محمد هاشمی: مناظرات علیه نظام است نه برای معرفی افراد/ طراح سوالات مناظرات در راستای بی آبرو کردن نظام عمل کرده است/ در همین سوالات در بین نامزدها تبعیض قائل می‌شوند

سیاسی   4000322045

عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: متاسفانه صدا و سیما به صورت جناحی عمل می کند، طراح سوالات مناظرات در راستای بی آبرو کردن نظام عمل کرده است به این صورت که اسلام اصلا حکومتی ندارد، اخلاقی ندارد همچنین به مردم توجهی ندارد.

محمد هاشمی: مناظرات علیه نظام است نه برای معرفی افراد/ طراح سوالات مناظرات در راستای بی آبرو کردن نظام عمل کرده است/ در همین سوالات در بین نامزدها تبعیض قائل می‌شوند

«محمد هاشمی»، عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام، در گفت و گو با برنا در رابطه با "روند مناظرات در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری" گفت: اصل مناظرات را علیه نظام می دانم، زیرا باید با توجه به فرهنگ کشور و اخلاق اسلامی مناظره بی طرف و متعادل را برگزار کنیم آن هم به این شکل که یک نامزد پس از معرفی خود به بیان برنامه هایش بپردازد و کسی را هم در صحبت هایش مورد تخریب قرار ندهد. در چنین مناظره ای باید سوالاتی که از نامزدها پرسیده می شود یک نوع باشد اما متاسفانه مناظره هایی که تاکنون پخش شده علیه نظام است و کاندیدا ها در حرف های خودشان، فقط نظام را زیر سوال می برند و می گویند اسلام اصلا نظام ندارد. مناظراتی که پخش می شود در حقیقت برای معرفی افراد نیست بلکه علیه نظام است، آقایان رعایت نمی کنند و مطالبی را درست یا غلط بیان می کنند. ممکن است اختلاف نظر و یا اختلاف سلیقه ای وجود داشته باشد اما همان را دست مایه قرار می دهند و رعایت نمی کنند، اینها آبروی نظام است، آبروی نظام را می برند. 

هاشمی بیان کرد: در جریان مناظرات قبل بنی صدر بیان کرده  بود "من که میگفتم اینها همه دزد و قاتل هستند ولی کسی باور نمی کرد اما حالا خودشان  دارند با صحبت هایشان اثبات می کنند". آقایان نه تنها مناظره نمی کنند بلکه بر علیه نظام مجادله به راه انداخته اند، با این سبک مناظره در نظام جمهوری اسلامی اصلا موافق نیستم زیرا فقط به نظام خسارت وارد می کند، اعتماد مردم را از نظام سلب می کند و مخالفین و معاهدین را مسلح می کند، آن وقت آنها مدعی می شوند و ما متهم. 

عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: متاسفانه صدا و سیما به صورت جناحی عمل می کند، طراح سوالات مناظرات در راستای بی آبرو کردن نظام عمل کرده است به این صورت که اسلام اصلا حکومتی ندارد، اخلاقی ندارد همچنین به مردم توجهی ندارد معنا و مفهموم سوالات طراحی شده  این را می رساند اما در همین سوالات هم در بین نامزدها تبعیض قائل می شوند.

او ادامه داد: مناظرات به جدال جناح ها تبدیل شده، جدالی که نه فقط یک جناح خاص را زیر سوال می برد بلکه به اصل نظام لطمه می زند. ما یک نظام اسلامی هستیم، اسلام حکومت و عدالت دارد باید نامه حضرت امیر به مالک اشتر  را بخوانند و ببینند امیرالمومنین چه نوع حکومتی را معرفی می کنند، حکمران باید چه ویژگی های داشته باشد، چگونه باشد، ،چه برنامه ای داشته باشد و چه رفتارهایی با مردم در پیش بگیرد. شما دیدید که کاندیداها به این موارد اشاره ای کنند؟ اصلا فاصله هم دارند البته تقصیر نامزدها نیست طراحان سوال با این ویژگی ها فاصله دارند. از طراحان سوال بپرسید نامه حضرت امیر به مالک اشتر می گویند چیست؟ بسیاری هم اصلا به گوششان نخورده است. 

هاشمی بیان کرد: طراحی و چینشی که شورای نگهبان در این دوره از انتخابات انجام داده عین بی عدالتی است 5 نفر علیه یک نفر، جالب است که این 5 نفر مسائلی را مطرح می کنند که خودشان باعث و بانی آن بودند و در دولتی که عصاره خودشان بوده، دولت احمدی نژاد اتفاق افتاده است. به ضرس قاطع می گویند ما پوششی نیستیم اما قبل از روز انتخابات ناچار به کنار گیری هستند و با بی صداقتی تمام با مردم حرف می زنند اگر هم کناره گیری نکنند که رای خودشان را شکستند و این برخلاف عقل سیاسی است.

او گفت: امام بنیان گذار نظام است، فقیه عادل و جامع الشرایط بودند اگر مبنای ما در حکومت داری امام باشد که ایشان می فرمایند که روحانیت شرکت نکنند اما اکنون شرایط خیلی بدتر شده است چند نفر نشسته اند و برای ملت تصمیم می گیرند، این در کجای اسلام آماده است چنین حقی ندارند حق مردم را سلب کنند. نظارت استصوابی و رویکرد شورای نگهبان از نظر امام و منطق امام، خلاف عدل و اسلام است این افکار نه عادلانه است و نه اسلامی. 

عناوین مرتبط

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 3. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 4. فقط‌ برو‌!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. اسب زین شده یا چموش؟!

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 11. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 12. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 13. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 14. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 15. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 16. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 17. نویسنده آمریکایی: اشتباهات ترامپ را در برابر ایران تکرار نکنید

 18. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 19. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 20. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 21. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 22. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 23. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 24. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 25. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 2. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 3. فقط‌ برو‌!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. اسب زین شده یا چموش؟!

 6. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 7. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 8. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 9. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 10. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 11. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 12. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 13. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 14. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 15. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 16. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 17. ضرغامی: روحانی رفت!

 18. کرونا در کشور رکورد زد/ واکنش حسین شریعتمداری به مخالفین طرح صیانت/ توضیحات واعظی درباره تاخیر روحانی در دیدار با رهبری/ پیش‌بینی عنابستانی درباره فیلترنشدن اینستاگرام

 19. کم‌کاری برای «صیانت» از افکار عمومی

 20. پاسخ قالیباف به نامه رضا کیانیان

 21. حسین شریعتمداری: «همه یا هیچ» یعنی در جا زدن!

 22. انتقاد رضایی از طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی

 23. جهانگیری: هیچ کس از ما نپرسید چگونه نفت فروختید

 24. واعظی: مجلس برای این تشکیل نشده که حق مردم را محدود کند

 25. قالیباف: مسدودسازی اینستاگرام و واتس‌اپ برنامه مجلس نیست

آخرین عناوین