کلینیک ایران نوین

رگ خوابی برای تحقیر زن

مینو خانی،   3960623011 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
رگ خوابی برای تحقیر زن

فیلم به یک سوم پایانی نزدیک می­شود و من فشاری بر قلبم احساس می‌کنم، انگار کسی این لخته خون بی­تاب را در میان انگشتان خود می­فشارد.

هنوز فیلم به پایان نرسیده که بغضی در گلویم گره می­خورد که نه می­شکند و سرزیر می­شود، نه رهایم می­کند.

از همین ابتدا بگویم که این متن، یک نقد سینمایی نیست، بلکه حس یک زن از دیدن فیلمی است که شخصیت اصلی آن یک زن است؛ زنی تنها، آشفته و حواس پرت که شاعرانه با خود مونولوگ می­گوید تا مخاطب را با داستان زندگیش آشنا کند.

بعد از هفته‌ها از اکران «رگ خواب»، آخرین فیلم حمید نعمت الله، دیگر نیازی به روایت خلاصه داستان آن نیست. همه می‌دانند که مینا از همسر معتادش جدا شده و به دنبال کار و اجاره خانه می‌گردد. خانه را پیدا نمی‌کند، چون زنی تنهاست برای همین در خانه دوستش مستقر می‌شود. کار را اما به دلیل جذابیت سریعی که برای آقای مدیر (کامران) یک ساندویچ فروشی دارد، پیدا می‌کند. اما چون حواس پرت بود خیلی زود آن را از دست می‌دهد، ولی حمایت کامران را نه؛ حمایتی که به رابطه عاشقانه ای با اوختم می‌شود که هنوز به بار ننشسته، با شکست مواجه می‌شود. داستان تک خطی، ساده و روان با شخصیت‌های محدود که کارگردان نهایت تلاش خود را کرده تا فرم مناسب محتوا را به کار گیرد.

تا نیمه‌های فیلم،رگ خواب یک عاشقانه فانتزی است، از آن عاشقانه‌هایی که هر کس در هر سن و موقعیتی دوست دارد تجربه کند. برای من فیلم‌های تلویزیونی فرانسهرا تداعی می‌کرد، حتی احساس کردم از یک عاشقانه معاصر فرانسوی الهام گرفته شده است. خصوصا که کامران به زبان فرانسه مسلط است و موسیقی فرانسوی گوش می‌دهد و با آن همخوانی می‌کند و برای مینا ترجمه می‌کند، مثل ترانه بسیار معروف «دوستت دارم» از لارا فابین تا مینا را عاشق تر کند و «بله» را از او بگیرد، آن هم در شرایط خیلی جذاب، پشت چراغ قرمز و به او 32 ثانیه بیشتر وقت نمی‌دهد تا مینا بگوید که دوستش دارد و مینا در ثانیه آخر به علاقه‌اش نسبت به کامران اقرار می‌کند.

لحظه‌های عاشق شدن مینا و وابستگی‌اش به کامران خوب پیش می‌رود، سیری مثل همه عاشق شدن‌ها. به نظر منطقی است وقتی مردی توجه ویژه ای به یک زن می‌کند و جای خالی همه آنچه نداشته خیلی زود پر می‌شود، زن هم به او علاقمند بشود. خصوصا مینا از کامران محبت‌ها و حمایت‌هایی می‌بیند که تا آن روز در زندگی تجربه نکرده بود. اما فقط بعد از یک شب که با هم سپری می‌کنند، آن روی سکه عاشقیت آقابیرون می‌زند. کامران عصبانی از خواب بیدار می‌شود و به مینا پرخاش می‌کند که چرا او را بیدار نکرده است. بعد از این صحنه است که زندگی طوفان زده مینا که هنوز به ساحل نجات نرسیده دوباره دچار طوفان می‌شود و هر چقدر در مونولوگهایش از کامران می‌خواهد که از او دور نشود، فایده ای ندارد. برای همین کارگردان در اینجای داستان، تهران را دچار طوفان شدیدی می‌کند که انگار می‌خواهد مینا و خانه ای را که در آن زندگی می‌کند، یک جا از زمین بردارد و به ناکجاآباد پرتاب کند. یا جیغ‌هایی که گربه امانتی کامران نزد مینا می‌کشد، مثل پنجه‌هایش بر چهره و روان مینا/ مخاطب خط می‌اندازد و انصافا که کارگردان فرمهای مناسبی برای محتوا و زندگی شخصیت داستانش انتخاب کرده است.

