عدالت یا مساوات؟ در استفاده از واژه دقت کنیم

گروه تعاملی الف،   4010405009
عدالت یا مساوات؟ در استفاده از واژه دقت کنیم

گروه تعاملی الف - علی اسدی:

این روزها دولتمردان در سطوح مختلف از واژه عدالت استفاده می‌کنند. مثلاً همین امروز (پنج شنبه 2 تیرماه 1401) رییس جمهور محترم از عدالت در پرداخت حقوق گفتند. عدالت واژه زیبایی است، همه آن را دوست دارند و خواهان اجرای عدالت هستند. اما هر کسی ممکن است از عدالت برداشتی متفاوت از دیگری داشته باشد. آیا واقعاً تفاوت حقوق یک مدیر و یک کارمند معمولی عدالت است؟ چه مقدار تفاوت عادلانه است؟ چه کسی تعریف می‌کند که چه چیزی عادلانه است و چه چیزی عادلانه نیست؟ آیا آنچه که دولت و مجلس یا حتی در بخش خصوصی کارفرما به عنوان قانون یا بخشنامه یا دستورالعمل تعیین می‌کنند عادلانه است و مخاطب هم آن را عادلانه می‌داند؟

فرض می‌کنیم الان در خصوص پرداخت حقوق و دستمزد همه منطبق بر قوانین موجود رفتار می‌کنند. وقتی یک دولتمرد یا قانونگذار اذعان می‌کند که به دنبال تحقق عدالت در پرداخت حقوق و دستمزدها است، منظور او چیست؟ آیا منظور این است که قوانین موجود عادلانه نوشته نشده است؟ آیا منظور او این است که قوانین عادلانه است اما اجرا نمی‌شوند؟ و وقتی می‌گوید که به دنبال تحقق عدالت است کدام یک را می‌خواهد انجام دهد و در ذهن خود از عدالت چه چیزی را دنبال می‌کند؟ آیا منظور این است که حقوق ها باید برابر باشد یا کمترین اختلاف را با هم داشته باشد؟ متاسفانه در بسیاری از مواقع مخاطبان از عدالت مفهوم مساوات را برداشت می‌کنند و تازه این اول ماجرا می‌شود برای انتظارات بعدی.

فردی که به هر دلیل حقوقش نسبت به افرادی که دارای سابقه بیشتر یا جایگاه کاری بالاتری هستند، کمتر است، اگر فکر کند که منظور از عدالت یعنی برابر شدن حقوق دریافتی افراد یا حداقل شدن فاصله حقوقی افراد یا به قول بعضی ها نزدیک کردن کف و سقف حقوق دریافتی بین افراد، در این صورت انتظار خواهد داشت که دولتمردان کاری کنند که دریافتی او همانند دیگران شود یا حداقل کمترین اختلاف را داشته باشد. انتظار مساوات از مفهوم عدالت، باعث شکل گیری خواسته های بعضاً نامعقولی در بین مخاطبین خواهد شد و چون در عمل رسیدن به مساوات غیر ممکن است، لذا مخاطبین احساس می‌کنند که در حق آنها احجاف شده است و همچنان دولت، نهادها و کارفرمایان در حال ظلم کردن به آنها هستند. این احساس در شکل گیری سرمایه اجتماعی در جامعه تاثیر منفی دارد و بعضاً ممکن است به استفاده از روشهای غیر مجاز در به دست آوردن حق شود. یعنی افراد خود را مستحق بدانند که از هر طریق ممکن می‌توانند این حق را برای خودشان تحصیل کنند.

لذا لازم است دولتمردان یا مسئولان حکومتی هنگام استفاده از این واژه ها نهایت دقت را به کار گیرند و منظور خودشان را دقیق و شفاف به مردم بگویند تا از شکل گیری انتظارات بعضاً نادرست و غیر واقعی جلوگیری شود. عدالت یعنی اینکه هر کسی به حق خود برسد، اما اینکه حق افراد چیست و چگونه این حق تعیین می‌شود خیلی مهم است و بدون آنها سخن گفتن از اجرای عدالت کمی ناآگاهانه به نظر می‌رسد.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. چرا غربی ها برای اعلام توافق عجله دارند؟!

 2. واکنشها به مواضع اخیر میر حسین موسوی

 3. نگهداری حیوانات خانگی امری غیراخلاقی است

 4. پیام میثم مطیعی از هیأت به تل‌آویو

 5. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

 6. هجوم مردم و استقبال هواداران محمدرضا گلزار در یک عزاداری

 7. یک جنجال بی ثمر در تایوان!

 8. مواضع موسوی و سردرگمی اپوزیسیون و اصلاح طلبان

 9. روغن موتور هم به سرنوشت روغن خوراکی دچار شد؟

 10. واکنش کیهان به ادعاهای اخیر روحانی/ بازی رسانه‌ای غربی‌ها با  رمز «متن نهایی» / مخالفت کمیسیون صنایع با تفکیک وزارت صمت

 11. آیا امام حسین (ع) را شیعیان کشتند؟!

 12. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

 13. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

 14. محاسبات اشتباه اسرائیل در حمله به غزه 

 15. اگرها و بایدها،کافی است؛ باید در ترانزیت دریایی سرآمد شویم

 16. هویت ضارب سلمان رشدی اعلام شد

 17. توافق نهایی،«تا ساعاتی دیگر»؟ / توئیت عجیب نماینده سابق مجلس با هشتگ مذاکرات وین

 18. تصاویر و جزئیات حمله به سلمان رشدی در نیویورک

 19. چرا صهیونیست‌ها بیش از ۳ روز مقابل جهاد اسلامی دوام نیاوردند؟

 20. اظهار نظر تازه جهانگیری درباره دولت سیزدهم

 21. باید به بی عدالتی در اخذ مالیات پایان داد

 22. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

 23. نظرات برگزیده مخاطبان الف: اگر توافقی صورت گیرد احتمالا موقتی خواهد بود/ اسرائیل چرا از رجزخوانی یک مداح می‌ترسد؟/ نگهداری از حیوان در خانه، خودخواهی است

 24. وزیر اقتصاد: تورم تحت کنترل است

 25. کارنامه اقتصادی دولت در یک‌سال

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما