آژانس اتمی احیای برجام را به انجام اقداماتی از سوی ایران گره زد

جهان،   4000104013 ۳۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای که شامگاه سه‌شنبه منتشر شد احیای برجام را در گرو انجام اقداماتی از سوی ایران دانسته است.

 آژانس اتمی احیای برجام را به انجام اقداماتی از سوی ایران گره زد

به گزارش فارس، «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه احیای برجام را به شفاف‌سازی ایران درباره آنچه به ادعای او «اورانیوم اعلام‌نشده» ایران است گره زده است.

نشریه نیوزویک به نقل از مدیر کل آژانس اتمی نوشت ایران باید برای احیای توافق هسته‌ای حاصل‌شده در سال ۲۰۱۵، درباره اورانیوم اعلام‌نشده‌ای که در سایت‌هایش پیدا شده شفاف‌سازی کند.

او در مصاحبه با این نشریه گفته برای مشخص کردن مکان اورانیوم اعلام‌نشده ایران به «گفت‌وگوهای مفصل و فنی» نیاز است و این مسئله به آینده برجام، «کاملاً مرتبط» است.

رافائل گروسی مدعی شده درباره اثرات اورانیوم که در سایت‌های ایران یافته شده مسائلی وجود دارند که «هنوز روشن نیستند.»

گروسی گفت: «لازم است ما بدانیم در آنجا چه اتفاقاتی افتاده. لازم است دقیقاً بدانیم چه نوع فعالیت‌هایی در آنجا جریان داشته و باید بدانیم اگر موادی وجود داشته‌اند آن مواد الان کجا هستند؟»

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «چون، این گزارش نشده است. این مستلزم گفت‌وگوهایی بسیار مفصل و فنی است که صورت نگرفته است.»

ادعاهای مدیر کل آژانس اتمی در ادامه فضاسازی‌های رسانه‌ای است که در روزها و هفته‌های گذشته، همزمان با مطرح شدن بحث بازگشت آمریکا به برجام، درباره برنامه هسته‌ای ایران در رسانه‌های غربی مطرح شده است.

تحلیلگران می‌گویند هدف از این فضاسازی‌ها افزایش فشار بر ایران جهت عقب‌گرد از اقدامات جبرانی‌ای است که این کشور بعد از خروج آمریکا از برجام آغاز کرده است.

دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده قصد دارد کشورش را به برجام برگرداند اما گفته این امر مستلزم آن است که نخست ایران آن اقدامات جبرانی را به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد تأکید کرده واشنگتن با توجه به نقض یکجانبه برجام در جایگاهی نیست که برای اجرای این توافق شرط بگذارد.

رافائل گروسی در سفر چند وقت پیش خود به تهران ادعاها درباره آثار اورانیوم اعلام‌نشده را با مقام‌های ایران مطرح کرد.

آژانس اتمی گفت در این سفر به ایران گفته «بدون شفاف‌سازی، همه چیز لطمه خواهد خورد چون در این برهه، همه چیز درهم‌تنیده است.»

رافائل گروسی در مصاحبه با نیوزویک گفت: «برای عموم مردم، فقط یک چیز وجود دارد و آن هم اتفاقاتی است که در برنامه [هسته‌ای] ایران رخ می‌دهد.»

 

نیوزویک نوشته رافائل گروسی اوایل ماه آوریل در تهران این موضوع را با مقام‌های ایرانی بررسی خواهد کرد. او گفت: «ما اطلاعاتی داریم، فرضیه‌هایی داریم و سوالات بسیار روشنی را از همتایان ایرانی‌مان مطرح خواهیم کرد تا ببینیم می‌توانیم درباره این مسئله روشن‌سازی انجام دهیم یا خیر.»

 

رافائل گروسی از اظهارنظر دقیق درباره اینکه چه زمانی درباره این مسئله جمع‌بندی‌هایش را ارائه خواهد کرد خودداری کرد. او گفت: «گفتن اینکه می‌خواهم تکلیف این مسئله را در تاریخ X روشن کنم دشوار است. اما هدف من این خواهد بود که طی ماه‌های آینده و در صورت امکان تا تابستان دست‌کم پاره‌ای شواهد موثق در این خصوص گردآوری کند.»

 

او گفت: «وظیفه‌ام این است که اطمینان حاصل کنم همه چیز در نظر گرفته می‌شود در غیراین صورت ممکن است تجربیات گذشته را، که طی آنها آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسائل مطرح‌شده در دیگر نقاط ممنوعه یا فعالیت‌های اعلام‌نشده را در نظر می‌گرفت، تکرار کنیم.»

 

وی اضافه کرد: «این مسئله‌ای است که به شفاف‌سازی نیاز دارد چون بدون شفاف‌سازی، سایه آن روی هر همکاری که با ایران داریم گسترده خواهد شد.»

 

آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد و علاوه بر احیای تحریم‌های رفع‌شده علیه ایران، تحریم‌های تازه‌ای را علیه کشورمان اعمال کرد.

 

 ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته‌ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می‌دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد.

 

یک‌سال بعد که دولت‌های اروپایی نتوانستند به وعده‌هایشان عمل کنند تهران اعلام کرد طبق مفاد مندرج در توافق هسته‌ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش خواهد داد.

 

ایران از آن زمان اعلام کرده الزامی برای رعایت محدودیت‌های مندرج در برجام در زمینه غنی‌سازی، میزان ذخائر اورانیوم و تحقیق بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته ندارد. تهران علاوه بر این کار بر روی یک خط مونتاژ جهت ساخت اورانیوم فلزی را هم از سر گرفته است.

 

ایران اخیراً از روز پنج اسفندماه اعلام کرد اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند. این اقدام در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران است که شریکان ایران در برجام را به لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام ملزم می‌کند.

 

جمهوری اسلامی ایران و آژانس اتمی اخیراً به توافقی دست پیدا کرده‌اند که به موجب آن بازرسی‌های ضروری آژانس اتمی به مدت سه ماه در ایران حفظ می‌شود.

 

رافائل گروسی هشدار داد این فرصت سه‌ماهه «کاملاً شکننده» است و چنانچه تا اواسط ماه مه پیشرفت‌های ملموسی حاصل نشود، روابط میان آمریکا و ایران احتمالا وارد «دورانی بسیار پرآشوب» خواهد شد.

 

گروسی گفت: «ممکن است ما در وضعیتی قرار بگیریم که رایزنی‌‌های جاری، مذاکرات جاری و چشم‌انداز نوعی توافق داشته باشیم. ممکن است توافقی هم در کار باشد، اما ممکن است هیچ‌کدام از موارد فوق هم اتفاق نیفتد.»

 

او اضافه کرد: «اگر این اتفاق بیفتد، ما با مشکل عمده‌ای مواجه خواهیم شد. این به معنای آن خواهد بود که تقریباً همه درب‌ها و پنجره‌های توافق هسته‌ای بسته خواهند شد و در چنین شرایطی وارد دورانی بسیار پرآشوب می‌شویم.»

 

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در مقاله‌ای که چندی پیش در مجله «فارن‌افرز» منتشر کرده بود شرط بازگشت آمریکا به برجام را رفع بی‌قید و شرط تمامی تحریم‌های اعمال‌شده (imposed)، بازاعمال‌شده (reimposed) یا دوباره برچسب‌گذاری‌شده (relabaled) اعلام کرده بود.

 

مقام‌های دولت بایدن گفته‌اند می‌خواهند از بازگشت به برجام به عنوان سکویی برای رسیدن به «توافقی قوی‌تر و طولانی‌تر» که در آن به مسائل موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران پرداخته می‌شود برسند. تهران گفته تنها بعد از بازگشت آمریکا به برجام در چارچوب جلسات مرسوم این توافق و درباره برنامه هسته‌ای با آمریکا گفت‌وگو خواهد  کرد.

 

گروسی در این مصاحبه تصریح کرد فعلاً چیزی به نام توافق هسته‌ای جدید وجود ندارد، اما طرف‌ها ممکن است در برجام تجدیدنظر کنند و «نسخه‌‌ای اصلاح‌شده» از توافق هسته‌ای قدیم ایجاد کنند.

 

این دیپلمات تصریح کرد مذاکرات باید هر چه سریعتر پیش بروند چون روابط میان تهران و واشنگتن به شکل فعلی آن، قابل ادامه نیست.

 

رافائل گروسی در ادامه گفت: «من فکر می‌کنم هر کدام از طرف‌ها می‌خواهند به سمت توافق بروند ولی برخی تردیدها و اکراه‌ها وجود دارند که  قابل درکند.»

 

او مدعی شد: «ما خودمان را بخشی از راه حل می‌بینیم چون وقتی طرف‌ها از فعالیت‌ها سر در می‌‌آورند و به آنها ضمانت‌های لازم درباره مسائل داده می‌شود، بدبینی‌ها و تنش‌ها کاهش می‌یابند.»

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۸۱۴۰۵۰۹:۳۳:۴۵ ۱۴۰۰/۱/۴
بهترين پاسخ به اين مهره امريكايي خروج از npt واخراج بازرسان اژانس است كاري كه كره شمالي كرده وكاري كه صهيونيستها دارند مي كنتد با وجود ساخت سلاح هاي اتمي هنوز هبچ بازرسي از سايت هاي اسراييل بازديدنكرده وتازه مدعي ايران هم هست
ناشناس۱۸۸۲۰۷۸۲۰:۰۱:۱۲ ۱۴۰۰/۱/۴
مساله وادادگی دولت ایران در هشت سال گذشته ست که همه دستورات غربیها رو اجرا کرده
ناشناس۱۸۸۲۰۷۹۲۰:۰۱:۴۲ ۱۴۰۰/۱/۴
گاندو رو نگاه کن تا ببینی چرا جاسوسهای غربی اینقدر پررو شدن
ناشناس۱۸۸۲۱۷۹۲۱:۵۲:۱۱ ۱۴۰۰/۱/۴
متاسفانه آمریکا دوباره میخواهد که دنیا را بر علیه ما متحد کند و ما منفعل هستیم.
ناشناس۱۸۸۱۴۰۸۰۹:۳۵:۳۵ ۱۴۰۰/۱/۴
تا زمانیکه تحربمها لغو نشوند این "بدانیم" را دیدی پشت گوشتو دیدی!
ناشناس۱۸۸۱۴۳۰۰۹:۵۶:۰۲ ۱۴۰۰/۱/۴
بیچاره ایران که تو چه گردابی افتاده نه راه پیش داره نه راه پس. بهانه پشت بهانه و فقط وقت کشی. تصور امریکا اینه که ایران زیر فشار تحریم ها داره له میشه لذا اونا خودشون را فریبکارانه خیلی فعال نشان میدن ولی عمددا دارن وقت کشی میکنن. این عاقبت برجامی است که دولت جناب روحانی سرنوشت کشور را به اون گره زده.
ناشناس۱۸۸۱۴۴۵۱۰:۰۷:۴۳ ۱۴۰۰/۱/۴
آژانس عملا در جبهه غرب است و در خلاف جهت منافع ایران عمل میکند
ناشناس۱۸۸۲۰۸۱۲۰:۰۲:۱۸ ۱۴۰۰/۱/۴
این که واضحه . ولی مساله دولت روحانیه که در جهت ..
امید۱۸۸۱۴۶۳۱۰:۲۳:۲۹ ۱۴۰۰/۱/۴
بسم الله الرحمن الرحیم آقا جان تیتر خبر را عوض کنید برده و ذلیل صهیونیست ها احیای برجام را به انجام اقداماتی از سوی ایران گره زد .
ناشناس۱۸۸۱۴۶۴۱۰:۲۳:۵۳ ۱۴۰۰/۱/۴
کد خدا پرستان باز می روند...!
آزاده۱۸۸۱۴۶۸۱۰:۲۶:۲۱ ۱۴۰۰/۱/۴
همشون با هم هماهنگ میکنن
ناشناس۱۸۸۱۴۸۱۱۰:۳۳:۲۷ ۱۴۰۰/۱/۴
عجب ادعای واهی ای این گروسی کرده . به ادعای او مکان های اعلام نشده ای اغشته به مواد رادیو اکتیو مشاهده کرده.‌مگر ادعای نتانیاهو در باره دورغوزآباد راست بود ..؟
ناشناس۱۸۸۱۴۸۲۱۰:۳۳:۴۱ ۱۴۰۰/۱/۴
وقتی این رو راه میدید میاد اینجا زر میزنه و سه ماه مهلت میگیره معلومه که میفهمه دولت ما تشنه تشنه تشنه مذاکره هست تا کارنامه سرتاسر سیاهش رو پاک کنه مثلا
ناشناس۱۸۸۲۱۷۵۲۱:۴۸:۳۸ ۱۴۰۰/۱/۴
ادب مرد به ز دولت اوست! زر میزنه یعنی چه؟! ..
ناشناس۱۸۸۱۵۳۵۱۱:۱۹:۳۷ ۱۴۰۰/۱/۴
تسلت استکبار جهانی بر سازمانهای بین المللی حکایتی تکرار شده در دوران دفاع مقدس است در حالی که شعارهایی نظیر حقوق بشر و آزادیهای تعریف شده ی خودشان را بر کشورهای دیگر تزریق می کنند .
ناشناس۱۸۸۱۸۷۱۱۵:۵۴:۱۴ ۱۴۰۰/۱/۴
تسلط فارسی را که ولش کردیم لااقل عربی را پاس بداریم!!!
ناشناس۱۸۸۱۵۴۵۱۱:۲۸:۵۷ ۱۴۰۰/۱/۴
آقای «رافائل گروسی» آزاده باش! شما دارید بهانه می آورید؛ به آمریکا و اروپا بگویید چرا به تعهداتشان عمل نکردند؟ دولت روحانی به قدری در همکاری با آژانس و آمریکا و اروپا جلو جلو اقدام کرده است که به شدت مورد انتقاد است. بله قربان گویی آمریکا و مافیای صهیونیست مخالف آزادگی است.
محمد۱۸۸۲۳۳۰۰۲:۱۳:۰۷ ۱۴۰۰/۱/۵
امثال گروسی تکلیفشون معلومه و میدونن تو کدوم تیمن. ما باید غضنفرهای داخلی رو بچسبیم که هر چی بدبختی داریم از همین ابوموسی اشعری هاست.
ناشناس۱۸۸۱۶۰۳۱۲:۲۲:۰۰ ۱۴۰۰/۱/۴
باز رییس آژانس یعنی جاسوس غربیها حرف زد!
ناشناس۱۸۸۱۶۴۰۱۲:۴۴:۲۸ ۱۴۰۰/۱/۴
آقای رافائل گروسی که در سفرش به ایران با اوج وادادگی آقایان روبرو شد حالا خیلی بیشتر از گذشته مطمئن است که به راحتی می تواند امتیازات بیشتری برای اربابانش ( کدخداها ) بگیرد .
ناشناس۱۸۸۱۸۸۹۱۶:۰۷:۱۷ ۱۴۰۰/۱/۴
احیای برجام یک کاری عملی و اقتصادی است که باید از ناحیه آمریکا انجام شود نه از طریق گروسی که مسئول یک سازمان فنی است نیاز است وزارت امور خارجه عکس العمل شدید نشان دهد .
ناشناس۱۸۸۱۹۸۹۱۸:۰۳:۴۳ ۱۴۰۰/۱/۴
سرنوشت و آینده یه کشورو گره زدیم به ..چی
رضا۱۸۸۲۰۰۱۱۸:۲۰:۴۴ ۱۴۰۰/۱/۴
سابقه برجام نشان داد تصمیم گیرنده در مورد برجام نظام است..
ناشناس۱۸۸۲۱۶۶۲۱:۲۵:۰۰ ۱۴۰۰/۱/۴
ایران باید در کم کردن تعهدات برجامیش تعجیل کند
ناشناس۱۸۸۲۱۶۷۲۱:۲۷:۴۵ ۱۴۰۰/۱/۴
این یاوه گویی نتیجه ی آن سه ماه فرصتی هست که دولت بدون کارشناسی و بدون دور اندیشی به آژانس داد
ناشناس۱۸۸۲۲۴۷۲۳:۳۴:۲۶ ۱۴۰۰/۱/۴
نه راه پس ونه راه پیش!
محمدایوب۱۸۸۲۲۸۶۰۰:۴۲:۱۹ ۱۴۰۰/۱/۵
این .. رو بهش گفتن بیا ایران اومد بهش یاد دادن رفت چی بگه. که نظام رو در تنگنا قرار بده. وروحانی هم همش میگه رفع تحریمها ویک عده قلیل در داخل نمیگذارن. من الان می‌خوام شق القمر کنم. وهزار .. بازی دیگه. به قول .. مایکل هاشمیان. بیبین دیگه حنات ..
ناشناس۱۸۸۲۳۰۰۰۱:۰۷:۱۷ ۱۴۰۰/۱/۵
بهتره جاسوس های آمریکا به عبارتی همون آژانس زودتر با اردنگی اخراج بشن
ناشناس۱۸۸۲۳۰۴۰۱:۱۶:۵۷ ۱۴۰۰/۱/۵
مذاكره به سرعت در جريان است وتصميم نهايي بعد از انتخابات اعلام وتحريم ها لغو خواهد شد و..
محمد۱۸۸۲۳۲۷۰۲:۱۱:۰۲ ۱۴۰۰/۱/۵
خوشبختانه مسئولین و دولت ما اینقدر منفعل، حقیر هستند که مجدد امتیاز بدهند و به التماس آویزان دول اروپایی و آمریکا شوند. این را بارها ثابت کرده اند.
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 3. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 4. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 5. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 6. آیا دولت رییسی واقعا می تواند تغییری در زندگی مردم ایجاد کند؟

 7. محسنی اژه‌ای: مردم آقای رییسی را با رای معناداری انتخابات کردند

 8. اولین گفتگو با مدعی امام زمان بودن

 9. «میراث دولت روحانی برای رئیسی»/ برآورد ۳۵۰هزار میلیارد تومان کسری بودجه پیشِ‌روی دولت سیزدهم

 10. عراقچی: تقریبا تمامی اسناد توافق آماده است/ برای "تصمیم‌گیری" به پایتخت‌ها برمی‌گردیم

 11. توضیح وزیر آموزش و پرورش درباره واکسیناسیون معلمان در مرداد و بازگشایی حضوری مدارس

 12. میزان مشارکت و آراء استان تهران در انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

 13. شباهت سقوط ترامپ و نتانیاهو از نگاه ایندیپندنت

 14. اسماعیل کوثری منتخب مردم تهران در مجلس شد

 15. پاسخ جالب یک پیرزن به خبرنگار خارجی درباره دموکراسی آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 9. درباره یک تصمیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 13. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 16. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 17. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 18. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 19. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 20. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 21. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 22. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 23. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 24. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 25. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

ابر آروان

آخرین عناوین