رگ خوابی برای تحقیر زن

مینو خانی،   3960623011 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
رگ خوابی برای تحقیر زن

فیلم به یک سوم پایانی نزدیک می­شود و من فشاری بر قلبم احساس می‌کنم، انگار کسی این لخته خون بی­تاب را در میان انگشتان خود می­فشارد.

هنوز فیلم به پایان نرسیده که بغضی در گلویم گره می­خورد که نه می­شکند و سرزیر می­شود، نه رهایم می­کند.

از همین ابتدا بگویم که این متن، یک نقد سینمایی نیست، بلکه حس یک زن از دیدن فیلمی است که شخصیت اصلی آن یک زن است؛ زنی تنها، آشفته و حواس پرت که شاعرانه با خود مونولوگ می­گوید تا مخاطب را با داستان زندگیش آشنا کند.

بعد از هفته‌ها از اکران «رگ خواب»، آخرین فیلم حمید نعمت الله، دیگر نیازی به روایت خلاصه داستان آن نیست. همه می‌دانند که مینا از همسر معتادش جدا شده و به دنبال کار و اجاره خانه می‌گردد. خانه را پیدا نمی‌کند، چون زنی تنهاست برای همین در خانه دوستش مستقر می‌شود. کار را اما به دلیل جذابیت سریعی که برای آقای مدیر (کامران) یک ساندویچ فروشی دارد، پیدا می‌کند. اما چون حواس پرت بود خیلی زود آن را از دست می‌دهد، ولی حمایت کامران را نه؛ حمایتی که به رابطه عاشقانه ای با اوختم می‌شود که هنوز به بار ننشسته، با شکست مواجه می‌شود. داستان تک خطی، ساده و روان با شخصیت‌های محدود که کارگردان نهایت تلاش خود را کرده تا فرم مناسب محتوا را به کار گیرد.

تا نیمه‌های فیلم،رگ خواب یک عاشقانه فانتزی است، از آن عاشقانه‌هایی که هر کس در هر سن و موقعیتی دوست دارد تجربه کند. برای من فیلم‌های تلویزیونی فرانسهرا تداعی می‌کرد، حتی احساس کردم از یک عاشقانه معاصر فرانسوی الهام گرفته شده است. خصوصا که کامران به زبان فرانسه مسلط است و موسیقی فرانسوی گوش می‌دهد و با آن همخوانی می‌کند و برای مینا ترجمه می‌کند، مثل ترانه بسیار معروف «دوستت دارم» از لارا فابین تا مینا را عاشق تر کند و «بله» را از او بگیرد، آن هم در شرایط خیلی جذاب، پشت چراغ قرمز و به او 32 ثانیه بیشتر وقت نمی‌دهد تا مینا بگوید که دوستش دارد و مینا در ثانیه آخر به علاقه‌اش نسبت به کامران اقرار می‌کند.

لحظه‌های عاشق شدن مینا و وابستگی‌اش به کامران خوب پیش می‌رود، سیری مثل همه عاشق شدن‌ها. به نظر منطقی است وقتی مردی توجه ویژه ای به یک زن می‌کند و جای خالی همه آنچه نداشته خیلی زود پر می‌شود، زن هم به او علاقمند بشود. خصوصا مینا از کامران محبت‌ها و حمایت‌هایی می‌بیند که تا آن روز در زندگی تجربه نکرده بود. اما فقط بعد از یک شب که با هم سپری می‌کنند، آن روی سکه عاشقیت آقابیرون می‌زند. کامران عصبانی از خواب بیدار می‌شود و به مینا پرخاش می‌کند که چرا او را بیدار نکرده است. بعد از این صحنه است که زندگی طوفان زده مینا که هنوز به ساحل نجات نرسیده دوباره دچار طوفان می‌شود و هر چقدر در مونولوگهایش از کامران می‌خواهد که از او دور نشود، فایده ای ندارد. برای همین کارگردان در اینجای داستان، تهران را دچار طوفان شدیدی می‌کند که انگار می‌خواهد مینا و خانه ای را که در آن زندگی می‌کند، یک جا از زمین بردارد و به ناکجاآباد پرتاب کند. یا جیغ‌هایی که گربه امانتی کامران نزد مینا می‌کشد، مثل پنجه‌هایش بر چهره و روان مینا/ مخاطب خط می‌اندازد و انصافا که کارگردان فرمهای مناسبی برای محتوا و زندگی شخصیت داستانش انتخاب کرده است.

همچنان باید از صحنه ای که مینا منتظر کامران و میهمانی که قرار است با خود بیاورد،حرف زد. مینا تصور می‌کند کامران مادرش را به خانه او خواهد آورد، ولی کامران تئودور، گربه سفید توپولیرا به امانت به مینا می سپردو در مواجهه با میز آراسته و بوی غذایی که خانه را پر کرده و مینایی که تا توانسته به خود رسیده تا زیباتر باشد، می‌خندد، نه... نمی‌خندد، غش می‌کند و در هر نفس تازه کردن این غش خنده، مشت محکمی بر روح و روان مینا می‌زند و او را به قعر فرو می‌برد.

کامران دیگر مینا را دوست ندارد، البته دلیل آن ظاهرا بی قید و بندی و هوسرانی اوست. چون علاوه بر غیبت‌های طولانی مدت و بی توجهی به مینا، به بهانه سفر کاری، با خانم همکارش در فرودگاه رویت می‌شود. اینجاست که فرم آقای نعمت الله در راستای کامل داستان قرار می‌گیرد. مینا، شکست خورده با ماشین امانتی کامران راه جاده ای نامعلوم در پیش می‌گیرد. در میانه راه پلیس او را متوقف می‌کند و او می‌فهمد راهی که پا در آن گذاشته بن بست است؛ این همان بن بست زندگی میناست. برای همین روی زمین کنار جاده می‌نشیند و به گربه که نیاز ندارد کسی را دوست داشته باشد یا کسی او را دوست داشته باشد غبطه می‌خورد، فریاد می‌زند، مو پریشان می‌کند و از ته دل ضجه می‌زند که چرا به کامران وابسته شده، چرا دوباره دل بسته کسی شده است. ولی آیا مگر این نیاز ازلی ابدی یک انسان نیست که دوست داشته باشد و دوست داشته شود؟ پس چرا به لجن کشیده می‌شود؟ چرا یک زن باید به بی نیازی یک گربه که معروف به بی وفایی است، حسرت بخورد؟

مینا بی­پول و آشفته ­تر از قبل به آزمایشگاه می‌رود. او که در صحنه دندان پزشکی منتظر کامران بود تا بیاید و دستمزد دکتر را بپردازد و به خانم منشی التماس می‌کرد که در تهران غریب است و به زودی هزینه درمانش را پرداخت خواهد کرد، این بار به دورغ می‌خواهد هزینه آزمایشگاه را با کارت بانکی خالی پرداخت کند و این یعنی سقوط معنوی او، سقوط معنوی یک زن. مینا قبل از اینکه مسوول مربوطه بفهمد که پولی در کارت او نیست، یک لحظه جواب آزمایش را باز می‌کند و پاسخ را می‌بیند: بله، درست است. او باردار است. دیگر نیازی به برگه پاسخ آزمایشگاه و پرداخت پول ندارد. در سرما و برف زمستانی و ماشینی که بنزین ندارد، مینا/ مخاطب خمیده ­تر و خمیده ­تر می‌شود. پیاده، راه ساندویچی را در پیش می‌گیرد و از راز میان خود و کامران پرده برمی ­دارد. مینا بر زمین افتاده، زخم خورده، پریشان و تحقیر شده در هجوم دشنام و توهین کامران قرار می‌گیرد. به سختی خود را از ساندویچی بیرون می‌کشد و در میان زباله‌ها، پلاستیکی برای محافظت از برف به سر می‌کشد و باز حقیرتر و حقیرتر می‌شود و این صحنه‌ها دقیقا باید در برف و سرما رخ می‌داد تا حس سرمای مینا و تحقیری که تحمل کرده، بیش از پیش او را خمیده تر و در هم فرو رفته تر کند. در همین شرایط است که وارد اتوبان می‌شود، تصادف می‌کند و جنین سقط می‌شود. بعد او را می‌بینیم که سوارماشین گرمخانه حسرت بار به بیرون می‌نگرد تا انتخاب فرم با محتوا درست به بار بنشیند.

