دوباره گول نخورید، هنوز تمام نشده!...

گروه اجتماعی الف،   3991017150 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

در شرایطی که آمار مرگ های روزانه کرونا از حدود ۴۰۰ نفر به حدود ۱۰۰ نفر رسیده است، سوال اینجاست که آیا این روند کاهشی ابتلا به کرونا تداوم می یابد؟

دوباره گول نخورید، هنوز تمام نشده!...

به گزارش الف، حتی در روزهای اخیر، تعداد مرگ های روزانه کرونا به کمتر از 100نفر هم رسید. در عین حال، وزیر بهداشت معتقد است که این روند کاهشی چندان پایدار نمی ماند.

سعید نمکی در توضیح استدلالش گفته است: « آمار کاهشی مرگ و میر کرونا پایدار نمی ماند. ممکن است مجددا روزهای سختی را پیش رو داشته باشیم. یکی از نگرانی های عمده ما همین تحولات و جهش ویروس است. اولین مورد ویروس جهش یافته انگلیسی در یکی از افرادی که از انگلیس بازگشته بود، دیده شده است. این ویروس جهش یافته، اروپا را به زانو درآورده، گرفتاری های زیادی را برای انگلیس به وجود آورده و تمام نظام بهداشت و درمانی آن کشور را به هم ریخته است. اگر کوچکترین بی توجهی به این ویروس جهش یافته صورت گیرد، تمام ساختار ما نیز به هم خواهد ریخت. مهار این ویروس هم مانند ویروس قبلی هیچ راهی جز فاصله گذاری و رعایت پروتکل های بهداشتی ندارد.»

او تصریح کرد: «اگر مردم رعایت نکنند، ممکن است همکارانمان در نظام سلامت دوباره با موج جدیدی از بیماری مواجه شوند که اگر مهار آن با ویروس جهش یافته همراه باشد، برای آنها بسیار سخت و بعضا ممکن است غیر قابل کنترل باشد.»

 کرونای انگلیسی، زمینه‌ساز موج چهارم کرونا می‌شود

میزان سرایت ویروس کرونای انگلیسی، حدود 70 درصد بیشتر از نمونه های قبلی است. همین مساله موجب نگرانی برخی از کارشناسان نظام سلامت شده است.

دکتر مسعود جوهری، فوق تخصص بیماری های عفونی در گفتگو با الف به بحث روند کاهشی آمار کرونا در ایران می پردازد و می گوید: «این اتفاق بسیار خوبی است که با اعمال محدودیت های کرونایی، موفق شدیم که آمار فوتی های کرونا را چهار برابر کاهش دهیم، اما اگر این موفقیت را دائمی بدانیم، دوباره همان خطای اردیبهشت ماه را تکرار خواهیم کرد. در اردیبهشت ماه با کاهش آمار فوتی ها، محدودیت های کرونایی به یکباره برداشته شد و در نتیجه دیدیم که در مدت کمتر از دو هفته، دوباره آمار مرگ های روزانه کرونا، شکل صعودی به خود گرفت.»

او تاکید می کند: «کاهشی ماندن آمار ابتلا به کرونا به مولفه های متعددی بستگی دارد. در وهله اول به این بستگی دارد که آیا همچنان محدودیت های کرونایی برقرار می ماند، یا اینکه این محدودیت ها رها می شود. نکته مهم دیگر بحث مهار ویروس جهش یافته انگلیسی است که قدرت سرایت بالاتری دارد. اگر این ویروس جهش یافته در سطح جامعه منتشر شود، قطعا آمار کاهشی شکسته خواهد شد و حتی امکان بروز پیک چهارم کرونا با ثبت رکوردهای تازه از ابتلا و فوتی نیز وجود خواهد داشت. بنابراین بخش زیادی از پایدار ماندن روند کاهشی کرونا به نوع رفتار مردم و مسئولان در برابر خطر شیوع ویروس کرونای انگلیسی برمی گردد.»

همچنین جوهری خاطرنشان می کند: «اگر در ماه های آینده، نیروهای تازه نفس به کادر درمانی اضافه شود، در آن صورت با قدرت بیشتری می توانیم به مهار کرونا امیدوار باشیم. با توجه به خستگی و فرسودگی مفرط کادر درمان، نیاز داریم هرچه سریع تر این نیروها اضافه شود. درواقع اگر می خواهیم روند کاهشی کرونا پایدار بماند، یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهیم، تقویت کادر درمان در خط مقدم نبرد با کرونا است. تجربه جهانی هم نشان داده است که بدون تقویت کادر درمانی، دستاوردهای مبارزه با کرونا چندان دوام نمی آورد.»

تزریق واکسن، شرط پایدار ماندن آمار کاهشی

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی از واریز پیش‌پرداخت خرید ۱۶.۸ میلیون دوز واکسن کوواکس به حساب کارگزار سازمان جهانی بهداشت با همکاری دو بانک ایرانی و سه بانک اروپایی  خبر داده است.

او توضیح داده است: «مبالغ بسیار بیشتری نیز برای خرید واکسن کرونا تخصیص داده ایم که در صورت تأیید مسولان وزارت بهداشت، تامین ارز خواهد شد. امیدوارم هرچه سریعتر شاهد دریافت و بهره‌برداری از واکسن های خریداری شده و به خصوص واکسن های تولیدی در داخل کشور باشیم.»

دکتر شهاب سروستانی، داروساز و پژوهشگر حوزه سلامت که در حوزه تولید واکسن فعالیت دارد، در گفتگو با الف به اهمیت حیاتی تزریق واکسن کرونا برای پایدار ماندن روند کاهشی کرونا می پردازد و می گوید: «هیچ روشی بهتر از تزریق واکسن کرونا نمی تواند آمار کاهشی کرونا را پایدار نگه دارد. هم اکنون با توجه به سیر نزولی آمار قربانیان کرونا، بهترین فرصت است که با واردات واکسن کرونا، ضربه نهایی را وارد کنیم و به آمار کاهشی ابتلا به کرونا، شتاب بدهیم.»

او یادآور می شود: «واردات واکسن کرونا با توجه به تحریم های جهانی که اعمال شده است، فقط در حیطه وظایف وزارت بهداشت نیست. این روزها بیشتر از هر زمان دیگری به افراد خبره در دیپلماسی نیاز داریم تا مسیر واردات واکسن کرونا، تسهیل شود. اگر بتوانیم کادر درمان، سالمندان و بیماران مزمن را واکسینه کنیم، بخش زیادی از مرگ و میرهای کرونایی کاهش پیدا می کند. در حال حاضر، مطمئن ترین و موثرترین راه برای پایدار ماندن روند کاهشی کرونا، تزریق واکسن موثر کرونا است.»

سروستانی به وضعیت فعلی تولید واکسن کرونا در داخل هم می پردازد و می گوید: «قطعا ما این توانایی را داریم که واکسن کرونا را تولید کنیم. هیچ کشوری در منطقه به اندازه ایران در ساخت انواع واکسن، دانش و تجربه ندارد. فقط اینجا بحث زمان هم مطرح است. معتقدم باید همگام با تلاش برای تولید واکسن کرونا، وارادات آن هم جدی گرفته شود تا شیب نزولی کرونا پایدار بماند. ما در این مرحله، همزمان به تولید داخلی و واردات نمونه های خارجی نیاز داریم و این دو موضوع، منافاتی با یکدیگر ندارد.»

باید در نظر داشت که بر اساس پیش بینی کارشناسان نظام سلامت، کشور ما حداقل تا یک سال دیگر با بیماری کرونا درگیر خواهد بود. مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا هم توضیح می دهد:«بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، کشورهایی که محدودیت‌ها را اعمال کرده و جدی می‌گیرند و به طور جدی واکسیناسیون کرونا را آغاز کردند، تا پایان تابستان سال آینده درگیر بیماری کووید-۱۹ هستند، اما در کشور ما این زمان را باید تا پایان پاییز سال آینده هم متصور بود.»

