تخت روانچی: رژیم صهیونیستی به اشغال جولان سوریه پایان دهد

گروه جهان الف،   4000806025

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل ضمن تأکید بر این‌که نیروهای خارجی اشغالگر و ناخوانده باید بدون هیچگونه پیش شرط یا تأخیر بیشتر از آن کشور خارج شوند، گفت: شورای امنیت باید رژیم اسرائیل را وادار کند به اشغال جولان سوریه پایان داده و تجاوزات به سوریه را فوراً متوقف کند.

تخت روانچی: رژیم صهیونیستی به اشغال جولان سوریه پایان دهد

به گزارش فارس، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک در نشست روز چهارشنبه پنجم آبان ماه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص بررسی تحولات  خاورمیانه: موضوع سیاسی - بشردوستانه سوریه شرکت کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدا از تلاش‌های «گیر پدرسون» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه در برگزاری ششمین جلسه کمیته قانون اساسی سوریه تشکر و از اولین نشست رو در روی رؤسای مشترک این کمیته استقبال کرد و گفت: این موضوع در کنار رایزنی‌های اعضای کمیته در مورد برخی عناصر قانون اساسی، پیشرفت قابل توجه و دلگرم کننده‌ای است.

تخت روانچی اضافه کرد: همانطور که در نشست اخیر نمایندگان اعضای روند آستانه با پدرسون در ژنو تأکید شد، ما همچنان به تشویق رؤسای مشترک کمیته به تعامل سازنده و همکاری مبتنی بر روحیه انعطاف و مصالحه ادامه خواهیم داد.

* کمیته قانون اساسی سوریه باید بدون هیچگونه دخالت و فشار خارجی به کارش ادامه دهد

نماینده ایران مجددا تأکید کرد که کمیته باید بدون هیچگونه دخالت و فشار خارجی به کار خود ادامه دهد و افزود: تعیین هرگونه مهلت ساختگی برای پایان فعالیت کمیته یا هر شرایط دیگری از این نوع، بر کار کمیته تأثیر منفی خواهد گذاشت و بنابراین باید از آن اجتناب شود. در نهایت، باید اطمینان حاصل شود که این یک روند سیاسی واقعاً به رهبری سوریه، متعلق به سوریه و تسهیل شده توسط سازمان ملل متحد است.

تخت روانچی یادآور شد: البته برای تکمیل کار کمیته باید تلاش‌های جدی در زمینه‌های دیگر نیز صورت گیرد. اولاً، اشغال بخش‌هایی از سوریه توسط نیروهای خارجی باید پایان یابد. بر این اساس همه نیروهای خارجی اشغالگر و ناخوانده باید بدون هیچگونه پیش شرط یا تأخیر بیشتر از آن کشور خارج شوند.

* شورای امنیت رژیم اسرائیل را وادار کند به اشغال جولان سوریه پایان دهد

وی افزود: در این زمینه شورای امنیت باید به مسئولیت خود عمل و رژیم اسرائیل را وادار کند به اشغال جولان سوریه پایان دهد و تجاوزات خود به سوریه را نیز فوراً متوقف کند.

این دیپلمات ارشد ایرانی تجاوزات و اقدامات بی ثبات کننده رژیم اسرائیل را نقض آشکار حقوق بین‌الملل خواند که صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را نیز تهدید می‌کند.

تخت روانچی ادامه داد: ترور ۱۶ اکتبر ۲۰۲۱ مدحت صالح، شهروند سوری، در داخل سوریه توسط تک تیراندازان اسرائیلی از جولان اشغالی از آخرین اقدامات ماجراجویانه اسرائیل است. ما این اقدام جنایت‌بار و همچنین تمام نقض‌های حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه توسط رژیم اسرائیل را محکوم و بر حق ذاتی سوریه در دفاع از خود در زمان و مکان مناسب به انتخاب آن، تأکید می‌کنیم.

وی افزود: ما همچنین حمله تروریستی ۲۰ اکتبر دمشق را که جان ۱۴ نفر را گرفت و چند نفر دیگر را مجروح کرد، محکوم می‌کنیم. اینگونه اقدامات تروریستی بار دیگر تاکید می‌کند که مبارزه با همه گروه‌های تروریستی باید بی وقفه ادامه یابد. ما همچنین فعالیت‌های جدایی طلبانه یا ابتکارات نامشروع خودگردانی در سوریه را رد و هرگونه تلاش برای حمایت از آنها را محکوم می‌کنیم. 

* اختصاص کمک‌های بشردوستانه بیشتر به سوریه

به گزارش فارس، مجید تخت روانچی اضافه کرد: با توجه به وضعیت وخیم بشردوستانه در سوریه، باید تلاش‌های بیشتری برای کاهش رنج مردم نیازمند سوریه از جمله از طریق عدم برخورد سیاسی با ارائه کمک‌های بشردوستانه و حمایت از بازسازی سوریه صورت گیرد. امیدواریم رویکرد مثبت اخیر برخی کشورها به تسریع در بازسازی سوریه و بازگشت تعداد بیشتری از پناهندگان و آوارگان کمک کند.

نماینده ایران در سازمان ملل بیان کرد: در این زمینه، ما خواستار اجرای کامل و موثر قطعنامه ۲۵۸۵ هستیم که طبق آن شورای امنیت از همه کشورهای عضو خواسته است گام‌های عملی برای رسیدگی به نیازهای فوری مردم سوریه بردارند. یکی از این «گام‌های عملی» می‌تواند لغو تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه باشد.

وی خاطرنشان کرد: تحریم‌های یکجانبه فقط برای مجازات جمعی کل یک ملت مورد استفاده قرار می‌گیرد و غیرقانونی و غیرانسانی هستند و باید علیه تمام کشورهای هدف، از جمله سوریه لغو شود. تحریم‌ها نه تنها رنج مردم سوریه را افزایش می‌دهد، بلکه بر فعالیت‌های سازمان ملل و همچنین سازمان‌های بشردوستانه بین‌المللی و ملی در آن کشور نیز تأثیر نامطلوب می‌گذارد.

نماینده ایران در سازمان ملل افزود: ما همچنین خواستار اختصاص کمک‌های بشردوستانه بیشتر به سوریه و همچنین شفافیت بیشتر در کمک رسانی فرامرزی به آن کشور و اطمینان از این‌که کمک‌های وارد شده به سوریه از آن طریق به نیازمندان واقعی می‌رسد و به دست گروه‌های تروریستی نمی‌افتد، هستیم.

تخت روانچی در پایان بیان کرد: ما مجدداً موضع اصولی خود را تکرار می‌کنیم که بحران سوریه باید به صورت مسالمت آمیز و طبق اصول حقوق بین‌الملل به ویژه احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی دولت‌ها، عدم مداخله و عدم دخالت در امور داخلی یا خارجی آنها و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی حل شود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  9. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  10. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  11. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  16. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  17. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  18. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  19. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  20. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما