بایسته های سفرهای استانی رئیس جمهور

گروه سیاسی الف،   4000721094 ۲۴ نظر، ۴۷ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس دولت سیزدهم از آغاز به کار خود ۶ سفر استانی را با مصوبات زیادی به اتمام رساند اما برای بی‌اثر نشدن این سفرها لازم است در ادامه مسیر کاری این دولت چند نکته را پیرامون سفرها مدنظر قرار دهد. 

بایسته های سفرهای استانی رئیس جمهور

به گزارش پایگاه خبری الف،‌ سید ابراهیم رئیسی در مدت قریب به 40 روز از اولین روزهای کاری دولت سیزدهم به 6 سفر استانی رفت. همین امروز که این گزارش منتشر شده رئیسی جمهور در هفتمین سفر استانی خود در استان فارس به سر می برد.

رکوردی تاریخی در دولت سیزدهم که بسیاری از مردم را به یاد سفرهای استانی محمود احمدی نژاد، رئیس دولت نهم و دهم انداخت. هرچند آنها که روزهای ابتدایی انقلاب اسلامی را به یاد دارند می‌گویند در دوران شهید رجایی هم سفر به استان‌های مختلف و محروم کشور وجود داشت و این سنت از آن دوران به عنوان یک افتخار برای نظام جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت. 

رئیسی هم در این سفرها با الگو گرفتن از کارگزاران انقلابی که قصدشان خدمت به محرومان بود تلاش کرده است سنت دیدار چهره به چهره با مردم و لمس مشکلات مردم مناطق محروم را به عنوان یک مقام عالی اجرایی مجدد احیا کند. سنتی که در 8 سال گذشته و در دوران دولت یازدهم و دوازدهم کمتر به آن توجه شد.

سفرهای استانی رئیسی از جهت سرزده بودن و تشریفات کمتر مورد توجه بسیاری از طیف‌های انقلابی قرار گرفته هرچند از نگاه برخی منتقدان وی همین سفرها نیز با طرح ایرادها و اشکالاتی مواجه شده است و به‌نظر می‌رسد اگر در آینده این سفرها در آینده با دستاوردهای ملموس و پروژه‌های فعال و واقعی مواجه نشوند می‌تواند به حربه‌ای علیه دولتمردان سیزدهم مبدل شود. 

بنابراین شایسته است این اقدام رئیس جمهور ایران در خصوص احیای سنت سفرهای استانی که مورد توجه مقام معظم رهبری هم قرار گرفته است با درنظر گرفتن اصلاحاتی در آینده به شکل بهتری دنبال شود. 

پیشنهادهای زیر نمونه ای از مواردی است که ممکن است برخی از آنها مورد توجه تیم دولت نیز باشد اما یادآوری شان لازم می‌نماید:‌

1- قبل از شروع هر سفر، از سوی کارشناسان و مشاوران رئيس جمهور و کارشناسان آشنا به مشکلات آن استان‌ها، فهرستی از مشکلات تهیه شود تا در این سفرها وقت رئیس جمهور صرف برشمردن مشکلات نشود و ایشان نسبت به موضوعات مطرح شده آمادگی ذهنی و فکری داشته باشد. 

2- قبل از سفر و حین این سفرها مشاوران امین و آگاه رئیس جمهور راه‌حل‌های مشکلات را مدنظر داشته باشند و شنیدن مشکلات مردم همراه با مطرح کردن چاره آنها به مردم صورت گیرد. 

3- تیم همراه رئیس جمهور محترم و مشاوران ایشان قبل از سفر فهرستی از طرح‌های نیمه تمام و یا به سرانجام نرسیده تهیه کنند و این سفرها با برنامه‌ریزی برای اتمام طرح‌ها به شکل واقع‌بینانه صورت گیرد و سررسیدی برای اتمام طرح‌ها به مردم استان اعلام شود. 

4- رئیس جمهور محترم به کمک وزیران مربوطه، استانداران و البته مشاوران‌ خود از منابع تخصیص یافته برای هر استان و طرح‌های مربوطه آگاهی کامل حاصل کنند تا وعده‌های داده شده در بستر زمان با شکست و تعطیلی پروژه مواجه نشوند. 

5- از آنجایی که وعده رئيس جمهور به مردم، قول و وعده نظام جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود، شایسته است ایشان برای راضی کردن دل مردم استان‌ها حتی با نیت خیرخواهانه وعده‌ای ندهند که در عمل مسئولان استانی برای تامین منابع آن یا دلایل قانونی و قابل توجیه دیگری با مشکل مواجه شوند.

