پشت پرده سرمایه‌گذاری عربستان در بازی‌های ویدیویی

گروه جهان الف،   4000111118 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

سرمایه‌گذاری عربستان در زمینه‌ بازی‌های ویدیویی با توجه به بحران مالی عربستان در سایه رقابت با امارات چندین سوال به وجود می آورد.

پشت پرده سرمایه‌گذاری عربستان در بازی‌های ویدیویی

به گزارش الف، در چارچوب طرح « محمد بن سلمان»  ولیعهد عربستان جهت تنوع بخشی به منابع اقتصاد کشور به جای صرف اتکای بر نفت؛ ریاض در تلاش است تا در بازی‌های کامپیوتری که ولیعهد سعودی نیز شیفته آنها است، سرمایه گذاری کند. صندوق ثروت‌ حاکمیتی عربستان بیش از سه میلیارد دلار در سه شرکت بازی‌های کامپیوتری در آمریکا سرمایه گذاری کرده است .

عربستان سعودی در فهرست کشورهای منطقه در بازی های ویدیویی در رده اول قرار دارد؛زیرا بیشترین تعداد کاربر بازی را دارد و این تعداد نشان می دهد که درآمد سالانه بخش بازی های دیجیتال در عربستان به حدود 758 میلیون دلار برای  2019 است.بر اساس گزارش پایگاه خبری« بلومبرگ» محمد بن سلمان مبلغ هنگفتی را در بزرگترین شرکت‌های آمریکایی که در زمینه بازی‌های ویدئویی فعالیت دارند سرمایه گذاری کرده است. نام این شرکتها را اکتیویژن بلیزارد، الکترونیک آرتز و اینتر اکتیو سافت‌ور اعلام کرده است که این تصمیم با توجه به بحران مالی عربستان اهدافی را در بر دارد.

بازی‌های ویدیویی جایگزین واردات

«محمد مقداد» کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با پایگاه خبری خلیج آنلاین اعلام کرد که عربستان و بسیاری از کشورهای عربی تحت تاثیر قیمت نفت و ویروس کرونا در واردات مواد اولیه دچار مشکل شدند و همین امر در صادرات این کشورها نیزتاثیر منفی گذاشت. همچنین بودجه عربستان سعودی تحت تأثیر شرایط سیاسی ، جنگها و بی ثباتی  و وضعیت اقتصادی آن دچار بحران شده است و به همین دلیل عربستان سعودی برای اینکه در معرض استقراض وام خارجی بیشتر قرار نگیرد و بودجه خود را حفظ کند، تلاش می‌کند تا با سرمایه گذاری در بازی‌های ویدیویی بحران اقتصادی خود را جبران کند.

به گفته مقداد عربستان سعودی  برای موفقیت در سرمایه گذاری در بازی‌های ویدیویی  نیاز به مطالعه بازار داخلی و خارجی و تلاش برای وارد کردن نیروهای انسانی متخصص در برنامه نویسی در زمینه بازی های ویدیویی دارد، به گونه‌ای که آنها به جای وارد کردن ویدیوهای بازی ، آنها به صورت داخلی تولید شوند.

رقابت عربستان با امارات در زمینه بازی‌های ویدیویی

رقابت عربستان و امارات متحده عربی تنها محدود به حوزه سیاسی و امنیتی نیست و این دو کشور در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی و همچنین فناوری وارد رقابت با یکدیگر شده اند. عربستان به تازگی برای به حاشیه بردن و از دور خارج کردن امارات متحده عربی وارد حوزه سرمایه‌گذاری‌های در زمینه فناوری شده  و از سال 2019 مشتاق افزایش سرمایه گذاری خود در زمینه بازی‌های ویدئویی بوده و  در رقابت با امارات تلاش کرده تا به عنوان بزرگترین بازار در این زمینه در منطقه باشد همانطور که امارات در سال 2018 بوده است.

تلاش عربستان برای بهبود وجه خود

سرمایه گذاری ولیعهد سعودی در بازی‌های ورزشی و بازی‌های ویدیویی در راستای ایجاد وجه مثبت در میان افکار عمومی است تا عربستان را به عنوان یک کشور مترقی و در حال پیشرفت نشان دهد، درحالی که در واقعیت عربستان یک سلطنت ظالمانه و مستبد دارد. اگر چه محمد بن سلمان از آغاز دوران تصدی خود  در سال 2017 در قالب شخصی اصلاح‌کننده شناخته می‌شد و حتی به زنان اجازه رانندگی در عربستان را داد ،اما پس از قتل « جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی در اکتبر 2018 و همچنین  جنگ علیه یمن  با حمایت « دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا موقعیت او تحت الشعاع قرار گرفت و افکار عمومی نسبت به عربستان منفی شد وهمچنین مورد انتقادهای بین‌المللی نیز قرار گرفت .هرچند محمد بن سلمان در گذشته اعلام کرده بود که از سری بازی کال آو دیوتی لذت می‌برد، اما اکنون با توجه به کارنامه سیاه حقوق بشری‌ وی، گیمرها در انجمن‌ها و سایت‌های گیمینگ مختلف غالبا از این تصمیم و سرمایه‌گذاری‌های عربستان در این‌شرکت‌های برجسته و به ویژه در شرکت « اس ان کا» حمایت نکرده و نارضایتی خود را نشان داده‌اند.

