آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

علی اکبر مرزبان*،   3990420014 ۱۰۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

این روزها همه جا صحبت از قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین است که با واکنش های متفاوتی در محافل مختلف و به ویژه میان‌ عامه مردم مواجه شد. بعضی ها خیلی بدبینانه به آن نگریسته و از لفظ فروش کشور، جزیره کیش و ....استفاده می کنند که این برداشت به سرعت در فضای مجازی در حال دست بدست شدن است. بعضی دیگر به ویژه افرادی که کارشناسانه با آن مواجه می شوند، به آن خوشبین هستند و منافاتی با منافع و استقلال ملی نمی دانند. یکی از دلایل نوع نگاه و برداشت بدبینانه می تواتد ناشی از عدم مطالعه دقیق مفاد این سند با حداقل دانش حقوقی باشد. 


نگارنده این سطور سند را  تورقی زد و با اندک دانش حقوقی و تجربه کاری در سطح بین المللی، چند نکته تحلیلی را استخراج نمود که علاقمند است آن را به اشتراک گذارد. باشد که مورد توجه و در تنویر افکار موثر واقع شود.


 بدوا باید توجه داشت که برای تنظیم سندهای مهم و حساسی چون برنامه جامع حاضر، ده ها جلسه مذاکره با حضور کارشناسان امر بخصوص حقوقدانان صورت می گیرد و تک تک الفاظ بکار رفته با دقت انتخاب و بکار می روند چرا که در حقوق بین الملل هر کلمه و جمله ای دارای اثرات و تبعات حقوقی و فنی است که ایجاب می نماید، حساب شده مورد استفاده قرار گیرند تا فهم مشترکی از آن بدست آید. با لحاظ این مقدمه نظر شما را به نکات تحلیلی زیر در رابطه به برنامه مورد نظر جلب می نماید:


۱.در متن اصلی سند که شامل ۹ بند می باشد، هر گز از کلمه قرارداد و یا توافقنامه استفاده نشد و این اتفاقی نبود. الفاظ بکار رفته عبارتند از "تفاهم"، "برنامه" و مخصوصا "سند". این امر نشاندهنده این نکته ظریف و مهم است که هر دو طرف ایرانی و چینی می دانند که این یک قرارداد و توافقنامه در الفاظ معمول حقوق بین الملل نیست.


۲. این سند صرفا یک برنامه و چارچوب  "Frame work" است. چیزی تقریبا شبیه سند وضعیت حقوقی دریای خزر که مرداد ماه سال ۱۳۹۷ میان روسای جمهور کشورهای حاشیه دریای خزر امضا شد. اجرا شدن این سند خود نیازمند انعقاد حدود ۲۰ توافقنامه دو یا چند جانبه می باشد. سند ایران و چین نیز همینطور است و بلکه کلی تر. بدین معنا که هر یک از بندهای آن و ضمایم بخودی خود قابلیت اجرایی ندارند و هر کدام نیازمند مذاکره و نیل به یک توافقنامه و قرارداد اعم از دولتی و خصوصی می باشد. البته ذکر این نکته ضروری است‌ که در تنظیم این قراردادها و توافق نامه ها در آینده، حسب مورد طی تشریفات قانون اساسی از جمله تصویب مجلس شورای اسلامی ضروری خواهد بود. قطعا در آن زمان مجلس منافع ملی را در توافقات و قراردادها لحاظ خواهد کرد و شورای نگهبان نیز بر آن نظارت و تایید خواهد نمود.


۳. چنانچه به مفاد مقدمه و بندهای ۱ الی ۳ سند توجه شود، همه چیز بر اساس منافع مشترک و سیاست برد برد با رعایت اصل حاکمیت و استقلال دو کشور تنظیم شد. بر این اساس، هیچ نگرانی وجود ندارد. لازم است، این بندها که به دقت نگارش شدند و رد پای اصول حقوق بین الملل و منشور سازمان‌ملل متحد در آن قابل ملاحظه است، دقیقا مطالعه شوند.


۴. یک بند بسیار مهم در این سند آورده شد که حکایت از هوشمندی طرفین به ویژه طرف ایرانی دارد و آن بند هشتم با عنوان "نفی فشارهای خارجی" می باشد. در این بند به منظور حمایت از اصل چندجانبه گرایی، طرفین در مقابل فشارهای غیر قانونی شخص ثالث از اجرای مفاد این سند حفاظت‌خواهند کرد. دقت شود که در اینجا از لفظ حمایت "Support"  استفاده نشد بلکه از کلمه حفاظت "Protection"  استفاده گردید. حفاظت بار معنا و اثر حقوقی بالاتر و بیشتری نسبت به حمایت دارد. در حفاظت باید مکانیزم های اجرایی آن پیش بینی شود و این یک الزام است اما در حمایت شاید بشود و شاید هم نشود.


۵. می توان‌گفت بند هشتم سند کابوسی است برای دولت ایالات متحده امریکا. برای امریکا همه بندهای این برنامه جامع یک طرف و این بند یک طرف دارای اهمیت است، چه اینکه محاسبات دولت امریکا در اعمال سیاست فشار حداکثری علیه ایران را بهم خواهد ریخت. توجه داشته باشیم که این چین است و نه ونزوئلا.


۶. در هیچ کجای این سند نگارنده این یادداشت ندید که مالکیت زمینی و یا جزیره ای واگذار شده باشد یا قرار است که بشود. بله ممکن است که دولت کشوری زمینی را به موجب قراردادی برای سرمایه گذاری بلند مدت اما مدت دار به دولت یا بخش خصوصی کشور دیگر واگذار کند که این در دنیا بسیار عادی و مرسوم است.


اتفاقا کشورهایی که دنبال توسعه هستند، باید قوانین جذب سرمایه گذاری شفاف و آسانی را تصویب و اجرا کنند. چیزی که متاسفانه در ایران با بوروکراسی شدید مواجه است.


فلسفه ایجاد مناطق آزاد تجاری هم جذب سرمایه گذاران خارجی و تسهیل تجارت خارجی است و قطعا سرمایه گذاری که می خواهد میلیون ها و بلکه میلیاردها دلار هزینه کند، دغدغه تامین و تضمین منافع و سرمایه خود را دارد. دولت میزبان هم منافع خود را خواهد داشت و دنبال تامین آن خواهد بود. به همین خاطر است که باید از سیاست برد برد صحبت کرد که در بند ۱ این سند هم به آن تصریح‌گردید.

نتیجه اینکه بنظر نگارنده یادداشت، چنانچه همه بندها و ضمایم این سند بر اساس همان اصول آمده در مقدمه و بندهای اول تا سوم آن و اصل تشریک منافع و احترام به تمامیت ارضی و استقلال کشور اجرایی شود، می توان انتظار یک تحول بزرگ اقتصادی و توسعه کشور را داشت. در این صورت تحریم های یکجانبه امریکا ولو اینکه با اتحادیه اروپا همراه شود، راه بجایی نخواهد برد.


۷. فراموش نکنیم که ما راجع به برنامه جامع با کشوری صحبت می کنیم که نزدیک به یک و نیم میلیارد نفر جمعیت دارد.  چین تبدیل به یک ابرقدرت اقتصادی و بازیگر اصلی در دنیا شد و با سرعت در حال جلو زدن امریکاست، با این تفاوت که هم وسعت و هم جمعیت آن به مراتب بیشتر از امریکاست. 

 ۸. در دنیای امروزی کشورهایی موفق خواهند بود که منافع راهبردی خود را از جنبه های مختلف با کشورهای بزرگ و پیشرفته و صاحب نفوذ و البته محترم و نافی سلطه گری گره بزنند و از طرف دیگر با اتکای به اعتماد به نفس و عرق ملی به جلو حرکت کنند و این دو یعنی تعامل راهبردی با یک دولت مقتدر و بازیگر اصلی در روابط بین الملل و دیگری تکیه بر ظرفیت های درون کشوری هرگز در تضاد هم نیستند بلکه مکمل خواهند بود.


۹. راجع به توسعه یافتگی مناطق آزاد تجاری ، سوالی که همه ما را بفکر فرو خواهد برد این است که چرا علی رغم گذشت بیش از ۱۵ سال از تاسیس منطقه آزاد اروند شاهد پیشرفت و توسعه قابل توجه و ارزشمندی دراین منطقه نبودیم و چرا مناطق آزاد چابهار و قشم و حتی کیش از چندتا مغازه و ساختمان شیک و جاذبه گردشگری محدود فراتر نرفته و به قطب های تجاری منطقه خلیج فارس تبدیل نشدند؟ چونکه در جذب سرمایه گذاران خارجی موفق نبودیم و شاید اراده و به دنبال آن پشتکار قوی وجود نداشت. برنامه جامع همکاری ایران و چین را از این‌منظر باید یک فرصت طلایی بدانیم. آن طرفش چین است با قدرت سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی بزرگ در جهان و این طرفش ایرانی است مقتدر، با ثبات در منطقه و بازیگر اصلی در معادلات منطقه ای و البته دارنده منابع نفتی و غیر نفتی سرشار. ما هرگز قابل قیاس با کشورهای کوچکی چون قطر، بحرین و امارات نیستیم که در تامین امنیت خود چاره ای جز پذیرش سلطه خارجی ندارند. ما ایران هستیم با همه ویژگی های منحصر بفردش.


۱۰. نتیجه اینکه بدور از هر گونه احساسات، نگارنده این یادداشت به عنوان یک شهروند ایرانی از امضای این سند نگران نیست. چونکه هم مردم امروز ما آگاه تر از گذشته هستند و هم دستگاه های نظارتی،  مجلس و قوه قضائیه و هم در راس حکومت رهبر فرزانه، با هوش و مدبری قرار دارد که قطعا حواسش از ما بیشتر به مسایل راهبردی، تمامیت ارضی و استقلال حاکمیت است. قطعا این مراکز قدرت سخت و نرم نخواهند گذاشت که در  تنظیم هرگونه تفاهم‌نامه و قراردادی عزت و کرامت، استقلال، حاکمیت و منافع ملی کشور که به برکت خون هزاران شهید مظلوم به دست آمد، مخدوش گردد. انشاء الله. 

*کارشناس مسایل حقوقی و بین المللی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۱۷۱۴۰۰۹:۰۳:۳۸ ۱۳۹۹/۴/۲۱
تاریخ این قضاوت خواهد کرد....
ناشناس۱۵۱۷۲۳۷۱۰:۰۱:۵۷ ۱۳۹۹/۴/۲۱
من احساس خطر میکنم
ناشناس۱۵۱۷۳۵۳۱۱:۰۵:۴۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
من به غیر از احساس ، مشاهده هم میکنم
ناشناس۱۵۱۸۰۴۶۱۹:۰۵:۰۱ ۱۳۹۹/۴/۲۱
واقعا این برجام۲ است؟
ناشناس۱۵۱۸۴۵۴۰۴:۳۴:۱۴ ۱۳۹۹/۴/۲۲
بهتر نبود با آمریکا مذاکره می کردیم؟
ناشناس۱۵۱۷۳۱۴۱۰:۴۶:۱۸ ۱۳۹۹/۴/۲۱
شما یه قرارداد خونه بخوای بنویسی، براش میزان ضرر و زیان فسخ در نظر میگیری. خواهیم دید افراد بی سوادی که عقلشان نرسید در برجام میزان ضرر فسخ یا ملغای یکطرفه بگنجانند، اینجا هم حتما کاری نخواهند کرد که به نفع کشور ایران و مردم باشد. در ضمن اگر ریگی به کفشتان نیست، همین پیش نویس رو بگذارید همه بخونن. (با تعداد دقیق ماده، بند، تبصره و...)
ناشناس۱۵۱۸۲۲۳۲۲:۲۹:۰۳ ۱۳۹۹/۴/۲۱
روحانی و ظریف باید پاسخگو باشند که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد و تحریم ها را تشدید کرد ؟!
ناشناس۱۵۱۷۳۲۷۱۰:۵۲:۱۶ ۱۳۹۹/۴/۲۱
مثل بر جام اصلاحطلبان
ناشناس۱۵۱۷۴۰۱۱۱:۲۷:۵۷ ۱۳۹۹/۴/۲۱
تا وقتی این دولت فعلی این سند ها را نهایی می کند ما همیشه نگران هستیم چون بیشتر به ضرر ما تمام شده
ناشناس۱۵۱۸۰۴۵۱۹:۰۴:۲۴ ۱۳۹۹/۴/۲۱
یعنی برجام ۲ که همیشه دولت از آن حرف میزد همین است؟
ناشناس۱۵۱۷۳۸۲۱۱:۱۹:۴۳ ۱۳۹۹/۴/۲۱
این را از خودتان در اورده اید چرا از تخفیف 30 درصدی فروش نفت و فراورده ها تا 25 سال حرف نمی زنید
ناشناس۱۵۱۷۴۵۱۱۱:۵۱:۲۶ ۱۳۹۹/۴/۲۱
30 درصدی را خوب امدی!! لطفا سند!
ناشناس۱۵۱۸۱۰۹۲۰:۰۵:۴۳ ۱۳۹۹/۴/۲۱
سند برای توافقات محرمانه؟!!!!
ناشناس۱۵۱۷۶۱۶۱۳:۲۶:۳۵ ۱۳۹۹/۴/۲۱
خیلی فان هستید، از یک طرف میگید اگه نفروختید مفاد قرارداد رو منتشر کنید از یک طرف جوری از تخفیف حرف میزنید که انگار قرارداد رو دیدید
ناشناس۱۵۱۷۴۲۱۱۱:۳۴:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۲۱
چرا راه دور می رویم توی خود ایران وقتی به کسی چک می دهیم و نتوانیم آنرا پاس کنیم یا باید پول رو بدهیم یا باید به زندان برویم خیلی ساده است احتیاج به اینهمه تحلیل مبحث ندارد
ناشناس۱۵۱۷۵۰۴۱۲:۲۱:۰۳ ۱۳۹۹/۴/۲۱
چک برگشتی برجام چرا پاس نشد ؟!
ناشناس۱۵۱۷۴۴۳۱۱:۴۵:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
این امتیازهای برگ به چین فقط بخاطر این است که از وتوی چین در مقابل آمریکا استفاده شود ولی زهی خیال باطل مراودات چین با آمریکا در سال چیزی حدود ۸۰۰میلیارد دلار است همانطور که شوری در سوریه پشت ایران رو خالی کرد چین هم همین کار رو خواهد کرد
ناشناس۱۵۱۷۴۴۹۱۱:۴۹:۱۴ ۱۳۹۹/۴/۲۱
همانطور که در زمان امضای قرارداد استعماری ترکمنچای عده ای درباری به حمایت از این قرارداد قلم زدند و قلم فرسایی کردند الان هم همینطور است
ناشناس۱۵۱۷۴۹۹۱۲:۱۹:۵۲ ۱۳۹۹/۴/۲۱
حتی ترکمنچای هم نسخه فارسی داشت چرا برجام نداشت ؟!
ناشناس۱۵۱۷۶۶۳۱۳:۵۷:۰۳ ۱۳۹۹/۴/۲۱
دوست عزیز نگارنده طوری نوشته که فقط خودشان از مسائل حقوقی سر در می آورند اگر راست می گویند و همانطور که نوشته اند سند را در معرض عموم قرار دهند تا همه آن را ببینند و از طرفی ماهماینقدر سواد داریم که بتوانیم.......
ناشناس۱۵۱۷۷۹۴۱۵:۵۷:۴۵ ۱۳۹۹/۴/۲۱
رهبر موافق برجام بود
امیر۱۵۱۷۵۰۲۱۲:۲۰:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۲۱
مثل 90 سال نفت دادن به انگلیس است
ناشناس۱۵۱۷۷۱۹۱۴:۴۰:۳۹ ۱۳۹۹/۴/۲۱
نگاه کنید به سری لانکا و گینه نو ببینید چین چه به سر این کشورها اورده. اولش دوستانه و زیباست وعاقبتش ...
یه الفی۱۵۱۷۹۰۱۱۷:۰۴:۲۷ ۱۳۹۹/۴/۲۱
اصلا مهم نیست این قرارداد چیه فقط کافیه اگر ناراضی بودیم به یکی مثل ترامپ رأی بدهیم تا از این توافقنامه خارج بشه
ناشناس۱۵۱۸۲۴۰۲۲:۵۴:۵۷ ۱۳۹۹/۴/۲۱
بحرین رو خاندان تبهکار پهلوی دادن رفت و جاهای دیگه چی شد؟ جماعتی هنوز برای پهلوی‌ها غش میکنند و امروز رگ گردنشان برای توهمی مثل جزیره کیش یا دریای خزر پاره میشود!
ناشناس۱۵۱۷۱۴۳۰۹:۰۴:۳۴ ۱۳۹۹/۴/۲۱
حدیث نیک و بد ما نوشته خواهد شد زمانه را سند و دفتری و دیوانی است
ناشناس۱۵۱۷۳۸۵۱۱:۲۰:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۲۱
قرارداد ؛ به رفراندوم ملت گذاشته شود
ناشناس۱۵۱۷۴۴۱۱۱:۴۴:۵۹ ۱۳۹۹/۴/۲۱
رفراندوم مردم ، فقط برای شورای شهر و روستا بقیه چیزا ، هستند
ناشناس۱۵۱۷۵۰۶۱۲:۲۱:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۲۱
چرا برجام به رفراندوم گذاشته نشد ؟!
محمد۱۵۱۷۶۴۵۱۳:۳۹:۳۲ ۱۳۹۹/۴/۲۱
شمایی که دندت روی برجام گیر کرده , یه جوری حرف نزن که انگار برجام رو مریخی ها توافق کردن , برجام حاصل ضعف و فقر دولت بود و این توافق هم همینطور
ناشناس۱۵۱۸۱۴۷۲۱:۰۹:۴۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
خروج یکجانبه امریکا زیر قول زدن ترامپ مسئولش ما هستیم ؟ حالا مگر ما دنبال چه هستیم همان برجام رفع تحریم ها و امکان صادرات نفت و دریافت پولش .
ناشناس۱۵۱۷۱۴۹۰۹:۰۷:۰۳ ۱۳۹۹/۴/۲۱
به جای این حرفهای بی ... اصل سند را انتشار دهید تا مردم خودشون قضاوت کنند
amin۱۵۱۷۵۸۴۱۳:۰۲:۳۹ ۱۳۹۹/۴/۲۱
نخریده...چنبره زده...تاریخ قضاوت خواهد کرد.
مانی۱۵۱۷۶۲۵۱۳:۳۰:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۲۱
فعلا سندی وجود ندارد.ظاهرا انچه هست پیش نویس سند همکاری است.پس از چانه زنی با طرف چینی ،متن نهایی امضاء میشود.ولی ان متن باید در مجلس تصویب و به تائید شورای نگهبان هم برسد(طبق قانون اساسی ج ا ا هیچ توافقنامه بین المللی بدون تصویب مجلس و تائید شورای نگهبان قابلیت اجراء و الزام اوری نخواهد داشت).انچه پس از تصویب مجلس در روزنامه رسمی انتشار یابد وصف سند را خواهد داشت و میتوان درباره اش اظهارنظر کرد!
ناشناس۱۵۱۷۱۵۰۰۹:۰۷:۱۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
بله همون صحبت ها و دلیل همیشگی اونهایی که مخالف هستن بی سواد هستن و سر از چیزی در نمیارن آقا شماها که ادعای تخصص و دانش میکنید بفرمائید چرا مملکت رو به این روز انداختید؟ آیا وقت پاسخگویی و محاکمه شده نزد ملت نرسیده بخاطر بوجود آوردن شرایط کنونی اقتصادی؛ فرهنگی سیاسی جامعه؟
ناشناس۱۵۱۷۱۶۲۰۹:۱۶:۳۸ ۱۳۹۹/۴/۲۱
كشورهاي بزرگ و قدرتمند هميشه قراردادهاي بلند مدت مي بندند و اين قراردادها يك سند افتخار افرين است
ناشناس۱۵۱۷۲۲۶۰۹:۵۵:۳۸ ۱۳۹۹/۴/۲۱
ترکمنچای هم بلند مدت بود پسرم !
ناشناس۱۵۱۷۳۵۰۱۱:۰۳:۴۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
پسرم، برو سند رو تورقی کن بعد حرف بزن... همینجوری به روحانی رای دادید بدبختمان کردید
ناشناس۱۵۱۷۴۰۳۱۱:۲۹:۱۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
ترکمنچای با امریکا در قالب برجام چی؟
ناشناس۱۵۱۷۳۱۲۱۰:۴۳:۲۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
اگر فروختن نفت زیر قیمت ان هم 35 درصد از افتخارات شماست ان هم 25 سال و دریافت 400 میلیارد پول چینی و پاکستانی و انهم سالی 15 میلیارد دلار به مدت 25 سال بدانید در تاریخ ثبت خواهد شد
ناشناس۱۵۱۷۱۶۳۰۹:۱۸:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۲۱
يك سوال از نگارنده محترم اين است كه در معاهده تركمن چاي هم بخشهايي كه از ايران جداشدبراي مدت مشخص يكصد ساله بوده در حاليكه بيش از يكصد سال مي گذرد ولي حتي يك وجب ان به ايران اضافه نشد؟در اين قرار داد هم قرار است زمين ويا جزيره در اختيار يك كشور ابر قدرت قرار گيرد براي مدت ٢٥سال چه تضميني هست كه پس از اين مدت انها مناطق تصرفي را تحويل دهند؟ واگر تحويل ندهند ايا قدرت باز پس گيري را داريم؟
علی۱۵۱۷۷۱۷۱۴:۳۷:۳۴ ۱۳۹۹/۴/۲۱
بفرمائید این یکصد سال کجای قراداد ترکمنچای و کدام بند آن است؟؟!!
امیر۱۵۱۸۱۳۸۲۱:۰۱:۳۸ ۱۳۹۹/۴/۲۱
خداوکیلی تا حالا یه خط هم از ترکمانچای رو خوندی؟
مهرداد۱۵۱۷۱۷۲۰۹:۲۲:۴۱ ۱۳۹۹/۴/۲۱
در زمان اقای احمدی نژاد ایران نزدیک 700 میلیارد دلار پول بدست اورد که در ساختار ناکارامد اقتصادی به هدر رفت . حتی اگر این قرار داد خوبی باشد مطمینا در این ساختار هر چه قدر هم پول دریافت شود این پول هدر می شود و فقط تعهد ایران به چین باقی می ماند
ناشناس۱۵۱۷۳۵۶۱۱:۰۶:۵۵ ۱۳۹۹/۴/۲۱
حرف شما درست... بنابراین هیچگونه منافاتی بین اصلاح ساختار اقتصادی وتوجه به عدالت با بستن قرارداد های مهم تجاری نیست
ناشناس۱۵۱۷۱۸۰۰۹:۲۸:۴۲ ۱۳۹۹/۴/۲۱
عاقلان دانند
ناشناس۱۵۱۷۲۲۴۰۹:۵۴:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
عاقلان ، مردم توی کوچه و خیابونن . نه عده ای نجومی بگیر بی درد
نماینده مردم۱۵۱۷۱۸۸۰۹:۳۳:۴۵ ۱۳۹۹/۴/۲۱
به عنوان یکی از بندگان خدا روی این قسمت از کره خاکی که به خاطرش یک عالمه جوون از بین رفتند-التماس می کنم به نیابت از مردم روزه شک دار نگیرید-در دولت آقای روحانی -بحث دریای خزر -بحث پسابرجام با پسافرجام داره تبدیل میشه-بحث پسا کیش....
ناشناس۱۵۱۷۱۹۰۰۹:۳۵:۰۵ ۱۳۹۹/۴/۲۱
