آقای رئیس جمهور چرا درباره سقوط بورس سکوت کرده‌اید؟!

بورس   3991030067 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

تقریباً از مردادماه و به واسطه ریزش بی سابقه بورس، سهامداران بورسی بخصوص تازه‌واردها که به دعوت دولت راهی بورس شده بودند در شوک رفتار دولت در قبال بورس هستند، مگر می شود دولت مردم را به بورس بخواند و بلافاصله بعد از آن بورس ۷۰ درصد بریزد؟

آقای رئیس جمهور چرا درباره سقوط بورس سکوت کرده‌اید؟!

تسنیم نوشت: ریزش سنگین بورس درحالی از مردادماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد که جمع زیادی از سهامداران تازه وارد به دعوت دولت و شخص رئیس جمهور راهی بازار سرمایه شدند، به امید آنکه ارزش پولشان در اقتصاد تورمی حفظ شود اما در نهایت آنچه عاید بورسی ها و سهامداران آن شد پودر شدن سرمایه‌هایشان در ماه‌های اخیر بود.

ضرر 70 درصدی مردم در بورس درحالی است که رئیس جمهور به مردم گفته بود همه دارایی‌هایتان را به بورس بسپارید! این گفته حسن روحانی موجب شد تا جمعیت زیادی از مردم به امید حفظ ارزش پول خود وارد بازار سرمایه شوند ولی نکته مهم اینجاست که اتفاقا از روزی که به مردم گفته شد همه چیزتان را به بورس بسپارید سقوط آزاد بورس شروع شد و همچنان هم ادامه دارد.

ریزش سنگین بورس موجب شده تا سهامداران در روزهای اخیر با تجمع در مقابل سازمان بورس و مجلس، صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند ولی تأسف بار اینجاست که اتفاقا در روزهای قرمز بورس، خبری از دولتمردان به خصوص رئیس جمهور و وزیر اقتصاد نیست! آنهم درحالی که آقایان بارها به مردم وعده حمایت از بورس را داده بودند. همین سکوت باعث شده تا سهامداران در اعتراض به وضع موجود بگویند که دولت فقط می خواست کسری بودجه خود را تأمین کند و حال که خیالش بابت انتخابات امریکا راحت شده، بورس را رها کرده و در فکر مذاکره و فروش نفت و .... است.

* حمایت‌های توییتری مجلس از بورس/ دولت کجاست؟

حمایت مجلسی ها از بازار سرمایه هم در خور تأمل است؛ برخی از نمایندگان مجلس سعی دارند با انتشار پیام‌های توییتری حمایت خود را از بورس نشان دهند ولی این توییت‌ها بی فایده است و بورس منتظر علاج جدی است و کار با جلسه و احضار وزیر و ... درست نمی شود و باید ریشه مشکل را یافت.

قطعا همه می دانیم که بورس ظرفیت بالایی برای تقویت تولید و رونق اقتصادی کشور دارد و نباید به زمین بازی سیاسی تبدیل شود بنابراین بهتر است به جای شعارهای سیاسی حمایت از سرمایه گذاران به معنای واقعی انجام شود نه اینکه فقط پشت دوربین ها و در حد اعلام چند جمله شعاری!

تقریباً از مردادماه امسال و به واسطه ریزش بی سابقه بورس کشور، سهامداران بورسی بخصوص تازه‌واردها که به دعوت دولت راهی بورس شده بودند در شوک رفتار دولت در قبال بورس هستند، مگر می شود دولت مردم را به بورس بخواند و بلافاصله بعد از آن با سیاست‌های خواسته یا ناخواسته باعث پودر شدن سرمایه های مردم شود؟

همزمان هم اعلام حرف های تکراری از سوی مسئولین به جای حمایت عملی از بورس، به سوهان روح سهام داران تبدیل شده و فریاداعتراض آن ها را درآورده است.

