کشیدن پای ایران به میدان نبرد به نفع رژیم اسرائیل است

گروه تعاملی الف،   4020802004 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

اسرائیل از روند صلح در منطقه ناراضی است و ورود ایران را فرصت مناسب برای شکست جریان صلح منطقه می‌داند. از این رو ورود ایرانی‌ها نه تنها به نفع مردم غزه نیست به نفع منطقه نیز نیست چراکه می‌تواند افکار بین‌المللی را از جنایت‌های اسرائیل در غزه منحرف کند.

کشیدن پای ایران به میدان نبرد به نفع رژیم اسرائیل است

گروه تعاملی الف - سید ابوالفضل هاشمی:

پس از آغاز نبرد نیروهای حماس و اسرائیل در حالیکه هیچ مدرکی دال بر مشارکت، رهبری و نقش آفرینی ایران در میان نیست، اما شاهد آن بودیم که برخی مقامات آمریکایی و اسرائیلی تذکرهایی به ایران مبنی بر عدم دخالت در این درگیری‌ها را می‌دهند و ابهامی شکل می‌گیرد که چه عاملی منجر به توجه افراطی بر ایران و نقش آن می‌شود. در حالیکه آمریکا به طور رسمی و علنی با ارسال ناو جنگی و سلاح به ارتش اسرائیل بر آتش این درگیری ها دامن می‌زند، همزمان با اظهارات بدون مستندات به دفعات ایران را از این میدان جنگ بر حذر می‌دارند.

در این خصوص دو نکته وجود دارد؛ اول اینکه حتی شخص بلینکن در سخنرانی خود اعلام کرد که تاکنون هیچ شواهدی مبنی بر مشارکت ایران مشاهده نکرده و آن را تایید نمی‌کند و سخن بایدن هم تنها در حد اخطار به عدم دخالت ایران بوده است. نکته بعدی اینکه این ادعا بیشتر از سوی اسرائیل مطرح می‌شود و افرادی که در دستگاه حکومتی آمریکا تحت تأثیر لابی اسرائیل و همسو با آن هستند به طور مرتب این مسأله را تکرار می‌کنند.

به نظر می‌رسد تلاش برای نشان دادن ایران به عنوان مغز متفکر طوفان الاقصی می‌تواند به دلایل زیر باشد؛
اول کوچک شمردن و تحقیر قدرت نیروهای مقاومت فلسطینی است، در واقع می‌خواهند عاملیت حماس و گروه‌های مقاومت را زیر سوال ببرند و اینطور وانمود کنند حماس بدون حمایت ایران هیچ قدرت و نقشی در رقم زدن اتفاقات فلسطین که شاهد هستیم ایفا نمی‌کند.

نکته دوم اینکه به نظر می‌رسد اسرائیل و افرادی در دستگاه دولت آمریکا در پی آن هستند که آمریکا را به سمت تخصیص بودجه، منابع مالی و تسلیحاتی بیشتر برای اسرائیل سوق بدهند. این نکته به خصوص زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بیش از یک سال اخیر دولت آمریکا توجه ویژه‌ای به قضیه اوکراین داشته و تمام تمرکز و حمایت‌های مالی روانه اوکراین می‌شد که به نظر می‌رسد حالا نتانیاهو برای توجیه درخواست بودجه بیشتر از آمریکا نیازمند تاکید بر نقش ایران دارد.

نکته سوم اینکه، به نظر می‌رسد در پس اینها اراده‌ای برای درگیر کردن ایران در مسائل منطقه‌ای وجود داشته باشد، البته آمریکا در این مرحله دنبال یک جنگ تمام عیار و گسترده با ایران یا کشورهای منطقه نیست ولی به نظر می‌رسد اسرائیل برای توجیه حملات احتمالی پهپادی یا در سطح خرد علیه مواضع نظامی ایران یا کارخانجات تسلیحاتی و پهپادسازی ایران در این میان بهانه تراشی می‌کند.

آمریکا به بهانه آزادسازی گروگان‌ها و اسرای ارتش اسرائیل در دست حماس یکسری نیرو و ناو جنگی به آب‌های اسرائیل ارسال کرده، اما می‌تواند به این سمت پیش رود که حمایتی از حملات اسرائیل علیه مواضع نظامی ایران در داخل و یا مواضع نیروهای همسو با ایران در کشورهای دیگر منطقه مثل سوریه و عراق داشته باشد. البته به نظر می‌رسد، با هشدارهایی که از سوی مقامات نظامی کشورهای مختلف مثل عراق می‌شنویم، احتمال به واقعیت پیوستن این گمانه‌ها هنوز آنچنان قدرت نگرفته است.

نکته دیگری که نباید از آن غفلت کرد این است که اسرائیل از روند صلح در منطقه ناراضی است و ورود ایران را فرصت مناسب برای شکست جریان صلح منطقه می‌داند از این رو ورود ایرانی‌ها نه تنها به نفع مردم غزه نیست به نفع منطقه نیز نیست چراکه می‌تواند افکار بین‌المللی را از جنایت‌های اسرائیل در غزه منحرف کند. یک سوال در این میان مطرح می شود آن هم این است که آیا حماس پیش‌بینی نمی‌کرد که واکنش اسرائیل بسیار سخت خواهد بود؟ باید گفت: قطع یقین حماس چنین پیش‌بینی را داشت و شاید حتی پیش بینی اقداماتی شدید تر از اتفاقی که در حال رخ دادن است را تصور می‌کردند، ولی برای مردم غزه انتخاب بین بد از بدتر بود. روند بین‌المللی که در جریان بود به گونه‌ای بود که بسیاری انگار فراموش کرده بودند که ملت مظلومی به نام ملت فلسطین هم روی کره زمین هستند که از کمترین امکانات حقوق بشری هم محروم هستند به عبارتی باید گفت جامعه جهانی آن قدر متوجه حقوق حیوانات بود که متوجه حقوق مردم نبود!

فلسطینی ها مجبور بودند کاری کنند که کل جامعه جهانی را وادار کند تا به فکر راهکاری برای حل مشکل فلسطینی‌ها باشند، به واقع آنهایی که در امور سیاست خیلی تبحر ندارند، نمی‌دانند که مصالحه ایران و عربستان سعودی و تلاش سعودی‌ها برای پیدا کردن یک راهکار برای بحران یمن زمانی شروع شد که انصار الله یمن آرامکو و فرودگاه امارات و دبی را هدف قرار دادند، پس از آن ماجرا همه معادلات تغییر کرد و جریان اسرائیل هم به همین شکل است یعنی تا زمانی که اسرائیلی‌ها احساس نکنند که نیاز است بحران فلسطین را حل کنند و تا زمانی که آمریکا و متحدانشان به صورت کورکورانه به حمایت از اسرائیل می پردازند این اتفاق ها تکرار خواهد شد.

ماجرای اینکه اسرائیل وارد غزه شود و یا فلسطینی‌ها را وادار کند به صحرای سینا بروند و یا ...همه اش فقط برای ترساندن فلسطینی‌ها است چراکه مصری‌ها امکان ندارد حتی به بهانه مسائل انساندوستانه؛ اجازه دهند دو و نیم میلیون نفر وارد خاکشان شوند. در چنین شرایطی ورود به غزه هم برای اسرائیلی‌ها یعنی خودکشی تمام عیار، چراکه آنها به خوبی می‌دانند فلسطینی‌ها برای ورود سربازهای اسرائیلی به غزه روزشماری می‌کنند و در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد سربازان اسرائیلی آنجا قتل عام خواهند شد. در حال حاضر تنها کاری که اسرائیلی‌ها انجام می‌دهند، تخریب است؛ علیرغم سکوت به اصطلاح جامعه جهانی و کشورهای عربی، اما به هر حال هر روز که می‌گذرد فشار افکار عمومی در جهان به نفع فلسطینی‌ها و به ضرر اسرائیلی‌ها خواهد بود.

اسرائیلی‌ها چون چنین چیزی را به خوبی می‌دانند به دنبال درگیری با ایران هستند، اما خودشان هم خوب می‌دانند که از پس ایران بر نمی‌آیند و مجبور هستند پای آمریکا را نیز به میان بکشند، از سوی دیگر آمریکایی‌ها هم تمایل ندارند با ایران درگیر شوند و تمایل دارند تمام توان و قدرت خود را روی شرق آسیا متمرکز کنند. در خصوص ایران نیز آنچه مسلم است، اینکه دولتمردان ایرانی تمایل به درگیری ندارند مگر اینکه مجبور شوند تا از خود دفاع کنند البته اینکه همپیمانان ایران مقداری اسرائیلی‌ها را مشغول کنند تا فشار را از مردم غزه کم کنند امری بدیهی است که در حال تحقق است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۲۶۹۸۱۴۱۵:۰۵:۵۲ ۱۴۰۲/۸/۲
ایران بیاید برای جنگ واقعی اسرائیل که محو می شود
اصغرنسب۳۲۷۲۲۱۰۱۸:۴۸:۴۶ ۱۴۰۲/۸/۳
آقایان محترم از کدام مردم از کدام دنیا حرف می‌زنید مگه غير از اينه که یهودیان اسرائیلی برای کشتن غير یهودیان لحظه‌ شماری می کنند؟واینکه مگه دولتمردان آمریکا و اروپا از انسانيت سرشون میشه؟الآن بهترین موقعیت پاک کردن اسرائیل از کره زمین است
ناشناس۳۲۷۲۵۹۳۰۹:۰۱:۲۶ ۱۴۰۲/۸/۴
نظرات نویسنده کاملا درست است،واینکه باید قضیه فلسطین حل شود و جامعه جهانی از نادانی بیرون بیایدو کمک به حل مردم فلسطین بپردازد امر قابل قبولیست،
بیژن۳۲۷۲۶۷۴۱۰:۵۰:۰۶ ۱۴۰۲/۸/۴
اینکه گفته شده ورود ایران به جنگ به نفع اسرائیل است کاملاً اشتباه است زیرا در صورت ورود ایران به جنگ اولاً اسراییلی نخواهد ماند که نفع یا ضرری داشته باشد.ثانیا کشور های حامی اسرائیل و بیشتر از آن آمریکایی ها متضرر خواهند شد.
فاطمه۳۲۷۲۷۱۲۱۱:۳۶:۴۳ ۱۴۰۲/۸/۴
پایان جنگ یعنی برکناری نتانیاهو به سرنوشت صدام دچار میشه.
سام۳۲۷۲۷۲۰۱۱:۴۱:۳۵ ۱۴۰۲/۸/۴
یعنی امریکایی ها اینقدر کودنند که دارن قوا هاشان را در منطقه میارند جایی که در تیر رس ایران ابرقدرت باشه، هر چه نیرو بیشتر بفرسته به نفع ایرانه چون همه را باهم نابود میکنه، اخه دوتا سه تا ناو هواپیما بر چه میکنه باید کل ارتشش را میاورد، از ان نترس که هایو هوی دارد مثل (اسراییل) از ان بترس که سر به زیر دارد مثل (ایران)
ناشناس۳۲۷۲۹۳۷۱۶:۰۲:۰۷ ۱۴۰۲/۸/۴
اگرایران‌وارد‌شود‌حیاط‌اسراییل‌به‌پایان‌می‌رسد‌چطوربه‌نفعش‌است‌
ناشناس۳۲۷۲۹۴۴۱۶:۱۱:۴۲ ۱۴۰۲/۸/۴
اگرایران‌واردشود‌ اسرائیل‌به‌پایان‌می‌رسد‌‌.
ناشناس۳۲۷۳۱۵۲۲۱:۲۸:۱۹ ۱۴۰۲/۸/۴
طبق نظر آژانس یهود، اعراب و مسلمانان دنیا را با گناه سرگرم کنید. تشویق به روابط نامشروع در فضاهای مجازی، شراب خواری و بازی با حیوانات، ورزش‌های گلادیاتوری، مد مدل سازی و تحریک حس حسادت در میان زنان مسلمان در جهت کشف حجاب و برهنگی، بی احترامی به پدر و مادر و مرزهای اخلاقی و عادی شدن این شکستن این مرزها و... و در نهایت بر هم زدن امنیت خانواده های ایرانی و مسلمان در سطح جهانی.
ناشناس۳۲۷۳۵۶۲۱۲:۳۳:۲۴ ۱۴۰۲/۸/۵
در جنگ هیچ نفع و خیری نیست جنگ یعنی کشتار و خونریزی و بیماری و قحطی و فلاکت و خسارت و ویرانه ببار آوردن
محسنی۳۲۷۳۶۹۱۱۵:۴۷:۳۷ ۱۴۰۲/۸/۵
ما خواهیم آمد ، شرایط مساعد را خداوند یک‌شبه فراهم میکند
ناشناس۳۲۷۳۸۹۰۲۱:۲۸:۳۰ ۱۴۰۲/۸/۵
باید ایران زیرکانه و باتدبیر عمل کند
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. احتمالاً مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در شورای نگهبان رد شود

 2. چیزهایی که درباره این «فساد دبش» نمی دانیم

 3. درباره میدان شهید صدام حسین!

 4. عبدالحمید برای اسرائیل حق قائل است/ او طرفدار طرفدار پیمان ابراهیم و سخنانش درباره یک رژیم غاصب عجیب است

 5. توضیحات قوه قضائیه درباره پرونده واردات چای/ آمار رئیسی از اقتصاد کشور

 6. ساسی مدیای آقای عبدی !

 7. در انتخابات به چه کسانی رای دهیم؟

 8. اولین تصویر از شهید مرزبان در سراوان

 9. تصاویری از لحظه شلیک مستقیم به نظامیان صهیونیست

 10. ۳ نکته در مورد راهکار تشکیل دو دولتِ اسرائیلی و فلسطینی

 11. پرونده فساد چای دبش از دولت قبل است/ احساسات جامعه جریحه‌دار شد

 12. گزارش تحقیقی از ماجرای مهاجران؛ ستیز یا ساماندهی؟/ چه کسی به اقبالیه حمله کرد؟

 13. امیر تتلو به ایران تحویل داده شد

 14. زباله ها را هم نزنید !

 15. خرید خودروی برقی و حواس هایی که باید جمع باشد!

 16. نظر فرزاد حسنی درباره مستند تازه شبکه منوتو

 17. قوه‌قضائیه علیه «فساد ساسی‌مانکن» اقدام کند/ شکایت «زاکانی» از شایعه‌پردازان

 18. واکنش بازرسی ویژه رئیس‌جمهور به فساد در واردات چای

 19. چرا موسیقی تتلوها «سم» است؟

 20. کارخانه‌ها در به در به‌دنبال کارگر؛ کارگر حاضر به کار نیست!

 21. دفاع تمام‌قد قالیباف از عملکرد مجلس/ تاکید رئیسی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال

 22. کاهش تورم تا پایان سال ادامه دارد

 23. معادله چند مجهولی یک قانون!

 24. چرا غرب از افزایش قدرت "محور مقاومت" نگران است؟

 25. توضیحات دفتر امام‌جمعه رشت درباره حواشی پیش آمده در نماز جمعه  

آخرین عناوین