چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

اجتماعی،   3991024025 ۴۳ نظر، ۷ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، در پاسخ به این سئوال که مردم چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنند، توضیحاتی را ارائه داد.

چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

به گزارش مهر، سید علی فاطمی، به سابقه خیلی طولانی ایران در ساخت واکسن اشاره کرد و گفت: ایران از جایگاه ویژه ای در منطقه برخودار است و سال‌های زیادی است که سابقه ساخت واکسن و مایه کوبی را داریم.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به معیارهای مورد نیاز برای داشتن یک واکسن استاندارد، تصریح کرد: پارامترهای مختلفی برای دسترسی به یک واکسن استاندارد وجود دارد.

فاطمی به شرایط نگهداری واکسن به عنوان اولین پارامتر یک واکسن استاندارد اشاره کرد و گفت: هر کشوری باید شرایط نگهداری واکسن‌ها را بر اساس تأیید آزمایشگاه‌های خودش مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، به پارامتر ایمنی و اثربخشی واکسن‌ها اشاره کرد و افزود: ایمنی واکسن یعنی اینکه عاری از انواع باکتری‌ها و عفونت‌ها و همچنین مواد تب زا باشد.

وی ادامه داد: وجود مواد تب زا در واکسن می‌تواند با عارضه برای افراد همراه باشد.

فاطمی با اشاره به برخی افزودنی‌ها در ساخت واکسن‌ها، گفت: ممکن است در مواردی شاهد اضافه کردن مواد افزودنی به واکسن‌ها باشیم که می‌تواند منشأ بروز عوارض برای عده‌ای شود. بنابراین، ایمنی محصول از درجه اهمیت بالایی برخودار است.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، به فاکتور اثربخشی واکسن اشاره کرد و افزود: نقش واکسن این است که سیستم ایمنی فرد را در مقابل عامل بیماری زا، بیدار می‌کند و به مقابله با عامل خارجی می‌پردازد.

فاطمی در پاسخ به این سوال که مردم چگونه باید به واکسن ساخت داخل اعتماد کنند. گفت: برای ساخت و تولید واکسن در هر کشوری، نهاد نظارتی وجود دارد که این مسئولیت در کشور ما بر عهده سازمان غذا و دارو است.

وی ادامه داد: تأیید یک محصول در سازمان غذا و دارو به هیچ عنوان تحت تأثیر نام و برند قرار نمی‌گیرد و اصولاً با کد مجهول به دست پژوهشگر می‌رسد تا مورد بررسی قرار گیرد.

فاطمی گفت: آنچه مسلم است، اولین کسانی که واکسن را آزمایش و استفاده می‌کنند، کادر درمان هستند و بعد در اختیار مردم قرار می‌گیرد. بنابراین، وقتی واکسن به بازار می‌آید نباید هیچ گونه نگرانی بابت استفاده آن وجود داشته باشد.

