سخنگوی وزارت بهداشت: «پزشکان بدون مرز» هنوز در ایران حضور دارند / اگر تمایل داشته باشند، می‌توانند به اتباع خارجی ساکن ایران خدمت رسانی کنند

گروه سلامت الف،   3990107032 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که از ظرفیت «پزشکان بدون مرز» برای خدمت رسانی به اتباع خارجی ساکن ایران استفاده می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت: «پزشکان بدون مرز» هنوز در ایران حضور دارند / اگر تمایل داشته باشند، می‌توانند به اتباع خارجی ساکن ایران خدمت رسانی کنند

کیانوش جهانپور روز پنجشنبه در گفت‌وگو با ایرنا درباره استفاده از ظرفیت «پزشکان بدون مرز» در ایران بیان کرد: در حال حاضر استان اصفهان نیازی به احداث بیمارستان سیار با ۴۸ تخت برای مبتلایان به ویروس کرونا ندارد.

وی ادامه داد: گروه «پزشکان بدون مرز» در کشور حضور دارند و از امکانات بهداشتی و درمانی ایران بازدید کرده‌اند و اگر تمایل داشته باشند، می‌توانیم محل‌هایی را که اتباع خارجی ساکن ایران می‌توانند خدمات دریافت کنند، برای دریافت خدمات به آنها پیشنهاد بدهیم.

جهانپور گفت: در کنار امکاناتی که وزارت بهداشت برای خدمات رسانی به اتباع خارجی فراهم کرده است، گروه «پزشکان بدون مرز» هم می‌توانند به اتباع خارجی ساکن ایران خدمت رسانی کنند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اظهار کرد: پیشنهاد ما در این زمینه، خدمت رسانی در استان‌های شرقی کشور است و این پیشنهاد مطرح می‌شود و اگر تمایل داشته باشند، این کار اتفاق می‌افتد.

وی افزود: کشورهای مختلف پس از شیوع ویروس کرونا در کشور به ایران کمک کرده‌اند و تاکنون کمک‌های بین المللی را به جز آمریکا و رژیم صهیونیستی پذیرفته‌ایم.

به گزارش ایرنا، حضور گروه «پزشکان بدون مرز» در ایران و در شرایط شیوع ویروس کرونا حاشیه‌هایی به همراه داشته است.

سعید نمکی وزیر بهداشت روز گذشته (چهارشنبه) در این زمینه گفت: فضای خاصی در کشور در مورد گروه پزشکان بدون مرز شکل گرفته که ما از این مجموعه استفاده نکرده‌ یا به شکل مطلوب استفاده نکرده‌ایم که لازم است مردم ما و همه جهان بدانند که از روز نخست، به جز دو گروه متخاصم شامل آمریکا و رژیم اشغالگر قدس از هر کجای دنیا هر کمکی به سمت ما آمد، پذیرفته و بلافاصله هم تشکر کرده‌ایم. گروهی که به نام پزشکان بدون مرز قرار بود وارد کشور شوند، از دو سه هفته قبل مکاتباتی برای آنها از سوی وزارت کشور و امور خارجه شده بود و همکاران ما در حوزه بین الملل نیز حضور آنها را به عنوان کمک تایید کرده بودند و در کشور با بیش از دو یا سه هفته تاخیر با فاصله دو هفته‌ای پذیرای این گروه شده بودند.

وی افزود: این گروه قرار بود یک بیمارستان ۴۸ تخت خوابی صحرایی دایر کنند که با توجه به ایجاد بیش از ۱۰ هزار تخت خالی که توسط نیروهای مسلح و سایر دستگاه ایجاد شده بود و در اکثر استان‌ها به دلیل مهار ورودی بیمارستان با اجرای طرح بسیج ملی مقابله با کرونا، ظرفیت‌های خالی و بیش از ۱۰ هزار تخت در فضای نقاهتگاهی داریم، فکر کردیم که این ظرفیت ۴۸ تخت، ضرورتی برای کشور ندارد، اما از آنها دعوت کردیم که به ایران آمدند و گفتیم که از مراکز درمانی دارای ظرفیت خالی نیز بازدید کنند، اما اگر زمانی ضرورتی بود، می‌توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

نمکی اظهار کرد: با کمال احترام و ادب از همه گروه‌ها و مجامع بین المللی که به ما در این زمینه کمک کرده و می‌کنند، تشکر می‌کنیم و گفته‌ایم در استان‌هایی که اتباع بیگانه رفت و آمد دارند و در این مناطق مشکل داریم، می‌توان از ظرفیت ۴۸ تخت بیمارستانی صحرایی که توسط این گروه به کشور ارسال شده استفاده کرد و هرگز بنا بر رد احسان هیچ فرد یا مجموعه‌ای که قصد کمک به ما را دارد، نداشته‌ایم و همواره هم از این کمک‌ها سپاسگزاری و تشکر کرده و خواهیم کرد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز روز گذشته در این باره در توییتر خود نوشت: سفر پزشکان بدون مرز به ایران در هماهنگی کامل با دستگاه‌های ذی‌ربط صورت گرفته است. کمک‌های پزشکان بدون مرز و تجهیزات اهدایی آنها در منطقه مورد نیاز وزارت بهداشت استفاده می‌کنیم.