همچنان باید از صحنه ای که مینا منتظر کامران و میهمانی که قرار است با خود بیاورد،حرف زد. مینا تصور می‌کند کامران مادرش را به خانه او خواهد آورد، ولی کامران تئودور، گربه سفید توپولیرا به امانت به مینا می سپردو در مواجهه با میز آراسته و بوی غذایی که خانه را پر کرده و مینایی که تا توانسته به خود رسیده تا زیباتر باشد، می‌خندد، نه... نمی‌خندد، غش می‌کند و در هر نفس تازه کردن این غش خنده، مشت محکمی بر روح و روان مینا می‌زند و او را به قعر فرو می‌برد.

کامران دیگر مینا را دوست ندارد، البته دلیل آن ظاهرا بی قید و بندی و هوسرانی اوست. چون علاوه بر غیبت‌های طولانی مدت و بی توجهی به مینا، به بهانه سفر کاری، با خانم همکارش در فرودگاه رویت می‌شود. اینجاست که فرم آقای نعمت الله در راستای کامل داستان قرار می‌گیرد. مینا، شکست خورده با ماشین امانتی کامران راه جاده ای نامعلوم در پیش می‌گیرد. در میانه راه پلیس او را متوقف می‌کند و او می‌فهمد راهی که پا در آن گذاشته بن بست است؛ این همان بن بست زندگی میناست. برای همین روی زمین کنار جاده می‌نشیند و به گربه که نیاز ندارد کسی را دوست داشته باشد یا کسی او را دوست داشته باشد غبطه می‌خورد، فریاد می‌زند، مو پریشان می‌کند و از ته دل ضجه می‌زند که چرا به کامران وابسته شده، چرا دوباره دل بسته کسی شده است. ولی آیا مگر این نیاز ازلی ابدی یک انسان نیست که دوست داشته باشد و دوست داشته شود؟ پس چرا به لجن کشیده می‌شود؟ چرا یک زن باید به بی نیازی یک گربه که معروف به بی وفایی است، حسرت بخورد؟

مینا بی­پول و آشفته ­تر از قبل به آزمایشگاه می‌رود. او که در صحنه دندان پزشکی منتظر کامران بود تا بیاید و دستمزد دکتر را بپردازد و به خانم منشی التماس می‌کرد که در تهران غریب است و به زودی هزینه درمانش را پرداخت خواهد کرد، این بار به دورغ می‌خواهد هزینه آزمایشگاه را با کارت بانکی خالی پرداخت کند و این یعنی سقوط معنوی او، سقوط معنوی یک زن. مینا قبل از اینکه مسوول مربوطه بفهمد که پولی در کارت او نیست، یک لحظه جواب آزمایش را باز می‌کند و پاسخ را می‌بیند: بله، درست است. او باردار است. دیگر نیازی به برگه پاسخ آزمایشگاه و پرداخت پول ندارد. در سرما و برف زمستانی و ماشینی که بنزین ندارد، مینا/ مخاطب خمیده ­تر و خمیده ­تر می‌شود. پیاده، راه ساندویچی را در پیش می‌گیرد و از راز میان خود و کامران پرده برمی ­دارد. مینا بر زمین افتاده، زخم خورده، پریشان و تحقیر شده در هجوم دشنام و توهین کامران قرار می‌گیرد. به سختی خود را از ساندویچی بیرون می‌کشد و در میان زباله‌ها، پلاستیکی برای محافظت از برف به سر می‌کشد و باز حقیرتر و حقیرتر می‌شود و این صحنه‌ها دقیقا باید در برف و سرما رخ می‌داد تا حس سرمای مینا و تحقیری که تحمل کرده، بیش از پیش او را خمیده تر و در هم فرو رفته تر کند. در همین شرایط است که وارد اتوبان می‌شود، تصادف می‌کند و جنین سقط می‌شود. بعد او را می‌بینیم که سوارماشین گرمخانه حسرت بار به بیرون می‌نگرد تا انتخاب فرم با محتوا درست به بار بنشیند.

