استاندار سیستان و بلوچیستان بومی یا غیر بومی؟واکنش نمایندگان و مردم به یک خبر

  4000620002 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

در حالی که استاندار سیستان و بلوچیستان هنوز انتخاب نشده، برخی رسانه ها بعد از جلسه عصر چهارشنبه هیئت دولت، مدرس خیابانی را بعنوان استاندار این استان معرفی کردند.

استاندار سیستان و بلوچیستان بومی یا غیر بومی؟واکنش نمایندگان و مردم به یک خبر

به گزارش خبرنگار الف، تا کنون فقط صادق خلیلیان بعنوان استاندار منتخب خوزستان از هیئت دولت رأی اعتماد گرفت.

هیئت دولت روز چهارشنبه 17 شهریور هم جلسه داشت اما در این جلسه استانداری انتخاب و معرفی نشد و دولت خبری هم در این زمینه اعلام نکرد.

اما بعد از جلسه هیات دولت،  برخی رسانه ها اعلام کردند که حسین مدرس خیابانی بعنوان استاندار سیستان و بلوچیستان انتخاب شده است.

در همین زمینه یکی از نمایندگان استان سیستان و بلوچیستان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر انتخاب استاندار سیستان و بلوچیستان گفت:  استاندار سیستان و بلوچیستان هنوز انتخاب و معرفی نشده است.

وی تاکید کرد: مدرس خیابانی گزینه مجمع نمایندگان استان برای تصدی استانداری نیست.

این نماینده استان سیستان و بلوچیستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدرس خیابانی بومی استان نیست، تصریح کرد: انتظار مجمع نمایندگان استان از وزیر کشور و هیئت دولت این است که فرد بومی برای استانداری این استان انتخاب و معرفی کنند.

وی افزود: بعد از انتشار این خبر  بسیار از مردم استان و حتی اعضای ستاد آقای رئیسی در استان با ما نمایندگان مجلس تماس گرفته و نسبت به انتخاب یک فرد غیر بومی برای استانداری گله می کردند و تاکید داشتند که استاندار ما حتما باید بومی باشد. البته خوشبختانه این خبر تا کنون صحت ندارد.

مدرس خیابانی مدیر« شرکت سرمایه گذاری «وامید» است. وی تیر ماه سال گذشته از سوی حسن روحانی رئیس جمهور وقت برای تصدی وزارت صمت به مجلس معرفی شد که مجلس به وی رای اعتماد نداد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۹۴۸۱۸۱۴:۵۴:۱۵ ۱۴۰۰/۶/۲۰
بنده بعنوان یک پزشک هفت سال در سیستان و بلوچستان کار کرده ام و به اوضاع فرهنگی منطقه واقفم. برخی مسئولین سیستانی با سوء استفاده از موضوع مذهب اما با دلایل قومی و نیت سوءاستفاده ، امکانات دریافتی را به عدالت تقسیم نمی کنند و به بهانه های مختلف از جمله در کرنا کردن بادهای صدو بیست روزه همه ی امکانات را به مناطق سیستان و زاهدان اختصاص میدهند. قرار دادن یک استاندار غیربومی یک راه حل منطقی برای رفع این تناقض اشکار است. بارها از دهان مردم بلوچ شنیده ام که دکتر جان، ما نمی گوییم استاندار یا مسئول بلوچ بگذارید، یک مسئول غیر بومی بگذارید تا عدالت رعایت شود. عدالت حق این مردم است تا آرامش برقرار شود.
ناشناس۲۱۹۴۸۷۱۱۵:۳۶:۲۱ ۱۴۰۰/۶/۲۰
کاش ایشان درباره فیش منتشره هم اظهار نظر کند
ناشناس۲۱۹۵۰۱۸۱۷:۴۵:۴۵ ۱۴۰۰/۶/۲۰
هیچ استاندار و مسئولی نباید بومی باشد باعث مشکلات بیشتری می شود . به مسئله قوم و قومگرایی و قبیله گرایی شدیدا دامن می زند . تقریبادر همه استانها چندین اقوام وجود دارد که اتفاقا هر یک از اقوام از چندین قبیله و قوم و گروه تشکیل شده اند . وهمیشه در استانها این امر که فلان مدیر یا استاندار از یک قبیله و قوم خاص هستند بحث ها و مشکلات زیادی درست کرده و باعث شکاف و اختلاف بیشتری شده . اصل شایستگی و پاکدستی و تخصص و تعهد باید باشد . این مباحث عهد قجری را رها کنید
ناشناس۲۱۹۵۰۲۷۱۷:۵۱:۴۰ ۱۴۰۰/۶/۲۰
کسانی که از بومی و غیر بومی بودن حرف می زنند فقط و فقط به دنبال منافع شخصی خود هستند . هیچ دلیل منطقی و علمی و دینی و حتی احساسی برای گزینش بومی وجود ندارد فقط یک سری دلایل سطحی وظاهربینانه گفته می شود .که فرد به منطقه بیشتر آشنایی دارد و تسلط دارند که هیچ وقت اثبات هم نشده در دنیای امروز یک فرد شایسته در کمترین زمان ممکن می تواند از افراد محلی و بومی بهتر منطقه تحت مدیریت خود را بشناسد
رضا۲۱۹۵۰۸۱۱۸:۴۲:۲۴ ۱۴۰۰/۶/۲۰
بومی گزینی یعنی به جای شایستگی شناسنامه راببین؛
ناشناس۲۱۹۵۰۸۶۱۸:۴۸:۲۷ ۱۴۰۰/۶/۲۰
دولت راه دور نره.بین نمایندگان ادوار می تونه آدم شایسته رو پیدا کنه هم بومی هم توانا.
ناشناس۲۱۹۵۲۶۴۲۲:۱۳:۳۲ ۱۴۰۰/۶/۲۰
کارآمدی مهمه.. بومی یاغیر بومی مهم نیست.. مگه بومی ها چه تاجی سرمردم سیستان و بلوچستان گذاشتند... شاید این بار یک غیر بومی کارآمدی بیشتری داشته باشه... مهم این که هم وطن باشه.... دوره قبیله گرایی گذشته کارآمدی مهمه
رسولی۲۱۹۵۲۷۷۲۲:۳۴:۱۲ ۱۴۰۰/۶/۲۰
موقعیت جغرافیایی و مرزی وزمینی این استان با همسایگان دارای مساحت و وسعت خوب و امتیازات و مشکلات حاد این مرزنشینان و بومیان که نیازمند توسعه و رسيدگی به مشکلات فوری به مردم این استان میباشد لذا به استاندار ویژه و کار آمد و توانمندی در اداره و دارای تجربه کار اجرایی در مناطق محروم نیاز دارد*
تورج ایرجی۲۱۹۵۳۹۶۰۱:۲۹:۵۶ ۱۴۰۰/۶/۲۱
سلام آقای مدرسی خیابانی فردی شایسته دقیق و بسیار کارآمد است ایشان روحیه مبارزه با فساد بی قانونی وتامین امنیت و مبارزه هوشمندانه متکی برفن آوری با قاچاق کالا داشته و حساسیت زاید الوصفی به دقت در کار و وفاداری در حسن اجرای برنامه و اشراف مناسب به منابع و بکارگیری آن دارند هر استان و یا مرکزی که ایشان را داشته باشد براستی که یک موهبت نصیبش شده است متاسفانه سیستم فرسوده و کدخدامنشانه با این افراد دچار تعارض منافع شخصی و گروهی و قومیتی میشوند..انشااله که همیشه موفق باشند ضمنا لازم به یادآوریست استانهای مرزی خصوصا مرزهای شرقی که تحت قاچاق پرخطر گسترده و حملات اشرار و درگیری ها در دوطرف مرز و مشکل حق آبه غیر ایرانی و تقسیم آب حتی شرب داخلی داشته و در برنامه ریزی مدیریت شده ملی قرار گرفته اند و تشتت اقوام و مذاهب آنهم از نوع نگران کننده(البته مدتیست کمتر خبر تاسفبار میشنویم) دارند طبق یک استراتژی کارآمد و دیرینه ، برای دوری از حاشیه ها و درگیری های قومیتی و استفاده لازم از توان فرامنطقه ای و نظارت و کنترل خارج از این فضا، بصلاح نیست بومی استان و ساکن با پیشینه شغلی بلند مدت استانی ، در محل مذکور باشند . مجمع نمایندگان میتوانند فردی متخصص و متعهد و خارج از چارت قومیتی و مذهبی و یا لااقل سکونت شغلی در منطقه یافته و به دولت محترم معرفی کنند.از متخصصین بومی در مشاوران و معاونتها و تیمهای اجرایی و دیگر تیمهای استانداری بصورت کارآمد و مستمر و تجمیعی و وحدت آفرین استفاده کنند. یاحکیم.
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. ایران کره جنوبی را شوکه کرد

 2. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

 3. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

 4. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

 5. اشتباه رئيسی در اردبیل

 6. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

 7. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

 8. اردوغان در کوچه بن بست

 9. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

 10. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

 11. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

 12. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

 13. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

 14. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

 15. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

 16. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

 17. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

 18. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

 19. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

 20. بزن بزن وسط زمین چمن؛ درگیری شدید در نیمه‌نهایی آسیا

 21. تصویری از تولیت آستان قدس رضوی در حال خرید میوه از بلوار هاشمی نژاد مشهد

 22. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

 23. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

 24. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

 25. دستور لغو استخدام دختر نماینده مجلس در وزارت نفت صادر شد

ابر آروان

آخرین عناوین