افزایش مبتلایان کرونایی زیر ۴۰ سال در تهران

گروه اجتماعی الف،   3990421031

نزدیک به پنج ماه پس‌ از اولین اعلام رسمی شیوع بیماری کرونا در کشور، روز پنجشنبه آمار روزانه مرگ و میر با فوت ٢٢١ نفر طی یک روز رکورد شکست و در روز جمعه نیز این آمار به ١٤٢ نفر رسید.

افزایش مبتلایان کرونایی زیر ۴۰ سال در تهران

روزنامه ایران نوشت: همین افزایش آمار مرگ و میرهاموجب شد  بسیاری از مسئولان ستاد مبارزه با کرونا و رؤسای بیمارستانی نسبت به بی‌توجهی مردم به پروتکل‌های بهداشتی و همچنین بازگشایی برخی اماکن، واکنش نشان دهند.

برخی از رؤسای بیمارستان‌ها اعلام کردند که در این سه هفته اخیر آمار افراد مبتلا به کرونا ٥ برابر شده است علاوه بر این در بخش‌های بستری تخت خالی وجود ندارد. همچنین رئیس بیمارستان امام خمینی از مردم خواسته در مراسم‌ عروسی و عزا شرکت نکنند.

در سوی دیگر معاون فرمانده ستاد کرونای تهران است که می‌گوید در پایتخت فقط ١١ درصد پروتکل‌های بهداشتی اجرا شده است. همین موضوع موجب شده آمار مبتلایان در تهران و برخی از استان‌ها رو به افزایش باشد.

افزایش ۳۰ درصدی مبتلایان زیر ۴۰ سال به کرونا

رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی درباره چرایی خیز دوباره کرونا و اینکه چرا با رعایت پروتکل‌ها، کرونا همچنان قربانی می‌گیرد، می‌گوید: ما به‌عنوان یک بیمارستان در خط پایانی مبارزه با کرونا قرار داریم و بنابراین در بحث پروتکل‌ها و اینکه الگوی رفتاری مردم نسبت به رعایت اصول بهداشتی در این چند ماه چه تغییراتی کرده است، نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم. دکتر صادق نیت، اما درباره افزایش تعداد بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان امام می‌گوید: تعداد مراجعه‌کنندگان نسبت به سه هفته گذشته، هم‌اکنون بیش از ٥ برابر افزایش یافته است. متأسفانه بیمارانی که اکنون مراجعه می‌کنند، بدحال ترند و با علایم واقعی تری مراجعه می‌کنند. در اسفند ماه اغلب مراجعه‌کنندگان دچار ترس و نگرانی بودند و در همان ابتدا با یک شرح حال ساده مشخص می‌شد که به کرونا مبتلا نشده‌اند و بنابراین مرخص می‌شدند.

وی با بیان اینکه درحال حاضر اغلب مراجعه‌کنندگان دارای علایم واقعی کرونا هستند و نسبت به این ویروس سطح آگاهی‌شان بالا رفته است می‌گوید: این افراد با علایم نزدیک کرونا همچون تب بالا، ضعف و بی‌حالی، کاهش اشتها و افت توانایی بویایی، تنگی نفس و سرفه خشک مراجعه می‌کنند و متأسفانه اغلب به کرونا مبتلا شده‌اند و دارای علایم حاد هستند که نیاز به بستری پیدا می‌کنند.

دکتر صادق نیت با اشاره به اینکه حدود ٣٠ تا ۴۰ درصد مبتلایان بستری زیر ٤٠ سال هستند که افزایش بالایی نسبت به قبل دارد می‌گوید: هم‌اکنون جوانان با شیوع بالاتر و شدت بیشتری درگیر بیماری شده‌اند البته باید مشخص شود که علت این درگیری چیست. و این نیاز به یک بررسی اپیدمیولوژیک دارد، اما با توجه به مشاهدات ما در بیمارستان، برداشت این است که شاید جوان ترها نسبت به رعایت پروتکل‌ها در مقایسه با اسفند ماه سهل‌انگار‌تر شده‌اند و ترس از ابتلا بین آنها کمتر شده است.

وی با اشاره به اینکه آمار فوتی‌های مجتمع بیمارستانی امام خمینی در هفته‌های اخیر هنوز کمتر از اسفند و فروردین است که علت آن آمادگی بیشتر و ارائه خدمات مطلوب تیم پزشکی و پرستاری است، گفت: علت اینکه هنوز تعداد بیماران بستری به مراتب کمتر از تعداد بستری در اسفند و فروردین ماه است، این است که همه بیمارستان‌ها ملزم به پذیرش بیماران کرونایی شدند. اما در ماه‌های اول شیوع بیماری، بسیاری از بیمارستان‌ها به علت عدم توان علمی و ترس از پذیرش بیماران کرونایی، بیماران را پذیرش نکردند و بیماران را در ورودی بیمارستان به مجتمع بیمارستانی امام خمینی هدایت می‌کردند به گونه‌ای که ما در هفته‌های نخستین روزانه گاهی تا حدود هشتصد مراجعه‌کننده داشتیم. این در حالی است که در روز‌های اخیر مراجعات ما حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰  نفر است و البته همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردم از میان مراجعین هفته‌های اخیر، بیماران بدحال و نیازمند به بستری افزایش فاحشی را شاهد بوده‌ایم.
نمی‌توان کل کشور را قرنطینه کرد

دکتر محمد طالب‌پور، رئیس بیمارستان سینا نیز، با اشاره به اینکه با وجود سیاست‌های کلان در خصوص پروتکل‌ها، بازهم آمارها افزایش یافته است، به «ایران» می‌گوید: تعداد بستری‌ها در بیمارستان ما اوج گرفته وهمچنین در شرایطی هستیم که بیماران غیر کرونایی که حدود چند ماه کار‌های خود را عقب انداخته بودند، به بیمارستان مراجعه کردند، اما متأسفانه با وجود موج جدید کرونا، امکان خدمت‌رسانی به این دسته از بیماران وجود ندارد.

