رگ خوابی برای تحقیر زن

مینو خانی،   3960623011 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
رگ خوابی برای تحقیر زن

فیلم به یک سوم پایانی نزدیک می­شود و من فشاری بر قلبم احساس می‌کنم، انگار کسی این لخته خون بی­تاب را در میان انگشتان خود می­فشارد.

هنوز فیلم به پایان نرسیده که بغضی در گلویم گره می­خورد که نه می­شکند و سرزیر می­شود، نه رهایم می­کند.

از همین ابتدا بگویم که این متن، یک نقد سینمایی نیست، بلکه حس یک زن از دیدن فیلمی است که شخصیت اصلی آن یک زن است؛ زنی تنها، آشفته و حواس پرت که شاعرانه با خود مونولوگ می­گوید تا مخاطب را با داستان زندگیش آشنا کند.

بعد از هفته‌ها از اکران «رگ خواب»، آخرین فیلم حمید نعمت الله، دیگر نیازی به روایت خلاصه داستان آن نیست. همه می‌دانند که مینا از همسر معتادش جدا شده و به دنبال کار و اجاره خانه می‌گردد. خانه را پیدا نمی‌کند، چون زنی تنهاست برای همین در خانه دوستش مستقر می‌شود. کار را اما به دلیل جذابیت سریعی که برای آقای مدیر (کامران) یک ساندویچ فروشی دارد، پیدا می‌کند. اما چون حواس پرت بود خیلی زود آن را از دست می‌دهد، ولی حمایت کامران را نه؛ حمایتی که به رابطه عاشقانه ای با اوختم می‌شود که هنوز به بار ننشسته، با شکست مواجه می‌شود. داستان تک خطی، ساده و روان با شخصیت‌های محدود که کارگردان نهایت تلاش خود را کرده تا فرم مناسب محتوا را به کار گیرد.

تا نیمه‌های فیلم،رگ خواب یک عاشقانه فانتزی است، از آن عاشقانه‌هایی که هر کس در هر سن و موقعیتی دوست دارد تجربه کند. برای من فیلم‌های تلویزیونی فرانسهرا تداعی می‌کرد، حتی احساس کردم از یک عاشقانه معاصر فرانسوی الهام گرفته شده است. خصوصا که کامران به زبان فرانسه مسلط است و موسیقی فرانسوی گوش می‌دهد و با آن همخوانی می‌کند و برای مینا ترجمه می‌کند، مثل ترانه بسیار معروف «دوستت دارم» از لارا فابین تا مینا را عاشق تر کند و «بله» را از او بگیرد، آن هم در شرایط خیلی جذاب، پشت چراغ قرمز و به او 32 ثانیه بیشتر وقت نمی‌دهد تا مینا بگوید که دوستش دارد و مینا در ثانیه آخر به علاقه‌اش نسبت به کامران اقرار می‌کند.

لحظه‌های عاشق شدن مینا و وابستگی‌اش به کامران خوب پیش می‌رود، سیری مثل همه عاشق شدن‌ها. به نظر منطقی است وقتی مردی توجه ویژه ای به یک زن می‌کند و جای خالی همه آنچه نداشته خیلی زود پر می‌شود، زن هم به او علاقمند بشود. خصوصا مینا از کامران محبت‌ها و حمایت‌هایی می‌بیند که تا آن روز در زندگی تجربه نکرده بود. اما فقط بعد از یک شب که با هم سپری می‌کنند، آن روی سکه عاشقیت آقابیرون می‌زند. کامران عصبانی از خواب بیدار می‌شود و به مینا پرخاش می‌کند که چرا او را بیدار نکرده است. بعد از این صحنه است که زندگی طوفان زده مینا که هنوز به ساحل نجات نرسیده دوباره دچار طوفان می‌شود و هر چقدر در مونولوگهایش از کامران می‌خواهد که از او دور نشود، فایده ای ندارد. برای همین کارگردان در اینجای داستان، تهران را دچار طوفان شدیدی می‌کند که انگار می‌خواهد مینا و خانه ای را که در آن زندگی می‌کند، یک جا از زمین بردارد و به ناکجاآباد پرتاب کند. یا جیغ‌هایی که گربه امانتی کامران نزد مینا می‌کشد، مثل پنجه‌هایش بر چهره و روان مینا/ مخاطب خط می‌اندازد و انصافا که کارگردان فرمهای مناسبی برای محتوا و زندگی شخصیت داستانش انتخاب کرده است.

همچنان باید از صحنه ای که مینا منتظر کامران و میهمانی که قرار است با خود بیاورد،حرف زد. مینا تصور می‌کند کامران مادرش را به خانه او خواهد آورد، ولی کامران تئودور، گربه سفید توپولیرا به امانت به مینا می سپردو در مواجهه با میز آراسته و بوی غذایی که خانه را پر کرده و مینایی که تا توانسته به خود رسیده تا زیباتر باشد، می‌خندد، نه... نمی‌خندد، غش می‌کند و در هر نفس تازه کردن این غش خنده، مشت محکمی بر روح و روان مینا می‌زند و او را به قعر فرو می‌برد.

کامران دیگر مینا را دوست ندارد، البته دلیل آن ظاهرا بی قید و بندی و هوسرانی اوست. چون علاوه بر غیبت‌های طولانی مدت و بی توجهی به مینا، به بهانه سفر کاری، با خانم همکارش در فرودگاه رویت می‌شود. اینجاست که فرم آقای نعمت الله در راستای کامل داستان قرار می‌گیرد. مینا، شکست خورده با ماشین امانتی کامران راه جاده ای نامعلوم در پیش می‌گیرد. در میانه راه پلیس او را متوقف می‌کند و او می‌فهمد راهی که پا در آن گذاشته بن بست است؛ این همان بن بست زندگی میناست. برای همین روی زمین کنار جاده می‌نشیند و به گربه که نیاز ندارد کسی را دوست داشته باشد یا کسی او را دوست داشته باشد غبطه می‌خورد، فریاد می‌زند، مو پریشان می‌کند و از ته دل ضجه می‌زند که چرا به کامران وابسته شده، چرا دوباره دل بسته کسی شده است. ولی آیا مگر این نیاز ازلی ابدی یک انسان نیست که دوست داشته باشد و دوست داشته شود؟ پس چرا به لجن کشیده می‌شود؟ چرا یک زن باید به بی نیازی یک گربه که معروف به بی وفایی است، حسرت بخورد؟

مینا بی­پول و آشفته ­تر از قبل به آزمایشگاه می‌رود. او که در صحنه دندان پزشکی منتظر کامران بود تا بیاید و دستمزد دکتر را بپردازد و به خانم منشی التماس می‌کرد که در تهران غریب است و به زودی هزینه درمانش را پرداخت خواهد کرد، این بار به دورغ می‌خواهد هزینه آزمایشگاه را با کارت بانکی خالی پرداخت کند و این یعنی سقوط معنوی او، سقوط معنوی یک زن. مینا قبل از اینکه مسوول مربوطه بفهمد که پولی در کارت او نیست، یک لحظه جواب آزمایش را باز می‌کند و پاسخ را می‌بیند: بله، درست است. او باردار است. دیگر نیازی به برگه پاسخ آزمایشگاه و پرداخت پول ندارد. در سرما و برف زمستانی و ماشینی که بنزین ندارد، مینا/ مخاطب خمیده ­تر و خمیده ­تر می‌شود. پیاده، راه ساندویچی را در پیش می‌گیرد و از راز میان خود و کامران پرده برمی ­دارد. مینا بر زمین افتاده، زخم خورده، پریشان و تحقیر شده در هجوم دشنام و توهین کامران قرار می‌گیرد. به سختی خود را از ساندویچی بیرون می‌کشد و در میان زباله‌ها، پلاستیکی برای محافظت از برف به سر می‌کشد و باز حقیرتر و حقیرتر می‌شود و این صحنه‌ها دقیقا باید در برف و سرما رخ می‌داد تا حس سرمای مینا و تحقیری که تحمل کرده، بیش از پیش او را خمیده تر و در هم فرو رفته تر کند. در همین شرایط است که وارد اتوبان می‌شود، تصادف می‌کند و جنین سقط می‌شود. بعد او را می‌بینیم که سوارماشین گرمخانه حسرت بار به بیرون می‌نگرد تا انتخاب فرم با محتوا درست به بار بنشیند.