نمی‌دانم اگر این پلانها وجود نداشت نمی‌شد و مینا/ زن این همه تحقیر نمی‌شد این امکان وجود نداشت که سادگی و زودباوری مینا را در مقابل مردیکه هنوز خوب نشناخته دل به او باخته روایت کرد؟ نمی‌شد هوسرانی مرد را در حالی که زن کمتر به قعر فرو می‌رود را به تصویر کشید؟ حتما شخصیت زن فیلم باید این همه تحقیر می‌شد تا درس زندگی «زود گول هر محبتی را نخور» به مخاطب بدهیم؟ باید «عشق» و «دوست داشتن» و «دلدادگی»و مهم‌تر «زن» این همه تحقیر می‌شد تا کارگردان فرصت خوبی برای به کارگیری فرم در خدمت محتوا داشته باشد؟ البته که فراموش نمی‌کنم که مینا در مراسم تشییع پدرش در مونولوگهایش به او قول می‌دهد که از این پس محکم و قوی باشد. برای همین نور سفیدی بر چهره معصوم او انداخته می‌شود. اما این همه تحقیر زن/ عشق با این نور و یک جمله می‌تواند بر مخاطب تاثیر بگذارد و آن همه تحقیر را جبران کند؟ چرا نویسنده فیلمنامه که خود یک زن است (خانم معصومه بیات) با به تصویر کشیدن یک زن قوی و محکم، درس زندگی و مقاوم بودن و فریب نخوردن و سادگی نکردن و ... به مخاطب نداده است؟ زنی که عزت نفس دارد، زنی که اینقدر محکم قدم برمی دارد که زمین زیر پایش می‌لرزد، فریب نمی‌خورد، زود دل نمی‌بندد... باور کنید در جامعه و روزگاری که «انسان» تنهاتر از قبل می‌شود، زنان ما باید تحت آموزش مثبت قرار گیرند تا محکم تر و قوی تر شوند. به هر بهانه منطقی و غیرمنطقی به ذلت نکشانیمشان.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۲۲۵۹۰۸:۲۰:۴۷ ۱۳۹۶/۶/۲۳
خب اگه اینجور که شما آخر این مطلب نوشتید اگه کارگردان و نویسنده هم همون کار رو میکردن که داستان کلا عوض میشد و میشد یه فیلم دیگه .
یک ایرانی۱۰۲۲۶۳۰۸:۴۶:۳۴ ۱۳۹۶/۶/۲۳
چی می گی؟!!! نمی شد بدون تحقیر زن فیلم درس زندگی داد؟؟؟!!کی گفته می خواد درس بده شاید می خواد وضع رو نمایش بده تحقیرهایی که هر روز زنهای ما می بینن خیلی بیشتر از این حرفاس...
ناشناس۱۰۲۳۹۹۱۲:۲۸:۳۲ ۱۳۹۶/۶/۲۳
متاسفانه با ساختن این فیلم ها فقط این تحقیر ها را نهادینه می کنیم. به تصویر کشیدن لجن فقط لجن رو گسترش میدهُ به نسل بعدی یاد می ده که زن اصولا قربانی مرد هست. مطمین باشید فکر نکنید نتیجه ای غیر از این نداره یا مثلا خوش خیال نباشید که نهادی هست که متولی برطرف کردن این مساله باشه.
ناشناس۱۰۲۹۲۷۱۴:۲۹:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۴
خانم محترم. این یک فیلم است. اثرش برعکس سخن شما خواهد بود. وقتی یک مخاطب این تحقیرها را می بیند حواسش را بیشتر جمع می کند.
ناشناس۱۰۲۲۶۴۰۸:۵۹:۳۶ ۱۳۹۶/۶/۲۳
اتفاقا برخورد زن فیلم با قضیه عشق شبیه بسیاری از دختران امروز جامعه ماست.اگر کمی در اطراف خود جستجو کنید دختران زیادی را می بینید که تجربه چنین عشقهای نافرجامی را داشته اند.
ناشناس۱۰۲۲۷۸۰۹:۲۱:۴۰ ۱۳۹۶/۶/۲۳
سلام. لازم نیست امثال شما .. به فکر زنان و به فکر احترام به زنان باشید. چون همه ..
امین۱۰۲۳۲۴۱۰:۳۵:۴۹ ۱۳۹۶/۶/۲۳
ناراحتید که چرا این حقیقت که در جامعه ما جایگاه و شان زن تنزل زیادی پیدا کرده و هیچ حمایتی در برلبر مصائب از آنها نمیشود ...