این درحالی است که دولت می توانست از فرصت پیش آمده حضور مردم برای سرمایه گذاری در این بازار که مقارن با اوج تحریم های ظالمانه آمریکا بود، در مسیر جهش اقتصادی کشور استفاده کند ولی متاسفانه با بی تدبیری این فرصت به راحتی از دست رفت.

اعتراض ها به وضعیت بورس خصوصاً در هفته های اخیر بالا گرفته است و در این بین واکنش ها به اعتراضات سهامداران قابل تأمل است؛ همزمان با ریزش 70 درصدی بورس، وزیر اقتصاد گفته تمام تلاشمان را برای بورس می کنیم! آنطور که مجلسی ها اعلام کرده اند امروز هم به دلیل ریزش بورس،‌ آقای وزیر به مجلس احضار شده است ولی بعید است این جلسه هم عملاً دستاوردی برای سهامداران داشته باشد.

چراکه تجربه ماه‌های گذشته به خوبی نشان میدهد که نتیجه تلاش های وزارت اقتصاد و تیم اقتصادی دولت نصف شدن سرمایه مردم در بورس و علی الخصوص در صندوق پالایش می باشد، آنهم درحالی که بسیاری از مردم با وعده های وزیر اقتصاد به سراغ خرید پالایش یکم رفتند.

* ناهماهنگی دولت کار دست مردم داد/ از افزایش نرخ سود تا وعده دلار 15 هزار تومانی

وضعیت قرمز بورس موجب شد تا در هفته های اخیر جهانگیری و روحانی جلساتی را بورسی ها داشته باشند و اتفاقا هر دو مسئولان را از اعلام نظرات غیرکارشناسی در بورس بر حذر دانستند و تأکید کردند که دولت مخالف دخالت‌های دستوری در بورس است و ... !

قبلاً هم حسن روحانی در خصوص بازار سرمایه و سپردن تمام امور مردم به بورس در زمان ریزش بورس (در 26 مردادماه در جلسه ستاد اقتصادی) گفته بود: کارشناسانان بازار سرمایه، نوسانات تصحیح کننده در بورس را امری عادی و طبیعی می دانند اما در عین حال باید از ناهماهنگی در اظهارنظرها و اقدامات اجتناب نمود.

با این وجود اما ظاهراً آقای روحانی و تیم اقتصادی‌شان در دولت هیچ اعتقادی به حرف های خود ندارند و مصداق بارز آن هم ناهماهنگی‌های وزرا در مورد عرضه پالایش یکم، قیمت گذاری دستوری فولاد، نرخ ارز و ... است.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار سرمایه، آنچه در یک هفته اخیر باعث شده تا بورس رنگ قرمز بگیرد، وعده دلار 15 هزار تومانی از سوی رئیس جمهور بود آنهم در حالیکه هیچ‌یک از مولفه‌های اقتصادی در زمینه افزایش ارزش پولی تغییری نکرده است. وعده دلار 15 هزار تومانی به امیدآزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی درحالی از سوی روحانی به مردم داده شد که اتفاقا دیدار اخیر تیم ایرانی با طرف کره‌ای دستاورد چندانی نداشت و هیات کره ای به ایران پیشنهاد داده بود بجای پول‌های بلوکه شده، امبولانس و کیت کرونا بدهد!

نگاهی به اظهارات و اقدامات به اصطلاح حمایتی دولت از بورس در ماه‌های گذشته نشان میدهد که تحلیل تکنیکال شاخص از سوی آقای واعظی مسئول دفتر روحانی و بیان حمایت 1600000 واحدی شاخص، دخالت وزارت صمت در قیمت گذاری محصولات فولادی در بورس کالا و افزایش سود بین بانکی و اوراق بهره باعث تشدید ریزش بازار شده است.

* نقدینگی از بورس خارج شد؟/ نرخ سود راه علاج بورس است؟

نکته مهم دیگر که در گزارش اخیر بانک مرکزی از وضعیت سپرده های بانکی آمده، افزایش 40.7 درصدی مانده سپرده ها در پایان مهرماه 99 نسبت به مدت مشابه سال قبل است که نشان میدهد نقدینگی بار دیگر به سمت بانک‌ها رفته و تمایلی به حضور در بورس ندارد و این اصلاً نشانه خوبی برای بازار سرمایه نمی باشد.

دریکی از بحران های بورسی مشابه که بواسطه دعوت گسترده مردم به حضور در بازار سرمایه از سوی دولت ها در سال 2014 در کشور چین برای توسعه بازار سرمایه بوجود آمد، دولت آن کشور راه حل هایی را برای حل بحران بکار برد که یکی از آن ها، کاهش نرخ سود سپرده های بانکی بود.

کاهش نرخ سود سپرده بانکی از آن جهت اهمیت دارد که یکی از مشخصه های کشورهای توسعه یافته؛ پایین بودن نرخ سود بانکی می باشد، کاهش نرخ سود، نقدینگی را به سمت تولید و به تبع آن به سمت اشتغال زایی هدایت می کند.

متاسفانه کشور ما یکی از کشورهایی است که بالاترین نرخ سود سپرده بانکی را به سپرده گذاران پرداخت می کند و یکی از نشانه های پرداخت نرخ سود بالا در اینگونه کشورها بحران رکود تورمی می باشد.

به گفته کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار سرمایه، اگر دولت واقعا دنبال راهی برای نجات بورس است، الان باید از ابزارهای پولی کمک بگیرد و نسبت به کاهش نرخ سود بانکی اقدام کند.

با کاهش نرخ سود بانکی در کنار اجرای سیاست های مکملی چون قانون مالیات بر عایدی سرمایه که به تازگی در مجلس تصویب شده است و همچنین شفافیت تراکنش های مالی، امکان هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه وجود دارد؛ بورسی ها معتقدند این سیاست باعث رونق دوباره بازار سرمایه می شود و از التهاب بازارهای مسکن، خودرو و ارز جلوگیری خواهد کرد.

بازگشت اعتماد از دست رفته سرمایه گذاران در بازار سرمایه نیازمند سرعت عمل در اجرای راه حل هایی می باشد که نتیجه آن  در تابلوی معاملات بازار بورس نشان داده شود و باعث بازگشت آرامش به بازار و حاکم شدن فضای منطقی در آن باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۸۶۶۲۷۱۲:۱۵:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
ایشان در مورد خیلی چیز ها که به نفع خودش نیست سکوت کرده ولی موج سواری را خوب یاد گرفته
ناشناس۱۷۸۷۳۸۲۱۵:۴۶:۴۶ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
اجازه بدهید صبح جمعه بشود ... !
ناشناس۱۷۸۶۶۵۰۱۲:۲۷:۱۰ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
سکوت ایشان قابل تحسین است بشرط آنکه همیشگی باشد
ناشناس۱۷۸۷۶۷۸۱۷:۲۵:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
روحانی زودتر باید محاکمه بشه ______
ناشناس۱۷۸۶۶۵۶۱۲:۳۰:۱۹ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
دعوت اردیبهشت را فراموش کردی؟ پاسخگو باش
ناشناس۱۷۸۶۶۶۶۱۲:۳۵:۰۷ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
البته آن کسانی که اول سال خریدن هنوز در سود هستند ولی مردمی که وسط راه خریدن در ضرر
ناشناس۱۷۸۷۰۱۵۱۴:۰۸:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
كدام سود ؟ من به جز عرضه اوليه چيزي نخريدم تو ضرر هستم واي به حال بقيه كوره پول سوز ي واقعي صد رحمت به هولوكاست
ناشناس۱۷۸۶۶۹۵۱۲:۴۲:۵۶ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
ان زمان که بورس تخم طلا میگذاشت وخوشحال بودید سرمایه مان چندین برابر شد ایا فکر این را نمیکردید که این افزایش سرمایه شما از طبل تو خالی است خود کرده را تدبیر نیست .
جوادی۱۷۸۶۷۰۰۱۲:۴۴:۳۰ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
مردم باید با فکر به بورس وارد میشدند مگر خبر از این نداشتند که کلیه شرکت ها برشکسته بودند
ناشناس۱۷۸۶۷۱۶۱۲:۵۴:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
چرا بورس چرا ارز چرا میوه چرا محصولات بهداشتی چرا خودرو چرا مسکن چرا روغن و خوراکی ........ فقط یک کلمه گفتند واشینگتن دی سی البته ایشون هم فرمودند خیلی ها اصلا متوجه گرانی ها نشدند
ناشناس۱۷۸۶۷۲۰۱۲:۵۷:۰۷ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
منتظر هستند که شاخص خود به خود درست شود و وقتی مثبت شد می آیند چند کلمه ای درافشانی می کنند و دوباره بازار را ..!
ناشناس۱۷۸۶۸۷۸۱۳:۳۷:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
نگران نباش انشاالله جمعه صبح شاید متوجه بشه
ناشناس۱۷۸۶۹۳۱۱۳:۵۰:۳۵ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
ایشان هم مثل قبلیهای این سمت فقط تا انتخابات دوم حرف میزند و بعد از انتخاب دوم فکر توشه راه باقی عمر خود است .
ناشناس۱۷۸۷۶۰۵۱۶:۵۸:۱۷ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
به خدا سوگند سکوت روحانی تا پایان دولتش مفیدتر از حرف زدنش می باشد. تالش کنید فقط حرف نزند.
ناشناس۱۷۸۷۶۸۰۱۷:۲۷:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
تازه با پول طلب از کره میخواهند بدهیشون به سازمان ملل رو پرداخت کنند نه دلار رو کم کنند
ناشناس۱۷۸۸۰۲۳۲۰:۲۷:۴۷ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
جیب مردم رو زد و کسی هم که کاری بهش نداره حالا اون پنبه تو گوشش کرده
ناشناس۱۷۸۸۱۳۴۲۱:۲۸:۱۴ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
فقط دولت نیست برخی حقوقی های خارج دولت بازار خراب میکنند
امیر۱۷۸۸۲۲۳۲۲:۱۵:۲۹ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
انشاالله که زودتر دوره اش تموم بشه...
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 2. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 3. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 4. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 5. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 6. ضرغامی: روحانی رفت!

 7. کرونا در کشور رکورد زد/ واکنش حسین شریعتمداری به مخالفین طرح صیانت/ توضیحات واعظی درباره تاخیر روحانی در دیدار با رهبری/ پیش‌بینی عنابستانی درباره فیلترنشدن اینستاگرام

 8. وقتی برای آمریکا سلاح اتمی بر کرونا ترجیح دارد

 9. زنگنه: دولتی به مظلومیت دولتهای تدبیر و امید نبود

 10. پرداخت مطالبات معوقه ٨ ساله بازنشستگان

 11. حسین شریعتمداری: «همه یا هیچ» یعنی در جا زدن!

 12. جهانگیری: هیچ کس از ما نپرسید چگونه نفت فروختید

 13. روحانی: توافق برای برجام با معیار فرمایشات مقام معظم رهبری قابل اجراست/ مصوبه مجلس مانع است

 14. صالحی: در دوران روحانی از منجنیق فلک سنگ فتنه می‌بارید

 15. ۹خبر درباره حقوق/ نوبخت: باید شخصی را برای فوق‌العاده ویژه فرهنگیان توبیخ می‌کردم

 16. محسنی اژه‌ای: ۳ ماموریت مهم قوه قضاییه برای رسیدگی سریع به پرونده‌های فساد اقتصادی، پرونده‌های کثیرالشاکی و تعیین تکلیف بازداشت‌های موقت

 17. اعتبار ۷۰۰ میلیاردی بنیاد برکت برای تأمین لوله‌های آبرسانی به خوزستان

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 3. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 4. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. دو كلمه با ظريف و روحانی

 11. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 12. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 13. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 14. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 15. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 16. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 17. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 18. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 19. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 20. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 21. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 22. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 23. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 24. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 25. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

ابر آروان

آخرین عناوین