دیدگاه کاربران

تبریزی۱۷۷۷۹۷۸۰۹:۳۶:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
^چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟^ چون مجبوریم و واکسن معتبر قرار نیست به دستمون برسه.
ناشناس۱۷۷۷۹۷۹۰۹:۳۷:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
اعتماد با دستور به دست نمی آید! مردم با روزگاری که می گذرانند هیچ دلیلی ندارند که به سیاست ایران اعتماد کنند، سلامت را سیاسی کردید، ارث سیاست برای سلامت اعتماد نخواهد بود!
ناشناس۱۷۷۷۹۹۸۰۹:۴۳:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
مهم اثر بخشی هست نه فقط ایمنی !!آب مقطر هم ایمنه مطالعات رو نشر بدید ببینیم چقدر اثر بخشی داشته .
علی۱۷۷۸۵۳۴۱۲:۱۸:۱۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
دوست عزیز واکسن ایرانی جزء چند واکسنی است که سازمان جهانی بهداشت به آن مجوز اولیه و تزریق آزمایشی داد خود کم بین نباشیم
ناشناس۱۷۷۸۷۲۹۱۳:۲۲:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
معلوم است خیلی سوختی از ساختن واکسن که تو دهنی بزنیم به غرب جانت
یه بنده خدا !۱۷۷۸۸۰۶۱۳:۵۱:۵۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
بعد ، جسارتاً جایگاه علمی شما ؟
ناشناس۱۷۷۹۱۶۸۱۷:۰۷:۴۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟ چون واکسن هم سیاسی شد و شما می فرمایید اعتماد کنیم
ناشناس۱۷۷۸۰۳۱۰۹:۴۹:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
درمورداعتماد‌به‌واکسن‌ایرانی‌چیزی‌نگفتی
ناشناس۱۷۷۸۰۳۹۰۹:۵۱:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
افشاگری روزنامه گاردین: واکسن فایزر با تهدید دونالد ترامپ و کاخ سفید تایید شد.
ناشناس۱۷۷۸۵۸۴۱۲:۳۴:۱۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
چرا؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
ناشناس۱۷۷۹۰۴۳۱۵:۳۳:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
این کاملا دروغ است چون هر چه ترامپ فشار آورد که قبل از انتخابات تایید شود فایزر زیر بار نرفت. دروغ هم می گویید لااقل به شعور مردم توهین نکنید
سعید۱۷۷۸۰۷۹۱۰:۰۲:۵۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
همین که میگید "باید" یعنی مقاله سفارشیه!
ناشناس۱۷۷۹۳۳۲۱۹:۳۶:۳۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
دقیقا . تا کی باید ^^باید ^^ بشنویم؟
امیر۱۷۷۸۰۸۱۱۰:۰۳:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
تا نبینم بزرکان حکومتی واکسن ایرانی میزنند من این کار را نخواهم کرد .
ناشناس۱۷۷۸۵۳۰۱۲:۱۵:۲۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
من که ببینم هم باور نمی کنم.از کجا بدونم تو اون شیشه سرنگ چی هست؟ من تا حالا مشتاقانه منتظر رسیدن واکسن بودم ولی با این بحثهایی که پیش اومد فهمیدم به هیچ واکسنی نمیشه اعتماد کرد،کرونا خطرش کمتره از واکسنه.
ناشناس۱۷۷۸۱۲۶۱۰:۱۹:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
شما بسازش بعد در مورد اعتماد و عدم اعتماد بحث می کنیم
ناشناس۱۷۷۹۲۶۴۱۸:۳۴:۲۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
کشوری که روی گاز خوابیده اما میگه گاز برای نیروگاه ها نداره چطوره میخواد واکسن بسازه
ناشناس۱۷۷۸۱۳۰۱۰:۲۰:۲۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
همانطور که به کرونا یاب مستعان اعتماد کردیم به اینم میکنیم.
ناشناس۱۷۷۸۱۴۰۱۰:۲۲:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
پس چرا اینقدر واکسن وارد میکنیم. در این جهان اینکه ما همه چی میسازیم نه افتخار هست و نه مایه پیشرفت. بلکه ما با تعامل همه انسانها در همه کشورها باید کیفیت زندگی را ببریم بالا..
امین۱۷۷۸۲۲۵۱۰:۴۷:۳۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
چرا به واکسن ایرانی اعتماد نمی‌کنم؟ چون هنوز تکلیف سایر اختراعات و اکتشافاتی که توسط نهادهای رسمی و صدا و سیما تبلیغ شد مشخص نشده است. ..
ناشناس۱۷۷۸۲۳۱۱۰:۴۸:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
نخیر سازمان جهانی باید تایید کنه به کسانیکه میان درباره پارازیت حرف میزنن که خوب مشکلی نداره یا مازوت چه ایرادی داره یا دکترهایی که.. اعتباری نیست واکسن داخلی باید تایید جهانی بگیره ..
ناشناس۱۷۷۸۲۶۰۱۰:۵۵:۴۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
فتوای شرعی است
ناشناس۱۷۷۸۳۰۴۱۱:۰۷:۱۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
چوان ایرانی ام و علم پزشکی ایران خیلی پیشرفت کرده است
شرط انصاف۱۷۷۸۳۲۶۱۱:۱۲:۵۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
من اعتماد می کنم به شرط آنکه در پایان کار یک نفر مسئولیت موفقیت یا شکست آنرا هم بپذیرد نه اینکه غیبش بزند، مردم بمانند و سوالات بی پاسخ.
ناشناس۱۷۷۸۳۶۷۱۱:۲۵:۲۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
در مورد کارائی واکسن های موجود هنوز زود است که قضاوت کنیم زیرا هنوز این ویروس در جهان مشغول ترکتازی است و این گذشت زمان است که درصد اثربخشی این واکسن ها را به ما نشان خواهد داد. نباید از مسئله ای که به جان انسان ها ربط دارد به عنوان یک حربه سیاسی استفاده کرد
