توکلی: با یک جناح نمی‌توان کشور را اداره کرد/ زمزمه ارائه سند تحول دولت توسط رئیسی/ چه کسی جانشین ظریف می‌شود؟

گروه سیاسی الف،   4000420025 ۴۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار فراوانی در رسانه ها منتشر می شود که دنبال کردن آنها حتی برای آنان که اهل مطالعه اخبار هستند کار را دشوار می‌کند. بسته خبری- تحلیلی الف با رصد اخبار و رویدادهای مهم، همچنین تحلیل های صورت گرفته در این زمینه مخاطبان خود را از مهمترین وقایع روز آگاه می‌کند.

توکلی: با یک جناح نمی‌توان کشور را اداره کرد/ زمزمه ارائه سند تحول دولت توسط رئیسی/ چه کسی جانشین ظریف می‌شود؟

آخرین آمار کرونا در ایران

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون ۴ میلیون و ۶۹۳ هزار و ۱۷۴ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۱۴۴ هزار و ۶۴۸ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۶ میلیون و ۸۳۷ هزار و ۸۲۲ دُز رسید.

از دیروز تا امروز ۲۰ تیرماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۷ هزار و ۶۶۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۸۲۱ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۳۷۳ هزار و ۴۵۰ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۵ هزار و ۸۵۹ نفر رسید.

آمار روزانه قربانیان کرونا در تهران به 100 نفر رسید

به گزارش فارس، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در صحن امروز شورا بیان داشت:متاسفانه به پیک پنجم کرونا رسیدیم که در حال رشد در تهران است و آمار قربانیان در تهران کم کم به مرز ۱۰۰ نفر در روز نزدیک می شود که نشان از عدم توجه به پروتکل های بهداشتی و توصیه های دلسوزانه مبنی بر کنترل دورهمی ها و فعالیت های دورهمی دارد که منجر به فاجعه خیز پنجم شده است.

هاشمی خاطرنشان کرد: لازم است در کنار پروژه داخلی نسبت به تامین واکسن از کشورهای خارجی هم اقدام شود؛ چرا که برخی کشورهای همسایه به مرز ۵۰ درصد واکسیناسیون رسیده اند و ما هنوز کمتر از ۵ درصد دنبال می کنیم و این می تواند خسارت های روانی و اقتصادی و انسانی ایجاد کند که به مراتب فراتر از هزینه های تامین واکسن از خارج کشور است.

بیشتر بخوانید:

عذرخواهی حریرچی از مردم

وزیر بهداشت: لزوم ایجاد اردوگاه‌ برای آوارگان افغانستان در مرز/درخواست از نیروهای مسلح، سپاه و بسیج

***

توکلی: با یک جناح نمی‌توان کشور را اداره کرد

احمد توکلی، با توجه به رویکرد تعاملی رئیسی در دوره انتقال درباره احتمال استمرار این رویکرد به ایران گفت: «من نسبت به این بدبین نیستم. اول اینکه همین رفتار در دوره انتقالی هزینه جابجایی را کم می‌کند و قدری سطح تنش را تعدیل می‌کند. دوم اینکه ما داریم از میان یک تجربه طولانی از این دست تنش‌ها به دولت سیزدهم می‌رسیم و اکثریت کشور فهمیده‌اند هزینه تنش‌های اضافی چقدر است. نکته مهم‌تر اما این است که برای توسعه و پیشرفت ما این کار ضروری است. درست است که خیلی‌ها صدای بلندی در دعواهای کشور دارند اما قاطبه نیروهای باتجربه و متنفذ سیاسی به این نتیجه رسیده‌اند که باید به سمت تعدیل اختلافات در داخل برویم و این برای اقتصاد و توسعه کشور هم بسیار ضروری است. من از مجلس پنجم این را گفته‌ام و معتقدم که یک جناح نمی‌تواند کشور را اداره کند و اگر چنین وضعی حاکم شود و آن را بپذیریم، توسعه را به تأخیر انداخته‌ایم...

بیش از هر چیز دیگری جناح‌های سیاسی خودشان، خودشان را تخریب و کمرنگ کرده‌اند و به خاطر برخی تعلقات بخشی از اعتماد عمومی را از دست داده‌اند. در ادوار اخیر دیگر اینها فقط یک اسم دارند، نه این طرف اصلاح‌طلب هستند و نه آن طرف اصولگرا. دیگر کیفیت ندارند. یعنی هر طرف را نگاه کنید، تعدادی آدم فرصت‌طلب، نان به نرخ روز خور، رنگ عوض کن و منتظر گرفتن پست و سمت را می‌‌توانید ببینید. بنابراین خیلی از همین اصولگرایان هم در حقیقت اعتقادی به آقای رئیسی ندارند و برای امتیاز دور او جمع شده‌اند. من تمام امیدم این است که آقای رئیسی به اینها امتیاز ندهد، همانطور که در قوه قضائیه هم امتیاز نداد. ایشان باید بتواند از هر کسی فارغ از گرایش‌های سیاسی‌اش به واسطه شایستگی و سلامت آن فرد استفاده کند. برای اصلاح جامعه ما از ظرفیت‌های کوچک‌ترین فرد میان مردم هم بی نیاز نیستیم. ظرفیت‌های نیروی انسانی نباید به بهانه‌های سیاسی انکار یا نادیده گرفته شوند.»

***

کیهان: یکدست شدن حاکمیت موضوعی انحرافی است

روزنامه کیهان با انحرافی خواندن موضوع یکدست شدن حاکمیت نوشت: «موضوع یکدست‌سازی حاکمیت لایه دیگری هم دارد که بسیار از آنچه گفته شد مهم‌تر است. ایران درگیر جنگی تمام‌عیار و همه‌جانبه است. شدیدترین و سخت‌ترین تحریم‌های طول تاریخ بشریت بر ما تحمیل شده و در کنار آن مشکلات و معضلات دیگری وجود دارد که در مجموع وضعیت سخت و حساسی را رقم زده است.

فرض کنید خانواده‌ای با خودرو در حال عبور از یک گردنه مه‌آلود و یخ‌زده است. راه ناهموار است و دره‌هایی عمیق در کنار جاده. علاوه بر این گرگ‌های درنده‌ای نیز اینجا و آنجا کمین کرده‌اند. به‌ نظر شما در چنین شرایطی اصلی‌ترین و ضروری‌ترین نیاز این خانواده برای عبور از این مهلکه چیست و خطرناک‌ترین حالت برای آنان کدام است؟ برای این خانواده هیچ چیز مهلک‌تر از اختلاف و عدم انسجام نیست. در حالی که باید همه حواس‌ها و نیروها با یکدیگر جمع شده و معطوف به مقابله با موانع طبیعی و خطرات غیرطبیعی پیش رو باشد، درگیری و اختلاف درونی، علامت سفاهت و بهترین هدیه به گرگ‌های گردنه است.

وضعیت امروز ما بسیار خطیرتر از خانواده مورد مثال است. دشمن می‌خواهد با برچسب‌هایی مانند یکدست‌سازی حاکمیت، مانع از اتحاد و انسجام داخلی شده و آن را امری قبیح و مذموم جلوه دهد. از نظر آنان حاکمیتی مطلوب است که مسئولان آن هر روز یقه همدیگر را بگیرند و بر سر مسائل ریز و درشت اختلاف و دعوا داشته باشند و این اختلاف را علنی نیز کنند. اصل اولیه و تعیین‌کننده برای عبور موفق از این پیچ تاریخی و گردنه پر از مخاطره، اتحاد و انسجام زیر چتر یک فرماندهی واحد است.»

***

رئیسی برای دولت سند تحول ارائه می کند؟

فرهیختگان نوشت: «شنیده‌های ما حاکی از آن است که رئیسی سازوکار منحصربه‌فردی را برای بستن ترکیب کابینه انتخاب کرده است که در بخشی از آن، به اسامی معرفی‌شده در این سامانه نیز مراجعه خواهد شد اما پیش از آنکه این اسامی برای رئیسی اهمیت داشته باشند، برنامه دولت آینده در حوزه‌های مختلف دارای اهمیت خواهد بود...

رئیسی البته در این مسیر بی‌تجربه نیست. او در کمتر از 3سالی که ریاست قوه‌قضائیه را برعهده داشت، اقدام به تدوین یک سند تحول قضایی کرد... رئیسی با توجه به موفقیت سند تحول قضایی، پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری، تدوین «سند تحول دولت» را نیز در دستورکار قرار داده است.

این سند بر پایه روش SWOT (تحلیل سوات) که یکی از ابزارهای برنامه‌ریزی استراتژیک بوده و برای ارزیابی وضعیت داخلی و خارجی یک سازمان است، طراحی شده تا از طریق آن نقاط‌قوت، ضعف، فرصت و تهدیدهای آینده شناسایی شود. پس از شناسایی این مسائل، همچون سند تحول قضایی، برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت برای رفع آنها تدوین شود..

