جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

گروه سیاسی الف،   3990414048 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

هادی محمدی در خراسان نوشت: اول تیرماه امسال در خبر کوتاهی اعلام شد که پیش نویس نهایی سند «برنامه ۲۵ ساله همکاری های جامع ایران و چین» به تصویب هیئت دولت جمهوری اسلامی ایران رسید و وزارت امورخارجه مامور انجام اقدامات نهایی تا امضای این سند با طرف چینی شد.

از زمان اعلام این خبر گمانه زنی های رسانه ای نیز شدت گرفت و برخی ادعاها و ابهام هایی درباره این سند مطرح کردند که لازم است به آن ها پاسخ داده شود. حالا روزنامه خراسان به مدارک موثقی در خصوص این سند دست یافته که نشان می دهد ابهام ها و ادعاها و عدد و رقم های مطرح شده درباره این سند، ساختگی بوده و در این پیش نویس که دو هفته قبل به تصویب دولت رسیده خبری از این مسائل نیست.

ادعاها درباره سند از کجا ریشه می گیرد؟

بررسی های خبرنگار خراسان نشان می دهد بیشتر خبرسازی ها در خصوص سند همکاری های راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین از سایت انگلیسی «پترولیوم اکونومیست» ریشه می گیرد. این رسانه غربی مدعی شده بود در این سند تهران و پکن برای سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در صنعت نفت ، گاز، پتروشیمی، صنعت و حوزه حمل ونقل ایران به توافق رسیده اند و شرکت‌های چینی برای حضور در هر گونه پروژه انرژی ایران در اولویت قرار خواهند گرفت.

از دیگر دروغ های بزرگ این نشریه حضور قریب الوقوع پنج هزار نیروی امنیتی چینی برای حفاظت از منافع این کشور در ایران بود. به ادعای این رسانه انگلیسی، چین می‌تواند بخشی از تولیدات نفت،‌گاز و پتروشیمی ایران را با  تخفیف تا حدود 32 درصدی خریداری و پولش را حداکثر تا دو سال پرداخت کند.

بنا بر این ادعاها ایران این امکان را دارد که با کمک بانک‌ها، پول محصولات خود را به ارز مرجع تبدیل کند و چین به دنبال تخفیف ۸ تا ۱۲ درصدی بر مبنای نرخ مبادله دلار است. علاوه بر این شیطنت انگلیسی، در داخل کشور نیز برخی دچار اشتباه شدند و اظهاراتی را مطرح کردند که با متن سند و مدارکی که به دست ما رسیده، همخوانی ندارد.

حجت الاسلام حسن نوروزی نماینده رباط‌ کریم در مجلس اسفند سال قبل گفته بود مذاکراتی از سوی دولت در حال انجام بود که جزیره کیش به مدت ۲۵ سال به چینی‌ها واگذار شود یا محمود احمدی‌نژاد چند روز پیش به قراردادی که به گفته وی «مخفیانه با طرف‌های خارجی منعقد شود» اعتراض کرد.

به نظر می رسد شیطنت غربی ها برای سر درآوردن از این طرح و احیانا تلاش برای به هم خوردن چنین برنامه راهبردی مهمی میان ایران و چین باعث شده تا چنین دروغ هایی را به سند نسبت دهند و متاسفانه برخی در داخل  ایران نیز در دام این نقشه افتادند.

آیا این فرایند محرمانه بوده است؟

نکته اول این است که در اعلام مراحل تدوین این سند تاکنون هیچ محرمانگی وجود نداشته است که افرادی ادعای کشف آن را داشته باشند. بهمن ۹۴ و یک هفته پس از شروع اجرای برجام در سفر تاریخی «شی جین پنگ» رئیس جمهور چین به ایران بیانیه ای مشترک میان دو کشور تنظیم و منتشر شد که در بند ششم آن آمده است «نظر به اراده راسخ طرفین برای توسعه روابط دو کشور و با توجه به مکمل بودن ظرفیت های اقتصادی و همچنین وجود زمینه های مختلف همکاری در عرصه های انرژی، زیرساختی، صنعتی، فناوری و دیگر زمینه های مشترک، دو طرف توافق می کنند رایزنی ها و مذاکرات لازم برای انعقاد قرارداد همکاری های جامع ۲۵ساله را در دستور کار قرار دهند».

از آن مهم تر این که «شی جین پنگ» موضوع همکاری های ۲۵ ساله را در دیدار با رهبر انقلاب نیز مطرح کرد که ایشان هم ضمن تایید فرمودند: «توافق رؤسای جمهوری ایران و چین برای یک روابط استراتژیک ۲۵ ساله، کاملاً درست و حکمت‌آمیز است». در شهریور ۹۸ در سفر ظریف به پکن ،پیش نویس ایران به طرف چینی داده شد که آن جا هم وزیر خارجه کشورمان در یک توئیت ،خبر تقدیم پیش نویس این سند به چین را اعلام کرد.

از شهریور ۹۸ طرف چینی روی متن ایران کار کرد تا فروردین امسال که چینی ها پیشنهادهای شان را به ایران ارائه کردند و اول تیرماه در نهایت پیش نویس اولیه دوکشور به تصویب دولت رسید و خبرش هم از سوی سایت دولت و هم سخنگوی دولت به صورت رسمی اعلام شد.

این ها نشان می دهد قرار نبوده سند در خفا تصویب شود ضمن این که برای تدوین چنین سند مهمی بسیاری از دستگاه ها و بخش های داخل و خارج دولت دخیل هستند و حداقل در قسمت های مربوط به خود مطلع بوده و نظر کارشناسی داده اند.

آیا این سند توسط ۲ کشور امضا شده است؟

نکته بعدی این که ادعاهایی از جمله این که در سفر ظریف به چین سند امضا شده یا دولت سند را تصویب کرده درست نیست زیرا همان گونه که به طور رسمی نیز اعلام شده این پیش نویس است و بازهم باید دو طرف نظر نهایی را بدهند و قطعا مواردی هم برای مذاکره حضوری باقی خواهد ماند.

نکته دیگر این که می گویند چرا جزئیات سند منتشر نمی شود یک دلیل همان موضوع نهایی نشدن سند است و دلیل دیگر این که در هر توافقی باید رضایت دو طرف کسب شود و در این موضوع نیز شنیده های ما حاکی است از آن جایی که با علنی شدن موضوع، آمریکا فشارهایش را شدت خواهد بخشید تا سند از بین برود، بنابراین چینی ها تاکنون موافق انتشار آن نبوده اند. همچنین گویا قرار است سند به مجلس برود و نمایندگان نیز در جریان جزئیاتش قرار بگیرند.

اما درباره ابهامات مطرح شده در پایگاه انگلیسی پترولیوم اکونومیست باید گفت که طبق مدارک موثقی که به رویت خبرنگار روزنامه خراسان نیز رسیده غیر از عدد ۲۵ سال که مربوط به مدت اجرای این برنامه است در سند اصولا هیچ عدد و رقمی وجود ندارد و به صورت منطقی نیز سندی که برای ۲۵ سال تدوین می شود نباید عدد و رقم داشته باشد از این رو به نظر  می رسد طرف های غربی برای آگاه شدن از مفاد سند به خلق چنین شایعاتی دامن می زنند.

در این زمینه تسنیم نیز در گزارشی نوشت: «جریان‌هایی مثل آقای محمود احمدی‌نژاد نیز که غیب‌گویانه با سند تعامل با چین مخالفت می‌کنند،‌ بخش دیگری از دست‌اندازهای دولت و به عبارت دقیق‌تر، موانع کشور در این زمینه خواهند بود. احمدی‌نژاد که خود در سال های ۹۰ و ۹۱ چراغ سبزهای متعددی به آمریکا برای مذاکره و بالاتر از آن «ارتباط» می‌داد از ۹۲ به این سو تا زمانی که مذاکرات و برجام در جامعه رونقی داشت، سکوت کرده بود... وبه رغم آن که کارشناسانی نظیر رئیس اتاق ایران و چین می‌گویند، او خود معتقد به رابطه سطح بالا با چین بوده، در مقطع فعلی برای فاصله‌گذاری خود با سیستم، عجیب نیست که به مخالفت غیب‌گویانه و سیاست‌زده با همکاری راهبردی با چین بپردازد.»

سند حاوی چه برنامه هایی است؟

بر اساس اطلاعات موثق  این سند با عنوان رسمی «برنامه همکاری های جامع ایران و چین » ثبت شده و حوزه های سیاسی، امنیتی، دفاعی، فرهنگی، کشاورزی، اقتصادی، علمی، جهانگردی، نفت و انرژی، زیرساخت های مخابراتی و فناوری ارتباطات، تجارت، بهداشت و سلامت و ... را شامل می شود.در برخی از بندها صحبت از تسهیل سرمایه گذاری و فاینانس است و برخی از بندها از حمایت های متقابل سیاسی در مجامع بین المللی می گوید.

در حوزه نظامی و دفاعی موضوعاتی همچون آموزش، انتقال فناوری های دفاعی، مبارزه با تروریسم و رزمایش مشترک آمده است. از نکات بسیار مهم این سند می توان به توافق بر سر تجارت با ارزهای ملی یاد کرد . همچنین در این سند بارها به طرح بزرگ چین به نام «یک کمربند- یک راه» (طرحی بر بستر مسیر جاده ابریشم) اشاره شده و این که ایران می تواند ضمن مشارکت فعال در این طرح جهانی،  از فواید اقتصادی و صندوق اعطای وام این طرح نیز بهره مند شود.

بر اساس این مدارک چین وارد کننده ثابت نفت از ایران خواهد بود و ایران نیز باید نگرانی های چین برای بازگشت سرمایه گذاری خود را برطرف کند.ارتقای همکاری های بانکی ، مالی و بیمه ای و گشایش شعبات بانک های ایران و تاسیس بانک مشترک ایران و چین به ویژه ایجاد پیام رسان ملی میان دو کشور به جای سوییفت نیز مطرح شده است.

کمک به ساخت خط آهن در نقاط مختلف کشور ، افزایش صادرات فراورده های نفتی به چین، کمک و سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت های انرژی فسیلی ، سرمایه گذاری در تقویت کریدورهای راهبردی که از ایران می گذرند ، سرمایه گذاری برای توسعه تولید و صادرات انرژی از ایران به کشورهای منطقه ، مشارکت در توسعه همه جانبه سواحل مکران، کمک به ایران برای ایجاد نسل۵ اینترنت و تقویت شبکه ملی اطلاعات ، سرمایه گذاری برای تولید انرژی های پاک در مناطق کویری ایران،کمک به توسعه صنعت صلح آمیزهسته ای  کشورمان و سرمایه گذاری در تامین واگن مترو و ساخت خطوط مترو در شهرهای بزرگ و شهرهای جدید ایران از جمله بخش های مهم سند است.

ماجرای کیش و سند ایران و چین

از نکات بحث برانگیز درباره سند، شایعه واگذاری ۵ ساله جزیره کیش به چین است در حالی که در این متن راهبردی هیچ اشاره ای به کیش نشده و تنها در یک بند آمده «سرمایه گذاری و توسعه جزایر منتخب در حوزه گردشگری،صنایع پتروشیمی ، شیلات و... توسط چین» که البته این جزایر نیز از سوی ایران و با توجه به مصالح و نیازهای ما انتخاب و معرفی خواهند شد.

هر چند در عالم سیاست ،  منافع تعیین کننده خط مشی های طرفین است و نباید به قول های شفاهی یا مواضع لفظی دلخوش بود اما در مجموع آن چیزی که امروز به عنوان " برنامه همکاری های جامع ایران و چین " در دست تدوین و نهایی شدن است اگرچه با تغییرات کوچکی نیز همراه خواهد بود اما می تواند یک نقشه راه روشن و یک ریل گذاری اصولی را برای روابط دو کشور مهم در دنیای آینده ترسیم کند .

جایی که چین به عنوان قدرت اول اقتصادی دنیا در آینده نزدیک نمی تواند برای هر گونه برنامه جهانی ، ایران  را به عنوان  یک قدرت بزرگ منطقه غرب آسیا  نادیده بگیرد بلکه دو طرف می توانند  با روابطی مکمل و مستقل از قدرت های سنتی و سلطه گرغربی ضمن تامین منافع خود و منافع مشترک ، در برابر فشارهای کشورهای سلطه گر نیز محکم تر از قبل ایستادگی کنند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۰۸۰۳۰۱۲:۰۱:۲۰ ۱۳۹۹/۴/۱۴
حتما هم این دولت با ان سابقه درخشان در مراوده های بین المللی قطعا به نفع ایران است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! خوب!!!!!!!
ناشناس۱۵۰۸۴۴۶۱۵:۴۰:۰۴ ۱۳۹۹/۴/۱۴
در خصوص کیش از سال 96 صحبت هایی بود. ربطی به انگلیس ها ندارد. امیدوارم چوب حراج به کشور نزنند.
ناشناس۱۵۰۸۴۶۷۱۵:۵۲:۵۳ ۱۳۹۹/۴/۱۴
7 سال نگاه افراطی به غرب و حالا نگاه افراطی به شرق... دولت اعتدال!!!
ناشناس۱۵۰۸۰۵۸۱۲:۱۸:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۱۴
این قراردادهای قاجاری مورد تایید مردم نیست و ابطال خواهد شد
ناشناس۱۵۰۸۰۸۰۱۲:۲۹:۰۲ ۱۳۹۹/۴/۱۴
مثلا صحتم داشته باشه مگه اشکال داره، وقتی ما عرضه نداریم استفاده کنیم بدیم یکی که استفاده کنه و یه چیزی هم به ما بده
ناشناس۱۵۰۸۶۰۱۱۷:۳۵:۰۵ ۱۳۹۹/۴/۱۴
اینهمه شهید ندادیم کشور را تقسیم کنیم.
ناشناس۱۵۰۸۱۲۹۱۲:۴۸:۳۶ ۱۳۹۹/۴/۱۴
ثروت کشور مارو چين و روسيه چپاول کردن و حالا نوبت الحاق خاکه
ناشناس۱۵۰۸۱۳۳۱۲:۴۹:۴۵ ۱۳۹۹/۴/۱۴
دمت گرم با همین یه جمله اصل مطلب رو گفتی .... سرمایه گذاری و توسعه جزایر منتخب در حوزه گردشگری،صنایع پتروشیمی ، شیلات و... توسط چین .... !!!!!
ناشناس۱۵۰۸۱۴۸۱۲:۵۴:۱۱ ۱۳۹۹/۴/۱۴
والا انقدر که یک بخشی از مسئولین دولتی دروغ گفتند مردم باور نمی کنند. لطف واقعا سند توافق منتشر بشه بدون هیچ کم و کاستی.
ناشناس۱۵۰۸۳۷۱۱۴:۵۴:۱۰ ۱۳۹۹/۴/۱۴
باید متن قرارداد هم به زبان فارسی و انگلیسی وهم چینی منتشر بشه ... این دولت خیلی عادت داره که نسخه های فارسی رو دستکاری کنه !!!
ناشناس۱۵۰۸۱۵۴۱۲:۵۶:۳۱ ۱۳۹۹/۴/۱۴
در مورد قرارداد یوونتوس هم همین حرفها رو می زنند و ....
ناشناس۱۵۰۸۱۶۴۱۳:۰۱:۰۶ ۱۳۹۹/۴/۱۴
