عمو سام بدهکار!

گروه جهان الف،   4021205073 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

وقتی نماینده سابق دولت آمریکا در سازمان ملل می گوید : "سطح و میزان بدهی های دولت آمریکا به قدری افزایش یافته که یک حسابدار باید رئیس جمهور این کشور شود..."» یعنی نظام حکمرانی فعلی در آمریکا قادر به حل این چالش(حل بحران بدهی آمریکا) نیست. چالش و بحرانی که روز به روز قوی‌تر و عمیق‌تر می شود.

عمو سام بدهکار!

به گزارش الف؛ نظام حکمرانی آمریکا طی دهه های اخیر با استفاده از ظرفیت های رسانه ای و تبلیغاتی در دسترسِ این کشور، سعی داشته تا جای ممکن تصویر و چهره ای از آمریکا را به جهانیان مخابره کند که قدرت نرم واشنگتن را تقویت و نقاط ضعف و چهره زشت این کشور را بپوشاند و مخفی کند. با این همه، علی رغم تمامی تلاش های جریان های سیاسی و رسانه ای آمریکایی در این رابطه، گاه و بیگاه شاهد تحولات و رویدادهایی هستیم که از ناگفته های نظام حکمرانی در آمریکا افشاگری می کنند و واقعیت های تازه و تکان دهنده ای را از این کشور به افکار عمومی آمریکا و البته جهان ارائه می کنند. 

شاید یکی از دوره های زمانی که شاهد اوج گیری افشای ناگفته ها و واقعیت های تلخِ نظام حکمرانی در آمریکا هستیم، در بحبوحه اوج گیری قابت های انتخاباتی در این کشور به ویژه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشد. دوره زمانی که در قالب آن بسیاری از سیاستمداران و نخبگان سیاسی عالی رتبه آمریکایی به صراحت پرده از واقعیت ها در کشورشان برمی دارند و سعی در مجاب کردن افکار عمومی آمریکا دارند تا به آن ها به مثابه افرادی بنگرند که می توانند اوضاع را برای آمریکا سامان دهند و این کشور را به سمت پیشرفت هدایت کنند. 

در این راستا، اخیرا شاهد آن بوده ایم که "نیکی هیلی"، نماینده سابق دولت آمریکا در سازمان ملل متحد که یکی از کاندیداهای مطرح در حزب جمهوریخواه جهت معرفی شدن به عنوان نامزد نهایی این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 آمریکا نیز است، در موضع گیری قابل تاملی گفته است که "سطح و میزان بدهی‌های دولت آمریکا به قدری افزایش یافته که یک حسابدار باید رئیس جمهور این کشور شود". 

نیکی هیلی گفته است که آمریکا در وضعیت کنونی چیزی در حدود 34 تریلیون دلار بدهی دارد که همین مساله این نکته را به امری واجب و الزامی تبدیل می کند که حتما فردی رئیس جمهور آمریکا شود که در حد یک حسابدار حرفه ای در حوزه مالی تحصص داشته باشد و بتواند فکری به حال این وضعیتِ آشفته واشنگتن بکند. پیش از نیز وزیر خزانه داری آمریکا "ژانت یلین" هشدار داده که بدهی بیش از 34 تریلیون دلاری دولت آمریکا حقیقتا ترسناک است و باید به حالِ آن فکری شود. مساله ای که از دو منظر قابل تامل است: 

اولا، موضع گیری نیکی هیلی نشان می دهد که تا چه اندازه تصویر هالیوودی که از قدرت و موقعیت بین المللی آمریکا ساخته شده، پوچ و بی پایه است و هیچ نسبتی با واقعیت های میدانی این کشور ندارد. جریان های رسانه‌ای و تبلیغاتی آمریکایی و غربی سال هاست که تصویری درخشان را از آمریکا در حوزه های مختلفِ حکمرانی نشان می دهند با این حال، اذعان و اعتراف اخیر نیکی هیلی، این واقعیت را تایید می کند که عقبه قدرت و هژمونی آمریکایی چندان محکم نیست و نگرانی های جدی در مورد فروپاشی قریب الوقوع ادعاهای دور و دراز آمریکایی‌ها در این رابطه وجود دارد. 

دوم اینکه موضع گیری اخیر نیکی هیلی این مساله را نیز مورد تایید قرار می دهد که اساسا این بحران ها به قدری عمیق شده اند که علی رغم طرح مسائل مختلف در مورد اینکه می توان راه حل هایی را برای مخاطب قرار‌دادن و حل آن ها در نظر گرفت، چندان نباید به آن ها دل بست و باورشان کرد. چرا که اگر واقعا اینطور بود و اراده و توانی جدی برای حل این مشکلات وجود داشت، تاکنون دولت های مختلف در آمریکا چنین می کردند و افتخارِ حل بحرانی به این بزرگی را برای خود ثبت می کردند. 

با این حال، نظام حکمرانی در آمریکا قادر به حل این چالش(حل بحران بدهی آمریکا) نیست. چالش و بحرانی که روز به روز قوی‌تر و عمیق‌تر می شود. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۹۷۷۹۶۰۱:۳۵:۴۵ ۱۴۰۲/۱۲/۷
کشوری که به اندازه کل حجم ناخالص داخلی خود بدهی داشته باشد عملا ورشکسته هست ولی برای ما درس هست که چگونه تورم آنها تک رقمی هست باید در مالیات بر دلالی یا عایدی بر سرمایه و میزان نرخ بهره آنان جستجو کرد
ناشناس۳۳۹۷۸۳۶۰۷:۴۷:۰۹ ۱۴۰۲/۱۲/۷
نگران عمو سام نباشید!!!
ناشناس۳۳۹۷۸۵۲۰۸:۲۳:۱۰ ۱۴۰۲/۱۲/۷
بله آمریکا اوضاع اقتصادیش خیلی خرابه. فقط یک جوان 20 ساله با حداقل درآمد می تونه بهترین ماشین روز دنیا رو از دم قسط بخره. اما من با 38 سال سن و مدرک فوق لیسانس بعد 10 سال کار کردن یک پراید مدل 80 هم نمی تونم بخرم. چون تمام درآمدم صرف اجاره خونه و قسط و پس انداز برای پول پیش خونه میشه
ناشناس۳۳۹۷۹۰۵۰۹:۴۳:۵۱ ۱۴۰۲/۱۲/۷
شما دنبال ماشین هستی اما چیزهای دیگر آنجا چی خوب هست؟!!
ناشناس۳۳۹۷۹۴۳۱۰:۱۸:۱۷ ۱۴۰۲/۱۲/۷
نمی دانم. من نرفتم. از فرزندان کسانی که رفتن اونجا زندگی می کنن بپرسین.
ناشناس۳۳۹۷۹۴۸۱۰:۲۲:۵۱ ۱۴۰۲/۱۲/۷
همین که در چهل سال گذشته چند میلیون ایرانی مهاجرت کردن آمریکا و هیچ کس هم بر نگشته و هیچ آمریکایی هم مهاجرت نکرده به ایران نشون میده شرایط اون کشور خوبه یا بد
ناشناس۳۳۹۸۳۹۵۱۸:۵۱:۱۹ ۱۴۰۲/۱۲/۷
هم ایرانی ها رفتند برخی برگشتند و هم خود آمریکایی ها مهاجرت می کنند
ناشناس۳۳۹۷۹۱۴۰۹:۴۹:۵۴ ۱۴۰۲/۱۲/۷
اطلاعات غلط بهت دادن عامو کجا یک جوان بیست ساله در امریکا میتواند بهترین ماشین را سوار شود 80 هزار کارتن خواب فقط در لس آنجلس را ندیدی؟
ناشناس۳۳۹۷۹۴۵۱۰:۱۹:۱۵ ۱۴۰۲/۱۲/۷
کارتن خواب؟ پس چطوریه که یک ایرانی یا یک افغانی می روند آمریکا با کار کردن زندگی خود را که می گردانند هیچ برای خانواده خود در ایران و افغانستان پول می فرستند.
ناشناس۳۳۹۷۹۵۱۱۰:۲۸:۱۲ ۱۴۰۲/۱۲/۷
چون اختلاف ریال و دلار بالا هست اینجا می شود رقم بالا اما آنجا رقم معمولی و حتی 5 درصد درامدش هم بفرستد به اندازه حقوق یک ماه اینجا می شود
ناشناس۳۳۹۸۰۰۷۱۱:۳۵:۳۴ ۱۴۰۲/۱۲/۷
چرا ایرانی ها و افغانی هایی که رفتن آمریکا کارتن خواب نشدن اما خود آمریکایی ها کارتن خواب شدن؟
ناشناس۳۳۹۸۱۵۸۱۴:۱۵:۴۹ ۱۴۰۲/۱۲/۷
فرقی ندارد برخی ایرانی های آنجا هم کارتن خواب هستند
ناشناس۳۳۹۸۰۳۲۱۲:۰۷:۴۳ ۱۴۰۲/۱۲/۷
اقتصاد در کشور های پیشرفته انقدر قوی هست که اگر کسی به خواهد کار کند بتواند یک زندگی خوب تشکیل دهد. کارتن خواب ها در کشور های پیشرفته کسانی هستن که تصمیم دارن کار نکنن و معتاد به مواد و الکل باشن. دولت هم غذای مفت بهشون میده. وگرنه آمریکا بالاترین دستمزد در جهان و بیشترین نیاز به نیروی کار رو داره
ناشناس۳۳۹۸۰۷۲۱۲:۵۱:۱۰ ۱۴۰۲/۱۲/۷
توجیه بهتری داشته باشید، بدهی بانکی مردم آمریکا باعث بی خانمانی آنها شده
ناشناس۳۳۹۸۱۵۲۱۴:۰۹:۰۰ ۱۴۰۲/۱۲/۷
چرا بدهی بانکی ایرانی های ساکن آمریکا باعث کارتن خوابی نشده؟ کسی که بخواهد کار کند کار هست. کسی هم نخواهد کار کند رحمی بهش نمیشه
ناشناس۳۳۹۸۴۰۰۱۹:۰۱:۳۵ ۱۴۰۲/۱۲/۷
دوست عزیز روی پیشانی آنها ملیت درج نمی شود که از کدام کشور هستند مگر اینکه بروند مصاحبه کنند و خودشان بگویند و در اینترنت هم موجود هست برخی ایرانی ها هم هستند که جز آنها هستند
ناشناس۳۳۹۷۹۸۸۱۰:۵۸:۲۱ ۱۴۰۲/۱۲/۷
امریکا یک زمانی خوب اما الان دیگر مانند قبل نیست
ناشناس۳۳۹۷۸۷۰۰۸:۵۰:۱۸ ۱۴۰۲/۱۲/۷
امریکا اینقدر اعتبار دارد که بدهی این کشور خریداری میشود و تورم آنها به دنیا منتقل می شود.
ناشناس۳۳۹۷۹۰۷۰۹:۴۵:۳۸ ۱۴۰۲/۱۲/۷
عزیزم بدهی خودش را صادر نمی تواند بکند و دیر یا زود هم از هم می پاشد چه در اقتصاد و چه در جنگ های داخلی
ناشناس۳۳۹۸۷۷۴۰۸:۳۱:۲۸ ۱۴۰۲/۱۲/۸
اتفاقا براحتی اینکار را میکنه
ناشناس۳۳۹۷۸۷۷۰۹:۰۸:۰۶ ۱۴۰۲/۱۲/۷
شما که دائماً چهل سال است درباره مشکلات آمریکا و فروپاشی آن مقاله می نویسید به فکر اقتصاد ملت ایران باشید .
ناشناس۳۳۹۷۹۰۸۰۹:۴۶:۰۹ ۱۴۰۲/۱۲/۷
هر روز بیا بحث در مورد ایران هم است!!
ناشناس۳۳۹۷۸۸۷۰۹:۱۹:۱۱ ۱۴۰۲/۱۲/۷
آره اون بدهکاره و ما طلبکار چون اون تورم ۵ درصدی داره و ما تورم ۵۰ درصدی.
ناشناس۳۳۹۷۹۱۶۰۹:۵۱:۳۸ ۱۴۰۲/۱۲/۷
امریکا با بدهی سنگین و اقتصاد ورشکسته یک قدرت در حال اضمحلال است چه خوش آیند امریکا پرستان باشد چه نه
ناشناس۳۳۹۷۹۳۹۱۰:۱۵:۰۵ ۱۴۰۲/۱۲/۷
اتفاقا حرکت ناتو به سمت شرق جنگ اکراین تضعیف اروپا مهار روسیه واهمه چین تنها دلیلش حفظ دلار است و به عرب ها هم با اسراییل چنگ و دندان نشان میدهد که دلار نفتی باید در امریکا قفل شود
ناشناس۳۳۹۸۰۴۱۱۲:۲۰:۳۳ ۱۴۰۲/۱۲/۷
عمو سام‌ نصف ثروت دنیا را در اختیار داره
ناشناس۳۳۹۸۰۸۰۱۳:۰۰:۰۸ ۱۴۰۲/۱۲/۷
هیچ کشوری با بدهی داشتن به پول و ارز خودش ورشکسته نمی شه. اینقدر هم به دل خودتون صابون نزنید. در ضمن حجم معادلات به دلار در سوفییت در سال گذشته رکورد زد. اگر آرژانتین و ترکیه ور شکست شدند دلیل اون این بود که بدهی اونها به ارز خارجی بود نه ارز خود اون کشورها.
ناشناس۳۳۹۸۰۸۸۱۳:۱۵:۳۰ ۱۴۰۲/۱۲/۷
بحث بدهی دولت آمریکا موضوع جدیدی نیست و بیشتر بازی رسانه ای برای انتخابات است. عملا آمریکا از قدرت دلار در مبادلات جهانی سواستفاده کرده و دلاری که چاپ می کند نه تنها در بانک مرکزی کشورهای دیگر ذخیره می شود که حتی در منزل بسیاری از مردمان عادی هم مقداری دلار یافت می شود. عملا چاپ دلار بدون پشتوانه مالیات و باجی است که آمریکا بر بقیه کشورهای دنیا تحمیل می کند.
ناشناس۳۳۹۸۷۸۰۰۸:۳۴:۱۵ ۱۴۰۲/۱۲/۸
آیا اگر آمریکا نباشد میتوانیم تورم را کنترل کنیم؟
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تصاویری از اجرای طرح عفاف و حجاب در تهران

