درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

محسن سلگی،   4001025109 ۴۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

عجیب است که برخی نان نظام را می خورند و آن را قبول ندارند. این حتی عجیب تر از آن است که برخی هیچ ارتباط مالی با نظام ندارند، اما طرفدار نظام هستند. دست بر قضا همین مردمی که منافع مادی نداشته اند، بیشتر پای نظام ایستاده اند. عجیب تر از این دو گروه کسانی اند که شیره نظام را مکیده اند و وقت بازنشستگی و دور شدن از برخی مواهب مادی آن، ضد نظام و اپوزیسیون شده اند.

البته برخی نیز  عادت کرده اند که کت پوزیسیون و شلوار اپوزیسیون بپوشند. به اینان باید گفت از این سیستم بیرون بروید و هر چه دلتان خواست علیه آن بگویید چه بسا  آن گاه قابل احترام تر باشید.

غیراخلاقی است که در شرایط فقر عمیق و وسیع بی سابقه، از بیمه خاص و مزایای سفر و امتیازهای مالی و معیشتی، از ساختمان و ... به لطف نظام استفاده کنی و همزمان برای آن کاری نکنی و علیه آن باشی. غیراخلاقی است هم منتقد نظام و مروج سکولاریسم باشی و هم در پی جذب به نظام و حاضر باشی به بهای پول و منفعت افکار و اعتقادات خود را بفروشی.

اینگونه افراد هیچ نسبت درستی با دین، دمکراسی و آزادی و انسانیت ندارند. اینان دیگران را به سبب دفاع قلمی از نظام ملامت می کنند، حتی آنهایی که یک نویسنده ساده بوده و هیچ جا استخدام هم نیستند اما خود در دل شغل مناسب و حتی رسمی در موضع انتقادی و قضاوت و اعتراض قرار می گیرند. حتی به نویسندگان طرفدار نظام اتهام ناروا می زنند. از جمله این اتهامات دریافت مبالغ چشمگیر برای یادداشت نوشتن است. باید گفت هیچ کدام از رسانه ها از حق الزحمه کارگری نه تنها بیشتر پرداخت نمی کنند، که حتی کمتر از این را برای نویسندگان دورکار در نظر می گیرند.

اگر کسی جایی استخدام است و همزمان مخالف نظام و یا معترض به حقوق خود، بهتر و اخلاقی تر است که بیرون برود و بگذارد کسی که دلسوز مردم و سیستم است با همان حقوق و مزایا جای او باشد. این سخن درستی بود که رییس جمهور سابق دکتر روحانی نیز گفت.

این که افراد داخل در نظام بر رویه ها انتقاد داشته باشند خوب است اما به شرطی که خود مقصر آن نباشند و افزون بر این، در حل آن معضلات بکوشند. 

غیراخلاقی تر از این ها کسی است که خود از مواهب شغلی رسمی برخوردار است اما دیگری را تشویق به انتقاد از نظام، دوری یا جداشدن از آن بکند! بعضاً خود او حتی یک عکس پروفایل و اسم واقعی ندارد و یا شناخته شده نیست اما نویسنده شناخته شده را تشویق به مخالفت رادیکال علیه نظام می کند. این رفتار شبیه کسی است که خود ازدواج کرده از داشتن فرزند و زندگی منظم و نسبتاً آرام خود راضی است اما پیش دیگران اظهار نارضایتی می کند و حتی جوانان را توصیه به ماندن بر تجرد می‌کند.

یک رفتار غیراخلاقی دیگر که نویسنده همچون موارد قبلی به چشم خود دیده آن است که عده ای در زمانی که دولت قبل بر سر کار بود، مقابل جماران خوابشان می برد و تا صبح مشغول رأی جمع کردن بودند و از قِبَل آن دولت مناصب نامربوط کسب کردند اما حال که دولت متبوعشان رفته می گویند نظام قابل اصلاح و گفت و گو نیست و نباید در انتخابات شرکت کرد. اینان همان هایی هستند که اگر پیروز انتخابات باشند، می گویند انتخابات سالم بود و نظام درست رفتار کرد و اگر شکست بخورند، بر طبل توخالی تقلب می کوبند.

