر انقلاب

 11. اروپا بار دیگر بر تعهد کامل خود به برجام تاکید می‌کند

 12. روزانه ۱۵ هزار کودک خردسال در پی گرسنگی و بیماری می‌میرند

 13. نوتیفیکیشن «خبر فوری» وارد نسخه اندرویدی Chrome شد

 14. قابلیت اشتراک گذاری موقعیت مکانی به صورت زنده به واتس اپ اضافه شد

 15. ظهور "ابر انسان‌ها" طی 20 سال آینده

 16. توافق عربستان و آمریکا برای «بازسازی رقه سوریه»

 17. آسمان‌ آفتابی در اغلب مناطق کشور تا ۳ روز آینده

 18. نوری المالکی: تنها اسرائیل برای «بارزانی» مانده است

 19. آمار حوادث ناشی از کار ۷۵ درصد کاهش یافته است

 20. العبادی: دولت اقلیم کردستان در آستانه ورشکستی است

 21. آمریکا:‌ داعش برای ۱۱ سپتامبر دیگری برنامه دارد

 22. محمد قوچانی از واعظی حکم گرفت

 23. پایان مرگبار مثلث عشقی در شهر ری

 24. محور کرج ـ چالوس فردا یک‌طرفه می‌شود

 25. مروری بر بازی های شب گذشته لیگ قهرمانان اروپا (96/07/27)  

پربحث‌های دیروز

 1. از گرا دادن به دشمن در مورد خزانه ی خالی تا بازگشایی پرونده ی تخلفات نفتی دولت نهم و دهم

 2. رییس مجلس کویت نماینده رژیم صهیونیستی را اشغالگر و کودک کُش خطاب کرد  

 3. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 4. اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم / از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند

 5. این نفت لعنتی

 6. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 7. معطل ماندن مطالبه 21 ساله رهبری و سنگ‌اندازی‌های ناتمام وزارت نیرو

 8. مطهری: به آمر اصلی حمله شیراز رضایت می‌دهم

 9. گوشت های بی‌کیفیت در راه بازار/ چرا مردم باید هزینه ضعف نظارت را بپردازند؟

 10. بازتاب بیانات مهم رهبر انقلاب درباره اظهارات ترامپ در رسانه‌های خارجی

 11. ممنوع‌التصویری نجفی شایعه بود

 12. واکنش دادستان‌کل به شایعه اعدام قریب‌الوقوع بابک زنجانی: چرا شایعه؟

 13. اظهارات نماینده عربستان علیه ایران در نشست شورای امنیت

 14. نماینده مجلس: وزیر کار احتمالا تا قبل از پایان سال اول دولت استیضاح می‌شود

 15. هشدار درباره جنگ داخلی در منطقه کردستان عراق

 16. ۱۱ کشته و زخمی در برخورد خودرو با جمعیت در اوکراین

 17. ۸ کشور اروپایی از رژیم صهیونیستی طلب غرامت کردند

 18. رحیم‌صفوی: ایران به‌دنبال صلح و امنیت پایدار در منطقه است

 19. هدف جهانگیری از سفر به ترکیه چیست؟

 20. روایت بازیگر زن از تجاوز جنسی در ۱۶ سالگی

 21. ژنرال آمریکایی: با رفتارهای مخرب ایران مقابله می‌کنیم

 22. رقیب جدی حمید درخشان مشخص شد!

 23. برانکو: برخی‌ها هوادار بعضی از بازیکنان خاص هستند؛ چرا یقه ربیع‌خواه و بیرانوند را می‌گیرید؟

 24. تشکر هادی العامری از مواضع پیشمرگه در عقب‎‏نشینی از کرکوک

 25. تکذیب حذف واژه فارس از سایت بانک صادرات در امارات

پربحث‌های هفته

 1. حکایت استخدام یک ژن خوب در وزارت نفت/ زنگنه: دختر نماینده مجلس صلاحیت داشت، استخدام شد

 2. اخراج آقای دوربینی توسط قرائتی/ آقا پاشو برو بیرون، صدبار تو دوربین دیدن ات!   

 3. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 4. واکنش بهارستان به خبر دیروز احمد توکلی/ احضار وزیر نفت به مجلس به علت کشیدن خط لوله گاز تا ویلای طیب نیا

 5. ترامپ: برجام را تایید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد، اما کنگره باید نواقص توافق را برطرف کند/ اگر کنگره به نتیجه نرسد برجام تمام می‌شود/ تحریم‌های شدید علیه کل سپاه پاسداران

 6. واکنش ها به عذر خواهی آقای قرائتی

 7. عذر خواهی حجت‌الاسلام قرائتی از آقای دوربینی/ همه ما ممکن است اشتباه کنیم

 8. روحانی: سخنرانی ترامپ بیشتر فحاشی بود/ چطور یک رئیس‌جمهور اسم خلیج تاریخی فارس را یاد نگرفته/ ظاهرا نمی‌داند برجام سند دوجانبه نیست که هر گونه بخواهد رفتار کند/ برای اولین بار در تاریخ، کشورهای بزرگ جهان در برابر امریکا ایستادند