نمی‌دانم اگر این پلانها وجود نداشت نمی‌شد و مینا/ زن این همه تحقیر نمی‌شد این امکان وجود نداشت که سادگی و زودباوری مینا را در مقابل مردیکه هنوز خوب نشناخته دل به او باخته روایت کرد؟ نمی‌شد هوسرانی مرد را در حالی که زن کمتر به قعر فرو می‌رود را به تصویر کشید؟ حتما شخصیت زن فیلم باید این همه تحقیر می‌شد تا درس زندگی «زود گول هر محبتی را نخور» به مخاطب بدهیم؟ باید «عشق» و «دوست داشتن» و «دلدادگی»و مهم‌تر «زن» این همه تحقیر می‌شد تا کارگردان فرصت خوبی برای به کارگیری فرم در خدمت محتوا داشته باشد؟ البته که فراموش نمی‌کنم که مینا در مراسم تشییع پدرش در مونولوگهایش به او قول می‌دهد که از این پس محکم و قوی باشد. برای همین نور سفیدی بر چهره معصوم او انداخته می‌شود. اما این همه تحقیر زن/ عشق با این نور و یک جمله می‌تواند بر مخاطب تاثیر بگذارد و آن همه تحقیر را جبران کند؟ چرا نویسنده فیلمنامه که خود یک زن است (خانم معصومه بیات) با به تصویر کشیدن یک زن قوی و محکم، درس زندگی و مقاوم بودن و فریب نخوردن و سادگی نکردن و ... به مخاطب نداده است؟ زنی که عزت نفس دارد، زنی که اینقدر محکم قدم برمی دارد که زمین زیر پایش می‌لرزد، فریب نمی‌خورد، زود دل نمی‌بندد... باور کنید در جامعه و روزگاری که «انسان» تنهاتر از قبل می‌شود، زنان ما باید تحت آموزش مثبت قرار گیرند تا محکم تر و قوی تر شوند. به هر بهانه منطقی و غیرمنطقی به ذلت نکشانیمشان.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۲۲۵۹۰۸:۲۰:۴۷ ۱۳۹۶/۶/۲۳
خب اگه اینجور که شما آخر این مطلب نوشتید اگه کارگردان و نویسنده هم همون کار رو میکردن که داستان کلا عوض میشد و میشد یه فیلم دیگه .
یک ایرانی۱۰۲۲۶۳۰۸:۴۶:۳۴ ۱۳۹۶/۶/۲۳
چی می گی؟!!! نمی شد بدون تحقیر زن فیلم درس زندگی داد؟؟؟!!کی گفته می خواد درس بده شاید می خواد وضع رو نمایش بده تحقیرهایی که هر روز زنهای ما می بینن خیلی بیشتر از این حرفاس...
ناشناس۱۰۲۳۹۹۱۲:۲۸:۳۲ ۱۳۹۶/۶/۲۳
متاسفانه با ساختن این فیلم ها فقط این تحقیر ها را نهادینه می کنیم. به تصویر کشیدن لجن فقط لجن رو گسترش میدهُ به نسل بعدی یاد می ده که زن اصولا قربانی مرد هست. مطمین باشید فکر نکنید نتیجه ای غیر از این نداره یا مثلا خوش خیال نباشید که نهادی هست که متولی برطرف کردن این مساله باشه.
ناشناس۱۰۲۹۲۷۱۴:۲۹:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۲۴
خانم محترم. این یک فیلم است. اثرش برعکس سخن شما خواهد بود. وقتی یک مخاطب این تحقیرها را می بیند حواسش را بیشتر جمع می کند.
ناشناس۱۰۲۲۶۴۰۸:۵۹:۳۶ ۱۳۹۶/۶/۲۳
اتفاقا برخورد زن فیلم با قضیه عشق شبیه بسیاری از دختران امروز جامعه ماست.اگر کمی در اطراف خود جستجو کنید دختران زیادی را می بینید که تجربه چنین عشقهای نافرجامی را داشته اند.
ناشناس۱۰۲۲۷۸۰۹:۲۱:۴۰ ۱۳۹۶/۶/۲۳
سلام. لازم نیست امثال شما .. به فکر زنان و به فکر احترام به زنان باشید. چون همه ..
امین۱۰۲۳۲۴۱۰:۳۵:۴۹ ۱۳۹۶/۶/۲۳
ناراحتید که چرا این حقیقت که در جامعه ما جایگاه و شان زن تنزل زیادی پیدا کرده و هیچ حمایتی در برلبر مصائب از آنها نمیشود ...
ناشناس۱۰۲۳۳۲۱۰:۵۴:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۳
واقعیتیست در جامعه ی ما...
ناشناس۱۰۲۳۳۴۱۰:۵۸:۳۶ ۱۳۹۶/۶/۲۳
خانم لیلا حاتمی دیگه شورشو در اورده با این بازی کردنش تمام فیلمها مون شده گریه وزاری و خشونت .... یکم فیلمهای شاد بسازید آخه
مهدي۱۰۲۳۸۸۱۲:۰۴:۱۹ ۱۳۹۶/۶/۲۳
شما فيلم شاد ببين به كار بقيم كار نداشته باش
ناشناس۱۰۲۹۷۸۱۶:۰۹:۱۸ ۱۳۹۶/۶/۲۴
مگه فیلم شاد با کیفیت درست میکنن که ما ببینیم. شما رو عادت دادن به ضجه زدن . تقصیر بقیه مردم چیه. یه عده هنر پیشه پول دار بی غم دارن ادای هم دردی با ملت رو در میارن . بقیه هم دارن.. اینها هنر نیست . اینها بد آموزیه . اثرات بعضی از این فیلم های ایرانی از فیلم های بد بدتره .
ناشناس۱۰۲۴۷۹۱۴:۴۵:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۳
لطفا بفرمایید کجای جامعه فعلی ما شان زن پایینه باور کنید از خیلی مردها بیشتر بهشون بها داده میشه مثلا ما الان سی هزار زندانی مهریه داریم واقعا کجای عدالت اینو میگی کجای دنیا این شکلیه
ناشناس۱۰۲۸۸۱۱۲:۴۶:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۴
کجای دنیا یه زن باید بیاد با تحقیر تک تک جزییات زندگیشو بریزه روی دایره تا بتونه طلاق بگیره در حالی که شوهرش حق طلاق کمال و تمام داره؟ کجای دنیا مرد میره خیانت می کنه به اسم ازدواج؟ مهریه تنها حقی که زن ایرانی داره و اگر حاضر بودید به زن هم حق ازدواج مجدد حق طلاق حق حضانت و سایر حقوق رو بدید شک نکنید کد زن هم حق مهریه اصلا نمی خواد منتها قانون رو مردها نوشتن.
ناشناس۱۰۲۵۰۷۱۵:۲۴:۵۸ ۱۳۹۶/۶/۲۳
فیلم بسیار تلخی بود ولی واقعیت بخشی از زنان ماست.
ناشناس۱۰۲۵۶۱۱۶:۴۲:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۳
فیلم را ندیده ام ولی تا نام شخصیت را که "کامران" باشد خواندم فورا متوجه شدم که نمی تواند انسانی خوب باشد چرا که نامش کامران است! نامهای اصیل ایرانی در ایران شخصیتهای بد هستند، که بسیار عجیب است چرا که کشوری در دنیا وجود ندارد که خود و اصالت خود را بد نشان دهد.
سامان۱۰۲۵۹۸۱۷:۵۰:۳۹ ۱۳۹۶/۶/۲۳
یک فیلم ضد مرد دیگه...
ناشناس۱۰۲۶۱۶۱۸:۵۷:۲۶ ۱۳۹۶/۶/۲۳
..م دختر خوشگل پولدار می خواستی بی خودی قول دادی تازه اگر هم واقعا عاقل بودی می دانستی کسی را که نمی شناسی یعنی خودت را ممکن است کاری کنی که فرد روبرویت عصبانی شود و از تنها حربه قانونی خودش در ایران استفاده کند .بنابر این عقل می گوید از کسی که مهریه های بیش از طاقت تو صحبت می کند بگذری وبه زنان نجیبی که زندگی ساز و با محبت هستند ولی قدرشان ناشناخته مانده است روی کنی و شریک زندگی مادر فرزندان و دوست و معشوق قابل احترامی انتخاب کنی !!!
ناشناس۱۰۲۶۵۹۲۱:۰۲:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۳
راه ندادن زن به ورزشگاه تحقیر نیست؟ وقتی زن سوری را راه میدی؟
ناشناس۱۰۲۷۷۸۱۰:۰۳:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۴
واقعیت از این هم بدتر است سفیدنمایی کرده!
رحمت۱۰۲۸۴۰۱۱:۳۱:۱۷ ۱۳۹۶/۶/۲۴
فیلم را با دخترهایم دیدم از یک طرف خوشحال بودم که حواسشان به مردها باشد و از طرفی ناراحت که همه مردها نامرد نیستند
مریم۱۰۲۸۵۴۱۱:۵۶:۳۵ ۱۳۹۶/۶/۲۴
ممنون از نقد سازندتون، این فیلم تا حدی منو اذیت کرد که اواسط فیلم از سالن خارج شدم، فیلمی غیر رئال با نشون دادن حماقت و تحقیر زنها و هیولا بودن مردها، یادمون نره شخصیت های زندگیمون رو خودمون خلق میکنیم اگر زن هایی این شخصیتی اطرافمون زیاد میبینم یقینا از درون ما خلق شده اند و برعکس اگر مردهایی هیولا صفت میبینیم قطعا هیولای بزرگی درون خودمان هست، همه اینها در هر جامعه ای وجود دارند ولی مهم اینه که ما بیشتر کدوم رو میبینیم، مردان مهربان و متفکر و زنانی قوی و مثبت یا برعکس. با نشان دادن استثنائات در جامعه فقط بدبینی همگانی رو افزایش میدهیم، من یک زن ایرانی هستم و همیشه فیلم هایی روی من اثر گذار بوده که حس قدرت رو در من افزایش داده، و من هیچوقت از این دسته فیلم ها حمایت نمیکنم امیدوارم شما هم همینکارو کنید و به نشانه عدم حمایت و اعتراض سالن رو ترک کنید.
مریم۱۰۲۸۸۷۱۲:۵۲:۱۵ ۱۳۹۶/۶/۲۴
ممنون از نقد سازندتون. اوایل فیلم زمانی که رابطه این دو نفر شکل گرفت عشق لیلا حاتمی آنقدری نوجوانانه بود که فکر کردم فیلم رو اشتباه اومدم و تو رده سنی من نبوده کمی صبر کردم ولی این فیلم تا حدی من رو اذیت کرد که اواسط فیلم از سالن خارج شدم، فیلمی غیر رئال با نشون دادن حماقت و تحقیر زنان و هیولا بودن مردان. یادمون نره شخصیت های زندگیمون رو خودمون خلق میکنیم اگر بسیار زنان ضعیف و حقیر در اطرافمون میبینیم از درون خودمان آمده اند و اگر بسیار مردان هیولا صفت میبینیم قطعا هیولای بزرگی درون خودمون وجود دارد، همه این شخصیت ها در هر جامعه ای وجود دارند اما مهم این هست که ما بیشتر کدوم رو در اطرافمون میبینیم، مردان مهربان و زنان قوی و متفکر و یا برعکس؟این فیلم ها تنها، بدبینی همگانی را افزایش میدهند و چیزی بیشتر از این ندارند، حتی اگر قرار باشد واقعیت جامعه را هم نشان دهند باید نتیجه فیلم تغییر مثبت و افکار سازنده باشد نه بی اعتمادی و حال بد. من یک زن ایرانی هستم و همیشه فیلم هایی در من اثرگذار بوده که حس قدرت و نگاه مثبت رو در من افزایش داده نه حس بدبینی درونم رو افزایش دهد و تاییدی بر افکار منفیم باشد.
ناشناس۱۰۲۹۰۷۱۳:۳۹:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۴
فیلم غیر واقعی و تاریکی بود
ناشناس۱۰۲۹۲۸۱۴:۳۰:۰۱ ۱۳۹۶/۶/۲۴
فیلم قرار نیست که آرزوها و تخیلات کتب روانشناسی را نشان دهد. بلکه باید عمق جامعه و واقعیت آن را مشخص سازد. به نظرم همین طور هم هست.
ناشناس۱۰۳۱۵۱۲۳:۱۸:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۴
این نقد اشتباهه کارگردان خواسته واقعیت جامعه نشون. بده که خیلی عالی نشون داده واقعیت چیزی جز این نیست
من۱۰۳۴۴۱۱۳:۲۸:۴۳ ۱۳۹۶/۶/۲۵
خب اين يك واقعيته كه همه زن ها قوي و ومنطقي و محكم نيستند و اتفاقا بيشتر شبيه همين داستان زن ها معمولا دنبال يك حامي و پشت و پناه هستند.
بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 2. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 3. پاداش خوب برای پلیس بد!

