دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو: برخی داروهای گیاهی توانسته‌اند به بهبود علائم بیمار مبتلابه کرونا کمک کنند

گروه اجتماعی الف،   3990916080 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
برخی داروهای گیاهی توانسته‌اند به بهبود علائم بیمار مبتلابه کرونا کمک کنند

به گزارش الف دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در برنامه صبحگاهی و تلویزیونی «در انتهای الوند» با اشاره به اخبار منتشره درباره داروی گیاهی ضد کرونا و همچنین واکسن آن گفت:

چیزی به اسم داروی گیاهی ضد کرونا وجود ندارد اما داروهایی با منشا گیاهی هستند که می‌تواند کمکی به  بهبود علائم بیمار مبتلابه کرونا باشند و برخی از آن علائم را کاهش دهند.

 آزمایش‌هایی که پیش ‌از این بر روی داروهایی با منشا گیاهی انجام‌شده، نشان داده که این داروها می‌توانند تأثیر نسبی داشته باشند و برخی از آن‌ها بر همین اساس هم مجوز تولید گرفتند.

ضمناً این مجوزها شش‌ماهه است و تنها چهار دارو مجوز موقت دریافت کرده‌اند و تعدادی هم در دست بررسی هستند.

ولی هیچ داروی شیمیایی و گیاهی قطعی برای کرونا وجود ندارد و همچنان مهم‌ترین راه مقابله با آن همان پیشگیری و رعایت توصیه‌های بهداشتی است.

دکتر کیانوش جهانپور همچنین درباره واکسن ایرانی کرونا چنین گفت: به‌موازات گسترش ویروس کووید 19 در دنیا، بیش از 17 شرکت دانش‌بنیان و پژوهشی در ایران نیز شروع به مطالعه بر روی واکسن این بیماری کردند که حتی برخی توانستند بعد از تولید آزمایشگاهی، بر روی حیوانات نیز مطالعه کنند و البته این محققین بعد از مطالعه پیش بالینی، در آستانه ورود به مطالعات انسانی قرار می‌گیرند. چنانچه یکی از آن‌ها در هفته گذشته مجوز اخلاق را نیز دریافت کرد.

لازم به توضیح است که کد اخلاق مجوزی است که اجازه می‌دهد واکسن یا هر داروی دیگر که دو مرحله آزمایشگاهی و حیوانی را طی کرده بتواند در جمعیت محدود بر روی انسان آزمایش شود و ضوابط آن را کمیته اخلاق بررسی می‌کند و اگر مستندات کفایت کند کد اخلاق صادر می‌شود.

البته آزمایش بالینی نیز مراحل مختلفی دارد که همه آن‌ها باید انجام و بررسی کارشناسی شوند.

در مرحله انسانی بحث بی‌خطری و ایمنی‌زایی و اثربخشی هم همزمان باید موردبررسی قرار بگیرد و پس از بررسی چندباره نتایج وقتی‌که اثربخشی آن محرز شود، واکسن مجوز تولید و تجویز را دریافت می‌کند.

 


برنامه در انتهای الوند به تهیه‌کنندگی امیرحسین آذر، کارگردانی مسعود مرعشی و با اجرای نجمه جودکی، حامد مهربانی و مجید یحیایی از حدود ساعت ۷:۲۰ صبح از شنبه تا چهارشنبه روی آنتن شبکه دوسیما می‌رود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۱۹۳۸۲۱۵:۵۰:۴۵ ۱۳۹۹/۹/۱۶
تازه فهمیدید که می توانید پول خوبی از این طریق بدست بیارید وگرنه دلتان برای مردم نسوخته . دلتان سوخته؟ پس اسم گیاهان را هم بگویید اندازه مصرفش را هم بگویید . می ترسید مردم زیاده مصرف کنند ؟ آنوقت نمی ترسید همین مردم قرص های شما را هم زیاده مصرف کنند؟
ناشناس۱۷۲۰۲۹۰۰۰:۱۱:۵۸ ۱۳۹۹/۹/۱۷
آره طرف نمیخواد بگه مثلا آویشن و سیاهدانه خوبه میخواد به اسم داروی گیاهی همونو به چندین برابر قیمت به مردم بدن یه پولی به جیب بزنن
ناشناس۱۷۱۹۵۳۹۱۷:۲۴:۴۷ ۱۳۹۹/۹/۱۶
مثل ترخینه
ناشناس۱۷۱۹۷۴۸۱۹:۵۳:۲۷ ۱۳۹۹/۹/۱۶
تا دیروز که ملک زاده بود و جمعتون جمع بود ، قاطعانه داروهای گیاهی رو دشمن بشریت میدونستین و کُشنده معرفی میکردین ، حالا چی شده که نتونستین بیشتر از این در برابر حقیقت دوام بیارین ؟؟؟ چرا نام گیاهان رو نمیگین ، اگه جون مردم براتون مهمه خوب بگین مردم استفاده کنن ، اما اگه مهم جیب شماست مثل دریافتی .. برای آزمایش داروهای کشنده بهداشت جهانی ، بحث فرق میکنه. از روز اول تعطیلات همگی گفتین آمار کرونا داره کاهشی میشه ، ولی اثر تعطیلات دوهفته دیگه معلوم میشه ، اما کاهش آمار بخاطر رفتن ملک زاده هست و قطع شدن دار و دسته ایشون از جون بیماران که شده بودن موش آزمایشگاهی اونا برای غرب.
ناشناس۱۷۱۹۷۶۳۲۰:۰۱:۲۲ ۱۳۹۹/۹/۱۶
سلام روند حرکت درایران به سبک ..حلزون هست اگر پیشرفت دنیا به ایران باشه به ازای هر صد سال مردم هزار سال الاف ومنتظر هستند وهمیشه تکنولوژی مرده وفرسوده تازه بصورت علم وفناوری تزریق میشه وآنچه هم درصنعت می‌بینیم همت وتلاش خود مردم با این تکنولوژی فرسوده داخلی هست
دکتر حمید رضا خجسته (ایمونولوژیست)۱۷۱۹۹۸۴۲۱:۴۷:۳۱ ۱۳۹۹/۹/۱۶
جامعه پزشکی با تکریم از زحمات دانشمندان خارجی با نهایت اشتیاق در انتظار تولید واکسن داخلی است. همانطور که آقای دکتر کیانپور گفتند اجازه کمیته اخلاق به اصلی ترین گروه سازنده واکسن داخلی داده شد. این واکسن بتوسط شرکت داروسازی شفا از زیر شاخه های علمی بنیاد برکت و به رهبری و مدیریت دانشمند یگانه و استاد بیماریهای عفونی سرکار کار خانم دکتر محرز با تکیه بر توان داخلی امر ساخت واکسن را پیش برده و به اظهار این استاد امید میرود تا شروع تابستان در اختیار شهروندان محترم و نهایتا در اختیار جامعه جهانی قرار گیرد.
ناشناس۱۷۲۰۰۶۳۲۲:۱۷:۵۸ ۱۳۹۹/۹/۱۶
دولت های جهان در حال برنامه ریزی برای خرید واکسن هایی با تاثیر صددرصد هستند اون وقت تو مملکت ما هنوز درگیری بر سر علفی جاته.
ناشناس۱۷۲۰۶۴۱۰۸:۴۹:۳۴ ۱۳۹۹/۹/۱۷
من خودم اگه از دارو های گیاهی و بخور جوش شیرین استفاده نکرده بودم الان پوسیده بودم و تشکر میکنم از اساتید طب سنتی که با مردم هستند نه بفکر جیب خودشون که بخواهند یک آمپول را ۲۹ میلیون بفروشند که شاید کرونایی بهتر بشه
ناشناس۱۷۲۰۱۶۱۲۳:۱۵:۰۴ ۱۳۹۹/۹/۱۶
سلام داروی امام کاظم مطمئن باشید صددرصد جواب میده بحق باب الحوائج همه مریضاخوب وسلامت بشن از نمایندگی مطمئن تهیه کنید قیمتش بین۳تا۷هزارتومنه واقعآجواب میده چون خودم کرونا گرفته بودم بعداستفاده کامل خوب شدم به هرکسی هم توصیه کردم نتیجه دیدن
ناشناس۱۷۲۱۹۴۹۱۹:۴۶:۲۴ ۱۳۹۹/۹/۱۷
چگونه باید اعتماد کرد واز کجا باید گرفت توضیحی از این دارو بدهید وچرا در رسانه ها اگر مفید است پخش نمیشود
ناشناس۱۷۲۰۲۹۵۰۰:۱۶:۰۶ ۱۳۹۹/۹/۱۷
روزی که واکسن بیاد همینها اولین کسانی هستند که از آن مصرف می کنند. اما اینجا برای شعار دادن دروغ می گویند.
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. کجا دارید می‌روید؟!

 2. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 3. روایت برجامی «منبع مطلع» یا «جوجه های نفوذی»؟ ؛ در گرند هتل وین چه خبر است؟!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 8. مشكلي بزرگتر از تحريم براي ايران 

 9. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 10. روحانی: نمی‌توانم هضم کنم یکی ایرانی باشد و از رفع تحریم ناراحت باشد

 11. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 12.  یک رتبه و چند نکته

 13. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 14. تدارکاتچی ؛ و این همه خواستگار ؟!

 15. دام تکراری آمریکایی‌ها برای مذاکره‌کنندگان

 16. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 17. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 18. روزهای پایانی دولت روحانی؛ آیا باید منتظر گشایش بود؟

 19. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 20. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

 21. رای‌آور ترین کاندید انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ رئیسی در صدر نامزدهای احتمالی + جدول

 22. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 23. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 24. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 25. آذری‌جهرمی؛ گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران؟/ رستم قاسمی و شائبه سوءاستفاده تبلیغاتی از نام حاج قاسم/ روحانی: نگذاشتیم قحطی شود!/ اختلاف مجلس انقلابی و مجمع تشخیص مصلحت

آخرین عناوین