هتل بین المللی

پیوند برجام و تحریم!/آدرس غلط ندهیم

مهدی محمدی، گروه سیاسی الف،   3960625048 ۲۳ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیوند برجام و تحریم!/آدرس غلط ندهیم

در حوزه منازعه راهبردی ایران و آمریکا بویژه مسأله برجام، تحولات مهم و پرشتابی در حال وقوع است که نه افکار عمومی و نه نخبگان ایرانی به اندازه کافی به آن توجه نکرده‌‌اند، لذا نشان چندانی از بحث درباره آنها دیده نمی‌شود.

خلاصه آنچه در حال رخ دادن است، چنین است:


1- دولت آمریکا به‌طور واضح در مسیر یک تجدیدنظر راهبردی قرار دارد که هدف آن افزایش شدید فشار بر ایران است. اعلام احتمالی عدم پایبندی ایران در 25 مهر به کنگره، اجرای قانون جدید تحریم‌ها با عنوان «مهار دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» (کاتسا) و تشدید فشار بر ایران در حوزه بازرسی‌ها و در نهایت تجمیع ابزارها برای متوقف کردن ایران در منطقه، بخش‌‌های اصلی مسیر جدید فشار است.


2- در حالی که آمریکا در مسیر جدید گام برمی‌دارد، عواید اقتصادی بسیار محدود ناشی از برجام هم روز به روز در حال تحلیل رفتن و کم شدن است به گونه‌ای که می‌توان گفت در 3 حوزه اصلی بانک، بیمه و نفت، وضعیت ایران تفاوت اندکی با دوران تحریم‌ها دارد. این بدان معناست که اگر توجه کنیم هدف اصلی برجام، کاهش تحریم‌ها و مسدود کردن مسیر تحریم برای فشار به کشور بود، این هدف تقریبا به طور کامل بدل به یک امر موهوم شده است.


3- در همین حال، در داخل کشور جریان مشکوکی در پی آن است که هزینه‌‌های اقدام علیه ایران از سوی آمریکا را به حداقل مقدار ممکن کاهش دهد. این کار به دو طریق در حال انجام است. نخست اعلام صریح این موضوع که ایران حتی در صورت خروج آمریکا از برجام به آن متعهد خواهد ماند که در واقع هیچ معنایی جز راحت کردن خیال آمریکا و اروپا از اینکه می‌توانند با هزینه صفر، دوران جدیدی از تحریم و فشار را آغاز کنند، ندارد. و دوم، تلاش عملی- و عموما اعلام نشده- برای اعمال تحریم داخلی علیه نهادهای انقلابی که در واقع محقق کردن هدف آمریکا در داخل کشور به دست عوامل داخلی و با مکانیسم‌‌های داخلی است.


4- ترکیب این موضوعات با شرایط جدیدی که در منطقه در حال وقوع است، پازل را کامل می‌کند. شواهد نشان می‌دهد آمریکا با علم قطعی به شکست راهبرد خود در سوریه (بویژه تشکیل کشور سنی در شرق این کشور) و با نزدیک شدن داعش به پایان عمر خود، درصدد به هم زدن میز بازی است و اقدامات جدید در شمال فرات در سوریه، تلاش برای به هم زدن انسجام راهبردی شیعه و مقاومت در عراق و دیگر کشورها و همچنین برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق با صحنه‌گردانی آشکار اسرائیل، گام‌‌های کلیدی آن در این مسیر است.


با توجه به این نکات، می‌توان گفت یکی از راهبردی‌‌‌‌‌ترین مقاطع تاریخ سیاست‌گذاری امنیت ملی دهه‌‌های اخیر برای ایران فرارسیده است. اکنون باید راهبردی اتخاذ شود که:


اولا- جلوی فشار تحریمی و بازرسی جدید آمریکا علیه ایران را بگیرد یا آن را بشدت هزینه‌مند کند.


ثانیا- محاسبات راهبردی آمریکا در این‌باره را که می‌تواند برجام را بدل به زیرساختی برای اعمال پی در پی تحریم‌ها و فشارهای جدید علیه ایران کند به هم بزند.


ثالثا- اجماع و اتفاق نظر ملی در زمینه بدعهدی آمریکا و ضرورت ایستادگی مقابل فشارهای آن را تحکیم کند.


رابعا- از دستاوردهای تاریخی منطقه‌ای ایران صیانت کند.


بار اصلی این راهبرد بر دوش دولت آقای روحانی قرار دارد. واقعیت این است که نظام با وجود علم تقریبا قطعی که چنین روزهایی بالاخره از راه خواهد رسید، اجازه امضا و اجرای برجام را صادر کرد. اگرچه کارنامه برجام چنگی به دل نمی‌زند اما تجربه برجام که همان تجربه بی‌اعتمادی به آمریکا و نادرست بودن مسیر «اعتماد به بیرون» است، روز به روز بالغ‌‌‌‌‌‌تر شده و اکنون در حال رسیدن به نقطه اوج خود است. تحلیل رفتار دولت آمریکا بخوبی نشان می‌دهد «هزینه سازش»، نه فقط تحریم‌‌های بیشتر، بلکه قرار دادن کشور در آستانه جنگ از طریق تضعیف بنیه دفاع ملی و به هم زدن اجماع داخلی است. زمان آن رسیده است که این تجربه به یک استراتژی جدید تبدیل شود.

هدف این استراتژی جدید باید «هزینه‌مند کردن فشار» برای دشمن و «کاهش هزینه مقاومت در داخل» باشد به گونه‌ای که از طریق ترکیب نقاط قوت درونی با نقاط ضعف دشمن، وضعیتی ایجاد شود که دشمن مطمئن شود هزینه راهبردی تداوم مسیر فشار برای آن بسیار بیشتر از دستاوردهای این مسیر خواهد بود.

همه اطمینان‌‌های کاذبی که دشمن درباره «فشارپذیر» و «فاقد گزینه» بودن ایران برای خود ایجاد کرده باید در هم شکسته شود. دل بستن به دشمن کوچک (اروپا) در این مسیر اشتباهی راهبردی است که تاریخ یک دهه گذشته را به نحو فاجعه‌بارتری تکرار خواهد کرد. تجربه به ما می‌گوید نه اهداف راهبردی اروپا با آمریکا چندان متفاوت است و نه اروپا اساسا در موقعیتی است که مقابل تحریم‌‌های ثانویه آمریکا مقاومت کند، لذا امید به اینکه می‌توان با اروپا برجام را ادامه داد در واقع به معنی خوردن چوب و پیاز با همدیگر است؛ هم محدودیت‌‌های برجام حفظ می‌شود و هم آمریکا با اعمال کامل تحریم‌ها، اروپا را نیز از پایبندی نصفه و نیمه فعلی به تحریم‌ها بازخواهد داشت.

بدتر از آن، وقتی شما رسما اعلام می‌کنید بدون آمریکا، برجام را با اروپا ادامه خواهید داد، در واقع در حال ارسال این پیام برای آمریکا هستید که با خیال راحت تحریم‌های خود را اعمال کند و از هیچ واکنشی از ناحیه ایران هم بیم نداشته باشد.


اگر چنین اتفاقی رخ دهد، بیش از همه کسانی مقصر خواهند بود که آدرس ضعف، سستی و ناتوانی را از داخل کشور به دشمن ارسال کردند و در حالی که دولت و ملت ایران از هر زمان دیگری برای ایستادن مقابل دشمن توانمندتر است، سبد گزینه‌‌های ایران را تهی نشان دادند. اساسا در گذشته هم اینچنین بوده است که آمریکا با مشاهده ضعف داخلی یا آن هنگام که دریافته می‌تواند از طریق فشار از بیرون اختلاف‌‌های داخلی را تشدید کند، فشارها بر کشور را تا سرحد ممکن تشدید کرده است و هر زمان که وحدت و انسجام داخلی برقرار بوده، دشمن استفاده از ابزار فشار و تحریم را ناکارآمد یافته و کمتر به آن گرایش داشته است.


کارنامه برجام که به جایی نرسید اما وقت آن است که دولت سهم خود را در کامل شدن تجربه برجام به میدان بیاورد. این هم ممکن نیست مگر اینکه گزینه غیرعقلانی «حفظ برجام به هر قیمت» کنار گذاشته شده و گزینه حفظ برجام در صورت عدم بازگشت تحریم‌ها به جای آن بنشیند. یک ماه آینده زمان کمی است ولی کشور احتمالا تا سال‌‌های طولانی با تبعات تصمیم‌‌‌هایی زندگی خواهد کرد که در این یک ماه اتخاذ می‌شود.

منبع: وطن امروز

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲ فروردین ۱۳۹۷مهدی محمدی: برجام منعقد شده بود که تحریم نباشیم، حالا تحریم می شویم برای اینکه برجام باشد
۱۲ اسفند ۱۳۹۶نقوی حسینی در گفتگو با الف:آمریکا بعد از برجام 17 بار ایران را تحریم کرد/ تحریم جدید علیه سپاه نقض برجام و قوانین بین المللی است
۹ اسفند ۱۳۹۶نشست مشترک آمریکا- اتحادیه اروپا در برلین با محوریت «برجام»
۲۹ بهمن ۱۳۹۶آمریکا: اگر اروپا همراهی کند، پایبند برجام خواهیم بود
۲۹ بهمن ۱۳۹۶تاکید جان کری بر لزوم حفظ برجام در کنفرانس امنیتی مونیخ
۱۰ بهمن ۱۳۹۶نیم نگاهی به آنچه در جهان آرا با حضور عباس عراقچی گذشت  
۵ بهمن ۱۳۹۶واشنگتن: به دنبال توافق مضاف بر برجام با اروپایی‌ها نیستیم
۳۰ دی ۱۳۹۶تهدید ترامپ جدی است؟
۳۰ دی ۱۳۹۶لغو تدریجی برجام توسط ترامپ
۲۷ دی ۱۳۹۶ولایتی: برجام به هیچ وجه بازنگری نخواهد شد/ ترامپ پایش را از گلیمش درازتر کرد
۲۵ دی ۱۳۹۶آلمان خواستار جزئیات بیشتر درباره انتظارات آمریکا از برجام شد
۲۵ دی ۱۳۹۶آملی لاریجانی: تحریم خود از سوی آمریکا را افتخار می‌دانم/ چرا باید ۴۰ درصد پهنای باند اینترنت کشور در اختیار تلگرام باشد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۳۱۱۱۰:۴۹:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۵
جان کری در جلسه استماع کنگره : اگر برجام امضا نمی شد ، تحریم ها فرو می پاشید .
ناشناس۱۰۳۶۹۴۱۹:۱۱:۳۵ ۱۳۹۶/۶/۲۵
خب الان که امضاء شده چرا تحریمها فرو نپاشیده؟ وضعیت که بهتر شده مگه نمیفرمایید تحریمها هست؟
ناشناس۱۰۳۳۱۶۱۰:۵۸:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۵
بزرگترین بد شانسی ملت ایران و البته خوش شانسی امریکا این است که برجام در ایران جناحی شد، یعنی اصلاح طلبان ان را شیشه عمر سیاسی خود می دانند ، فلذا شدیدترین تحریم ها را هم ضد ملت توجیه می کنند تا خود برجام اسیب نبیند . براورد امریکا هم این است که پس می توان بدون هزینه تحریم کرد.
علي۱۰۳۳۲۲۱۱:۰۳:۳۱ ۱۳۹۶/۶/۲۵
به نظر مي رسد چند نكته در اين ياد داشت مغفول مانده : اينكه اعتماد به خارج را با اعتماد به آمريكا يكي بدانيم مغالطه آماريست از ابتداي انقلاب تا كنون با ايالات متحده مراوده سياسي و اقتصادي نداشت و تا قبل از اعمال تحريمهاي جديد اقتصادمان با توجه به روابط با ديگر كشورها اينگونه تحت فشار نبود. تحريمهاي جديد باعث قطع روابط اقتصادي با اكثر دنيا شده بود. حتي اگر امريكا از برجام خارج شود پايبندي ايران به تعهدات نمي گذارد امريكا به اجماعي جهاني عليه ايران برسد. تمام جهان امريكا نيست و توجه به اين نكته داشته باشيد كه در دفعه قبل گروه 5+1 همگي عليه ايران بودند. اين بار ولي اگر امريكا تمام توانش را بگذارد، در صورت دخيل شدن سرمايه ساير قدرتها در ايران امريكا در شوراندن جامعه بين الملل عليه ايران منزوي خواهد شد.
احمد۱۰۳۳۵۸۱۱:۴۲:۰۶ ۱۳۹۶/۶/۲۵
اگر دخیل شدن سرمایه سایر قدرت ها را منظور سرمایه گذاری اقتصادی می دانید که شرکت هایی که در زمان تحریم ها از ایران به راحتی رفتند و پشت سرشان را نگاه هم نکردند خیلی بیشتر از زمان حال هستند . اما نکته ی مغفول به نظر من این است که همین برداشت های برجامی که دولت اسم می برد و دلیل ان را برجام می داند همان مقاومت های ملت در برابر قدرت ها بود که بعد از گذشت چند سال و با زیان هایی که شرکت های بزرگ اقتصادی دنیا از این اتفاق دیدند آنها را به مرور مجبور به عقب نشینی کرد . سندش هم همین سرمایه گذاری هایی است که اخیرا شده و سود عمده ی آن نصیب شرکت های خارجی میشه .
ناشناس۱۰۳۴۰۳۱۲:۳۲:۲۵ ۱۳۹۶/۶/۲۵
امیدوارم همیشه خوش باشی
ناشناس۱۰۳۵۲۷۱۵:۲۴:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۵
کاربر علی وقتی که دولتمردان ما با اصرار تمام سعی در رابطه با آمریکا داشتند آیا اونموقع فکر نمی کردند که آمریکا تمام جهان نیست؟چقدر دلسوزان و دلواپسان عزیز گفتند مراقب باشید سرتان کلاه نرود. آیا فکر میکردند بقیه بلد نبودند چطوری وارد معامله شوند؟ رییس جمهور به ما قول داد با برجام قرار است وضع کار و معیشت بهتر شود ولی چیزی که در عمل دیده میشود گران شدن قیمتها برای مصرف کننده و ارزان شدن کالاها ی تولیدی برای تولید کننده است.
ناشناس۱۰۳۳۲۳۱۱:۰۳:۵۹ ۱۳۹۶/۶/۲۵
اون موقع که کشور هر روز تحریم میشد شماها کجا تشریف داشتید ؟
ناشناس۱۰۳۳۲۶۱۱:۰۵:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۵
چطوره به خودتان يادآورى كنيد كه اگر برجام نبود الان كشور در چه وضعى بود. با صفر شدن درامد نفت و تشديد تحريم هاى فلج كننده بانكى و و و حالا دلار به ده هزار تومان رسيده بود
احمد۱۰۳۳۶۲۱۱:۴۴:۳۱ ۱۳۹۶/۶/۲۵
تحریم نفتی به ضرر کشورهای بزرگ هم بود . به علت مقاومت ملت و همین نیاز مبرم به انرژی دیگر کشورهای بزرگ خواهان ادامه تحریم ها نبودند . منتهی به علت دو صدایی در ایران که با روز کار آمدن دولت آقای روحانی ایجاد شد آنها را امیدوار به ادامه ی تحریم ها کرد و تحریم ها را نقطه ضعفی در ایران دید
سجاد۱۰۳۳۶۶۱۱:۴۸:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۵
شماها نبودید با عکس هایی که گرفتید،میگفتید دلار میشه هزار تومان! حالا میگید نذاشتیم ۱۰۰۰۰ تومان بشه! خیلی پر روییت!!!
ناشناس۱۰۳۴۰۰۱۲:۲۹:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۵
این جماعت به فکر این چیزها نیست وقتی دلار از 1000 تومن رسید به 4000 تومن و تورم شد 50% ، اینها داشتن شعار می دادن انرژی هسته ای حق مسلم ماست
ناشناس۱۰۳۴۰۲۱۲:۳۱:۰۷ ۱۳۹۶/۶/۲۵
تا ابد همین رو بگو و از برجام مزخرفت دفاع کن
ناشناس۱۰۳۴۴۵۱۳:۳۴:۱۶ ۱۳۹۶/۶/۲۵
عجب ديدگاه روشنفكرانه اي!!! نه اينكه الان وضعيت گل و بلبله... برادر مگه قرار نبود تحريم ها لغو بشه چي شد؟
ناشناس۱۰۳۵۲۴۱۵:۲۱:۴۰ ۱۳۹۶/۶/۲۵
دلت رو به این حرفای صدتا یه غاز خوش نکن. دولت دهم دو سال بعد از تحریمها نفت رو با یک میلیون و چهارصد هزار بشکه به دولت یازدهم تحویل داد!
ناشناس۱۰۳۳۴۰۱۱:۱۸:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۵
مسئله اصلی تعصب گروهی هست که به هیچ عنوان حاضر نیستند اشتباه خودشون رو در قبال اعتماد به غرب بپذیرند لذا بر همان راه غلط اسرار میکنند
ناشناس۱۰۳۳۸۸۱۲:۱۱:۰۳ ۱۳۹۶/۶/۲۵
بایست قوت زانوی دیگران مطلب بغیر بازوی خویش از کسی امان مطلب
ناشناس۱۰۳۴۶۸۱۴:۰۹:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۵
تحريمهای دوره آقای احمدی نژاد، با چی پيوند داشت؟!
ناشناس۱۰۳۶۱۴۱۷:۰۹:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۵
وقتی وارد مذاکرات برجام شديم که تحريمهای دوره احمدی نژاد ، داشت گلويمان را ميفشرد و تنفس مشکل شده بود. البته نه بر افرادی مثل شما.
امیر حسین سلطان/تهران۱۰۳۶۹۱۱۹:۰۸:۰۳ ۱۳۹۶/۶/۲۵
از 2 حال خارج نیست یا پذیرش برجام ضرورتی انکار ناپذیر بوده است و یا نبوده است. اگر ضرورتی انکار ناپذیر بوده است پس باید همچنان به آن پایبند باقی بمانیم و دنبال توجیه هرگونه عدم پایبندی احتمالی به آن نباشیم و اما اگر پذیرش برجام ضرورتی انکار ناپذیر نبوده است(با قبول این فرض عدم ضرورت) در این صورت عتاب و خطاب جناب آقای محمدی(نویسنده محترم این مقاله) و سایر همنظران با ایشان به جای دولت کنونی باید دولتهای نهم و دهم و مسئولینی باشند که متاسفانه در زمان و دوره مسئولیت شان کار را تا به آن جایی رساندند که در نهایت همین یک برجامی را پذیرفتیم که اولا ضرورت انکار ناپذیری نبوده است و در ثانی به گفته این تحلیلگر گرامی و سایر هم طیفی های فکری و سیاسی ایشان حالا متحمل این همه زیان و فشار و تهدید و تحریم و امثالهم هستیم و یا خواهیم بود. والله اعلم.
استاد دانشگاه تهران۱۰۳۷۳۷۲۱:۱۵:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۵
برجام حاصل تصمیم نظام بود نه دولت به تنهایی.اگر برجام نبود با کدام پول الان می توانستیم با تروریست ها در خارج مبارزه کنیم. از طرفی در شرایط کنونی اجماع جهانی علیه ایران بر طرف شده است.ترامپ تنها است.
امیر حسین سلطان/تهران۱۰۳۷۷۵۲۳:۰۵:۴۴ ۱۳۹۶/۶/۲۵
یک خطای دستوری و آئین نگارشی مصطلح غلط که بعضا هم تکرار می گردد! مثل این جمله برگرفته از مطلب بالا: "در حوزه منازعه راهبردی ایران و آمریکا بویژه مسأله برجام، تحولات مهم و پرشتابی در حال وقوع است که نه افکار عمومی و نه نخبگان ایرانی به اندازه کافی به آن توجه نکرده‌‌اند،" - با آوردن قید "نه" برای آنکه مفهوم مدنظر نگارنده حاصل شود فعل جمله میبایست به همان صورت مثبت آورده شود و نه به صورت منفی!(در اینجا توجه نکرده اند غلط است و باید توجه کرده اند نوشته شود)/ قابل توجه این تحلیلگر محترم و همچنین نویسندگان و ویراستاران محترم سایت الف
ناشناس۱۰۳۷۹۴۰۰:۲۹:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۶
هم وطنانان عزیز غرب در راس انها امریکا با اصل نظام وموجودیت ان مشکل دارند برجام بهانه ای بیش نیست. وقتی می گویند روح برجام رعایت نشده یعنی اینکه نظام از اصول خود دست برنداشته است.اگر تمام امکانات هسته ای و کل تجهیزات نظامی کشور زا تحویل غرب بدهیم .اما بر ارمانهای خود پافشاری کنیم باز هم بهانه دیگری از ما می گیرند
تجارت نیوزایرانسلسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 2. کمبود ۱۷۰ هزار پرستار در کشور داریم

 3. چگونه در تعطیلات وزن اضافه نکنیم

 4. شورای شهر درباره استعفای نجفی توضیح دهد

 5. آیین ملی، سنت دینی

 6. موافقت آمریکا با فروش یک میلیارد دلار تسلیحات به عربستان

 7. واکنش تعدادی از سناتورهای کنگره به انتصاب جان بولتون

 8. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد

 9. ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

 10. چین از اقدام آمریکا برای وضع تعرفه‌های وارداتی انتقاد کرد

 11. شیء پرنده مثلثی شکل عجیبی که از داخل هواپیمای مسافربری شکار شد! +فیلم

 12. از سربازی در آشپزخانه تا سرداری در میدان نبرد

 13. زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصر به‌ فرد ایران به روایت تصویر

 14. داستان جوان محتضر و شفاعت پیامبر چیست؟

 15. مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید کیست؟

 16. اعتراف فرماندهان نظامی آمریکا به افزایش توانمندی‌های موشکی ایران

 17. از مهریه‌ 313 سکه‌ای خانم نماینده تا ماجرای حضورش در عرصه سیاست

 18. سایه سنگین کلاه قرمزی بر سر «دیوار به دیوار۲»/ صاحبخانه ای که بازیگر شد!

 19. عادل الجبیر: ایران بزرگترین چالش ما در منطقه است

 20. دولت ترامپ با فروش تسلیحات به ارزش ۱ میلیارد دلار به عربستان موافقت کرد

 21. جدال یوزهای ایرانی با صدرنشین قاره سیاه

 22. سران انگلیس، آلمان و فرانسه بر پایبندی به برجام تاکید کردند

 23. الجزیره:عربستان به دنبال شریک جرم در حادثه ۱۱ سپتامبر/ریاض، تهران را وارد دعوی قضایی کرد

 24. «جان بولتون» سومین مشاور امنیت ملی ترامپ شد/«مک‌مستر» هم برکنار شد

 25. برخورد پلیس پایتخت با سرعت غیرمجاز خودروها در نوروز

پربحث‌های دیروز

 1. مهدی محمدی: برجام منعقد شده بود که تحریم نباشیم، حالا تحریم می شویم برای اینکه برجام باشد

 2. محمدرضا خاتمی: ایرانی ها مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید/مخالف رای دادن برادرم بودم