 4. محسن هاشمی: شادی لازمه جامعه انسانی ما است/ رتبه نامناسبی از لحاظ غم داریم

 5. دادگاه ترکیه وکیل فتح‌الله گولن را به 12 سال حبس محکوم کرد

 6. دقیقا کجایی؟

 7. کاهش دید در اهواز به 100 متر/ منشا گرد و غبار داخلی است

 8. کمیسیون انرژی اتحادیه اروپا: ایران به صورت کامل تعهدات خود را اجرا کرده است

 9. روحانی: کنده شدن بنیان داعش را به رهبر معظم انقلاب و نیروهای مسلح و بویژه سردار سلیمانی تبریک می گویم / دولت قدرتی جز نمایندگی مردم ندارد

 10. درخواست اتحادیه آفریقا برای توقف خرید و فروش برده در لیبی/ بورکینافاسو سفیرش در لیبی را فراخواند

 11. واکنش واعظی به اعلام پایان داعش در عراق و سوریه

 12. میزان مرگ و میر مردان مبتلا به دیابت بیشتر از زنان است

 13. نقشه ایمنی راه‌های کشور تهیه شد/ کاهش ۵ میلیون نفری مسافران ریلی

 14. دستگیری اوباش تهران در عملیات پلیس پایتخت

 15. کمالوندی: تا زمانی که طرفین به متن و روح برجام پایبند بمانند ایران پایبند می‌ماند

 16. شایع‌ترین علت ایجاد سینوزیت مزمن چیست؟

 17. گرد و خاک شدید در آسمان اهواز  

 18. کرمانشاه تا ۶ ماه آینده می‌لرزد

 19. بقایی باز هم به دادگاه نرفت

 20. واژگونی کامیون حامل مواد خوراکی در ورودی شهر اسلام آبادغرب بر اثر بارندگی و لغزندگی جاده  

 21. کدام گوشی‌های مسافری نیاز به رجیستری ندارند؟

 22. وخامت بحران آب در یمن به دنبال محاصره این کشور / ۲/۵ میلیون یمنی آب شرب سالم ندارند

 23. اعضای بازداشت شده دولت کاتالونیا کنترل مادرید بر این منطقه را پذیرفتند

 24. اقلیم کردستان: جامعه جهانی برای لغو تحریم‌های بغداد مداخله کند

 25. واکنش روحانی به قطع سخنانش توسط یک کشاورز  

پربحث‌های دیروز

 1. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 2. "تیراژ روزنامه‌ها" در کشور به وضعیت بحرانی رسیده است

 3. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 4. رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله‌زده: من با یکایک دلهای داغدار شما همدردم/ انسانهای دلاور حادثه را مغلوب خود می کنند

 5. وزارت خزانه‌داری آمریکا نام ۲ فرد و ۴ شرکت مرتبط با ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد

 6. حضور رهبر انقلاب در منطقه زلزله‌زده سرپل ذهاب+ فیلم و عکس  

 7. وعده دو ماه قبل سردار سلیمانی چه بود؟  

 8. بازسازی چهره زلیخا در موزه مصر!   

 9. واکنش کلوپ به احتمال هدایت بارسلونا

 10. دایی ۶ میلیارد و ۲۸۸ میلیون تومان پول جمع کرد

 11. تکذیب خبر اسلحه کشیدن یکی از فرمانداران در فضای مجازی

 12. شلوغی صف جایگاه‌های سوخت در ایلام

 13. مدارس مهران فردا دایر است

 14. رضایی: پرونده داعش برای همیشه بسته شد

 15. ولایتی: فرزندان حریری در دستان عربستان گروگان هستند

 16. حضور موگرینی در میان آوارگان روهینگیایی  

 17. درخواست آمریکا برای استقرار سلاح‌های اتمی در ژاپن

 18. کشف گورستان جمعی در داخل چاه‎های نفت عراق

 19. درگیری مرزبانان هرمزگان با قاچاقچیان خارجی

 20. نرخ بیکاری در ایران چقدر است؟

 21. نگرانی عمیق اروپا درباره شکست ائتلاف جامائیکا در آلمان

 22. عراقچی: اروپا برجام را قابل مذاکره مجدد نمی‌داند

 23. برخورد قاطع کاپیتان‌های پرسپولیس و باقری با بیرانوند در رختکن

 24. مسعود بارزانی: تصمیم دادگاه فدرال عراق یکجانبه است

 25. قربانیان وبا در یمن به ۲۲۰۸ نفر رسید

پربحث‌های هفته

 1. مسکن مهر و زلزله ۷.۳ ریشتری در کرمانشاه

 2. زلزله کرمانشاه و طرح مسکن مهر

 3. درخواست کشف معمار اقتصادی برای نجات کشور از بحران‌های مبتلابه

 4. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 5. پاسخ نیکزاد به جهانگیری/ پرداختن به تسویه‌حساب سیاسی دور از جوانمردی است

 6. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 7. هدف یاران احمدی‌نژاد از زنبیل به دست گرفتن و تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم

 8. افزایش تعداد مصدومان زلزله کرمانشاه به ۷۸۱۷ نفر/ ۱۸۰۰ میلیارد تومان؛ خسارات زلزله/ تایید حمله به ۲۰ کامیون امدادی به زلزله‌زدگان/ واکنش به گلایه های مردم/ به حساب‌های شخصی کمک نکنید