سخن آخر اینکه در خصوص ریای دینی به ویژه ریای دینی دو جناح زیاد نوشته اند. نویسنده نیز پیش تر در خصوص نسبت ریا و ریاست و ... نوشته است. اما درباره ریای سکولار و دمکراتیک و ریای  شبه‌روشنفکران کمتر نوشته شده. شبه روشنفکرانی که از سواد-چه رسد به دانایی- بهره حداقلی هم ندارند و بیشتر ادای افراد با سواد را در می آورند. این افراد بیشتر اهل نمایش بوده و توان نوشتن یک انشای درست را هم ندارند. ضمن اینکه چند چهره بودن بدتر از ریای دو چهره گی است. دوچهره گی می تواند یک رفتار منظم باشد و نشان از آن داشته باشد که هنوز برخی ارزش های اخلاقی و شخصیت های معیار معتبر در میان ریاکاران وجود دارد اما چندچهره بودن وضعیت روانی پرآشوب تر و خطرناک تری است که در این یادداشت عمدتاً و مشخصاً به این معضل پرداخته شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۷۶۴۶۸۰۹:۴۷:۵۰ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
اینگونه مقالات با انواع اقسام تهمتها برای به کرسی نشاندن نظرات خویش، خودش بد اخلاقی است. چرا بعضی ها به جای پاسخ منطقی به منتقدان چنین رویه ای را پیش میگیرند؟ این دلسوزی برای نظام نیست . دفاع نادرست کمتر از حمله بی منطق نیست.
ناشناس۲۳۷۶۴۹۶۱۰:۰۶:۴۴ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
حقوق کارکنان دولت که منتقد نظام هستند از فروش نفت به دست می اید که خیلی وقت است ملی شده پس وامدار کسی نیستند.
ناشناس۲۳۷۶۵۸۷۱۱:۱۲:۳۰ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
شما منظورت از منتقد اونی که از وضعیت مالی و معیشتی رنج میبره؟نخیر دوست من منظور امثال تاجزاده هاست که از انواع حقوق و مزایای دولتی استفاده کردن و ۳۰ سال مسئولیت داشتن الانم شدن منتقد! از چی انتقاد میکنن خودشون یکی از عوامل وضع موجود هستند
ناشناس۲۳۷۶۷۲۴۱۲:۴۴:۳۱ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
از عجایب روزگار این است که تکنوکرات ها که سالها از سفره انقلاب تناول کرده اند و فربه شدند حالا منتقد نظام شده اند !
ناشناس۲۳۷۶۶۴۴۱۱:۴۶:۱۷ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
در دوران فلاکت بار روحانی صادرات نفت ایران صفر شد و حقوق مزایای کارکنان دولت از طریق افزایش مالیات و خالی کردن جیب مردم در بورس و نوسان گیری بازار ارز تامین شد این یعنی منتقدان وامدار مردم هستن.
ناشناس۲۳۷۶۷۳۹۱۲:۵۰:۵۷ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
لیبرال های غربگدا در 43 سال گذشته سهم مردمو بالا کشیدند و برای خودشان در باستی هیلز قصر و باغ ساختن حالا منتقد اصل نظام شدند !
ناشناس۲۳۷۷۶۷۷۰۰:۱۳:۲۶ ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
واین که اگر به حقوقشان اعتراض دارند بروند وجایشان را به کسانی بدهند که به آن راضی هستند!! هم بی معنی ست چون اعتراض به کم بودن حقوق نوعی پیگیری حق است وانسان برای حقش حتی اگر لازم باشد باید بجنگد !!
ناشناس۲۳۷۹۵۷۴۰۹:۴۲:۳۰ ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
صدر اسلام هم عده ای نان از سفره امام حسین می خوردند و شمشیر در سپاه یزید می زدند
ناشناس۲۳۷۶۵۱۰۱۰:۱۴:۴۹ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
به هر نحو ممکن باید زد زیر پر و پوشال دو گروه هزار چهره که تحت نام اصول گرا و اصلاح طلب کشور را به ویرانی کشیده اند
راه نو۲۳۷۶۵۳۰۱۰:۲۵:۰۲ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
تنها راه نجات کشور ملی کردن همه‌ امور در کشور و از نو ساختن کشور است
دلفانی۲۳۷۶۵۳۵۱۰:۲۸:۳۲ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
خوب سرور من راست میگه .ما همکار داریم از برکت نظام صاحب ماشین چند ساختمان ،مال و ثروت وکت و شلوار شده ولی مرتب بر ضد این مملکت و نظام حرف میزنه. ایا اگر نا امنی در کشور ایجاد شود اینان سایه امنی گیر خواهند اورد . ما همه سوار یک کشتی هستیم.در بی عدالتی برخی مسئولین هم شکی نیست
ناشناس۲۳۷۶۵۳۷۱۰:۳۰:۴۰ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
