کسب بیشترین بازدهی از بورس به کمک صندوق سهامی

گزارش بازرگانی،   4010225088

سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یکی از مسیرهای جذابی است که در سال‌های اخیر رونق بیشتری داشته است. معاملات سهم‌های مختلف جدا از جذابیت ظاهری که دارد، دارای پیچیدگی‌هایی است که به راحتی و برای عموم، قابل درک نیست.

 صندوق‌های سهامی راه‌کاری با حداقل میزان ریسک برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام هستند. این صندوق‌ها با داشتن تیم سبدگردان و استفاده از تجربه سال‌های قبل خود، میزان ریسک را کاهش می‌دهند و با تلاش و رصد مداوم بازار، سعی در کسب بالاترین میزان سود دارند.

افرادی که دانش و آگاهی لازم برای انجام معاملات فردی ندارند، می‌توانند با استفاده از صندوق‌های سهامی به انجام معاملاتی امن‌تر و با آرامش بیشتر بپردازند. در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل صندوق‌های سهامی بپردازیم.

صندوق سهامی چیست؟

صندوق سهامی بین 70 الی 95 درصد از دارایی خود را صرف سرمایه‌گذاری در سهام می‌کند و مابقی را صرف اوراق با درآمد ثابت و گواهی سپرده‌های بانکی می‌شود.

این صندوق‌ها به دلیل اینکه بخش اعظم دارایی خود را در سهام شرکت‌های بورسی سرمایه‌گذاری می‌کنند، با تغییرات شاخص بورس دچار نوسان می‌شوند و مناسب افراد ریسک‌پذیر هستند. افق سرمایه‌گذاری بلند‌مدت، برای این صندوق‌ها مناسب است چرا که به دلیل نوسانات موجود، ممکن است در کوتاه‌مدت زیان‌ده باشند.

این صندوق‌ها عموما پرداخت سود دوره‌ای ندارند و منفعت آن‌ها از تفاوت قیمت خرید و فروش سهام آن‌ها حاصل می‌شود. صندوق‌های سهامی کوچک معمولا بین 5 تا 50 هزار و صندوق‌های سهامی بزرگ بین 50 تا 500 هزار واحد سرمایه‌گذاری قابل انتشار دارند.

برای انتخاب بهترین صندوق سهامی لازم است تا عملکرد آن‌را در بازه زمانی مشخص بررسی و با صندوق‌های دیگر مقایسه کنید.

مقایسه صندوق‌های سهامی با معاملات فردی

این صندوق‌ها به دلیل داشتن تیم سبدگردان متخصص و کارآزموده و بررسی مداوم سهم‌ها، بازار و انجام تحلیل‌های مختلف، در مقایسه با انجام معاملات به صورت فردی بهترین عملکرد را دارند و میزان بازدهی آن‌ها بالاتر است. معاملات فردی سهام به دلیل اینکه نیاز به عواملی چون دانش و آگاهی لازم، توانایی انجام تحلیل‌های گوناگون، رصد مداوم بازار و تخصیص زمان زیاد، تعیین استراتژی مناسب و ... دارد، برای عموم قابل استفاده نیست و در صورت استفاده بدون داشتن موارد ذکر شده، چیزی جز ضرر برای سرمایه‌گذار نخواهد داشت.

مزایای صندوق‌های سهامی

از مزایای صندوق‌های سهامی می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد:

سودده بودن در بلندمدت

همانطور که اشاره کردیم میزان ریسک بر میزان سوددهی تاثیر‌گذار است. بنابراین صندوق‌های سهامی در کنار ریسک بالایی که دارند، برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب هستند و میزان سود مناسبی دارند.

حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم

برای افرادی که دید بلند‌مدت برای سرمایه‌گذاری خود دارند، بهترین گزینه صندوق‌های سهامی است، چرا که سودی بالاتر از بانک دارند و به دلیل اینکه تورم بر همه بخش‌ها تاثیر گذار است، سهام شرکت‌های بورسی نیز هم تراز با آن رشد می‌کنند و سرمایه ما ارزش خود را در برابر تورم از دست نخواهد داد.

استفاده از دانش تیم سبدگردان

اصولا تیم سبدگردان به رهبری مدیر تیم، با استفاده از تجربه و دانش بالای خود که در گذر زمان به دست آورده‌اند، از طرفی رصد مداوم اخبار و اطلاعات سهام مختلف و با انجام تحلیل‌های گوناگون، عملکرد بسیار بهتری در مقایسه با معاملات فردی دارند و اصلا این دو قابل قیاس با یکدیگر نخواهند بود، مگر برای افرادی که علم و تجربه بسیار بالایی داشته باشند.

پس با استفاده از دانش تیمی و مدیریت حرفه‌ای سرمایه اشخاص، این صندوق‌ها بیشترین بازدهی ممکن را کسب می‌کنند و بهترین راه برای گریز از زیان‌های بزرگ بازار سرمایه، استفاده از صندوق‌های سهامی است.

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق سهامی

در مورد صندوق‌های etf با داشتن کد بورسی و کد معاملاتی فعال یکی از کارگزاری‌های موجود، امکان انجام معاملات این صندوق‌ها برای شما وجود خواهد داشت و در زمان معاملات بازار و نظیر سایر سهام می‌توانید اقدام به خرید و فروش کنید.

در مورد صندوق‌های سهامی مبتنی بر صدور و ابطال، باید به سامانه اختصاصی یا شعب صندوق مراجعه کنید.

بهترین صندوق سهامی

از میان 200 صندوق موجود در بازار سرمایه که انواع مختلفی دارند، 80 صندوق سهامی وجود دارد که برای انتخاب از بین آن‌ها باید به این نکته دقت داشته باشیم که کمترین ریسک و بیشترین بازده را داشته باشند. برای انجام این بررسی لازم است که نحوه عملکرد و میزان بازدهی صندوق‌ها را در بازه‌های زمانی یکسان بررسی کنیم و اعتبار سازمان‌های تاسیس‌کننده آن‌ها نیز مهم است. در حال حاضر، صندوق مشترک آگاه به عنوان پربازده‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری در کشور شناخته می‌شود.

کلام آخر

برای اینکه بتوانیم در بازار سرمایه فعالیت کنیم و با کمترین میزان ریسک و بیشترین بازده به معاملات سهام مختلف بپردازیم، از طرفی وقت و دانش لازم را تخصیص ندهیم، بهترین راه استفاده از صندوق‌های سهامی است.

این صندوق‌ها با داشتن تیم متخصص و کارآزموده خود، به بهترین نحو سرمایه ما را مدیریت می‌کنند و با خیالی آسوده می‌توانیم به سرمایه‌گذاری بپردازیم. صندوق سهامی برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و سرمایه‌گذارهای ریسک‌پذیر مناسب است.

تلگرامفیس‌بوکتوییترلینکدیننسخه‌ی متنی
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

  4. معمای تورم خرداد ماه !

  5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

  6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

  7. دزدی از کامیون در حال حرکت

  8. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

  9. رعیتی با زندگی شاهانه !

  10. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

  11. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

  12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

  13. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

  16.  ریشه‌ها را بخشکانید !

  17. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

  18. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

  19. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

  20. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

  21. مردم با صرفه جویی در مصرف انرژی به تولیدکنندگان کمک کنند

  22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

  23. پلیس شیراز: کشف حجاب در پایان مراسم اسکیت‌بازان رخ داد  

  24. همسایه عزیزم‌ افغانستان تسلیت

  25. به این میگن اعتماد بنفس

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما