بازتاب سخنان «رئیسی» در رسانه های عربی

گروه سیاسی الف،   4001106076

سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران درباره گره نزدن همه مسائل کشور به مذاکرات و لزوم لغو تحریم ها به عنوان شرط دستیابی به یک توافق در وین بازتاب گسترده ای در رسانه های عرب زبان منطقه داشت.

بازتاب سخنان «رئیسی» در رسانه های عربی

 سید ابراهیم رئیسی شامگاه سه‌شنبه در برنامه زنده تلویزیونی با مردم گفت: ما در بحث مذاکرات در حوزه‌های مختلف فعال هستیم و مذاکرات را پیش می‌بریم اما نمی‌توانیم همه مسائل را به مذاکرات وصل کنیم و همه مسائل هم با مذاکرات حل نمی‌شود.

به گزارش ایرنا، رئیس‌جمهوری با اشاره به درخواست‌های مکرر آمریکا برای مذاکره‌ مستقیم گفت: تاکنون با آمریکایی‌ها مذاکره نکردیم‌ اما اگر طرف‌ها آماده لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران باشند، امکان توافق وجود دارد.

 رئیسی با بیان اینکه نتیجه سفر رئیس‌جمهور به روسیه باید توسعه حوزه‌های انرژی، کشاوزی و صنعت باشد، خاطرنشان کرد: مسأله ما منافع مردم است. مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی با محوریت منافع مردم ایران در جلسه سه ساعته با آقای پوتین بررسی شد.

رئیس جمهوری درباره سفر اخیر خود به روسیه گفت: آنجا که مواضع مشترکی در مسائل بین المللی داشتیم برنامه‌ریزی شد که چگونه کار کنیم. در مورد مسائل داخلی هم بعد از دیدار من، آقای لاوروف به آقای امیرعبداللهیان وزیر خارجه گفته بود که آقای پوتین به وزرا ماموریت دادند که سریع تصمیماتی که با رئیس جمهور ایران گرفته شده اجرایی شود.

وی افزود: من هم به وزیر خارجه و وزیر نفت و دیگر وزیران مربوطه ماموریت دادم که سریع، بحث هایی که داشتیم را اجرایی کنند تا آثار آن در اقتصاد و دیگر حوزه ها به زودی روشن شود.

این سخنان رئیس جمهوری کشورمان در رسانه های عرب زبان منطقه بازتاب گسترده ای داشت و آنها تقریبا به اتفاق تاکید رئیسی بر لزوم لغو تحریم ها برای دستیابی به یک توافق در وین و دیدار با رئیس جمهوری روسیه و روابط با این کشور را در اخبار و گزارش های خود برجسته کردند.

شبکه تلویزیونی «المیادین» با انتخاب عنوان «رئیسی: دستیابی به توافقی در وین مستلزم آمادگی برای رفع تحریم ها از ایران است»، نوشت: رئیس جمهوری ایران در گفت وگوی تلویزیونی تصریح کرد که «ایران مذاکرات هسته ای را ادامه خواهد داد اما مذاکرات از نظر ما همه چیز نیست».

این شبکه افزود: رئیس جمهوری ایران از «گفت وگوی خود با مقامات روس درباره مسائل مختلف منطقه ای از سوریه تا قفقاز» سخن گفت و خاطرنشان کرد که «همکاری با روسیه یکی از ابزارهای خنثی سازی تحریم های تحمیلی علیه ما است».

شبکه المیادین همچنین در بخش دیگری از گزارش خود تاکید آیت الله رئیسی بر «امکان دستیابی به ۱۰ میلیارد دلار مبادله تجاری در سال با روسیه و تلاش برای توازن بخشی به سیاست ایران در قبال همسایگان» را برجسته کرد.

شبکه تلویزیونی «المنار» لبنان نیز با انتخاب عنوان «رئیس جمهور رئیسی: آمریکا اول باید تحریم را بردارد و سپس از گفت وگو با ایران سخن بگوید»، محورهای مختلف سخنان رئیس جمهور کشورمان در زمینه داخلی و خارجی را به طور کامل بازتاب داد.

این شبکه با اشاره به سخنان رئیسی درباره روابط جمهوری اسلامی ایران با همسایگان به نقل از وی تصریح کرد: شعار دولت تعامل با همه دنیا است و این امر در دستور کار دولت کنونی قرار دارد.

شبکه المنار همچنین تصریح کرد: آیت الله رئیسی گفت که ما مذاکرات را پیش می‌بریم اما نمی‌توانیم همه مسائل را به مذاکرات وصل کنیم.

اقدامات دولت در زمینه بانکی برای خدمت رسانی به شهروندان و نهضت ملی مسکن، کاهش تورم و قیمت کالاها از دیگر محورهای سخنان رئیس جمهوری کشورمان بود که در شبکه تلویزیونی المنار بازتاب یافت.

شبکه تلویزیونی «الجزیره» قطر نیز سخنان رئیس جمهوری کشورمان درخصوص لزوم رفع تحریم ها برای دستیابی به یک توافق را برجسته کرد و نوشت: «درپی آمادگی واشنگتن برای تماس مستقیم با تهران درباره مذاکرات مربوط به پرونده هسته ای، آیت الله رئیسی گفت که در صورت برداشته شدن تحریم های ظالمانه از مردم ایران، زمینه برای دستیابی به یک توافق فراهم است».