نمی‌دانم اگر این پلانها وجود نداشت نمی‌شد و مینا/ زن این همه تحقیر نمی‌شد این امکان وجود نداشت که سادگی و زودباوری مینا را در مقابل مردیکه هنوز خوب نشناخته دل به او باخته روایت کرد؟ نمی‌شد هوسرانی مرد را در حالی که زن کمتر به قعر فرو می‌رود را به تصویر کشید؟ حتما شخصیت زن فیلم باید این همه تحقیر می‌شد تا درس زندگی «زود گول هر محبتی را نخور» به مخاطب بدهیم؟ باید «عشق» و «دوست داشتن» و «دلدادگی»و مهم‌تر «زن» این همه تحقیر می‌شد تا کارگردان فرصت خوبی برای به کارگیری فرم در خدمت محتوا داشته باشد؟ البته که فراموش نمی‌کنم که مینا در مراسم تشییع پدرش در مونولوگهایش به او قول می‌دهد که از این پس محکم و قوی باشد. برای همین نور سفیدی بر چهره معصوم او انداخته می‌شود. اما این همه تحقیر زن/ عشق با این نور و یک جمله می‌تواند بر مخاطب تاثیر بگذارد و آن همه تحقیر را جبران کند؟ چرا نویسنده فیلمنامه که خود یک زن است (خانم معصومه بیات) با به تصویر کشیدن یک زن قوی و محکم، درس زندگی و مقاوم بودن و فریب نخوردن و سادگی نکردن و ... به مخاطب نداده است؟ زنی که عزت نفس دارد، زنی که اینقدر محکم قدم برمی دارد که زمین زیر پایش می‌لرزد، فریب نمی‌خورد، زود دل نمی‌بندد... باور کنید در جامعه و روزگاری که «انسان» تنهاتر از قبل می‌شود، زنان ما باید تحت آموزش مثبت قرار گیرند تا محکم تر و قوی تر شوند. به هر بهانه منطقی و غیرمنطقی به ذلت نکشانیمشان.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۲۲۵۹۰۸:۲۰:۴۷ ۱۳۹۶/۶/۲۳
خب اگه اینجور که شما آخر این مطلب نوشتید اگه کارگردان و نویسنده هم همون کار رو میکردن که داستان کلا عوض میشد و میشد یه فیلم دیگه .
یک ایرانی۱۰۲۲۶۳۰۸:۴۶:۳۴ ۱۳۹۶/۶/۲۳
چی می گی؟!!! نمی شد بدون تحقیر زن فیلم درس زندگی داد؟؟؟!!کی گفته می خواد درس بده شاید می خواد وضع رو نمایش بده تحقیرهایی که هر روز زنهای ما می بینن خیلی بیشتر از این حرفاس...
ناشناس۱۰۲۳۹۹۱۲:۲۸:۳۲ ۱۳۹۶/۶/۲۳
متاسفانه با ساختن این فیلم ها فقط این تحقیر ها را نهادینه می کنیم. به تصویر کشیدن لجن فقط لجن رو گسترش میدهُ به نسل بعدی یاد می ده که زن اصولا قربانی مرد هست. مطمین باشید فکر نکنید نتیجه ای غیر از این نداره یا مثلا خوش خیال نباشید که نهادی هست که متولی برطرف کردن این مساله باشه.
ناشناس۱۰۲۹۲۷۱۴:۲۹:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۴
خانم محترم. این یک فیلم است. اثرش برعکس سخن شما خواهد بود. وقتی یک مخاطب این تحقیرها را می بیند حواسش را بیشتر جمع می کند.
ناشناس۱۰۲۲۶۴۰۸:۵۹:۳۶ ۱۳۹۶/۶/۲۳
اتفاقا برخورد زن فیلم با قضیه عشق شبیه بسیاری از دختران امروز جامعه ماست.اگر کمی در اطراف خود جستجو کنید دختران زیادی را می بینید که تجربه چنین عشقهای نافرجامی را داشته اند.
ناشناس۱۰۲۲۷۸۰۹:۲۱:۴۰ ۱۳۹۶/۶/۲۳
سلام. لازم نیست امثال شما .. به فکر زنان و به فکر احترام به زنان باشید. چون همه ..
امین۱۰۲۳۲۴۱۰:۳۵:۴۹ ۱۳۹۶/۶/۲۳
ناراحتید که چرا این حقیقت که در جامعه ما جایگاه و شان زن تنزل زیادی پیدا کرده و هیچ حمایتی در برلبر مصائب از آنها نمیشود ...
ناشناس۱۰۲۳۳۲۱۰:۵۴:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۳
واقعیتیست در جامعه ی ما...
ناشناس۱۰۲۳۳۴۱۰:۵۸:۳۶ ۱۳۹۶/۶/۲۳
خانم لیلا حاتمی دیگه شورشو در اورده با این بازی کردنش تمام فیلمها مون شده گریه وزاری و خشونت .... یکم فیلمهای شاد بسازید آخه
مهدي۱۰۲۳۸۸۱۲:۰۴:۱۹ ۱۳۹۶/۶/۲۳
شما فيلم شاد ببين به كار بقيم كار نداشته باش
ناشناس۱۰۲۹۷۸۱۶:۰۹:۱۸ ۱۳۹۶/۶/۲۴
مگه فیلم شاد با کیفیت درست میکنن که ما ببینیم. شما رو عادت دادن به ضجه زدن . تقصیر بقیه مردم چیه. یه عده هنر پیشه پول دار بی غم دارن ادای هم دردی با ملت رو در میارن . بقیه هم دارن.. اینها هنر نیست . اینها بد آموزیه . اثرات بعضی از این فیلم های ایرانی از فیلم های بد بدتره .
ناشناس۱۰۲۴۷۹۱۴:۴۵:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۳
لطفا بفرمایید کجای جامعه فعلی ما شان زن پایینه باور کنید از خیلی مردها بیشتر بهشون بها داده میشه مثلا ما الان سی هزار زندانی مهریه داریم واقعا کجای عدالت اینو میگی کجای دنیا این شکلیه
ناشناس۱۰۲۸۸۱۱۲:۴۶:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۴
کجای دنیا یه زن باید بیاد با تحقیر تک تک جزییات زندگیشو بریزه روی دایره تا بتونه طلاق بگیره در حالی که شوهرش حق طلاق کمال و تمام داره؟ کجای دنیا مرد میره خیانت می کنه به اسم ازدواج؟ مهریه تنها حقی که زن ایرانی داره و اگر حاضر بودید به زن هم حق ازدواج مجدد حق طلاق حق حضانت و سایر حقوق رو بدید شک نکنید کد زن هم حق مهریه اصلا نمی خواد منتها قانون رو مردها نوشتن.
ناشناس۱۰۲۵۰۷۱۵:۲۴:۵۸ ۱۳۹۶/۶/۲۳
فیلم بسیار تلخی بود ولی واقعیت بخشی از زنان ماست.
ناشناس۱۰۲۵۶۱۱۶:۴۲:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۳
فیلم را ندیده ام ولی تا نام شخصیت را که "کامران" باشد خواندم فورا متوجه شدم که نمی تواند انسانی خوب باشد چرا که نامش کامران است! نامهای اصیل ایرانی در ایران شخصیتهای بد هستند، که بسیار عجیب است چرا که کشوری در دنیا وجود ندارد که خود و اصالت خود را بد نشان دهد.
سامان۱۰۲۵۹۸۱۷:۵۰:۳۹ ۱۳۹۶/۶/۲۳
یک فیلم ضد مرد دیگه...
ناشناس۱۰۲۶۱۶۱۸:۵۷:۲۶ ۱۳۹۶/۶/۲۳
..م دختر خوشگل پولدار می خواستی بی خودی قول دادی تازه اگر هم واقعا عاقل بودی می دانستی کسی را که نمی شناسی یعنی خودت را ممکن است کاری کنی که فرد روبرویت عصبانی شود و از تنها حربه قانونی خودش در ایران استفاده کند .بنابر این عقل می گوید از کسی که مهریه های بیش از طاقت تو صحبت می کند بگذری وبه زنان نجیبی که زندگی ساز و با محبت هستند ولی قدرشان ناشناخته مانده است روی کنی و شریک زندگی مادر فرزندان و دوست و معشوق قابل احترامی انتخاب کنی !!!
ناشناس۱۰۲۶۵۹۲۱:۰۲:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۳
راه ندادن زن به ورزشگاه تحقیر نیست؟ وقتی زن سوری را راه میدی؟
ناشناس۱۰۲۷۷۸۱۰:۰۳:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۴
واقعیت از این هم بدتر است سفیدنمایی کرده!
رحمت۱۰۲۸۴۰۱۱:۳۱:۱۷ ۱۳۹۶/۶/۲۴