6- رئيس جمهور محترم قبل از سفر به استان‌ها ستادی را در دولت تشکیل دهند که مسئول پیگیری وعده‌های دولت سیزدهم و دولت‌های پیش از آن باشند و این ستاد پیگیر پیشرفت پروژه‌ها و فعال بودن یا تعطیلی آنها در هر استان باشند و گزارش مستقیم عملکردشان را تقدیم رئیس قوه مجریه کنند. 

7- چنانچه رئیس جمهور محترم در آینده برای اجرای پروژه‌هایی که در سفرهای استانی وعده داده اند با افرادی برخورد کردند که کارشکنی می‌کنند و از پیشرفت پروژه‌ها به بهانه‌های غیر قابل قبول جلوگیری می‌کنند بدون هیچ ملاحظه‌ای آن افراد را به دستگاه قضایی معرفی کنند و برای این منظور با مردم صادق باشند. 

8- از آنجایی که شروع به کار هر دولت با عزل و نصب برخی مسئولان، کارگزاران و استانداران همراه است، شایسته است رئيس جمهور ضمن تسریع در عزل و نصب‌ها برای صندلی‌های خالی دولت، سفر به استان‌هایی را در اولویت بگذارند که استانداران و مقامات اجرایی آن قرار است با این دولت همکاری چهارساله داشته باشند و مسئولانی در راس امور نباشند که به مقام‌شان نگاه موقت دارند.

9- رئیس محترم جمهور سامانه‌ای را ایجاد کنند که در آن وعده‌های دولتمردان در ادوار مختلف برای هر استان و شهر معلوم باشد و ضرب‌الاجل اجرای برنامه‌ها و طرح‌ها نیز در آنها درج شود. علاوه‌بر این گزارش پیشرفت این وعده‌ها نیز به مردم ارائه شود و اگر دولتمردان در هر سطحی در اجرای پروژه‌ای بدون دلیل موجه و قانونی کوتاهی کردند به نحو مقتضی خسارت مردم جبران شود. 

