سرمایه‌گذاری یک به چهار صندوق نوآوری در پروژه‌های فناورانه

گروه اقتصادی الف،   3990114012

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری گفت: این صندوق در پروژه‌هایی که هم سطح فناوری آنها بالا و هم برای کشور مورد نیاز است، با نسبت سرمایه‌گذاری یک به چهار وارد می‌شود.

علی ناظمی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش در خصوص این خدمت صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی درخدمت حمایتی هم‌سرمایه‌گذاری خود به‌ منظور افزایش انعطاف‌پذیری و حمایت حداکثری از اکوسیستم نوآوری کشور و ظرفیت سازی نهادی در این اکوسیستم، مدلی را طراحی کرده است که علاوه بر تأمین مالی قابل‌ توجه، ورود حداقلی در بنگاه داری و امور اجرایی موضوعات مشارکت را داشته باشد.

وی بیان کرد: در این مدل نهادهای مالی دارای مجوز می توانند درخواست هم‌سرمایهگذاری به صندوق نوآوری ارائه کنند. پس از تایید درخواست توسط صندوق، آنها به عنوان عامل معرفی می شوند. متقاضیان می توانند طرح های خود را به عاملان هم‌سرمایه‌گذاری ارائه کنند، سپس عامل در صورت تایید طرح و توافق با متقاضی می تواند از اعتبار سرمایه گذاری نزد صندوق استفاده کند.

ناظمی افزود: صندوق ‏های پژوهش و فناوری یا سایر صندوق‏ های مالی دارای مجوز در دسته نهادهای مجاز برای عاملیت قرار دارند آنها مسئولیت ‏های غربالگری اولیه، تهیه طرح توجیهی، ارزشگذاری، عقد قرارداد سرمایه گذاری و در نهایت مسوولیت های مدیریتی، اجرایی و نظارتی بر موضوعات را بر عهده خواهند داشت.

وی یادآور شد: اولین قراردادهای هم‌سرمایه‌گذاری به دلیل پیچیدگی های قراردادی که داشت، در شهریور ماه سال ۹۸ نهایی شد و ما اولین قرارداد در این زمینه را منعقد کردیم.

ناظمی بیان کرد: از شهریور ماه ۹۸ تاکنون تعداد ۱۰ قرارداد را نهایی کرده ایم و حدود ۲۴ پروژه را در حال بررسی و ارزیابی داریم و بدیهی است طی یک روند تدریجی به اعداد و ارقام قابل توجه در این زمینه خواهیم رسید.

وی ادامه داد: این قراردادها در زمینه معدن، آی تی، دارو و تجهیرات پزشکی و مکمل های غذایی نهایی شده است، میزان مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی در این پروژه ها متفاوت است، در برخی از این پروژه ها با نسبت یک به چهار وارد شده ایم و در برخی یک به دو و حتی یک به یک نیز بوده است.

ناظمی گفت: ما برای این نوع خدمت جدولی داریم که متناسب با آن هرچه سطح فناوری و سطح اولویت یک پروژه برای نیازهای کشور بالاتر باشد ما هم به همان تناسب نسبت اهرمی را افزایش می دهیم.

معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: پروژه هایی که هم سطح فناوری آنها بالا بوده و هم برای کشور مورد نیاز است، صندق نوآوری و شکوفایی در هم‌سرمایه‌گذاری یک به چهار وارد شده است ولی  پروژه هایی که فکر می کردیم صرفا جنبه تجاری دارد، با ضریب یک به یک وارد شده ایم.

وی در پاسخ به این سوال که  این خدمت صندوق فقط به شرکت های دانش بنیان ارایه می شود یا خیر  اظهار کرد: در بحث هم‌سرمایه‌گذاری اگر از بین عامل هم‌سرمایه‌گذاری و صندوق یکی دانش بنیان باشد نیز امکان مشارکت وجود دارد.

صندوق نوآوری و شکوفایی بر اساس قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان به عنوان بزرگترین نهاد مالی کشور در حوزه ارایه خدمات به شرکت های دانش بنیان زیر نظر رییس جمهوری فعالیت می کند.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

  2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

  3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  4. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

  5. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

  6. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

  7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

  8. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

  9. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

  12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

  13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

  15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

  17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

  18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

  19. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  20. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

  21. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

  22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

  25. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

  پربحث‌های اخیر

   آخرین عناوین