ما هم این دستاورد بزرگ را به شرق زدگان داخلی تبریک و تهنیت عرض می کنیم باشد که خاری در چشم غربزدگان باشد
ناشناس۱۵۰۸۱۹۷۱۳:۱۲:۱۴ ۱۳۹۹/۴/۱۴
این قرارداد ننگین تر از ترکمنچای خواهد بود و آیندگان به عنوان لکه ننگ تاریخ ایران درباره آن بیشتر خواهند خواند
ناشناس۱۵۰۸۲۵۴۱۳:۳۷:۴۱ ۱۳۹۹/۴/۱۴
مثل دریای خزر بعدا صداش درمیاد.
ناشناس۱۵۰۸۳۲۲۱۴:۲۳:۱۵ ۱۳۹۹/۴/۱۴
مملکت رو فروختین؟ بعد از قاجارها شکایت میکنید؟
ناشناس۱۵۰۸۳۴۱۱۴:۳۵:۳۲ ۱۳۹۹/۴/۱۴
ترکمنچای و گلستان قسمتی از خاک ایران را به روسیه داد. این قرارداد همه ایران را تقدیم می کند. وطن فروشی برای چه هدفی؟
ناشناس۱۵۰۸۴۴۰۱۵:۳۶:۳۷ ۱۳۹۹/۴/۱۴
ترکمانچای دیگری است
ناشناس۱۵۰۸۴۵۶۱۵:۴۶:۲۰ ۱۳۹۹/۴/۱۴
خوب شد افتادیم به جزیره فروشی همین رو کم داشتیم کیش که نبوده تمام جزایر بوده
ناشناس۱۵۰۸۴۶۰۱۵:۴۹:۰۱ ۱۳۹۹/۴/۱۴
از چین و روسیه بدم میاد
ناشناس۱۵۰۸۵۲۲۱۶:۳۰:۲۶ ۱۳۹۹/۴/۱۴
چه انتظاری دارید . وقتی تمام راههای تعامل با دنیا به واسطه سیاستهایمان بسته است.
همشهری۱۵۰۸۵۴۰۱۶:۵۰:۵۷ ۱۳۹۹/۴/۱۴
روسیه از شمال وچین از جنوب
ناشناس۱۵۰۸۵۶۲۱۷:۰۴:۳۳ ۱۳۹۹/۴/۱۴
اگر امام و یا مدرس زنده بود چه میگفتند
م۱۵۰۸۶۳۷۱۷:۵۹:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۱۴
خدا خیرتان دهد ، بدید چین بصورت فاینانسی بسازه ،خیلی بهتره تا یه چیزی به ما بدن
ناشناس۱۵۰۸۶۷۵۱۸:۳۳:۲۷ ۱۳۹۹/۴/۱۴
همین توجیهات درموردبرجام کذایی هم مطرح‌بود!
ناشناس۱۵۰۸۷۲۹۱۹:۳۵:۰۷ ۱۳۹۹/۴/۱۴
چوب حراج به سرزمینمان
ناشناس۱۵۰۸۸۳۷۲۱:۵۷:۱۳ ۱۳۹۹/۴/۱۴
اگر قرارداد استعماری نیست و وطن فروشی نیست انرا در معرض عموم قرار دهید
ناشناس۱۵۰۸۸۵۰۲۲:۱۵:۰۶ ۱۳۹۹/۴/۱۴
حالا اگر صحبت قرارداد با مثلا توتال بود همین سایت الف چه ها که نمی کرد
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 8. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 9. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 10. درباره یک تصمیم

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 13. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 14. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 15. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 19. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 20. خیز آمریکا برای تسلط بر یمن از دروازه عمان

 21. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 22. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 23. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

 24. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 25. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

ابر آروان

آخرین عناوین