یک رسم فرهنگی غرب/ "ولنتاین" را سیاسی و تبدیل به ضدفرهنگ نکنیم

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3981127059 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
یک رسم فرهنگی غرب/ "ولنتاین" را سیاسی و تبدیل به ضدفرهنگ نکنیم

با گسترش شبکه‌های اجتماعی، ماهواره‌ای و سرازیر شدن موج تولیدات فرهنگی رنگارنگ به ویژه از سوی کشورهای غربی دارای فناوری و ابزار، برخی از رسوم آنها در کشورهای شرقی از جمله ایران بازتولید و توسط گروه‌هایی از مردم استقبال شده است. در کل چنین روندی تا حدود طبیعی و در همه جوامع مشاهده می‌شود، از جمله ولنتاین برابر یک آمار به جز کشورهایی در قاره امریکا در 14 کشور آسیایی و 9 کشور اروپایی جشن گرفته می‌شود. اما در جامعه ما و در مورد چنین پدیده‌هایی دو چالش عمده وجود دارد. اول این روش برخورد مناسب چیست و چه نهاد یا مرکزی متولی تحلیل و دادن راهکار در مورد آنها است.

ما هر حفره را که نتوانیم پر کنیم یا نیازی را که نتوانیم پاسخ دهیم، به ناچار صاحب نیاز آن را از منبع دیگری دریافت خواهد کرد. نمی‌توان با حذف صورت مساله و بدون داشتن بدیل مناسبت انتظار داشت که صرفا با تقبیح و ممنوعیت، فرهنگ ملی از گزند آفات مصون بماند. این اتفاق در مورد زبان هم صادق است. وقتی کلمه‌ای مناسب و درخور یافتیم شبیه به شناور، فضاپیما، هواپیما، رزم ناو، رزمایش و ... این کلمات در زبان گفتاری و نوشتاری مردم پرکاربرد و نقش اصلی را پیدا می‌کنند ولی اگر به موقع و مناسب نساختیم، پیتزا، تلویزیون، اینترنت، کامپیوتر، بلیط، پلاستیک، پودر و ... وارد فرهنگ لغات ما می‌شوند. پس لازم است همانند امر واژه گزینی، تحولات فرهنگی در جامعه رصد و جامعه شناسان و مردم شناسان نظریه پردازی و در پی آن مراکز فرهنگی و نهادهای تاثیرگزار الگوسازی و هنجار سازی کنند. باید توجه داشت که قرنطینه کردن و ممانعت شدید صرفا در برخی نابهنجاری های حاد مثل ظهور و بروز گروههای شیطانی لازم و کارساز است ولی در بسیاری موارد، پیش گیری و آگاه سازی درست مانند تلقیح واکسن مانع از خودباختگی و استحاله فرهنگی شده و گاهی برخورد و هضم پدیده های فرهنگی بیگانه می‌تواند پویندگی و سلامت فرهنگ جامعه را تامین کند. 

چالش دوم سیاسی کردن پدیده‌های فرهنگی غربی است. وقتی که با چنین مواردی توسط نهادهای حکومتی برخورد می‌شود، این برخورد در درجه اول و صرفا شامل حوزه‌هایی است که ماموران حکومتی می‌توانند حضور داشته باشند اما شبکه‌های مجازی با تاثیرگذاری گسترده، شبکه‌های ماهواره‌ای و گروه‌های اجتماعی همچنان راه خود را می‌روند. در درجه دوم و یه تدریج یک پدیده فرهنگی به نمادی برای نشان دادن مخالفت با دین یا نظام تبدیل می‌شود به گونه‌ای که خیلی از افرادی که هیچ رویکرد سیاسی یا مخالفتی ندارند ناخودآگاه در جمع مخالفان قرار داده می‌شوند. وقتی بخش‌های بزرگی در شبکه‌های اجتماعی درباره ولنتاین بگویند در حالی که می‌دانیم فلان مسئول یا نهاد با آن مخالفت کرده یا خواستار ممنوعیت آن شده، ناخودآگاه جامعه را به سمتی سوق دادیم که گویی سخن یا نظر آن نهاد یا مسئول مورد پذیرش و قبول نیست. همان کاری که به گونه‌ای دیگر فیلتر کردن تلگرام و بعد ادامه استفاده از آن در جامعه انجام داد. لذا باید پرسید فایده کدام رویکرد به هزینه آن برتری دارد.

این درست است که متولیان فرهنگی و دستگاه‌های نظارتی و حکومتی باید نگران ورود عناصر ناهمگون و ناهمخوان با فرهنگ ایرانی-اسلامی ما باشند اما همانطور که گفته شد صرف برخورد و نفی در شرایطی که بخش مهمی از فرهنگ و برهمکنش جامعه -شبیه به کوه یخ - در لایه‌های زیرین و در سال‌های اخیر، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ای پنهان شده است، نمی‌تواند لزوما نتیجه دلخواه را برآورده کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۳۳۱۱۴۱۱:۰۷:۵۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
دستگاه های نظارتی اول باید ببینند که یک رویداد ناهمگون و ناهمخوان است یا نه و آیا به کسی ضرر می رساند یا نه . نه اینکه صرفا چون مال اون طرف مرز هست باهاش مخالفت کنند . دوم اینکه این رویداد مربوط به بخش خصوصی زندگی مردم هست پس خودشون تشخیص میدن که برگذار کنند یا نه ..
ناشناس۱۳۳۳۲۰۳۱۲:۱۵:۳۰ ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
وقتی جامعه ای از .. سنت ها، باورها و ارزش ها تهی شه آیا انتظار دارین در برابر فرهنگ غرب مقاوم باشه
ناشناس۱۳۳۳۲۰۹۱۲:۲۲:۳۵ ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
فقط فرهنگ غلط غربی وارد کشور شده که به این مرحله رسیدیم ولی چرا خوبهاشون را وارد نمی کنیم؟ این ولنتاین هم از بد های این فرهنگشون است که ریشه خرابی دارد
ناشناس۱۳۳۳۲۵۶۱۳:۰۱:۲۵ ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
ما همه این جشن ها و بزرگداشت ها رو از دوران باستان در کشورمون داشتیم اما اجرا نکردیم و بهشون بها ندادیم، در چنین شرایطی وقتی جایگزینش وارد میشه خب چه انتظاری دارید؟ مشکل خیلی عمیق تر از پاک کردن صورت مسئله ست، اصلا آقایون نمیخوان صورت مسئله رو ببینند
ناشناس۱۳۳۳۵۳۳۱۷:۳۳:۱۱ ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
این درست است که متولیان فرهنگی و دستگاه‌های نظارتی و حکومتی باید نگران ورود عناصر ناهمگون و ناهمخوان با فرهنگ ایرانی-اسلامی ما باشند .. مردم خودشون عقل و قدرت تصمیم گیری دارن. من شخصا ولنتاین را جشن نمیگیرم ولی مشکلی هم در وجودش نمیبینم همونطور که مراسم مذهبی را هم قبول ندارم ولی به نظر مردم احترام میذارم. واقعا عجیبه که هنوز شخص ترین مسائل مردم باعث بحران میشه در کشور ما. یک روز ویدئو .. یک روز نوار کاست و اهنگ یک روز شطرنج و حالا هم حجاب و ولنتاین..
ناشناس۱۳۳۳۵۷۶۱۸:۴۷:۰۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
متاسفانه آنچه از دید بسیاری از مسئولین در مواجهه با غرب پنهان می‌ماند، مسائل اقتصادی مربوطه می‌باشد. بعنوان مثال، در فردای روز ولنتاین کارشناسان اقتصادی بسیاری در اغلب کانال‌های تلویزیونی امریکا مشغول تحلیل مسائل اقتصادی جشن ولنتاین شامل میزان فروش گل و شکلات در خرده فروشی‌ها و .. یا مالیات پرداخت شده بابت هزینه‌های مربوطه و امثالهم می‌باشند. یعنی تبلیغات فرهنگی آن ها هم در راستای مسائل اقتصادی است!!!

پربحث‌های دیروز

 1. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 2. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 3. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 4. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 5. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 6. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 7. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

 8. مرکز نقاهتگاه ایران مال

 9. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

 10. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 11. واکنش کاربران توئیتر به سریال پایتخت۶

 12. معاون سیما: نوروز امسال پرمخاطب‌ترین سال تلویزیون در یک دهه گذشته بود

 13. روحانی: طرح فاصله گذاری اجتماعی به فاصله‌گذاری هوشمند تبدیل می‌شود/ هر تصمیمی که در دولت گرفته می‌شود مبتنی بر مطالعات دقیق علمی است

 14. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 7. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 8. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 9. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 10. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. کرونا و برخوردهای جناحی

 13. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 14. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 15. وزیر بهداشت: روزهای آینده وضعیت مقابله ایران با کرونا در جهان متحول می‌شود

 16. کرونا و اشک کباب! ...

 17. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 18. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 19. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 20. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 21. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 22. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 23. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 24. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 25. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

آخرین عناوین