پایگاه خبری الف، یکبار دیگر علاوه بر قدر دانستن امر احیای سفرهای استانی رئیس جمهور و سرزدن به مناطق حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیر رسمی در استان‌های مختلف به دور از تشریفات و توام با هزینه‌های کم،  از کلیه مخاطبان خود دعوت می‌کند ذیل همین گزارش پیشنهادات سازنده‌شان را خطاب به رئیس دولت سیزدهم مطرح کنند. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۴۰۲۱۷۰۹:۲۷:۵۳ ۱۴۰۰/۷/۲۲
هزینه هر سفر رییس جمهور شامل هزینه رفت و آمد هیئت همراه، تدارکات محلی... چه قدر است؟ هدف این سفرها چیست؟ چند درصد از قولها و وعده های اینگونه سفرها اجرایی می شوند؟
ناشناس۲۲۴۰۵۷۹۱۴:۴۶:۵۵ ۱۴۰۰/۷/۲۲
هزینه تمام این سفرها از سفرهای اروپایی تیم مذاکره کننده برای برجام نافرجام کمتر میشه!! اون که به نتیجه نرسید ببینیم این به نتیجه می‌رسه!!
ناشناس۲۲۴۰۵۸۱۱۴:۴۷:۱۴ ۱۴۰۰/۷/۲۲
به شما چه هزینه اش چقدر است . هزینه اش از حرفهای مفت دولت قبل کمتر است
ناشناس۲۲۴۰۶۵۶۱۶:۰۵:۰۷ ۱۴۰۰/۷/۲۲
همانطور که شانگهای مثمر ثمر خواهد بود، سفرهای استانی هم مثمر ثمر خواهد بود!
ناشناس۲۲۴۰۷۰۳۱۶:۴۸:۵۲ ۱۴۰۰/۷/۲۲
خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی نوشت: ایران احتمالا امسال 8 میلیون تن گندم وارد خواهد کرد که رقمی بی سابقه محسوب می شود و در شرایط تحریم و کمبود منابع ارزی، اقتصاد این کشور را به شدت تحت فشار قرار خواهد داد.
ناشناس۲۲۴۰۲۱۹۰۹:۲۹:۱۲ ۱۴۰۰/۷/۲۲
بهتر است رییس جمهور تنها برای افتتاح طرحهای عظیم و ملی به سفر استانی بروند.
ناشناس۲۲۴۰۵۷۰۱۴:۴۲:۲۱ ۱۴۰۰/۷/۲۲
یعنی رئیس جمهوری که ۱۸میلیون رای آورده الان باید به نظر شما که اصلا رای ندادی گوش کنه!؟!؟
ناشناس۲۲۴۰۵۸۷۱۴:۵۲:۲۱ ۱۴۰۰/۷/۲۲
مردم میخواهند رئیس جمهور محبوب خود را از نزدیک بینند انوقت برخی دنبال طرحهای عظیم میگردند
ناشناس۲۲۴۰۶۹۸۱۶:۴۵:۵۵ ۱۴۰۰/۷/۲۲
رئیس اتاق ایران: سهم ایران از اقتصاد جهانی نسبت به ۴۰ سال قبل نصف شده است.
ناشناس۲۲۴۰۲۲۲۰۹:۳۱:۴۴ ۱۴۰۰/۷/۲۲
اگر قرار است که رییس جمهور به طور هفتگی به استانهای کشور سفر کند، پس استاندار، فرماندار.... چه کاره هستند؟
ناشناس۲۲۴۰۵۷۴۱۴:۴۳:۱۹ ۱۴۰۰/۷/۲۲
رئیس جمهور با سفرهای استانی، نظارت میدانی بر کار استانداران انجام میده!!
ناشناس۲۲۴۰۲۲۸۰۹:۳۶:۴۳ ۱۴۰۰/۷/۲۲
مردم عملکرد و بهبودی اوضاع معیشتی..... را از مسئولان طلب می کنند. وعده و وعید بی عمل تنها مردم را ناامیدتر و ناراحت تر می کند.
مسافر۲۲۴۰۳۰۱۱۰:۴۲:۲۶ ۱۴۰۰/۷/۲۲
این سفرها خوب است ولی به شرطی که نتیجه هم داشته باشد. متاسفانه در دولتهای قبلی هیچ چیزی جز وعده وعید باقی نماند. ريیس جمهور بهتر است به وضعیت کلی مملکت برسد
ناشناس۲۲۴۰۳۲۳۱۱:۱۶:۲۲ ۱۴۰۰/۷/۲۲
سفرهای استانی و شهرستانی برای مردم آب و نان و معیشت نمیشود
ناشناس۲۲۴۰۵۶۱۱۴:۳۷:۵۴ ۱۴۰۰/۷/۲۲
یعنی اگه رئیس جمهور سفر نره آب و نان درست میشه؟ اگه میشد که تو ۸ سال پیش شده بود!!
ناشناس۲۲۴۰۳۲۶۱۱:۲۰:۰۷ ۱۴۰۰/۷/۲۲
آثار سفرهای استانی باید در سفره مردم نمایان باشد
ناشناس۲۲۴۰۳۲۹۱۱:۲۲:۳۳ ۱۴۰۰/۷/۲۲
میشه توی تهران نشست و مشکلات کل کشور را حل کرد . # مذاکره _ فوری
ناشناس۲۲۴۰۵۶۳۱۴:۳۸:۴۹ ۱۴۰۰/۷/۲۲
فکر کنم شما ۸ سال پیش رفتی توی غار، تازه اومدی بیرون از هیچی خبر نداری!!!!!
ناشناس۲۲۴۰۳۳۳۱۱:۲۸:۱۸ ۱۴۰۰/۷/۲۲
به جای سفرهای استانی به کشورهای به درد بخور دنیا سفر کنید در جهت تحکیم مناسبات و برداشته شدن تحریم ها
مصلح۲۲۴۰۳۵۳۱۱:۴۱:۲۰ ۱۴۰۰/۷/۲۲
رئیس جمهور محترم در هنگام تصویب پروژه ها نگاه کشوری داشته باشندو پروژه هایی را تصویب کنند که در کل کشور دارای مزیت و اولویت باشد.
ناشناس۲۲۴۰۵۶۸۱۴:۴۱:۱۵ ۱۴۰۰/۷/۲۲
با این حساب لوله کشی آب و برق و گاز و جاده ..... هیچکدوم نباید انجام بشه چون همه اینا منطقه‌ای هستن!! مثلا آب و فاضلاب اهواز و خوزستان چون کشوری نیست فعلا باید بره توی بایگانی!!!
ناشناس۲۲۴۰۴۵۶۱۳:۱۰:۰۶ ۱۴۰۰/۷/۲۲
سید محرومان ها کاری می کنه و نیاری به پیشنهاد و توصیه نداره.
عزیزپور از بابل۲۲۴۰۴۷۰۱۳:۲۴:۵۶ ۱۴۰۰/۷/۲۲
سلام،وقت بخیر،در مورد سفر های استانی رئیس محترم جمهور،چند نکته ضروری است که مستمر ادامه داشته باشد و آن جدول زمان بندی پروژه ها و وعده هاست.تاخیرات هر پروژه هر سه ماه در جرائد و سایت های رسمی و در صدا و سیماگزارش شود.به محض گزارش تاخیرات برنامه شتاب تهیه گردد تا جبران شود و در انتها ، پروژه، سر وقت تمام شود.این مسئولیت بعهده کنترل پروژه قوی است که یکی باید در خود دولت این تیم تشکیل شود.با احترام
ناشناس۲۲۴۰۷۳۷۱۷:۲۰:۲۸ ۱۴۰۰/۷/۲۲
سلام.وقت بخیر ، پیشنهادهایی که یادآوری کردید، خیلی خوبه ،اگر اجرایی بشه؛ و همین طور پیشنهادات دوستانی که دلسوز مردم هستند، اگه در توان دولت محترم و وزراشون باشه ، باتشکر

