ادعای تغییرات چشم‌گیر در نتیجه انتخابات عراق در صورت بازشماری آرا

گروه جهان الف،   4000901130

یک عضو ائتلاف الفتح در پارلمان عراق گفت که در صورت بازشماری کلی آراء انتخابات اخیر عراق، نتایج اعلامی را دگرگون خواهد کرد و بسیاری از پیروزها، بازنده انتخابات می‌شوند.

ادعای تغییرات چشم‌گیر در نتیجه انتخابات عراق در صورت بازشماری آرا

 «علی الفتلاوی» عضو ائتلاف الفتح عراق گفت که فرایند بازشماری کلیه صندوق‌های رأی، «معادله را دگرگون می‌کند» و با تغییر چشم‌گیر نتیجه موجب می‌شود که بسیاری از برندگان کنونی انتخابات به بازنده تبدیل شوند.

به گزارش فارس، وی امروز در گفت‌وگو با شبکه «رووداو» تصریح کرد که پس از بازشماری جزئی آراء از سوی کمیساریای انتخابات پس از شکایات ارائه شده از سوی چارچوب هماهنگی و سایر احزاب معترض که احساس می‌کردند مورد ظلم قرار واقع شده‌اند و آرای آنها مصادره شده، شانس‌های جدید و نزدیک به برنده شدن برخی از نامزدها به وجود آمد.

 الفتلاوی افزود: در صورت بازشماری کلیه صندوق‌های رأی‌گیری، شانس ائتلاف الفتح بیشتر از سایرین است. گواه این امر، کسب سه کرسی جدید برای الفتح از شش کرسی تغییر یافته در پارلمان، پس از بازشماری دستی برخی صندوق‌های رأی‌گیری به دنبال شکایت و اعتراض گروه‌های سیاسی معترض به نتایج، است. 
 
 این عضو ائتلاف الفتح تصریح کرد که در صورت بازشماری جامع، شانس‌ها بیشتر و بیشتر خواهد بود و سنجش‌های صورت گرفته تغییر خواهد کرد. بسیاری از برندگان، بازنده و بسیاری از بازندگان، پیروز خواهند شد. ضمن این‌که بازشماری کلی آراء بسیاری از حقایقی را که کمیساریای انتخابات پنهان کرده بود روشن خواهد کرد.

کمیساریای انتخابات عراق امروز دوشنبه آخرین اخبار مربوط به شکایتها از نتایج انتخابات را منتشر و اعلام کرد که پس از بازبینی در همه شکایاتی که به سازمان قضایی انتخابات ارسال شده است، شورای کمیساریای انتخابات، در جریان آخرین تحولات انتخابات قرار گرفت و آراء‌ برخی حوزه‌ها باطل شد.

بر اساس این گزارش، هزار و ۴۳۶ شکایت به نتایج انتخابات ثبت شده است که به هزار و ۴۱۵ مورد، پاسخ داده شده است. ۲۱ قرار مربوط به شورای کمساریای انتخابات، نقض شد که ۱۵ مورد از آن به خاطر عوامل اجرایی بود که در پی آن، کمیساریا ملزم شد آراء حوزه‌های انتخاباتی را که درباره آن اعتراض وجود دارد، به صورت دستی، شمارش کند.

در این بیانیه آمده است، شش شکایت نیز به خاطر عوامل حقوقی و فنی پذیرفته شده که بر اثر آن، نتایج برخی از حوزه‌های رأی‌گیری ابطال گردید.

در همین ارتباط، «عماد جمیل محسن» عضو کمیسیون انتخابات عراق شامگاه یکشنبه گفت که شکایت‌های دریافت شده تاثیر زیادی بر نتیجه انتخابات داشته و تصمیم هیأت قضایی برای ابطال آرای برخی حوزه‌ها، نتیجه را در برخی مناطق تغییر داده است».

امروز «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح از ابطال آرای ۱۸ درصد حوزه‌‌های رأی‌گیری به دستور کمیساریای عالی انتخابات عراق خبر داد و طی بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اساس تصمیم هیأت قضایی (زیر مجموعه کمیساریای عالی انتخابات) آرای ۶۰۰۰ حوزه رأی‌گیری که رأس ساعت شش درب‌های خود را نبسته بودند، باطل اعلام شده است. همچنین آرای ۴۰۰۰ حوزه نیز به دلیل تکراری بودن اثر انگشت‌ها ابطال شده و در مجموع ۱۰۰۰۰ حوزه رأی‌گیری یعنی ۱۸ درصد مجموع حوزه‌ها (تعداد کل ۵۵ هزار حوزه) فاقد اعتبار است.