. بر همین اساس و با توجه به گستردگی امور اجرایی، برای نگارش این سند، کمیته‌های مختلفی ازجمله کمیته امنیتی-دفاعی، سیاست خارجی، فرهنگی-اجتماعی، اقتصادی و علمی تشکیل شده‌اند. ریاست هریک از این کمیته‌ها، برعهده افرادی است که در این زمینه تجربه قابل‌توجهی دارند. در هریک از این کمیته‌ها، چندین کارگروه طراحی شده است...

این کارگروه‌های مختلف به تناسب عنوان‌شان به دولت معرفی شده‌اند و در وزارتخانه‌های مرتبط‌شان مستقر شده‌اند تا یک صورت وضعیت از شرایط کنونی را تدوین و چالش‌ها را تبیین کنند. احتمالا اطلاعات جمع‌آوری شده از تماس دفتر رئیس‌جمهور منتخب با شخصیت‌های سیاسی و فعالان رسانه‌ای، در همین مرحله مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

طبق تقسیم‌بندی انجام‌شده، کارگروه‌ها جمع‌بندی‌ خود را به کمیته‌ها منتقل می‌کنند و کمیته‌ها نیز پس از بررسی، آن را به کمیسیون تلفیق ارائه می‌دهند. اصلی‌ترین وظیفه کمیسیون تلفیق، جمع‌بندی سند تحول دولت و نگارش یک برنامه عملیاتی برای دولت آینده پیش از مراسم تنفیذ است.

این کمیسیون یک وظیفه مهم دیگر برعهده دارد و آن پیشنهاد افراد برای عضویت در کابینه آینده است. در این مرحله کمیسیون احتمالا به اسامی‌ای که در سامانه یاران رئیسی پیشنهاد شده مراجعه خواهد کرد. با این حال اما انتخاب نهایی کابینه با سیدابراهیم رئیسی خواهد بود. شنیده‌ها حاکی از آن است که گزینه این کمیسیون برای وزارت ارشاد و وزارت امور خارجه به سیدابراهیم رئیسی پیشنهاد شده است.

درمجموع می‌توان گفت با پروسه‌ای که رئیسی طراحی کرده است، او می‌خواهد وزرایی را انتخاب کند که با ایده‌هایی که دولت آینده باید آن را دنبال کند، همسو باشند. در این مدل، افراد کابینه با محوریت یک ایده مشخص دور یکدیگر جمع می‌شوند و این باعث می‌شود دولتی منسجم و همسو شکل بگیرد.»

***

هادی خامنه‌ای: اصلاح‌طلبان در میان خودشان دموکراسی را رعایت نمی‌کنند

هادی خامنه ای، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با انتقاد از رویه تشکیلاتی اصلاح طلبان به ایران گفت: «متأسفانه یکی از مشکلاتی که از ابتدا با آن مواجه بوده‌ایم، برخورد اقتدارگرایانه و انحصارطلبانه برخی افراد و احزاب این جریان با بدنه اجتماعی‌ اصلاحات است. این افراد و گروه‌ها با وجود تجربه کم در کار حزبی، به علت برخورداری از برخی ارتباطات و فرصت‌هایی که در دوره اصلاحات نصیب‌شان شد، برای اینکه جریان اصلاحات را در اختیار و انحصار خود قرار دهند، به هر تلاشی متوسل شدند...

بسیاری از دوستان شعار مردم‌سالاری و دموکراسی خواهی می‌دادند و در عمل برای جریان وسیع اصلاحات در کشور در سازوکارهای محفلی تصمیم می‌گرفتند و می‌خواستند همه تبعیت بکنند. گاهی اگر اعتراضی می‌شد به‌شکل مصنوعی همان تصمیم محفلی را با لعاب دموکراتیک به خورد جامعه می‌دادند. همه اینها ناشی از این بود که بعضی دوستان اصلاح‌طلب چنان که باید به قواعد دموکراسی ملتزم نبودند و نیستند...

یکی از دلایل اساسی که سبب شد اصلاح‌طلبان نتوانند از آسیب شناسی عملکرد خود و تحلیل شکست‌های گذشته بهره بگیرند، پایبند نبودن آنها به قواعد دموکراسی در میان خودشان بود. به باورم نوع تصمیم‌گیری در نهادهایی که اصلاح‌طلبان در سال های اخیر سازماندهی کردند، مبتنی بر دموکراسی نبود، بلکه به نوعی خلق فرمول و معادله‌ای برای پاسخی بود که از قبل آماده است، یعنی تصمیمات به ظاهر با رأی نمایندگان احزاب گرفته می‌شد؛ اما در واقع مقدمات آن به نحوی فراهم شده بود که نتیجه موافق با خواست عده‌ای خاص باشد.»