این رسانه در عین حال به نقل از رئیس جمهوری کشورمان خاطرنشان کرد که «ایران به مذاکرات برای احیای توافق هسته ای ادامه خواهد داد اما همه مسائل را به آن وصل نمی کند».

خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه دیگر رسانه ای بود که سخنان رئیس جمهوری کشورمان درباره لزوم رفع تحریم ها به عنوان شرط دستیابی به یک توافق را منتشر کرد و با انتخاب تیتر «آمریکا باید اول تحریم ها را بردارد و سپس از گفت وگو با ایران سخن بگوید»، نوشت: «رئیس جمهوری ایران گفت که رفع تحریم های تحمیلی علیه ایران بستر را برای دستیابی به یک توافق هموار خواهد کرد که براساس این توافق بازگشت به پایبندی به توافق هسته ای که آمریکا چهار سال پیش از آن خارج شد، صورت خواهد گرفت. رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که قبل از رفع تحریم ها گفت وگوی مستقیمی با آمریکا وجود ندارد.»

به نوشته اسپوتنیک، آیت الله رئیسی تاکید کرد: اگر طرف‌های دیگر آماده لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران باشند، بستری برای یک توافق وجود دارد.

این رسانه افزود: رئیس جمهوری ایران درباره نقش روسیه تصریح کرد که «ارتباط با روسیه یکی از راههای ما برای خنثی سازی تحریم ها است».

روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» نیز محور سخنان رئیس جمهوری کشورمان درباره شرط دستیابی به یک توافق در وین را برجسته کرد و با انتخاب «رئیس جمهوری ایران احیای توافق هسته ای را به رفع تحریم های آمریکا مرتبط کرد»، سخنان آیت الله رئیسی در این باره را بازتاب داد.

شبکه تلویزیونی اماراتی «اسکای نیوز عربی» نیز با بازتاب سخنان شامگاه سه شنبه رئیسی گفت: رئیس جمهوری ایران دستیابی به یک توافق با آمریکا درباره توافق هسته ای را در صورت رفع تحریم ها از ایران امکانپذیر دانست.

بخش عربی شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، شبکه العربیه سعودی، بخش عرب زبان شبکه تلویزیونی یورونیوز، پایگاههای خبری العهد، بغداد الیوم، النشره و المصری الیوم از جمله دیگر رسانه های عرب زبانی بودند که سخنان رئیس جمهوری کشورمان را بازتاب داده و بخش لزوم رفع تحریم ها برای دستیابی به یک توافق و گره نزدن همه مسائل کشور به مذاکرات را برجسته کردند.

 
 
  
  
 

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

  2. مدینه فاضله موهوم؟!

  3. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

  4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

  5. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

  6. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

  7. از پلاسکو تا متروپل ؛ برج هایی که همچنان فرو می ریزند!

  8. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

  9. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

  10. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

  11. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

  12. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

  13. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

  14. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

  15. سگ وحشی برای شکار ایمپالا به آب زد اما اسب آبی سر رسید !

  16. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

  17. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

  18. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

  19. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

  20. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

  21. اتهامات عجیب یک وکیل

  22. چگونه تهدیدات را کاهش دهیم؟

  23. صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد؟!

  24. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

  25. واکنش سخنگوی دولت به شایعه افزایش قیمت بنزین/ دفاع صفارهرندی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی/ توضیحات عبدالملکی درباره علت حذف یارانه برخی از مردم

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

    پربحث‌های هفته

    1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

    2. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

    3. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

    4. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

    5. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

    6. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

    7. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

    8. واکنش سخنگوی دولت به شایعه افزایش قیمت بنزین/ دفاع صفارهرندی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی/ توضیحات عبدالملکی درباره علت حذف یارانه برخی از مردم

    9. توییت مدیرعامل خبرگزاری قوه قضاییه درباره مالک متروپل

    10. روحانی: نیاز امروز کشور گشایش اقتصادی، رفع عزتمندانه تحریم‌ها و سرمایه‌گذاری‌ داخلی و خارجی است

    11. ۱۰ نفر از متخلفان پروژه و مسببان حادثه ریزش ساختمان متروپل دستگیر شدند/ ادامه عملیات آوار برداری

    12. خطیب نمازجمعه تهران: قوه قضاییه با مفسدانی که باعث افزایش اجاره بها می شوند برخورد کند

    13. سرلشکر سلامی: سپاه انتقام خون شهید صیاد خدایی را خواهد گرفت

    14. ۱۹ کودک در تیراندازی مرگبار در یک مدرسه ابتدایی در تگزاس کشته شدند

    15. مراسم وداع با پیکر شهید صیاد خدایی

    16. روایت زیدآبادی از شکست دوم خرداد / انتقاد نادران از قالیباف درباره مدیریت مجلس / توصیه خطیب زاده به کانادا

    17. دادستان کل کشور: مردم را باید مرتب در جریان روند اصلاحات اقتصادی قرار داد

    18. چرا بیت رهبری در خیابان جمهوری بنا شد؟

    19. توییت فعال رسانه ای خارج از کشور درباره ترور شهید صیادخدایاری

    20. سلام فرمانده 

    21. توضیحات سردار شکارچی درباره ترور شهید صیادخدایی/ دستور اژه‌ای درباره بازار خودرو/ نظر علی مطهری درباره طرح اصلاح یارانه‌ها

    آخرین عناوین

    بلیط هواپیما