پرونده خاشقچی اولین سنگ محک بایدن درباره سعودی ها

جهان،   3991121124 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

نویسنده مشهور انگلیسی در گزارشی ضمن انتقاد از سیاست متزلزل ولیعهد سعودی اعلام کرد که پرونده خاشقجی اولین سنگ محک دولت دموکرات‌ها در رابطه با سعودی‌ها است.

پرونده خاشقچی اولین سنگ محک بایدن درباره سعودی ها

به گزارش الف به نقل از پایگاه خبری الخلیج الجدید، « دیوید هرست» نویسنده مشهور انگلیسی طی گزارشی در مجله « میدل ایست»   تاکید کرد  که پرونده ترور « جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی  اولین سنگ محک « جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا در مورد سعودی‌ ها است و پرونده این روزنامه نگار منتقد سعودی بزرگترین معضل دولت دموکرات‌ها در مورد سعودی‌ها می‌تواند باشد.خاشقچی در اکتبر 2018 در کنسولگری عربستان در ترکیه ترور شد که بر اساس گزارش‌ها «محمد بن سلمان» ، ولیعهد سعودی  دستور قتل وی را صادر کرده است.

پایگاه الخلیج الجدید نوشت: دیدن مستند « معارض» به کارگردانی « برایان فوگل»  منبع موثقی است که به بایدن  نشان می‌دهد خاشقجی به دستور بن سلمان کشته شده است.اطلاعات در این فیلم به دو قسمت بزرگ تقسیم شده است اول اینکه جسد خاشقجی در کنسولگری عربستان تکه تکه شده و اما قسمت دوم بر اساس گزارش‌ دستگاه‌های امنیت و اطلاعاتی ترکیه ساخته شده که جسد این روزنامه نگار منتقد در داخل کیفی قرار گرفته و از کنسولگری خارج شده است .

بر اساس این گزارش: دیوید هرست اعلام کرد رئیس جدید آمریکا باید سخنان خود را در رقابت‌های ریاست جمهوری آمریکا به یاد آورد که گفت: رابطه واشنگتن با ریاض را مورد بازنگری قرار خواهد داد و به پرونده خاشقجی رسیدگی خواهد کرد.بنابراین خاشقجی آزمونی برای سنجش دولت دموکرات‌ها و نهادهای آمریکایی است.

الخلیج الجدید نوشت: دیوید هرست در ادامه خاطرنشان کرد که آيا دولت دموکرات‌ها به وعده‌های خود عمل خواهد کرد؟ آیا همانطور که «باراک اومابا» رئیس جمهور پیشین آمریکا وعده داده بود از دموکراسی و دموکرات‌ها در جهان عرب حمایت خواهد کرد یا تنها در راستای منافع آمریکا این وعده‌ها را داد؟دیوید هرست در ادامه افزود که نسبت به دستور توقیف فروش اسلحه به عربستان از سوی آمریکا خوش‌بین نیست؛ چرا‌که این اقدام ممکن است تغییر کند درحالی‌که نیروهای آمریکایی اعلام کردند که آمریکا در حال بررسی ایجاد پایگاه‌های هوایی در « طائف»، « تبوک» و همچنین استفاده از بندر دریایی در « ینبع»  است و این نشان می‌دهد که بایدن در حال عقب‌نشینی از وعده‌هایی که بود که در دوران رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا داده بود.

در این گزارش آمده است:  زمانی که دولت آمریکا ترور خاشقجی را محکوم کرد و وعده داد که روابط ریاض و واشنگتن مورد ارزیابی قرار خواهد داد به این معنا بود که اطمینان حاصل کند رابطه با عربستان با منافع و ارزش‌های آمریکا سازگار است یا نه، درحالی که  سخنگوی وزارت دفاع آمریکااخیرا افزود: عربستان همچنان شریک آمریکا است.

پایگاه خبری الخلیج الجدید تأکید کرد: این نویسنده انگلیسی انتظار دارد که دولت بایدن رسما از دبیر کل سازمان ملل بخواهد تا نهادی را برای تحقیق در مورد ترور خاشقجی تشکیل دهد و سپس بر اساس داده‌های به دست آمده، مسئولان این جنایت را محاکمه کند و اگر دولت جدید می‌خواهد رابطه خود را با عربستان حفظ و در عین حال قاتلان خاشقجی را مجازات کند، می‌تواند « ملک سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان و اعضای برجسته سعودی را تحت فشار قرار دهد تا بن سلمان را از ولیعهدی برکنار کنند.

پایگاه خبری مذکور در ادامه نوشت: بر اساس گزارش اعضای سابق سیا و پنتاگون که از شرایط عربستان آگاه هستند ، بایدن نیازی به ترتیب کودتا نخواهد داشت ، که این یک ماجراجویی بسیار خطرناک است.بنابراین بایدن باید یک موضع اصولی اتخاذ و اعلام کند که آمریکا از بن سلمان حمایت نخواهد کرد.

بر اساس این گزارش: دیوید هرست تاکید کرد که ملک سلمان پسران دیگری دارد که از پسر غارتگرش محمد صلاحیت بیشتری دارند.همچنین « محمد بن نایف» ولیعهد سابق سعودی و « متعب بن عبدالله»  پسر عموی بن سلمان در قید حیات هستند که در ارتش و گارد ملی عربستان فعالیت دارند که هر کدام از آن‌ها می توانند به جای ولیعهد سعودی انتخاب شوند.

پایگاه خبری الخلیج الجدید در ادامه نوشت: این نویسنده انگلیسی اعلام کرد که بن سلمان با سرکوب گری و خشونت حکمرانی می‌کند .

الخلیج الجدید اعلام کرد: تغییر سیاسی عربستان نشان‌دهنده عملکرد واشنگتن است و اگر بایدن از سازمان ملل خواستار بررسی پرونده جمال خاشقجی نشود و از بن سلمان حمایت کند ، در این صورت رژیم اسرائیل دلیل اصلی وادار کردن بایدن برای حفظ موضع آمریکا در برابر عربستان به همان روش ترامپ است.

این پایگاه خبری افزود: شایان ذکر است که آمریکا در دوران « دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا تلاش کرد تا محمد بن سلمان را از پرونده خاشقجی مصون دارد. ترامپ در سال 2018 در بیانیه‌ای  اعلام کرد :ممکن است ولیعهد سعودی مستقیماً در این  جنایت دست داشته باشد ، اما من به این موضوع اهمیتی نمی‌دهم و نمی خواهم معاملات اسلحه یا نفت را مختل کنم.

در این گزارش اعلام شده است: رسانه‌های عربستان در 7 سپتامبر گذشته  از پایان محاکمه متهمان پرونده قتل خاشقجی خبر دادند. پنج نفر از متهمان اصلی این پرونده هر یک به 20 سال زندان محکوم شدند. مجازات سه نفر دیگر نیز مجموعا 24 سال اعلام شد. با این حال ، همه سازمانهای بین‌المللی حقوق بشر این احکام را مضحک دانستند به ویژه اینکه حکمی برای متهم اصلی پرونده یعنی محمد بن سلمان صادر نشد.

الخلیج الجدید در پایان نوشت: گروه‌های مدافع حقوق بشر و بازپرس مستقل سازمان ملل روند دادرسی این دادگاه را مورد انتقاد گسترده قرار داده و تاکید کردند که نام هیچ مقام ارشد دولتی در میان متهمان پرونده به چشم نمی‌خورد و از این نظر استقلال این دادگاه از نفوذ حکومت عربستان حفظ نشده است.سازمان‌های حقوق بشر و همچنین بسیاری از سیاستمداران  انتظار دارند تا دولت دموکرت‌ها پرونده خاشقجی را مورد بررسی قرار دهد، به ویژه اینکه محمد بن سلمان برای اولین بار در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی «پی بی اس»، اعتراف کرد که قتل  خاشقجی  تحت نظارت وی صورت گرفته است.

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۲۱۴۱۲۰۱:۱۴:۲۶ ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
اين داستان خاشقچى هم مثل اون هواپيماى اوكراينى شده، ول كنيد ديگه
ناشناس۱۸۲۱۸۰۶۱۲:۲۴:۲۶ ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
حمایت دولتهای امریکا از دیکتاتورهایی همچون بن سلمان و بن زاید و پادشاه بحرین و غیره مایه تاسف و شرمساری فراوان است.
ناشناس۱۸۲۱۴۲۳۰۱:۲۹:۳۹ ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
دست بایدن کمتر از بن سلمان به خون آلوده است؟!
ناشناس۱۸۲۱۴۴۳۰۲:۳۹:۱۹ ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
خاشقچی ..برای طلاق همسر چهارم وعقددزن پنجم زنده وارد سفارت شد و ناکام از سفارت در نیامد ..
ناشناس۱۸۲۱۴۹۱۰۶:۵۹:۳۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
ایران باید یک جواب بسیار قاطع و شکننده در مورد اینکه می گویند عربستان هم باید جز برجام قرار گیرد بدهند عربستان این گاو شیر ده دوباره می خواهد با خرید تسلیحات کمک مالی به سازندگان سلاح بنماید تا آنها راه را برای ورود عربستان به برجام باز کنند
ناشناس۱۸۲۱۵۸۳۰۹:۰۴:۳۹ ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
اکثر کشورها از این نوع پرونده ها دارند. نمونه اش مسموم کردن سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روسیه و دخترش در انگلستان و اخیرا الکسی ناوالنی مخالف پوتین با سم اعصاب است.
ناشناس۱۸۲۱۸۲۷۱۲:۳۹:۵۲ ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
ولی قضیه خاشقچی مرزهای وقاهت را در نوردید!!!
ناشناس۱۸۲۲۴۲۵۰۷:۲۵:۵۶ ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
ایران باید در مذاکرات مربوط به خاشقچی حضور داشته باشد
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 2. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 3. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 4. احمد توکلی: امروز، روز آشتی است/مفسدان چپاولگر باید از آمدن آیت‌الله رئیسی بترسند

 5. دهباشی:‌ اصلاح‌طلبان به آرای باطله هم باختند

 6. همتی به رئیسی تبریک گفت

 7. تبریک قالیباف به مردم ایران

 8. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 9. درخواست ستاد مردمی قاضی زاده هاشمی از مردم و جوانان

 10. محسن رضایی: حماسه حضور را به منتخب ملت، آیت‌الله رئیسی تبریک می‌گویم

 11. محمود احمدی‌نژاد روسیاه شد

 12. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 13. بوسه پیرزن تبریزی بر دست سرباز حوزه رای‌گیری

 14. خبر مهم برای بازنشستگان/ مجوز جدید برای استفاده از امکانات دستگاه‌ها

 15. آمار اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری/رئیسی با ۱۷ میلیون رای پیشتاز است

 16. سفیر انگلیس در تهران احضار شد

 17. پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است

 18. جهانگیری: حضور مردم در انتخابات نشانه احساس مسوولیت سیاسی به آینده است

 19. مهرعلیزاده پیروزی آیت‌الله رییسی را تبریک گفت

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 4. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 7. درباره یک تصمیم

 8. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 9. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 10. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 11. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 12. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 13. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 14. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 15. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 16. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 17. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 18. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 19. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 20. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 21. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 22. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 23. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 24. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 25. اعاده حیثیت روزنامه اصلاح‌طلب از قالیباف/ توضیحات حدادعادل درباره حضور دختر سردار سلیمانی در لیست اصولگرایان/ چرا میرسلیم از هیئت نظارت بر انتخابات شوراها استعفا داد؟

ابر آروان

آخرین عناوین