 3. داریوش شایگان درگذشت

 4. زاهدی مطرح کرد؛ جمع‌آوری بساط شکل کنونی کنکور تا سال 98

 5. مجری بی بی سی و هفت‌سین

 6. چند درصد ایرانی‌ها کالای چینی مصرف می‌کنند؟

 7. دیدار یک ایرانی مقیم آمریکا با خانواده‌اش در امامزاده صالح بعد از 25 سال

 8. مسعود شجاعی: بازی‌های تدارکاتی تیم‌ملی خیلی هم خوب است

 9. سفر ابدی سفیر علم +عکس

 10. توصیه موسس واتس اپ: حساب فیس بوکتان را پاک کنید

 11. پرتاب زباله از خودرو ۳۰ هزار تومان جریمه دارد

 12. عیسی کلانتری: دوران پرآبی کشور تمام شده

 13. ویدیو/هاشمی طبا: ساپورتی که خانم ها می پوشند از مینی ژوب زمان شاه بدتر است  

 14. شوماخر راننده شفر شد

 15. تصمیم فدراسیون فوتبال به میزبانی از عربستان در کربلا

 16. مقام آمریکایی: برای ایرانی‌ها مجوز خرید هواپیما صادر نمی‌کنیم

 17. یک شهر ناشناخته اما جذاب +تصاویر

 18. لاکچری‌ترین پارکینگ جهان   

 19. بیانیه وزارت خارجه فرانسه: خواستار حفظ برجام هستیم

 20. سفیر جام جهانی 2018 نوروز را به فارسی تبریک گفت

 21. رویترز: وکیل ترامپ در پرونده روسیه استعفا کرد

 22. کرج-چالوس دوطرفه شد

 23. هشدار مرکل به نتانیاهو: اگر آمریکا از برجام خارج شود، درکنار ایران خواهیم بود

 24. نخست وزیر هند با دعوت پاپ به دهلی نو مخالفت کرد

 25. ترامپ مقابل اتحادیه اروپا عقب نشینی کرد

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 3. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 4. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 5. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 6. چند درصد دانشجویان ایرانی دانشگاه های آمریکا به کشور باز می گردند؟  

 7. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 8. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 9. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 10. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 11. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 12. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 13. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 14. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 15. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 16. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 17. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

 18. شرافت چند آقایان احمدی‌نژادی؟!

 19. گرانترین عوارضی ایران  

 20. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 21. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 22. پوتین؛ الگوی اشاعه عزت‌طلبی مردم

 23. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 24. بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به آمریکا برای تشدید فشارها علیه ایران/سیاست تحریم برای حفظ توافق هسته ای

 25. مهدی محمدی: برجام منعقد شده بود که تحریم نباشیم، حالا تحریم می شویم برای اینکه برجام باشد

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 2. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 3. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 4. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 5. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 6. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 7. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 8. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 9. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 10. مهدی محمدی: برجام منعقد شده بود که تحریم نباشیم، حالا تحریم می شویم برای اینکه برجام باشد

 11. عماد افروغ: تحقق عدالت شلاق بُرنده می‌خواهد

 12. اروپایی ها اگر حسن نیت دارند مشکلات بانکی و پولی را مرتفع کنند/ بین اروپا و آمریکا تفاوتی نیست

 13. محمدرضا خاتمی: ایرانی ها مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید/مخالف رای دادن برادرم بودم

 14. مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۶ کدام است؟

 15. چه‌کسی به دختر خیابان انقلاب «تراول ۵۰ هزارتومانی» داد؟/ بازهم پای تاجزاده در میان است؟ +عکس

 16. مدرک منتشر شده در مورد حساب بانکی آیت الله مکارم شیرازی جعلی است

 17. تقابل عمیق دو نگاه در سیاست گذاری ها و اعمال مدیریت در کشور و پیامدهای آن!

 18. دانه درشت های فاسد از نظر محسنی اژه ای/رونمایی از سلاح دراویش/ روایت احمدی‌نژاد از سردار سلیمانی قبل و بعد از دستگیری بقایی/ دلیل لغو دیدارهای امروز ظریف/ جهانگیری: در بهشت هستم

 19. علت استعفای شهردار تهران، بیماری یا فسادستیزی؟

 20. رئیس جمهور :سال نو سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است/اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب واداشت

 21. رهبر معظم انقلاب سال 97 را سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کردند/ مخاطب شعار امسال آحاد ملت و مسئولانند؛ همه باید سخت، کار کنند

 22. واکنش سردار غیب‌پرور به درخواست‌ها برای مسابقه دادن ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی

 23. نقوی حسینی: تحریم جدید آمریکا مقدمه خروج از برجام است/ نوزدهمین تحریم علیه ایران بعد از برجام

 24. حضور رئیس جمهور در روستای زلزله زده میرمیروی شهرستان سرپل ذهاب/وعده ۶ ماهه روحانی برای تکمیل واحدهای مسکونی مناطق ‌‌زلزد‌ه‌زده

 25. 96 ؛ سالی که اتفاقات تلخ از اتفاقات خوش پیشی گرفت

آخرین عناوین