 9. ترامپ: برجام جزو ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که دیده‌ام/ می‌دانید ۱.۷ میلیارد دلار چند هواپیما پر از پول می‌شود؟

 10. توضیحات جنجالی هاجر چنارانی از درگیری با معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی  

 11. از برکات مذاکره؛ دور جدید شعار مرگ بر آمریکا

 12. موضع مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران/ دلخوشی به اروپای منهای ترامپ رنگ باخت

 13. روایتی از برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 14. تصمیم ترامپ درباره برجام جمعه اعلام خواهد شد/ اعلام «پای‌بندی ایران به برجام در سطح فنی» و «عدم پایبندی به روح برجام»

 15. مشکل واقعی ما ترامپ نیست، خودمانیم

 16. واکنش کیهان پس از اظهارات ضد ایرانی ترامپ و پاسخ روحانی به او  

 17. قتل هولناک پسر 2 ساله رشتی به دست دوست مادرش!

 18. دونالد ترامپ: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بزرگی هستند/ پایان کامل «برجام» یک احتمال واقعی و قوی است

 19. ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

 20. پاسخی روشن و کاملا حقوقی به اظهارات عجیب وزیر اطلاعات؛ قانون چه می‌گوید؟

 21. رونمایی از شاهکار دیگر شهرداری رشت و ادامه توجیهات عجیب/ نامه تشویقی را مسئول دفتر امضا کرده است!

 22. طیب نیا مطالب مطرح شده درباره موضوع باغچه سولقان را به شدت تکذیب کرد

 23. انتشار نامه منتشرنشده روحانی به اوباما در سال 2016: رویکرد برد - برد می تواند الگوی مناسبی برای حل اختلافات باشد

 24. گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

 25. چرا برنامه ریزی در ایران ناکارآمد است؟!/ سازمان یا وزارتخانه؛ مشکل چیست؟

پربحث‌های امروز

 1. در حاشیه برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 2. بازتاب واکنش قاطع رهبر انقلاب به آمریکا در رسانه ها

 3. یک ترامپ برای جهان کافی است

 4. روایت پنج نخبه دانشجویی از دیدار با رهبر انقلاب

 5. اروپا بار دیگر بر تعهد کامل خود به برجام تاکید می‌کند

 6. محمد قوچانی از واعظی حکم گرفت

 7. چرا شورای امنیت ملی تصمیم به حصر گرفت؟ آیا محدودیت جدید برای رئیس جمهور اصلاحات اعمال شده؟

 8. چرا ترامپ قایق را تکان داد؟

 9. دختر خاص دیدار نخبگان با رهبری کیست   

 10. تقدیر سرلشکر جعفری از همدلی و همراهی مردم و مسوولین با سپاه

 11. محسن رضایی: آمریکایی‌ها از موشک‌های ایران هراس دارند

 12. قدردانی بشار اسد از حمایت‌های رهبر انقلاب و دولت

 13. جلایی‌پور: تضعیف جهانگیری خطای بزرگی‌ است/ جهانگیری «شخصیت کلیدی» است و «مدیریت پلی» دارد

 14. امیرعبداللهیان: نباید خوش‌باور باشیم که اروپا به ما نزدیک می‌شود

 15. اولین مذاکره امیر حاتمی با وزیر دفاع روسیه/ تأکید براستمرار هماهنگی‌ها در مبارزه علیه خشونت در منطقه

 16. سردار سلامی: سخنان ترامپ نشان دهنده قدرت ایران و فروپاشی منطقی آمریکاست

 17. پاسخ سپاه به اظهارات ترامپ: توسعه توان موشکی را با اقتدار ادامه می‌دهیم

 18. محسن رضایی: آمریکایی‌ها از موشک‌های ما هراس دارند

 19. عباس عراقچی وارد مسکو شد/ دیدار با همتای روس درباره برجام

 20. حداد عادل: برخی خود را به نفهمی می‌زنند؛ می‌گویند چرا مدافعان حرم باید به سوریه بروند و کشته شوند؟

 21. ماجرای استعفای مهدوی‌کنی از نخست‌وزیری/ گفتم 2 آخوند رئیس شوند مردم می‌گویند همه چیز را قبضه کرده‌اند

 22. نیویورکر: جدی‌ترین مخالفان ایران حامی برجام هستند

 23. ترامپ به پایبندی ایران به چارچوب فنی برجام اعتراف کرد/ عکس

 24. گزافه‌گویی نیکی‌هیلی درباره برنامه موشکی ایران / عکس

 25. در مهلت 60 روزه کنگره برای برجام چه اتفاقی می افتد

پربحث‌های دیروز

 1. از گرا دادن به دشمن در مورد خزانه ی خالی تا بازگشایی پرونده ی تخلفات نفتی دولت نهم و دهم

 2. اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم / از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند

 3. مطهری: به آمر اصلی حمله شیراز رضایت می‌دهم

 4. اظهارات نماینده عربستان علیه ایران در نشست شورای امنیت

 5. نماینده مجلس: وزیر کار احتمالا تا قبل از پایان سال اول دولت استیضاح می‌شود

 6. هشدار درباره جنگ داخلی در منطقه کردستان عراق

 7. ۸ کشور اروپایی از رژیم صهیونیستی طلب غرامت کردند

 8. رحیم‌صفوی: ایران به‌دنبال صلح و امنیت پایدار در منطقه است

 9. هدف جهانگیری از سفر به ترکیه چیست؟

 10. ژنرال آمریکایی: با رفتارهای مخرب ایران مقابله می‌کنیم

 11. تشکر هادی العامری از مواضع پیشمرگه در عقب‎‏نشینی از کرکوک

 12. استقبال سفیر امارات از سخنرانی ترامپ علیه ایران

 13. نماینده انگلیس در شورای امنیت: انگلستان به برجام متعهد است

 14. توضیح رییس شورای شهر در باره یک خبر

 15. موضوع دفاع از حقوق همجنس بازان از دستور کار اتحادیه بین المجالس خارج شد

 16. مرکل کار اردوغان را یکسره کرد!  

 17. ظریف در واکنش به اظهارات نتانیاهو مبنی بر بستن صفحه توئیترش: بیجا کرده  

 18. توقف آموزش نظامی آلمان به نیروهای بارزانی

 19. پاریس: از ایران می‌خواهیم به کاهش تنش در عراق کمک کند

 20. خبر لاریجانی از ارجاع پرونده سپنتا نیکنام به شورای حل اختلاف

 21. ادعای نیکی هیلی: ایران قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض می‌کند

 22. دیدار رئیس سازمان صداوسیما با رئیس جمهور لبنان

 23. «الخلیج»: جهان عرب با جنگ جهانی سوم مواجه است

 24. بیانیه اتحادیه اروپا درباره ساخت و سازهای جدید اسرائیل در کرانه باختری

 25. کنگره منتظر دریافت جزئیات راهبرد جدید ترامپ

پربحث‌های هفته

 1. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 2. ترامپ: برجام را تایید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد، اما کنگره باید نواقص توافق را برطرف کند/ اگر کنگره به نتیجه نرسد برجام تمام می‌شود/ تحریم‌های شدید علیه کل سپاه پاسداران

 3. روحانی: سخنرانی ترامپ بیشتر فحاشی بود/ چطور یک رئیس‌جمهور اسم خلیج تاریخی فارس را یاد نگرفته/ ظاهرا نمی‌داند برجام سند دوجانبه نیست که هر گونه بخواهد رفتار کند/ برای اولین بار در تاریخ، کشورهای بزرگ جهان در برابر امریکا ایستادند

 4. از برکات مذاکره؛ دور جدید شعار مرگ بر آمریکا

 5. موضع مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران/ دلخوشی به اروپای منهای ترامپ رنگ باخت

 6. روایتی از برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 7. تصمیم ترامپ درباره برجام جمعه اعلام خواهد شد/ اعلام «پای‌بندی ایران به برجام در سطح فنی» و «عدم پایبندی به روح برجام»

 8. واکنش کیهان پس از اظهارات ضد ایرانی ترامپ و پاسخ روحانی به او  

 9. دونالد ترامپ: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بزرگی هستند/ پایان کامل «برجام» یک احتمال واقعی و قوی است

 10. پاسخی روشن و کاملا حقوقی به اظهارات عجیب وزیر اطلاعات؛ قانون چه می‌گوید؟

 11. از گرا دادن به دشمن در مورد خزانه ی خالی تا بازگشایی پرونده ی تخلفات نفتی دولت نهم و دهم

 12. ترامپ در سخنرانی امروز درباره برجام چه خواهد گفت؟

 13. جلیلی: در دانشگاه‌ها دوره برجام خوانی شروع شود

 14. از قراردادن کودکان 10 ساله در آمار نیروی کار توسط دولت تا لوله کشی انحصاری برای ویلای طیب نیا

 15. یک گپ دوستانه/ بداخلاقی این روزهای ما

 16. ایران یک صدا در برابر ترامپ+عکس

 17. ترامپ با وجود اعتراف به تاریخ غنی ایران؛ خلیج فارس را خلیج ع.ر.ب.ی خواند!

 18. پاسخ حقوقی به اظهارات وزیر اطلاعات در مورد «دری اصفهانی »

 19. در حاشیه برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 20. اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم / از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند

 21. آخرین وضعیت محکومان امنیتی/ خروج ۶۲میلیارد تومان توسط دری اصفهانی

 22. ناگفته‌های قاضی علی اکبر حیدری: اعزام به کهریزک دستور من بود/ فیلم فاضل لاریجانی غیرواقعی و ساختگی است

 23. واکنش توییتری ایرانیان به سخنان رئیس جمهور آمریکا/ از یادآوری جنایات آمریکا علیه ایران تا درس تاریخ و جغرافیا به ترامپ

 24. مظلومیت عدالت اجتماعی در هیاهوی بداخلاقی های سیاسی

 25. درخواست عربستان از آمریکا برای حمله به ایران

بامیلوایران نوین

وب‌گردی

آخرین عناوین