دغدغه خانواده اتیسم چیست؟

  4030224139
دغدغه خانواده اتیسم چیست؟

نشست خبری رویداد 3+20 در تاریخ 24 اردیبهشت ماه 1403 با حضور جمعی صمیمی از خبرنگاران رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها با حضور سرکار خانم سعیده صالح غفاری مدیر عامل انجمن اتیسم ایران به همراه آقای دکتر محمد علی میری مدیریت بخش مطالبه گری انجمن، جهت محورهای مهم رویداد 3+20 در ساختمان انجمن اتیسم ایران برگزار گردید. لازم به ذکر است رویداد 3+20در تاریخ 30 اردیبهشت ماه در سالن همایش های برج میلاد با حضور خانواده های دارای فرزند اتیسم به همراه جمعی از مسئولین ذیربط برگزار خواهد شد.

شروع جلسه با صحبت های آقای میری در خصوص فلسفه رویداد 3+20 و مأموریت اصلی انجمن در این رویداد، به منظور آگاهی‌بخشی جامعه، آموزش و توانمندسازی والدین و افراد دارای اختلال طیف اتیسم و درمانگران، مطالبه گری و اخذ حمایت‌های ویژه از مسئولین شکل گرفت.در ادامه افزود: انجمن همیشه در تلاش است تا از طریق آگاهی‌ بخشی عمومی، حضور مؤثر و مستمر در فضای سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی با افزایش همکاری‌های ملی و بین‌المللی ، نقش تأثیرگذاری در جهت کاهش بار آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این اختلال در سراسر کشور  باشد. با دو هدف ارائه گزارش به ذینفعان اصلی خود (خانواده و افراد دارای اتیسم، مردم جامعه و مسئولین) اقدام به برگزاری همایش‌های با عنوان 3 + 20 نموده است.وی افزود: با توجه به‌عنوان این همایش‌ سه سازمان به‌صورت مستقیم (سازمان بهزیستی کل کشور، سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کل کشور و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی) و 20 سازمان به‌صورت غیرمستقیم با اتیسم در ارتباط هستند که اهمیت موضوع برگزاری رویداد را برایمان صد چندان می‌کند.

 محور اصلی رویداد سال گذشته بحث سلامت خانواده‌های اتیسم به همراه چالش اشتغال زایی بزرگسالان و  راه اندازی سمانه ای برای گم شدن افراد اتستیک با کمک پلیس شکل گرفت.

در ادامه جلسه خانم غفاری مدیرعامل انجمن اتیسم ایران با اشاره به نشان دار بودن بیماران اتسیم با سوال این که بودجه های مختص افراد تیسم کجا می رود؟ از نمایندگان مجلس و متولیان خواستند که طیف اتیسم نشان دار شود.

سعیده صالح غفاری در نشست خبری با رسانه‌ها اظهار کرد: سال گذشته همکاران ما در قوه قضاییه تنوع اتیسم و مشکلات دادگاه‌های مختص به این افراد را بررسی کردند. ما از قوه قضائیه می خواهیم ورود جدی تری به چالش های خانواده‌های طیف ایتسم مانند مساله حضانت،قیومت و سرپرستی آنها داشته باشند.

وی از سازمان بهزیستی خواست که پاسخ دهد چرا حق پرستاری طیف اتیسم پرداخت نمی شود و به چه میزان و تعداد این افراد حق پرستاری پرداخت می‌کند.

مدیر عامل انجمن اتیسم دهک بندی خانواده‌های طیف اتیسم در مقایسه با سایر خانواده‌ها قابل قیاس نیست هزینه‌های خانواده طیف اتیسم نزدیک ۱۵ میلیون تومان است که هزینه‌های خوراک پوشاک و حمل و نقل اضافه می‌شود و در مجموع به ۲۵ میلیون تومان می رسد. ما از  وزارت کار درخواست دهک بندی خانواده ها را داشته ایم اما تاکنون اقدام خاصی صورت نگرفته است.

مدیرعامل انجمن اتیسم ایران افزود: فرزندان دارای اختلال اتیسم، نیازمند 24 ساعته هستند، در طیف های شدید نیازمند حضور 24 ساعته مادران و پدران و در دسترس بودن آن هستیم و این فعالیت های روزمره آنها را با اختلال روبرو کرده است. وی درباره میزان خطرپذیری کودکان دارای طیف اتیسم گفت: خطرپذیری در فرزندان اتیسم وجود ندارد و بنابراین باید آیین نامه داخلی یا قوانین وزارت کار درباره والدین این کودکان تغییر کند. . از مسئولان می خواهیم هر قانونی که مصوب می کنند را نیم نگاهی به جامعه اتیسم بیاندازند.

 وی با اشاره علائم کودکان دارای اختلال اتیسم، عنوان کرد: براساس تحقیقات 10 شاخصه برای بیماران اتیسم برشمرده اند، علائمی مانند حرکات تکراری، به کلام نیامدن کودک، فریادهای مکرر، ارتباط نگرفتن با مادر هنگام شیرخوردن و عدم تمرکز واکنش به صدا در بین کودکان دارای اختلال اتیسم دیده می شود، به طور کلی اگر کودکی 4 تا 5 علائم را با همدیگر داشته باشد باید به روانپزشک کودک و نوجوان مراجعه کنند.

مدیرعامل انجمن اتیسم ایران درباره سامانه گمشدگان فراجا و کارکردهای آن برای کودکان یا مفقودشدگان طیف اتیسم، عنوان کرد: اغلب کسانی که از طیف اتیسم هستند در معرض خطر گمشدن قرار دارند، فراجا از سال 1396 سامانه ای برای این افراد اختصاص داده است که طی آن افراد نشان دار شده مشخصاتشان در سیستم نیروی انتظامی وارد شده و می توانند به آغوش خانواده های خود بازگردند. ما می خواهیم آموزش های لازم برای این سامانه در سطح کشور صورت بگیرد و خانواده ها اطلاعات فرزندان خود را در جای ثابت قرار دهند تا دسترسی به بیمار بهتر صورت بگیرد.

درباره جاگذاری تراشه های الکترونیکی برای بیماران طیف اتیسم گفت: این تراشه ها بهتر است که کار گذاشته شود و همکاری های لازم هم صورت بگیرد اما بعضا برخی خانواده ها را می بینیم که اقدام به جاسازی این تراشه زیرپوست کودک خود کرده اند.

مدیرعامل انجمن اتیسم ایران همچنین درباره مشکلات بیمه‌ای بیماران طیف اتسیم، گفت: در حال حاضر آخرین مشکل بیماران ما عدم اتصال سامانه های تأمین اجتماعی و بیمه سلامت است و این موجب می شود تا بیماران با چالش های بیمه ای روبرو شوند.

وی درباره ایجاد سرفصل های ایمنی برای خانه های افراد طیف اتسیم عنوان کرد: با آتش نشانی همکاری هایی را داریم تا بتوانیم خانه های دارای فرزند اتسیم را ایمن سازی کنیم، قریب به 3هزار و 500 پلاک خانه برای ایمن سازی شناسایی شده و درصددیم تا این اقدامات صورت بگیرد.

غفاری درباره همکاری با سازمان مدیریت بحران کشور نیز عنوان کرد: براساس تفاهم نامه های ما با این سازمان، مقرر شده تا در بحران هایی مانند زلزله و سیل و ... خانواده های کمک های امدادی به صورت ویژه به بیماران اتیسم برسد.

مدیرعامل انجمن اتیسم ایران با اشاره به چالش های پیش روی خانواده اتسیم، گفت: در استان های نه چندان دورتر از تهران با چالش هایی مانند کمبود امکانات توانبخشی مثل درمانگر، کادر درمان و .... روبرو هستیم و همین موجب شده تا خانواده ها به استان های همجوار سفر کنند و از آنجا که سفر برای بیماران اتسیم آزار دهنده است، با چالش های بیشتری روبرو هستند.

وی یادآور شد: آمار جهانی اتیسم طبق سازمان بهداشت جهانی امسال یک درصد اعلام شده است، در کشور ما متأسفانه به دلیل نبود آمار دقیق از وضعیت بیماران اتیسم، آمار موجود یک درصد است. آمار غیررسمی و رسمی بیش از ۳۰ هزار نفر مورد ابتلاء به اتیسم است که به دلیل ترس از حضور در جامعه و قضاوت‌ها آماری از خود اعلام نکرده‌اند، آمار رسمی که در سامانه وزارت بهداشت به ثبت رسمی رسیده نزدیک به 9هزار فرد اتیسم هستند رسیده‌اند و از خدمات توانبخشی استفاده می‌کنند.

 

 

yektanetتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان: دنبال همین برجام روحانی هستید و نتوانستید احیایش کنید

 2. از تقلیل انقلاب اسلامی تا دوگانه انگاری ظریف!

 3. توصیه شریعتمداری به پزشکیان/ نتایج دو نظرسنجی/ احتمال دوقطبی شدن انتخابات

 4. سخن‌رانی ظریف در کاشان به تشنج کشیده شد

 5. توصیه احمد توکلی به نامزدهای انتخابات: در دولت خود از اقتصاددانان عدالت‌خواه و حامی اقشار ضعیف بهره ببرید

 6. زاکانی خطاب به پزشکیان: تا آخر می مانم و نمی گذارم رئیس جمهور شوید | مجلس که بودیم دائما کلاه سرتان می گذاشتند

 7. سرنوشت یکی از مهمترین اقدامات شهید رئیسی چه خواهد شد؟

 8. جلیلی: کشور را نباید معطل مذاکرات با چند کشور نگه داشت

 9. رهبر انقلاب: آقایان نامزدها در مباحثات خود از اظهارات دشمن شادکن پرهیز کنند

 10. نتایج نظرسنجی انتخاباتی/ رقابت اصلی بین قالیباف و پزشکیان

 11. سخنگوی دولت: عده‌ای سال‌ها با اینستکس و FATF سرکار بودند

 12. دوستانه با آقای پزشکیان

 13. قاضی‌زاده‌هاشمی: خانه‌داری باید شغل در نظر گرفته شود

 14. قالیباف: تحریم‌ها کاغذپاره نیست معضل است و حلش می‌کنم

 15. قالیباف در دومین مستند تلویزیونی: فرهنگ من فرهنگ جبهه و کار است+ فیلم

 16. وزیر کشور: آقایان آمار اشتباه از دولت سیزدهم به مردم ندهند

 17. سرلشکر موسوی: نهضت ساخت مسکن تا برطرف کردن دغدغه‌ای ادامه دارد

 18. مرگ ۲ کودک هنگام تمرین تیراندازی پسر جوان

پربحث‌های هفته

 1. تناقض‌های «ظریف»!

 2. پزشکیان: دنبال همین برجام روحانی هستید و نتوانستید احیایش کنید

 3. عصبانیت مشاور پزشکیان و ترک برنامه زنده

 4. از تقلیل انقلاب اسلامی تا دوگانه انگاری ظریف!

 5. حقیقت، فراتر از قاب تلویزیون

 6. راهبرد تکراری اصلاح‌طلبان

 7. کنایه سنگین خاندوزی به جواد ظریف

 8. پاسخ مخبر به ادعاهای ظریف/ امکان فروش نفت نداشتیم

 9. کدام نامزد حاضر است به این آزمون و خطا پایان دهد؟!

 10. دیوار امنیتی در مرز ترکیه و ایران

 11. سند منتشر شده از سوی وحید اشتری جعلی است/ «معراج» هم تکذیب کرده بود

 12. دختر قالیباف: ماجرای سیسمونی دروغ بود

 13. پزشکیان: برای من مذاکره و توافق ذلت نیست/در منطقه و جهان ایران را بازی‌ساز خواهم کرد

 14. نظرات برگزیده مخاطبان الف: ظریف باید درباره مکانیسم ماشه پاسخگو باشد/ قالیباف چرا در مجلس حقوق‌ها را افزایش نداد؟

 15. طعنه ای که به خود اصلاح‌طلبان بازمی‌گردد!

 16. سخنی مشفقانه با دکتر پزشکیان

 17. توصیه شریعتمداری به پزشکیان/ نتایج دو نظرسنجی/ احتمال دوقطبی شدن انتخابات

 18. واکنش سرپرست وزارت خارجه به سخنان جنجالی ظریف

 19. نسخه سانسور نشده پاسخ حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمیان خطاب به تحریف معانی قرآن توسط ظریف در میزگرد انتخاباتی پزشکیان

 20. "اجماع" در مقابل  "اقناع" ؛ اصولگرایان به رستگاری می رسند یا اصلاح طلبان !

 21. واکنش روحانی به مناظرات انتخابات ۱۴۰۳ / هدف آن‌ها مبارزه با تفکر تعامل با جهان است  

 22. توضیح فاضلی درباره اتفاقات شب گذشته/ با عزمی جزم‌تر به مسعود پزشکیان رأی می‌دهم  

 23. واکنش تلویحی شریعتمداری به سخنان ظریف/ پاسخ زاکانی به احتمال کناره‌گیری از انتخابات

 24. داوری نامزدهای انتخابات با یک تعبیر مبهم !

 25. وحید اشتری به زندان معرفی شد  

آخرین عناوین