واکسیناسیون ۷۰درصد ایرانی‌ها تا پاییز سال آینده

اجتماعی،   3991126062

رئیس كمیته علمی ستاد ملی مبارزه با كرونا اظهار داشت: برای اینكه همه مردم ایران واكسینه شوند، ۱۶۰ میلیون دوز واكسن لازم است. برنامه‌های واكسیناسیون، میزان دوز تزریقی و ایمنی، در خرداد و مهرماه حتما تغییر می‌كند؛ اما فكر می‌كنم تا اواخر پاییز ۱۴۰۰، حداقل ۷۰ درصد مردم واكسینه شوند.

واکسیناسیون ۷۰درصد ایرانی‌ها تا پاییز سال آینده

روزنامه جام‌جم نوشت: «چه زمانی همه مردم ایران در برابر كرونا واكسینه می‌شوند؟» این پرسشی است كه این روزها ذهن بسیاری از شهروندان را درگیر كرده است، شهروندانی كه منتظرند كار واكسیناسیون گروه‌های دارای اولویت به اتمام برسد تا نوبت به آنها برسد. به جز این دغدغه این روزها برخی ادعا می‌كنند حاضر به تزریق واكسن نیستند و در مقابل برخی می‌پرسند آیا مخالفت این افراد با تزریق واكسن برای سایر افراد خطرناك است.

در روزهایی كه دومین محموله واكسن اسپوتنیك وی روسیه وارد كشور شده و تزریق واكسن به كادر درمان در دستور كار است با مصطفی قانعی، رئیس كمیته علمی ستاد ملی مبارزه با كرونا و عضو كمیته واكسن كووید-۱۹ گپ زده‌ایم، او به پرسش‌های ما درباره واكسن ساخت روسیه و برنامه واكسیناسیون ضد كرونا در كشورمان پاسخ داده است.

آن طور كه او می‌گوید‌ تا آذر‌۱۴۰۰ عموم مردم‌ واكسینه خواهند شد. او برای نخستین بار از قیمت واكسن اسپوتنیك وی نیز سخن به میان آورد و گفت هر دوز این واكسن ۴ تا ۵ دلار برای دولت هزینه دارد‌ و برای واكسیناسیون كشور به حدود ۱۶۰ میلیون دوز واكسن نیاز است.

با توجه به این اطلاعات با یك حساب سرانگشتی می‌توان گفت‌ اگر دلار ۲۳هزار تومانی مبنای محاسبه قرار بگیرد هر دوز از این واكسن ۱۱۵ هزار تومان قیمت دارد. از آنجا كه گفته می‌شود كشورمان به ۱۶۰ میلیون دوز از این واكسن نیاز دارد باید حدود ۱۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای خرید این حجم از واكسن روسی هزینه شود.

آخرین خبرها از برنامه واكسیناسیون كرونا در كشورمان چیست؟

واردات واكسن از كشور روسیه شروع شده است. به احتمال زیاد حدود ۵/۴ میلیون دوز واكسن آسترازنكا نیز فروردین وارد كشور می‌شود. برنامه داریم هفته‌ای ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر با همین واكسن‌ها واكسینه شوند. روند واكسیناسیون به این شكل تا خردادماه كه واكسن تولید داخل به شكل انبوه تولید می‌شود، ادامه دارد.

استفاده از واكسن‌های مختلف در برنامه واكسیناسیون نگران‌كننده نیست؟

نتایج مطالعات فاز سوم واكسن روسی منتشر شده ‌و بسیاری از كشورها تمایل به واردات این واكسن دارند. این درحالی است كه تمایل به استفاده از هر دو واكسن اسپوتنیك وی و آسترازنكا افزایش پیدا كرده است، این روزها‌ در بسیاری از كشورها دوز اول را واكسن روسی و دوز دوم را واكسن آسترازنكا تزریق می‌كنند. در برنامه واكسیناسیون ما هم ممكن است برای دوز اول، یك نوع واكسن و برای دوز دوم هم واكسن دیگری تزریق شود. حتی ممكن است برای افراد بالای ۷۰ سال سه دوز واكسن در نظر گرفته شود و‌ هر سه دوز واكسن هم برای شركت‌های متنوعی باشد.‌ تجربه امروز ما نشان می‌دهد استفاده از چند واكسن در برنامه واكسیناسیون، اثربخشی واكسن را بیشتر می‌كند و كمترین عارضه را به وجود می‌آورد. ‌

چه برنامه‌ریزی‌هایی برای انجام واكسیناسیون شده است؟

براساس برنامه‌ریزی، پرستاران و كادر درمانی كه در بخش‌های ویژه كار می‌كنند ابتدا واكسینه می‌شوند. پس از آن به تمام كادر درمان كه بیشتر در معرض خطر هستند واكسن تزریق می‌شود. افراد بالای ۶۵ سال، در مرحله بعدی قرار دارند. پس از آنها، افرادی كه بیماری زمینه‌ای دارند واكسن دریافت می‌كنند. در مرحله آخر هم واكسیناسیون عمومی انجام می‌شود. اینها البته برنامه‌ای است كه در حال حاضر داریم، چراكه با ورود واكسن‌های جدید و انتشار نتایج تحقیقات جدید، سناریوی واكسیناسیون تغییر می‌كند. مثلا ‌زمانی كه واكسن مشترك ایران و كوبا وارد چرخه تولید شود، دوباره برنامه‌های واكسیناسیون تغییر می‌كند. آن زمان، برنامه واكسیناسیون سرعت بیشتر می‌گیرد و ممكن است اوایل یا اواخر پاییز، برنامه واكسیناسیون ‌نسبت به امروز متفاوت باشد.

چه زمانی واكسن در اختیار‌ عموم مردم قرار می‌گیرد؟

طبقه‌بندی واكسیناسیون برای عموم مردم است اما اگر منظور شما، افرادی كه هیچ بیماری زمینه‌ای ندارند و جزو كادر درمان و بالای ۶۵ سال نیستند است، باید بگویم طبق برنامه‌ریزی‌ای كه امروز داریم، در اواخر آذر ۱۴۰۰ عموم مردم در برابر ویروس كرونا واكسینه می‌شوند.

برخی می‌گویند چون واكسن‌هایی كه اكنون در دسترس است، فقط مجوز تزریق اضطراری دارد، نمی‌خواهند واكسن كرونا را دریافت كنند، این موضوع برای دیگر شهروندان مشكلی ایجاد می‌كند؟

استراتژی برنامه واكسیناسیون اجباری نیست. شاید این نگرانی، به خاطر نحوه اطلاع‌رسانی باشد اما محافل علمی نگران تزریق واكسن نیستند. واكسینه‌نشدن برخی مشكلی ایجاد نمی‌كند، چراكه چند ده میلیون نفر واكسینه می‌شوند و این خود می‌تواند ایمنی خوبی در جامعه ایجاد كند.

شما خودتان هم واكسن وارداتی تزریق می‌كنید؟

بله، حتما تزریق می‌كنم.

هزینه هر دوز واكسن ساخت روسیه چقدر است؟

هزینه هر ‌دوز واكسن ساخت روسیه حدود ۴ تا ۵ دلار است.

تا آذرماه كه برنامه واكسیناسیون تكمیل می‌شود، چند نفر ایرانی واكسن می‌زنند؟

برای این كه همه مردم ایران واكسینه شوند، ۱۶۰ میلیون دوز واكسن لازم است. برنامه‌های واكسیناسیون، میزان دوز تزریقی و ایمنی، در خرداد و مهرماه حتما تغییر می‌كند؛ اما فكر می‌كنم تا اواخر پاییز ۱۴۰۰، حداقل ۷۰ درصد مردم واكسینه شوند.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. کجا دارید می‌روید؟!

 2. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 3. روایت برجامی «منبع مطلع» یا «جوجه های نفوذی»؟ ؛ در گرند هتل وین چه خبر است؟!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 8. مشكلي بزرگتر از تحريم براي ايران 

 9. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 10. روحانی: نمی‌توانم هضم کنم یکی ایرانی باشد و از رفع تحریم ناراحت باشد

 11. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 12.  یک رتبه و چند نکته

 13. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 14. تدارکاتچی ؛ و این همه خواستگار ؟!

 15. دام تکراری آمریکایی‌ها برای مذاکره‌کنندگان

 16. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 17. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 18. روزهای پایانی دولت روحانی؛ آیا باید منتظر گشایش بود؟

 19. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 20. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

 21. رای‌آور ترین کاندید انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ رئیسی در صدر نامزدهای احتمالی + جدول

 22. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 23. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 24. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 25. آذری‌جهرمی؛ گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران؟/ رستم قاسمی و شائبه سوءاستفاده تبلیغاتی از نام حاج قاسم/ روحانی: نگذاشتیم قحطی شود!/ اختلاف مجلس انقلابی و مجمع تشخیص مصلحت

آخرین عناوین