فیلم را با دخترهایم دیدم از یک طرف خوشحال بودم که حواسشان به مردها باشد و از طرفی ناراحت که همه مردها نامرد نیستند
مریم۱۰۲۸۵۴۱۱:۵۶:۳۵ ۱۳۹۶/۶/۲۴
ممنون از نقد سازندتون، این فیلم تا حدی منو اذیت کرد که اواسط فیلم از سالن خارج شدم، فیلمی غیر رئال با نشون دادن حماقت و تحقیر زنها و هیولا بودن مردها، یادمون نره شخصیت های زندگیمون رو خودمون خلق میکنیم اگر زن هایی این شخصیتی اطرافمون زیاد میبینم یقینا از درون ما خلق شده اند و برعکس اگر مردهایی هیولا صفت میبینیم قطعا هیولای بزرگی درون خودمان هست، همه اینها در هر جامعه ای وجود دارند ولی مهم اینه که ما بیشتر کدوم رو میبینیم، مردان مهربان و متفکر و زنانی قوی و مثبت یا برعکس. با نشان دادن استثنائات در جامعه فقط بدبینی همگانی رو افزایش میدهیم، من یک زن ایرانی هستم و همیشه فیلم هایی روی من اثر گذار بوده که حس قدرت رو در من افزایش داده، و من هیچوقت از این دسته فیلم ها حمایت نمیکنم امیدوارم شما هم همینکارو کنید و به نشانه عدم حمایت و اعتراض سالن رو ترک کنید.
مریم۱۰۲۸۸۷۱۲:۵۲:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۴
ممنون از نقد سازندتون. اوایل فیلم زمانی که رابطه این دو نفر شکل گرفت عشق لیلا حاتمی آنقدری نوجوانانه بود که فکر کردم فیلم رو اشتباه اومدم و تو رده سنی من نبوده کمی صبر کردم ولی این فیلم تا حدی من رو اذیت کرد که اواسط فیلم از سالن خارج شدم، فیلمی غیر رئال با نشون دادن حماقت و تحقیر زنان و هیولا بودن مردان. یادمون نره شخصیت های زندگیمون رو خودمون خلق میکنیم اگر بسیار زنان ضعیف و حقیر در اطرافمون میبینیم از درون خودمان آمده اند و اگر بسیار مردان هیولا صفت میبینیم قطعا هیولای بزرگی درون خودمون وجود دارد، همه این شخصیت ها در هر جامعه ای وجود دارند اما مهم این هست که ما بیشتر کدوم رو در اطرافمون میبینیم، مردان مهربان و زنان قوی و متفکر و یا برعکس؟این فیلم ها تنها، بدبینی همگانی را افزایش میدهند و چیزی بیشتر از این ندارند، حتی اگر قرار باشد واقعیت جامعه را هم نشان دهند باید نتیجه فیلم تغییر مثبت و افکار سازنده باشد نه بی اعتمادی و حال بد. من یک زن ایرانی هستم و همیشه فیلم هایی در من اثرگذار بوده که حس قدرت و نگاه مثبت رو در من افزایش داده نه حس بدبینی درونم رو افزایش دهد و تاییدی بر افکار منفیم باشد.
ناشناس۱۰۲۹۰۷۱۳:۳۹:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۴
فیلم غیر واقعی و تاریکی بود
ناشناس۱۰۲۹۲۸۱۴:۳۰:۰۱ ۱۳۹۶/۶/۲۴
فیلم قرار نیست که آرزوها و تخیلات کتب روانشناسی را نشان دهد. بلکه باید عمق جامعه و واقعیت آن را مشخص سازد. به نظرم همین طور هم هست.
ناشناس۱۰۳۱۵۱۲۳:۱۸:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۴
این نقد اشتباهه کارگردان خواسته واقعیت جامعه نشون. بده که خیلی عالی نشون داده واقعیت چیزی جز این نیست
من۱۰۳۴۴۱۱۳:۲۸:۴۳ ۱۳۹۶/۶/۲۵
خب اين يك واقعيته كه همه زن ها قوي و ومنطقي و محكم نيستند و اتفاقا بيشتر شبيه همين داستان زن ها معمولا دنبال يك حامي و پشت و پناه هستند.
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. زبان مادری و زبان رسمی