***

چه کسی جانشین ظریف می‌شود؟

شرق درباره وزیر خارجه دولت رئیسی نوشت: «آنچه بیش از همه گمانه‌زنی درباره وزیر خارجه آینده را سخت می‌کند،‌ اعلام استقلال رئیس‌جمهور منتخب از جریانات سیاسی شناخته‌شده کشور است. اگرچه نزدیکی جریان فکری او به طیف اصولگرا را نمی‌توان نادیده گرفت؛ اما انشعاب‌های متفاوت، سختگیری و سهل‌گیری‌های این طیف در مواجهه با جریان‌های داخلی و خارجی -که نمونه خاصش را می‌توان در سال‌ها ناسزا‌گفتن به برجام و اکنون مدعی آن بودن دید- جمع‌بندی را سخت می‌کند...

شرق به عنوان اولین گزینه از سعید جایای یاد میکند و بعد سراغ علی باقری‌کنی میرود و مینویسد: او فردی است که سابقه کار در حوزه آمریکا و اروپای وزارت خارجه در دولت احمدی‌نژاد را دارد و اکنون در بازار شایعه نام او به‌عنوان وزیر خارجه احتمالی مطرح است؛ اما آنچه به این شایعه قوت می‌بخشد، استقرار موقت علی باقری‌کنی در وزارت خارجه برای انتقال اطلاعات و برنامه‌های کاری از وزارت خارجه ظریف است. باقری‌کنی در اولین ملاقات خارجی رئیسی بعد از انتخابش با وزیر خارجه هند نیز حضور داشت...

حسین امیرعبداللهیان نیز گزینه‌ای است که طیفی از اصولگرایان علاقه‌مند انتخاب او به‌عنوان وزیر خارجه هستند... امیرعبداللهیان چند امتیاز دارد. با ساختار وزارت خارجه آشناست، اطلاعش از مناسبات منطقه‌ای و تسلطش به چند زبان، جزء امتیازات اوست و نهاد همکار وزارت خارجه یعنی سپاه قدس نیز رابطه خوبی با او دارد...

یکی دیگر از گزینه‌هایی که این روزها در بین دیپلمات‌ها اسمش به‌عنوان وزیر خارجه آینده شنیده می‌شود، مهدی صفری است. دیپلماتی با سابقه سفارت در روسیه، اتریش و چین. او در همه این سال‌ها در حوزه‌های مختلف از آسیا تا اروپا و حوزه اقتصادی کار کرده است. او در دولت دهم، بعد از علی باقری‌کنی به سمت معاونت اروپایی وزارت خارجه منصوب شد...

برخی مطلعان این حوزه معتقدند عباس عراقچی نیز گزینه‌ای است که روی میز رئیس‌جمهور منتخب برای وزارت خارجه است.

برای دولت رئیسی در فضای سیاسی داخلی کم‌هزینه نخواهد بود که عراقچی را برای وزارت خارجه پیشنهاد کند؛ اما می‌تواند انتخاب خوبی باشد. حتی ابقای او به‌عنوان معاون وزیر خارجه نیز می‌تواند بازوی کمکی خوبی برای وزیر آینده باشد. اگرچه قانونا معاونان وزیر لازم نیست به تأیید رئیس‌جمهور برسند؛ اما عرفا درباره وزارت خارجه این کار صورت می‌گیرد. آقای عراقچی تاکنون تأیید محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی، دو رئیس‌جمهور از دو طیف متفاوت فکری را به دست آورده، بعید نیست که تأیید ابراهیم رئیسی را نیز به دست آورد...

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز گزینه‌ای است که اسمش شنیده شده، او البته دیپلماتی است با سابقه کار در حوزه خلع سلاح اما بخت با او یار بوده و همکاری با آقای رئیسی را در سمت معاونت بین‌الملل و قضائی حقوق بشر آزموده است. آن‌هم زمانی که سال‌ها این سمت به نام محمد‌جواد اردشیر لاریجانی نوشته شده بود»

 

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۸۷۳۴۹۲۰:۳۳:۴۲ ۱۴۰۰/۴/۲۰
معمولا با تغییر مدیریت‌ها، اولین کاری که شکل می‌گیرد تغییر دکور محل کار مدیران جدید است که موجب تحمیل هزینه خسارت‌بار بر کشور است.
ناشناس۲۰۸۷۷۲۱۰۹:۱۱:۵۱ ۱۴۰۰/۴/۲۱
تا اصلاحات اساسی در سیاست داخلی و خارجی صورت نگیرد، تا شایسته سالاری وجود نداشته باشد، تا با دنیا تعامل صورت نگیرد و تا تنها و تنها منافع ملی مد نظر قرار نگیرد، اوضاع کشور نه تنها بهتر نخواهد شد بلکه بدتر خواهد شد.
ناشناس۲۰۸۷۷۳۱۰۹:۱۶:۵۱ ۱۴۰۰/۴/۲۱
مدیران نجومی بگیر بفکر تغییر دکوراسیون محل کارشون هستن اما مدیران جهادی فقط بفکر خدمت به مردم هستن.
ناشناس۲۰۸۷۸۲۹۱۰:۲۶:۱۶ ۱۴۰۰/۴/۲۱
کلا" دولت روحانی همه اش خسارت بود . 8 سال خسارت و 80 سال عقب ماندگی .
ناشناس۲۰۸۷۳۵۴۲۰:۳۶:۳۱ ۱۴۰۰/۴/۲۰
از رئيس‌ محترم قوه قضائیه می‌خواهم امیدی را که توسط سید بزرگوار جناب آقای رئیسی در این قوه ایجاد شده با جدیت حفظ کند و با حضور در بین مردم، ترس نزدیک شدن به مسئولین را از آحاد مردم بردارد.
ناشناس۲۰۸۷۳۶۲۲۰:۴۱:۳۹ ۱۴۰۰/۴/۲۰
این جناح و آن جناح هر دو خودی و امتحان پس داده هستند.
ناشناس۲۰۸۷۷۳۳۰۹:۲۰:۱۵ ۱۴۰۰/۴/۲۱
و خودی ها آن دسته کوچک از ملت هستند که بیش از چند دهه است سند ۶ دانگ مملکت ایران به نام آنها و خانواده آنها زده شده است و البته احدی هم حق گلایه و اعتراض و شکایت ندارد چون همین است که هست !!!
ناشناس۲۰۸۷۷۵۹۰۹:۴۰:۲۹ ۱۴۰۰/۴/۲۱
الان شرایط دقیقا مانند اول پیروزی انقلاب است و شاید در پاره ای از موارد رسیار بدتر میطلبد که کمیته های انقلابی و دادگاه های انقلاب تشکیل و نسبت به قلع و قمع مفسدین در همه جناح ها نمود
ناشناس۲۰۸۷۳۶۸۲۰:۴۴:۵۷ ۱۴۰۰/۴/۲۰
تحول می تواند مثبت یا منفی باشد. تحول مثبت وقتی صورت می گیرد که اکثریت با آن موافق باشد.
ناشناس۲۰۸۷۷۶۰۰۹:۴۳:۵۰ ۱۴۰۰/۴/۲۱
انقلاب اسلامی در گام دوم نیازمند استحاله و پوست اندازی میباشد طلحه ها و زبیر ها را باید مجازات نمود
ناشناس۲۰۸۷۳۷۷۲۰:۴۹:۲۰ ۱۴۰۰/۴/۲۰
حسین امیرعبداللهیان بهترین گزینه برای وزارت خارجه است.
ناشناس۲۰۸۷۷۲۴۰۹:۱۳:۱۱ ۱۴۰۰/۴/۲۱
حسین امیر عبداللهیان چه ویژه گی هایی دارد که بهترین است؟
ناشناس۲۰۸۷۷۹۱۱۰:۰۳:۲۹ ۱۴۰۰/۴/۲۱
ایشان با ساختار وزارت خارجه آشنا هستن و اطلاعش از مناسبات منطقه ای و جهانی و تسلط به چند زبان خارجی جزو امتیازات اوست.
mostafa.kamali95@yahoo.com۲۰۸۷۳۷۹۲۰:۴۹:۳۲ ۱۴۰۰/۴/۲۰
تعامل آقای رییسی نباید مانع از رسیدگی به فسادهای اقتصادی کلان و نجومی و افسانه ای و گنج قارونی و نجومی و کهکشانی شود کسانی که ثروت ملت را غارت و جیب و گوش مردم را بریده اند باید مجازات شوند و ثروت ها نامشروع اعاده گردد
ناشناس۲۰۸۷۳۸۱۲۰:۵۱:۰۲ ۱۴۰۰/۴/۲۰
جناح چپ در 8 سال گذشته مملکت را ته دره برد و نشان داد که توانایی اداره امور کشور را ندارد.
ناشناس۲۰۸۷۷۵۲۰۹:۳۵:۴۹ ۱۴۰۰/۴/۲۱
تمام جناح های چپ و راست و میانه و .......... بدون استثناء در ایجاد وضعیت تاسف بار و اسفناک موجود که سخت و محکم گریبان مملکت و ملت را گرفته سهیم هستند چون ارتقاء سطح زندگی همگی آنها طی این چند دهه به جایی رسیده است که به هیچ وجه با سطح زندگی ۹۹٪ ملت ایران اصلاً قابل قیاس نیست .
ناشناس۲۰۸۸۱۳۷۱۳:۲۰:۵۳ ۱۴۰۰/۴/۲۱
دولت روحانی رکورددار تورم و جهش ارز و رشد اقتصادی منفی و اختلاس و کاهش تولید برق است
ناشناس۲۰۸۷۳۸۹۲۱:۰۰:۰۷ ۱۴۰۰/۴/۲۰
جناب رییسی در جلسه سران قوا ۱۰مورد مصوبه در مورد رونق بورس گرفتید ظاهرا آنهم به فراموشی سپرده شده است سهامدرانی که سرمایه های آنان سوخت شده چشم امیدشان به شماست اگر به مشکلشان رسیدگی نشود ممکن است با بروز ناهنجاری اقدام به اطلاع رسانی کنند
ناشناس۲۰۸۷۴۵۱۲۲:۲۷:۳۱ ۱۴۰۰/۴/۲۰
امیر عبدالهیان گزینه مناسبی است
ناشناس۲۰۸۷۷۸۲۰۹:۵۸:۴۸ ۱۴۰۰/۴/۲۱
آره دقیقا کار بلد هم هست
ناشناس۲۰۸۷۴۷۵۲۲:۵۶:۵۶ ۱۴۰۰/۴/۲۰
جناب توکلی به حتم میدانند که اصولا جناح‌ها هیچ نقشی در اداره کشور را ندارند و تنها نقش نوشته شده را اجرا میکنن
علی۲۰۸۷۴۸۸۲۳:۰۸:۱۷ ۱۴۰۰/۴/۲۰
مگه اصلاح‌طلبان از انقلابیون تو دولتشون استفاده کردند که حالا توقع بیجا دارند جانشین ظریف هم فقط زاکانی بجای دیپلماسی خنده والتماسی از دیپلماسی قدرت استفاده میکند
ناشناس۲۰۸۷۷۸۴۰۹:۵۹:۵۶ ۱۴۰۰/۴/۲۱
حزب اصلاح طلبی باید منحل بشود چون عامل دشمن در ایران هستند
ناشناس۲۰۸۷۵۱۵۲۳:۴۲:۲۴ ۱۴۰۰/۴/۲۰
جناب آقای دکتر توکلی ، بسیار زیاد به شما ارادتمند هستم اما سخت معتقدم با جناح های موجود که همگی در چند دهه گذشته امتحانشان را پس داده اند و به هیچ عنوان نمره قابل قبولی نگرفته اند 《 امکان اداره مملکت وجود ندارد 》 .
ناشناس۲۰۸۷۵۳۹۰۰:۴۴:۴۶ ۱۴۰۰/۴/۲۱
جون مادرت آقای رئیسی به اندازه کافی و بیش از کافی اصلاح طلبا پدرمونو درآوردن شما دیگه نمک به زخممون نپاش مردم به این دلخوشن از شر اصلاح طلبا خلاص میشن حداقل حرمت رای هایی که بهت دادنو نگه دار
ناشناس۲۰۸۷۵۴۴۰۰:۵۰:۰۵ ۱۴۰۰/۴/۲۱
يكي از شاهكارهايي كه اقاي رييسي ميتواند انجام دهد و جهان را مبهوت كند و بخصوص اسراييل و امربكا را بكارگيري دكتر ظريف و استفاده از توانايي هاي ديپلماسي او در سطح جهان ميباشد
ناشناس۲۰۸۷۵۵۱۰۱:۱۶:۰۵ ۱۴۰۰/۴/۲۱
ظریف جایگزین ندارد. هیچ کسی نفوذ و قدرت و توانایی او را ندارد.
ناشناس۲۰۸۷۷۲۳۰۹:۱۲:۱۱ ۱۴۰۰/۴/۲۱
ظریف تا تحریم ها را بردارد اما خودش هم تحریم شد و به هواپیمایش در آلمان سوخت ندادند.
ناشناس۲۰۸۷۷۳۲۰۹:۱۸:۲۹ ۱۴۰۰/۴/۲۱
بله حقا هیچ کس به این قدرت امکان پیاده سازی سیاست های آمریکایی را در دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ندارد.
ایرانی۲۰۸۷۵۷۲۰۲:۱۴:۰۷ ۱۴۰۰/۴/۲۱
اقای توکلی بدون تبعیض جناح بازی ورانت بازی با یک جناح سالم ودلسوز مردم ونظام وبدون چپاولکردن بیت المال هم میشود کشور را اداره کرد دولتی که سالم باشد میشود تاحال کشور دو جناح بود که این شد وضع مردم واقتصاد کشور
ناشناس۲۰۸۷۵۷۸۰۲:۳۵:۰۷ ۱۴۰۰/۴/۲۱
شما ها با صد جناح هم نمی توانید کشور رو اداره کنید چون اینکاره نیستید نه سواد آنرا دارید نه تخصیص نه درک
ناشناس۲۰۸۷۵۸۵۰۳:۱۹:۴۲ ۱۴۰۰/۴/۲۱
مگر کشور را جناح ها اداره میکنند که یکی یا دوتا فرق کنه ؟ جناح ها خود بخشی از سیستم اداره کشورند
هنر تحریم۲۰۸۷۵۸۸۰۵:۰۸:۴۹ ۱۴۰۰/۴/۲۱
بکی از اهداف ترامپ از تحریم خارج کردن اصلاح طلبان تکنوکرات از صحنه سیاسی ایران بود که موفق شد.دکتر توکلی به خوب نکته ای اشاره کردند.
ناشناس۲۰۸۷۵۹۶۰۶:۰۶:۵۶ ۱۴۰۰/۴/۲۱
جلیلی میشود معاون اول و جانشین رئیسی باقری هم وزیر خارجه.
ناشناس۲۰۸۷۶۳۶۰۷:۴۷:۳۲ ۱۴۰۰/۴/۲۱
آقای رییسی مواظب باشید از مقامات و معاونان دولت فعلی در دولتتان استفاده نشود خیلی مواظب باشید به اسم ستد تحول ،‌ اتحاد ،‌ مضرات تک قطبی و جملات و کلمات مشابه ،‌ افراد قبیله علی برکت الله را به شما تحمیل نکنند
شیرازی۲۰۸۷۶۳۷۰۷:۴۸:۱۸ ۱۴۰۰/۴/۲۱
اگر منظور تان جناب توکلی از اداره کردن کشور ادامه تحریمها و فلاکت است که تا الآن هر دو جناح موفق عمل کردند !!!!!
ناشناس۲۰۸۷۶۴۰۰۷:۴۹:۲۲ ۱۴۰۰/۴/۲۱
خداوکیلی از رئیسی جناح نسازید به سهم‌خواهی‌ها و تهدیدهای ۲ جناح پایان دهید _____ رئیسی باید از افرادی که بوی جناح میدهند دوری کند و از نخبگان مستقل ، پرهیزکار ، متدیّن و متخصص بهره بگیرد
ناشناس۲۰۸۷۶۸۸۰۸:۳۹:۲۲ ۱۴۰۰/۴/۲۱
هرسال بدتر از پارسال مطمئن باشین که اوضاع خیلی بدتر خواهد شد
ناشناس۲۰۸۷۷۲۶۰۹:۱۳:۳۴ ۱۴۰۰/۴/۲۱
در ناامیدی بسی امید است / پایان شب سیه سفید است
ناشناس۲۰۸۷۸۵۰۱۰:۳۴:۴۰ ۱۴۰۰/۴/۲۱
البته که سیاسیون وطنی در این چند دهه به خوبی اثبات کرده اند که 《 شب سیاه ملت ایران 》 تا اطلاع ثانوی هیچ پایانی نخواهد داشت .
ناشناس۲۰۸۸۱۳۹۱۳:۲۳:۱۷ ۱۴۰۰/۴/۲۱
گندی که اصلاح طلبان زدند قجرها نزدند قیمت ارز را 10 برابر گران کردند.
ناشناس۲۰۸۷۶۹۲۰۸:۴۱:۵۹ ۱۴۰۰/۴/۲۱
جالب هست هنوز دولت انقلابی سر کار نیومده کیهان میگه شدیدترین تحریمها ما در جنگ تمام عیاریم ممنون که اطلاع دادید
ناشناس۲۰۸۷۷۰۱۰۸:۴۸:۴۲ ۱۴۰۰/۴/۲۱
جناب شریعتمداری ما فقط یک دشمن داریم که بی خردی خودمان هست. توی دنیای امروز هیچ کشوری دوست یا دشمن نیست.
ناشناس۲۰۸۷۷۳۰۰۹:۱۴:۵۵ ۱۴۰۰/۴/۲۱
خباثت و شیطنت و دشمنی امریکا با ملت ایران غیرقابل انکار است.
ناشناس۲۰۸۷۸۷۰۱۰:۴۷:۴۴ ۱۴۰۰/۴/۲۱
مملکت توسط مدیران به دره هدایت میشود
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 2. سردرگمی سیستماتیک مردم

 3. سازمان شانگهای ، مقدمه تشکیل " اتحادیه آسیا "

 4. روایت "نشنال اینترست" از فلج شدن اسرائیل در برابر توان موشکی مقاومت

 5. وزیر ارتباطات: تولید گوشی داخلی باکیفیت شدنی است /مردم باید همراهی کنند

 6. سردار حاجی زاده: عهد بسته‌ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

 7. سرقت میلیاردی از انبار‌های باربری‌ در تهران

 8. یک جدال قدیمی در علوم انسانی و فرهنگ‎

 9. تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی!

 10. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 11. بایدن: آماده بازگشت به اجرای کامل برجام هستیم

 12. زاکانی مدیران زن در شهرداری را اخراج می کند؟!

 13. بهترین چیپ تاریخ در فوتسال توسط کاپیتان تیم ملی

 14. انگلیس و آمریکا: ایران فوراً اتباع ما را آزاد کند و به مذاکرات وین برگردد

 15. تکنیک‌های نامحسوس «بی‌بی‌سی» در جهت‌دهی به ذهن مخاطب

 16. شانس واردات خودرو هنوز وجود دارد

 17. پشت پرده افشای جزئیات ترور شهید فخری‌زاده چیست؟

 18. رئیس‌جمهور در نشست سازمان ملل؛ مجاهدت شهیدان سلیمانی و المهندس نبود امروز داعش همسایه مدیترانه‌ای اروپا بود/ تحریم دارو در دوران کرونا جنایت علیه بشریت است

 19. محمد اسلامی: آمریکا فوراً تحریم‌ها را لغو کند و به برجام برگردد

 20. ذوالقدر در مجمع تشخیص چه خواهد کرد؟/ دیدگاه متفاوت دولت رئیسی درباره FATF/ موفقیت رئیسی باعث بازگشت اعتماد خواهد شد

 21. تصاویری از زیباترین کبوتری که تا به حال دیده‌اید!

 22. سرلشکر سلامی: برای شکست آمریکا قدرت‌اندوزی کرده‌ایم

 23. قالیباف: بی عرضگی در حل مشکلات نتیجه پشت کردن به سنت های الهی است/ راه حل مشکلات، تمسک به باورهای دوران دفاع مقدس است

 24. تاریخ سازی تیم ملی هندبال زنان ایران در آسیا/ صعود به نیمه نهایی و کسب مجوز جهانی

 25. هشدار مستقیم ایران به آمریکا/ آیا سرنوشت عین الاسد در انتظار پایگاه حریر است؟

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 4. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 5. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 6. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 7. سردرگمی سیستماتیک مردم

 8. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 9. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 10. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 11. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 12. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 13. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 14. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 15. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

 16. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 17. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 18. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 19. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 20. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 21. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

 22. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 23. معایب دادن حق طلاق به زن چیست؟

 24. سازمان شانگهای ، مقدمه تشکیل " اتحادیه آسیا "

 25. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 4. سردرگمی سیستماتیک مردم

 5. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 6. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 7. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 8. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 9. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 10. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 11. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

 12. پیام انتخاب علی باقری برای مذاکرات هسته‌ای/ دو حرف متفاوت ،داستان و سخنگو/  اما و اگرها درباره بازگشت لاریجانی به سیاست

 13. عزیزی: کشورهای بلوکه کننده پول ایران از سرنوشت کره جنوبی درس عبرت بگیرند

 14. واردات خودروی خارجی آزاد می شود

 15. دخالت نمایندگان در انتصاب استانداران به رغم تذکر رهبری

 16. علت تغییر موضع بی سابقه اسرائیل درباره معادله هسته ای ایران چیست؟

 17. سرتان را بگیرید بالا

 18. حسین شریعتمداری: آژانس شتر مجنون است پیاده شوید

 19. توضیح رئیسی درباره علت افزایش واردات واکسن/ پیمان جبلی رئیس صداوسیما می‌شود؟/ انتقاد اژه‌ای از کیفیت گزارش دستگاه‌های امنیتی

 20. تاریکخانه ای که باید نور بر آن تاباند

 21. قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته

 22. امیرعبداللهیان: مردم آثار عضویت ایران در سازمان شانگهای را در برنامه اقتصادی دولت مشاهده خواهند کرد

 23. چالش‌های ۳ گانه واردات سوخت ایران به لبنان برای دشمنان مقاومت

 24. بررسی صدور «گواهینامه موتورسیکلت» برای زنان و ورود آنها به «ورزشگاه‌ها»

 25. روایت اندیشکده آمریکایی از پیروزی بزرگ ایران

آخرین عناوین