جهانپور: عادی پنداری باعث اوج‌گیری کرونا شد/ نگران بحران آبان هستیم/ ماجرای آمار ۲۵ میلیونی ابتلا به کرونا

گروه اجتماعی الف،   3990501089

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، عادی پنداری برخی از مردم و مسئولان در مواجهه با کرونا را باعث اوج گیری مجدد این بیماری دانست.

جهانپور: عادی پنداری باعث اوج‌گیری کرونا شد/ نگران بحران آبان هستیم/ ماجرای آمار ۲۵ میلیونی ابتلا به کرونا

به گزارش ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور در نشست خبری پویش همدلی با مدافعان سلامت، گفت: با روند نسبتا صعودی که در هفته‌های اخیر در ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ و موارد فوت ناشی از آن مشاهده می‌شود، بار مضاعفی بر دوش نظام سلامت و شبکه بهداشت و درمانی و مدافعان سلامت وارد شده است. در این روزها و هفته‌های اخیر که فشار مضاعف شده، آنچه بیشتر از قبل اهمیت دارد، تقویت روحیه همکاران مدافعان سلامت در مقابله با این بلای جهانی است. با این هدف، پویش همدلی با مدافعان سلامت در دستور کار سازمان نظام پزشکی و با مشارکت وزارت بهداشت قرار گرفت و هشتگ «جان ما، ایران ما» برای این پویش ملی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در این مسیر نیازمند ارتقای انگیزه‌ها و روحیه مدافعان سلامت هستیم و با این همدلی سعی می‌کنیم که این انگیزه‌ها را ضمن درک متقابل از تلاش‌های انجام شده، افزایش دهیم.

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره فاصله توصیه‌های انجام شده با پذیرش عملی در جامعه گفت: پس از توفیق نسبی در مدیریت بیماری کووید-۱۹ در اواخر اسفند و فروردین که نتایج آن را با کاهش چشمگیر نمودار مبتلایان و تعداد موارد فوت در اردیبهشت ماه مشاهده کردیم، متاسفانه بخشی از جامعه و برخی مسئولان دچار عادی پنداری شده و بازگشایی‌ها نیز همزمان انجام شد و به این عادی نمایی کمک کرد و جامعه‌ای که به نوعی هوشیار شده بود و ترس از کرونا را داشت، این هوشیاری جای خود را به عادی پنداری داد که این عادی پنداری تاثیر خود را در کاهش رعایت مسائل بهداشتی و ایمنی گذاشت. در تیر ماه نیز از همان کشته‌ها برداشت می‌کنیم و متاسفانه آمار فوت مبتلایان به کرونا به اندازه مجموع دو ماه قبل است و بیش از ۵ هزار نفر را به دلیل افزایش موارد ابتلا از دست دادیم.

اجباری شدن ماسک، در روزهای آتی نتیجه خود را نشان می دهد

وی ادامه داد: البته راه بازگشت وجود دارد. کشورهای دیکر هم این بازگشت را داشته اند و ۹۶ کشور شاهد نمودار صعودی مبتلایان هستند. البته در ۱۹ کشور شاهد نمودار نزولی یا پایدار بودیم. برای امروز و فردا باید فکر کرد و از تجربه‌های ماه‌های اخیر درس گرفت. به هر حال نیازمند این هستیم که این پیام را به جامعه منتقل کنیم که عادی پنداری که ایجاد شده مشکل ساز بوده و حتی ممکن است برای ماه‌ها و سال های آتی هم مشکل ساز باشد. پویش «من ماسک می‌زنم» که از ابتدای تیر ماه شکل گرفت و بعد در اواسط تیر ماه استفاده از ماسک در مکان های عمومی اجباری شد، در روزهای آتی نتیجه خود را نشان می‌دهد.