 3. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 4. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 5. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 6. چه ساعتی شام بخوریم؟

 7. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 8. آیت الله هاشمی شاهرودی: شاهد رفتارهای غیرقانونی کسانی هستیم که در کشور مسئولیت داشته‌اند

 9. بدهی ۱۲۷ میلیاردی فرزند یکی از وزیران سابق دولت تا بررسی رفع تعهد سپرده گذاران ثامن الحجج

 10. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 11. اظهارات برادر یکی از جانباختگان پرواز تهران - یاسوج

 12. ظریف: کشورهای منطقه نگاه‌شان به مردم خودشان باشد

 13. سوالی بی جواب، هواپیمای آسمان چرا سقوط کرد؟

 14. نوبخت: ما از جایگاه قانونی و پشتیبانی مردمی برخوردار هستیم و اگر اعتراضاتی هم وجود دارد، در دورن خانواده اتفاق افتاده است

 15. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

 16. ۷ نشانه پیش از بروز سکته مغزی

 17. ۱۱ بازیکن استقلال مقابل فولاد مشخص شدند

 18. کم‌آبی زاینده‌رود ۵۰ هزار نفر را بیکار کرد

 19. حماس: انتقال سفارت آمریکا به قدس، منطقه را به آتش می‌کشد

 20. دادستان تهران: هیچ فردی حق ندارد به بهانه آزادی، امنیت را مخدوش کند

 21. اعتراف مادر زن به قتل دامادش با سنگ

 22. کشف پهپاد آمریکایی از انبار داعش در عراق + عکس

 23. ۱۹ کشوری که بهترین خدمات درمانی و بهداشتی را به مردم خود می‌دهند

 24. رخشان بنی‌اعتماد: اگر تلویزیون فیلمم را پخش نکند، آن را در شبکه بی بی سی نمایش می‌دهم

 25. ادعای ترامپ: موفق‌ترین رئیس جمهور سال اولی بودم

پربحث‌های دیروز

 1. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 2. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 3. دعای رهبر انقلاب در پایان شب آخر مراسم سوگواری ایام فاطمیه

 4. خلبان ATR آسمان پس از خروج از رادار با برج مراقبت مکالمه داشته است

 5. طراحی راهبرد جدید دولت ترامپ علیه ایران/ شروط آمریکا برای ماندگاری برجام

 6. پیام تشکر احمد توکلی از همدردی اقشار مختلف در فوت فرزندش

 7. ادعای یک بازیگر سینما: علی دایی پیش از بازی با سپیدرود مرا زد/ کار به کلانتری و شکایت کشیده شد + عکس  

