بررسی مهم‌ترین رویدادهای انتخاباتی / پاسکاری لاریجانی با شورای نگهبان

سیاسی،   4000323060
بررسی مهم‌ترین رویدادهای انتخاباتی / پاسکاری لاریجانی با شورای نگهبان

به گزارش به نقل از روزنامه صبح نو، حرف و حدیث‌های زیادی درباره دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری که دارای پایگاه رأی مشترک و مشابهی هستند، به وجود آمده است. چندی پیش رییس ستاد یکی از این دو نامزد، قویا اعلام کرد که به نفع دیگری کنار نخواهد کشید و تا آخر در صحنه خواهد ماند. ردصلاحیت رییس پیشین مجلس که مناقشه‌های زیادی را به وجود آورد، روز گذشته با نامه مشارالیه به شورای نگهبان وارد فاز تازه‌ای شد. در ادامه به مهم‌ترین اظهارات و رویدادهای سیاسی و انتخاباتی در آستانه 28خرداد پرداخته‌ایم.

رئیسی تا آخر می‌ماند

طی روزهای گذشته شایعه‌هایی درباره احتمال کناره‌گیری ابراهیم رئیسی به نفع سعید جلیلی مطرح شده بود. علی نیکزاد، رییس ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی با رد این شایعات گفت: احترام ویژه برای همه کاندیداها قائل هستیم، آقای رئیسی با برنامه، کارنامه، عملکرد و دیدگاه مشخص جهت خدمت وارد عرصه انتخابات شده است، هر یک از عزیزان در هر مقطع زمانی که صلاح دانستند به نفع آقای رئیسی انصراف بدهند از آن استقبال می‌کنیم؛ البته هیچ اجباری برای این نداریم. وی تاکید کرد: همانطور که آمدن آقای رئیسی سبب وحدت در اردوگاه انقلاب شد، جلو رفتن کارها نیز باعث تقویت وحدت می‌شود، بعد از مناظره سوم، اتفاق بسیار مبارکی در اردوگاه انقلاب اتفاق خواهد افتاد. رییس ستاد انتخاباتی رئیسی بیان کرد: همانطور که دوره قبل آقای رئیسی تا آخر کارزار انتخابات بود، این دوره نیز تا آخر حتما حضور خواهد داشت.

چرا اصلاحات مردد است؟

پس از عدم احراز صلاحیت هر 14نامزد معرفی‌شده ازسوی نهاد اجماع‌ساز اصلاحات، اصلاح‌طلبان این روزها دچار دو شقه شده‌اند. عده‌ای بر این باورند که باید هر طور شده در انتخابات از یکی از دو نامزد منتسب به اصلاحات یعنی همتی یا مهرعلیزاده حمایت کرد اما در مقابل، برخی بر این باورند که این حمایت به معنی نابودی وجهه اصلاح‌طلبی است و نباید با وجودی که حاکمیت قصد اخراج تمام اصلاحات از گردونه قدرت را دارد، به هر قیمت در صحنه ماند. با وجود این کشمکش، هنوز نظر قطعی اصلاح‌طلبان اعلام نشده و به نظر می‌رسد ایشان در نهایت منتظر وضعیت دو نامزد مزبور در نظرسنجی‌ها هستند که اگر شرایط تغییر کرد، در دقیقه90 پشت همتی یا مهرعلیزاده درآیند. فارغ از این مباحثات، آنچه نباید از نظر دور نگاه داشته شود این است که علت اصلی بی‌رغبتی اصلاحات به نهاد انتخابات، وضعیت متزلزل و نامناسب اجتماعی آن‌هاست که از اساس امکان حضور همه‌جانبه ایشان را ممتنع ساخته است. به بیانی حتی اگر شورای نگهبان تمام گزینه‌های اصلی و تام و تمام اصلاح‌طلبان را تایید صلاحیت می‌کرد، با توجه به ناامیدی اجتماعی اصلاحات، جریان اصلاح‌طلبی باز هم از اقبال کمی برای پیروزی در انتخابات برخوردار ‌بود. دلیل سردی پایگاه اجتماعی اصلاحات، تغییر موضع این جریان از منتقد وضع موجود به عامل وضع موجود بوده است. اگر تا دیروز چهره‌هایی نظیر محمد خاتمی یا حسن روحانی می‌توانستند با نقد جریان حاکم، پایگاه رأی اصلاحات را برای رأی مجاب کنند اما امروز چهره‌هایی نظیر این دو نفر، به‌طور قطع عامل وضع موجود هستند و با این شرایط نمی‌توانند مردم را به حضور پای صندوق‌های رأی تحریک کنند.

انصراف دولت از هشت دقیقه

پس از آنکه سید احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات ریاست‌جمهوری چندی پیش در اظهاراتی اعلام کرد که براساس مصوبه این کمیسیون، مقرر شد دولت در یک برنامه ضبط‌شده به‌مدت هشت دقیقه به اظهارات نامزدهای انتخابات در جریان نخستین مناظره پاسخ دهد و از عملکرد خود دفاع کند، شورای اطلاع‌رسانی دولت روز گذشته در بیانیه‌ای از این فرصت هشت دقیقه‌ای انصراف داد. در بخشی از این بیانیه چنین آمد: به نظر می‌رسد این شیوه تشخیص موارد اتهامی و عدم پاسخ ازسوی سازمان صداوسیما در واقع یک نوع رفع تکلیف بوده و دولت آن را به رسمیت نمی‌شناسد اما در جهت شفاف‌سازی و پاسخگویی، استفاده از سایر ظرفیت‌های رسانه‌ای را برای خود محفوظ می‌داند و قطعا مردم عزیز کشور را در جریان واقعیت‌ها 
قرار خواهد داد. 

حدادعادل: رقبای آیت‌الله رئیسی، خودشان را  مظلوم نشان می‌دهند

غلامعلی حدادعادل، رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در همایش زاگرس‌نشینان ساکن تهران حامی آیت‌الله رئیسی، گفت: آن‌ها که خودشان را متخصص حل مشکلات می‌دانند و به‌دنبال بی‌سواد نشان دادن بقیه هستند. سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که شما که قدرت در اختیار داشتید، چرا مشکلات را حل نکردید؟ رقبای آیت‌الله رئیسی می‌خواهند خودشان را مظلوم نشان دهند و سعی می‌کنند از دولت، رییس‌جمهور و آنچه در این هشت‌سال اتفاق افتاده اعلام برائت کنند.  حدادعادل اضافه کرد: بنده به این آقایان توصیه می‌کنم و می‌گویم مطمئن باشید بداخلاقی، شما را به جایی نمی‌رساند؛ توهین کردن به دیگران حتی اگر باعث شود که در انتخابات پیروز شوید «که نمی‌شوید» هم شما را موفق نمی‌کند.

لاریجانی: شورای نگهبان دلایل ردصلاحیت من را منتشر کند

عدم احراز صلاحیت علی لاریجانی باعث بروز برخی مناقشه‌ها شد. برخی شائبه‌ها درباره خانواده لاریجانی را دلیل ردصلاحیت او دانستند. بااین‌حال اعضای شورای نگهبان در اظهارات جداگانه، این شائبه را قویا رد کردند. رهبر انقلاب نیز در فرمایشاتی با انتقاد از شائبه‌های مطرح حول یکی از نامزدها که معلوم بود منظور ایشان علی لاریجانی است، خواستار رفع ظلم صورت‌گرفته شدند. پس از همه این کش‌وقوس‌ها، لاریجانی روز گذشته در نامه‌ای خطاب به شورای نگهبان از این نهاد درخواست کرد دلایل رد صلاحیتش را به‌طور عمومی منتشر کند. لاریجانی در این نامه، تاکید کرد: از شورای محترم نگهبان خواهشمندم بین خود و خدا با توجه به اثبات کذب بودن گزارش‌های داده‌شده به آن شورا در رابطه با بنده و خانواده‌ام در جریان بررسی احراز صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، کلیه دلایل عدم احراز صلاحیت اینجانب را بدون هرگونه پرده‌پوشی به‌صورت رسمی و عمومی اعلام فرمایید. حداقل به اجرای سیاست‌ کلی مصوب رهبری معظم انقلاب در باب پاسخگویی آن شورا عمل نمایید. پس از این، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در توییتی با رد درخواست لاریجانی نوشت: احراز و عدم احراز صلاحیت داوطلبان ریاست‌جمهوری براساس اسناد و مدارک کافی و قابل اعتماد انجام پذیرفته و برای اعتراض به عدم احراز صلاحیت و انتشار عمومی دلایل آن در قانون انتخابات ریاست‌جمهوری حکمی پیش‌بینی نشده است. پس از این واکنش، لاریجانی بار دیگر دست به قلم برد و دومین بیانیه خود را به رشته تحریر درآورد. لاریجانی در بخشی از بیانیه خود، با اشاره به اصل  «استصحاب» تاکید کرد: باتوجه به عدم دریافت دلایل رد صلاحیت اینجانب، مجددا این درخواست را اعلام می‌کنم. اما چرا بر این امر اصرار دارم؟
در تاریخ  24/10/1382  رهبری معظم در دیدار با اعضای شورای نگهبان در مورد احراز مجدد صلاحیت حتی نمایندگان مجلس فرمودند؛ «آن وقت که صالح بود، حالا صلاحیتش را استصحاب کنید. اگر خلافش ثابت نشده این احراز استصحاب است و هیچ لزومی ندارد که انسان بخواهد از طریق دیگری این صلاحیت را احراز کند. » لاریجانی در ادامه افزود: صلاحیت اینجانب یک بار برای ریاست جمهوری و چند بار برای مجلس مورد تایید شورای نگهبان واقع گردیده است، آیا اینجا جای استصحاب نبود،مگر اینکه با این بیان رهبری  معظم ، شورای محترم ، استنادات قوی داشته که بیان رهبری را در استصحاب را کنار گذاشته‌اند. یعنی عملا به رد صلاحیت اینجانب رسیدند، لذا انتظار طبیعی است که بنده اسناد و مدارک کافی و قابل اعتماد شورا را جدی تر  مطالبه نمایم.

 تاسیس وزارت خانواده در دولت زاکانی

 علیرضا زاکانی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به تاسیس وزارتخانه‌ای با محوریت خانواده گفت: در صورت پیروزی و موفقیت در عرصه رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری، وزارتخانه‌ای را برای خانواده، کودکان، نوجوانان و جوانان تاسیس خواهیم کرد که وزیر و مسوول این وزارتخانه یک زن است و امور زیر نظر او انجام می‌شود؛ امیدوارم بتوانیم الگوی جدیدی از حضور بانوان داشته باشیم و از حقوق آن‌ها در خانواده و جامعه صیانت کنیم.  زاکانی اضافه کرد: در حال‌حاضر 3.5میلیون زن سرپرست خانوار در کشور هستند که تعداد اندکی تحت پوشش بیمه قرار دارند، همچنین 21میلیون زن خانه‌دار در کشور حضور دارند که اگر در جهت تحقق خانواده مطلوب آموزش ببینند، شاهد تحول جدی در عرصه فرهنگی کشور خواهیم بود.
 

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 3. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 4. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 5. یک سؤال پیرامون حاشیه سفر اختصاصی ۳ نماینده مجلس

 6. نامه ۲۱ اندیشکده اقتصادی و سیاست خارجی به آیت‌الله رئیسی/ضرورت تحول ساختاری و سازمانی در وزارت امور خارجه

 7. معاون اول رئیس جمهور: از زخم زبان‌ها، ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم/ آنچه مردم ایران را رنج می‌دهد، تبعیض است

 8. روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شود

 9. در جلسه رئیس بنیاد شهید با رئیس جمهور منتخب چه مسائلی مطرح شد؟

 10. رهاسازی آب سد کرخه، از سوسنگرد تا هورالعظیم

 11. جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد

 12. المپیک توکیو| نخستین مدال برای کاروان ایران/ فروغی طلایی شد

 13. جزئیات کمیاب‌ شدن تنها داروی کرونا و فروش و تزریق آن در بازار آزاد/ رمدسیویر دوزی چند؟

 14. نگاهی به بازار انرژی / ۳ سه پروژه ای که زنگنه از آنها غافل شد

 15. شهادت چهار تن از رزمندگان قرارگاه قدس در درگیری با اشرار

پربحث‌های هفته

 1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 3. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 4. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 5. حداقل و حداکثر حقوق دریافتی اعضای هیات علمی پس از همسان‌سازی اعلام شد

 6. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 7. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 8. پشت پرده طرح ربایش مسیح علینژاد

 9. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 10. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 11. صحبت‌های تند رئیس جمهور آذربایجان به وزیر نیروی کشور خود درباره قطعی برق

 12. روزهای سخت پاسخگویی عاقلانه برای مدیران

 13. چرا صهیونیست‌ها نگران پیامدهای امنیتی بحران لبنان هستند؟!

 14. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 15. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 16. دستگیری ۱۷ وکیل و ۱۳ کارمند متخلف قوه قضائیه در هفته گذشته

 17. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 18. ماهیت حقیقی طالبانِ کنونی چیست؟

 19. تصمیم پسندیده مداح سرشناس/ می‌رویم خوزستان

 20. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 21. روحانی: مردم حق دارند بدانند که چه گردنه ها و تکانه هایی موجب بروز چه مشکلاتی برای کشور شده است

 22. از رنج های خوزستان بکاهیم ...

 23. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 24. کاروان‌ جدید تانکرهای آبرسان سپاه به خوزستان رسید

 25. پیش‌بینی ذوالنوری از ادامه مذاکرات برجام در دولت رئیسی/ توضیحات حدادعادل درباره ادعای دخالت در انتخاب شهردار تهران/ نظر مردم درباره وضعیت تحریم ها در دوره رئیسی

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 3. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 4. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 5. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 6. روزهای سخت پاسخگویی عاقلانه برای مدیران

 7. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 8. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 9. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 10. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 11. روحانی: مردم حق دارند بدانند که چه گردنه ها و تکانه هایی موجب بروز چه مشکلاتی برای کشور شده است

 12. از رنج های خوزستان بکاهیم ...

 13. پیش‌بینی ذوالنوری از ادامه مذاکرات برجام در دولت رئیسی/ توضیحات حدادعادل درباره ادعای دخالت در انتخاب شهردار تهران/ نظر مردم درباره وضعیت تحریم ها در دوره رئیسی

 14. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 15. پیش‌بینی زیباکلام درباره آینده برجام/ توضیحات ربیعی درباره بی‌نتیجه ماندن مذاکرات وین/ روزنامه اصلاح‌طلب: ظریف وزارت خارجه را ویران کرد/ تحلیل عطریانفر درباره آینده سیاسی روحانی

 16. روحانی:مردم بخاطر مشکلات ناشی از خشکسالی و کم آبی هرچقدر ناراحت باشند، حق دارند/ این دولت در زمینه کشاورزی معیارهای خوبی برای عرضه به مردم دارد

 17. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

 18. نظر مصباحی‌مقدم درباره اولین مشکل دولت رئیسی/ واکنش آیت‌الله جنتی به مشکلات مردم خوزستان/ کارت زرد مجلس به آذری‌جهرمی/ وقتی روحانی به مردم حق می‌دهد ناراحت باشند

 19. حمایت اعضای کمیسیون بودجه مجلس از رتبه بندی معلمان، همسان سازی حقوق بازنشستگان و هماهنگی حقوق هیات علمی

 20. مردم خوزستان حقوق حقه خود را دنبال می‌کنند/ ماهیگیری از آب گل‌آلود تجمعات مردمی توسط دشمن

 21. یک مرکز پژوهشی با هزینه بسیار، کارآیی کم

 22. یک سؤال پیرامون حاشیه سفر اختصاصی ۳ نماینده مجلس

 23. حضور جهانگیری در استان خوزستان

 24. معاون اول رئیس جمهور: از زخم زبان‌ها، ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم/ آنچه مردم ایران را رنج می‌دهد، تبعیض است

 25. روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شود

آخرین عناوین