  2. طرح عفاف و حجاب از امروز در تهران

  3. نظرات برگزیده مخاطبان الف: وضعیت حجاب، حاصل کم‌کاری چهل‌ساله است/ باید برای مبارزه با سگ‌های ولگرد فکری کرد

  4. این صدای اقتدار ایران است ...

  5. تنبیه متجاوز آغاز شد /حمله موشکی و پهپادی ایران به اسراییل

  6. نظر باباطاهر عریان درباره دلار !

  7. وحدت ملی با وعده صادق

  8. آنچه اسرائیل در مورد "وعده صادق" نمی گوید

  9. استخوانی در گلوی اسرائیل!

  10. دومین روز بزرگ تاریخ معاصر ایران

  11. آیت الله صدیقی: عذرخواهی می‌کنم که با غفلت و کم توجهی باعث هجمه به ملت ایران شدم

  12. کمی دیر نیست؟

  13. هیات علمی یا کارخانه چاپ مقاله !

  14. اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه در خصوص حمایت از رژیم صهیونیستی در فضای مجازی

  15. «برجام» در موزه تاریخ ؟!

  16. باهنر: نباید به اندازه تورم حقوق ها افزایش یابد/ ۹۰ درصد منتخبان وظایف مجلس را نمی‌دانند

  17. ۲ دلیل برای تشدید "گرانی" در ایران

  18. موجرانی که اجاره بهای زیادی بگیرند، جریمه می‌شوند

  19. حمایت افکار عمومی ایران از حمله به اسرائیل

  20. گانتس: زمان، مکان و شیوه پاسخ به ایران را خودمان تعیین می‌کنیم

  21. خاتمی: پاسخ ايران به جنايت اسرائيل مدبّرانه، شجاعانه، منطقی و قانونی بود

  22. هیچ گاه اعتراف نمی کند، چون...

  23. تصاویری از نمازجمعه تهران به امامت حجت‌الاسلام کاظم صدیقی | کدام چهره‌های سیاسی و نظامی به نمازجمعه رفتند؟

  24. اسراییل چه باید بکند؟ 

  25. علم‌الهدی: نباید بیکار نشست تا تنها دولت بیاید تلخی معیشت را از سفره مردم بردارد

  آخرین عناوین