روحانی: دفاع ما پشیمان‌کننده است/ بعد از راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها به تعهدات برجامی عمل می‌کنیم

سیاسی،   4000324034

رئیس جمهور گفت: امروز در مذاکرات وین به خوبی روشن شده است که اگر آمریکایی ها و ۵+۱ به تمام تعهدات خودشان عمل کنند، بلافاصله جمهوری اسلامی ایران هم بعد از راستی آزمایی به تعهدات خود عمل می کند.

روحانی: دفاع ما پشیمان‌کننده است/ بعد از راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها به تعهدات برجامی عمل می‌کنیم

به گزارش فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (دوشنبه) در آیین الحاق ناوشکن دنا و ناو مین‌شکار شاهین به ناوگان جنوب نیروی دریایی ارتش که به صورت ویدئوکنفرانس در تهران و بندرعباس برگزار شد، اظهار داشت: کار عظیمی را امروز وزارت دفاع به پایان رساند و ناوشکن دنا و ناو مین‌شکار را در اختیار نیروی دریایی ارتش قرار داد.

وی افزود: نیروی دریایی همواره یک نیروی پرتوان و قدرتمند ما از آغاز انقلاب تا به امروز بوده و مردم به یاد دارند که در جنگ تحمیلی، ظرف ماه‌های اولیه نیروی دریایی ارتش، به طور کلی نیروی دریایی عراق را منهدم کرد و دیگر در آب‌های خلیج فارس شناوری را بنام شناور عراقی نمی‌دیدیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه نیروی دریایی و نیروی هوایی تنها دو نیرویی بودند که در سال پایانی جنگ مستقیما با ارتش آمریکا روبرو شدند، گفت: جنگ ما البته با متجاوزین جهانی بود، اما ظاهرش جنگ ما با صدامیان بود، اما نیروی دریایی و هوایی ما علاوه بر جنگ با متجاوزین در سال پایانی در خلیج فارس با آمریکایی‌ها روبرو شدند.

روحانی ادامه داد: امروز دیگر نیروی دریایی تعلق به خلیج فارس یا دریای عمان ندارد و همه اقیانوس ها محل فعالیت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است و امروز می بینیم که نداجا از دریای عمان حرکت می‌کند، اقیانوس هند را پشت سر می‌گذارد و در اقیانوس اطلس حرکت می‌کند و هزاران کیلومتر را بدون آنکه نیازمند پهلوگیری در بندری باشد، با خودکفایی کامل آب‌های بین المللی را می پیماید که این قدرت بزرگ نیروهای مسلح و ارتش است.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز دولت در خدمت ملت ایران و نیروهای مسلح است،‌ اظهار داشت: اینکه ما امروز شاهد هستیم که علیرغم سه سال جنگ اقتصادی، ملت ما سرو قامت ایستاده و دولت ما مقاومت می‌کند و توانسته نیازهای ضروری مردم و نیازهای ضروری نیروهای مسلح را تامین کند، علیرغم تحریم و کرونا در تاریخ ایران بی نظیر است.

وی گفت: این دولت قدرتمند و توانمند در کنار مردم و با رهبری رهبر معظم انقلاب، با همه این سختی‌ها و مشکلات دست از توسعه و تقویت نیروهای مسلح بر نداشته است. امروز شاهد الحاق دو ناو به نداجا هستیم که هر دو ناو در طول دولت یازدهم و دوازدهم ساخته شده است و این نشان می دهد که هیچ فشار و جنگی نمی‌تواند ملت ما را به زانو در بیاورد.

روحانی با اشاره به تلاش دولت یازدهم و دوازدهم برای توسعه سواحل مکران،‌ بندر جاسک و چابهار، تصریح کرد: این دولت توانسته گاز را به تمام این منطقه و استان سیستان و بلوچستان و اقصی نقاط این منطقه برساند و توانسته آب را به اعماق این مناطق برساند و این آبادانی که ما در شرق و جنوب شرق کشور شاهدیم و اینکه بزودی بندر جاسک یک بندر مهم صادراتی برای نفت ایران خواهد بود.

رئیس جمهور تاکید کرد: خوشحالم که در طول این هشت سال قدرت پدافند هوایی ایران از هر زمان دیگر برتر و بالاتر شده و آنچه مورد نیاز کشور بود در این حوزه با تلاش دیپلماتیک حل شد و S-300 وارد کشور شد؛ مدرنترین سلاح های پدافند هوایی در طول این مدت ساخته شد و توان موشکی ما بسیار قوی تر از سابق شد و توانستیم در زمینه نیروی دریایی ناوچه ها، زیردریایی ها و موشک‌های مورد نیازشان را بسازیم از جمله موشک‌های کروز دریایی که از 300 کیلومتر به 1000 کیلومتر رساندیم.

وی گفت: قدرت و توان جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح، صرفا برای بازدارندگی و دفاع پشیمان کننده است و هیچگاه دولت جمهوری اسلامی و نیروهای مسلح قصد تجاوز به هیچ کشوری نداشته و ندارند و به همسایگان بسیار با صراحت اعلام میکنیم قدرت نیروهای مسلح ما پشتیبان و حافظ صلح شما هم هست و علیه شما نیست. اگر ما نیروی دریایی قدرتمندی در خلیج فارس و دریای عمان داریم، حافظ امنیت این مناطق است. جمهوری اسلامی ایران بعنوان قدرتی است که امنیت منطقه را برای خود و برای همسایگان خود تضمین می کند.

روحانی با تاکید بر اینکه ارتش مدافع استقلال و حاکمیت کشورهای منطقه است و جهانیان دیدند که در منطقه هرجا تروریست‌ها خواستند حضور و حاکمیت پیدا کنند، این نیروهای مسلح ایران بودند که به درخواست دولت آن کشورها به یاری آنها شتافتند، خاطرنشان کرد: ما برای دفاع از کشورمان نه نیازمند سلاح های کشتار جمعی هستیم و نه به دنبال آن هستیم و این فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی است که این نوع سلاح ها را خلاف معیارها و موازین اسلامی دانستند و ما خودمان قربانی سلاح های کشتار جمعی هستیم. ما دنبال توانمندی هسته‌ای، هوایی، فضایی، موشکی برای صنعت داخلی خودمان هستیم. قدرت هسته ای ما برای ساخت سلاح هسته ای نیست و آمریکا و اروپا این را به خوبی بدانند وبفهمند.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما قادر به غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم هستیم و در دولت دوازدهم برای اولین بار در تاریخ غنی‌سازی 63 درصد انجام دادیم،‌گفت: اگر روزی نیاز داشته باشیم به غنی‌سازی بالاتر همان روز آن کار را می کنیم. غنی سازی ما برای نیازمندی های کشورمان در بخش های پزشکی و در بخش های صنعت، انرژی و ... است.

وی گفت: دیدید که بزرگترین قدرت نظامی دنیا یعنی آمریکا آن روزی که لازم بود، پهپادش را سرنگون کردیم و آن روزی که لازم بود پایگاهش را موشک باران کردیم و این توانمندی نیروهای مسلح غیور است. ما قصد جنگ و تنش نداریم، اما در عین حال در برابر متجاوزان سر فرود نمی آوریم.

روحانی با اشاره به دور جدید مذاکرات در وین، عنوان کرد: امروز در مذاکرات وین به خوبی روشن شده است که اگر آمریکایی ها و 5+1 به تمام تعهدات خودشان عمل کنند، بلافاصله جمهوری اسلامی ایران هم بعد از راستی آزمایی به تعهدات خود عمل می کند؛ آنها منطق جمهوری اسلامی ایران را پذیرفته‌اند و آن چند مورد باقی مانده را هم بپذیرید تا جهان و منطقه ما شاهد رشد و تعامل بیشتر باشد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 4. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 5. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 6. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 7. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 8. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 9. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 10. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

 11. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 12. کارِ کیست؟!

 13. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 14. عکسی زیبا از جواد فروغی

 15. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 16. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 17. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 18. کاروان‌ جدید تانکرهای آبرسان سپاه به خوزستان رسید

 19. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 20. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 21. نظرپور: تکلیف قانونی برای همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی

 22. رامبد جوان کرونا گرفت!

 23. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 24. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

 25. تملقی ترسناک است که مقدس شود؛ و بخشی از جامعه برای آن کف بزند

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 2. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 3. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 4. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

 5. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 6. کارِ کیست؟!

 7. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 8. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 9. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 10. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 11. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 12. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

 13. جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد

 14. تجمع محدود در یکی از خیابان‌های تهران + ویدیو

 15. رهبر انقلاب: هیچ گِله‌ای نمی‌شود از مردم داشت

 16. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 17. یک سؤال پیرامون حاشیه سفر اختصاصی ۳ نماینده مجلس

 18. حضور جهانگیری در استان خوزستان

 19. معاون اول رئیس جمهور: از زخم زبان‌ها، ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم/ آنچه مردم ایران را رنج می‌دهد، تبعیض است

 20. روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شود

 21. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 22. امیر نصیرزاده: دشمن برای حجاب فرزندان ایران برنامه‌ریزی کرده است

 23. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 24. بی اختیار، بی تقصیر، بی مسئولیت!

 25. اگر حاج قاسم بود

آخرین عناوین