ناشناس۱۷۷۸۴۲۲۱۱:۴۰:۳۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
خیلی هم عالی! ابتدا حسن روحانی و خانواده و وزرا و خانواده شان بعلاوه نمایندگان مجلس و قوه قضاییه و.. تزریق کنند بعد که نتیجه حاصل شد مردم هم میزنند.
ناشناس۱۷۷۸۴۲۹۱۱:۴۴:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
به امید خدا این واکسن اثربخش باشه وباعث برگشت زندگی ما به روال عادی پیش ازکرونا بشه ، تشکر از محققهای تولید واکسن
ناشناس۱۷۷۸۵۰۵۱۲:۰۸:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
واکسن چینی در برزیل نتیجه خوبی نداده و فقط 50/4 در صد نتیجه داده است . بنابراین باید تا حاضر شدن واکسن بومی باید به دنبال واکسنهای امریکائی و انگلیسی رفت
ناشناس۱۷۷۸۶۰۴۱۲:۴۰:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
عجب استدلالی! چون در هر کشوری یک نهاد نظارتی وجود دارد و در ایران هم سازمان غذا و دارو این نظارت را به عهده دارد باید به واکسن ایرانی اعتماد کرد. آنهم واکسنی که هنوز اولین مرحله آزمایش انسانی خود را نگذرانده است. فقط نمی دانم چرا نباید با همین استدلال به واکسن فایزر اعتماد کرد که تمامی مراحل آزمایش انسانی را گذرانده است و دهها میلیون دوز از آن تاکنون تزریق شده است و سازمان بهداشت جهانی هم آن را تایید کرده.
سعیدروشن کرمانشاهی۱۷۷۸۶۴۵۱۲:۵۲:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
واکسن فقط واکسن چینی وروسی وایضاکوبایی!؟
ناشناس۱۷۷۸۷۰۹۱۳:۱۵:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
وقتی مورد اعتماده که سازمان بهداشت جهانی تایید کنه. اگه تایید کرد چرا که نه وگرنه به جز شوی تبلیغاتی و حروم کردن پول مردم مثل صد ها اتفاق دیگه هیچی نیست
ناشناس۱۷۷۸۷۳۰۱۳:۲۳:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
باید ؟؟! از چه جایگاهی امر می کنی ؟؟
ناشناس۱۷۷۸۷۶۴۱۳:۳۵:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
واکسن چینی که گفته شده بود این واکسن از روی اون ساخته شده در برزیل فقط پنجاه درصد اثر داره. در مقابل واکسن فایزر که نود و پنج درصد موثر بوده. منبع: https://www.aljazeera.com/news/2021/1/13/brazil-trial-finds-efficacy-of-sinovac-vaccine-at-50-4-percent
ناشناس۱۷۷۸۸۳۷۱۴:۰۳:۱۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
چون مردم‌مجبورند وراهی ندارند
ناشناس۱۷۷۸۹۲۹۱۴:۴۴:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
برزیل اعلام کرد واکسن سینواک چین 50.4 درصد است، یعنی واکسن را که زدی می توانی شیر یا خط بندازی! البته همانطور که از حکومت های بلوک شرق بر می آید، اعلام نتیجه رسمی آمار بالینی کشور برزیل که این محصول را از چین خرید، با اعلام رسمی انستیتو بوتانتان چین که این واکسن را 78 درصد موثر معرفی کرده بود، اختلاف فاحش دارد!
ناشناس۱۷۷۸۹۴۹۱۴:۵۴:۱۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
ما به این ماجرا اعتماد نداریم برای اینکه مرجعی برای راستی آزمایی این ادعا وجود ندارد ، در ضمن باور این موضوع سخت است که ایران به محصولی دست پیدا کرده باشد که هیچ کشوری به آن نرسیده ، منکر توان تحقیقاتی کشور نیستم ، اما اینکه ما از کشورهای اروپایی و امریکایی بالاتر باشیم ادعایی بیش نیست ، تک تک دستگاههای و حتی علومی که در صنعت پزشکی استفاده می شود وارداتی است ، امکان ندارد که ایران بر خلاف سرمایه گذاری کلان دیگر کشورهای ، به یک باره واکسن کرونا را کشف کرده باشد ،آن هم زمانی که توان تولید واکسن انفولانزا در کشور وجود ندارد
ناشناس۱۷۷۸۹۵۶۱۴:۵۵:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
احتمالا چون مجبوریم.
حسین۱۷۷۹۰۶۰۱۵:۴۱:۵۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
آره معلوم واکسن ساز هستین. همین یه ماه پیش برای وارد کردن واکسن انفولانزا .. التماس این کشور اون کشور رو میکردین. بابا بسه دروغ.
مهدی۱۷۷۹۱۴۶۱۶:۵۲:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
چون به خودروی ملی اعتماد کردیم چون به درس خواندن و دانشگاه رفتن اعتماد کردیم چون به بورس اعتماد کردیم چون به شما اعتماد کردیم .
ناشناس۱۷۷۹۱۸۷۱۷:۲۲:۵۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
هر کی دوست داشت بره واکسنش رو بزنه من یکی ترجیح میدم کرونا بگیرم اما واکسن ایرانی نزنم
سید۱۷۷۹۲۲۳۱۸:۰۵:۳۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
چون کاملا غیر شفاف است و تحریم واکسنهای فایزر و مدرناکمترین دلیل علمی ندارد البته اگر ایران تمام مراحل را با سازمان بهداشت جهانی هماهنگ و ازآن سازمان تاییدیه بگیرد بهتر است از واکسن ایرانی استفاده شود ولی هیچ اعتمادی به دولتی ها مخصوصا .. و همکارانش نیست چون ثابت کرده اند
ناشناس۱۷۷۹۳۰۰۱۸:۵۳:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟؟ سوال را فرمودی ولی نگفتی چرا باید اعتمادکنیم؟
ناشناس۱۷۷۹۳۷۷۲۰:۳۱:۱۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
باید نباید فایده ای ندارد. مردم اعتمادی ندارندو البته با این همه اختلاس و دزدی و دروغ و وضعیت اقتصادی خراب چرا باید اعتماد کنند. به چی باید اعتماد کنند یک نقطه سفید نشان بدهید تا اعتماد کنند

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 3. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 4. همتی: کاهش نرخ ارز حاصل تلاش بانک مرکزی است، سیاسیون به خودشان وصل نکنند

 5. مرگ بیش از ۲۰ نفر پس از تزریق واکسن فایزر در نروژ

 6.  نادران: با رد بودجه دولت می‌توانستیم ژست انقلابی بگیریم اما گزینه اصلاح به نفع مردم را انتخاب کردیم/ ۴ محور اصلاح بودجه ۱۴۰۰

 7. ۱۰ آلمانی پس از دریافت واکسن فایزر جان خود را از دست دادند

 8. پیشنهاد معاون اوباما به بایدن برای «توافق موقت» با ایران

 9. پورابراهیمی: در لایحه بودجه ناترازی‌ غیرقابل انکار و گسترده وجود دارد/ مردم از ما ثبات و قدرت خرید می‌خواهند

 10. خرازی: ذبح مدیریت در همین دوره روحانی صورت گرفت/ باید به خاطر رئیس‌جمهور اجاره‌ای توبه کنیم

 11. کره شمالی بزرگترین رژه نظامی خود را با نمایش موشک‌های بالستیک جدید برگزار کرد

 12.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 13. شناسایی ۱۲ هزار "کارمند خیالی" در دولت افغانستان

 14. کامن دریمز: تفکر پلید ترامپیسم را باید کنار گذاشت

 15. استخراج بیت کوین با طعم نوشابه

 16. کدام فناوری‌ها ایلان ماسک را ثروتمندترین فرد جهان کردند؟

 17. چهره ضد ایرانی دولت اوباما از سوی بایدن به عنوان معاون رئیس سیا انتخاب شد

 18. وام مسکن ملی در یک قدمی ۱۵۰ میلیون تومان/ قسط ماهانه ۲.۵ میلیون تومان می‌شود

 19. با تغییر دولت آمریکا، کره دارایی‌های ایران را برمی‌گرداند؟

 20. فدراسیون تکواندو هادی ساعی را نقره داغ کرد/ یک سال محرومیت + ۱۰ میلیون جریمه

 21. جزئیات صدور کارت شناسایی برای معلمان مدارس غیردولتی

 22. تندیس های بی روایت!  

پربحث‌های هفته

 1. زمستون، قشنگه از پشت شیشه !...

 2. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 3. از ندا آقاسلطان و ترانه موسوی تا اشلی بابیت؛ تفاوت در چیست؟

 4. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 5. درنگی بر دستور منع واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی

 6. برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

 7. اگرهای تمام نشدنی !

 8. آپارتاید پزشکی

 9. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 10. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 11. دعوت از رئیسی برای نامزدی در انتخابات/ پاسخ جهانگیری به منتقدان ارز ۴۲۰۰/ حسن خمینی گزینه اجماعی اصلاح‌طلبان می‌شود؟/ نتایج جالب یک نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰

 12. چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

 13. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 14. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 15. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 16. نامه محسن هاشمی به فائزه هاشمی: عذرخواهی کن

 17. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 18. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 19. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 20. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 21. توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

 22. ولایتی: شرط رهبر انقلاب تعهد کتبی اوباما بود نه قول شفاهی/ مکانیسم ماشه در مذاکره مجدد باید حذف شود

 23. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

 24. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 25. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

آخرین عناوین