ناشناس۱۰۲۳۳۲۱۰:۵۴:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۳
واقعیتیست در جامعه ی ما...
ناشناس۱۰۲۳۳۴۱۰:۵۸:۳۶ ۱۳۹۶/۶/۲۳
خانم لیلا حاتمی دیگه شورشو در اورده با این بازی کردنش تمام فیلمها مون شده گریه وزاری و خشونت .... یکم فیلمهای شاد بسازید آخه
مهدي۱۰۲۳۸۸۱۲:۰۴:۱۹ ۱۳۹۶/۶/۲۳
شما فيلم شاد ببين به كار بقيم كار نداشته باش
ناشناس۱۰۲۹۷۸۱۶:۰۹:۱۸ ۱۳۹۶/۶/۲۴
مگه فیلم شاد با کیفیت درست میکنن که ما ببینیم. شما رو عادت دادن به ضجه زدن . تقصیر بقیه مردم چیه. یه عده هنر پیشه پول دار بی غم دارن ادای هم دردی با ملت رو در میارن . بقیه هم دارن.. اینها هنر نیست . اینها بد آموزیه . اثرات بعضی از این فیلم های ایرانی از فیلم های بد بدتره .
ناشناس۱۰۲۴۷۹۱۴:۴۵:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۳
لطفا بفرمایید کجای جامعه فعلی ما شان زن پایینه باور کنید از خیلی مردها بیشتر بهشون بها داده میشه مثلا ما الان سی هزار زندانی مهریه داریم واقعا کجای عدالت اینو میگی کجای دنیا این شکلیه
ناشناس۱۰۲۸۸۱۱۲:۴۶:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۴
کجای دنیا یه زن باید بیاد با تحقیر تک تک جزییات زندگیشو بریزه روی دایره تا بتونه طلاق بگیره در حالی که شوهرش حق طلاق کمال و تمام داره؟ کجای دنیا مرد میره خیانت می کنه به اسم ازدواج؟ مهریه تنها حقی که زن ایرانی داره و اگر حاضر بودید به زن هم حق ازدواج مجدد حق طلاق حق حضانت و سایر حقوق رو بدید شک نکنید کد زن هم حق مهریه اصلا نمی خواد منتها قانون رو مردها نوشتن.
ناشناس۱۰۲۵۰۷۱۵:۲۴:۵۸ ۱۳۹۶/۶/۲۳
فیلم بسیار تلخی بود ولی واقعیت بخشی از زنان ماست.
ناشناس۱۰۲۵۶۱۱۶:۴۲:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۳
فیلم را ندیده ام ولی تا نام شخصیت را که "کامران" باشد خواندم فورا متوجه شدم که نمی تواند انسانی خوب باشد چرا که نامش کامران است! نامهای اصیل ایرانی در ایران شخصیتهای بد هستند، که بسیار عجیب است چرا که کشوری در دنیا وجود ندارد که خود و اصالت خود را بد نشان دهد.
سامان۱۰۲۵۹۸۱۷:۵۰:۳۹ ۱۳۹۶/۶/۲۳
یک فیلم ضد مرد دیگه...
ناشناس۱۰۲۶۱۶۱۸:۵۷:۲۶ ۱۳۹۶/۶/۲۳
..م دختر خوشگل پولدار می خواستی بی خودی قول دادی تازه اگر هم واقعا عاقل بودی می دانستی کسی را که نمی شناسی یعنی خودت را ممکن است کاری کنی که فرد روبرویت عصبانی شود و از تنها حربه قانونی خودش در ایران استفاده کند .بنابر این عقل می گوید از کسی که مهریه های بیش از طاقت تو صحبت می کند بگذری وبه زنان نجیبی که زندگی ساز و با محبت هستند ولی قدرشان ناشناخته مانده است روی کنی و شریک زندگی مادر فرزندان و دوست و معشوق قابل احترامی انتخاب کنی !!!
ناشناس۱۰۲۶۵۹۲۱:۰۲:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۳
راه ندادن زن به ورزشگاه تحقیر نیست؟ وقتی زن سوری را راه میدی؟
ناشناس۱۰۲۷۷۸۱۰:۰۳:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۴
واقعیت از این هم بدتر است سفیدنمایی کرده!
رحمت۱۰۲۸۴۰۱۱:۳۱:۱۷ ۱۳۹۶/۶/۲۴