 8. کشف بی‌سابقه‌ترین محموله مواد محترقه در تهران

 9. روایت هیمالیانورد شیرازی از وضعیت دشوار محل سقوط هواپیما

 10. ترامپ: اگر تحریم های کره شمالی جواب ندهد، وارد مرحله دوم می شویم

 11. پروازهای شرکت آسمان با هواپیمای ATR از فرودگاه آبادان لغو شد

 12. تشویق به بی حجابی یک تا ده سال حبس دارد

 13. 2 امدادگر محلی در ارتفاعات دنا از مرگ نجات یافتند

 14. قانون پولی و بانکی کشور در مجلس شورای اسلامی اصلاح می شود

 15. پادشاه بحرین پسرش را به عنوان ولیعهد خود انتخاب کرد

 16. گردهمایی ۴۰۰ خودرو قدیمی و کلاسیک در ملارد

 17. عادل الجبیر: عربستان در حال تغییر است

 18. نیکی هیلی: درحال نوشتن طرح سازش اسرائیل و فلسطین هستیم

 19. دایی: مگر من و کریمی قهر بودیم که بخواهیم آشتی کنیم؟!/ شجاعی چه کسی است؟! او را نمی‌شناسم

 20. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 21. واشنگتن‌پست: کنگره بلاتکلیف و منتظر توافق دولت ترامپ با اروپا درباره برجام است

 22. ۱۰ درصد شرکت کنندگان‌ آزمون دکتری پذیرفته می شوند

 23. روسیه از قطعنامه پیشنهادی درباره آتش‌بس در سوریه حمایت کرد

 24. توقف مزدا 3 سرقتی با شلیک پلیس

 25. کنایه ی آیت الله مصباح یزدی به احمدی نژاد؟

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 4. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 5. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 6. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 7. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 8. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 9. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 10. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 11. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 12. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 13. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 14. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 15. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 16. آخرین پست اینستاگرام محمد توکلی

 17. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 18. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 19. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 20. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 21. زبان مادری و زبان رسمی

 22. گناه این "ابراهیم" نیز بت‏ شکنی است

 23. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 24. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 25. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

پربحث‌های هفته

 1. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 2. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 3. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 4. آخرین پست اینستاگرام محمد توکلی

 5. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 6. گناه این "ابراهیم" نیز بت‏ شکنی است

 7. نگاهی به آثار هنری مرحوم محمد توکلی ـ گرافیست

 8. درباره پدیده‌ای به نام «رضا امیر خانی» و صف خرید کتاب جدیدش

 9. اصلاحیه / آخرین جزئیات مراسم تشییع پیکر و ترحیم مرحوم محمد توکلی

 10. تیپ متفاوت زوج بازیگر ایرانی در برلین   

 11. سرلشکر قاسم سلیمانی:برخی صحنه های به وقت شام صددرصد مطابق با واقعیت است/ از طرف همه مجاهدین از حاتمی‌کیا تشکر می‌کنم

 12. رخشان بنی‌اعتماد: اگر تلویزیون فیلمم را پخش نکند، آن را در شبکه بی بی سی نمایش می‌دهم

 13. جزئیات پخش کلاه قرمزی جدید در نوروز ۹۷

 14. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 15. سازمان سینمایی به فیلم های همجنسگرایانه و ضدنظام مجوز نمایش داده است؟

 16. اعتراض یک بازیگر به تخریب قبر پدرش در یک امامزاده + فیلم

 17. داریوش ارجمند: کسانی که هر سال در جشنواره فیلم فجر جایزه می‌گیرند، ادای بازیگری را درمی‌آورند

 18. بد و خوب امیرخانی جدید

 19. کدام سریال‌ها نوروز ۹۷ از تلویزیون پخش می‌شوند؟ + تصاویر

 20. آغار جشنواره بین‌المللی خوارزمی با حضور رئیس جمهور

 21. جایزه بخش نسل جشنواره برلین به "درساژ" رسید+عکس

 22. دوئل خلبانان هلیکوپتر با عراقی‌ها

 23. سعید پیردوست: دلم برای سریال‌های طنز تنگ شده است

 24. تهران امسال هم "نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر" دارد؟

 25. بازیگرانی که برخلاف میلشان جراحی‌ زیبایی می‌کنند

آخرین عناوین