از نمونه های چند چهرگی نمایندگان امتیاز بگیر مجلس در ادوار مختلف می باشند دو نقطه کشور اگر فساد در آن باشد کشور رنگ اصلاح و رشد را نخواهد دید یکی آموزش و پرورش و دیگری مجلس که متاسفانه هر دو در کشور ما خیلی مسله دار هستند
ناشناس۲۳۷۶۶۱۵۱۱:۲۶:۰۷ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
ایشون به منتقدان واقعی نتاختند. دقیقاً توضیح دادند که ریاکاران را می‌گویند. استاد دانشگاه و مدیر بانک و… از منِ کارگر یا خونه‌نشین بیشتر برخورداره و نقشش هم مهم‌تره. پس اون باید بیشتر کار کنه و امید بده و در گرفتاری‌ها از خودش برای مردم بگذره، نه اینکه فریاد بزنه که بدبختیم و آزادی نداریم و اینجا هیچی درست نیست و…
سلگی۲۳۷۶۷۷۵۱۳:۰۹:۰۲ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
از شما سپاسگزارم .
ناشناس۲۳۷۶۶۳۵۱۱:۳۸:۵۱ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
منتقد؟ منتقد نیستید تخریب گر هستید وگرنه روزانه انتقاد می شود و جواب هم داده می شود ولو غلط یا درست
ناشناس۲۳۷۷۶۳۳۲۳:۳۴:۳۵ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
کسانی هستند دلسوز مردم و کشور و نظام که بیکارند . اینها برند کنار تا نیروی با انگیزه و مردم گرا ارباب رجوع رو به خوبی پاسخگو باشه
ناشناس۲۳۷۷۸۵۸۰۷:۰۶:۰۶ ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
این مقاله به کس خاصی اشاره نمی کند اگر شما اینگونه فردی هستید تقصیر نویسنده نیست خودتان را اصلاحکنید و اینقدرچند رو نباشید
ناشناس۲۳۸۰۴۰۰۰۲:۱۳:۱۷ ۱۴۰۰/۱۱/۱
اگر دقت کنید این متن شامل زاکانی هم می شود که در مناظرات طور ی حرف می زد که یک ضدانقلاب و تمام سی و دو سال دولت های را زیر سوال برد در حالی که خود ش مقصر و مسوول بوده و بیشترین فایده رو از نظام برده
ناشناس۲۳۸۰۴۰۱۰۲:۱۷:۵۹ ۱۴۰۰/۱۱/۱
زاکانی همه رفقا و داماد و ناتوان ها رو جمع کرده دورش . درود بر شرفت نظرم نسبت به نوشته الف مثبت شد
ناشناس۲۳۷۶۵۰۲۱۰:۰۹:۵۲ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
مشکل شما این است که تمام منابع ایران را متعلق به نظام‌ یا حتی مضیقتر به دولت مستقر می دانید و اگر کسی مثلا مخالف دولت است نباید از منابع کشور برخوردار باشد. برادر من منابع و ثروت ایران همانقدر متعلق به یک موافق دولت است که به مخالف دولت و ...
ناشناس۲۳۷۶۷۳۴۱۲:۴۹:۲۵ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
افرادی که بعد از انقلاب در پُست های مدیریتی و اجرایی بودند و حقوق های نجومی گرفتند و نتیجه عملکردشون افزایش فقر و فاصله طبقاتی و بیکاری و فساد و تبعیض و تورم در جامعه بوده فقط باید سکوت کنند.
ناشناس۲۳۷۶۸۶۳۱۴:۱۳:۳۱ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
فکر کنم شما مسأله رو اشتباه متوجه شدی!!!! نمیگه منتقدها از منابع کشور سهم ندارن که، میگه اگه منتقد هستن چرا دارن توی همون نظام کار می‌کنن، یا حداقل اگه دارن کار می‌کنن چرا هیچ کاری برای اصلاحش نمی‌کنن یا اصلا اگه خودشون باعث بوجود اومدن این وضع هستن دیگه به کی دارن انتقاد می‌کنن!!!! چرا اینقدر تلاش می‌کنی همه چیز رو یه طور دیگه متوجه بشی!!!
ناشناس۲۳۸۰۳۹۵۰۲:۰۴:۵۲ ۱۴۰۰/۱۱/۱
ز مثل زاکانی . ف مثل فساد. اینها کجا آن شهدای عزیز مثل سلمیانی و خرازی و همت و حججی بزرگ کجا. صد افسوس آقای زاکانی که اینقدر زود مردود شدی
ناشناس۲۳۷۹۴۰۶۰۴:۰۷:۵۲ ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
یعنی واقعا فکر کردید منظور این نویسنده این بوده که معلم هم حق انتقاد نداره؟!! یا فکر کردی منظورش از قبول نداشتن نظام، به صرف انتقاد از نظام هست؟؟ منظورش مخالفانی هست که از نظام بهره مندند و سلامت ندارند مثلا از کار می دزدند و خودشون مقصرند در فساد به وجود اومده. یا خودشون مدعی اسلام اما مثلا بچه هامون سوییس هستند مثل آقای ز. چون گفته کسی می دونه اعتراض و نقد کنه که خودش سالم باشه و در وضع فعلی نقش و تقصیری نداشته. کمی دقت کن برادر
ناشناس۲۳۷۶۵۰۳۱۰:۱۰:۰۲ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
این نگاه از بالا به پایین که مملکت مال ماست مردم نانخور ما هستند از کجا اب میخورد؟!
ناشناس۲۳۷۶۵۰۴۱۰:۱۰:۴۴ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
میشود اندکی صداقت داشت و در مقابل این همه ناهنجاری های مادی و فرهنگی که جامعه را فرا گرفته بی تفاوت ماند . اگر جسارت دفاع از حق گویان را ندارید خاک بر چشم ایشان نپاشید .
ناشناس۲۳۷۶۸۸۸۱۴:۲۴:۰۶ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
اول افراد نامحرم که عامل دشمن هستند و در حکومت رخنه می کنند برای گروگانگیری تا مردم را عصبانی کنند باید جلوگیری شود
ناشناس۲۳۷۶۵۲۰۱۰:۱۷:۴۸ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
چند چهره گی ،منتقد و مدافع نمی‌شناسه ،اگه میخوای حرفت خریدار داشته باشه از هر دو طرف بنویس،به قول معروف :چون اره مباش و جمله زی خود متراش
ناشناس۲۳۷۶۶۳۹۱۱:۴۱:۴۱ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
آن طرفی که شما می گویی دنبال زدن ایران هستند و نباید مماشات کرد
حسن۲۳۷۶۵۴۲۱۰:۳۸:۲۳ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
با تهمت و طعنه زدن به منتقدان مشکلی حل نمی شود. اگر ساکت کردن منتقدان راه حل مشکلات بود کره شمالی بهشت روی زمین می بود!
ناشناس۲۳۷۶۶۳۸۱۱:۴۰:۵۷ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
ولی خوب بلد هستید برای تطهیر دشمن هوای هم داشته باشید و با آدرس غلط پشت کلمه انتقاد قایم شوید!
ناشناس۲۳۷۶۶۴۵۱۱:۴۷:۳۷ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
لیبرال های غربگدا در 43 سال گذشته مملکت را به قهقرا بردند و فقر و محرومیت را در کشور توسعه دادند حالا منتقد نظام شده اند !
حسین۲۳۷۶۶۵۷۱۱:۵۵:۳۸ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
تاختن برمنتقدان چیزی رو درست نخوهد کرد
ناشناس۲۳۷۶۷۲۷۱۲:۴۶:۲۳ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
روحانی چرا به منتقدین دلسوز کشور بارها توهین کرد ؟!
ناشناس۲۳۷۶۹۰۶۱۴:۳۴:۱۱ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
البته اگه از تحریف سخنان روحانی بگذریم، عمل بد ایشون توجیهی برای خوب بودن دیدگاه نویسنده نیست.
ناشناس۲۳۷۶۹۰۸۱۴:۳۵:۵۹ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
در مورد چند چهره گی جناحین هم بنویسید!
ناشناس۲۳۷۶۹۹۶۱۵:۵۸:۴۲ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
كاملا با نظر نويسنده موافق هستم. رژيم شاه هم از ناحيه حقوق بگيران خودش اسيب ديد كساني كه حقوق دولتي ميگرفتند ولي اعتصاب ميكردند و امثالهم.
كاوه۲۳۷۷۲۱۷۱۸:۳۲:۳۴ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
رياكاري خوب نيست . يك فردي كه تا مقام دارد مي خورد و مي خوراند و خودش را مي بندد و سپس به محض بركناري از مقام و بريده شدن رانتش شروع به بد و بيراه گفتن به مقامات مي كند بايد بداند كه خودش مقصر تيره روزي هاي امروز جامعه بوده است .
ناشناس۲۳۷۷۲۳۸۱۸:۵۲:۳۲ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
کشور سال‌های سال است که بدست برخی افراد قدرت جاه طلب اداره می‌شود وگرنه این مردم بیش از این حقشان بود که جوانانش فقط حسرت یک آینده خوب را در خارج از کشور ببینند ایکاش روزی به این سوال پاسخ داده شود.
ناشناس۲۳۷۷۲۷۴۱۹:۱۹:۵۹ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
واقعا نویسنده این مقاله صحیح گفتند مصداق بارز آن اصطلاح طلب ها و خانواده معزز آقایان زاده های ازما بهتران هم هستند نهضت اسلامی را به بیراهه کشیدند هزاران فساد و مال اندوزی و بی عدالتی رو هدیه مردم نمودند
علیرضا عارفی نیا۲۳۷۹۴۰۵۰۴:۰۲:۳۲ ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
در عجب از این همه برخورد غارتگرانه با متن که مثل دزدانی که فرصت ندارند حمله کرده و هر چیزی که دم دستشان رسیده برداشت می کنند. نویسنده هرگز نگفته هرکس کارمند است، نباید انتقاد داشته باشد. گفته حتی خوب است نقد اینان به شرطی که خود در پیدا شدن وضع موجود مقصر نباشند . نویسنده از چند رویی انتقاد کرده نه از منتقد خصوصا منتقدی که وامدار نظام نیست . چرا این قدر دیکتاتور با نام برخورد کردید خیلی از دوستان کامنت گذار
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. واکنش کیهان به سخنان جدید سیدحسن خمینی/ دفاعیات میرسلیم از خودروسازان داخلی/ روایت خطیب‌زاده از پیشنهاد ایران برای ادامه مذاکرات وین

   2. وقتی در اولین روز آزادسازی قیمت‌ها، تریلی حامل روغن نباتی چپ می‌کند!

   3. آخرین تصویر از پیکر مطهر عالم ربانی آیت الله فاطمی‌نیا در بیمارستان

   4. خودروهایی عجیب و دفاعی عجیب تر!

   5. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

   6. امیدی که در عربستان ناامید شد

   7. از اعتراض تا آشوب

   8. ساده انگاری در گذار از اقتصاد رانتی

   9. صفر تا ۱۰۰ ماجرای تجمع رانندگان اتوبوس؛ از توضیحات زاکانی تا فیش‌های حقوقی رانندگان

   10. معادله برجام و مذاکرات وین دقیقا در چه نقطه ای است؟

   11. درخواست یارانه ای مهم مجلس از دولت/ فعلا به همه یارانه بدهید

   12. اعزام موشک‌های اتمی روسیه به مرز با فنلاند

   13. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

   14. وحیدی: اصلاح یارانه‌ها به نفع مردم است/ واکنش شمخانی به اعتراضات مردم درباره گرانی‌ها/ وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت افزایش یافته است

   15. فاصله این طرف تا آن طرف جاده مخصوص چقدر است؟!

   16. گوشت مرغ به زیر ۴۵ هزار تومان رسید!

   17. وزیر کار امشب پاسخ می‌دهد

   18. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

   19. فکری برای این قشر حقوق‌بگیر کنید

   20. وحشیانه‌ترین آدم‌‌کشی در آمریکا همراه با پخش زنده ۱۸+

   21. روایت یک عکس متفاوت از مرحوم فاطمی نیا

   22. بانک ها؛ عامل شکل گیری ثروت های نجومی در جامعه

   23. قیمت‌ها در آینده کاهش می‌یابد

   24. دومین پسر «ایران» تلف شد

   25. چرا این زرنگ ها تمام نمی شوند؟!

   ابر آروان

   آخرین عناوین

   بلیط هواپیما