 9. توئیت جالب عبدلله‌رمضان‌زاده سخنگوی دولت اصلاحات خطاب به وزیر مسکن  

 10. مقام مسئول اداره راه و شهرسازی استان کرمانشاه: سقف هیچ مسکن مهری در زلزله فرو نریخت/ مسکن مهر فقط ۲ فوتی داشت

 11. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 12. روشنگری مجری سمت خدا درباره یک کلیپ

 13. هیچ سازه‌ای توان مقاومت برابر زلزله اخیر را ندارد/ قدرت ۸ بمب اتم

 14. بازی سیاسی جدید یاران احمدی نژاد؛ بقایی بجای دادگاه به حرم عبدالعظیم حسنی رفت /بست نشینی بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم

 15. روحانی در بدو ورود به کرمانشاه: دولت با همه توان خود برای یاری آسیب دیدگان وارد عمل شده/مردم باید خودشان خانه‌هایشان را بسازند/دولت وام می‌دهد

 16. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 17. بدرقه بقایی و جوانفکر توسط احمدی نژاد پیش از بست نشینی  

 18. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 19. آمار جدید قربانیان زلزله کرمانشاه؛ 432 کشته و 7817 مصدوم/ 100 نفر بدون مجوز دفن شدند

 20. رقصنده با زلزله

 21. گفت وگو با سرتیپی که مغز زن50ساله را در بیمارستان صحرایی عمل کرد

 22. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 23. بدون مشخصات زلزله،تخریب مسکن مهر را قضاوت نکنید

 24. مدیران امروز مدیران عرصه ی عرض تسلیت

 25. قیمت‌ احتمالی انواع نان از اول آذر (+جدول)

پربحث‌های هفته

 1. روشنگری مجری سمت خدا درباره یک کلیپ

 2. نهنگ آبی یا نهنگ نوجوانی؟؟

 3. طرح مشکل زنان یا معرفی خانه امن؟

 4. امدادرسانی به کودکان زلزله‌زده با قصه/ این بچه‌ها سخت می‌خندند!

 5. آیا اقبال لاهوری با انگلستان همدست بود؟

 6. امیرالمؤمنین (ع): میلِ خردمند، به حکمت است و همت نادان، در کارهای احمقانه!  

 7. «پنه‌ لوپه کروز» از تجربه‌ی همکاری با اصغر فرهادی گفت

 8. نویسنده و مترجم سرشناس آثار تاریخی و سیاسی از دنیا رفت

 9. کمک یانگوم به زلزله زدگان کرمانشاه

 10. گزارشی از وضعیت سینمای ایران/ ۱۶۲ فیلم در دست تولید است

 11. عادت های خاص نویسندگان مشهور

 12. انتشار مجموعه کامل خاطرات "سردار سلیمانی" در آینده نزدیک

 13. پخش سریال‌های قدیمی و تکراری از شبکه های سیما ادامه دارد

 14. کدام سریال‌ها در پاییز و زمستان 96 پخش می‌شوند؟

 15. «زندانی‌ها» فیلم جدید مسعود ده‌نمکی

 16. حضور مستقیم ابلیس در جریان ترور پیامبر(ص)

 17. دعای پایان ماه صفر

 18. پست یک خواننده در ستایش علی دایی+عکس

 19. 10 حدیث اخلاقی از امام رضا (ع)

 20. شیعه در جهان مدیون امام‌ رضا (ع) است

 21. سالروز آغاز «عملیات ظفر ۴»

 22. حدیثی از امام رضا(ع)؛ ۴ هزار فرشته که بر مزار امام حسین(ع) به انتظار قیام امام زمان(عج) هستند

 23. دلیل افزایش رستوران‌های چینی در کشور

 24. تکذیبِ تغییر بازیگر زن ترکیه‌ای فیلم ایرانی  

 25. تور ویژه «شهادت امام رضا (ع)» چند؟

آخرین عناوین