با این حساب باید منتظر ماند و دید که در نهایت چه زمانی تزریق واکسن کرونا در کشور آغاز خواهد شد. در آن زمان شاید بتوان پیش بینی دقیق تری درباره روند صعودی یا نزولی کرونا ارائه داد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۶۷۲۱۱۰۹:۳۸:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
انواع مراسم رو برای خوداتون برگزار میکنید و به مردم هشدار میدهید؟
ناشناس۱۷۶۷۳۲۹۱۱:۲۱:۵۶ ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
ویروس چینی همه دنیا به جز سازنده اش را بلعیده است. سالها طول می کشد که جهان از کرونا رهایی یابد.
ناشناس۱۷۶۷۲۱۹۰۹:۴۳:۳۷ ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
به آنانی بگویید که خواستار برگزاری نماز جماعات، آزاد شدن مسافرت های بین استانی، باز گشایی سینما و تالارهای عروسی و ..شده اند.
ناشناس۱۷۶۷۲۲۰۰۹:۴۵:۰۰ ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
ان شا الله تا یوم الله 22 بهمن آمار کرونا به حداقل ممکن بلکه صفر می رسد.
سروش۱۷۶۷۸۸۵۱۵:۳۶:۲۶ ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
اگر چه که قلبا دوست داریم هر چه زودتر این ویروس ریشه کن بشه.ولی خوش انصاف! مگه روز قدس، نماز جمعه و هیات ها و.. تعطیل نشدند که حالا تهمت می زنی؟
ناشناس۱۷۶۷۲۲۱۰۹:۴۶:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
اسراییل تا به حال یک چهارم جمعیت کشورش را با واکسن فایزر واکسینه کرده.
ناشناس۱۷۶۷۲۲۳۰۹:۴۸:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
مرگ و میر کرونا کم شده اما مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا با سولفور مازوت چند برابر شده؟
ناشناس۱۷۶۷۲۲۴۰۹:۴۸:۵۹ ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
واکسن حق ماست بی خودی برای ما شرط و شروط نگذارید اگه نمی تونید واکسن برای سلامت مردم تهیه کنید لطفا رئیس جمهور و هیات دولت استعفاکنند تا افراد کارآمد بتونن جایگزین بشوند !
ناشناس۱۷۶۷۲۶۱۱۰:۲۴:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
درست هست که با پیشرفتهای جهان ما پیشرفت نمی کنیم وهنوز .. ولی در عوض هر مرگ ومرضی توی دنیا میاد یا اولی هستیم یا دومی ویروس چینی نیجریه ای لبنانی و.. خوکی .. خفاشی شتری پنگوئن خلاصه..
ناشناس۱۷۶۷۲۶۷۱۰:۳۳:۰۸ ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
منع تردد بردارید
ناشناس۱۷۶۷۲۷۰۱۰:۳۴:۵۹ ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
ما دیگه گول نمیخوریم کرونای انگلیسی هشت ..ه که وارد کشور شده
حمید۱۷۶۷۸۲۸۱۴:۵۹:۲۹ ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
خودتان دائم در سفر و مراسم و اجتماعاتید ولی مردم رو از استفاده از وسیله شخصی شان منع کردید. مراسم تشییع آیت الله مصباح در قم و سفرهای مکرر مسئولان به شهرها و .. مردم رو گول نزنید. با جریمه های یک میلیونی از کرونا نون درمیارید
ناشناس۱۷۶۸۱۱۷۱۸:۱۱:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
دولت محدودیت ها رو بر نداره تا همه چیز تحت کنترل باشه
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 2. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 3. پوستر معنی‌دار سایت رهبر انقلاب پس از خروج ترامپ از کاخ سفید

 4. تصویری از عامل انتحاری انفجار دوم دیروز بغداد

 5. روایت روزنامه آمریکایی از سنت شکنی ترامپ در روز تحلیف

 6. خروش میلیونی پاکستانی‌ها بر علیه عادی سازی روابط با اسرائیل

 7. تناقض حرف مسئولان با واقعیت بازار/ تخم مرغ دانه‌ای ۲ هزار تومان

 8. مجلس چیز خوبی است؛ بشرطی که هرچه من میگویم تصویب کند!

 9. مدیری که ۳۳ میلیون تومان حقوق بگیرد، چقدر مالیات می‌دهد؟/مالیات حقوق مدیر، ۲ برابر حقوق کارگر!

 10. راغفر: ۴۲۰ هزار میلیارد تومان در ۱۰ سال یارانه نقدی دادیم که فقط مشکل ایجاد کرد

 11. زنگنه: داغ صفر شدن صادرات نفت بر جگر دشمنان ایران ماند

 12. حقوق کارگران بازنشسته تامین اجتماعی همسان‌سازی می‌شود

 13. جهاد اسلامی: ترامپ رفت و جمهوری اسلامی ایران پیروز شد

 14. طبقه جهانگیری بداند دیگر روی خوش نخواهد دید

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 4. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 5. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 6. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 7. وضع تماشایی آمریکا

 8. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 9. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 10. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 11. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 12. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 13. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 14. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 15. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 16. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 17. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 18. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 19. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 20. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 21. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 22. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

 23. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 24. زنان آوازخوان کرمانشاهی دستگیر شدند

 25. متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

آخرین عناوین