قالیباف: پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است

جهان،   4000124143

رئیس مجلس با اشاره به پاسخ رئیس جمهور روسیه به نامه رهبر معظم انقلاب، اراده رهبران عالی دو کشور را بر ارتقای روابط دوجانبه دانست و تاکید کرد: دستگاه های دیپلماسی ایران و روسیه باید این مهم را دنبال کنند.

قالیباف: پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است

به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس عصر امروز در دیدار سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه که به تهران سفر کرده است، با اشاره به سفر بهمن سال گذشته خود به روسیه اظهار کرد: زمانی که مجلس یازدهم شکل گرفت، تصمیم بر این شد که اولین سفر خارجی را به روسیه انجام دهم و جدای از اهمیت این تصمیم، در آن سفر حامل پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی برای آقای پوتین هم بودم. 

وی با بیان این که آن سفر حاوی 2 نکته بود گفت: سفر من به روسیه تاکیدی صریح و رسمی بر این بود تغییر و جابه جایی قدرت در آمریکا هیچ تاثیری بر رویکرد و تصمیم های ما در توسعه همه جانبه مناسبات ایران و روسیه نخواهد داشت. 

قالیباف با تاکید بر این که در روابط دوجانبه باید به سمت یک توافق بلند مدت همکاری های مشترک در زمینه اقتصادی و تجاری، امنیتی و سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، علمی و دانشگاهی، سایبری حرکت کنیم خاطرنشان کرد: پس از این سفر پاسخ آقای پوتین به نامه رهبر معظم انقلاب حاکی از این بود که امروز رهبران دو کشور بر این مهم اتفاق نظر دارند و مسئولان حوزه وزارت خارجه 2 کشور باید این مسئله را دنبال کنند.

رئیس مجلس تصریح کرد: جای این گلایه هم وجود دارد که دو کشور هنوز نتواسته اند آنطور که باید از همه ظرفیت های فراوان موجود برای توسعه همه جانبه همکاری های اقتصادی استفاده کنند و در این زمینه باید اقدامات جدی انجام شود.  

وی افزود: البته اتحادیه اوراسیا می تواند به ارتقای همکاری های اقتصادی کمک کند و در همین زمینه در سفر من به مسکو توافق شد که یک هاب مالی و لجستیکی برای تسهیل روابط تجاری ایجاد شود و من بعد از سفر نیز آن را پیگیری کرده ام تا به سرعت این مهم انجام شود.

رئیس قوه مقننه با بیان این که در سطح منطقه ای موضوع قابل توجه، همکاری نزدیک دو کشور برای مبارزه با تروریسم و جلوگیری از دخالت کشورهای خارج از منطقه در منطقه است، گفت: همکاری های دوجانبه و چند جانبه نظیر فرایند آستانه و سایر مکانیزم های منطقه ای می تواند در مبارزه با تروریسم، امنیت و پیشرفت منطقه بسیار موثر واقع شود.

وی تاکید کرد: ایران و روسیه نباید از هرگونه پیشنهاد برای دخالت بقیه کشورها در امور منطقه استقبال کنند، بلکه باید با آن مقابله نمایند. 

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از حمایت های روسیه در مسئله برجام گفت: به طور روشن ما باید چارچوب برجام را حفظ کنیم، اما آمریکا هم باید به تعهدات خود در این توافق عمل کند، آنگاه ما نیز لغو کامل تحریم ها را راستی آزمایی خواهیم کرد. این موضع قاطع و روشن جمهوری اسلامی ایران است. 

وی همچنین با اشاره به خرابکاری در نطنز تاکید کرد که این اتفاق را باید همه کشورها محکوم کنند به خصوص 1+4 در این زمینه باید موضع گیری شفاف و روشنی داشته باشد؛ البته جمهوری اسلامی حق خود را برای پاسخ گویی به این اتفاقات محفوظ دانسته و به موقع به آن پاسخ خواهد داد. 

رئیس مجلس با بیان این که در حوزه پارلمانی روابط خیلی خوبی بین دو کشور برقرار است، گفت: سومین کمیسیون عالی همکاری های پارلمانی دو کشور در آینده نزدیک در تهران برگزار خواهد شد.

وی ضمن تشکر از همکاری خوب روسیه درباره ارسال واکسن کرونا به ایران گفت: با تسریع در ارسال بیشتر واکسن به ایران و همچنین ایجاد شتاب حداکثری در تولید مشترک واکسن در ایران تاکید داریم.

لاوروف: سفر شما به روسیه به توسعه روابط دو کشور کمک موثری کرد

در این دیدار سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز ضمن رساندن سلام «ماتوینکو»، رئیس شورای فدراسیون روسیه، «والودین» رئیس دوما و «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت ملی روسیه به رئیس مجلس کشور گفت: همه مقاماتی که شما با آنها دیدار کردید بر این باور هستند که سفر شما به روسیه به توسعه روابط دو کشور کمک موثری کرد. 

وی با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به پوتین گفت: در این نامه از ایده ای که مطرح کردید برای امضای یک توافق جامع و همه گیر بین دو کشور حمایت شد و امیدواریم در زمانی که این سند آماده شد، پارلمان ایران نیز از امضای آن حمایت کند. 

 این دیپلمات کهنه کار روسی با بیان این که ما از تعامل بین قوای مقننه و مجریه دو کشور استقبال می کنیم، گفت: بین دو دولت ایران و روسیه مکانیزم ها و ساختارهای خوبی ایجاد شده است، از جمله کمیسیون هایی که باعث ارتقاء همکاری های مشترک شده و اخیرا نیز برای مقابله با کرونا کمیته تخصصی مشترک ایجاد کرده ایم.

وی با بیان این که در راستای مقابله با کرونا تاکنون بیش از 500 هزار دوز واکسن به ایران تحویل شده است، گفت: مراحل تولید واکسن اسپوتنیک نیز در ایران بزودی انجام خواهد شد.

لاوروف تاکید کرد: کلید حل مشکلات برجام بازگشت کامل و بدون قید و شرط آمریکا به تعهداتش در این توافق و اجرای قطعنامه 2231است. 

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: ما مخالف رویکردهای یکجانیه گرایی آمریکا هستیم و بر این باوریم که مسائل منطقه باید در مسیر گفت و گو با مشارکت کشورهای منطقه حل شود. 

وی درباره مناقشه قره باغ گفت: هم اکنون فرصتی برای همکاری های منطقه ای و  بین المللی برای بازسازی زیرساخت ها در این منطقه ایجاد شده است .

وی با اشاره به این که در این فرایند ایران، روسیه و ترکیه در کنار هم خواهند بود و همه قدم ها را به صورت کاملا شفاف برخواهند داشت، افزود: همکاری های منطقه ای  این پیام را ارسال می کند که ما در منطقه خود، خودمان مشکلات را حل می کنیم.

وی تاکید کرد: مسئله مهم، ایستادن مقابل دخالت کشورهای ثالث است که چشم طمع به این منطقه دارند. 

لاوروف با بیان این که ما ارزش زیادی برای ارتقای روابط جامع دو کشور از جمله روابط پارلمانی قائل هستیم، از رییس مجلس شورای اسلامی برای شرکت در دو اجلاس منطقه ای و بین المللی در روسیه از سوی روسای پارلمان های روسیه دعوت به عمل آورد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 2. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 3. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 4. احمد توکلی: امروز، روز آشتی است/مفسدان چپاولگر باید از آمدن آیت‌الله رئیسی بترسند

 5. دهباشی:‌ اصلاح‌طلبان به آرای باطله هم باختند

 6. همتی به رئیسی تبریک گفت

 7. تبریک قالیباف به مردم ایران

 8. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 9. درخواست ستاد مردمی قاضی زاده هاشمی از مردم و جوانان

 10. محسن رضایی: حماسه حضور را به منتخب ملت، آیت‌الله رئیسی تبریک می‌گویم

 11. محمود احمدی‌نژاد روسیاه شد

 12. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 13. بوسه پیرزن تبریزی بر دست سرباز حوزه رای‌گیری

 14. خبر مهم برای بازنشستگان/ مجوز جدید برای استفاده از امکانات دستگاه‌ها

 15. آمار اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری/رئیسی با ۱۷ میلیون رای پیشتاز است

 16. سفیر انگلیس در تهران احضار شد

 17. پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است

 18. جهانگیری: حضور مردم در انتخابات نشانه احساس مسوولیت سیاسی به آینده است

 19. مهرعلیزاده پیروزی آیت‌الله رییسی را تبریک گفت

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 4. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 7. درباره یک تصمیم

 8. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 9. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 10. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 11. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 12. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 13. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 14. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 15. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 16. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 17. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 18. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 19. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 20. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 21. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 22. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 23. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 24. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 25. اعاده حیثیت روزنامه اصلاح‌طلب از قالیباف/ توضیحات حدادعادل درباره حضور دختر سردار سلیمانی در لیست اصولگرایان/ چرا میرسلیم از هیئت نظارت بر انتخابات شوراها استعفا داد؟

ابر آروان

آخرین عناوین