یازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ رشد ۱۰۴ درصدی ارزش معاملات خُرد و رونق بورس

گروه اقتصادی الف،   4001220058

بازار سرمایه در هفته سوم اسفندماه روند صعودی داشت تا برخی از کارشناسان رشد ارزش معاملات خرد را نشانه رونق معاملات و رشد بورس بدانند.

به گزارش فارس، بورس در هفته سوم اسفندماه روند کاملا متفاوتی نسبت به هفته‌های پیش گرفت. در این هفته همه شاخص‌های عملکردی بازار سرمایه نشان از ورود بورس به یک روند متعادل و صعودی داشت. در صورتی که این مساله ادامه دار باشد، می‌توان امیدوار بود، بازار سهام در سال اینده از رکود خارج شده است.

شاخص کل بورس در حالی در هفته گذشته توانست وارد کانال 1.3 میلیون واحدی شود که در دو ماه گذشته، بازگشت به این شاخص و رسیدن به نیمه این کانال به یک آرزو برای سهامداران تبدیل شده بود. افزایش قیمت ارز، افزایش قیمت نفت، مشخص شدن جزئیات بودجه سال 1401 و افزایش قیمت فلزات اساسی از جمله موضوعاتی بوده که در رشد شاخص کل بورس تاثیر فراوانی داشته است.

البته در این بین نباید از دوگانه های موجود در بازار سهام نیز چشم پوشی کرد. دوگانه سهم‌های کوچک و بزرگ و دوگانه سهم‌های ریالی و دلاری از جمله مواردی است که در این هفته تقابل جالبی را در بورس ایجاد کردند.

در ابتدای هفته سهم‌های کوچک بازار سرمایه رشد دهنده شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن بودند. در میانه هفته سهم‌های ریالی باعث رشد شاخص کل شدند و در پایان هفته نیز تقابل سهم های دلاری و ریالی باعث شد تا شاخص کل در روز روند نوسانی داشته باشد.

* رشد 5 درصدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس در هفته سوم اسفندماه صعود کرد تا پس از یک هفته وقفه بازدهی مثبت داشته باشد. پس از آن که هفته پیش شاخص افت 0.56 درصدی را پشت سر گذاشت، روز شنبه شاخص 17 هزار و 592 واحد بالا آمد. روز یکشنبه نیز رشد شاخص ادامه یافت و 23 هزار 816 واحد صعود کرد.

روز دوشنبه نیز شاخص برای سومین روز متوالی صعود کرد و افزایش 20 هزار و 308 واحدی را پشت سر گذاشت. روز سه‌‌ شنبه شاخص بر خلاف انتظارها نزول کرد و 6 هزار و 337 واحد پائین آمد؛ اما در آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس تهران 11 هزار و 734 واحد افزایش یافت.

در حال حاضر شاخص کل بورس با رشد 67 هزار و 113 واحدی به عدد یک میلیون و 348 هزار و 303 واحدی رسید و بازدهی 5.2 درصدی را به ثبت رساند.

* رشد کمتر شاخص کل هموزن نسبت به شاخص کل

در هفته گذشته، شاخص کل هموزن نیز صعودی بود؛ اما میزان رشد این شاخص تقریبا نصف شاخص کل بوده است که نشان می دهد سهم های شاخص ساز و بزرگ بازار سرمایه رشد بیشتری را در هفته سوم اسفندماه تجربه کرده اند. شاخص کل هموزن در روز شنبه رشد هزار و 639 واحدی داشت و در روز یک شنبه نیز با افزایش دو هزار و 870 واحدی روبرو شد.

این شاخص در روز دوشنبه دو هزار و 841 واحد رشد کرد و در روز سه شنبه مانند همه شاخص های بورس با افت هزار و 175 واحد مواجه شد. روز چهارشنبه نیز رشد این شاخص دو هزار 353 واحد بود. شاخص کل هموزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 8 هزار و 528 واحد بالا‌تر ایستاد و بازدهی مثبت 2.55 درصدی را ثبت کرد.

* رشد ارزش معاملات خرد نشانه صعود بورس؟

بورس در هفته گذشته با افزایش میزان معاملات خرد و کل معاملات مواجه شد. برخی از کارشناسان بازار سرمایه در این خصوص معتقدند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بالای 4 هزار میلیارد تومان تثبیت شود، می‌توان امیدوار بود بورس از روند رکودی که در ماه های گذشته دچار آن شده، تا حدود زیادی خارج شده است.

ارزش کل معاملات در بازار سرمایه در هفته سوم اسفند ماه نسبت به هفته پیش از آن رشد 6 درصدی داشت و میانگین ارزش کل معاملات به 41 هزار و 753 میلیارد تومان رسید.

ارزش کل معاملات خرد نیز در این هفته با رشد 104 درصدی که داشت به چهار هزار و 108 میلیارد تومان رسید که نشان می دهد، سهامداران حقیقی با ورود پول و انجام معامله به بورس تا حدودی به روند صعودی آن در هفته‌های پایانی سال جاری و ماه‌های ابتدایی سال آینده امیدوار شده‌اند.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

  4. معمای تورم خرداد ماه !

  5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

  6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

  7. دزدی از کامیون در حال حرکت

  8. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

  9. رعیتی با زندگی شاهانه !

  10. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

  11. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

  12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

  13. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

  16.  ریشه‌ها را بخشکانید !

  17. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

  18. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

  19. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

  20. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

  21. مردم با صرفه جویی در مصرف انرژی به تولیدکنندگان کمک کنند

  22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

  23. پلیس شیراز: کشف حجاب در پایان مراسم اسکیت‌بازان رخ داد  

  24. همسایه عزیزم‌ افغانستان تسلیت

  25. به این میگن اعتماد بنفس

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما