واشنگتن: آماده دیدار با ایران برای مذاکره درباره بازگشت دوجانبه به برجام هستیم

جهان،   3991213001 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری گفت که واشنگتن آماده دیدار با ایران برای مذاکره درباره بازگشت دوجانبه به برجام است.

واشنگتن: آماده دیدار با ایران برای مذاکره درباره بازگشت دوجانبه به برجام هستیم

به گزارش فارس، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه گفت که واشنگتن همچنان به تعامل مجدد (با ایران) طی (چارچوب) دیپلماسی معنی دار تمایل دارد.

وی که در کنفرانس خبری روزانه وزارت خارجه آمریکا صحبت می‌کرد، افزود: «برنامه داریم که در تماس نزدیک با شرکا در 5+1 باشیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت: «آماده دیدار با ایران درباره مسیر پیش رو برای بازگشت دوجانبه به پایبندی (به برجام) هستیم و بازگشت دوجانبه به پایبندی بدون مذاکره اتفاق نمی‌افتد».

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران طی روزهای اخیر بارها تاکید کرده‌اند که این آمریکا بوده که از توافق هسته‌ای خارج شده و به تعهداتش پایبند نبوده و باید به تعهداتش پایبند شود و پس از آن نیز ایران کاهش تعهدات خود بر اساس برجام را باز می‌گرداند.

«جنیفر ساکی»، سخنگوی کاخ سفید نیز روز گذشته در کنفرانس خبری با این ادعا که واشنگتن آماده تعامل با ایران در خصوص برجام است، گفت: «اجازه بدهید ابتدا بگویم که از پاسخ ایران ناامید شدیم. ما کماکان آماده ورود مجدد به دیپلماسی معنادار برای پایبندی هر دو طرف به تعهدات هستیم و در تمام سطوح با شریکان ۱+۵ درباره بهترین روش رایزنی خواهیم کرد.»

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز اخیرا در واکنش به هیاهوی رسانه‌ای دولت بایدن درباره برجام تاکید کرده است: «هنوز هیچ تغییری در مواضع و رفتار ایالات متحده صورت نگرفته و دولت بایدن نه تنها سیاست شکست خورده فشار حداکثری ترامپ را کنار نگذاشته، بلکه حتی تعهد خود به اجرای کلیات وظایفش در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را اعلام نکرده است.»

علی‌رغم اذعان مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

تروئیکای اروپا علی‌رغم مخالفت‌های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده‌های خود برای جبران آثار این خروج عمل  نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی‌عملی کشورهای اروپایی در ۵ گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد و اخیراً اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را نیز متوقف کرد.

اقدام ایران در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران است که شریکان ایران در برجام را به لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام ملزم می‌کند.

دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا پس از خروج از برجام سیاست «فشار حداکثری» علیه ایران را در پیش گرفت. ترامپ می‌گفت هدفش از این سیاست وادار کردن ایران به مذاکره بر سر توافقی جدید است.

او در تحقق این هدف ناکام ماند و از سوی گروه‌های مختلف در آمریکا به دلیل نداشتن راهبرد در برابر ایران و دامن زدن به تنش‌ها با این کشور مورد انتقاد قرار گرفت. مقام‌های دولت «جو بایدن» بارها اعتراف کرده‌اند که سیاست فشار حداکثری شکست خورده است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۴۷۳۹۱۰۲:۴۱:۵۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
بابا طرف داره میگه جفتمون برگردیم به برجام. دیگه مذاکره که عیبی نداره. اینقدر ناز نکنید
ناشناس۱۸۴۸۱۴۵۱۳:۱۴:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
بابا اگه طرف میگه جفتمون برگردیم به برجام دیگه مذاکره نمیخواد! اشتباه نکنیم!
ناشناس۱۸۴۷۴۳۱۰۶:۱۲:۳۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
مذاكره نيازي نيست چون ساز وكار برجام وتعهدات مشخص است،امريكايي ها مي خواهند براي بازگشت ولغو تحريمها از ايران امتيازات بيشتري بگيرند
امید۱۸۴۷۴۵۱۰۶:۵۴:۲۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
بسم الله الرحمن الرحیم ساده ترین راه پیش پای آمریکا . طبق مفاد برجام رفع تحریم ها را انجام دهید تا دوباره بتوانید به برجام برگردید .
ناشناس۱۸۴۷۴۷۵۰۷:۰۹:۴۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
لفاظی بس است اقدام کنید تنهاراهش هم برداشتن تحریم ها است
ناشناس۱۸۴۷۵۵۷۰۸:۳۰:۵۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
فرق بایدن با ترامپ. ترامپ بدون مشورت با شرکای تجاریش اقدام می کرد و تنها بود با اینحال شدیدترین تحریم ها را برای ما اعمال کرد. حالا بایدن به شرکایش نزدیک شده و اعلام کرده حاضر به مذاکره است. خیال خامی است که امریکا بدون مزاکره تحریمی بردارد حالا که اروپایی ها هم در کنارش هستند. کاهش تعهدات برجامی هم آنها را به اعمال مکانیسم ماشه ترغیب می کند و دوباره تحریم های سازمان ملل برمی گردد..
ناشناس۱۸۴۷۶۵۸۰۹:۳۳:۴۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
اون موقع که میخواستین خارج بشین چرا با مذاکره خارج نشدین!؟
ناشناس۱۸۴۷۶۷۰۰۹:۴۲:۴۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
وقتی لحن آمریکاییها اینطوری میشه معنیش اینه که میخوان بگن ما خیلی زور داریم اما شما متوجه نیستین ما چقدر زور داریم, باید مذاکره کنیم که ما برای شما شرح بدیم که چقدر زور داریم, وقتی که متوجه شدین ما چقدر زور داریم بدون اینکه ما تحریمها رو برداریم شما به تعهداتتون عمل میکنین. اینطوری میخوان بدون استفاده از زور به اهدافشون برسن. باید عرض کنم که البته ما حواسمون هست که خودمون هم چقدر زور داریم. آمریکاییها در استفاده از زور تردید نمیکنن مگر وقتی زورشون نرسه
ناشناس۱۸۴۷۷۶۴۱۰:۳۰:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
برجام یک وسیله است. شاه کلید اصلی حل مشکلات و لغو تحریم ها، گفتگوی مستقیم ایران با آمریکاست که در قاموس سیاست کلی نظام ما.. جای ندارد. صورت مسئله با تغییر دولت های دو کشور فرق نکرده است..
امیر۱۸۴۷۹۴۲۱۱:۵۱:۵۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
آقایانی که به مذاکره نه میگویند توجه داشته باشند که طرف صحبت ابر قدرت است و اگر میشد با کمی اورانیوم و چند تا موشک از میدان خارجش کرد الان چین و روسیه آن را خورده بودند.
ناشناس۱۸۴۸۱۵۷۱۳:۱۹:۰۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
اگه با مذاکره مشکلات حل میشود پس چرا با مذاکره مشکلات بیشتر شد!؟!؟
حسن۱۸۴۸۱۴۲۱۳:۱۲:۴۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
مهم این است که اختلافات یک بار برای همیشه حل گردد حالا یا با برجام یا بی برجام.
ناشناس۱۸۴۸۳۷۴۱۴:۳۸:۳۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
کسینجر جلو مائو دو زانو نشست و مذاکره کرد
ناشناس۱۸۴۸۴۰۵۱۴:۴۹:۵۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
بمب اتمی واسه ما امنیت نمی یاره. به قول یکی از کامنت نویس هاتون : بفهم!!
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 2. بازی سیاسی با کارت برجام

 3. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 8. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 9. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 10. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 11. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 12. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 13.  یک رتبه و چند نکته

 14. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 15. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 16. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 17. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 18. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 19. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 20. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

 21. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 22. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 23. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 24. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 25. علت اصلی شهادت سردار حجازی اعلام شد

آخرین عناوین