پزشکان بدون مرز (MSF) یک سازمان مردم‌نهاد برای کمک‌های انسان دوستانه است که از سال ۱۹۹۱ میلادی فعالیت خود را در ایران آغاز کرد و از آن زمان تاکنون در برخی حوادث مانند زلزله بم و سیل‌های لرستان، گلستان و خوزستان فعالیت داشته است.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۸۹۰۱۰۱۱:۵۱:۳۴ ۱۳۹۹/۱/۷
از کی تا حالا وزرت اطلاعات با این سازمان مشکوک همکاری کرده؟ اصلا مگر وزارت اطلاعات جز وظیفه اطلاعاتی کار دیگری هم می کند؟ یا افراد..
ناشناس۱۳۸۹۰۳۲۱۲:۰۲:۴۵ ۱۳۹۹/۱/۷
متاسفانه وزارت بهداشت هم وارد گود سیاست بازی شده
ناشناس۱۳۸۹۰۳۸۱۲:۰۵:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۷
چرا دست دست میکنید سریعا بدرقه شان کنید
ناشناس۱۳۸۹۰۴۳۱۲:۰۷:۵۰ ۱۳۹۹/۱/۷
معاون وزیر که گفته بود فقط یک پزشک اورژانس بینشان است و مابقی پزشک نیستند!
آریابان۱۳۸۹۰۴۴۱۲:۰۸:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۷
آیا اینگونه واکنش ها درسته ؟!؟!؟!؟!؟ در هر زمینه ای یک ماجرا-آفرینی ؟!؟!؟!؟! البته این بار بالاخره یک راهکار بسیار مناسب اتخاذ شد: هم کمک ها رو رد نکردند و هم (بدلیل استقرار 10000 تخت) امکان استفاده از اون 48 تخت رو (مثلا در مرز شرقی) برای کمک به خارجی ها ایجاد کردند
ناشناس۱۳۸۹۰۴۶۱۲:۰۹:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۷
پزشکان بدون مرز سازمان مردم نهاد نیست. عجیبه که نمی دونید.
ناشناس۱۳۸۹۰۹۰۱۲:۳۶:۵۷ ۱۳۹۹/۱/۷
اگر حوزه کاری برای این پزشکان تعریف شود مفید خواهد بود
بیگی29۱۳۸۹۱۱۳۱۲:۵۰:۴۱ ۱۳۹۹/۱/۷
مشکل این است که سیاست و برنامه منسجمی نداریم.هیچ مسئولی مسئولیت و قدرت تصمیم گیری ندارد.فشار ها در جهت های مختلف به تصمیم هاو تصمیم گیران وارد میشوند که یا بعلت بی کفایتی مسئول است یا فشار های باند بازی و در هر صورت نتیجه آن بی اعتباری کلیه نهاد ها در کشور است.
رضا۱۳۸۹۱۱۹۱۲:۵۳:۵۵ ۱۳۹۹/۱/۷
چه دیدگاهی است اگر تمایل دارند به اتباع بیگانه خدمات رسانی کنند اصولا حرف این است که این افراد وارد شده متخصص اینکار نیستند و در ثانی اتباع خارجی مستقر در ایران توقع دارند ایران خدمات رسانی به آنها داشته باشند باید بگوییم اگر چند سفارت اروپایی و هم پیمان امریکا نیاز دارند خدمات رسانی کنند.
ناشناس۱۳۸۹۱۳۵۱۳:۰۶:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۷
بین بیمارستان صحرایی و سالن ورزشی پر شده با تخت تا شو و پتو تفاوت بسیار است، بگذریم من سال هاست وقت تلف میخ در سنگ.. نمی کنم! فقط یک سئوال، مگر اتباع خارجی سیستم بهداشتی مستقل دارند؟! این حرف و طرح خلاف تبعیض نژادی نیست؟! یعنی چی که ما خودمان هزاران تخت خالی داریم ولی اگه خواستی برو فلان جا بهمان نژاد را درمان کن!!!
ناشناس۱۳۸۹۱۳۸۱۳:۰۷:۵۲ ۱۳۹۹/۱/۷
نمکی .. .. میخواد خودش را توجیه کند!
الف ر۱۳۸۹۱۳۹۱۳:۰۹:۴۵ ۱۳۹۹/۱/۷
به بهانه های واهی جلوی اینهارا نگیرید هنوز ماسک و الکل در داروخانه ها من نگرفتم اگر شما توخونه تون ونتیلاتور دارید مردم حتی تب سنج ندارند
علی۱۳۸۹۱۴۷۱۳:۲۶:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۷
این ظریف .. هست که پای این .. ها رو به کشور بازکرده این .. ..ها سیاه زخم رو هم به ایران آوردند باید این..
ناشناس۱۳۸۹۲۱۵۱۴:۰۹:۵۴ ۱۳۹۹/۱/۷
توره حضرت عباس من ایرانی رو جزء اتباع خارجی حساب کنید . بگذارید به من خدمت کنن این پزشکان بدون مرز ..
ناشناس۱۳۸۹۲۳۲۱۴:۲۷:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۷
خدایا پناه میبرم به تو. دیروز گفتند آنها ایران را ترک کردند.
ناشناس۱۳۸۹۲۳۴۱۴:۲۸:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۷
از چی میترسید؟
ناشناس۱۳۸۹۲۵۷۱۴:۵۶:۰۹ ۱۳۹۹/۱/۷
یعنی از این طریق نمیتوانند جاسوسی کنند؟!خارجی از خارجی جاسوسی کند؟
ناشناس۱۳۸۹۲۷۱۱۵:۰۸:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۷
کسانیکه بانی ورود اون‌ها هستن باید محاکمه و به اشد مجازات محکوم بشوند
ناشناس۱۳۸۹۲۸۳۱۵:۱۸:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۷
کمک به اتباع خارجی آزمون خوبی میتونه باشه که مشخص بشه هدف اونها کمک هست یا دنبال چیز دیگه ای هستند
ناشناس۱۳۸۹۲۹۸۱۵:۳۱:۲۶ ۱۳۹۹/۱/۷
پزشکان بدون مرز !!!!! بگو جاسوسان بدون مرز ، اینا زیر نظر خانواده راکفلر صهیونیسم هستن
افسانه۱۳۸۹۳۰۲۱۵:۳۲:۲۰ ۱۳۹۹/۱/۷
فقط میتونم بگم،شرم ..
محمد۱۳۸۹۳۱۷۱۵:۴۵:۰۸ ۱۳۹۹/۱/۷
کشوری مثل تایوان با ۲۳ میلیون نفر جمعیت روزانه ۱۳ میلیون ماسک تولید میکنه حالا ما افتخار می کنیم ۲ میلیون ماسک تولید می کنیم که اونم با قیمت خدا تومان میدن به مردم بدبخت و بیچاره.
علی 671۱۳۸۹۳۲۳۱۵:۴۹:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۷
ایکاش تصمیم گیر قاطعی در کشور بود که صره از ناصره را تشخیص میداد دولت روحانی نه به خاطر کشور وملت به خاطر راضی کردن ..دست .. می زند تا .. راضی شود و به عناوین مختلف برای مسائل بهانه تراشی می کند از زبان های مختلف .یکبار بر اثر فشار داخلی آنها را دیپورت می کند بعد با پا جلو می کشد .بابا ما خودمان توانایی این بحران را داریم برای 80 میلیون می توانیم امکانات فراهم کنیم برای پنج هزار خارجی نمی توانیم این دروغ بزرگ است و هدف راضی کردن کدخدااست تا این گروه به اهدافشان برسند و با آزمایش روی فرزندان ما به نتیجه کارشان برسند .باید کامل دیپورت شوند .
ناشناس۱۳۸۹۳۳۶۱۵:۵۹:۱۲ ۱۳۹۹/۱/۷
این افراد معلوم.. :کارکنان سایتهای اصلاح طلب ومطهری صادقی و..چرا به جای پرداختن به حاشیه هامانند پزشکان بدون مرز وسانسور و..برای فریب افکار عمومی در بی عرضه گی وهمپالکی هایشان هستند... مانند همیشه. برای یکبار هم شده با غیرت شوند و مثل مردم عادی شوند وبه کمک کادر پزشکی دربیمارستانها بروند یا درتهیه امکانات موردنیاز بیماران ومردم کمک کنندویا با بسیجیان ونیروهای مسلح در ضد عفونی معابر واماکن حاضر شوند. یا مانند طلاب در غسل وکفن اموات و..کمک کنند .اینا...چرا دائم بدنبال مطرح کردن خود با بزک غربیها وامریکایها وفتنه گران هستند. واگر توان وهمت کمک ندارید خاموش شوید وبگذارید مردم کارشان رابکنند و سوهان روح نشوید.
ناشناس۱۳۸۹۴۰۰۱۶:۴۸:۵۴ ۱۳۹۹/۱/۷
آبرو ریزی در سطح بین المللی