فیلم را با دخترهایم دیدم از یک طرف خوشحال بودم که حواسشان به مردها باشد و از طرفی ناراحت که همه مردها نامرد نیستند
مریم۱۰۲۸۵۴۱۱:۵۶:۳۵ ۱۳۹۶/۶/۲۴
ممنون از نقد سازندتون، این فیلم تا حدی منو اذیت کرد که اواسط فیلم از سالن خارج شدم، فیلمی غیر رئال با نشون دادن حماقت و تحقیر زنها و هیولا بودن مردها، یادمون نره شخصیت های زندگیمون رو خودمون خلق میکنیم اگر زن هایی این شخصیتی اطرافمون زیاد میبینم یقینا از درون ما خلق شده اند و برعکس اگر مردهایی هیولا صفت میبینیم قطعا هیولای بزرگی درون خودمان هست، همه اینها در هر جامعه ای وجود دارند ولی مهم اینه که ما بیشتر کدوم رو میبینیم، مردان مهربان و متفکر و زنانی قوی و مثبت یا برعکس. با نشان دادن استثنائات در جامعه فقط بدبینی همگانی رو افزایش میدهیم، من یک زن ایرانی هستم و همیشه فیلم هایی روی من اثر گذار بوده که حس قدرت رو در من افزایش داده، و من هیچوقت از این دسته فیلم ها حمایت نمیکنم امیدوارم شما هم همینکارو کنید و به نشانه عدم حمایت و اعتراض سالن رو ترک کنید.
مریم۱۰۲۸۸۷۱۲:۵۲:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۴
ممنون از نقد سازندتون. اوایل فیلم زمانی که رابطه این دو نفر شکل گرفت عشق لیلا حاتمی آنقدری نوجوانانه بود که فکر کردم فیلم رو اشتباه اومدم و تو رده سنی من نبوده کمی صبر کردم ولی این فیلم تا حدی من رو اذیت کرد که اواسط فیلم از سالن خارج شدم، فیلمی غیر رئال با نشون دادن حماقت و تحقیر زنان و هیولا بودن مردان. یادمون نره شخصیت های زندگیمون رو خودمون خلق میکنیم اگر بسیار زنان ضعیف و حقیر در اطرافمون میبینیم از درون خودمان آمده اند و اگر بسیار مردان هیولا صفت میبینیم قطعا هیولای بزرگی درون خودمون وجود دارد، همه این شخصیت ها در هر جامعه ای وجود دارند اما مهم این هست که ما بیشتر کدوم رو در اطرافمون میبینیم، مردان مهربان و زنان قوی و متفکر و یا برعکس؟این فیلم ها تنها، بدبینی همگانی را افزایش میدهند و چیزی بیشتر از این ندارند، حتی اگر قرار باشد واقعیت جامعه را هم نشان دهند باید نتیجه فیلم تغییر مثبت و افکار سازنده باشد نه بی اعتمادی و حال بد. من یک زن ایرانی هستم و همیشه فیلم هایی در من اثرگذار بوده که حس قدرت و نگاه مثبت رو در من افزایش داده نه حس بدبینی درونم رو افزایش دهد و تاییدی بر افکار منفیم باشد.
ناشناس۱۰۲۹۰۷۱۳:۳۹:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۴
فیلم غیر واقعی و تاریکی بود
ناشناس۱۰۲۹۲۸۱۴:۳۰:۰۱ ۱۳۹۶/۶/۲۴
فیلم قرار نیست که آرزوها و تخیلات کتب روانشناسی را نشان دهد. بلکه باید عمق جامعه و واقعیت آن را مشخص سازد. به نظرم همین طور هم هست.
ناشناس۱۰۳۱۵۱۲۳:۱۸:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۴
این نقد اشتباهه کارگردان خواسته واقعیت جامعه نشون. بده که خیلی عالی نشون داده واقعیت چیزی جز این نیست
من۱۰۳۴۴۱۱۳:۲۸:۴۳ ۱۳۹۶/۶/۲۵
خب اين يك واقعيته كه همه زن ها قوي و ومنطقي و محكم نيستند و اتفاقا بيشتر شبيه همين داستان زن ها معمولا دنبال يك حامي و پشت و پناه هستند.
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های اخیر

