رئیس جمهور عراق: توافق تهران و ریاض به تقویت امنیت منطقه می‌انجامد

  4020419114

رئیس جمهور عراق در گفت‌وگویی تفصیلی به آخرین تحولات روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

رئیس جمهور عراق: توافق تهران و ریاض به تقویت امنیت منطقه می‌انجامد

به گزارش ایسنا، گفت‌وگوی عبداللطیف رشید، رئیس جمهور عراق با شبکه العالم به شرح ذیل است:

پرسش: عراق پس از سال‌ها جنگ علیه تروریسم و جنگ فرقه‌ای به ایفای نقش طبیعی و تاریخی خود بازمی گردد. چه عواملی در این بازگشت سهیم بوده اند؟ آیا در عراق با عصر جدیدی روبرو هستیم؟ آیا می توان گفت که عراق اکنون در بهترین شرایط خود پس از سال 2003 قرار دارد؟ 

پاسخ: وضعیت جدید عراق برای ما مایه خوشحالی و افتخار است، بگذارید آن را نقش جدید عراق بنامیم، این یکباره اتفاق نیفتاد، بلکه ما در عراق بحران هایی را پشت سر گذاشتیم و برای مدت طولانی در جنگ های داخلی یا خارجی و تروریسم درگیر بودیم. ما از همه این‌ها رنج بردیم، نه برای چند ماه بلکه برای سال‌ها و دهه‌ها، لذا به اعتقاد من، اکثر نیروهای سیاسی عراق در همه زمینه‌ها به این باور رسیده‌اند که این ما هستیم که از جنگ‌ و درگیری‌های داخلی ضرر می کنیم؛ بنابراین تفاهم، گفت و گو و هماهنگی بین احزاب سیاسی را شروع کردیم. انتخابات در گذشته برگزار شد، اما تشکیل دولت و انتخاب رئیس جمهور زمان زیادی به طول انجامید، من معتقدم که این دوره طولانی منافع بسیار مهمی برای عراق و آینده کشور داشت به این دلیل که باعث تحقق تفاهم بین استان های عراق از شمال تا جنوب و شرق تا غرب و تفاهم بین کردستان و دولت مرکزی شد. این تفاهمات به نتایج مثبت و خوبی مانند تشکیل دولت و انتخاب رئیس جمهور انجامید. از سوی دیگر، برنامه‌های دولت نیز موجب تفاهم بیشتر بین طرف های سیاسی شد و اکنون امیدواریم بتوانیم برنامه های سیاسی، خدماتی و اقتصادی را برای کشور اجرا کنیم. عراق از سوء خدمات، زیرساخت‌ها و حتی روابط بد با کشورها رنج برد؛ اما اکنون در مسیر درستی پیش می‌رود و روابط ما با همه کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای جهان خوب است و همه آنها از نقش جدید عراق و مرحله جدید در این کشور استقبال می کنند. مهمتر از همه اینها، آن است که عراق اکنون از امنیت و ثبات برخوردار است و در نتیجه می توانیم برنامه های دولت را اجرا کنیم و روابط بین ما و کشورهای جهان را بهبود بخشیم.

پرسش: عراق نقش مهمی در حل اختلاف میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی ایفا نمود، این نقش مهم عراق را چگونه می‌بینید؟ آیا ما با یک سیستم جدید منطقه ای یا یک نقشه امنیتی و سیاسی جدید در منطقه روبرو هستیم که نشانه های آن را می توان از طریق این نقش عراق و همچنین نزدیکی میان کشورهای منطقه ترسیم کرد؟

پاسخ: من معتقدم که این یک نقطه مثبت و تحولی مثبت در وضعیت امنیتی و همچنین وضعیت همکاری در منطقه است، من امنیت در در کشورهای منطقه و نیز همکاری میان کشورهای منطقه را با یکدیگر مرتبط می‌دانم؛ لذا رابطه خوب بین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران منجر به تقویت امنیت و ثبات در منطقه و بهبود اقتصاد در منطقه می‌شود.

پرسش: عراق همچنین نقش فعالی در زمینه احیای روابط میان جمهوری اسلامی ایران و مصر ایفا می کند. چند بار گفت و گو در این زمینه انجام شده است، افق روابط ایران و مصر را چگونه ارزیابی می کنید؟ و احیای روابط تهران و قاهره چه تاثیری بر اوضاع منطقه دارد؟ 

 پاسخ: بهبود روابط میان همه کشورها امری ضروری است و با روابط امنیتی، اقتصادی و حتی اجتماعی مرتبط است به همین دلیل معتقدم تقویت روابط بین کشورهای منطقه منجر به تقویت روابط در تمام منطقه می شود و تاثیر بسیار مثبتی بر افزایش احترام متقابل در منطقه دارد.

پرسش: تهران نگرانی امنیتی نسبت به حضور گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی ایران در کردستان عراق دارد، عراق چگونه با این نگرانی امنیتی ایران برخورد می کند به این دلیل که ایران گاهی مجبور است برای جلوگیری از عملیات این گروهها علیه خودش، اقدام بازدارنده نظامی علیه آنها انجام دهد؟ از سوی دیگر تفاهم نامه امنیتی از سوی تهران و بغداد امضا شده است، آیا مراحل اجرای آن شروع شده است و چگونه می توان این پرونده را بست؟

پاسخ: روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق بسیار قوی است، ما در بیشتر زمینه ها هماهنگی داریم و همکاری های ما حتی از نظر امنیتی ادامه دارد و برنامه هایی برای تامین امنیت مرزها داریم و رایزنی و طرح های عملی در این زمینه اجرا می شود. ما مانند هر کشور دیگری با پناهندگان احساس همدردی می کنیم اما به پناهجویان اجازه نمی دهیم که از عراق به عنوان پایگاهی برای حمله به کشورهای دیگر استفاده کنند. سیاست ما در این زمینه مشخص است و آن را سیاستی صحیح بین خود و کشورهای همسایه می‌دانیم.

پرسش: آیا طرح امنیتی و تفاهم نامه امنیتی که بر سر آن توافق شده بود اجرایی شده است؟

 پاسخ: دیدارهایی انجام و اجرای طرح امنیتی شروع شده است و گمان می‌کنم که نیروهای امنیتی طرفین در مرزهای عراق و ایران مستقر هستند.

پرسش: جمهوری اسلامی ایران شریک اقتصادی بزرگ عراق است و در جنگ با تروریسم و گروه تروریستی داعش در کنار عراق ایستاد، از سوی دیگر، پیوندهای تاریخی، فرهنگی و مذهبی بین دو کشور ریشه در تاریخ دو کشور دارد. چگونه می توان این روابط را توسعه داد تا به سطح مطلوب برسد و همه موانعی را که ممکن است در آینده بر سر راه این روابط قرار گیرد برطرف کرد؟

 پاسخ: روابط ما با جمهوری اسلامی ایران به سطح بسیار خوبی رسیده است و رایزنی میان ما ادامه دارد که اگر نگویم به صورت روزانه است؛ اما به صورت هفتگی در همه زمینه ها در سطوح تجاری، اقتصادی، امنیتی و دیپلماتیک انجام می شود. به نظر من عراق و جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به توافقات جدی در مسیر تحقق منافع و استقلال دو کشور کوتاهی نکردند.

پرسش: آیا کسی مخالف این روابط و تقویت روابط تهران و بغداد است؟ آیا عراق برای کاهش سطح روابط تحت فشار قرار گرفته است؟

پاسخ: صادقانه بگویم، تاکنون کسی به من یا جمهوری عراق فشار نیاورده است. ما سیاست و برنامه‌های خود و نیز منافع دو کشور، همچنین همکاری‌ها در راستای تحقق منافع مشترک را به طور جدی مدنظر قرار می‌دهیم.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. این نامه دلسوزانه است؟!

 2. واکنش قوه قضائیه به شایعه ای درباره زیباکلام

 3. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 4. مقاومت بی‌مبنای طلافروشان در مقابل شفافیت/ دولت عدول نکند، مردم هم حمایت می‌کنند

 5. حالا زمان مذاکره است

 6. نامه روحانی به مردم ایران درباره دلایل رد صلاحیتش/ این دفاعیه‌ شخصی نیست، دفاع از جمهوریت نظام است

 7. امضای مردم گیلان پای طومار حمایت از طرح نور

 8. جریمه کشف حجاب ۴ و نیم میلیون تومان است

 9. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 10. نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب!

 11. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 12. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 13. وقوع سانحه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور در آذربایجان شرقی

 14. محکومیت ساداتی‌نژاد به حبس/ روایت خاندوزی از کاهش تورم/ شانس قالیباف برای ریاست مجلس دوازدهم چقدر است؟

 15. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 16. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 17. واکنش وزیر کشور به برخورد خشن برخی ماموران / نظر واعظی درباره نقاط ضعف و قوت دولت رئیسی

 18. واکنش روزنامه اصولگرا به زندانی‌شدن زیباکلام/ دستور اژه‌ای درباره پرونده چای دبش

 19. در آستانۀ سکولارشدنِ زیارت؟

 20. مأمور خاطی بازداشت شد

 21. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 22. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 23. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 24. صادق زیباکلام روانه زندان شد

 25. بزرگ‌نمایی مشکلات به ضرر کشور است

آخرین عناوین