روزنامه القدس العربی در سال گذشته از لغو قرارداد همکاری  شرکت « ریوت» با عربستان سعودی خبر داد که در آن قرار بود در یکی از رویدادهای بازی «لیگ آو لجند»، پروژه‌ی شهر نئوم عربستان تبلیغ شود اما پس از حجم انتقادات شدید جامعه‌ی ورزش‌های الکترونیک تصمیم گرفت تا قرارداد خود را لغو کند.

علاقه ولیعهد سعودی به بازی‌های ویدئویی باعث شده تا وی برای خرید بزرگترین سهم در شرکت‌های بازی‌های ویدیویی در جهان از صندوق سرمایه گذاری سعودی هزینه کند و این در حالی است که وی میلیاردها دلار را در انحصار خود دارد و آن را صرف معاملات شخصی و معاملات ناموفق دیگر می‌کند.

عربستان سعودی تلاش می کند وام های مالی

عظیم خارجی را برای مواجهه با بحران‌های اقتصادی عربستان استقراض کند. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۹۵۴۷۴۰۱:۵۳:۳۰ ۱۴۰۰/۱/۱۳
این ها کف روی آب هستند!
ناشناس۱۸۹۵۴۹۹۰۳:۲۱:۱۵ ۱۴۰۰/۱/۱۳
آفرین بهشون با اون همه درآمد از نفت و توریست به فکر منابع جدید هم هستند و ما با وجود نفت و گاز و افراد متفکر و جاذبه های توریستی فراوان اندر خم یک کوچه ایم
ناشناس۱۸۹۵۵۱۹۰۶:۳۴:۲۴ ۱۴۰۰/۱/۱۳
همه کشورها از این دست کارها می کنند.
ناشناس۱۸۹۵۵۵۳۰۸:۰۱:۵۹ ۱۴۰۰/۱/۱۳
آقایون برن مدیریت رو از مسئولای عربستانی یاد بگیرن که چطور تونستن با نفت مردمشون رو در رفاه نگهدارن
ناشناس۱۸۹۵۵۶۷۰۸:۳۳:۳۱ ۱۴۰۰/۱/۱۳
عربستان ثروتمندترین کشور جهان اسلام . اونا نفت دارن ما هم نفت داریم !
ناشناس۱۸۹۵۵۹۲۰۹:۱۹:۳۲ ۱۴۰۰/۱/۱۳
اگر عربستان می‌خواست سرمایه‌گذاری کنه، مطمئن باشید کیفیت کار بیش‌تر از این حرف‌ها می‌شد.
ناشناس۱۸۹۵۶۰۹۰۹:۴۸:۲۱ ۱۴۰۰/۱/۱۳
عربستان مثل تمام کشورهای دیگه تو این حوزه سرمایه گذاری کرده خود ماهم کلی در این زمینه تولید محتوی کردیم شاید هزاران هزاران بار بیشتر در فضای مجازی تولید محتوی کردیم . این دیگه پشت پرده و جلوی پرده نمیخواد
ناشناس۱۸۹۵۶۴۰۱۰:۲۴:۵۲ ۱۴۰۰/۱/۱۳
بحران مالی عربستان؟
ابوذر۱۸۹۵۷۶۲۱۲:۱۱:۱۰ ۱۴۰۰/۱/۱۳
اونا بد ماها خوب حداقل تو صف مرغ وانمیستن
شوقی۱۸۹۵۸۱۵۱۳:۲۰:۰۴ ۱۴۰۰/۱/۱۳
عجب مقاله ای سرمایه گذاری در شرکت ها سود آور اشتباه است ، لطفا کارشناس صاحب نظر پیشنهاد بده به بن سلمان در بورس ایران سرمایه گذاری کنه و سهام کارخانجات و بانک ها ورشکسته خرید کنه تا رضایت مسوولین و کارشناسان مخالف ال سعود جلب کند
روزبه۱۸۹۶۰۰۳۱۷:۵۹:۲۱ ۱۴۰۰/۱/۱۳
الانه که مدافعان عربستان وهابی وارد شن
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. «همه با هم»؛ شعار انتخاباتی سید حسن خمینی؟!

 3. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 4. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 5. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 6. افسر پیشین ارتش آمریکا: با نگاهی به عین‌ الاسد، دقت موشک‌های ایران را درک کنید

 7. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 8. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 9. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 10. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 11. بازی سیاسی با کارت برجام

 12. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 13. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 14. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 15. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 16. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 17. دیپلمات با سابقه آمریکایی: دیوار تحریم ها علیه ایران را زودتر بشکنید

 18. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 19. راه‌حل سردار دهقان برای خروج پرونده هسته‌ای از بن‌بست/ شعار حسن خمینی انتخاب شده است؟/ انتقادات اصولگرایان از نامزدی جلیلی/ تقاضا برای برخورد قضایی با روحانی

 20. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 21. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 22. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 23. جلسه افشاگری اصلاح‌طلبان علیه اصلاحات/ کرباسچی به تاجزاده: مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست

 24. «بدترین دولت به روایت آمار»/ رکوردشکنی دولت روحانی در تعمیق فقر

 25. ادعای نیویورک‌تایمز درباره حادثه نطنز: این سانحه با انفجاری بزرگ رخ داده/ نه ماه طول می‌کشد که تولید اورانیوم غنی شده بازیابی شود

آخرین عناوین