دست اندرکاران بسیاری از اسناد بین المللی را در ابتداء همینگونه تفسیر کردند اما در عمل همانی شد که نباید می شد مانند 《 برجام 》.
ناشناس۱۵۱۷۲۴۴۱۰:۰۵:۳۱ ۱۳۹۹/۴/۲۱
در زمين دشمن بازي نكنيم. اين با امثال برجام مفتضح شده خيلي تفاوت دارد. نزديك شدن ايران به چين خيلي به آمريكا و اروپا فشار مي آورد. غول پروپاگانداي غربي را نخوريم.
ناشناس۱۵۱۷۴۱۹۱۱:۳۴:۰۴ ۱۳۹۹/۴/۲۱
در این سند25 ساله صنعت گران و سرمایه گذاران ایرانی در کجای این تفاهم قرار دارند برای کار و سرمایه گذری در چین؟ نکند فقط فروش نفت است؟ مانند برجام اگر فقط فروش نفت است خیانت است و یک طرفه
فرهاد۱۵۱۷۱۹۲۰۹:۳۵:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۲۱
تمام این بقول خودتان اصطلاحات حقوقی را در برجام موشکافانه نوشتید ولی حق شکایت ایران را نگذاشتید، واگذاری قفقاز 100 ساله بود ولی ابدی شد و پاره تن ایران رفت . در برابر زور مندان و قدرتمندان جهان فقط کافی است یک دست خط بدهید دیگر شما کاره ای نیستید آنها تصمیم می گیرند که چطور اجرا کنند و ...
ناشناس۱۵۱۷۴۳۱۱۱:۴۰:۲۴ ۱۳۹۹/۴/۲۱
بارها کارشناسان غیر دولتی تذکر دادن به برجام ولی دولت گوش نکرد و اخرش شد این هر چند برجام خودش نباسد اصلا اجرا می شد چون یک چیز داخلی بود و ان کشورها خودشان هم بدتر از ان داشتند ولی این اقایان دولتی امدن تا...
ناشناس۱۵۱۷۲۰۴۰۹:۴۳:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۲۱
سرمایه گذاری خارجی با دقت در مفاد قرارداد بسیار هم عالی است.
ناشناس۱۵۱۷۴۵۴۱۱:۵۳:۴۳ ۱۳۹۹/۴/۲۱
سرمایه گذاری ایران در چی؟ درکجای این قراداد جای دارد؟
ناشناس۱۵۱۷۲۰۷۰۹:۴۵:۱۳ ۱۳۹۹/۴/۲۱
کارشناس عزیز،شما نباید برداشتهای شخصی و تفسیر خود را به بندهای خوانده شده اضافه نمایید.جهت اعتماد خواننده بایستی علاوه بر معرفی رشته خود محل کار و مدت و تجارب رشته خود را توضیح دهید که این کار را نکرده اید.خودتان گفته اید که صحبتهایتان بر اساس «اندک دانش حقوقی و تجربه کاری» است و همین یک نکته کافیست که برداشتهای شما را هر چند درست نپذیرم.موفق و پیروز باشید.
ناشناس۱۵۱۷۲۱۴۰۹:۴۸:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
اگر مانند دریای خزر است که خیالمان راحت است
ناشناس۱۵۱۷۳۸۹۱۱:۲۳:۳۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
سهم ایران از خزر قبلا 11 مایل بوده یعن مانند هر کشور دیگری که دریا دارد ولی ایران الان درخواست 18 الی 20 درصدی از سهم دریا را می خواهد یعنی از سهم قبلی بیشتر می خواهیم
ناشناس۱۵۱۷۴۹۴۱۲:۱۷:۲۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
پذیرش 11 درصدی سهم ایران از دریای خزر در دولت اصلاحات اتفاق افتاد و در دولت روحانی قطعی شد.
سیامک عسکری۱۵۱۷۲۱۷۰۹:۵۲:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۲۱
چرا رفراندوم نميذارن ببينن مردم مي خوان اين تصميم رو قبول کنن يا نه؟ صحبت اين قرارداد از سال 94 در جريانه، چيني که از اون موقع تا حالا يکبار هم از ايران حمايت نکرده و تو هر شرايطي فقط با کارت ايران بازي کرده چيني که خدا رو قبول نداره و جمعيت مسلمون خودش رو مي فرسته اردوگاه کار اجباري!! چيني که نمونه اين قرار داد هاش در سريلانکا جلوي چشم ما هست
ناشناس۱۵۱۷۲۲۵۰۹:۵۵:۳۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
حالا چرا چین ؟
ناشناس۱۵۱۷۴۹۸۱۲:۱۸:۵۲ ۱۳۹۹/۴/۲۱
چین بعد از اتحادیه اروپا بزرگترین قدرت اقتصادی دنیاست.
ناشناس۱۵۱۸۲۵۳۲۳:۰۴:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۲۱
بله روسیه تزاری هم در زمان بستن قرارداد ترکمنچای دومین قدرت بزرگ جهان بود.
ناشناس۱۵۱۷۲۳۲۱۰:۰۰:۴۷ ۱۳۹۹/۴/۲۱
در مفاد قرارداد جارو کردن دریا از تمام ماهیان و موجودات زنده در حوزه های ایرانی خلیج فارس و دریای عمان هم دقت عمل شده که الان تمام صیادان ایرانی بی کار شده اند ؟!!!!
ناشناس۱۵۱۷۴۴۰۱۱:۴۴:۴۶ ۱۳۹۹/۴/۲۱
به همین خاطر است نگران قرادادهای این دولت هستیم ولی همین قرداد با شرکت چینی باعث شد قوه قضاییه شود و جلوی ان را بگیرند پس به این راحتی ها هم این قراداد 25 ساله اگر یک طرفه باشد به بار نمی نشیند
ناشناس۱۵۱۷۲۳۸۱۰:۰۲:۰۹ ۱۳۹۹/۴/۲۱
خدا کنه با چین قرارداد بسته بشه و کیش تحت اداره چین قرار بگیره بلکه از این فلاکت در بیاد و منطقه آزاد توریستی بشه
ناشناس۱۵۱۷۳۹۸۱۱:۲۶:۴۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
کیش فلاکت دارد؟ حالت خوبه ؟ فقیر مانند همه جای دنیا دارد ولی پولدارهاش از کل ایران بیشتر است در ضمن وقتی ازاد را در پوشش و رقص ببینی همیشه درجا می زنی
ناشناس۱۵۱۷۲۵۳۱۰:۱۰:۴۲ ۱۳۹۹/۴/۲۱
کار سختی نیست. کل قرارداد رو در دسترس عموم قرار بدید.
ناشناس۱۵۱۷۴۷۵۱۲:۰۵:۲۱ ۱۳۹۹/۴/۲۱
متن را بخون بعد اظهار نظر کن اخوی! این قرارداد نیست. معلوم میشه که بیشتر دوستانی که نظرات منفی گذاشته اند. متن مقاله را نخوانده اند.
ناشناس۱۵۱۷۶۲۷۱۳:۳۱:۴۴ ۱۳۹۹/۴/۲۱
از دوستات بپرس که مثل ضبط صوت میگند 25 سال قراره فلان بشه، یا اونا به متن دسترسی دارند یا ندارند و
رضا۱۵۱۷۲۵۹۱۰:۱۳:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
کافیه برای اطمینان خاطر از برد برد بودن این تفاهمنامه یک سفری به سواحل خلیج فارس داشته باشین و از ماهیگیرهای اون منطقه بپرسین چه بلائی صیادان چینی سر اونا درآوردن بعد از برد برد حرف بزنین
ناشناس۱۵۱۷۲۶۹۱۰:۲۱:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
اگر مثل کرسنت بعدا خیانت مسولین رو نشود البته چوب خدارو خوردند کسانی که اون قرارداد رو بستند
علی۱۵۱۷۳۱۰۱۰:۴۲:۴۷ ۱۳۹۹/۴/۲۱
یادتان باشد میگفتید ، تحریم ها و قطعنامه ها کاغذ پاره ای بیش نیست، دلار نخرید و ماشین نخرید حبابه ، برجام غیر قابل خروجه،گفتید ما هم گرانی بنزین و را جمعه صبح فهمیدیم ، چطوری باید باور کنیم ؟؟؟
محمد۱۵۱۷۳۱۸۱۰:۴۷:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۲۱
با سلام ۱-آیا چین به تعهدات قبلی خود مثل آزاد کردن پولهای بلوک شده ایران عمل کرده است؟ ۲- مگر برجام را همه نخوانده بودند مخصوصا حقوقدان‌ها ، پس چرا امریکا از برجام خارج شد بدون هیچ آثار وضعی ۳- کشور چین و روسیه فقط دنبال منافع خودشان هستند و لاغیر ۴- شما لطفا همین آذربایجان و ارمنستان را که باید طبق قرارداد ترکمنچای به ایران برگردد را پس بگیرید بقیه تفاهم‌نامه ها پیشکش
ناشناس۱۵۱۷۳۱۹۱۰:۴۷:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
دوستان جزیره کیش فعلا همچون استخوانی در گلوی سرمایه گدارانش گیر کرده هتل ها پول آب و برقشان را ندارند . برق در جزیره بدون یارانه است و تقریبا 10 برابر داخل کشور است .
ناشناس۱۵۱۷۳۲۵۱۰:۵۱:۰۳ ۱۳۹۹/۴/۲۱
خیالتون راحت باشه جناب ظریف زبان دنیا رو بلده!!!البته چینی بلد نیست خدا میدونه چی از ته اش دربیاد؟باید از وزارت خارجه خودمون ترسید تا طرف مقابل چون ثابت شده هیچ تخصصی در بستن قرادادهای بین المللی ندارند.
ناشناس۱۵۱۷۳۳۴۱۰:۵۷:۰۲ ۱۳۹۹/۴/۲۱
"واگذاری بلند مدت اما زمان دار" مرقوم فرمودین.... همانطور که گرجستان و ارمنستان و آذربایجان را پس از انقضای قرارداد پس گرفتیم، انشالله کیش و قشم را هم پس میگیریم
ناشناس۱۵۱۷۴۲۴۱۱:۳۶:۳۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
خخخه کیش و قشم وقتی با ویزا خواستی بروی و یا این که مانند یک کشور دیگر قوانین اجرا کرد و از قوانین ایران تبعیت نکرد بیا اینجا افاضه کنید
گمنام۱۵۱۷۳۳۷۱۰:۵۷:۳۰ ۱۳۹۹/۴/۲۱
چین اگر میتونه و توانش را داره پولهای بلوکه شده خودمان را اول پس بدهد. این راستی آزمایی اولیه هست بعد بریم سراغ قرارداد. همین که پولهای خودمان را پس نمیدهد نشان میدهد قرارداد ۲۵ ساله یکطرفه و به نفع چین تنظیم شده
ناشناس۱۵۱۷۳۶۳۱۱:۰۹:۰۱ ۱۳۹۹/۴/۲۱
از جاده سازی شمال ایران که 25 سال میگذرد توسط چینی ها مشخص است که چه خواهد شد با این قرارداد
ناشناس۱۵۱۷۳۶۷۱۱:۱۰:۳۹ ۱۳۹۹/۴/۲۱
فلسطین هم که زمینها را به اسرائیل فروخت در ابتدا فکر میکرد یک معامله برد _ برد انجام داده ولی با گذشت زمان واقعیت مشخص شد.
ناشناس۱۵۱۷۴۰۹۱۱:۳۱:۲۷ ۱۳۹۹/۴/۲۱
شما اول ثابت کن فروش به چین را بعد نتیجه بگیر در ضمن الان بیشتر کشورهای صنعتی زمین به افراد خارجی می دهند یعنی با سند چرا انها این چیزها نمی گویند و مشکلی هم نیست؟ مهم نیت است که به چه دلیل خریداری می شود که اسراییل از اول نیتش عوض کردن هویت این منطقه بود
ناشناس۱۵۱۷۳۹۵۱۱:۲۶:۰۲ ۱۳۹۹/۴/۲۱
مگر خودمان چه چیزی کم داریم که باید سرزمین عزیزمان را اجاره بدهیم یا بفروشیم....
سعید۱۵۱۸۲۰۷۲۲:۱۹:۴۲ ۱۳۹۹/۴/۲۱
بله موارد زیر را: پول مدیریت عقل
ناشناس۱۵۱۷۴۲۲۱۱:۳۴:۲۴ ۱۳۹۹/۴/۲۱
لطفا یک مورد مشابه همین تفاهم نامه، که کشوری با چین قرارداد(تفاهم نامه) سرمایه گذاری بسته و ماحصل آن برد-برد بوده را مثال بزنید.
ناشناس۱۵۱۷۴۳۳۱۱:۴۰:۴۳ ۱۳۹۹/۴/۲۱
سیاست چین بر خلاف آمریکا سیاست نرم است می رود به طرف کشورهای فقیر و ورشکسته و قراردادهای بلند مدت امضا می می کند و چون این کشورها ورشکسته هستند توان پرداخت ندارند مفاد قرارداد رو تصاحب می کنند کافی است به کشورهای آفریقایی که با چین قرارداد بستند یک نگاهی به آنها نیز بیاندازیم تا واقعیت روشن شود
ناشناس۱۵۱۷۵۰۸۱۲:۲۳:۱۶ ۱۳۹۹/۴/۲۱
ببخشید یک قرارداد را نام ببرید در تمام زمینه ها چقدر ضرر وزیان به این تحمیل کردند از فوتبال بگیر تا فروش نفت و گاز چقدر خسارت به ترکیه به ترکمنستان تا کرسنت .تا شاهکار اخیر برجام که به شکلی برجام را نوشتند که حتی ایران از قرارداد هم نمیتواند خارج شود خوب وقتی اینها رو مبینیم دیگه نیازی هم به این تحلیل شما نیست
ناشناس۱۵۱۷۵۳۱۱۲:۳۵:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۲۱
نویسنده عزیز فقط حرف کیش نیست! ماهی های خلیج فارس نفتمون که پولشو ندادن و الان قرارداد بستین هرموقع خواست پول بده یا نهد!!! اینارو چرا حرف نمیزنی بعدهم بجای این حرفها سند رو منتشر کن من خودم سواد خوندن دارم
ناشناس۱۵۱۷۵۶۹۱۲:۵۶:۰۵ ۱۳۹۹/۴/۲۱
بجای پرداختن به اینگونه شایعات واقعا بی ارزش بهتر است جزییات قرارداد با چین منتشر شود. طبق قانون اساسی قرارداد خارجی باید به تصویب نمایندگان مردم برسد. ایران هم ملک شخصی نیست و دانستن حق مردم است‌. البته شاید قوانین نانوشته از قانون اساسی هم اساسی تر است؟!
ناشناس۱۵۱۷۵۹۶۱۳:۰۹:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۲۱
کجای فرهنگ ما به چینی ها میخوره باهاشون معاهده میبندین؟ کی به قرارداد هاشون پابند بودن؟ راستی نکنه مثل همون موقعیه که ذخیره زیستی دریا رو دو دستی تقدیمشون کردین و شخم زدن کف دریا رو!!!
ناشناس۱۵۱۷۵۹۷۱۳:۱۰:۰۴ ۱۳۹۹/۴/۲۱
هشت سال جنگ کردیم که یه وجب خاک وطن ندیم بعد با خفت توجیه میکنید : "بله ممکن است که دولت کشوری زمینی را به موجب قراردادی برای سرمایه گذاری بلند مدت اما مدت دار به دولت یا بخش خصوصی کشور دیگر واگذار کند" کدوم کشوری زمینش رو داده احاره؟ خودت رو زدی بخواب؟ اجنبی پاش برسه به وطن دیگه برون برو نیست. زمان قاجار هم شوروی اومد آذربایجان ماندگار شد
ناشناس۱۵۱۷۶۰۷۱۳:۱۹:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۲۱
شهدا شرمنده ایم. خیلیها رفتن این روزها رو ندیدند. چه میکنید با وطن!
ناشناس۱۵۱۷۶۲۶۱۳:۳۱:۳۸ ۱۳۹۹/۴/۲۱
تحلیل خوبی بود و منطقی به نظر میرسد
ناشناس۱۵۱۷۶۴۷۱۳:۴۱:۰۷ ۱۳۹۹/۴/۲۱
وقتی ما عرضه استفاده نداریم، بدیم به چین که هم توسعه و اشتغال ایجاد کنه خودشم یه چیزی به جیب بزنه
ناشناس۱۵۱۸۶۵۴۰۹:۳۵:۰۰ ۱۳۹۹/۴/۲۲
عرضه ندارید بروید کنار با عرضه ها بیایند
ناشناس۱۵۱۷۶۴۸۱۳:۴۲:۰۶ ۱۳۹۹/۴/۲۱
این سند صرفا یک برنامه و چارچوب "Frame work" است. چیزی تقریبا شبیه سند وضعیت حقوقی دریای خزر که مرداد ماه سال ۱۳۹۷ میان روسای جمهور کشورهای حاشیه دریای خزر امضا شد. خودتان دارید می گویید سند و آن را با سند وضعیت حقوقی دریای مازندران مقایسه می کنید در حالیکه در خصوص دریای خزر آن کشورها همه بطور طبیعی ذی حق هستند ولی کشور چین جه حقی نسبت به کیش دارد که برایش رژیم حقوقی تنظیم می کنیم ؟؟
ناشناس۱۵۱۷۶۵۴۱۳:۴۹:۵۷ ۱۳۹۹/۴/۲۱
یادتان باشه که این روضه ها را برای توجیه برجام میخواندید و نتیجه اش را دیدید.
ناشناس۱۵۱۷۶۷۶۱۴:۰۳:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۲۱
بجام هم گفته می شد ال می کنیم بل می کنیم سرانجام برد برای غرب و باخت برای ما بود توکل بخدا
ناشناس۱۵۱۷۷۰۵۱۴:۲۸:۱۴ ۱۳۹۹/۴/۲۱
ترکمن چین........................
ناشناس۱۵۱۷۷۰۷۱۴:۲۹:۰۲ ۱۳۹۹/۴/۲۱
فقط یک بند مخفی داخلش هست که شما دقت نکردی،اون قدرت اقتصادی و سیاسی و نظامی چین و مضاف بر آن قدرت دیکتاتوری رئیس جمهور چینه، که به راحتی مثل ترامپ که از برجام اومد بیرون، بعد از اینکه گوشت قرارداد را خورد و رسید به استخوانش، ازش خارج میشه..اونوقت من بدو و آهو بدو!
ناشناس۱۵۱۷۷۵۱۱۵:۰۹:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۲۱
همین توجیهات هوشمندانه در مورد برجام هم گوش فلک را کر کرده بود
علی۱۵۱۷۸۶۳۱۶:۴۰:۳۲ ۱۳۹۹/۴/۲۱
نفت سرمایه ملی است. سپردن مدیریت مخازن نفتی و استخراج و تولید به بیگانگان خلاف قانون و خیانت به میهن و ملت است.
مهدی۱۵۱۸۰۶۲۱۹:۱۶:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۲۱
تحلیلی جالب از یک سایت منتقد دولت
محمد جواد۱۵۱۸۶۱۱۰۹:۰۱:۴۰ ۱۳۹۹/۴/۲۲
شما که راست میگی فقط من نمیدونم چرا همین موارد شفاف از دهن رییس مجلس یا رییس جمهور بیرون نمیاد تا خیال ملت راحت بشه
ناشناس۱۵۱۸۶۵۳۰۹:۳۴:۱۳ ۱۳۹۹/۴/۲۲
این فروش کور نیست. این اجاره مادام العمر است و مشکلی ندارد!!!

پربحث‌های دیروز

 1. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 2. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 3. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 4. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 5. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 7. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 8. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 9. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 10. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 11. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 12. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 13. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 14. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 15. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 16. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 17. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 18. کشف دومین اسکلت بانوی اشکانی در اصفهان

 19. روح‌الامینی: بنده و برخی نمایندگان تهران ودیعه مسکن نگرفته‌ایم

 20. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 21. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 22. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. چرا باید «شور شیرین» را خواند؟

 25. افشای راز واکسن روسی کرونا

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 16. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 20. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 21. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 24. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 25. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 2. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 3. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 4. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 5. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 6. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 7. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 8. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 9. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 10. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 11. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 12. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

 13. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

 14. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 15. روحانی برای مقابله با کرونا، «شفا» را به مردم پیشنهاد کرد/افشاگری تکان‌دهنده فتاح/نادران: گشایش اقتصادی یک فاجعه است

 16. طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس یازدهم کلید خورد

 17. بازی با اعصاب مردم!

 18. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 19. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

 20. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 21. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 22. انتقاد نادران از وعده گشایش اقتصادی روحانی

 23. عضو مجمع تشخیص: آمریکا می‌خواهد مردم را از انقلاب خسته کند/ گرانی‌ها به کجا می‌خواهد برسد

 24. شمخانی: نمی‌توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

 25. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

آخرین عناوین