انتظار روند کاهشی در آمار کرونا از میانه مردادماه

جهانپور گفت: اگر این پویش‌ها با مشارکت وسیع اجتماعی همراه نباشد، ممکن است در اواخر شهریور و ابتدای مهر ماه به چند برابر این اعداد برسیم و ممکن است در ابتدای آبان با یک بحران انسانی در حوزه کرونا مواجه شویم. این موارد، اقدامات پیشگیرانه است که به تفاهم و تعامل مردم با دستگاه‌های اطلاع رسانی برگردیم. امروز بخشی از این هدف حاصل شده است و اکنون موارد ابتلا و به ویژه موارد فوت به یک ثباتی رسیده است که البته راضی کننده نیست و  انتظار داریم از میانه مرداد ماه روند کاهشی را شاهد باشیم.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: شاید در مستندسازی در کشور ضعف‌هایی داشته باشیم، اما مدافعان سلامت که واژه و مفهوم جدیدی نیست و خاص کرونا نبوده است. در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و زمانی که شبکه بهداشت در کشور گسترش پیدا کرد، جنبه‌ها و جلوه‌های کار مدافعان سلامت را شاهد بودیم. امروز در بسیج ملی مقابله با کرونا نیز شاهد استمرار و بروز دیگری از این تلاش‌ها هستیم.

تلاش وزارت بهداشت برای حمایت از خانواده شهدای سلامت

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره شهید محسوب شدن مدافعان سلامت نیز گفت: در مورد مقررات و آیین نامه‌ها برای شهید محسوب شدن، تابع مقررات کشور هستیم. بر اساس نامه‌ای که وزیر بهداشت به مقام معظم رهبری ارسال کردند نیز، عنوان شهدای خدمت سلامت در نظر گرفته شد.از طرفی به نوعی جنبه عوارض شغلی نیز مطرح است و همکاران به نوعی در مسیر خدمت درگیر شده و به شهادت رسیدند، عبارت شهید خدمت خیلی هم بدون فلسفه و سابقه در قوانین نیست. تمام تلاش وزارت بهداشت این است که حداکثر امکانات رفاهی و دل‌جویی را برای خانواده این شهدا فراهم کنیم. تلاش وزارت بهداشت برای جذب منابع و مسیرهایی که بتوانیم امکانات خاصی را برای خانواده این عزیزان در نظر بگیریم، ادامه دارد.

امیدواریم با کمک دولت وضعیت بهتر شود

وی ادامه داد: درباره کلیه کارکنان سلامت نیز مباحث رفاهی همواره مطرح بوده، در اوج تحریم، در اوج خالی بودن خزانه دولت، در اوج مشکلات مالی وزارت بهداشت و با کاهش 70 تا 80 درصدی درآمد اختصاصی، این مشکلات تشدید هم شد. با این همه تاخیر در پرداخت معوقات پرسنلی نسبت به ماه‌های قبل کاهش یافته است. البته به روز نشده است، اما تاخیرها کاش یافته است. استمدادی است که وزیر بهداشت از دولت هم طلبیده که امیدواریم با کمک دولت وضعیت بهتر شود.

وضعیت داروهای کرونا در کشور

جهانپور درباره وضعیت دسترسی به داروهای کرونا در بازار، گفت: دارویی که بر اساس روال و رویه قانونی در شورای تدوین فهرست دارویی کشور ،هزینه –اثربخش تشخیص داده شده باشد، وارد فهرست دارویی کشور شده است. در شریط اضطراری هم اگر هر دارویی برای مقابله با کرونا بر اساس شواهد علمی اثربخش باشد، قطعا از مسیر کمیته علمی و کمیته درمان با استفاده ازاختیارات ستاد ملی کرونا از مسیر اورژانسی  وارد فهرست دارویی کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: اینکه کسی بر اساس اجتهاد شخصی صحبت کند، درست و حرفه ای نیست. در عین حال حواشی هم در فضای مجازی مطرح می شود که اصلا از جنس طبابت نیست و بیشتر در زمره شایعات است. حال این موارد ممکن است بیمار و خانواده بیمار را به سمت تهیه داروهای خاص به عنوان درمان قطعی و اکسیر حیات بیمار کرونا برد و ممکن است افراد متوجه بازار سیاه دارویی شوند، همانطور که متاسفانه این اتفاق در ماه های گذشته چه بر اساس توصیه های فضای مجازی و چه بر اساس تک نسخه های همکاران ما رخ داده است.

جهانپور افزود: ممکن است 80 تا 120 میلیون پول داده باشند و داروی دیگری یا داروی تقلبی دریافت کرده باشند. در جایی که تشخیص داده شد، مانند ورود رمدسیویر به فهرست دارویی، اقدام هم شد که خوشبختانه تولید داخلی هم دارد و در اخرین توزیع هم سهمیه لازم در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی گذاشته شده تا برای بیمارانی که تحت اکسیژن هستند، مصرف شود.