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 3. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 4. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

 5. اعتماد مردم به کمیته امداد امام / افزایش ۳۰ درصدی زکات فطره/ جذب ۸۰ هزار حامی «ایتام» و «محسنین»

 6. دستگیری سارق بیهوش‌کن +عکس

 7. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 8. هافبک پرتغال: برد برابر مراکش حق ایران نبود!

 9. پس از غیبت کم‌سابقه، بار دیگر ناو جنگی آمریکا در خلیج فارس حضور یافت

 10. نماز خواندن هواداران ایرانی در روسیه  

 11. دستور وزیر کشور به استاندار سیستان و بلوچستان درباره حادثه ایرانشهر

 12. قدردانی جامعه کشتی از پاسخ رهبر انقلاب

 13. کاهش ۱۲۳ هزار تومانی سکه در بازار + قیمت ارز

 14. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 15. سیل و رانش زمین در روستای کاکرود لات رودسر - گیلان  

 16. آزمون: مقابل اسپانیا بازی خوبی ارائه خواهیم داد/ می‌خواهیم دل مردم شاد شود

 17. برنامه روز پنجم جام جهانی/ مصاف نسبتا آسان در انتظار انگلیس و بلژیک

 18. زیر و بم ایجاد وزارتخانه آب

 19. دیدار برزیل و سوئیس به روایت تصویر

 20. دیدار برزیل و سوئیس به روایت تصویر

 21. سپاه3 تُن آتش سپاه بر سر تروریست‌ها/ موشک‌باران داعش زیر دید آمریکایی‌ها +عکس و فیلم

 22. نباید پذیرفت آمریکا مانند ژاندارم جهان عمل کند/اروپا از منافعش دفاع کند

 23. اعتراف محمد ثلاث به قتل سه نفر  

 24. نایب رئیس اتاق اصناف ایران:مالیات‌ها افزایش پیدا کرده است/ بسیاری از واحدها تعداد کارگران خود کم کرده‌اند

 25. توقف ۱۵ روزه سامانه سهام عدالت در تیر ماه/ سود مجامع امسال تا این لحظه ۷۱۰ میلیارد تومان

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 15. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 16. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 17. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 18. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 19. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 20. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 21. سیف: گران شدن سکه روانی است

 22. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 23. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 24. ترامپ: اون خلع سلاح هسته‌ای و موشکی را پذیرفت/ تحریم‌ها علیه کره شمالی ادامه خواهد یافت

 25. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

پربحث‌های هفته

 1. متن شعر مطیعی در نماز عید فطر

 2. سفرهای خارجی سلحشوری/از طرف مجلس به جام جهانی روسیه می‌روم البته با هزینه خودم

 3. غافلگیری حراست صداوسیما توسط رئیس رسانه ملی  

 4. سیاست و برنامه‌ریزی نادرست، کلید فقر است  

 5. پایداری یک کشور، تنها به سیاست و برنامه‌ریزی صحیح است  

 6. از رتبه پنج کنکورِ محمدرضا گلزار تا ماجرای داشتن بادیگارد

 7. چه کسی گفت‌وگوی ملک‌مطیعی را پخش کرد؟/ معامله ۵۰۰ میلیونی با شبکه ماهواره‌ای

 8. با تنهایی دمخورتر باش تا با همنشینان بد  

 9. بی‌ریا کوشا مردا که دکتر احمدی بود

 10. آیا امکان بازگشت «فرزاد جمشیدی» به برنامه‌های مذهبی وجود دارد؟

 11. دور زدن وزارت ارشاد توسط خواننده ترکیه‌ای

 12. چرا تقلب می‌کنیم ؟ما مقصریم یا نظام آموزشی ؟

 13. «شیار ۱۴۳» در چین اکران عمومی می‌شود

 14. تفاوت سفره ایرانی با دیگر کشورها چیست؟

 15. زمان ساخت "فصل ۴ شهرزاد"

 16. احسان علیخانی: گاه از فرط خستگی از ادامه «ماه عسل» منصرف شدم

 17. بهترین اخلاق جوانمرد، تغافل و چشم‌پوشی از اشتباهات دیگران است  

 18. «پایتخت ۴» را در ۹۰ دقیقه ببینید

 19. سرنوشت «صابر» در «ستایش ۳» چه می‌شود؟/ تغییر در ترکیب بازیگران

 20. طهمورث: یک عده بی‌هنر با لابی به تلویزیون و سینما، سنجاق می‌شوند

 21. پخش سریال "کلاه پهلوی" از شبکه افق

 22. چرا سریال‌های ماه رمضان امسال موفق نبودند؟

 23. همه قاتلان و مقتولان سریال شهرزاد در قاب تصویر  

 24. جزئیاتی از جشن بیستم خانه سینما به ریاست علی نصیریان

 25. جناب خان در فصل جدید «خندوانه» چه تفاوت‌هایی دارد؟/ استقبال فوتبالی‌ها از کلیپ «اومدیم روسیه»

آخرین عناوین