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

 2. بمب ساعتی که دولت قبل به ارث گذاشت

 3. سیف، رییس اسبق بانک مرکزی، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

 4. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

 5. ضرغامی: کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد اقوام را به وحدت برساند / پاسارگاد نمادی از مدنیت است

 6. اردوغان در کوچه بن بست

 7. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

 8. رونمایی غرورانگیز از دستیابی ایران به فناوری پرتاب سرد موشک‌های پدافندی

 9. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

 10. تکمله ای بر ماجرای اعتراف برجامی ظريف

 11. سرقت جواهرات یک زن به عنوان مامور تست کرونا

 12. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

 13. توقف حکم اعدام آرمان درآخرین ساعات

 14. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

 15. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

 16. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

 17. قالیباف با طرح صیانت مخالف است؟/ انتقاد یک نماینده از جلسات غیرعلنی مجلس

 18. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

 19. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

 20. پیام سفرهای منطقه ای امیرعبداللهیان

 21. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

 22. ایرانی‌ها بازهم بزرگ ترین خریداران خانه در ترکیه شدند! / خرید ۱۳۲۳ خانه در یک ماه

 23. متولیان سلامت چطور درباره آمار سرانه پزشک در ایران به خطا افتاده‌اند؟

 24. روایت پدر و پسر از کلیپ ساختگی سیلی به یک روحانی

 25. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

 2. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

 3. تکمله ای بر ماجرای اعتراف برجامی ظريف

 4. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

 5. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

 6. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

 7. قالیباف با طرح صیانت مخالف است؟/ انتقاد یک نماینده از جلسات غیرعلنی مجلس

 8. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

 9. پیام سفرهای منطقه ای امیرعبداللهیان

 10. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

 11. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

 12. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

 13. توئیت روحانی به مناسبت سالروز تاسیس شورای عالی امنیت ملی

 14. بایسته های سفرهای استانی رئیس جمهور

 15. جزئیاتی از فساد چندصدمیلیون‌دلاری دولت روحانی در واردات و تولید نهاده دام/ پای اقوام نزدیک وزرا درمیان است!

 16. لاریجانی پرونده چین را تحویل داد

 17. آزمون بزرگ طالبان

 18. تخلف وزارت علوم دولت روحانی در موضوع بورسیه‌ها محرز شد/معرفی روحانی و جهانگیری به عنوان مقصران پرونده به قوه قضاییه

 19. غریب آبادی خطاب به گروسی: فایده عضویت در ان.پی.تی چیست؟

 20. مخبر جایگزین لاریجانی در پیگیری توافق با چین شد؟/ مجلس به پایان انحصار وکالت و سردفتری رای داد/ روایت محمد قوچانی از نقش جدید روحانی در نظام

 21. طرح حقوق کاربران فضای مجازی در کمیسیون مشترک/ جلسات علنی خواهد بود؟

 22. یک تصمیم ضد رانت مجلس

 23.   محسن رضایی: اقتصاد کشور نیازمند جراحی های بزرگ است

 24. واگذاری پرونده چین و آینده سیاسی علی لاریجانی

 25. سخنی با قانون گذاران

آخرین عناوین