در گفت و گو با الف مطرح شد دولت در صنعت خودرو سازی باید مطالبه گر باشد نه پاسخگو 

گروه اقتصادی الف،   4001125052 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

رییس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران با تاکید بر این که دولت باید دست از مدیریت خودروسازی بردارد گفت: دولت در این زمینه باید نظارت و هدایت کننده باشد و به جای پاسخگویی مطالبه گر باشد.

دولت در صنعت خودرو سازی باید مطالبه گر باشد نه پاسخگو 

محمد رضا نجفی منش رییس کمیسیون تسهیل کسب وکار اتاق تهران در گفتگو با الف درباره وضعیت خودروسازی و بهبود وضعیت  آن گفت: بهبود کیفیت یک امر دائمی است و راه بی پایان است دانم باید کیفیت بهبود پیدا کند. آن روزی که بگویم به بهبود کیفیت رسیدیم روز مرگ ما است چون دیگر جای پیشرفت نداریم.

وی در ادامه گفت:  دو مشکل اصلی در صنعت خودروسازی وجود دارد، اول این است که خودروسازی ما دولتی است و مدیران دولتی در آن حضور دارند. 

وی افزود: در چند سال گذشته یکی از خودروسازان داخلی 8  مدیرعامل عوض کرده است بنابراین نمی تواند ثبات کاری را داشته باشد لذا دولت باید دست از مدیریت خودروسازی بردارد و خود نظارت و هدایت کند.  دولت  و وزیران به جای اینکه پاسخگو باشند باید مطالبه گر باشند.

نجفی منش گفت: دومین مشکل در  قیمت‌گذاری خودرو است که این باعث ضرر و زیان شده است و نمی توانند به موقع پول قطعه سازی ها را بدهند وقتی به موقع پول داده نشود آنها هم توان ادامه کار ندارند. از طرف دیگر باید توانمندی قطعه سازی در حوزه کیفیت بالا ببریم.

وی در ادامه گفت:  این که مردم برای خرید خودرو هجوم می آورند برای اختلاف قیمت کارخانه و بازار بیرون است. اگر کسی ثبت نام کند از ۵۰ میلیون تا ۲۵۰ میلیون تومان سود می کند که  این کار باعث شده صد هزار میلیارد تومان به صنعت خودرو خسارت وارد شود و کسانی که خودرو خریدند ۱۳۰ هزار میلیارد تومان سود ببرند بنابراین این تصمیم گیری غلطی است که باید حل شود. باید طوری قیمت گذاری شود که قیمت بیرون و کارخانه تفاوت چندانی نکند.

 رییس کمیسیون تسهیل کسب وکار در ادامه گفت: باید در صنعت خودرو دو کار انجام شود اول مشکلات آنها  شناسایی و رفع شود.  دوم کیفیت قطعات بالا برود که بتوانیم وارد بازار های جهانی شویم.

وی در ادامه افزود:  اگر بتوانیم واردات خودرو در مقابل صادرات داشته باشیم  با یک تیر چند نشان زده ایم   هم  صادرات و هم واردات کردیم و هم به انتقادها جواب داده ایم.

وی با بیان این که موافق ممنوعیت واردات خودرو نیستیم گفت: اگر  تعدادی مشخص خودرو وارد شود ضرری به صنعت خودروسازی نمی زند و از طرف دیگر جلوی هجمه بی امان منتقدین را می گیرد. در سالهایی که خودرو وارد می شد مشکلی نداشتیم و هجمه و فشاری به تولید داخل نبود.

رییس کمیسیون تسهیل کسب و کار در ادامه به برجام اشاره کرد و گفت: اگر برجام عملیاتی شود و خودروسازهای بین المللی که قبلا در ایران بودند دوباره حضور پیدا کنند مجبوریم که  مطابق استانداردهای بین‌المللی خودرو تولید کنیم که این کار باعث رشد صادرات خواهد شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۴۰۸۵۴۰۱۳:۲۶:۳۷ ۱۴۰۰/۱۱/۲۵
دولت درآمدش از خودرو فروشی است. پول های مردم را به صورت پیش خرید گرفته و بعد از یکی دو سال چند برابر قیمت واقعی، خودرو ( فرغون) را تحویل مردم می دهد!!
۱۲۴۰۸۶۴۱۱۴:۱۱:۳۴ ۱۴۰۰/۱۱/۲۵
شرکت های خارجی باید به طور مستقل یا نهایتا تحت غالب شرکت های خصوصی مستقل وارد ایران شوند . اگر قرار باشد زیر بلیط سایپا و ایران خودرو و مافیای خودرو وارد شوند همان و آش و همان کاسه است
ناشناس۲۴۰۸۶۹۴۱۴:۴۴:۴۵ ۱۴۰۰/۱۱/۲۵
دولت اگر عقل داشته باشد و از تجربیات موفق دیگران استفاده کند دهها برابر این درآمد را از خودروسازهای خصوصی به عنوان مالیات درخواهد آورد بدون آنکه مسوولیت و هزینه ای داشته باشد
نادر۲۴۰۸۶۹۶۱۴:۴۵:۰۸ ۱۴۰۰/۱۱/۲۵
پیشنهاد و صحبت جالبی کردند و آن اینکه باید قیمت کارخانه خودروها باقیمت بازار تفاوت چندانی نکند، ولی خوب میدانند که این کار را نه با گران کردن قیمت کارخانه بلکه با افزایش تولید و رفع کمبودها از طریق واردات مابقی نیاز کشور به خودرو، بایستی بانجام رساند وگرنه باز با کم کردن تزریق خودرو به بازار قیمتهای کارخانه و بازار باز هم با هم تفاوت فاحش پیدا میکنند و این روند همچنان ادامه دارد.
ناشناس۲۴۰۸۵۴۱۱۳:۲۷:۵۲ ۱۴۰۰/۱۱/۲۵
60% پول فروش خودرو ابتدا به ساکن به حساب دولت می رود.
ناشناس۲۴۰۸۶۱۳۱۳:۵۷:۱۶ ۱۴۰۰/۱۱/۲۵
وقتی دولت بزرگترین سهامدار شرکتهای خودروسازیه و همه عزل و نصبها رو خودش انجام میده برای کیفیت افتضاح و قیمت نجومی خودرو هم باید پاسخگو باشه
آریابان۲۴۰۸۶۲۴۱۴:۰۲:۲۳ ۱۴۰۰/۱۱/۲۵
همواره این پرسش بدون پاسخ مطرح است که عملا چه کسانی پشتیبان این خودرو سازان (بخوانید : خودرو اندازان !!!!) هستند ؟!؟!؟!؟ این سازندگان ارابه های مرگ که کماکان و با بی پروائی کامل، تا این حد دمار از روزگار مشتریان مجبور !!!!! در می آورند با توسل به روشهای شناخته شده و رنگ-باخته !!!!! برای مهندسی کردن بازار از طریق یک پدیده "من-درآوردی" یعنی تعیین قیمت نهائی !!!!!!!! بر اساس" قیمت بازار " ، تا بفروش برسانند کالایی را که برخلاف همه اصول معاملاتی در شرع و عرف !!!!! بهنگام پرداخت پول توسط مشتری بینوا، نه قیمتش معلوم است و نه زمان تحویلش !!!!!!! و ...... البته خیلی وقتها هم مشتری را وادار میکنند بدریافت ماشین دیگری !!!! ، غیر از موردی که سفارش داده و پولش را هم تمام و کمال !!!!!! پرداخت کرده
ناشناس۲۴۰۸۶۹۷۱۴:۴۶:۵۶ ۱۴۰۰/۱۱/۲۵
شکایت از خودش به خودش
ناشناس۲۴۰۸۹۴۷۱۸:۱۴:۱۰ ۱۴۰۰/۱۱/۲۵
دولت از خودش مطالبه چه را بکند؟
ناشناس۲۴۰۸۹۵۳۱۸:۲۰:۵۷ ۱۴۰۰/۱۱/۲۵
دولت و خودرو سازی یک چاقو و دسته هستن و چاقو هیچ وقت دسته 7ودش رو نمیبره
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. برای جلب اعتماد مردم به کالاهای داخلی هیچ تلاشی صورت نگرفته است

 2. چرا غربی ها برای اعلام توافق عجله دارند؟!

 3. پیام میثم مطیعی از هیأت به تل‌آویو

 4. نگهداری حیوانات خانگی امری غیراخلاقی است

 5. یک جنجال بی ثمر در تایوان!

 6. وقتی نقاب از چهره حقوق بشر غربی افتاد

 7. بر عمر اسرائیل ما حکم پایانیم؛ رجزخوانی حماسی میثم مطیعی

 8. توضیحات خاندوزی درباره حمایت دولت از بورس/ خط و نشان امیرعبداللهیان برای آمریکا/ پرسش‌های انتقادی ذوالنوری از رئیسی

 9. روغن موتور هم به سرنوشت روغن خوراکی دچار شد؟

 10. طرح «دارویار» دست قاچاقچیان دارو را کوتاه خواهد کرد

 11. چرا ترور رهبر القاعده بزرگترین شکست سیاست خارجی دولت بایدن است؟

 12. جلسه با هیات امنای سازمان بازنشستگی برای تعیین افزایش حقوق بازنشستگان برگزار شد

 13. آیا امام حسین (ع) را شیعیان کشتند؟!

 14. هنگام اسباب کشی حواستان به کلاهتان باشد!

 15. نقد سلطان چاپ پول به دولت سیزدهم و پاسخ "رستم" / آقای همتی خبرهای خود را از BBC نگیرید

 16. محاسبات اشتباه اسرائیل در حمله به غزه 

 17. رجزخوانی میثم مطیعی اینستاگرام را عصبانی کرد

 18. توافق نهایی،«تا ساعاتی دیگر»؟ / توئیت عجیب نماینده سابق مجلس با هشتگ مذاکرات وین

 19. ریشه گرانی های اخیر با یک وزارتخانه جدید خشک می شود؟!

 20. هجوم مردم و استقبال هواداران محمدرضا گلزار در یک عزاداری

 21. نرخ عوارض آزاد راه‌های کشور تغییر کرد + قیمت‌ها

 22. حسن روحانی: امام حسین (علیه‌السلام) به فکر دشمنانش بود

 23. راه نجات از کج‌اندیشی‌ها درباره عاشورا چیست؟!

 24. بندری که یک فرصت طلایی به ایران داده است

 25. «میر» مسکو در ایران/ عملیات حذف دلار در حال تکمیل

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما