نخستین شمارهٔ مجلهٔ ادبیِ «نوپا» منتشر شد

گروه کتاب الف،   3981210083

مجلهٔ «نوپا» با انتشار نخستین شماره خود به نشریات چاپی کشور پیوست. این نشریه ادبی که رویکردی متفاوت را دنبال می‌کند، به صورت فصلنامه در روزنامه فروشی ها و همچنین کتابفروشی‌های معتبر به علاقمندان عرضه خواهد شد.

نخستین شمارهٔ مجلهٔ ادبیِ «نوپا» منتشر شد

 مجلهٔ «نوپا» با انتشار نخستین شماره خود به نشریات چاپی کشور پیوست. این نشریه ادبی که رویکردی متفاوت را دنبال می‌کند، به صورت فصلنامه در روزنامه فروشی ها و همچنین کتابفروشی‌های معتبر به علاقمندان عرضه خواهد شد.

به گزارش الف کتاب، مجلهٔ «نوپا» با رویکردی تازه در پی کشف استعدادهای شناخته نشده در عرصهٔ ادبیات رفته است و شعرها و داستان‌ها را همراه با نقد منتشر می‌کند. مجلهٔ نوپا به سردبیری مجتبا نریمان در کنار انتشار مطالب ادبی، سعی دارد در شناخت شعر و داستان‌هایی که، دور از هرگونه حشو و زوایدِ تبلیغاتی و گذرا، ارزش ادبی و هنری دارند، به مخاطبان خود کمک کند و به آسیب‌شناسیِ ضعف‌ها و علل سقوطِ برخی جریانات ادبی بپردازد. در نخستین شمارهٔ این مجله دکتر مهدی سالاری‌نسب پژوهشگر متون کهن، ادبیات کلاسیک و شعر فارسی در کنار نقد و بررسی شعرهای چاپ شده از چند شاعر، به آسیب‌شناسی شعر معاصر پرداخته است و چندی از تعجب برانگیزترین اشعار پرفروش چاپ شده را برای نمونه آورده است. در هر شمارهٔ این مجله هشتاد درصد مطالب به نویسندگانی اختصاص دارد که تا کنون کتابی از آن‌ها منتشر نشده است و نام آشنایی ندارند. در کنار این‌ها یادداشت‌ها و داستان‌هایی از افراد نام‌آشنای ادبیات نیز به چشم می‌خورد که در نخستین شمارهٔ نوپا دو داستان از قباد آذرآیین و فرهاد حسن‌زاده (که دوباره نامزد دریافت جایزهٔ ادبی هانس کریستین اندرسون شده که  آن را نوبل ادبیات کودک می‌خوانند)، آمده است.


در هر شمارهٔ مجله نوپا پروندهٔ یک شخصیت تأثیرگذارِ عرصه ادبیات فارسی معرفی و جنبه‌های آموزشی کارنامه ادبی وی بررسی می‌‌شود. در نخستین شمارهٔ این مجله، پروندهٔ ادبیِ صفدر تقی‌زاده را می‌خوانید با یادداشت‌هایی از ناصر تقوایی، حسن میرعابدینی، فرخنده آقایی، امیرحسن چهل‌تن، صمد طاهری، سرورالسادات جواهریان، زهره حاتمی و مرضیه وفامهر. و البته قبل از اینها، ترجمه صفدر تقی‌زاده از داستان کوتاه پزشک روستا نوشتهٔ کافکا آمده است که برای اولین بار در مجله منتشر می‌شود.
در بخش پایانی، با عنوان «به عبارت دیگر» صفحه‌هایی با سوژه‌های نو آمده است. از خاطرهٔ چاپ نخستین داستانِ نویسنده‌ای که اینک به شهرت رسیده (در این شماره کیهان خانجانی) تا روایت‌های داستانی در مطبِ دندان‌پزشکی به قلم عادل صادقی.


مجلهٔ ادبیِ نوپا، شمارهٔ اول، بهار ۱۳۹۹
از شنبه سوم اسفندماه ۱۳۹۸
توزیع: در کتابفروشی‌ها و کیوسک‌های سراسر کشور.
قیمت: ۲۵ هزار تومان
مدیرمسئول و سردبیر: مجتبا نریمان
مشاور مجله و دبیر شعر: مهدی سالاری‌نسب

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. گفتار ظریف؛ اختلال‌‌‌ فهمِ فردی یا بحران دانش سیاسی در ایران؟!

 2. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

 3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

 4. پایانی بر جنجال یک فایل صوتی

 5. اندکی مسئولیت‌پذیر باشیم!

 6. الگوی بزرگ میدان

 7. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

 8. چرا بن سلمان کم آورد؟!

 9. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

 10. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

 11. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

 12. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

 13. تلاش احمدی نژاد برای نزدیک شدن به رئیسی/به بعضی‌ها گفته‌اند نیا!

 14. شورای رقابت با مردم !

 15. دولت اگر اختیار ندارد، چرا دوباره بر سر کار آمد؟

 16. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

 17. بیژن مقدم:  جهانگیری همان روحانی است 

 18. حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

 19. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

 20. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

 21. «شهید قدس» چگونه اسرائیل را در لاک دفاعی فرو برد؟

 22. رأی رییسی در نظرسنجی خبرگزاری دولت

 23. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

 24. مطهری: افرادی را برای معاون اولی و وزارت در نظر دارم

 25. رد پای جهانگیری در واگذاری‌های غیرقانونی سازمان خصوصی‌سازی

ابر آروان

آخرین عناوین