رشد ۴۵۰ درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از روحانی

گروه اقتصادی الف،   3990422017 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

در شرایطی که شاهد افزایش قیمت ۴۵۰ درصدی مسکن در مدت زمان ۷سال گذشته هستیم، حسن روحانی در تازه‌ترین اظهارات خود، به عقب‌ماندگی دولت در حزوه مسکن اعتراف کرد.

رشد ۴۵۰ درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از روحانی

فارس نوشت: جلسه هیئت دولت مورخ 18تیرماه، باز هم با انتقاد حسن روحانی نسبت به عملکرد دولت قبل همراه شد اما این بار پیکان  انتقادات رئیس جمهور نه دولت نهم و دهم، بلکه دولت یازدهم تحت امر خود را نشانه رفت. روحانی ضمن اعتراف به عقب‌ماندگی دولت در بخش مسکن، اظهار داشت: «نسبت به مسکن به عنوان رئیس‌جمهور اعتراف می‌کنم که یک عقب ماندگی را در دولت یازدهم داشتیم به دلیل اینکه برخی از طرح‌های مسکن ما اجرایی و عملیاتی نشد.»

رئیس دولت دوازدهم در تشریح الویت‌ها در 1 سال پایانی عمر دولت تدبیر وامید، گفت: « آنچه مورد نیاز برای مسکن مردم است تامین زمین مورد نیاز است که باید این زمین‌ها در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده شود تا بتواند هم شهرک‌ها را طراحی کند، هم بخش‌های مسکونی و بافت فرسوده را ترمیم کند، هم در روستاها فعال شود و هم مسکن نیازمندان را تامین کند. اولویت نخست دولت تامین مسکن افرادی است که به عنوان مسکن یکم پول در بانک سپرده‌گذاری کرده‌اند که تعداد آنها بیش از حدود ۳۰۰ هزار نفر است. اولویت دوم مستاجران هستند که شرایط اقتصادی سختی را می‌گذرانند و متقاضی مسکن هستند؛ که باید مسکن آنها تامین شود.»

وی در ادامه صحبت‌های خود خطاب به دولتمردان، خبر از واگذاری زمین به مردم برای ساخت مسکن داد و افزود: «در ستاد ملی کرونا مصوب شد ۲۵۰ هزار هکتار زمین اطراف روستاها و شهرها به وزارت راه و شهرسازی تخصیص یابد که به یک میلیارد هم خواهد رسید.»

رئیس جمهور، در ارتباط با فعالیت‌های دولت دوازدهم در حوزه مسکن، بیان داشت: «وزارت راه و شهرسازی به روی مردم سامانه را باز کرده  است، آنهایی که اعلام نیاز کردند ثبت نام کرده و غربالگری اولیه انجام شده است. آنهایی که دارای مسکن بوده یا زمینی را برای مسکن در اختیار گرفته بودند حذف شدند و الان معلوم است چه کسانی داوطلب، چه کسانی نیازمند مسکن و چه کسانی اولویت دار هستند.»

* بی عملی و انتقاد از طرح ساخت 4میلیون واحد مسکونی؛ مجموع فعالیت دولت در حوزه مسکن

انتقادات حسن روحانی از دولتی که خود رئیس جمهور آن است، در حالی مطرح می‌شود که وی پیش از این در چندین نوبت، فعالیت‌های ساخت و تامین مسکن در دولت‌های قبل از خود را خطرناک توصیف کرده بود. روحانی در فروردین ماه سال 95 در دیدار با اعضای شورای مرکزی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، پروژه ساخت 4میلیون واحد مسکونی در کشور را عامل تورم معرفی کرد و گفت: « متاسفانه در آن دوران، پول بانک مرکزی وارد مسکن شد که عامل بزرگ تورم گردید و این کار به نوعی برداشت از جیب مردم است چرا که عامل اصلی تورم کسری بودجه می‌باشد.»

روحانی در 22مهرماه سال 98، بار دیگر به انتقاد از عملکرد دولت نهم و دهم در حوزه مسکن پرداخت و عنوان کرد: « گرفتاری دولت تدبیر و امید در حوزه مسکن، واحدهای مسکن مهر نیمه کاره رها شده بود و ما نمی‌توانستیم آنها را نیمه کاره رها کنیم و باید آنها را تکمیل می‌کردیم.»

* رشد نقدینگی افسار گسیخته در دولت روحانی صرف چه شد؟

نحوه برخورد رئیس جمهور با اساسی‌ترین نیاز مردم یعنی مسئله مسکن در 7سال گذشته ذهن مخاطب را دچار ابهامات گسترده می‌کند. حسن روحانی در شرایطی طرح مسکن مهر را از دلایل اصلی تورم تلقی می‌کند که شاهد رشد نجومی نقدینگی و به تبع آن تورم در دولت تدبیر و امید هستیم.

در همین راستا علی نیکزاد، نماینده مجلس شورای اسلامی، ، با اشاره به علت افزایش نقدینگی در طرح مسکن مهر، بیان کرد: « بنده معتقدم از روز اول، به آقای دکتر روحانی اطلاعات غلط داده اند. آقای احمدی‌نژاد دولت نهم را با 92000 میلیارد تومان نقدینگی تحویل گرفت. در طول دولت نهم و دهم این نقدینگی با افزایش 400هزار میلیاردی به 492هزار میلیارد رسید. نقدینگی در مدت زمان ریاست جمهوری آقای روحانی و تاکنون به 2000000میلیارد تومان رسیده و بیش از1500000میلیارد تومان افزایش یافته است. در دولت نهم و دهم افزایش نقدینگی منجر به صاحب‌خانه شدن 16.5میلیون نفر در کشور شد. اما در دولت آقای روحانی این افزایش نقدینگی صرف چه شده است؟ آیا در صنعت رفته؟ در کشاورزی رفته و یا برای مردم مسکنی ساخته شده است؟»

وزیر سابق راه و شهرسازی در ادامه و در پاسخ به این سوال که تکلیف نقدینگی ایجاد شده برای مسکن مهر چه شد؟ افزود: «منابع مالی طرح مسکن مهر از خط اعتباری تامین شد، نقدینگی بالا رفت اما این پول مردم را صاحب‌خانه کرد، پس از  تکمیل واحدهای مسکن مهر، مردم نسبت به بازپرداخت پولی که تحت قالب وام دریافت کرده بودند، اقدام کردند. در پایان دولت دهم 8 هزار میلیارد تومان از منابع ایجاد شده بازپرداخت شد هم اکنون به 22 هزار میلیارد دیگر بازپرداخت شده است.»

* افزایش 450درصدی قیمت مسکن در دولت‌ تدبیر و امید

بازار مسکن در کشور، تحت تاثیر عملکرد متولیان مسکن در دولت تدبیر و امید دچار التهابات گسترده‌ای‌ شده است. در این خصوص محمد حمید زاده، کارشناس حوزه مسکن در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ضمن تبیین شرایط بازار مسکن در طول 7 سال گذشته، گفت:« متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در کلانشهر تهران در تیرماه سال 92 و شروع به کار دولت یازدهم، برابر 3میلیون 480هزار تومان بود. این رقم در مرداد ماه سال 96 و شروع دولت دوازدهم به 4میلیون و 590هزار تومان رسید و هم اکنون متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران رقم نجومی 19میلیون و 100هزار تومان را تجربه می‌کند.»

این کارشناس مسکن با بیان اینکه در مدت زمان دولت یازدهم و دولت دوزادهم، به ترتیب شاهد افزایش قیمت 31درصدی و 316درصدی بوده‌ایم، گفت:« رشد450درصدی قیمت در حوزه مسکن در طول 7سال گذشته، چیزی بیشتر از یک عقب‌ماندگی در حوزه مسکن است و علاوه بر اعتراف به عملکرد ضعیف در این حوزه می‌بایست مقدمات راهکارهای موثر به منظور کاهش قیمت را فراهم کرد.»

در شرایطی که رئیس جمهور نسبت به عملکرد ضعیف دولت تحت امر خود در حوزه مسکن اذعان دارد، به نظر می‌رسد، مهیا کردن شرایط به منظور ساماندهی و خروج تقاضاهای سرمایه از بازار مسکن به وسیله اخذ مالیات‌های تنظیمی نظیر مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه به همراه واگذاری زمین، تسهیل شرایط ساخت مسکن برای بخش خصوصی و تکمیل واحدهای طرح اقدام ملی مسکن، برای افزایش عرضه می‌تواند منجر به بهبود شرایط بازار مسکن شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۱۸۶۹۵۱۰:۱۱:۳۲ ۱۳۹۹/۴/۲۲
در امریکا طی همین مدت (از 2013) ، مسکن 18 درصد افزایش یافته است.
ناشناس۱۵۱۸۷۰۶۱۰:۱۶:۰۰ ۱۳۹۹/۴/۲۲
من یه مستاجرم و هر روز عباس آخوندی وزیر سابق مسکن رو که داغ خونه دارشدن رو به دل من وهمه مستاجرها گذاشت نفرین میکنم . خدا جوابش رو بده . خدا ازش نگذره
ناشناس۱۵۱۸۷۱۶۱۰:۲۲:۱۸ ۱۳۹۹/۴/۲۲
هیچی این نقدینگی رفت به سمت دلال بازی خانه و ماشین و طلا و دلار و بورس و رشد های بی سابقه ای در دولت نسبت به دولت های گذشته رقم زد
ناشناس۱۵۱۸۷۳۴۱۰:۳۴:۴۷ ۱۳۹۹/۴/۲۲
اینو یادتون نره تو نرخ تورم بیارین
ناشناس۱۵۱۸۸۳۲۱۱:۱۸:۵۲ ۱۳۹۹/۴/۲۲
در این دولت حتی یک کار هم انجام نشد................
ناشناس۱۵۱۸۸۴۶۱۱:۲۲:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۲۲
قیمت مسکن نسبت به سایر قیمت ها کاهش هم داشته وقتی سکه 9 برابر، دلار 6 برابر، بورس 18 برابر و... شده در واقع مسکن ارزان هم شده
ناشناس۱۵۱۸۸۶۹۱۱:۳۲:۳۹ ۱۳۹۹/۴/۲۲
نخیر در واقع 800درصد
ناشناس۱۵۱۸۹۰۸۱۱:۵۹:۰۹ ۱۳۹۹/۴/۲۲
ايشان دنبال پرتقال فروش مي گردند پس خودشان ببخشيد! چكاره اند
ناشناس۱۵۱۹۰۰۱۱۲:۴۹:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۲۲
هیییچوقت کسی که خانه انچنانی داره درد بی مسکن رو نمی فهمه. آه و نفرین مردم چی میشه؟
ناشناس۱۵۱۹۱۳۶۱۳:۴۶:۱۸ ۱۳۹۹/۴/۲۲
آقای روحانی در کدام زمینه زیر 450درصد تورم نبوده شما فقط مسکن را نام می برید

پربحث‌های دیروز

 1. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 2. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 3. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 4. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 5. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 7. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 8. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 9. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 10. افشای راز واکسن روسی کرونا

 11. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 12. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 13. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 14. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 15. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 16. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 17. طرح سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار اعلام وصول شد

 18. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 19. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 20. کشف دومین اسکلت بانوی اشکانی در اصفهان

 21. روح‌الامینی: بنده و برخی نمایندگان تهران ودیعه مسکن نگرفته‌ایم

 22. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 23. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 24. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 25. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 16. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 20. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 21. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 24. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 25. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

  2. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

  3. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

  4. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

  5. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

  6. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

  7. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

  8. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

  9. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

  10. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

  11. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

  12. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

  13. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

  14. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

  15. همتی: نرخ ارز در روزهای آینده پایین‌ می‌آید

  16. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

  17. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

  18. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

  19. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

  20. دندان طمع دولت‌ها به درآمد نفت کنده می‌شود؟

  21. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

  22. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

  23. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

  24. دلار در سراشیبی قرار گرفت

  25. مسکن ارزان می‌شود؟

  آخرین عناوین