او در ادامه می‌افزاید: مردم باید بدانند هر فردی که کرونا می‌گیرد، یک مریض غیر کرونایی را از ادامه درمان باز می‌دارد. با وجود بالا رفتن آمار مبتلایان به کرونا که در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند، در خصوص بیماران سرطانی، محدودیت‌های سختی برای ما به وجود آمده است و مجبور هستیم عمل‌های جراحی آنها را لغو کنیم، از طرفی ما موظفیم به هر کسی که به‌دلیل بی‌دقتی خود، مبتلا به بیماری کرونا می‌شود و به بیمارستان مراجعه می‌کند، خدمات ارائه دهیم و این اتفاق، باعث شده تا در حق بیماران دیگر، یک نوع اجحاف صورت گیرد.

طالب پوربا اشاره به افزایش تعداد مبتلایان و تغییر وضعیت برخی از استان‌ها به سمت قرمز شدن می‌گوید: از نظر فرهنگی و اجتماعی، این قضیه باید برای مردم باز شود. همگی باید ماسک زدن، شست‌و‌شوی دست‌های خود و مسائل بهداشتی را بیشتر رعایت کنند. زمانی که آمار‌ها پایین آمده بود، مردم فکر می‌کردند، همه چیز تمام شده است و دیگر در خصوص رعایت بهداشت فردی و عمومی تلاش نکردند. از طرفی دیگر نمی‌توان کل کشور را قرنطینه و همه جا را مجبور به تعطیلی کرد، در عین حال مردم باید با حداکثر توان، بهداشت را رعایت کنند و از بیرون آمدن برای انجام کارهای غیرضروری خودداری کنند. در این بازه زمانی دولت هم تحت فشار قرار دارد. در دانشگاه‌های علوم پزشکی همه با تمام قوا در حال کار کردن هستند، البته ایده‌آل این است که دولت ماهی ۱۰ میلیون به هر فرد بدهد تا مردم برای کار کردن به بیرون نیایند، اما این قضیه امکان ندارد. شاید به‌دلیل تحریم‌های موجود، دولت پتانسیل این را ندارد که مردم را وادار کند، در قرنطینه باشند و افراد باید برای امرار معاش سر کار بروند؛ بنابراین چاره‌ای نیست جز اینکه روی آگاهی و ارتقای دانش سلامت مردم متمرکز شویم.

رئیس بیمارستان سینا، هشدار می‌دهد که مردم باید آگاه باشند، زیرا وجود هر کرونایی ما را از خدمت‌رسانی به دیگر بیماران و ازجمله سرطانی‌ها باز می‌دارد و ما مجبور هستیم بیماران غیر کرونایی را به خانه بفرستیم و آنها در خانه‌هایشان از بین می‌روند. به ازای هر فرد مبتلا به بیماری کرونا که می‌توانست با رعایت بهداشت سالم بماند، یک بیمار غیر کرونایی از بین می‌رود.

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 2. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 6. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 7. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 8. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 9. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 10. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 11. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 12. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 13. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 14. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 15. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 16. مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت معرفی شد

 17. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 18. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 19. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 20. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 21. روحانی: کارگروه مشترک سه قوه برای رفع موانع تولید با مسئولیت معاون اول تشکیل می‌شود

 22. قالیباف: مرکز پژوهش‌ها مغز متفکر و رصدخانه مجلس است/ باید اقتصاد را از وابستگی به نفت نجات داد

 23. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 24. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 25. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 15. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 16. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 20. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 21. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 22. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 23. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

  2. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

  3. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

  4. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

  5. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

  6. سند آخرین یال قله دماوند هم به نام دولت صادر شد

  7. نادر طالب‌زاده کرونا گرفت

  8. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

  9. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

  10. طرح احتمالی مجلس برای تعویق تمام کنکورها

  11. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

  12. مدافع استقلال به دلیل تخلف از کنکور دکتری محروم شد+عکس

  13. رئیس قوه قضائیه: هیچ دستگاه و مدیری از اجرای قانون مستثنا نیست

  14. شهادت رئیس بیمارستان امام (ره) آمل بر اثر کرونا

  15. وضعیت نگران کننده شیوع بیماری کرونا در تهران

  16. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

  17. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

  18. تست و درمان کرونا در بیمارستان های دولتی چند؟

  19. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

  20. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

  21. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

  22. فرهنگیان تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات می گیرند

  23. جسد قاضی منصوری به خانواده‌اش تحویل داده شد

  24. وزیر بهداشت: نخواهیم گذاشت که عزاداران امام حسین (ع) بیمار شوند

  25. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

  آخرین عناوین