به گفته رئیس ائتلاف الفتح این اعداد و ارقام بسیار قابل توجه و تأثیرگذار است و به نوبه خود می‌تواند اثر بالایی بر نتیجه انتخابات داشته باشد.

وی دیروز نیز با اشاره ضمنی به احتمال ابطال انتخابات گفته بود که شکایت ارائه شده از سوی ائتلاف الفتح به دادگاه فدرال در روز پنجشنبه پیش، دارای ادله کافی برای ابطال و لغو نتایج انتخابات است.

تعدادی از شهرهای عراق نیز از پس از اعلام نتیجه اولیه شاهد تظاهرات‌های متعدد در اعتراض به نتیجه انتخابات بودند به‌نحوی که معترضان خواستار شمارش دستی کلیه آراء شدند چراکه معتقد بودند در شمارش الکترونیکی آراء، دستکاری صورت گرفته است.

شمارش آرا در انتخابات عراق به صورت الکترونیک انجام شد؛ اما کمیساریای عالی مستقل انتخابات در روز انتخابات نیز اعلام کرد به منظور اطمینان از نتایج شمارش الکترونیک، آراء برخی مراکز را به قید قرعه به صورت دستی شمارش خواهد کرد و با شمارش الکترونیکی آراء مقایسه خواهد کرد.

پس از شمارش دستی آراء در این شعب اخذ رأی، کمیساریا از انطباق کامل شمارش آرای دستی و الکترونیکی خبر داد؛ مسئله‌ای که با اعتراض مجدد ائتلاف‌های‌ سیاسی و طرفداران آن‌ها همراه شد.

برخی سیاستمداران عراقی نیز با تایید نفوذ امارات، انگلیس و آمریکا در انتخابات اخیر این کشور، فرضیه دستکاری و دخالت این طرف‌های خارجی در نتایج انتخابات پارلمانی اخیر را تأیید کردند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 2. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 3. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 4. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 5. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

 6. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

 7. پلیس و «زرنگ‌بازی»های ما !

 8. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

 9. آنچه بعد از درگذشت رفسنجانی رخ داد

 10. رئیس کل بانک مرکزی:  وضع اقتصادی خوب نیست اما رو به بهبود است

 11. برنامه ۲۵ ساله ایران و چین، مبتنی بر مشارکت برد-برد

 12. متهمان جدید بازنشدن ایربگ‌ها

 13. دلایل سازمان سنجش برای برگزاری مجدد کنکور از دانشجویان قانونی نیست

 14. شکستن سکوت استراتژیک حزب الله در برابر عربستان

 15. عیادت معاون رئیس‌جمهور از نادر طالب‌زاده

 16. مقایسه قیمت خودروهای SUV در چین و ایران

 17. میزان باروری در ایران رو به کاهش/ پنجره جمعیتی هنوز باز است

 18. چه سقفی ساختن!!

 19. محمدرضا یزدانی خرم درگذشت

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. ارز ۴۲۰۰ تومانی؛‌ بودنش یک دردسر، نبودنش هزار و یک دردسر !

 4. توضیح شهردار مشهد درباره حقوق ۵۰ میلیونی

 5. بخت خانه دار شدن را از مجردها نگیرید

 6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 7. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 8. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 9. کارشناس هسته‌ای: هدف دیپلمات کره‌ای از حضور در وین فریب ایران بود

 10. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 11. به رگبار بستن خانه‌ای در ایذه با کلاشینکف

 12. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 13. ارتفاع پست !

 14. ضرغامی بر مزار شجریان

 15. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 16. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 17. مضحکه نوبل؟!

 18. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 19. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 20. آیا اصلاح‌طلبان رادیکال در اندیشه آشوبند؟!

 21. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 22. عطریانفر: اصلاحات ساختاری، تصویری از براندازی است/ حواشی مسئولیت جدید علی‌عسگری/ جهانگیری؛ انزوا یا بازگشت به سیاست؟

 23. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

 24. از «منهای برجام» تا «برجام پلاس» ؛ سناریوهای محتملِ سرنوشت مذاکرات وین

 25. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما