ایمپلنت دندان چیست

گزارش بازرگانی،   3990421022

ایمپلنت دندان از جنس تمام تیتانیوم میباشد که با تن آدم سازش دارد. قیافه ی آن به طور میله باریکی میباشد که داخل استخوان فک جایی داده میشود. گفته می‌شود که در حال حاضر ایمپلنت دندان شایسته ترین جایگزین برای دندانهای خراب شده میباشد. نکته مهم در خصوص آن، این میباشد که چنانچه بعد از جایی دادن در فک به صورت درست از آن محافظت شود، ماندگاری بسیار بالایی خواهد داشت.

ایمپلنت دندان از جنس تمام تیتانیوم  میباشد که با تن آدم سازش دارد. قیافه ی آن به طور میله باریکی میباشد که داخل استخوان فک جایی داده میشود.
گفته می‌شود که در حال حاضر ایمپلنت دندان شایسته ترین جایگزین برای دندانهای خراب شده میباشد. نکته مهم در خصوص آن، این میباشد که چنانچه بعد از جایی دادن در فک به صورت درست از آن محافظت شود، ماندگاری بسیار بالایی خواهد داشت.

علیرغم پیشرفت در خصوص محافظت از دندان، میلیون ها ایرانی از دندان درد رنج می کشند، که کلا به دلیل پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال یا این که زخم میباشد.

فقط آیتم های معالجه در دسترس کسانی که دندان هایشان را از دست داده بودند، به کارگیری از پل ها و پروتز های دندان بود. ولی اکنون، ایمپلنت دندان در دسترس میباشند. در پی، بهتر میباشد بدانید اشکال ایمپلنت دندان کدامند؟ و از آن چه استفاده هایی می‌گردد؟ در طول تاریخ دو مدل متفاوت وجود داشته است:

اندوستیال (endosteal) ساب‌پریوستیال (subperiosteal)

ایمپلنت اندوستیال
به ایمپلنتی گفته میشود که داخل استخوان جایی می‌گیرد، ولی ساب ‌پریوستیال ایمپلنتی میباشد که روی استخوان آرواره و پایین بافت لثه جایی داده می‌شود. اکنون دیگر از ایمپلنت های ساب ‌پریوستیال به کارگیری نمیشود، چون در مقایسه با ایمپلنت های اندوستیال در زمان های طولانی، حاصل ضعیف تری داشته اند و استحکام کمتری دارا‌هستند.

 

روند نگهداری و انجام ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

قبل از انجام کار می بایست، پوسیدگی دندان ها بازبینی و رفع شود. برای قرارگیری ایمپلنت در دهن، انجام دست کم یک جراحی ضروری میباشد.

درین جراحی که به کاشت دندان نیز شهرت داراست، ایمپلنت در استخوان فک نهاده می گردد. در چندین ماه پس از انجام جراحی پین تیتانیومی با استخوان فک ترکیب می گردد.
بعد از مدتی و با مطمئن بودن از ترکیب مطلوب ایمپلنت و استخوان دندان، دکتر معالج قادر است از ایمپلنتها تحت عنوان بیس بکارگیری نماید و پروتز دندان را بر روی آن ها نصب نماید.   قبل از مبادرت به کاشت دندان جلو، بی تردید از دکتر معالج خویش سوال فرمایید که آیا این طریق از جایگزینی دندان برای شما مطلوب میباشد یا این که نه؟ قبل از هر چیز اطمینان حاصل فرمایید که دندانپزشک مراحل ایمپلنت دندان را کاملا طی می نماید.پیش از جراحی ایمپلنت دندان
دندانپزشک معالج قبل از انجام هر کاری به مراجعه کننده توضیح میدهد که چطور برای معالجه آماده شود.

 

تشکیل پرونده دندانپزشکی

پیش از انجام هر معالجه، پرسشنامه ای در خصوص وضعیت طبی خاص در دست شما قرار خواهد گرفت، حتما آن را بی نقص و دقیق پر نمایید و چنانچه مطلب مهمی موجود است که در پرسشنامه وجود ندارد قطعا آن را با دندان پزشک خویش در میان بگذارید.
میزان موفقیت آن با در لحاظ گرفتن و انجام کلیه این روند معالجه برای اکثری از اشخاص فارغ از خطر خاصی، بالا خواهد بود.
پیش از انجام کار نیاز به معاینه لثه ها و اطمینان یافتن از سلامتی بی نقص آن ها موجود است، همینطور هر نوع عفونت یا این که پوسیدگی در لثه و دندان های مجاور محل قرار گیری ایمپلنت نیز بایستی کاملا معالجه شود.
پس از اطمینان از سالم بودن  بافتهای دهانی منطقه جراحی و اطراف آن، نیاز به انجام یک نسخه برداری رادیوگرافی اختصاصی ایمپلنت (اصطلاحا CBCT یا این که DVT نامیده می‌شود) از محل است که به وسیله مرکز های رادیولوژی تخصصی فک و صورت قابل تنظیم میباشد.
این نسخه برداری معمولا به همراه یک ریپورت و CD انجام می گردد. دندانپزشک به یاری آن ها طول و ضخامت استخوان و نیز بقیه موردهای مهم مثل محل عبور روان، سینوس ها و … را باز بینی می‌کند و شایسته ترین سایز و محل قرار گیری ایمپلنت دندان را مشخص و معلوم می نماید.
آخری قضیه ای که پیش از جراحی ایمپلنت دندان بایستی مورد دقت قرار گیرد، این است که در موقعیت طبابت خاص ( فشار خون بالا، سوابق سکته قلبی یا این که مغزی، سوابق پیوند عضو و …) گهگاه نیاز به اخذ داروی مختص یا این که تغییر و تحول در دوز دارو های دریافتی فعلی مریض موجود است و در مواقعی که فرد به جهت بیماری زمینه ای (مثل مشکل قلبی) زیر نظر دکتر دیگری جای دارد، نیاز به مشاوره با دکتر مربوطه نیز موجود است.

 

مراحل ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

مدت زمان انجام کار به تعداد و همینطور پیچیدگی موقعیت عمل بستگی داراست. امکان دارد چندین ایمپلنت دندان در یک عمل جراحی جایی داده شود، در این صورت زمان عمل بیشتر می شود.
این جراحی بیشتر مواقع تحت بی حسی موضعی، صورت می گیرد. در این صورت درد به طور کامل در دهن شما تمام می شود و میتوانید در طول عمل بیدار بمانید.
امکان دارد از یک قرص ضد استرس به کارگیری نمایید، تا در حین عمل اضطراب تان زدوده شود و به شما یاری می‌نماید آرام باشید. پس از اینکه لثه تماما بی احساس شد، دندانپزشک یک برش در لثه شما زده و یک شکاف کوچک در استخوان فکتان ایجاد می نماید و در‌این شکاف، جایی  داده می‌شود.در موقعیت خاصی میتوان دندان آسیب دیده را کشید و جایگذاری ایمپلنت را در زمان  یک جلسه جراحی، انجام بخشید که ‌این نحوه ایمپلنت فوری یک جلسه ای گفته می‌شود و مدام قابل اجرا نمیباشد و همانگونه که قبل تر بیان شد، در “موقعیت خاصی” قابل اجرا میباشد.

چنانچه این شرایط قابل اجرا نباشد دندانپزشک ایمپلنت چندین ماه (فک بالا ٣-۶ ماه و فک زیر ٢-۴ ماه) پس از کشیدن دندان قرار می‌دهد، تا استخوان فک زمان مناسبی برای ترمیم خویش داشته باشد، به‌این شرایط “ایمپلنت تاخیری” نامیده می شود.
در موردهای معدود امکان دارد، نیاز باشد که عمل، تحت بیهوشی صورت پذیرد که در‌این ‌حالت‌ عمل می بایست در مرکز های مختص با امکانات مختص برای شما صورت بپذیرد، در این حالت کاملا بیهوش می شوید و در حین عمل خواب هستید.

 

کاربرد های ایمپلنت دندان برای معالجه مشکلات دندان
کاربرد نخستین این معالجه جایگزینی دندان طبیعی میباشد.

تکیه گاه دندان های مصنوعی: در بعضی از مورد ها، کاشت دندان برای یاری به انجام یک روند یا شیوه ی دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به سبب ثابت بودن و محکم بودن آن ها، از آنها تحت عنوان تکیه گاه برای دندان های مصنوعی نیز بکارگیری میگردد.

جایگزینی همه دندان ها: برای بیمارانی که تمام دندان هایشان را به موجب پوسیدگی یا بیماری لثه، از دست داده اند، مورد هایی است که پروتز راحت را با استفاده حداقل تعداد، بکارگیری نمایند.

پربحث‌های اخیر

 1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 2. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 3. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 4. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 5. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 6. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

 7. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

 8. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

 9. افزایش آمار کشته‌های انفجار بیروت به ۱۴۵ تن/ ماکرون: کمک‌ها به دست‌های فاسد نخواهد رسید

 10. زیباترین عکس جهان

 11. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تهیه مسکن وظیفه نماینده است و تا این کار نشود درکی از زجر مردم ندارد/ وقتی از مردم مالیات می گیرید آنها تعیین می‌کنند صرف چه می‌شود/ کرونا را نباید سیاسی کرد

 12. ماه‌چهره خلیلی درگذشت

 13. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 6. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 10. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 11. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 12. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 13. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 20. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 21. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 22. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 23. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 24. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 25. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

ابر آروان

آخرین عناوین