ژنرال روس: آمریکا در برابر فرماندهانی مانند سلیمانی بازنده است

گروه جهان الف،   3981113066

ژنرال ارتش روسیه "لئونید ایواشوف" گفت: حمله تلافی‌جویانه، حق مسلم ایران برای دفاع از خود در برابر تجاوز نظامی آمریکا بود و اعتبار آمریکا در سراسر جهان و در تمامی جهات در حال فرو ریختن است.

ژنرال روس: آمریکا در برابر فرماندهانی مانند سلیمانی بازنده است

تسنیم نوشت: ژنرال "لئونید گریگوریویچ ایواشوف" یکی از شخصیت برجسته نظامی و اجتماعی اتحاد جماهیر شوروی (سابق) و روسیه کنونی است. وی کارشناس در عرصه مسائل ژئوپلیتیک، مدیریت مناقشات، روابط بین الملل و تاریخ نظامی است. این ژنرال روس که دارای مدرک دکترای تاریخ است ریاست آکادمی منازعات ژئوپلیتیکی را نیز برعهده دارد.

ایواشوف استاد دانشکده روزنامه نگاری بین المللی در دانشگاه دولتی روابط بین الملل مسکو  و عضو اتحادیه نویسندگان روسیه است. وی پیش از این رئیس اداره اصلی همکاری‌های نظامی بین المللی وزارت دفاع روسیه (۱۹۹۶-۲۰۰۱) بوده است.

این ژنرال روس، با ابراز تأسف نسبت به شهادت سردار "قاسم سلیمانی" علت ترور وی را شکست آمریکا در برابر چنین فرماندهان برجسته‌ای در عرصه مبارزه با تروریسم در منطقه ارزیابی کرد.  

متن کامل مصاحب با این مقام بلندپایه نظامی روس در ادامه می‌آید:

پس از ترور سردار سلیمانی که با دستور ترامپ صورت گرفت، سپاه پاسداران اقدام به انتقام موشکی کرد و پایگاه عین الاسد آمریکا در عراق را هدف قرار داد. آمریکا در ابتدا به دلیل جلوگیری از آبروریزی از تلفات خود خبری منتشر نکردد ولی به تدریج رسانه های آمریکایی و پنتاگون از میزان تلفات و خسارات گزارش هایی منتشر کرده اند. تأثیر این اقدام ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

ژنرال ایواشوف: ایران در واقع به عملی تجاوزکارانه پاسخ داد و این دقیقاً تجاوز نظامی از سوی آمریکا بود. این اقدام درستی بود، در عین حال ایران بسیار انسان دوستانه عمل کرد و چنان ضربه‌ای وارد کرد تا تلفات انسانی کمترین میزان ممکن باشد. یعنی حمله تلافی جویانه به تجاوز آمریکا منجر به تلفات زیادی نشود. به اعتقاد من، این یک اقدام بسیار انسانی و درست است. ایران با این اقدام الگویی برای سایر کشورها، از جمله کشورهای خاورمیانه بزرگ قرار داد که لازم است تصمیم سازمان ملل و شورای امنیت را رعایت کنند که در آن نوشته شده "هر کشور عضو سازمان ملل حق دفاع فردی و جمعی را دارد" و این یک اقدام برای دفاع شخصی بود، بدین ترتیب همه چیز در این رابطه درست بود. البته از دست دادن این ژنرال برجسته (سردار قاسم سلیمانی) جای تأسف دارد که من شخصاً او را می شناختم.

برایان هوک نماینده آمریکا در امور ایران اخیرا اعلام کرده فرمانده جدید سپاه قدس را نیز ترور خواهد کرد. این نمونه واضح و علنی تروریسم دولتی است. چرا آمریکا که ۱۹ سال است در منطقه به بهانه مبارزه با تروریسم در عراق و افغانستان حضور دارد تصمیم به حذف فرماندهان واقعی مبارزه با تروریسم گرفته است؟

ژنرال ایواشوف: اولاً، نخست آمریکایی‌ها و سپس اسرائیل، منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را نقض می‌کنند. آنها این ضوابط را نقض می‌کنند زیرا می‌خواهند به قیمت ترساندن و توان نظامی، سلطه جهانی داشته باشند. آنها می خواهند همه را مرعوب کنند و اقدامات بسیاری را انجام داده‌اند تا اروپا را تحت کنترل آنها قرار داشته باشد و بخش آمریکای لاتین و آسیای جنوب شرقی محافظت شود. اما هدف اصلی فقط تمایل برای حفظ سلطه جهانی آنها است. حاکمیت پول، قدرت نیروی نظامی و با این وجود امروزه آمریکایی‌ها تنها یک متحد دارند و آن اسرائیل است که از سیاست تروریسم دولتی حمایت می‌کند.

ما شاهد هستیم که اروپا و سایر کشورها، پس از حمله تلافی جویانه جمهوری اسلامی ایران علیه پایگاه نظامی آمریکا، دیگر بدون چون و چرا از آمریکا پیروی نمی‌کنند، بدین ترتیب ایران در این قضیه یک الگو از خود باقی گذاشت. و اینکه چرا آمریکا فرماندهان مؤثر در مبارزه با تروریسم را ترور می‌کند، باید گفت برای اینکه آنها در عرصه شعور نظامی و هنر نظامی در برابر فرماندهانی مانند "قاسم سلیمانی" بازنده هستند.

این دقیقاً سپاه قدس بود که ابتدا به دولت سوریه کمک کرد، روسیه بعداً وارد عمل شد. ژنرال قاسم سلیمانی اقدامات بسیاری را انجام داد تا اطمینان حاصل کند که سوریه حاکمیت خود و توان دفاعی خود را حفظ می‌کند. به همین دلیل، آنها (آمریکایی‌ها) سعی می‌کنند تا از طریق غیرقانونی چنین فرماندهان صالح و مؤثری را از سر راه بردارند.

پرستیژ و هیمنه آمریکا پس از حمله ایران به پایگاه عین الاسد زیر سوال رفت زیرا ۷۰ سال از آخرین حمله یک کشور به پایگاه آمریکا می‌گذرد. به نظر شما آیا پس از حمله موشکی ایران به عین الاسد آیا آمریکا دیگر وجهه جهانی قبلی خود را دارد؟

ژنرال ایواشوف: این هیمنه در تمامی جهات در حال فرو ریختن است. اعتبار آمریکا به خاطر ترس سایر کشورها رشد نمی‌کند. آمریکایی‌ها فقط با ترساندن، با کمک تروریسم و قدرت نظامی می توانند در بین ملل و کشورهای دیگر حمایت بدست آورند. بنابراین، من معتقدم که اعتبار آمریکایی‌ها در خاورمیانه و در سراسر جهان پس از حملات تلافی جویانه ایران به شدت کاهش یافته است و اکنون حتی شاهد هستیم که در پنتاگون نیز از غیرقانونی بودن دستورات دونالد ترامپ صحبت می‌کند.

بنابراین، اقتدار و هیمنه آمریکا فرو خواهد ریخت، البته این مسئله برای جهان خطرناک خواهد بود، چرا که آمریکایی‌ها برای اینکه از جایگاه نخست در جهان و سلطه جهانی کنار نروند، ممکن است به هر ماجراجویی و هر اقدام تحریک‌آمیز و هر اقدام نقض‌کننده منشور سازمان ملل دست بزنند که لازم است برای چنین مسئله‌ای آمادگی داشت.

اما ایران در پاسخ به اظهارات آمریکایی‌ها که فرمانده بعدی سپاه قدس را نیز ترور خواهند کرد، باید به شورای امنیت سازمان ملل مراجعه کند و هشدار دهد که تمامی اقدامات لازم برای احقاق حق دفاع جمعی یا فردی از خود را انجام خواهد داد.

پس از اقدام ناجوانمردانه آمریکا در ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون حشد شعبی عراق پارلمان این کشور قانون اخراج نیروهای بیگانه را تصویب کرد. چقدر این اقدام پارلمان را در بیرون راندن نیروهای نظامی آمریکا از عراق موثر می‌دانید؟

ژنرال ایواشوف: آمریکایی‌ها پاسخ داده‌اند که قصد خارج شدن از عراق را ندارند، به همین دلیل  اکنون لازم است تا بر اساس تصمیم پارلمان عراق عمل شود، لازم است تا اقدامات فعال دیپلماتیک و سیاسی صورت بگیرد. نه تنها چنین تصمیمی گرفته شود، بلکه آن را به همه کشورها انتقال داد. باید از تریبون مجمع عمومی سازمان ملل سخن گفت و این مسئله را در شورای امنیت مطرح کرد تا دو اصل منشور سازمان ملل رعایت شود. این حق کشور عراق است و اکنون باید این سؤال را مطرح کرد که آیا ایالات متحده آمریکا، جمهوری عراق را یک کشور مستقل می داند یا خیر.

دولت عراق باید در پاسخ به خواسته‌های ترامپ درباره پرداخت هزینه زیرساخت‌های ایجاد شده، خسارت‌هایی که تجاوز نظامی آنها به این کشور وارد کرده را به ایالات متحده یادآور کند. آنها (آمریکایی‌ها) یک کشور نسبتاً با ثبات را نابود کرده‌اند. باید صورتحساب این خسارات را به آنها ارائه داد. در اینجا لازم است تا با سایر کشورها همکاری نزدیکی داشته باشند. در این زمینه باید با جمهوری عربی سوریه، با لیبی و حتی با ژنرال حفتر، با صربستان و مونته نگرو هم همکاری کرد و مسئله جبران خسارات، آسیب‌های بزرگی که آمریکایی‌ها با تجاوز نظامی خود و با متحدانشان در ناتو به این کشورها وارد کرده‌اند، را پیگیری کرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 3. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 4. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 5. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

 6. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 7. فقط یک معجزه می‌توانست «پایتخت» را جمع کند!

 8. توضیحات کارگردان سریال پایتخت درباره سوتی‌ها، جایگزین خشایار الوند و کنایه‌های سیاسی

 9. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 10. زالی؛ هشدار می دهم وضع تهران به لحاظ کنترل کرونا مطلوب نیست

 11. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 12. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 13. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 14. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 15. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 16. موسوی: همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم

 17. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

 18. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 19. هدف ایران؛ شکل گیری دولتهای مرکزی باثبات و قدرتمند در منطقه

 20. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 21. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

 22. میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیونی شد

 23. همه‌چیز درباره غسل و کفن اموات فوت‌شده بر اثر کرونا

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 9. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 10. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 11. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 12. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 13. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 14. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 15. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 17. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 18. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 19. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 20. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 21. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 22. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 23. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 24. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 25. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

  2. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

  3. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

  4. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

  5. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

  6. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

  7. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

  8. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

  9. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

  10. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

  11. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

  12. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

  13. تقلای آمریکا برای انتقال سفارت‌های خارجی به عین الاسد

  14. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

  15. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

  16. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

  17. روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

  18. حزب‌الله عراق: پاسخ ما به هرگونه حماقت آمریکا غیرقابل تصور است

  19. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

  20. تحویل کمک‌های پزشکی روسیه به مقامات آمریکایی

  21. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

  22. آیا باید منتظر حوادث جدید در خاورمیانه باشیم؟

  23. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

  24. دارویی که «کرونا» را درمان می‌کند

  25. مشاهده علائم شدید کووید-۱۹ در جوانان

  آخرین عناوین