عوارض استروئید آنابولیک در زنان ورزشکار

گروه سلامت الف،   3990317023

یک فیزیولوژیست ورزشی با اشاره به عوارض جانبی مصرف داروهای استروئید آنابولیک با هر درصدی از خواص آندروژنیک (مردکننده) روی بدن زنان، گفت: تجویز این داروها توسط مربی برای بانوان تخلف آشکار است و فقط جنبه سودجویی دارد.

دکتر سیدعلیرضا قریشی در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: امروزه ورزش‌های قدرتی و داشتن اندامی متناسب در بین بانوان از اقبال عمومی خوبی برخوردار است و روز به روز نیز بر تعداد علاقه‌مندان این رشته‌های قدرتی مانند وزنه‌برداری، کراسفیت، بدنسازی و فیتنس بانوان افزوده می‌شود.

وی بیان کرد: در این میان نیز ممکن است، عدم آگاهی بانوان و کسب درآمد غیرمتعارف بعضی از باشگاه‌ها سبب شود، داروهای استروئید آنابولیک که عوارض جانبی زیادی داشته و مصرف این داروها از نظر کمیته بین‌المللی المپیک و ستاد مبارزه با داروهای دوپینگی ممنوع هستند، ترویج پیدا کند؛ بنابراین با توجه به این‌که مصرف این داروها در زنان عوارض جانبی زیادی به همراه دارد، افزایش آگاهی در این زمینه برای بانوان ورزشکار بسیار مفید است، از طرف دیگر نیز وقتی آگاهی عموم در این خصوص افزایش پیدا کند، شرایط سودجویی نامتعارف برای عده‌ای فراهم نمی‌گردد.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: استروئیدهای آنابولیک از مشتقات هورمون تستوسترون (T) تولید می‌شوند. تستوسترون نیز خواص آندروژنیک (مردکننده) قوی دارد که مسئول بروز صفات ثانویه جنسی در مردان است؛ این هورمون در غدد جنسی مردان تولید شده و همچنین در غدد فوق کلیوی هر دو جنس زن و مرد به مقدار بسیار کمتر تولید می‌شود.

وی با بیان این‌که میزان تولید هورمون T در بدن زنان تقریبا ۲۰ برابر کمتر از مردان است، گفت: هورمون تستوسترون خواص آنابولیک، بسیار قوی داشته و در افزایش حجم و قدرت عضلات مردان نقش تعیین کننده‌ای دارد؛ وزنه‌برداری و سایر ورزش‌های قدرتی، سطح این هورمون را در بدن مردان به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد ولی این افزایش هورمون تستوسترون روی بدن زنان ناچیز است.

قریشی افزود: برای تحریک فرآیندهای آنابولیک مانند سنتز پروتئین‌ها که سبب افزایش حجم و قدرت عضلات می‌شود، زنان برخلاف مردان، وابستگی بیشتری به دستگاه‌های هورمونی GH (هورمون رشد) و فاکتور IGF1 (مسئول رشد عضلات و استخوان‌ها) دارند. در زنان وزنه‌بردار و سایر زنان قدرتی‌کار، اگر تمرینات با شدت و حجم مناسب، همراه با رژیم غذایی پروتئینی و همراه با کربوهیدرات کافی برنامه‌ریزی شود، گیرنده‌های هورمون تستوسترون در عضلات افزایش یافته و این مسیر سنتز پروتئین نیز به صورت فیزیولوژیک تحریک و فعال می‌گردد. البته این گیرنده‌ها در عضلات بدن مردان بسیار بیشتر از زنان هستند.

مدرس فدراسیون وزنه‌برداری با اشاره به عوارض جانبی مصرف داروهای استروئید آنابولیک با هر درصدی از خواص آندروژنیک (مردکننده) در برابر آنابولیک، روی بدن زنان، عنوان کرد: رویش مو در تمام قسمت‌های بدن، ریزش موهای سر مانند مردان، چهره خشن، ضخیم شدن تارهای صوتی، ضخیم شدن پوست بدن و جوش‌های ریز روی پوست، رفتارهای تهاجمی شبیه مردان، از بین رفتن چرخه طبیعی قاعدگی و ایجاد قاعدگی‌های غیرطبیعی و سخت، کاهش میل جنسی و احتمال نازایی در شرایط پیشرفته و ایجاد مشکلات کلیوی و کبدی از عوارض جانبی این داروها است. قویا اشاره می‌گردد، تجویز این داروها توسط مربی برای بانوان تخلف آشکار است و فقط جنبه سودجویی دارد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. آقای ظریف؛ دوگانه های درون دولت را دریابید!

 2. چرا ظریف از مردم عصبانی است؟

 3. گفتار ظریف؛ اختلال‌‌‌ فهمِ فردی یا بحران دانش سیاسی در ایران؟!

 4. پایانی بر جنجال یک فایل صوتی

 5. اندکی مسئولیت‌پذیر باشیم!

 6. الگوی بزرگ میدان

 7. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

 8. چرا بن سلمان کم آورد؟!

 9. جهانگیری: به خاطر مردم در دولت ماندم / ضعف این دولت، لکنت زبان است، شرم می کنیم دستاوردهایمان را بگوییم

 10. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

 11. متنِ بدتر از گناه حسام‌الدین آشنا!

 12. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

 13. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

 14. چه کسی رئیس جمهور شود؟

 15. علیرضا معزی: به دکتر حسام‌الدین آشنا خداقوت می‌گویم

 16. تلاش احمدی نژاد برای نزدیک شدن به رئیسی/به بعضی‌ها گفته‌اند نیا!

 17. شورای رقابت با مردم !

 18. دولت اگر اختیار ندارد، چرا دوباره بر سر کار آمد؟

 19. بیژن مقدم:  جهانگیری همان روحانی است 

 20. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

 21. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

 22. زحمات دانشمندان ایرانی به ثمر نشست/تولید واکسن "کوو ایران برکت" از اردیبهشت‌

 23. مطهری: افرادی را برای معاون اولی و وزارت در نظر دارم

 24. رد پای جهانگیری در واگذاری‌های غیرقانونی سازمان خصوصی‌سازی

 25. اگر نیت صد ساله دارید ...

ابر آروان

آخرین عناوین