برای تهیه دارو به بازار سیاه مراجعه نکنید

وی تاکید کرد: توصیه اکید ما این است که به هیچ وجه برای تهیه دارو به بازار سیاه مراجعه نکنند و توصیه مکرر ما به همکاران مان این است که دارویی خارج از دارونامه رسمی کشور را تجویز نکنند. طبق بند پ ماده 72 قانون برنامه ششم توسعه این اقدام تخلف بوده و پیگیری آن بر اساس ماده 11 قانون نظام پزشکی می تواند مورد برخورد قرار گیرد. در این روزها درباره داروهای متعددی صحبت می شود، اما اغلب این ها خروجی نداشته و نخواهد داشت. مادامی که مطالعات علمی پایان نیافته و مورد قضاوت کمیته علمی قرار نگیرد و از سازمان غذا و دارو مجوز تولید و واردات نگیرد، تولید، تبلیغ، واردات، تجویز و ... آن خلاف مقررات است.

ماجرای آمار ۲۵ میلیونی ابتلا به کرونا

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره آمار ۲۵ میلیونی ابتلا به کرونا که چند روز قبل مطرح شد، اظهار کرد: این عدد مربوط به مطالعه‌ای در زمینه میزان  مواجهه احتمالی با کرونا و بر اساس حجم نمونه کوچکی بود. آمار کرونا آن چیزی است که دکتر لاری -سخنگوی وزارت بهداشت هر روز ظهر اعلام می‌کند. این نوع مطالعه‌ها در کشورهای مختلف انجام می‌شود. این مطالعه مبتنی بر تست‌های آنتی بادی یا سرولوژی بوده است. این تست‌ها با یکدیگر متفاوت بوده و میزان منفی و مثبت کاذب بالایی دارند و معیار مناسبی برای تشخیص قطعی کرونا نیستند. مسلم است که در ایران و همه کشورهای درگیر با ویروس کرونا، اغلب و اکثر جامعه به این ویروس مبتلا نشده‌اند. در ایران و همه کشورها ایمنی نسبت به این ویروس ایجاد نشده است. همان طور که رییس جمهوری هم اعلام کردند، چون اکثر جامعه مبتلا نشده‌اند، همچنان باید مدیریت بیماری در دستور کار باشد.

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره تناقض در آمارهای کرونا گفت: موضوع ۲۵ میلیون نفر ابتلا به کرونا مربوط به یک مطالعه سرولوژیک بوده و یک مدل سازی و تخمین محسوب می‌شود و اعداد بالاتر از این همه با این مطالعات به دست آمده است. این موارد به هیچ عنوان آمار نیست و بر اساس تست مولکولی و قطعی نیستند.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 3. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 4. خرازی: ذبح مدیریت در همین دوره روحانی صورت گرفت/ باید به خاطر رئیس‌جمهور اجاره‌ای توبه کنیم

 5. همتی: کاهش نرخ ارز حاصل تلاش بانک مرکزی است، سیاسیون به خودشان وصل نکنند

 6. تندیس های بی روایت!  

 7. مرگ بیش از ۲۰ نفر پس از تزریق واکسن فایزر در نروژ

 8.  نادران: با رد بودجه دولت می‌توانستیم ژست انقلابی بگیریم اما گزینه اصلاح به نفع مردم را انتخاب کردیم/ ۴ محور اصلاح بودجه ۱۴۰۰

 9. ۱۰ آلمانی پس از دریافت واکسن فایزر جان خود را از دست دادند

 10. وام مسکن ملی در یک قدمی ۱۵۰ میلیون تومان/ قسط ماهانه ۲.۵ میلیون تومان می‌شود

 11. استخراج بیت کوین با طعم نوشابه

 12. پیشنهاد معاون اوباما به بایدن برای «توافق موقت» با ایران

 13. پورابراهیمی: در لایحه بودجه ناترازی‌ غیرقابل انکار و گسترده وجود دارد/ مردم از ما ثبات و قدرت خرید می‌خواهند

 14. فدراسیون تکواندو هادی ساعی را نقره داغ کرد/ یک سال محرومیت + ۱۰ میلیون جریمه

 15. اسباب کشی تیم ترامپ از کاخ سفید

 16. لحظه آغاز موشک‌باران پایگاه آمریکایی عین الاسد از اتاق عملیات

 17. شلیک انبوه موشک‌های بالستیک در رزمایش سپاه/حمله پهپادها به سپرموشکی دشمن

 18. کره شمالی بزرگترین رژه نظامی خود را با نمایش موشک‌های بالستیک جدید برگزار کرد

 19.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 20. شناسایی ۱۲ هزار "کارمند خیالی" در دولت افغانستان

 21. کامن دریمز: تفکر پلید ترامپیسم را باید کنار گذاشت

 22. کدام فناوری‌ها ایلان ماسک را ثروتمندترین فرد جهان کردند؟

 23. چهره ضد ایرانی دولت اوباما از سوی بایدن به عنوان معاون رئیس سیا انتخاب شد

 24. با تغییر دولت آمریکا، کره دارایی‌های ایران را برمی‌گرداند؟

 25. انتشار تصاویر آخرین دیدار شهید سلیمانی با سید حسن نصرالله

پربحث‌های هفته

 1. زمستون، قشنگه از پشت شیشه !...

 2. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 3. از ندا آقاسلطان و ترانه موسوی تا اشلی بابیت؛ تفاوت در چیست؟

 4. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 5. درنگی بر دستور منع واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی

 6. برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

 7. اگرهای تمام نشدنی !

 8. آپارتاید پزشکی

 9. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 10. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 11. دعوت از رئیسی برای نامزدی در انتخابات/ پاسخ جهانگیری به منتقدان ارز ۴۲۰۰/ حسن خمینی گزینه اجماعی اصلاح‌طلبان می‌شود؟/ نتایج جالب یک نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰

 12. چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

 13. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 14. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 15. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 16. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 17. نامه محسن هاشمی به فائزه هاشمی: عذرخواهی کن

 18. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 19. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 20. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 21. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 22. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 23. توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

 24. ولایتی: شرط رهبر انقلاب تعهد کتبی اوباما بود نه قول شفاهی/ مکانیسم ماشه در مذاکره مجدد باید حذف شود

 25. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

پربحث‌های هفته

 1. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 2. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 3. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 4. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 5. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

 6. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 7. کیک شیرین دانشگاه‌های دولتی و سهم های نابرابر

 8. آلودگی هوا، تیغ تیز دولت بر گلوی حقوق عامه

 9. رئیس سازمان نظام پزشکی: تا قبل از عید دو میلیون واکسن از هند، چین و روسیه وارد می‌کنیم

 10. نامه ۲۵۰۰ پزشک به روحانی: واکسن‌‌های mRNA می‌تواند عوارض جبران‌‌‌ناپذیری به‌جای بگذارد

 11. همه چیز درباره واکسن‌های ایرانی کووید-۱۹/ واکسن‌های ایرانی بر پایه کدام فناوری‌ها تولید می‌شوند؟

 12. اموال و دارایی نامشروع شناسایی و پس گرفته می‌شوند

 13. به‌جای بحث با این هموطنان، باورهایشان را درست کنید

 14. تندیس های بی روایت!  

 15. صوفی: صداوسیما کمتر برنامه زنده داشته باشد/در رابطه با آقای صدیقی خیلی نباید فضا سازی کرد 

 16. عذر‌خواهی حجت‌الاسلام صدیقی بابت نقلی از غسال مرحوم آیت‌الله مصباح

 17. نمکی: با بازگشایی مدارس مخالفیم/ نگران خیز کرونا در دوماه آینده هستیم

 18. جزئیات تازه از واکسن کرونا "ایرانی-کوبایی"، "داخلی" و "وارداتی"

 19. مدارس برای برخی مقاطع بازگشایی می‌شود/ کدام دانش‌آموزان باید به مدرسه بروند؟

 20. مصاف جدی با یقه سفیدها

 21. شاهی که از بانک قرض می‌گرفت تا عیش و نوش کند

 22. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

 23. ۵ میلیون مجرد در ایران/ یک‌چهارم دهه شصتی‌ها مجردند

 24. ثبت آلوده‌ترین هوای پایتخت از ابتدای سال ۹۹ / تهران چه زمانی تخلیه می‌شود؟

 25. تازه‌ترین وضعیت کرونا در ایران؛ آبی به رنگ‌های کرونا اضافه شد/ اسامی شهرهای قرمز

آخرین عناوین