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. اين فريبكاری برای مجلس يازدهم جواب نمی دهد!

 3. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 4. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 5. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 6. توکلی: یقه سفیدها در حال نابود کردن کشور هستند/ مجلس، تصمیم‌گیری دشواری را درباره تاجگردون پیش روی خود دارد

 7. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 8. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

 9. اگر خوب نشم، می‌کشمت!

 10. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 11. حمله به حشد شعبی؛ زنگ خطر فتنه داخلی درعراق

 12. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 13. جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران/چرا سقف اجاره ۲۵ درصد تعیین شد؟

 14. پایان داستان غم انگیز زم

 15. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 16. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 17. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 18. سیروس گرجستانی درگذشت

 19. تخریب ویلای لوکس داماد شمخانی

 20. عیار ناکارآمدی دولت الکترونیک؛ بلاتکلیفی صدور ۱۰ میلیون کارت ملی

 21. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 22. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

 23. روحانی: زمان دعوای سه قوه نیست/ ماسک زدن از ۱۵ تیر الزامی می‌شود/ سال ۹۹ سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی است

 24. واکنش مداخله‌جویانه فرانسه به حکم اعدام "روح‌الله زم"

 25. رهبر انقلاب: تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است/ امنیت گزارشگران فساد را حفظ کنید

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

    آخرین عناوین