اشتغال‌زایی ۱۵ هزار نفری در ۱۷ پروژه کلان صنعت نفت

  4030404109

وزیر نفت با اشاره به بهره‌برداری از۱۷ پروژه کلان صنعت نفت به ارزش۱۸۰ همت در۷ استان،گفت: با بهره‎برداری از این پروژه‌ها افزون بر اشتغال‌زایی ۱۵هزار نفری، سالانه ۱۲۰همت سوددهی برای کشور دارد.

اشتغال‌زایی ۱۵ هزار نفری در ۱۷ پروژه کلان صنعت نفت

به گزارش مهر، جواد اوجی صبح امروز (دوشنبه، چهارم تیر) در آئین بهره‌برداری از ۱۷ طرح کلان صنعت نفت با حضور محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس با یادآوری اینکه در آغاز به‌کار دولت سیزدهم چالش‌های بزرگی همچون کاهش تولید نفت به مرز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه، ذخیره‌سازی ۸۷ میلیون بشکه میعانات گازی و ۲۵ میلیون بشکه نفت سنگین و فوق‌سنگین در شناورها، کسری بودجه ۴۰۰ همتی و بی‌انگیزگی بالای سرمایه انسانی در صنعت نفت داشتیم، گفت: این مشکلات با همت کارکنان صنعت نفت و حمایت‌های همه‌جانبه رئیس‌جمهوری شهید و پشتیبانی معاون اول ریاست‌جمهوری حل شد.

وی با اشاره به بهره‌برداری از ۱۵۵ پروژه نیمه‌کاره و کلان به ارزش ۳۴ میلیارد دلار طی سه سال فعالیت دولت سیزدهم افزود: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها، تولید نفت کشور از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رسید، ضمن اینکه تولید و ظرفیت پالایش روزانه گاز ۵۳ میلیون مترمکعب، ظرفیت پالایش نفت روزانه ۲۷۰ هزار بشکه و تولید محصولات پتروشیمی روزانه ۱۳ میلیون تن اضافه شد.

جمع‌آوری گازهای همراه به روزانه بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب می‌رسد

وزیر نفت از جمع‌آوری ۱۶ میلیون مترمکعب گاز همراه نفت در سه سال اخیر خبر داد و تصریح کرد: تا پایان سال این رقم به بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب خواهد رسید.

اوجی با اشاره به افزایش روزانه ۱۸ میلیون لیتری تولید بنزین و ۹ میلیون لیتری تولید روزانه گازوئیل طی سه سال اخیر گفت: صنعت نفت در دو سال اخیر به‌واسطه افزایش ظرفیت تولید توانست بالاترین رشد اقتصادی (۲۰ درصد) را در میان دستگاه‌های اجرایی کشور داشته باشد.

وی مقدار درآمد کشور در آغاز به‌کار دولت سیزدهم از محل فروش محصولات هیدروکربوری را ۳۰ میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: به همت کارکنان صنعت نفت این رقم در پایان سال ۱۴۰۲ به ۶۵ میلیون دلار رسید. یکی از دلایل این موفقیت اتکا به توان داخلی بوده است، به‌طوری که ما توانسته‌ایم شمار شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی همکار با صنعت نفت را از ۱۵۰ شرکت به ۷۰۰ شرکت برسانیم.

وزیر نفت بهره‌برداری از طرح توسعه فاز ۱۱ میدان مشترک گازی پارس جنوبی را یکی از نقاط عطف عملکرد صنعت نفت در سه سال اخیر دانست و افزود: این فاز بیش از ۲۰ سال میان شرکت‌های غرب و شرق جهان دست به دست شد و سرانجام به دست کارکنان صنعت نفت ایران به بهره‌برداری رسید. وزارت نفت در سه سال اخیر بیش از ۲۳ میلیارد دلار قرارداد توسعه میدان‌های مشترک و مستقل نفت و گاز کشور را امضا کرده، ضمن آنکه در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی این وزارتخانه مصوبه امضای ۳۶ میلیارد دلار پروژه جدید را از دولت دریافت کرده است.

اوجی با اشاره به وقوع سه حمله سایبری و تروریستی در شبکه توزیع فرآورده‌های نفتی و گازی کشور در سه سال اخیر گفت: این مشکلات با وجود ناترازی‌های موجود به همت کارکنان صنعت نفت هرگز نتوانست امنیت انرژی کشور را به خطر بیندازد.

تصویب و اجرای ۶ هزار پروژه مسئولیت اجتماعی

وی با بیان اینکه در سه سال اخیر ۶ هزار پروژه مسئولیت اجتماعی به ارزش ۴۵ همت در وزارت نفت تصویب و اجرا شده است، اظهار کرد: این رقم در دولت‌های یازدهم و دوازدهم حدود ۴ همت بوده است.

وزیر نفت با اشاره به بهره‌برداری از ۱۷ پروژه کلان بالادست و پایین‌دست صنعت نفت به ارزش ۱۸۰ همت در هفت استان با حضور سرپرست ریاست‌جمهوری گفت: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها برای ۱۵ هزار نفر اشتغال‌زایی خواهد شد و سالانه ۱۲۰ همت سوددهی برای کشور به همراه خواهد داشت.

اوجی تصریح کرد: با بهره‌برداری از ۱۷ پروژه کلان بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت بیش از ۱۰ هزار بشکه نفت، ۷.۵ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۴ و ۵، ۳ میلیون تن محصولات پتروشیمی و ۱۸ میلیون بشکه به تولید و توان ذخیره‌سازی کشور افزوده خواهد شد.

وی با اشاره با تردد روزانه ۱۷ هزار تانکر نفتکش در جاده‌های کشور برای جابه‌جایی فرآورده‌ها نفتی ادامه داد: امروز پروژه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی در شمال‌شرق کشور به طول ۲۲۲ کیلومتر افتتاح می‌شود و تا پایان سال نیز این رقم به ۶۲۲ کیلومتر خواهد رسید.

وزیر نفت گفت: با توجه به قولی که در ابتدای امسال به شهید جمهور داده بودیم، تا پایان امسال ظرفیت تولید نفت از ۳ میلیون ۶۰۰ هزار بشکه به ۴ میلیون بشکه می‌رسد، همچنین امسال تولید گاز ۳۴ میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد و در جمع‌آوری گازهای مشعل که امروز به ۱۶ میلیون مترمکعب رسیدیم این مقدار به ۳۰ میلیون مترمکعب خواهد رسید، همچنین ۱۵ پتروشیمی تا پایان امسال قابل افتتاح خواهد بود و با توجه به این برنامه‌ریزی‌ها به فضل الهی در سال ۱۴۰۳ رشد اقتصادی گروه نفت و گاز ۱۵ تا ۲۰ درصد و مستمر خواهد بود.

yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دولت چهاردهم؛ سوم خاتمی، سوم روحانی یا اول پزشکیان!

 2. جلیلی: دولت سایه را با قوت و جدیت بیشتر دنبال خواهیم کرد

 3. پرده‌برداری از خطری که بیخ گوش پزشکیان قرار دارد/ اخطار یک اصلاح‌طلب به رئیس‌جمهور در ساختمان قرمز!

 4. روایت های عجیب در ماجرای FATF

 5. این آمار معنادار را دریابیم!

 6. کوتاه و مختصر با اعضای محترم شورای‌نگهبان

 7. دقیقا چه زمانی آمریکا خواست با ایران توافق کند؟!

 8. آقای پزشکیان، با انقلابیون جدید چین چه می‌کنید؟

 9. پزشکیان حریف سهم خواهی ها می شود؟

 10. پزشکیان: اگر باهم باشیم، می‌توانیم مشکلات را حل کنیم

 11. جلیلی: وظیفه داریم به روند پیشرفت کشور کمک کنیم

 12. در تولید گندم در دولت سیزدهم دوباره به خودکفایی رسیدیم

 13. گزارش ظریف از روند بررسی و پیشنهاد اعضای هیئت دولت

 14. سرگردانی اضطراب آفرین !

 15. چرا نشست خبری رئیس‌جمهور منتخب برگزار نشد؟

 16. توضیحات عضو شورای شهر تهران درباره حواشی جلسه امروز شورا

 17. زاکانی: انتقادات نادرست است

 18. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه/ توصیه عبدی به پزشکیان درباره استفاده از اصولگرایان در دولت

 19. یک سیلی سخت دیگر به صهیونیست ها

 20. سخنگوی دولت اعلام کرد: امکان واردات خودروی مدل ۲۰۱۹ به بالا برای همه ایرانیان

 21. نقد، آری؛ تندروی و توهین نه!

 22. افزایش تولید شیر و گوشت دام سنگین در کشور دردولت رئیسی+نمودار

 23. بهادری جهرمی: یکی دیگر از ثمرات دیپلماسی شهید رئیسی به بار نشست

 24. چمران: تغییر شهردار تهران صحت ندارد

 25. FATF مانع کار ما نیست/ فردا اولین قطار از ایران به چین می‌رود

آخرین عناوین