ادعای راهبردی، تغییر تاکتیکی

محمدصادق مصطفوی، گروه تعاملی الف،   3991014016 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
ادعای راهبردی، تغییر تاکتیکی

آخرین امیدهای ترامپ و کشورهایی که منافع خود را در حضور او بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا می‌دیدند از بین رفته است. عربستان سعودی ازجمله این کشورها است که از روزهای ابتدایی روی کار آمدن ترامپ سعی کرد با هدف کسب منافع بیشتر روابط خود را با آمریکا تقویت کند. ازجمله دلایل مهم این تلاش نیز به رقابت سنتی عربستان سعودی با ایران در تحولات منطقه درسال‌های اخیر برمی‌گشت که با ناکامی‌های متعدد سعودی همراه شده است، از این رو آل سعود و بن سلمان تقویت روابط با آمریکا و تلاش برای افزایش نقش آفرینی این کشور در غرب آسیا را به عنوان راه حلی راهبردی در برابر شکست‌های خود دنبال کرده‌اند که با اقبال ترامپ نیز مواجه شد. ازسوی دیگر با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان تهدیدی مشترک برای منافع عربستان و آمریکا در منطقه تعریف شده است و عملگرایی مشهود در سیاست خارجی سعودی و بن سلمان نه تنها این ارتباط در دوره ترامپ روزبروز تقویت شد بلکه سبب شکل گیری اتحادی راهبردی میان عربستان و رژیم صهیونیستی نیز گردید.

بی شک با توجه به غلبه داشتن ساختار بر کارگزار در سیاست خارجی آمریکا، در دوره بایدن با تغییر در سیاست‌های راهبردی آمریکا مواجه نخواهیم بود بلکه تغییر در خوشبینانه‌ترین شکل در سطوح غیر راهبردی رخ خواهد داد، برای نمونه با توجه به طولانی شدن جنگ یمن و تحمیل هزینه‌های سنگین به عربستان و شکست‌هایی که در سایر پرونده‌های منطقه‌ای متحمل شده است آمریکا تلاش خواهد کرد این پرونده را با کسب حداکثر امتیاز برای سعودی به پایان برساند.

اما اظهارات بایدن و تیم سیاست خارجی او از جمله درسالگرد قتل خاشقچی مبنی بر اینکه «در صورت پیروزی در انتخابات در سیاست خارجی آمریکا با عربستان تجدید نظر خواهد شد» شائبه‌ای خلاف این تحلیل را ایجاد کرد، لیکن این دست اظهارنظرها را می‌توان بر اساس گفتمان شعاری مرسوم در آستانه انتخابات تحلیل کرد که صرفا برای خوراک رسانه‌ها بیان شده اما سابقه سیاست خارجی دموکرات‌ها درآمریکا حکایت از این واقعیت دارد که هرچند آن‌ها در پیشبرد اهداف سیاست خارجی آمریکا اعتقاد بیشتری به مؤلفه قدرت نرم و پرهیز از جنگ دارند لیکن در ائتلاف‌سازی علیه دشمنان با جمهوری خواهان هم عقیده هستند، بر این اساس آینده سیاست خارجی عربستان و آمریکا را در دو سطح می‌توان خلاصه کرد:

1- سطح استمرار: در این سطح که بر اساس راهبرد منطقه‌ای آمریکا تدوین شده شاهد ادامه همکاری‌های منطقه‌ای آمریکا وعربستان خواهیم بود و آمریکا تلاش خواهد کرد پرونده‌های پرچالشی مانند یمن در دور اول ریاست جمهوری بایدن به نتیجه برسد و از سوی دیگر روند عادی سازی روابط میان اعراب با رژیم صهیونیستی نیز ادامه خواهد یافت هرچند با شدت کمتر، در رابطه با ایران نیز تلاش خواهد شد تا ضمن تغییر در رفتار منطقه‌ای جمهوری اسلامی به کاهش چالش‌های این دو کشور کمک شود؛

2- سطح  تغییر: در این سطح که تناسب بیشتری با سطح تاکتیکی در سیاست خارجی آمریکا دارد شاهد تغییراتی خواهیم بود، این تغییرات بیشتر درسیاست اعلامی آمریکا رخ خواهد داد ونه سیاست اجرایی، هرچند سیاست اجرایی آمریکا نیز با هدف احیای وجاهت عملکردی آمریکا درمیان کشورهای جهان تا حدودی تعدیل خواهد شد اما در اهداف تغییر قابل توجهی دنبال نخواهد شد.

بطورکلی دوران ریاست جمهوری بایدن و رویکرد وی در رابطه با عربستان رامی‌توان مبتنی بر تغییر در سیاست خارجی اعلامی آمریکا و تعدیل ظاهری ارتباط این کشور با عربستان تحلیل کرد اما در عمل شاهد ادامه روابط عربستان و آمریکا با همراهی رژیم صهیونیستی و تلاش آمریکا برای تقویت این کشورها به عنوان مجری سیاست‌های آمریکا درمنطقه غرب آسیا خواهیم بود. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۶۰۷۶۳۰۸:۵۷:۴۹ ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
ما بدون آمریکا زندگی می‌کنیم، اهمیتی ندارد که چه کسی رییس جمهور آمریکا باشد. ما پیشرفت می‌کنیم. مسئولیت‌هایمان را برداشته و جلو می‌بریم.
ناشناس۱۷۶۰۹۰۷۱۱:۱۰:۵۶ ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
جهان امروز با اقتصاد در هم تنیده و پیچیدگیهای تکنولوژیک هیچ تناسبی با دنیای شصت سال پیش و تعریف استقلال اقتصادی به مفهوم خود کفایی ناب ندارد
ناشناس۱۷۶۰۷۶۶۰۸:۵۹:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
آمریکا بزرگ‌ترین اقتصاد جهانی است. اما بیش از ۳۵درصد مردم این کشور زیرخط فقر قرار دارند. همه فکر می‌کنند این کشور هیچ مشکلی ندارد. درحالی‌که این کشور با مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کند.
ناشناس۱۷۶۰۸۲۹۱۰:۰۳:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
مگر می شود کشوری و سیستمی در دنیا باشد و فقیر یا مشکل نداشته باشد. اگر اینطور بود که بهشت وعده داده شده اشت. انسان و دنیا بدون نقص نخواهید یافت. همه چیزی که مهم هست میزان و گسترده گی مشکلات و نقایص و نسبتها است. اگر اینحور به مسئله نگاه کنید انوقت منصفانه تر می توانید کشورها و سیستمها را قیاس کنید. به هر حال انچه قطعی است این است که سالانه میلیونها نفر از سرتاسر دنیا و حتی از چین و روسیه و ژاپن و اروپا بدنبال مهاجرت به امریکا هستند. چرا کسی بدنبال مهاجرت به کره شمالی و روسیه و چین نیست.
ناشناس۱۷۶۰۷۶۷۰۹:۰۰:۴۴ ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
هرچه حجم توطئه‌های آمریکا علیه ملت ایران بیشتر می‌شود، تاثیرات آن کمتر می‌شود.
ناشناس۱۷۶۰۷۶۸۰۹:۰۲:۰۸ ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
سال 1400، سال فتح مبین جبهه اسلام علیه جبهه کفر خواهد بود. ان شا الله.
ناشناس۱۷۶۰۸۲۷۱۰:۰۰:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
آمریکا باید پاسخگوی افکار عمومی مردم خود باشد همین انتخابات که بیش از ۱۵۰ میلیون شرکت کننده داشت بنابراین دو حزب اصلی آمریکا مجبور هستند سیاست هایی را اعمال کنند که سبد رای دهندگان خود را حفظ کنند طبیعتا در سبد هردو حزب حامیان ایران آمریکا ستیز و مرگ خواه حضور و بروزی ندارند طبیعی است که در دوره بایدن همچنان تقابل با ایران و تعامل با عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس محور اصلی سیاست بایدن باشد اما قطعا با دوران ترامپ متفاوت خواهد بود
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. خود «بهشتی» پنداری !

 2. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 3. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 4. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

 5. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

 6. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

 7. چه شد که از بروجردی به عنابستانی رسیدیم؟

 8. دفاع ربیعی از آذری‌جهرمی درباره فیلتر نکردن اینستاگرام/ زیباکلام: کارگزاران می‌خواهد به هر قیمتی در قدرت بماند/ مورد عجیب عنابستانی/ توضیحات توکلی درباره ماجرای غسال آیت‌الله مصباح

 9. سرستون جدید اصلاح‌طلبان تندرو/ واکنش عبدالله گنجی به مهدی نصیری

 10.  احمد توکلی: فریب کسانی را که با بزرگ کردن موضوعی فرعی اصل را در سایه قرار می دهند، نخورید

 11. مادر سربازی که سیلی خورد: به پسرم افتخار می‌کنم

 12. جهانگیری: خودرو با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد

 13. روایت نوبلیست معروف اقتصاد از وعده‌های جعلی نئولیبرالیسم آمریکایی

 14. محرز: واکسن کرونای «سوئدی» به‌زودی وارد کشور می‌شود/ افزایش مبتلایان به کرونا

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 4. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 5. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 6. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 7. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 8. خود «بهشتی» پنداری !

 9. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 10. وضع تماشایی آمریکا

 11. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 12. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 13. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 14. نماینده مجلس: به مامور پلیس راهور سیلی نزدم

 15. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 16. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 17. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 18. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

 19. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 20. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 21. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 22. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 23. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

 24. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

 25. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

آخرین عناوین